Vergiftigd gescder communisten BADEN herhaalt dat hij gedwongen is tot leugens MAKARIOS banneling in een vriendelijk toeristenoord Kwestie-Cvprus Griekenland vraagt de VS. tussenbeide te komen Drie dodelijke ongelukken Kostenbesef lil DUITS LUCHTSCHIP Rustig overleg in de Kamer Geen berenmutsen voor Denemarken Kamers uitgebreid in november? Inspecteur Enduh een stuk hout had bij het verhoor in zijn hand Tevens beroep op de Y.N. Bloemencorso op 21 april Het weer DINSDAG 13 MAART 1956 o /9ste JAARGANG No. 26550 55 Bidault aan het woord Margaret Truman gaat op 8 april trouwen 25.000 voor het kind In I960 Eucharistisch wereldcongres inMünchen [31 Hüir *i§ WÊ 43ste sitting in zaak-Schmidt Fransen halen Moslem troepen weg uit Algiers MM Lentejuwelen van Sassenheim tot Bennebroek Hongaars oud-minister in Moskou gearresteerd? LAAT HONGARIJE PRIESTERS VRIJ? M0TQR-BR0MFIETSKLED1HG Rustig weer BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLt Telefoon: Redactie 21544. Advertentie* 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERItNIItlAKItt- 48 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na S.30 uur 't avonds teL 21544. ollet krijgt volmachten voor beleid in Algiers (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Met een ruime meerderheid, zoals Verwacht werd, heeft de regering-Mol- let gisteravond tot vier maal toe het vertrouwen gekregen van de Nationale Vergadering. De regering heeft hier- hiee toestemming gekregen in Algiers een programma uit te voeren beogend economische expansie, sociale vooruit- »ang en administratieve hervormingen. "e heeft de regering tevens be- voeganeta verleend t0t het nemen van Uitzonderlijke maatregelen, teneinde de orde te herstellen, personen en goede ren te beschermen en het grondgebied te behouden. Het was een rustig over leg in de Kamer, welke rust nog ver meerderd werd door het „vergiftigde geschenk", zoals Bidault het noemde, van de communisten. De communisti sche fractieleider, Duclos, bleef name lijk in welwillendheid niet achter bij de ■nderen en verklaarde de regering te jM Behoort u ook nog tot die ouderwetse £lnCn' die Bewoon een ladder gebrui- Waarï>°°r het schilderen van hun huis? geman doet u het niet als deze jon- Californteï het stadie Santa Anna ,in tenfiets" h- e nam er zvn „akrooa- wat meS en het schilderwerk liep, noemt, op rolletjes De „berenmuts" van ae De koninklijke garde schijnt i„ K te geraken. Deze mutsen worden namelijk vervaardigd van Canadese berenhuiden, maar tengevolge van de hoge prijzen, die voor ander bont Worden verkregen, komen de Ca nadese berenhuiden nog maar in geringe kwantiteit aan de markt en dan worden ze nog terstond door de Britse regering opgekocht voor haar koninklijke garde. Ook wat het binnenwerk van de mutsen betreft ziet het er niet best uit: het daar voor benodigde walvisbeen wordt namelijk betrokken van een Londen- se firma, die van elke zending zegt dat het beslist de laatste is De Russische berenhuiden zijn te zwaar. Pogingen om kunsthuiden van nylon te vervaardigen zijn mis lukt. De Deense berenmuts weegt ongeveer drie pond. (Ritzau) steunen. Het argument werd hiervoor ontleend niet aan de situatie in Algiers, maar aan de behoefte de eenheid van actie tussen communisten en socialis ten te consolideren en te handelen overeenkomstig de beloften in de ver kiezingsstrijd gedaan. Met betrekking tot Algiers zelf dekte de heer Duclos zich met de formu le, dat de communisten voorstanders zijn van het behoud van de politieke, economische en culturele banden tussen Frankrijk en Algiers. Deze politiek houdt in, zo betoogde hij, dat het Al gerijnse volk zich vrij kan uitspreken. Van verschillende zijden werd de mi nister-president daarop gevraagd duide lijk zijn standpunt ten aanzien van de ze verklaring uiteen te zetten. De eer ste minister, Guy Mollet, beperkte zich er toe te herhalen dat de regering haar verantwoordelijkheid zal dragen en waarschuwde er voor, dat vele jonge Fransen erop moeten rekenen, dat zij binnenkort naar Algiers zullen moeten vertrekken en dat van het volk een ge weldige economische en financiële in spanning zal worden geëist. Voor het overige viel Guy Mollet de Poujadisten, die verklaarden tegen te zullen stem men, zeer fel aan. Hij striemde hun leugenachtige campagne in Algiers en hun gevaarlijke actie tot belastingwei gering in dit gebied aan te sporen. Opmerkelijk was, dat oud-minister Bidault voor het eerst sinds lange tijd weer een grote rede uitsprak vol goede intenties voor deze socialisti sche regering. Paul Reynaud van zijn kant kon het met de regering niet eens zijn inzake de oprichting van een enkel vertegenwoordigend li chaam voor de Fransen en de Alge rijnen. Hierdoor toch zouden de Fran sen binnen zeer korte tijd geëlimi neerd kunnen worden. Guy Mollet antwoordde hierop, dat er wel een systeem te vinden zou zijn dat aan beide groepen een billijke vertegen woordiging zou toekennen. Door verschillende sprekers werd op de Atlantische solidariteit een beroep gedaan, teneinde gemeenschappelijk aan de funeste actie van Egypte en Libië een einde te maken. Het wag dui delijk merkbaar, dat Guy Mollet wel licht mede dank zij de besprekingen in Londen een grote welwillendheid bij de Kamer genoot. De regering kan nu tot daden overgaan. Een derde van het ge bied van Algiers is in handen van 30.000 fellagha s, waartegen ruim 300.000 Franse soldaten een moeilijke strijd te voeren hebben- Frankrijk gaat een bijzonder moeilij ke strijd tegemoet. Een ruime meer derheid van de Kamer heeft de hoofd gedachte van de regering ondersteund, dat Frankrijks eigen lot evenzeer en misschien zelfs meer nog op het spel staat dan dat van Algiers. Immers Al giers is de noodzakelijke verbindings schakel tussen de Afrikaanse en de Franse belangengemeenschappen. (Van onze Haagse redactie) Zoals gebruikelijk zullen na de ver kiezingen in begin juni zowel de Eer- ste als de Tweede Kamer in een tus- senzitting bijeenkomen. De regering stelt zich voor, dat de, dan nieuw ge kozen maar nog niet uitgebreide Ka ders in de eerste helft van juli hun t^crkzaamheden zullen beginnen, waar hij dan ook de voorstellen voor de uit breiding op de agenda komen voor goed keuring in tweede lezing. Mocht deze goedkeuring voor 1 sep tember worden verkregen, dan vindt de uitbreiding omstreeks 15 november Plaats. Twee levensverzekeringsmaatschap- Pijen hebben de gehele opbrengst van net edelstenenboek voor de jeugd „Glans en gloed", dat zij hebben uitge geven, ter beschikking gesteld van het Nederlandse comité voor kinderpost zegels. Het gaat hier om een bedrag van f 25.000. De oud-president der Verenigde Sta ten Harry S. Truman heeft gisteren te Independence (Missouri) bekendge maakt, dat zijn dochter Margaret ver loofd is met Clifton Daniel, adjunct-di recteur van de buitenlandse diensten van de „New York Times". Het huwe lijk zal op 8 april in Independence ge sloten worden. Margaret Truman is 32 jaar, haar verloofde is 43. Zij kennen elkaar reeds jaren. Margaret verblijft meestal in New York, waar zy als zangeres optreedt voor radio en televisie. Z.H. Paus Pius XII heeft er in toe gestemd, dat het 37ste Eucharistische Wereldcongres in 1960 in München wordt gehouden. V Het kleine luchtschip „Blimp", dat in kisten verpakt uit de Verenigde Staten naar de Duitse stad Stuttgart is getransporteerd, heeft kort geleden voor het eerst zijn neus in de Duitse hemel geboord, nadat het in een hangar op het vliegveld Stuttgart-Echterdingen in elkaar was gezet. Daar heeft men ook de veertig man bedienend personeel vertrouwd gemaakt met de behandeling van dit eerste Duitse luchtschip na de oorlog. De „Blimp" wordt met een met zandzakken verzwaard net door personeel van het vliegveld op de grond gehouden, terwijl technici de gondel er onder vast maken. Gisteren, tijdens (le 43ste zitting in de zaak tegen de Nederlander Schmidt, heeft het landgerecht te Djakarta de getuige Baden gehoord. Baden is een van degenen, die aanvankelijk ook in de zaak-Jungschlager zijn opgetreden als getuigen a charge. Enkele maan den geleden verklaarden Baden en nog enkele anderen, dat zij tijdens het voor onders k door de politie waren ge dwongen onware beschuldigingen tegen Jungschlager te uiten. Na die verkla ring zijn Baden c.s. geruime tijd geïso leerd van de andere gevangenen. In de Nederlandse pers verschenen zelfs be richten dat zij dood waren. Op 2 maart j.l. liet de officier van justitie, Suna- rio, de getuigen Baden en Ulmer naar zijn woning brengen om enkele verslag gevers te overtuigen van de onjuistheid van die persberichten. Gisteren sugge reerde Sunario, dat Baden by die ge legenheid heeft toegegeven, dat zijn verklaringen tijdens het vooronderzoek door de politie wel degelijk juist wa ren en dat hij door zijn opzienbarende verklaring in de zaak-Jungschlager mein eed heeft gepleegd. Baden, die een vreesachtige en verwarde indruk maak te, sprak dit gisteren echter met klem tegen. r?5 Wat hij voor de politie verklaard heeft, waren verzinsels, ten dele ge baseerd op verklaringen van getuige Zwartjes, die ervoor gezorgd heeft, dat Baden gearresteerd is. Baden zei, dat hy beklaagde Schmidt in het geheel niet kent en dat hij niets weet van de Nigo, de Nederlands-Indische Guerril la-Organisatie. Hy deelde o.a. mee, dat zijn woning na zijn arrestatie is leeggehaald en dat kroongetuige Manoch, die zijn verkla ringen niet heeft ingetrokken, er toen in is gaan wonen. De officier van justitie, Sunario, stelde aan getuige de vraag, wie hem tijdens het vooronderzoek heeft be dreigd. Baden antwoordde: „Inspec teur Enduh. Hij had dikwijls een stuk hout in zyn hand bij het verhoor. Hij sloeg je soms op de dijen, maar niet erg hard. Ik was voornamelijk bang voor zyn gesnauw en gedreig." Het zal de verbolgenheid van Grie ken en Cyprioten ongetwijfeld niet verminderen, maar zij kun nen zich verzekerd weten van het feit, dat de Britten de Grieks-orthodoxe aartsbisschop Makarios verbannen heb ben naar een eiland, dat niet alleen als verblijfplaats voor politieke ballin gen bekendheid geniet, maar ook als een plezierig, zij het wat eenzaam toe ristenoord. Het feit dat de Seychellen ook wel Assepoeseilanden worden ge noemd wijst al op het vriendelijke ka rakter van deze betoverend mooie eilandengroep in de Indische Oceaan. De Seychellen zijn echter wel gere serveerd voor een heel apart soort toe risten. Men moet op de eerste plaats een liefhebber zijn van de stilte en de eenzaamheid vn verder over vrij veel vrije tijd beschikken, want maar een maal per maand doet de postboot de prachtige natuurlijke haven aan van Victoria, de voornaamste stad op het vulkanische hoofdeiland Mahe. Het is dit eiland dat de aartsbisschop voor lopig als onvrijwillige verblijfplaats zaï dienen. De Seychellen liggen ongeveer dui zend km ten noord-oosten van Mada gascar en zestienhonderd km ten oos ten van de Afrikaanse kust, buiten het gebied waar de orkanen woeden. De eilandengroep dankt haar naam aan vi- comte Morau der Seychelles, een Fran se minister gedurende de regering van Lodewijk XV. De Fransen hebben de eilanden namelijk in 1756 officieel in bezit genomen en er ter gelegenheid daarvan een gedenksteen opgericht. Veertig jaar later namen zij echter weer de vlucht voor een smaldeel Brit se oorlogsschepen en in 1814 werd het eiland definitief toegewezen aan Groot- Brittannië. Sedert 1903 zijn de Seychel len een kroonkolonie. De in totaal 92 grote en kleine eilan den hebben een gezamenlijke oppervlak te van 405 vierkante kilometer, het geen ongeveer een honderdste deel van ons land is. In dit gebied woont een bevolking van 37.500 zielen, waarvan tweederde deel katholiek is. Alle eilanden zijn zeer heuvel- en bergach tig en ofschoon ze dicht bij de evenaar gelegen zijn is de temperatuur er niet buitengewoon hoog, op Mahe, de ver blijfplaats van aartsbisschop Makarios, bijvoorbeeld nooit hoger dan 85 graden Fahrenheit. Het gehele eilandenrijk is bovendien vrij van malaria. Mahe heeft vier hotels; twee in Vic toria en twee buiten deze stad. Lief hebbers van de zeilsport kunnen er acht maanden van het jaar hun hart ophalen en de zee rond de Seychellen wordt als het beste viswater ter we reld beschouwd voor jagers op de gro tere vissoorten. De Creoolse vissers, die het grootste deel van de inland se bevolking uitmaken, staan bekend om hun zeemanschap en stoutmoedig heid op het grote water. Tenslotte beschikt het eiland ook over een aantal Nederlandse immigranten: tries stamboekvee, waarmee men op dl ie gouvernements-boerderljen dé kwa liteit van de melk- en vleesproduktie tracht op te voeren. De Franse regering heeft besloten de Mohammedaanse troepen uit Algiers terug te trekken, omdat velen deser teren. Zondag is de desertie van 114 Moslem soldaten in Casablanca ge meld. Vorige week liepen er bij Souk- Arras 75 naar de opstandelingen over. Naast sigarettenkokers, broches en gevlochten tassen vormen vooral strooien hoeden de meest begeerde souvenirs voor de toeristen, die voor minstens een maand het Britse ballingsoord Mahe op de Seychellen bezoeken. De bevolking maakt ze thuis en de toerist kan ze kopen in een speciale winkel in Victoria. Van deze stad vertrekt eenmaal per maand de postboot naar de bewoonde wereld. De Griekse regering heeft haar am bassadeur in Washington opdracht ge geven de aandacht van de Amerikaan se regering te vest.gen op de „ernstige gevaren", die voortvloeien uit de jong ste ontwikkeling in de kwestie Cyprus. Griekenland zal tevens de kwestie aan de Algemene Vergadering der "Verenigde Naties voorleggen. De Griekse ambassadeur bij de V.N., Christian Palamas, deelde aan verslag gevers mee, dat hij voornemens is om maandagmorgen een bezoek te brengen aan secretaris-generaal Dag Hamars- kjöld om te verzoeken de kwestie Cy prus op de agenda van de Algemene Vergadering te zetten. De Algemene Vergadering komt dit najaar bijeen. Zij weigerde verleden jaar de kwestie in beschouwing te nemen. Palamas zei, dat er thans geen plannen bestaan in zake een actie bij de Veiligheidsraad, maar dat de kwestie wel aan de Alge mene Vergadering zou worden voorge legd. De Griekse regering zou een „toelich tend memorandum" indienen in de loop van deze of volgende week. Premier Karamanlis heeft gisteren in Athene tegenover een groep Amerikaan se journalisten verklaard, dat „Grie kenland de V.S. vraagt op beslissende wijze tussenbeide te komen". „Als Ame rika niet met zijn materiële en mo rele macht tussenbeide komt om in de vrye wereld de beginselen van recht vaardigheid en vrijheid te doen eerbie digen, vrees ik, dat Griekenland ertoe gebracht zal worden, in een tragisch isolement te leven," aldus de premier. Amerika hoopt dat er een oplossing zal worden gevonden, die de Cyprioten een regering verschaft, die hun belan gen waarlijk zal vertegenwoordigen. Amerika bestudeert alle aspecten van het probleem en za' bepaalde aanbeve lingen doen. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, Gaetano Martinc, heeft gisteren in New York verklaard, dat zyn regering bereid is bemiddeling te verlenen tussen Engeland en Grie kenland inzake de kwestie-Cyprus. Gisteravond zyn te Athene bij ver woede schermutselingen tussen beto gers en politie vijftig burgers en elf politiemannen gewond. De betoging gold de verbanning van aartsbisschop Ma karios van het eiland Cyprus. Betogers, die door het politiekordon om het Omo- niaplein trachtten te breken, werden met gummiknuppels teruggedreven. De getuige antwoordde ontkennend op de vraag van Sunario, of hij het mo gelijk achtte, dat de politie gevangenen vermoordt. De officier van justitie stel de daarop nog eens uitdrukkelijk vast, det de Nederlandse persberichten dus onwaar zijn. Rechter Rochjani zei: „Dat is duidelijk genoeg. Baden zit hier le vend voor ons". Volgende week maandag zal Baden opnie w worden gehoord, evenals de getuigen Ulmer, Hofman en Tomasoa. Verder zullen dan hfet hoofd van de criminele recherche van de staatspolitie Suleiman Effendi en de commissaris van politie, die het vooronderzoek heeft geleid, Sukardjo, worden gehoord. De verdedigster van Schmidt, me vrouw Bouman, vroeg na afloop van de zitting, toen rechter Rochjani de zaal reeds had verlaten, aan Sunario, of een jongeman, die Baden tijdens het ver hoor strak had zitten aankijken, mis schien iemand van de politie was, die hem trachtte te beïnvloeden. De offi cier antwoordde lachend, dat hy hem niet kende. De jongeman had in de persbank gezeten, maar de andere verslaggevers kenden hem niet. Als het weer een beetje wil mee werken en de hyacinten tijdig in bloei willen komen, zal het jaarlijkse bloe mencorso van de Bollenstreek dit jaar gehouden worden op zaterdag 21 april Een keten van „Lentejuwelen" zal op die dag weer door de Bollenstreek trekken. De heer A. W. van Driel te Amstelveen, die optreedt als artistiek adviseur voor het Centraal Comité Bloemencorso Bollenstreek, heeft een veertigtal ontwerpen vervaardigd voor praalwagens. Daaronder treft men o.m. Lentejuwelen, de Intocht van de Lente, verschillende bloemsoorten, 20.000 mijlen onder zee, Neptunus, De Walvis, Don Quichotte, Hangende tui ten, enzovoort. De belangstelling voor het corso is, zoals steeds, zeer groot. Misschien za) het corso van 1955 zelfs nog worden overtroffen. Er hebben al enkele deel nemers ingeschreven, wier wagen maar liefst 16 meter lang en 4.75 me ter hoog is. Evenals vorig jaar zal vrijdags voorafgaande aan het corso een tentoonstelling worden ingericht van de wagens in de Veilinggebouwen van de H. B. G. te Lisse. Het corso trekt 's zaterdags van Sassenheim naar Bennebroek en terug. In elke ge meente zullen vijf muziekkorpsen in het corso worden opgenomen. De indeling van de wagens naar lengte is weer dezelfde als verleden jaar. Prijzen van f 300 tot f 500 zijn beschikbaar gesteld. In Boedapest gaat het gerucht, zo wordt te Wenen vernomen, dat generaal Mihaly Farkas, die van 1948 tot 1953 Hongaars ministei van defensie is ge weest, in Moskou is gearresteerd. Far kas zou het slachtoffer zyn geworden van de nieuwe Russische houding te genover de zuiveringen onder Stalin. Men weet niet, waarom hij in Moskou was. Peter Gabor, de gewezen chef van de Hongaarse geheime politie, die in 1954 tot levenslang is veroordeeld, zou naar Moskou zijn gebracht om tegen Farkas te getuigen. (Reuter) De 73-jarige J. Curfs uit Eckelrade kwam de vorige week bij St. Geertruid (L.) met zijn rijwiel te vallen, doordat de ketting brak. Hij was op weg naar de dokter te Eysden. De man kreeg een ernstige schedelbasisfractuur en werd overgebracht naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht. Hier is hij aan zijn verwondingen overleden. Op de Stadionweg te Rotterdam heeft zich vandaag een verkeersongeval voor gedaan, dat het leven heeft gekost aan het vijfjarige meisje L. Sparreboom. Voor de ouderlijke woning stak zij de straat over, waarbij zij werd aangereden door een bestelauto. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar bij aan komst bleek, dat zij was overleden. Op de 546 meter verdieping van de staatsmijn Emma te Treebeek is maan dag de 27-jarige houwer V. H Reufels uit Hoensbroek door een schraapbak gegrepen en zo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. ~ien van de middelen waardoor AY men tot verlaging van de overheidsuitgaven wil komen is de bevordering van het kosten besef bij bestuurders en ambtenaren. Bij het nemen van elke maatregel en bij elke andere handeling waar uitgaven uit voortvloeien, zou men moeten overwegen of de kosten in redelijke verhouding staan tot het verkregen nut Wij weten niet hoever men inmid dels met het aankweken van dit kostenbesef is gevorderd, maar heb ben de indruk, dat de nieuwe men taliteit zich in ieder geval nog niet gelden doet ten opzichte van de ver vaardiging van drukwerken op 's rijks kosten. Zo kwam ons dezer dagen in han den het verslag over de verrich tingen aangaande het Armbestuur in 1952, dat op 8 december 1955 door de minister van Maatschappelijk Werk aan de Tweede Kamer werd aangeboden. Een lijvig boekdeel van 294 dubbel-koloms-pagina's. Daarin werd opgenomen een lijst van alle in Nederland gevestigde instellingen van weldadigheid; een opsomming welke 230 pagina's in beslag nam. Het nut om een dergelijke lijst in een inmiddels verouderd jaarverslag te verwerken mag geredelijk worden betwijfeld. Het verslag bevat voorts 34 pagina's jurisprudentie op de Armenwet, waarvan alle Koninklijke Besluiten woordelijk worden over genomen. Een opsomming van de essentiële punten zou o.L voldoende zijn. Als men nu verder in aanmer king neemt, dat 10 pagina's worden ingenomen door verslagen van de regionale sociale radendan komt men tot een eigenlijk verslag van 20 pagina's. Hier had een enorme geldsom be zuinigd kunnen worden, evenals dat trouwens kan geschieden op de druk kosten van de Nederlandse Staats courant. Men pleegt daarin te publi ceren alle personeelsveranderingen, ook de minst belangrijke, van de departementen; het nut daarvan kan behalve voor leidinggevende func tionarissen worden betwijfeld. Voluit worden opgenomen de soms zeer omvangrijke besluiten tot ont eigening, met nauwkeurige aandui ding van zelfs het kleinste grond- perceel. Men kan de ten deze wen selijke openbaarheid ook op een goedkopere wijze bereiken, bijvoor beeld door ter visielegging op de secretarieën van de bij de onteige ning betrokken gemeenten. Eenzelfde opmerking hebben wij omtrent de processen verbaal tot vaststelling van de uitslag van de verkiezing voor de Eerste- en Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten. Deze zeer om vangrijke stukken worden volledig in de Staatscourant opgenomen. Men zou kunnen volstaan met ter visie legging op de secretarie van de ge meenten waarin een hoofdstem bureau is gevestigd. Voor de uitslag van de verkiezing voor de gemeente raad wordt zulk een ter visielegging al in de Kieswet voorgeschreven; bij de eerstvolgende wijziging van die wet zou men hetzelfde kunnen be palen voor de verkiezing van de hogere vertegenwoordigende licha men. Deze voorbeelden zouden met tal rijke andere kunnen worden aange vuld. Maar misschien is nu al vol doende duidelijk dat het aanbe veling verdient, de regels en wette lijke voorschriften omtrent gedrukte publicaties voor rekening van de overheid nauwlettend te onderzoeken uit een oogpunt van kostenbesef. De Oostenrijkse correspondent van het Amerikaanse Katholieke Persbureau N.C.W.C. verneemt nit Boedapest, dat mgr. Gyala Czapik, aartsbisschop van Eger en waarnemend hoofd van het Hongaarse episcopaat, met de regering van Hongarije onderhandelingen voert over een algemene amnestie voor ker kelijke autoriteiten, die in de periode van 1947, 1948 en 1949 werden veroor deeld. Deze onderhandelingen zouden ver band houden met de wens der regering om bepaalde aspecten van de Stalinis tische periode in Hongarije te herzien en aan te passen aan de nieuwe Rus sische koers. Hieraan zouden het ont slag van kardinaal Mindszenty uit de gevangenis en de vrijlating van de be kende theoloog Baranyai te danken zijn. Familieleden van andere gevangen priesters hebben net verzoek gekregen om burgerkleding naar de gevangenis te sturen. In Oostenrijk is men van me ning, dat de maatregelen ten gunste van kardinaal Mindszenty en van pater Baranyai het gevolg zijn" van de onder handeling van mgr. Czapik. De twee reden zou liggen in de politiek van het Kremlin dat de publieke opinie in het Westen wil beïnvloeden met het oog op het bezoek van de Sovjet-leiders aan Londen. (KNP) Aavertenttê BARTELJO RISSTR. HAARLEM TEL.134 39 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met tijdelijk overdrij vende wolkenvelden en plaatselijk mist. Zwakke tot matige noordoos telijke wind. Weinig verandering in emperatuur. Zon: 6.59-18.45 Maan: 7.12-21.32

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1