JURISTEN IN PARLEMENT VECHTEN VOOR MEER RECHTSZEKERHEID Minister Zijlstra is bereid naar oplossing te zoeken Blijvend nieuw: Kiel en zijn ereburgers Cruys Voorbergh en Wim Kan als veilingmeesters Behalve de walkie-talkie is er nu ook de creepy-creepy-televisie H D D 1 mieiuten eten tientje zuiver zacht O AMERICAN Eén op vijf verkouden Vet Economische Mededinging Donzige huidjés Minder vrouwen in arbeidsproces Radiokartel blijft informeel bestaan Zijn woning vernield cigarettes Kinderen bidden voor Jungschlager Halve ton voor kankerbestrijding Tussen neus en lippen Wereldreis Niets-week Nachtponnen-show Huisvesting Ambonezen Zes jaar voor doodslag op broer VRIJDAG 9 MAART 1956 PAGINA Bloemen en onkruid De rivaliteit BABY POEDER Eis tegen schoenfabriek aangehouden Opbrengst kinder postzegels anderhalf miljoen A Desastreuze ontwikkeling voorkomen Een maand of f 500 boete 1 illioenen rokers ondervinden het vanaf de eerste dag: iedere HUNTER King Size is steeds opnieuw Daarom HUNTER King Size de erenaam geven: (De Koning der lange sigaretten). Geniet van de volle zuiverheid onveranderlijk 20 STUKS 85 CENT OP MAASTRICHTSE SCHOLEN Zestig gulden voor brief van Wim Kan Concertgebouworkest naar Enigeland Minister vraagt 10 miljoen Vliegtuigen voor bos- en heidebranden Herhalinig'soefeningen derde divisie Sabotage aan Grieks vliegtuig in Londen Na aanrijding overleden KERSEN- likeur. BONBONS Motorrijder verongelukt Vergelijking weder opbouw LondenRotterdam (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft minister Zijlstra niet kunnen bewegen, om het ingrijpen in de praktijken van de eco nomische mededinging aan de beslis sing van de onafhankelijke rechter over te laten. Drie juristen hebben aan het debat deelgenomen, teneinde aan te tonen, dat dit punt in de wet zeer onbevredigend was. De minister gaf toe, dat ondanks de lange periode van voorbereiding de rechtszekerheid niet geheel kan worden verwezenlijkt. HÜ noemde het grote nrobleem bij deze wet, dat enerzijds de burgers be schermd moeten worden, maar dat anderzijds he* beleid niet moet wor den tegengewerkt. Tegen het amende ment van mr. Van Rijckevorsel, om de administratieve rechtspraak voor het bedrijfsleven in te schakelen, had de minister grote bezwaren. Hij ver klaarde zich echter bereid tot nader overleg over een meer bruikbare op lossing. De Kamer heeft zich hiertoe be reid verklaard. De minister vroeg zich af, wat er zou moeten gebeuren als een ministe riële b' slissing om een kartel te ont binden ongedaan zou worden gemaakt. Moet het kartel dan maar blijven be staan? Dat zou doorkruisen van het be leid zijn. De minister zette de beginselen uit een waarop het kartelbeleid moet be rusten. Hij ging daarbij uit van de noodzakelijkheid om onder de huidige omstandigheden velerlei bindingen toe te passen. HU zag de economische omstandig heden heden ten dage zo, dat vrije concurrentie niet meer mogelijk is. Het gehele begrip is zelfs vervaagd. Hij rebruikte daarbij hot beeld van een bloementuin. De bloemen en het on ruid waren vroeger duidelijk te onderscheiden. Er mocht alleen vrije mededinging zgn en de enkele ver dwaalde monopolist die in de maat schappij rondliep was weinig minder dan een schurk. Tegenwoordig staan wij voor de moeilijkheid, dat ons de juiste normen ontbreken om te kun nen nagaan wat concurrentie is en wat daarbij gezond en ongezond moei. worden genoemd. De minister zei, dat hg niet tot de princioiële voorstan ders van de kartels behoort. Dat wil nog niet zeggen, dat hij daarom neo- liberalist zou zijn. zoals de heer Ne- derhorst (PvdA) had willen suggere ren. De minister was er zeker van, dat rivaliteit in het economische leven niet gemist kan worden, tenzij men tot de Advertentie Met bezorgdheid gadeslaande de niet verminderende vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten in de onderwijs-, so ciale en medische sector heeft de di recteur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken te Rotterdam verleden jaar de soCiaa. geograaf drs. B. Kor- stanje verzocht een studie te maken van de problemen met betrekking tot In i.oekoms'-ige behoefte aan vrouwen Een1 arbeidsproees. vercchJ?apPort van die studie is thans teert zouen- De heer Korstanje consta- tuur van "'erar|deringen in de struc- rnensbevoibr po*entléle vrouwelijke be- raderen miriHo (minder jongeren, meer ouderen, mmder ongehuwden) als gp- duidtVhU aan°ILafiSdChet «vloeden Dfze duidt nij aan als. de toenemende ver oudering van de bevolking, de omkeer van een vrouwenoverschot naar een tekort en de sterkere huwelijksbezetting daardoor. Daar komt nog bij het in de toekomst welhaast zeker te verwachten werkverbod van 14- en 15-jarigen. Gebleken is, aldus het rapport, dat deze veranderingen in zeer ernstige mate de relatieve betekenis van de wer kelijke vrouwelijke beroepsbevolking ten opzichte vai de totale bevolking zullen doen verminderen. Deze ontwik keling zal aan het zich thans reeds openbarend tekort aan vrouwelijke ar beidskrachten meer er meer een struc tureel aspect verlenen. Donderdag is voor het kantongerecht te Eindhoven aan de orde geweest de eis van de Nederlandse bond van schoenmakersgezellen te Amsterdam tegen een schoenfabriek te Best. De schoenmakersgezellen eisen een schadevergoeding van een miljoen gul den wegens niet of niet volledig uitbe taalde, door bü deze onderneming in dienst zijnde gezellen gemaakte over uren. De bond stelt zich op het stand punt, dat deze overuren dienen te wor den uitbetaald op grond van de sinds 1947 bestaande c.a.o., respectievelijk bindende loonregeling. De kantonrech ter deelde mede, dat de zaak vier we ken is aangehouden. De landelijke kinderpostzegelactie heeft in 1955 netto 1.400.000 opgebracht, dat is bijna 200.000 meer dan in 1954. Alleen de opbrengst aan zegels vertoont vergeleken met 1954 al een stijging van 109.943,64. Werden in 1954 18.956.523 stuks verkocht met een toeslag van ƒ791.502.88 in 1955 waren het er 21,705.833, waarop 901.446,52 aan toe slag werd ontvangen. Ook de verkoop van prentbriefkaarten is mede te dan ken aan de medewerking van de school jeugd, die weer het leeuwendeel in de verkoop had. Van de totale stijging kwam plm. 150.000 gulden voor reke ning van de scholen. Van de tiendui zend scholen in ons land hebben er 5900 meegedaan. beginselen van een autoritaire staat zou willen overgaan. In een vrije maat schappij dient de rivaliteit de vooruit gang. Al is voor het grote probleem der rechtsonzekerheid geer. geheel bevredi gende oplossing gevonden, 'iet is toch verheugend, dat wij het tenminste over de grondslagen eens zijn. De wet noem de hij zeer belangrijk en ingrijpend. Zij geeft een nieuwe richting aan, geba seerd op een F.E.R.-advies, dat een stemmig was uitgebracht en waarbij ook het bedrijfsleven zich heeft aange sloten. Een bijzondere ervaring in het de bat was wederom het betoog van prof. Gerbrandy (A.R.), die de vage norm algemeen belang een „alles ver terende Moloch" noemde en het ont werp uit dien hoofde de westelijke cultuur onwaardig achtte. Prof. Ger brandy wilde een wijziging brengen in het artikel dat de heren Blaisse en Janssen (K.V.P.) hadden willen schrappen (generieke onverbindend- verklaring) en ook daar beroep op een rechter en schadeloosstelling in voegen. Minister Zjjls'. a achtte de schadevergoeding voor een rechtma tige overheidsdaad een moeilijk pro bleem van algemene strekking, dat in dit geval onmogelijk pasklaar zou kunnen worden opgelost. Hij gaf prof. Gerbrandy de waar schuwing om voorzichtig te zijn bij het toetsen van het rechtskarakter van het westen aan dat van het oosten. De A.R.-woordvoerder was in zijn betoog n.l afgedwaald naar Genève en had in de daar gehouden conferentie met de Indonesiërs een bewijs gevonden van het ontbreken van rechtsnormen in het oosten, die het westen gelukkig wel kent. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Zijlstra heeft op een vraag van de heer Nederhorst (P.v.d.A.) in de Tweede Kamer geantwoord/ dat het radiokartel ondanks de opheffing ver moedelijk toch in de vorm van een prijsafspraak is blijven bestaan. Er wordt een hevige druk op vele outsiders uitgeoefend, aldus de minister. Tegelij kertijd wordt echter met de detailhan del overleg gepleegd, om tot een op lossing te komen voor een dreigende desastreuze concurrentie, bij opheffing van de prijsafspraak. De Haagse rechtbank heeft een Hage naar veroordeeld tot ƒ500 subsidiair een maand hechtenis omdat hij opzettelijk de inrichting van zijn gehuurde woning had vernield toen hij deze moest ver laten. De man had een woning, die hij in 1945 betrok voor 10.000 laten opknap pen, omdat het huis zich in een deplo rabele toestand bevond. Toen hij na een gerechtelijke procedure dit huis moest verlaten en de nieuwe eigenaar- bewoner geen vergoeding wilde geven voor de vlak na de oorlog aangebrach te reparaties, sloeg hjj grondig aan het slopen. De officier an justitie had een geld boete van ƒ2000 subsidiair vier maan den hechtenis gerequireerd. Advertentie i" - ÜÖKTfÜ De deken van Maastricht mgr. P. J. M. Jenneskens heeft zich in een brief tot alle katholieke scholen van Maas tricht gewend met het verzoek een ge bedsactie te beginnen voor de in nood verkerende oud-Maastrichtenaar Léon Jung schlager. Laten wij bidden, aldus schrijft de deken van Maastricht, voor licht in de zaak Jungschlager alsmede voor het betrachten van strikte rechtvaardigheid door de rechtbank te Djakarta. Alle katholieke scholen van Maas tricht zullen aan de oproep van mgr. Jenneskens gehoor geven. Zolang het proces Jungschlager nog zal duren, zal de schooljeugd voor en na de lessen een extra weesgegroet bidden voor de in Indonesië zo zwaar beproefde Maas trichtenaar. (ADVERTENTIE) \T AN iedere vijf volwassenen wordt er jaarlijks één een keer verkouden. Een verontrus tend aantal in vergelijking met andere ziekten! Hoewel de medi sche wereld nog steeds niet pre cies weet hoe een mens verkou den wordt, is men echter wel zo ver gekomen, dat men zich tegen deze nare „ziekte" in bescherming kan nemen en men verkoudheid in vele gevallen kan voorkomen. Een sprekend middel hiervoor is Agré-Gola van Philips-Roxane. Doordat deze keeltabletten sterk desinfecterend werken, kan men met Agré-Gola besmetting voor komen. In deze tijd van het jaar, waarin verkoudheid overal dreigt, is het verstandig steeds een blikje Agré- Gola bij de hand te hebben. 60 tabletten 0.98. T T et stadsbestuur van Kiel heeft gisteren verklaard, dat Hitiers ereburgerschap van de stad met zijn dood is vervallen. Die ver klaring was nodig, nadat de pers en de vakbeweging een storm hadden ontketend over de rechten van Hitier en groot-admiraal Rader op het ereburgerschap van de stad. De kwestie werd vorige week aan het rollen gebracht, toen de gemeenteraad vaststeldedat Raderdie kortgeleden uit de gevangenis voor oorlogsmisdadigers te Spandau werd vrijgelaten, in feite nog ere burger was. Toen hij in 1947 van deze eer vervallen werd verklaard, zou er nl. een juridische fout zijn gemaakt. Die conclusie zou er volgens sommigen op neerkomen, dat dan ook Hitier het ereburgerschap nog bezat, omdat zijn kwestie tegelijk met die van Rader was behandeld. Om deze mogelijkheid uit te sluiten, gaf het stadsbestuur bovenstaande verklaring uit. De socialisten in de gemeenteraad willen ook nu er voor zorgen, dat Rader op een juridisch juiste wijze vervallen wordt verklaard van het ereburgerschap, dat hem in 1934 is verleend. (DPA) Tijdens de veiling ten bate van het Koningin Wilhelminafonds zijn giste ren, zoals men hiernaast kan lezen, zowel Cruys Voorbergh als Wim Kan met succes als veilingmeesters opge treden. Toen de laatste de brieven van Cor Ruys en Louis Bouwmeester aan de man had gebracht, herin nerde een van de comitéleden zich, dat hij een brief van Wim Kan in de zak had, waarin de conferencier uitweidde over een keelontsteking, die hij bij zich zelf had menen te ontdekken. Hij bracht ook dit docu ment ter tafel. Het bracht f 60 op. Het staat thans vast dat het Concert gebouworkest in maart en april 1957 tijdens de tournee door Engeland zal optreden in Londen (twee concerten in de Royal Festival Hall), Leeds, Hud- dersfield, Liverpool, Birmingham, Wol- verhompton, Swansea, Cardiff en Bris tol. et Amerikaanse leger heeft de- v'an maar liefst vier brigades brand- zer dagen bekend gemaakt, weermannen. De mannequins hadden dat het thans behalve de wal- al toiletten en juwelen moeten kie-talkieradio de zogenaamde cree py-creepy-televisie heeft. De appara tuur bestaat uit een in de hand te houden televisiecamera en een draagbare zender, waarmee een mi litair aan zjjn superieuren-op-afstand kan laten zien, wat er op het slag veld precies gebeurt. Het leger be weert, dat de lichte apparatuur zij weegt nog geen 25 kilo ook journa listen diensten kan bewijzen bij het geven van ooggetuigeverslagen bij b.v. „branden, aankomsten van au toriteiten op vliegvelden en vliegtuig rampen". Ook acht het leger de creepy-creepy-televisie ideaal voor interviews ter plaatse en voor het verslaan van sportwedstrijden Ter wijl de walkie-talkie de soldaat elek tronische oren gaf bij de verkenning en andere opdrachten, heeft hjj er straks met de creepy-creepy elektro nische ogen bij. De camera maakt een beeld van het object tot op een mijl afstand en stuurt het dan naar een ontvanger, die een halve mijl naar achteren staat. De ontvanger, achterlaten. Schade:" 25.000 gulden. De totale schade werd geschat op 560.000 gulden. e 38-jarige gymnastieklerares J. Wood en haar hond Cindy uit Californië zijn zondag in een eenmotorig vliegtuig vertrokken voor een wereldreis. Eerst zouden de vliegvelden in Amerika worden die op een jeep is gemonteerd, zendt aangedaan; vervolgens gaat de reis naar Europa en dan via Afrika, het midden Oosten, Indië en Zuid-Oost- Azië naar Australië. Mejuffrouw Wood is de eerste vrouw, die twee jaar geleden op haar eentje boven bet poolgebied heeft gevlogen. De wereldreis van nu zal elf maanden duren. het beeld vervolgens naar de com mandopost. Mannequins, onder wie de don kerharige „Miss Europa 1955" die des avonds in Helsinki een pracht van een show hadden ten bes te gegeven van allerhande dure toi letten, gaven de nacht daarop nood gedwongen een show van nachtja ponnen, toen zjj haastje-repje hun ho tel in Tornio moesten verlaten, wijl dat door een felle uitslaande brand in lichter laaie werd gezet. Een paar lijk te demonstreren heeft hjj onlangs mannequins slaagden er nog in, een het initiatief genomen tot een natio- paar herenschoenen te bemachtigen, nale „niets-week". Deze v.-eek, opge- doch de anderen en de meeste gasten dirkt met muziek en andere feeste- moestèn zich uit de voeten maken lijkheden is zo goed bevallen in Ala- op blote voeten. Het twee verdiepin- barna, dat men al weer druk bezig gen hoge gebouw brandde tot de is omeen dit- of dat- of wat- grond toe af, ondanks de inspanning ook-week te organiseren. e burgemeester van Birming ham in de Amerikaanse staat Alabama heeft meer dan ge noeg van de „dit" of „dat"- of „wat- ook"-week en om dat nu eens duide- Minister van Thiel heeft toestemming gevraagd het bedrag ad. 1 miljoen gul den, dat op de begroting 1955 was uit getrokken voor de woonoorden voor Ambonezen, te verhogen tot tien en een half miljoen. Da. het oorspronkelijk ge raamde bedrag zo ver wordt overschre den is een gevolg van de uitbreiding, die de huisvesting der Ambonezen in ver band met de bevolkingstoename, moest ondergaai.. Ook de bouw van de gezinskeukens heeft grote kosten met zich meegebracht. Tijdens de donderdag in „De vergulde wagen" in Voorthuizen gehouden jaar lijkse samenkomst van het Veluws bos- brandweercomité heeft de heer J. H. van Tuil penningmeester van het co mité en directeur van het Nationale Park „De hoge Veluwe" medegedeeld, dat in de komende zomer bij brand gevaarlijk weer boven de Veluwe mili taire vliegtuigen zullen surveilleren. Zo dra in het vliegtuig bos- of heidebranden worden waargenomen, zullen op vaste meldingsposten berichtenkokers met brandmeldingen worden afgeworpen. De brandmeldingen zullen onder andere een duidelijke plaatsaanduiding van de brand bevatten. De onderdelen van de derde divisie zullen in de periode tussen 2 augustus en 10 november 1956 worden opgeroe pen voor herhalingsoefeningen met een tijdsduur van ongeveer vier weken per onderdeel. Het verkenningseskadron, het genie bataljon en de verbindings compagnie komen op in de maand augustus, de overige onderdelen in de loop van september of oktober. Niet opgeroepen worden de staf en stafcompagnie, de aanvullingscompag nie personeel, het bataljon tanks, de in tendance compagnie, het geneeskundig bataljon en het veldpostdetachement. De regimenten infanterie met inbe grip van de daarbij betrokken eska dron tanks, de artillerie-eenheden en het technische dienstbataljon zullen een gedeelte van de oefentijd doorbrengen op oefenterreinen in West-Duitsland. De overige onderdelen zullen in Nederland worden geoefend. Op het vliegveld van Londen is woensdagnacht sabotage gepleegd aan een DC-4 van de Griekse luchtvaart maatschappij. Werktuigkundigen die het toestel gereed maakten voor vertrek naar Athene bemerkten, dat verschei dene instrumenten in de stuurhut be schadigd waren. De politie stelt een on derzoek in. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat het hier een per soonlijke wraakneming betreft. Een 53-jarige mevrouw uit Breda, vooraanstaande figuur in de K.A. van de stad en het bisdom, is Woensdag bjj een aanrijding in de Leuvenaarstraat te Breda zodanig ernstig gewond, dat zjj in het St. Ignatiusziekenhuis is over leden. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt LeuvenaarsstraatGaststraat waar het slachtoffer door een vracht auto tegen de grond werd geslingerd. De chauffeur van de auto had al het mogelijke gedaan om de aanrijding te voorkomen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 42-jarige opperman uit Utrecht wegens doodslag op zijn broer veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De procu reur-generaal had zeven jaar geëist. De veroordeelde had op zaterdag avond 22 oktober in een beruchte Utrechtse buurt, toen hij in gevecht was geraakt met zijn beide jongere broers, de 28-jarige Joop een dodelijke steek in de hartstreek toegebracht. Tot bevelhebber van het Amerikaan se leger in Europa is benoemd luite nant-generaal Henry Hodes. Generaal Hodes neemt in juni de taak over van generaal McAuliffe, die met pensioen gaat. Rotterdam is een stad die ons fas cineert. Het is een stad waar leven in zit. Energie is er een levend be grip. Rotterdam is bovenal een stad met initiatief. Men durft er iets aan. Neemt u nu het café-restaurant „In de keuken". Het is gelegen in de Hoogstraat, die het verlengde is van het Beursplein. Weet u de straat niet te vinden, dan is er beslist wel een Rotterdamse politie-agent, die u kan vertellen hoe er te komen. Alle kans dat hij zegt „smakelijk eten, mevrouw of mijnheer" al naarge lang het uitkomt. Er is namelijk iets bijzonders in die Hoogstraat. Men kan er „in de keuken" eten. Op een heel bijzondere wijze bovendien Want als men, nadat men zijn jas en hoed in de garderobe heeft afgege ven, tien gulden neertelt, ontvangt men een vrijbrief voor honderd mi nuten ongelimiteerd eten en drinken. Zoveel eten en drinken als men wil. En natuurlijk ook als men kan. Daar zit hem nu juist de kneep. De maag heeft een beperkt vermogen. Toen wij jong waren zei men tegen ons „er worden wel eters gemaakt maar niet geboren". Dat neemt echter niet weg dat er grenzen blijven. Bij de N.V. „In de keuken" een dochteronderneming van de veelbe sproken N.V. „De wereldhaven" was die begrensde menselijke maag nu min of meer het uitgangspunt voor het creëren van het voor zover ons bekend in de wereld unieke 100- minuten-10-gulden-eetsysteem. Een systeem waarbij men kan kiezen uil acht voorgerechten, drie soepen, zes tussengerechten, acht vleesgerechten en acht nagerechten. Waarbij komt dat men het geheel kan overspoelen met vier soorten wijn en koffie. Theo retisch is een keuze niet nodig. Men kan eenvoudigweg alles eten en drin ken. Dat zou echter aan de grenzen van de maag zowel als van de welle vendheid te hoge eisen stellen. „U tevreden maken is ons doel", zo luidt een van de slagzinnen, die op de menukaart staan afgedrukt. Nu, daai is men wat ons betreft in geslaagd. Ook wat betreft de dame, die op de strook van de kaart die moet worden ingeleverd schreef: „Dit bedrijf i? zeer gezond, ik ging er uit als een ton netje rond". Ze had dan ook ten volle gebruik gemaakt van haar rechten. In het nette overigens. Nu was zij een sportief type. Dat zijn wij ook een klein beetje. Dat kwam ons te pas. Want een feit is, afgezien van het tientje, je krijgt het in het restaurant „In de keuken" niet voor niets. Je moet er wat voor doen. De boven-verdieping van het restau rant de afdeling voor de 100-minu- teneters lijkt op een cafetaria. Men zit er bovendien als het ware in de keuken. Aan de toonbank waar achter de koks werken moet men het eten bestellen. Het wordt door de koks acht in getal snel toebereid. Ge wapend met mes en vork of lepel kan men dan de aanval beginnen. Aan een tafeltje, op een kruk. Het is natuurlijk wel telkens opstaan en naar de toon bank lopen. Of naar de vier fusten met wijn, vandaar dat wij menen dat het sportieve element er niet wordt verwaarloosd. Er moet gelopen worden. Gastronomische records zullen er dan ook niet gevestigd worden dan door veeleters met een lange adem. Veel- eters die bovendien overweg kunnen met een tijdschema. Een schema van honderd minuten is ter beschikking. Twee jonge, sportieve ober-kelners "orgen er vr~" dat de tijdslimiet niet wordt overschreden. Excessen zullen wel niet voorkomen. Toen wij donderdag zaten te eten was er een man die hardop een tijdschema aan het aflezen was. „Kaart nummer ID, nog 20 m' rien hij iuist toen wij aan gerecht nummer 20 begon nen waren. Dit soort uitingen van enthousiasme zal men blijven toela gen. Ze geven een pikant smaakje aan -et geheel. Wij hebben overigens voortreffelijk gegeten. Ons zelf samengestelde menu beviel ons uitstekend. Wij zijn be nieuwd of het nieuwe restaurant ren dabel zal blijken. Naar raming heeft de tweedaagse veiling voor het Koningin Wilhel minafonds zeer ruim f 50.000 opge bracht voor de kankerbestrijding. Dit cijfer werd volgens schatting vastgesteld, nadat ook op de tweede dag door een zeer talrijk publiek vlot en levendig is geboden op de grote verscheidenheid aan kunst voorwerpen, die door particulieren gratis waren afgestaan. De opbrengst van deze tweede dag bedroeg circa f 30.000. Behalve veilingmeester Nienhuis hebben ook Cruys Voorbergh en Wim Kan gisteren de hamer gehanteerd in de stampvolle gratis ter beschikking gestelde zalen van Arti et Amicitiae te Amsterdam. Cruys Voorbergh veil de met vaardige hand een Chinese mantel voor f 170, terwijl hij uitvoe rig over de historie van dergelijke kledingstukken doceerde. Wim Kan weigerde pertinent een Delftse fopkanopbrengst f 850) te veilen, doch bracht later met veel zwier en spraakwater collecties brie ven van de acteurs Cor Ruys en Louis Bouwmeester, alsmede een masker van Buziau onder de hamer. Het schilderij van Jan Lievens (1607- 1674), voorstellende de Prediking in de Tempel, werd verkocht voor f 18.725. Een tekening in Oost-Indische inkt van H. K. H. Prinses Wilhelmina, voorstellende een landweg in Noorwe gen, bracht ruim f 300 op. Een enorm polychroom gedeco reerd kasteel van drie vazen en twee bekers, beschilderd met afbeeldingen en met wapens van CzaaT Nicolaas de tweede van Rusland en van Ko ningin Wilhelmina (uit dankbaarheid door een Haagse fabriek in 1899 op gedragen aan Koningin Wilhelmina en Czaar Nicolaas voor het initiatief tot de Haagse Vredesconferentie) werd aangekocht door een gemeente, die deze stukken een speciale bestem ming zal geven. De initiatiefnemers tot deze veiling waren aij zonder enthousiast over de belangstelling en over de voorlopige resultaten van deze openbare verkoping ten bate van de kankerbestrijding. Advertentie Kleine does f 1.40; middelgr. f 3.» Nieuwe blauwe doos t 2.50 Op de Streekweg in Hoogkarspel is de 24-jarige motorrijder P. Appelman uit Beemster in botsing gekomen met een kerende vrachtauto. Hij is enkele uren later aan zijn verwondingen bezwaken. Een vooraanstaande Britse stede- bouwkundige zal vrgdag in Sheffield eer lezing houden over het "prachtige, verbeeldingskrachtige werk" dat Hol land verricht bij de wederopbouw van Rotterdam. Percy Johnson-Marshall, hoofd van het architectenbureau van de Londense gemeenteraad, dat plannen opstelt voor de wederopbouw van de door bommen verwoeste delen van Londen, zei dins dag dat hij gekleurde opnamen zou laten zien om het „dynamische" werk dat in de haven en de stad Rotterdam is en wordt verricht, te illustreren. Hjj heeft Rotterdam meermalen be zocht waar hij met het hoofd van de wederopbouw van de stad, ir. C. van Traa, gesprekken heeft gevoerd. J hnson-Marshalls lezing, die een on derdeel is van de Sheffields „Dutch week", die zaterdag eindigt, zal op de universiteit van Sheffield worden ge houden. Hjj zeide, da* hij vergelijkin gen zou maken tussen de wederopbouw van door bommen verwoeste gebieden in Engeland en Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5