Koningin opent nieuwe jaarbeurshal EEmüsunma Krui swoo De maandagse beurs in het Krelagehuis Regering uit waardering Molotov stuurt een nota aan Indonesië „DE SPAARNESTAD" ERIC DE NOORMAN Arrestaties in wapendiefstal te Ede goede vangst Drie jongelui bekennen reeks inbraken Drie kajotters naar Tanganyika vertrokken J)eeeM<Hidigsie$trfui^ Zo is mijn zoon Nederland-België in Haarlem VEEL LANGER 12 PARADEPAARDJES MOLENDIJK DAMESKAPPER V ol'I eyb alwe ds trij d en in Krelagehuis HOOGTEZON H. J. Maertens N. V. DINSDAG 13 MAART 1956 PAGINA „Begrip en steun" Egypte zal campagne tegen pact van Bagdad stopzetten Als het verdrag niet tot andere Arabische landen wordt uitgebreid VICTORIOUS Wi&LSS SEVEN SISTERS W&LES BRftNBSTOSTENHaNfSRE, De Indonesische infil tranten op N.-Guinea Bevestiging van hun vonnissen gevraagd DODELIJK ONGEVAL TE UTRECHT HAARLEM Basketbal 1 Haarlem tegen Den Haag Raarrwest krijgt riole ring, asfalt en parkeer havens Schaken V.VjG.A. WIN1T VAN H.S.G. Tusise» 23 april en 15 mei verkeersexamen op Haarlemse scholen die U ooit kreeg (géén zegel tjes plakken... niets uit te knip pen), wordt U dezer dagen fiCC ftf&t door CL. BUDINCTON KELLAND Vertaling van Sjoerd de Vries) 3456789 10 11 TAFELTENNIS ("Van een verslaggever) Tn aanwezigheid van ruim tweedui- lend genodigden heeft H.M. de Konin gin maan"a~ de nieuwe hal v-n de Jaarbeurs in Utrecht, aan welke zij haar naam verleende, de Julianahal, officieel geopend. Omstreeks half vier arriveerde de vorstin on het jaarbeursterrein, waar zij werd begroet door de voorzitter van de raad van beheer van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr VV. Fockema Andreae en de directeur van de Jaarbeurs mr. H. Schuit. Hare Ma jesteit heeft de nieuwe hal op zeer ori ginele wijze geopend. Nadat het woord Was gevoerd door mr. Fockema Andreae en de staatssecretaris van economische zaken dr. G. Veldkamp, tikte zij met een nylon stokje op een stemvork, wel ke de vorm had van een U en gedekt werd door de mercurishoed. In deze mercuriushoed bevond zich een k'ein microfoonplaatje, waardoor de trillin gen, veroorzaakt door de tik op de stemvork over het gehele 'aarbeurster rein hoorbaar waren. Na de eerste tik verden de nationale en de jaarbeurs- vlaggen op de nieuwe hal gehesen. Onder fanfares van de Koninklijke Militaire Kapel en de tweede stemvork- tik van de vorstin weken de gordijnen voor de letters „Julianahal", terwijl bij de derde tik de jaarbeursmars. een ge schenk van het jaarbeurspersoneel. door de koninklijke militaire kapel werd in gezet en 24 meisjes in klederdracht van de landen wier'produkten op de beurs zijn vertegenwoordigd naar voren tra den ieder met een bloem. Deze bloem plaatsten zij in een vaas bij de konin gin en zij vormden vervolgens een ere haag. Door deze fleurige erehaag ging de koningin met haar gevolg het jaarbeurs terrein op. Via de oprit van de nieuwe Julianahal arriveerde het gezelschap op de eerste verdieping waar de vijf ar chitecten van de werkgroep 1953 als mede het hoofd van de technische dienst van de Jaarbeurs, ir. G. J. Goemans, en de architect van de Jaarbeurs ir VV Prey aan H. M. werden voorgesteld Vervolgens bezocht de koningin ae collectieve landeninzending, die is on dergebracht in de nieuwe Juiianahal." Daar werden de diplomatieke vertegen woordigers van de deelnemende landen aan de vorstin voorgesteld. Hierna ging het gezelschap via het open terrein, waar de vorstin grote belangstelling a en de dag legde voor de buitenstands, naar de Bemhardhal. Tevoren was het woord gevoerd door de staatssecretaris van economische za ken, dr. G. J. M. Veldkamp, in de plaats van de minister van economische zaken, prof. Zijlstra, die verhinderd was. Hij uitte grote waardering voor het werk dat de Utrechtse Jaarbeurs in de loop van haar bestaan voor de Nederlandse economie heeft gedaan. In het bijzonder in de bevordering en de versteviging van de contacten van het Nederlandse bedrijfsleven met het buitenland heeft de Jaarbeurs een be langrijk aandeel gehad. Haar bemidde lende en stimulerende activiteit op dit terrein heeft zonder twijfel haar po sitieve invloed op de gunstige ontwik keling van onze export, met name ook na de jongste wereldoorlog, niet ge mist. De export vervult een belangrijke rol bij de taak die Nederland zich op economisch gebied heeft te stellen. De 600.000 arbeidskrachten, waarmede Baar schatting de beroepsbevolking in de periode van 1954 tot 1970 zal toe nemen, zullen een plaats in het arbeids proces moeten vinden. Het scheppen van voldoende werkgelegenheid voor deze arbeidskrachten zal gepaard moeten gaan met een belangrijke uitbreiding van onze industriële produktie. Deze uitbreiding van de industriële produktie schept een afzetvraagstuk. Bij voortduring zullen wij ons er der halve van bewust moeten blijven, dat de omvang van onze export bepalend blijkt voor de verdere mogelijkheden tot uitbreiding van het Nederlandse indus triële apparaat en daarmede voor het peil van onze welvaart en onze werkge legenheid, zo meende spreker. De staatssecretaris deed vervolgens mededeling van de benoeming van de De minister van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie, Molotov, heeft in een nota aan Indonesië over de opzeg ging van de Nederlands-Indonesische Unie verklaard, dat ,,de Sovjet-regering de gevoelens en verlangens deelt, dio het Indonesische volk koestert om zijn nationale onafhankelijkheid te verster ken en zjjn nationale economie verder te ontwikkelen." De nota van Molotov was een ant woord op een Indonesische nota, waarin mededeling werd gedaan van de opzeg ging van de Unie met Nederland. (Reuter) Een officiële Egyptische woordvoer der heeft te Cairo verklaard dat aan de Britse minister van buitenlandse za ken, Selwyn Lloyd, bij zjjn recente be zoek aan Cairo is meegedeeld dat Egyp te zijn campagne tegen het verdrag van Bagdad zal stopzetten, indien dit ver drag „in de ijskast wordt gezet" en niet tot andere Arabische landen wordt uit gebreid. De woordvoerder zei dat de Egyp tische premier, Gamal Abdel Nasser, dit aan minister Lloyd duidelijk heeft gemaakt. Minister Lloyd bezocht Cai ro aan het begin van deze maand op weg naar Karatsji voor de bijeenkomst van de Z.O.A.V.O.-raad. Advertentie Nationaal en internationaal bekroond. Bespreek tijdig. SCHOTERWEG 45 HAARLEM - TELEFOON 12540 heer F. Loeb, lid van het algemeen be stuur van de Jaarbeurs tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Aan vier leden van de technische dienst van de Jaarbeurs, die reeds vele jaren hun krachten aan de aeurs heb ben gegeven, werden bronzen medail les, behorende bij de orde van Oranje Nassau uitgereikt. Vervolgens werd het woord gevoerd door de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. de Ranitz, die de prettige ver houding tussen de gemeente Utrecht en de Jaarbeurs releveerde. Tenslotte sprak de voorzitter van de raad van beheer van de Jaarbeurs, mr. W. H. Fockema Andreae. Hij herinnerde er aan, dat 38 jaar geleden H.M de Ko ningin in Utrecht werd verwelkomd, om aan het Vredenburg de eerste steen te leggen voor het eerste permanente jaar beursgebouw. Reeds toen, in de perio de van het schuchtere begin van het jaarbeursinstituut, was men verzekerd van de koninklijke belangstelling. Met grote dankbaarheid herdacht mr. Fockema Andreae de steun die de jaar beurs destijds van Koningin Wilhelmi- na en ZKH prins Hendrik mocht ont vangen. De grondslag heeft U willen leggen voor het eerste gebouw en Uw naam wilt gij verbinden aan ons nieuw ste bouwwerk, aldus mr. Fockema An dreae, die voorts zijn diepste erkente lijkheid betuigde voor de grote steun die de Jaarbeurs bij voortduring van H.M. de Koningin en Z.K.H. prms Bemhard ontvangt. Advertentie doet U met een mud kolen als U onze niet te overtreffen WALES antraciet stookt. Neemt 'n proef met: ALLEEN-VERKOOP FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 13904 Advertentie LET OP DE van Ze komen ook in Uw bus Gen. Cronjéstraat 13 5 Haarlem - Telef. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar De procureur-generaal van het Hof van Justitie te Hollandia (Nederlands Nieuw-Guinea) heeft geconcludeerd tot bevestiging van het vonnis van de land rechter in de zaak van de Indonesische infiltranten in de Etnabaai. De uit spraak is bepaald op 21 maart. Op 22 november j.l. heeft de land rechter de leider van de Indonesische infiltratiegroep, Johannes Dimara, tot acht jaar en de tweede man, Olhart Tauran, tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van de tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. 26 anderen werden toen tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Zaterdagochtend is bij werkzaamhe den bij de straatreiniging op de Mayer- laan te Utrecht de 35-jarige gemeente werkman J. B. beklemd geraakt tussen de trommel van de vuilniswagen en de cabine va nde auto. B. had de trommel in opwaartse stand gebracht. De trom mel schijnt eigener beweging te zijn gedaald. Toen een uur later de auto nog ter plaatste stond en men ging kij ken naar de oorzaak daarvan, ontdekte men dat de chauffeur in de wagen be klemd was en was overleden. Zoals gisteren is gemeld, heeft de Haagse politie een goede slag geslagen met de arrestatie van een 24-jarige student, een 22-jarige student en een 20-jarige korporaal, een broeder van een van de studenten. Dit drietal is namelijk debet aan de wapendiefstal uit de kazerne te Ede. In de nacht van 4 op 5 maart zijn de gebroeders met een auto naar de kazerne gereden, waar de student in dertijd gelegerd is geweest. De jonge mannen klommen over het hek van de kazerne, liepen door de wacht en namen 4 ongeladen karabijnen mee. Vervol gens gingen zij naar Leiden en borgen de gestolen goederen daar op hun ka mer op. Op de terugweg hadden zij en passant in een open kamp voor psy chisch gestoorde militairen te Auster- litz ingebroken, waar de student inder tijd verpleegd is geweest. Daar werden behalve rookgerei, pinda's en chocolade een aantal blikken conserven meegeno men. In de nacht van woensdag op don derdag gingen de heren weer naar Ede, maar namen nu de tweede stu dent mee om op de uitkijk te staan. Thans namen zij 4 pistolen en 2 sten- guns mee. Zij liepen tegen de lamp, toen zij aan het eind van de vorige week een in braak pleegden in de slijterij aan de Fagelstraat in Den Haag. Toen de eigenaar van de slijterij gerucht hoor de en kwam kijken wat er aan de hand was, nam het drietal de vlucht. Het begaf zich naar de woning van een vriendinnetje. Toen de student la ter terug kwam met de auto om de buit te halen (23 flessen drank, die de inbrekers in een schuurtje naast de slijterij hadden klaargezet), liep hij in de armen van de politie en zo kwam de zaak aan het rollen. Behalve aan een dansschool aan het Noordeinde, waar zij een schrijfmachine, een radio en f 400 ontvreemdden, hebb enzij be kend ook nog te hebben ingebroken in een drukkerij aan de Z.O. Buiten singel in Den Haag. Hier namen zij een telmachine en een straalkachei weg. Alle gestolen goederen sloegen zij op in Leiden. Zodra de student in de armen van de politie was gelopen, gingen de medeplichtigen naar diens Leidse kamer, pakten de wapens, de radio en het rookgerei in koffers en wierpen deze in de Haarlemmertrek vaart. Naar de koffers wordt thans door de politie gedregd. Een kara bijn bleei op de kamer achter en toen dé politie daar een kijkje kwam ne men, dacht zii direct aan de inbraak in de kazerne in Ede. Op de kamer werden de telmachine en de schrijfma chine in beslag genomen, alsmede enige andere gestolen goederen en f 100 van de inbraak in het Noord einde. De jongelui zullen voor de of ficier van Justitie worden voorgeleid. De burgerrechter zal deze zaak be handelen. 49. Twee ruiters naderen uit de verte en de Noren bespieden hen van achter de bomen. Eric herkent ze aan de ponies als krijgers van Moru. Svein wil er meteen op afstuiven, maar Eric houdt hem tegen. „Even ge duld", zegt hij, „we moeten hen levend in handen zien te krijgen. Met een beetje geluk kunnen we hen overbluffen. Blijf hier achter en houdt hen scherp in het oog". Hij laat de mannen naderbij komen en treedt hun dan plotseling in de weg. Zijn hand opstekend, roept hij met krachtige stem: „Halt, geeft u over, ge zijt omsingeld". De kerels blijken echter in het geheel niet uit het veld geslagen. Eric heeft de woorden nauwelijks uit de mond, of een speer suist recht op hem af. Hij buigt zich diep ter zijde over zijn paard en ontgaat het wapen nog maar net. Tegelijkertijd drijft hij zijn ros krachtig naar voren. Ziende dat hij het doel heeft gemist, wendt de man snel zijn paard om, maar hij komt niet ver, want Axe's pijl doet hem uit het zadel tuimelen. De andere krijger is er intus-en vandoor gerend. Zijn hielen in de flanken van zijn rijdier drukkend, zet Eric de achtervol ging in. Svein probeert nog de man de pas af te snijden, maar door een snelle wending van de vluchtende mislukt dit. Razend vlug neemt de man de wijk tussen de donkere stammen en met een binnensmondse verwensing zei: E*ie zijn paard tot nog groter spoed aan. „Er zullen nog wel meer van deze knapen in d'e buurt zijn", denkt hij. „En als hij de kans krijgt, dezen te waarschufben, zijn wij verloren". (Van een verslaggever) Tegen tien uur vanmorgen steeg van Schipshol 'n Raptim-vliegtuig met be stemming Tabora in Tanganyika. De opvallend grote belangstelling voor dit vertrek gold voornamelijk drie jeugdi ge inzittenden: de drie kajotters die voor de tijd van twee jaar belangeloos werk zullen verrichten bij de Witte Pa ters in Tanganyika. Jo Maas uit Ter- neuzen, Jan van Leest uit Tilburg en Frans Habraken uit Leiden, zullen de leiding hebben bij de bouw van een se minarie, een patershuis en een kapel. Zij zullen voorts bouwvakarbeiders scho len, en KAJ-groeperingen oprichten. Het is de bedoeling dat zij over twee jaar terugkeren naar Nederland en dat dan inmiddels andere kajotters hun plaatsen hebben ingenomen. Dit werk wordt door de kajotters belangeloos on dernomen. Om half zeven 's morgens heeft aal moezenier Huyooom, de nationaal aal moezenier van de KAJ, in de St.-Hu- bertuskapel aan de Stadhouderskade in Amsterdam voor de drie vertrek- kenden een H. Mis opgedragen. Advertentie HAARVERVEN en KLEURSPOE- LINGEN in natuurlijke kleuren. SANTPOORTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Buslijn 3 - 4 Woensdagavond wordt in het Krela- gehuis te Haarlem de volleybalcompe titie met een belangrijk programma hervat. De herenwedstrijd HVS-Die Raeckse met als inzet het afdelings kampioenschap en een viertal ont moetingen tussen Haarlemse en Am sterdamse ploegen vormen de hoofd schotel. HVS heeft aan een puntenver deling voldoende om het kampioenschap met een jaar te prolongeren. De wed strijd begint om 8 uur. Het programma van de Haarlem-Amsterdam ontmoetin gen luidt: Dames: (aanv. 8 uur) Velox- VHH en HBC-HND, heren: (aanv. 9 uur) Velox-Forto en CIOS-VHH. De Bloemendaalse wethouder van Sociale Zaken en Volkshuisvesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler, is verhinderd op vanavond zijn wekelijks spreekuur te houden. Maandagavond wordt in de grote zaal van het Krelagehuis de basketbal stedenontmoeting tussen Haarlem en Den Haag (dames en heren) gespeeld, waarvoor het programma luidt: 19.30 uur Haarlem - Den Haag (dames) 20.45 uur idem (heren). De Haarlemse teams zijn voor deze wedstrijden als volgt samengesteld: Dames: C. Kors; T. Snel; N. Steen- kist; H. Pompe; J. Huigen en H. v. d. Laan (allen H.O.C.); M. Schrama; A. Krom en T. van Deursen (allen Anti- Lopen); J. Koblens en F. van Veen, (beiden White Stars). Heren: M. Jole; H. Knol; J. Meen- horst; A. Kaart (allen Black Pirates); H. Regenboog (Z.B.V.S.); K. Dingshoff (Antilopen); M. Dinkelberg; F. Hooy- veld; H. en R. van Elk; H. Argeloo (allen Typhoons) Gedurende twee maanden zal de Raam- vest in Haarlem voor alle rijverkeer zijn afgesloten. De dienst O. W. van Haarlem is begonnen met de voorbereidende werk zaamheden om onder het wegdek een riole- ringsnet aan te brengen dat er tot nu toe niet was. Wanneer de weg zal zijn dicht- gestraat en de rioolsleuf is ingereden, zal een asfaltlaag worden aangebracht, terwijl aan de kant van het water een aantal parkeerhavens zal worden ingericht, waar door de verkeersveiligheid weer wordt be vorderd. De schaakwedstrijd WGA-HSG (Haarlem) is na spannende strijd met 5)4-414 door eerstgenoemde vereniging gewonnen. Daarmede heeft VVGA het kampioenschap van de eerste klasse A behaald en promoveert het naar de hoofdklasse. Reeds bij een gelijk spel zouden de Amsterdamse gemeenteamb tenaren kampioen zijn en het halve punt dat HSG aan het 2e bord had kunnen behalen, zou op het eindresul taat van geen invloed geweest zijn. Naar wij vernemen zullen tussen 23 april en 15 mei ongeveer 2700 leerlin gen van de Haarlemse scholen het praktisch gedeelte van het verkeersexa men afleggen. Het schriftelijk gedeelte werd de leerlingen reeds op 6 maart af genomen. Advertentie AB 5603 EA1 70 „Miss Jones is studente," verklaarde Jenner half ironisch, half geamuseerd. „Ze wil haar doctorsbul in de rechten behalen en heeft voor dat doel een nogal merkwaardig onderwerp voor haar proefschrift gekozen. Georganiseerde misdadigheid! Het was mij persoonlijk liever geweest, wanneer ze een wat on schuldiger basis voor haar dissertatie genomen had." „Dit is de eerste keer, dat een meisje een derge lijk onderwerp aanvat," zei Maggie. „En bovendien heb ik nog goed werk gedaan ook." „Ze is secretaresse geweest bij de professor, die met Mike Strawn deel uitmaakte van het Comité voor Waakzaamheid," vervolgde Jenner rustig. „Daardoor kreeg ze haar inlichtingen uit de eerste hand en had bovendien een regelrecht contact met de onderwereld." „Ik heb alles verzameld, wat ik nodig had," merk-, te Maggie met enige trots op. „Je kreeg bijna nog iets meer dan je wenste," zei Jenner. „De professor is maar net aan de dood ontkomen en als je er zelf niet tijdig tussenuit ge knepen was, dan lag je nu al lang onder de groene zoden." Jenner wendde zich tot mij en voegde er aan toe; „Zij heeft enkele keren een dubbelrol kun nen spelen, omdat ze tamelijk veel op de secreta resse van Bergamo leek." „Ingrid Ash?" vroeg ik. „Precies," antwoordde Jenner. „Bergamo was de rechterhand van Butterick en de organisatieleider van de Liefdadigheids-Loterij. Hij werd bang, toen Butterick de organisatie voor de distributie van ver dovende middelen ging gebruiken. Elke verkoper van loterij-briefjes werd tegelijkertijd leverancier van marijuana. Miss Jones schijnt er in geslaagd te zijn om een namenlijst van de vertegenwoordigers van de organisatie en een soort van werkschema te co- piëren. Is die lijst compleet, Miss Jones?" „De lijst is volledig," antwoordde Maggie. „Er staan namen, adressen en telefoonnummers op. Mr. Bergamo was een administratief genie. Ik geloof niet dat er iemand op die lijst ontbreekt." „Dan kunnen we nu de organisatie over het ge hele gebied van de Verenigde Staten oprollen," zei Jenner voldaan Ik keek Maggie aan en vroeg: „Moet ik aannemen dat je je in deze ellende ge stort hebt om je proefschrift te kunnen schrijven?" „Er zit tenminste leven in dit onderwerp," ant woordde het meisje. „Maar zou jij nu zo vriendelijk willen zijn om mijn valies even op te graven. Dan kan ik Mr. Jenner ook tevreden stellen." Ik ging naar de plaats, waar ik de koffer verbor gen had en overhandigde het voorwerp enige tijd later aan Jenner. Hij sloeg het deksel op en nam de papieren, die hij in het valies vond, in zijn hand. „Beter laat dan nooit," zei hij kortaf tegen Mag gie. Dan stak hij de documenten in de tas, die hij bij zich had en vervolgde: „We moeten ru zien dat we de gevangenen zo spoedig mogelijk naar Phoenix transporteren." Hij zweeg even en fronste zijn voorhoofd. „Het spijt me heel erg, dat ik die albino niet te pakken heb kunnen krijgen," besloot hij dan. „Ik zag die knaap wel graag achter slot en grendel." Bij de corral waren de mannen van Cherry be zig om de gevangenen in een truck te laden. Toen de truck enige tijd later langs het erf reed sprong Cherry van de treeplank en kwam naar de veranda toe. „Tot ziens!" zei hij. „Ik heb het hier erg naar mijn zin gehad." „Wij vonden het heel prettig om je te logeren te hebben," antwoordde ik. „Ik hoop, dat onze wegen zich nog eens zuilen kruisen." „Dat gebeurt zeker," zei Cherry. „Wat zeg jij ervan, Shag?" Shag kwam naar me toe en legde zijn kop even op mijn knie. Daarop zette hij zijn tanden in mijn broekspijp en begon aan me te trekken. Ik begreep niet, wat het dier wilde, maar ik volgde hem. Hij trok me naar de plaats, waar Maggie stond en liet me daar los. Vervolgens ging hij een paar stappen achteruit en keek ons olijk aan. „Kijk, dat had ik nou ook gedacht," merkte Cherry glimlachend op. „Ja, Shag weet precies, hoe de zaken ervoor staan. Ik wed dat ik jullie nog eerder terugzie, dan je denkt. oor een huwelijk kan iemand altijd wel een paar dagen vrij krijgen." Hij keek Maggie grijnzend aan en zij beantwoordde zijn blik met een brede glimlach. „Die Shag is wel bijzonder intelligent," zei z_e- „Tot ziens dan, mensen!" herhaalde Cherry, „in September waarschijnlijk!" „Ik zal het je tijdig laten weten," beloofde Maggie hem. Zij lachte nu voluit. „Waar hebben jullie het toch allemaal overvroeg ik. „Vraag het maar aan Shag!" ried Maggie mu aan. „Die weet er alles van." Maar Shag volgde zijn baas op de hielen. Intussen was het werk op het ranchterrem weer hervat en het normale leven scheen weer terugge keerd te zijn. „Ik veronderstel, dat jullie n weer naar New- York terug zullen gaan," zei ik tegen Maggie en Mollie. „Hoe eerder, hoe liever," antwoordde Mollie. „Ik wil de lichtreclames van Times Square wel weer eens zien, voordat ik m'n ogen voorgoed zal sluiten." „Je zou zeggen, dat hij zijn gasten zo gauw moge lijk kwijt wil z'jn," merkte Maggie op. „Het kan mij niet gauw genoeg zijn," zei Mollie. „Voortaai. wil ik het Wilde Westen alleen nog maar op de film zien." „Ik zou jullie morgen naar de stad kunnen bren gen," stelde ik de beide vrouwen voor. „Is dat nou de hooggeroemde gastvrijheid van deze streek?" vroeg Maggie verontwaardigd. „Ik vind het hier héél prettig." „Maar je wilt toch zeker zo snel mogelijk aan je proefschrift gaan werken!" zei ik met een poging om mijn stem sarcastisch te laten klinken. (Wordt vervolgd Horizontaal: 1. sein - bergruimte 2. lichaamsdeel - reukwater 4. piet mager - optekenen 5. verzekerde bewaring - krabber 6. Ordedienst (afk.) - met elkaar 7. deel van hals - aanw. vnw. 8. ringvormig koraaleiland 10 - vaandel 9. blaasinstru ment - windrichting 10. een of andere persoon - opgeld 11. boom - nihil - Gouverneur- Generaal Verticaal: 1. ontruiming 2. bijenhouder - boordsel 3. lekkerbek 4. vochtig - persoon van adel 5. chemisch werkzame stof - Persarikatan Nas. Indonesia co 6. stenen berg - dringend ver zoek 7. boomscheut - gewoonterecht 8. keeper 9. verwelko ming 10. uitroep van Pijn - lidwoord - leuk 11. rozijn - niet nat Het begint met de wekelijkse keu ringen, tenminste wat de gebroei de bollen betreft, zo langzamer- hand op een eindje te lopen. In verband met de te verwachten late groei door de afgelopen winterperiode zullen de warenhuisbloemen nog wel even op zich laten wachten, zodat we er wel re kening mee kunnen houden dat we en kele bloemarme keuringsdagen te ver wachten hebben. De kwaliteit van de ingezonden bloemen was ook deze week weer best en al is er dit seizoen niet zo heel vee] nieuws voor het voetlicht gebracht, de broeiers hebben hun beste beentje voor gezet om hun artikelen in hun paas- beste pakje te laten zien. Dat geldt zowel voor de tulpen als de narcissen en alle andere soorten. Steeds weer was het een lust de fraaie pannen en kisten met bloemen te zien; zelfs de meest verwende en critische beschouwer zal zulks beamen Tulpen Neem nu bijv. deze week weer de tul pen, E. Kooy uit het Friese Vrouw- buurtstermolen vraagt weliswaar voor steeds dezelfde van zijn favorieten de aandacht, maar zoals deze inzender de zwavelgele Sulphur Cloud, zijn Cop land Record en de donkergele Better Harvest „op de bos" laat zien, kan dat toch moeilijk beter. Opvallend waren ook de zeer goede pannen met de Triumphtulp Rose Alberio, ingezonden door C. A, v. d. Zwet uit Lisse. Mooi vonden wij ook de Sport van de r Bartigon Philip Snowden, voor wente nieuwe rose variëteit de Garbo werd voorgesteld. D®.jrt onBp. ongemeen fraai en in dat opz:ieg - twijfeld een verbetering. Ze werdge bracht door G. Helmus uit Sassen- hv£rscheidene tulipa-varicteiten lieten zich ook weer zien. De rode fosteriana hvhride Galata werd getoond door twee inzenders en wel Gerrit Eldering, Sas- senheim, en C. A. v. Haaster Cz„ De Zilk. Gebr. Faase uit Noordwijk bracht eveneens een fosterianasoort, n.l. de rood met witte sombie, en Adr. Jansen, Voorhout Czardas, een oranjerode met puntige bloemen. Van de kaufmanniana- soorten liet Gebr. Faase beste Yellow Dawn zien. Kaufmanniana Jantina, klein maar sierlijk met een typische vleesrose kleur, opgesteld door G. H. Hageman Zn., Heemstede, blijft tocb altijd een aardige verschijning. Uit het bekende oranjerode zaaisel darwin-hybriden van D. W. Lefeber waren ditmaal slechts een tweetal ver tegenwoordigers aanwezig. Het waren Lefebers Favourite, onberispelijk van i vorm en stand (H. J. Salman, Noordwijk en Jac. Tol, St.-Pancras) en Fr. D. Roo sevelt met mooie bloemen (G. Enthoven, Nieuw Vennep) Het blijkt nog steeds moeilijk een juiste keuze uit dit zaaisel te doen. Kleur, bloemvorm en stand verschillen meestal niet zo heel veel en de praktijk zal dan wel moeten leren welke uiteindelijk als de primus inter pares uit de bus zal komen. Verder de tafels langs gaande noteer den we nog in het wit: een zaailing onder no. 25 met een forse, zij het wat gedrongen stand, van Hoek „v,os' 's-Gravenzande, en 'n triumftulp Pater Sylvinus, iets langer dan de voorgaande, van Gebr. v.d. Poel, Lisse. De bloemen van de breedertulp Kathleen Truxton waren nu wat groter dan de vorige week. Hoewel niet bijster groot lijkt ons de bloem wel sterk en ze heeft een beste steel. A. J. Kol uit Haarlem had ze opgesteld. Deze inzender bracht ook een zgn. verloping uit Edith Eddy met naar ons gevoelen iets meer wit en met iets grotere bloem dan de moedersoort. Gebr. v. Graven, De Zilk, liet de gele sport van deze soort zien, Golden Eddy, naast de bekende zuiver gele Ornament. Er stond één parkiet, die uit darwin- tulp Eclipse, met de donkere bruinrode kleur De bloemen zijn goed parkiet en staan'zeer hoog op de sterke poten. Met de dubbele witte Engelenburcht en de bruin met gele Mercato was ze ingezon den door P. Dames, Lisse. We sluiten verder de tulpenrij met een paar oude bekenden als de goede, wat sombere bonte Wild West (A. Groenland, Castricum), Red Giant, de mooie mendel Peerless Pink (W. V. Dongen, Hillegom), de fraaie zachtlila gekleurde Abe Lenstra (Gebr. Hart veld, Voorhout) en de licht oranje-rode, geelgerande Fidelio (G. C. Tromp, Lis se) met ietwat lelievormige bloemen. Narcissen Narcissen wargn er niet veel maar wat er kwantitatief misten werd ver goed door de uitstekende kwaliteit. Er waren beste poeticus Marg. Mitchell van G. Vreeburg, Lisse. Carbineer is fraai gekleurd, geel dekblad en oranje- gerande platte kroon. Ze was van Nic. Reeuwijk uit Abbenes. De licht zwavel gele Yellow Cheerfullness van L. v Staalduinen, een z.g.n. kleur-verloping van de bekende roomwitte dubbele tros- narcis, is naar onze smaak meer merk waardig dan mooi; de kleur spreekt niet aan. Fraai was Rideau Hall, sneeuw wit met oranje kroontje, van W. Dob- be, Bennebroek, en tenslotte de twee kleurige trompet Straight, van Gouver neur en Co., Sassenheim. Bijgoed In het z.g.n. bijgoed vielen enkele mooie freesias van Wülfinghoff uit Rijswijk te bewonderen. Rijnveld's Gol den Glory met de fraaie kleur en de enorme stelen was weer best. De twee oranjeachtig roden met gele keel de den niet veel voor elkander onder. Prinses Marijke is iets lichter dan Re- novatia. Van deze laatste moet de naam veranderd worden. De oranje en rode Amaryllis van J. de Jong Zn., Aals meer, waren niet denderend, doch best was de in huis gebroeide pan met iris White Perfection van C. Th. Bakker, Heer Hugowaard. Het kleurverschil tussen de donkere sport van Iris Wedg wood en de gewone, zoals J. G. Kart- sen uit Oosterblokker dat liet zien, was nu beter te constateren dan vorige week in Treslong. De strijd zal op de duur wel beslecht worden in het nadeel van de moedersoort waarvan de kleur toch altijd wat vaal is. En tot slot: L. v. Berkel Sz., Voge lenzang, liet de lilabonte crocus Striped Banner zien en Maas Van Stein, Hil legom, een drietal potten, ogenschijn lijk dezelfde als vorige week, met de oranjegele crocus-hybride Confidence. Advertentie •I VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem relet. 15220 Aanstaande zondag zal voor de eer ste maal in de geschiedenis in Haar lem een officiële interlandwedstrijd worden gespeeld. Dit is de interessante „klassieker" Nederland-België. De gas ten komen met George Roland, natio naal kampioen en geen onbekende voor Haarlem. Voorts met Buyens, ook al bekend in Haarlem en met De la Barre. Nederland verschijnt met een sterk team, n.l. Jan Hogendoorm van het Haagse Wibo en houder van de NTTB- cup, Piet Weel van Po vac Amster dam en winnaar van het Winfried-toer- nooi en tenslotte de „Rotterdammer Win1 Stoop, een van de bekendste Neder landse spelers. De wedstrijd wordt $e' houden in het Krelagehuis en begin» 's avonds om 8 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2