Haarlemse verkeersmaquette zal in verschillende scholen ter instructie dienen Drankleverancier leverde meer dan goed voor hem was Rijksmiddenstandsconsulent in Noordholland benoemd Fancy-fair in Oud-Schoten ten bate van parochiehuis E E „Requiem for a nun Haarlem m I Biljarttoernooi om „Scandia Coupe begonnen met hoge series en moyenne van 40 Bijzondere concerten van Noordh. Philharmonisch Orkest Stad wordt in vier sectoren verdeeld Bestuur schrijft vergadering uit Modeshow C A ,s* Speculatie m teeltvergunningen in Noordwijkerhout Koninklijke onderscheiding voor de heer D. Beers Afscheid Piet Leffelaar Geen resultaten in ministerraad DINSDAG 13 MAART 1956 PAGINA 3 „Veilig Verkeer" lonkt naar de Vishal Haarlemse Dieren- bescherming Om rust finaal te herstellen Lente in de Vleeshal °V","1M'18 Burgerlijke Stand In Zandvoort en Bloemen daal Uniform waarschuwings systeem aan het strand EOQlNOlMiISiOHE POOTIEREÖHITER HA ARIL EM Vijftig jaar bij Keiler Macdonald PAASWEEK IS FEESTWEEK B. en W. bieden receptie aan in de Vleeshal Mozart en Beethoven op het programma LOONKWESTIE Kabinet set bespreking voort Haarlemse Politiekapel Hagenaar ontvreemt grammofoonplaten Jeugdleiderscursus Judo KEN-AM-JU (HAAR- LEM) WINT HET N. A. J. A. SCHILD Beurs van Amsterdam Beurs van New York De verkeersmaquette, die sinds enige t«d in de aula van de opbare school aan de Overtonstraat te Haarlem staat opgesteld, zal naar wij vernemen voor het verkeersonderwijs op de Haar lemse scholen worden bestemd. In de vergadering van de Vereniging voor Veilig Verkeer van de afdeling Haar lem zal woensdagmorgen een voorstel worden besproken om de maquette op te stellen in een school, die centraal ge legen is in een van de wijken, waarin de stad zal worden verdeeld. Het is name lijk de bedoeling de stad in vier sec toren te verdelen: noord, oost, zuid en west. Het centrum wil men voorlopig buiten beschouwing laten, omdat de meeste scholen aan de rand daarvan Zijn gesitueerd. De leerlingen van de scholen in elke wjjk zullen om beurten verkeersonder wijs aan de hand van de maquette krijgen. Van het aanvankelijke plan om dit onderwijs te doen verzorgen door de beide makers van de maquette, de he- Woensdag 28 maart zal opnieuw een poging worden gedaan om orde te bren gen in de gelederen van de Haarlemse Dierenbescherming. Het bestuur heeft op de avond van die dag 'n algemene ver gadering uitgeschreven in Hotel „De Leeuwerik". Op de agenda staat als tweede punt vermeld: maatregel tot fi- "aal herstel van de rust in de vereni ging. In de toelichting schrijft het bestuur: „Aangezien de nog steeds smeulende controversen in de vereniging thans ein delijk dienen te worden beëindigd al ware zulks alleen reeds om wille van het aanzien der vereniging naar buiten stelt het bestuur zich voor, alvorens de agenda verder af te handelen, teza men met de algemene vergadering te overleggen omtrent die maatregelen, welke er toe kunnen leiden, dat de rust in de vereniging onverwijld en voor goed hersteld wordt. Tijdens de vergadering wordt een be stuursverkiezing aan de orde gesteld, die noodzakelijk is om opengevallen plaatsen aan te vullen en tevens het bestuur uit te breiden. In alfabetische volgorde worden de volgende kandida ten genoemd: F. Heerkens Thijssen, Haarlem; J. Hessels, Haarlem; A. Quaker- naat. Heemstede; mevr. H. A. T. Schaa- per-Coppens, Heemstede; J. O. Slinger voet Ramondt en H. Veldkamp, Haarlem, Merv. J. C. Strebe-Langendonck, de heer D. J. H. Dreux en mevr. S. Hil- linga-Boersma hebben zich als bestuurs leden teruggetrokken. Beide laatsten v/aren trouwens toch aan de beurt van aftreden. Onder zeer grote belangstelling is C. A. gisteren in de Haarlemse Vlees hal gestart met de bekende voorjaars show. Onder het devies „C. A. Olym pisch modekampioen" werden tal van fraaie modellen getoond, die in de met bloemen opgesierde Vleeshal een voorbode waren van een zonnige lente. ®on gedetailleerde bespreking van show kopen wij morgen te geven. de jvlms Di.-avond één voorst, om 8 u. LIDO: ,,De regen kwam Tijden: 2, 4.15 LUjfüR^ „Brieven uit mijn molen", i8 Tiiden* 2, 7 en 9-15. MINERVA: wo. en do.: ..Onvergetelijke melodie", a. 1.. 8.15. REMBRAND1„To cat^- u thle" 14 3- Tijden: 2. 4.15, 7 cd W ROXY: „Aloma van de Zuidzee 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Tiiden STUDIO: „De klauwier 1» Jaar. ïijaen. 2.15, 7 en 9.15. Dinsdag 13 maart Stadsschouwburg, 8 uur: ..Puck" cloon drie antwoordt niet". Sch100 Concertgebouw: N. Ph. O., 9e Tie D. Sol.: Irma Kolassi, sopraan, 2ü,;fa Minerva: 50-jarig toneel-jubileum^Aai en Herman Bouber: „Zeemansvrouwen'0.10 u. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit. Con cert georganiseerd door de Stichting Gau- deamus in Bilthoven, 8 uur. Woensdag 14 maart Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater met „Familie-conflict", 8 uur (Ab. D.). GEBOREN: M. Frensen—Kriesels, z; J. Jansen Hendriksde Keizer, z; J. van den Eijnde—Nieuwenhuizen, z; A. M. BraaksmaSteevensz, z; J. Kok- Vijfhuizen, z; W. H. Bruggink—Stuur man, z; J. W. van den Berghvan Wijk, z; A. M. Th. H. J. W. Vijbel—Baggerman, z; W. J. Warmenhovende Vreugd, z; Th. M van Steijn—van der Linden, z; A. StaringBliek, z; E. K. Schulz Laarman, d; M. A. J. HeerenHoes, d; J. M. van Gemert—Bakker, d; J. M. den Ouden—Gordon, d; C. Mol—Webster, d; P. InpijnBloem, d; M. D. Voetde Landmeter, d; A. ReijndersSmit, d; J. C. Röben—van de Goorberg, d. ONDERTROUWD: A. Stringer en E. Bijl; J. M. van Dooyeweert en E. C. Duineveld. GETROUWD: M. C. Ruijzenaars en A. Verboom; E. H. L. Roden en A. Admi raal. OVERLEDEN: G. Greebe, 84 j„ Rozen- prieelstraat; N. G. van Dorth, 71 j., Wou- wermanstraat; A. Boekenstein, 79 j., Gasthuisvest; F. Th. van Wooning, 30 j., wermanstraat; A. Boekestein, 79 j., Lindenstraat; J. Keuter, 83 j„ Maerten van Heemskerkstraat; T. de Jong, 58 j., Lombardsteeg; S. H. F. de Bock-Bode, 68 j., Julianastraat; M. G. Blauw, 87 j., Hazepaterslaan; P. J. F. Pels, 57 j„ Wes- terhoutpark; J D. van de Geer—Coops, 73 j„ Kamperlaan; Th. C. Bergmann— ren Nanninga en Huizinga, heeft men afgezien. De onderwijzers van de scho len wil men deze taak toewijzen. Van het voornemen van het bestuur van de Ver eniging Veilig Verkeer zijn de burge meester van Haarlem en de hoofdcom missaris van politie op de hoogte ge steld. De maquette zal slechts ten dienste staan van het verkeersonderwijs op de scholen en niet voor verkeersonderwijs voor „groteren". Daarvoor komen naar de mening van het Haarlemse VVV- bestuur te weinig practische verkeers situaties op de maquette voor. Boven dien zou zo'n algemene maquette op een meer cenraal gelegen punt van de stad moet worden opgesteld, bijvoor beeld in de Vishal, waarover reeds meer dan een keer is gesproken. Reeds in het verleden heeft het bestuur van de Vereniging het Haarlemse gemeen te bestuur gevraagd om een behuizing, die centraal in de stad gelegen. In het achterhoofd van de bestuursleden speel de de gedachte om een gedeelte van de Vishal hiervoob te bestemmen, na melijk dat deel, dat niet in gebruik zou worden genomen door de stichting Haarlems Bloei, die ook begerige ogen gewend heeft naar de Vishal. intussen heeft zich een derde gegadigde gemeld. Het is de Haarlemse Vereniging van Beeldende Kunstenaars ,,De Groep", die met een aantal nationale en inter nationale tentoonstellingen wil bewij zen, dat de Vishal als expositieruimte uitstekend voldoet en die tevens wil be togen, dat de beeldende kunstenaars in Haarlem belang hebben bjj een tentoon stellingsruimte in het hart van de stad. Toen wij de heer E. H. Tenckinck, vice-voorzitter van VVV in Haarlem, hierop wezen zei hij dat schilderijenten toonstellingen zeker belangrijk zijn, maar dat het voor het algemeen nut misschien beter zou zijn, indien de Haarlemse afdeling van de Vereniging voor Veilig Verkeer mocht rekenen op het gebruik van de Vishal. Op advies van de heer P. van der Mqe, hoofd van de kustwacht te Zand- voort hebben de gemeentebesturen van Bloemendaal en Zandvoort zich beraden over het gebezigde waarschuwingssy steem en overeenkomstig de mening van de reddingsbrigades dier gemeenten, is besloten in het komende seizoen slechts één waarschuwing te geven, namelijk met de rode bal, welke gehesen wordt bü gevaarlijke zee en dus geldt voor baders en zwemmers. De masten waar aan de korven zullen worden gehesen zullen te Zandvoort op het strand bij de hoogwateriyn worden opgericht, ter wijl hun aantal zal worden vergroot, zodat men op elk strandgedeelte de waarschuwing zal kunnen waarnemen. Te Bloemendaal biijft het signaal bij de strandafgang aan de kop Zeeweg gehandhaafd, terwijl een tweede sig- naalmast zal worden geplaatst op de hoogwateriyn aan het eind van het ten tenkamp „De Zeemeeuwen". De burge meesters van Bloemendaal en Zand voort hebben besloten, dat één persoon de politie van beide gemeenten zal ad viseren omtrent de signalering, zodat deze voor de op elkaar aansluitende strandgedeelten dier gemeenten uniform zal zijn. Toen in 1954 het strandschap Zand voort besloot oök het centrale gedeelte van het Zandvoortse strand voor baden en zwemmen in zee vrij te geven, namen burgemeester en wethouders van Zand voort verschillende veiligheidsmaatre gelen. O.a. werd het door Bloemendaal toegepaste waarschuwingssysteem; zwarte bal (gevaarlijk zwemmen) en rode bal (gevaarlijk baden) door Zand voort overgenomen. Enkele masten wer den daartoe op de boulevard geplaatst. De ervaring heeft evenwel geleerd, dat de invloed van getij en wind soms ver schillende waarschuwingen op één dag noodzakelijk maakt. De bezoeker, wel ke zich reeds in de morgenuren naar het strand heeft begeven, zal van de gewijzigde waarschuwing niet altijd kennis kunnen nemen, nog afgezien van het bezwaar, dat aan een herhaaldelijk gewijzigde waarschuwing door het pu bliek minder betekenis wordt gehecht. Kort voor de Kerstdagen kreeg de rijkspolitie in Haarlemmermeer Gisteren was het 50 jaar geleden, dat de heer D. Beers in dienst trad als lood gietersleerling bij de toenmalige firma Koning, welk bedrijf in 1946 is overge nomen door Keiler en Macdonald, waar de heer Beers thans als werkmeester werkzaam is. Na een feestdag in gezinskring werd hem en zijn familie 's avonds een feest avond aangeboden in de nieuwe zaal der personeelsvereniging in het gebouw van Keiler en Macdonald aan de Zijl- 6trd.Rt Jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, voorzitter van het departement Haarlem van de Maatschappij van Handel en Nijverheid, maakte erop attent, dat de kracht van een bedrijf afhankelijk is van personen als Beers; hij bood de draagpenning der Maatschappij in goud aan. De heer J. H. J. Keiler deelde namens de burgemeester mede, dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft de heer Beers de eremedaille in zilver te verlenen, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Namens de directie memoreerde ir. A. v. d. Stok, dat het leven van D. Beers gekenmerkt is door trouw aan gezin, religie en bedrijf. Hij bood de jubi laris als natuurliefhebber een rijwiel aan. De heer N. P. Kerkhof, die van jongs- af onder leiding van Beers gewerkt heeft, overhandigde hem een geyser, terwijl de heer G. G. Uithol, chef lood gieterij, als blijk van waardering, hem een sigarettenkoker overhandigde. Na een dankwoord van de heer Beers en van diens oudste zoon volgde een avond, die lang in herinnering zal blij ven. In een gedeelte van onze oplage heb ben wü reeds bericht, dat de heer P. Dondorp, wonende te Heemstede, be noemd is tot rijksmiddenstandsconsulent voor de provincie Noord-Holland. Deze benoeming houdt verband met de toe zegging. gedaan door de staatssecreta ris van Economische Zaken in de Mid denstandsnota. om een middenstands- voorlichtingsdienst te creëren. In het kader daarvan zouden in de provin cies rijksmiddenstandsconsulenten be noemd worden. Het ligt in de bedoeling, dat de con sulent beleidsvoorlichting geeft, dat wil zeggen voorlichting over het midden- standsbeleid in de ruimste zin. Geble ken is namelijk, dat aan dergelijke voor lichting grote behoefte bestaat, niet het minst bij de organen of instellin gen, die bij de behartiging van mid- denstandsbelangen zijn betrokken. De voorlichting kan betrekking hebben op zeer verschillende onderwerpen, waar onder de credietregelingen een belang rijke plaats innemen. Geheel in overeenstemming met een der grondslagen van het middenstands- beleid kan de consulent ook de orga- nisatiezin van de middenstand stimu leren en bevorderen. Bovendien kan hij bemoeienis hebben met regionale en plaatselijke manifestaties en demonstra ties. Voorts kan de consulent bedrijfseco nomische voorlichting geven, bijvoor beeld om bij de middenstand begrip te wekken voor moderne bedrijfsadmini stratie, opvoering produktiviteit enz. In dit verband is het ook zijn taak om de resultaten uit te dragen van de re search van het Economische Instituut voor de Middenstand. Verwacht wordt dat hij op het terrein der bedrijfseco nomische voorlichting zeer nauw samen werkt met de middenstandsorganisaties, en bloembollenteler in Noord wy- kerhout had er een gewoonte van gemaakt om zijn teeltrecht te ver kopen in de hoop het dan later tegen verminderde prijs terug te kunnen ko pen, een soort speculatie in vergunnin gen dus. Maar intussen bleef hij bollen kweken, alsof hij zijn rechten helemaal niet verkocht had. Gisteren moest hij zich deswege voor de Haarlemse eco nomische politierechter verantwoorden. Hij had 37 are tulpen geteeld zonder daar de vergunning nog voor te heb ben, hetgeen geschat werd op een waar de van omstreeks 5550,-. De getuige deskundige was van oordeel, dat de verdachte in feite probeert anderen op te lichten met zjjn vergunningen en de officier toonde aan de hand van het strafblad aan, dat verdachte er een ge woonte van maakte. De officier ver- Dikkeboom, 74 j., Schneevoogtstraat; A. i klaarde dan ook tenuitvoerlegging te W. J. Boxce, 1 d., Kamperlaan. zullen vragen van de voorwaardelijke de tip, dat een bejaarde man een grote hoeveelheid sterke drank in voorraad zou hebben, die zijn zwager, een caféhouder zonder verlof doorver kocht. De caféhouder heeft zich daar voor onlangs voor de kantonrechter moeten verantwoorden, maar gisteren werd de leveracnier van het geestrijk vocht door de Haarlemse economische politierechter aan de tand gevoeld. De leverancier, een destillateur, ver klaarde uitvoerig dat hij helemaal niet wist dat de drank voor de verkoop be stemd was. De politierechter kon zich dat nauwelijks indenken. Voor de kan tonrechter had de caféhouder verklaard dat hij de drank had overgehouden van een bruiloft die drie maanden tevoren gehouden was. Dan zou ik de hoeveel heid wel eens willen zien, die ze bij de bruiloft zelf in voorraad hadden! merk te de getuige-wachtmeester van de rijks politie op. Misschien waren er alleen maar geheelonthouders op de bruiloft genodigd, opperde de politierechter. Wel wilde de economische politierech ter weten, waarom de drank moest wor den afgeleverd bij de zwager van de caféhouder. Omdat hij zelf geen ver lof had, verzekerde verdachte. Overi gens vond hij dat dit hem als leveran cier niet aanging. De zwager, een be jaarde man die een uitkering trok in gevolge de noodwet ouderdomsvoorzie ning, wist zich alsmaar niets te herin neren dan dat hij de drank in huis had gehad op verzoek van de caféhouder. Zowel de officier als de politierechter wilden rekening houden met zijn hoge leeftijd, anders zouden zij hem zeker staande de zitting wegens meineed heb ben laten arresteren. Verdachte ontkende voorts dat hij de leverancier geweest zou zijn van alle drank die bij de oude man was aangetroffen. Hij zou niet meer gele verd hebben dan een voor particulie ren redelijke hoeveelheid. De oude man moest opnieuw getuigen en wist ook nu weer niets. Ja, er waren wel meer leveranciers drank komen afge- Ven, maar hij herinnerde zich niet meer wie het waren geweest. lf>P,e Officier achtte het ten laste ge- t® meer dan bewezen en eiste 200,- vivi™Usul,,s' 14 dagen hechtenis en een (iaven Jke gevangenisstraf van 14 morri 'o-o ®^dachte kon daarmee wel ac- waardeliit»' maar vond alleen de voor- keli'k want f?v.angenisstraf wel beden- rf 2 kleme moeilijkheden op dit zijn zeggeT oe oV,!-d ^el voor. volgens vreemd Officier vond dit al heel De poUüerechter'wees uitvoerig von- mS' a erdachte maar een vreemde zakenman. Hij doet helemaal niet cicin boekhouden, volgens ziin zesr- gen Hü registreerde wel de limonade die hij aan de caféhouder leverde, maar niet de sterke drank. H;j wist niet bij wie zijn personeel de sterke drank afle verde. Kortom, hij houdt zijn zaken he lemaal niet bij. Het slot van dit Haar- lemmermeerse treurspel was in ieder geval, dat verdachte veroordeeld werd tot 150,- boete en nog eens i50 voorwaardelijk, plus het dreigement dat bij herhaald overtreden van deze ver ordening zijn bedrijf voor langere tyd gesloten kan worden. straf, die verdachte nog heeft lopen, zijnde een boete van 1000,-. Voor het thais ten laste gelegde eiste hij twee weken onvoorwaardelijke gevangenis straf en een geldboete van 3000,-, sub sidiair een half jaar hechtenis. De po litierechter veroordeelde verdachte con form de eis. en Haarlemse azijnfabrikant was erop betrapt, dat het azijnzuur- percentage van zijn produkt te ge ring was: het bedroeg n.l. 3,7 gram i.p.v. 4 gram per 100 cm3. Bovendien was gebleken, dat de flessen die hij le verde een paar millimeter te weinig azijn bevatten. De officier bij de Haar lemse economische politierechter, voor wie de fabrikant zich gisteren moest verantwoorden, geloofde niet dat de man opzettelijk gefraudeerd had. Hij was een beetje gemakkelijk geweest en daarom moest er wel een straf volgen. De onvoldoende vulling van de flessen achtte hij van weinig betekenis en daar om eiste hij daarvoor een boete van 10,-. De politierechter maakte er 5,- van, subsidiair 1 dag hechtenis. Het te geringe azijnzuurpercentage achtte de officier ernstiger, weshalve hij hiervoor 40,- boete vroeg. Daarvan maakte de politierechter 25,-, subsidiair 5 dagen hechtenis. In het uitgestrekte Oud-Sehoten kampt men al jaren met het grote probleem: zalennood. Daar is al heel wat aan ge dokterd, zonder dat een goede oplos sing werd gevonden. Plannen genoeg, maar aan de uitvoering ervan blijft het voorlopig mankeren. Dit doet echter niets af aan het lof waardig ijveren van het bouwfondsco mité in de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, dat het het plan en de grote wens van pastoor Van Ecden, een eigen parochiehuis, nog niet heeft kunnen realiseren. Er wordt echter hard gewerkt, vooral op financieel terrein. De parochianen zelf brengen wekelijks dan wel maan delijks hun donatie in. Verder is men verleden jaar begonnen met de paas week tot feestweek te maken. Menigeen, die dit leest, zal tot de meer dan 10.000 bezoekers van de fan- cy-fair behoord hebben en ook een steentje hebben bijgedragen tot het be spoedigen van de bouw. Zij allen zullen zich nog herinneren, dat wat er te genieten viel, de moeite waard was. Nu is ook dit jaar de paasweek in Oud-Schoten weer feestweek, waarbij de gelegenheid om er deel aan te heb ben. voor een ieder openstaat. De ker misvermakelijkheden zullen dubbel at tractief zijn. Wie in de afgelopen winterperiode des avonds langs de parochiekerk aan de Rijksstraatweg is gekomen, zal wel eens verwonderd hebben opgekeken naar de verlichte toren vensters, die hem als lichtende ogen tegenstraalden. Achter de vensters was de technische commissie bezig met de standomraming klaar te maken. Ook de bommenwer per, die straks in de bommenwerpers- stand, als men op het knopje drukt, zijn pijltje laat schieten, is het product van de vaardige vingers van de wer kers van deze commissie, evenals de vermakelijkheden van de andere stands, zoals flikkerlicht, diverse wijzen van hengelen enz. En wat de prijzen betreft, nog beter dan verleden jaar is de prijzencom- missie er in geslaagd een uitgebreide collectie van de meest uiteenlopende ndien men het te grof vindt om een publieke vrouw in de titel van een toneelstuk te laten prq- ken, moet men Faulkner's „Requiem for a nun", gisteravond voor een volle Stadsschouwburg gespeeld door de Haagse Comedie, in het Nederlands een andere titel geven. De titel is echter woordelük, dus totaal foutief vertaald, aangezien het Amerikaanse „nun" in dit geval een prostitué is. Menigeen in de volle zaal zal dan ook vergeefs gezocht hebben naar het verband bis sen de titel en inhoud. Het gaat im mers over een negerin, die heel diep uit de goot komt en later als kinder meisje de baby van mevrouw ver moordt. Zy wordt veroordeeld tot de strop, gaat echter getroost, gelouterd, en blijmoedig de dood in, gesterkt door geloof al kan zij niet zeggen, in wie of wat zq gelooft. Inderdaad, mis schien komt zij wel in de hemel, denkt de advocaat, want in de hemel zijn toch ook schoonmaaksters nodig tot een hogere staat schijnt een negerin niet te kunnen geraken in de gedach- tengang van de blanken in de zuide- lyke Verenigde Staten. Mevrouw zelf echter, die vroeger als Temple Drake nog veel dieper in de goot heeft gelegen, gaat inzien dat zij, hoewel niet in wettelijke zin, niet min der schuldig is aan de misdaad; na de biecht van haar leven aanhoord te heb ben, moet men het wel met haar eens zijn. Er blijkt uit, hoe vreselijk deca dent en verworden het leven soms is geworden in vooral de zogeheten betere kringen in Mississippi en enkele andere Staten. Het is een verschrikkelijke walm, welke uit haar verhaal opstijgt. Als aanklacht tegen deze verwording kan Faulkner's toneelstuk niet duide lijker en sterker geschreven zijn. Zijn Requiem wordt voorts gedragen door de gedachte, dat niemand zich kan ont trekken aan zijn zedelijke verantwoor delijkheid; negerin en blanke moeten tot het besef komen, dat de stem van het geweten ons kan verklaren, waar om lijden en boete in de wereld onont koombaar zijn. Een goede gedachte, wel ke Faulkner ontwikkelt in menige ster ke, boeiende scène met onmiskenbare toneelkwaliteiten, geschreven in de on verbloemde openhartigheid welke mo derne Amerikaanse schrijvers niet schu wen (en over de verwording in de Zui delijke Staten kan menig onverbloemd woord vallen!), maar ook met de diep zinnig aandoende wijdlopigheid, welke zo vaak met de praktische zakelijk heid van de Amerikaan in strijd schijnt. En tevens met een psychologische uit eenrafeling, welke het gemiddelde Amerikaanse publiek stellig niet kan volgen. Hetgeen geen verlies is, want men kan het een en ander ongestraft over zich laten heengaan. Wat Faulkner over lijden en boete zegt, is overwe ging waard; wat hij de negerin laat zeggen over geloof en vertrouwen, herin nert sterk aan de vage, min of meer dwepende, ofschoon dikwijls goed bedoel de godsdienstigheid in Amerika. Karl Guttmann, die de voorstelling had geregisseerd, hield een rustig, waardig tempo aan, aanbevelenswaardig om de lang niet gemakkelijke tekst zo duide lijk en begrijpelijk mogelijk in de zaal te laten komen. Onverzorgde zegging belette dit echter af en toe. De over het algemeen rustige, soms bijna zake lijke toon, alsof wij in de spreekkamer van een psychiater waren, was ech ter niet in strijd met het gejaagde, nu en dan gepijnigde spel van Myra Ward, die als Temple Stevens Dra ke wel een zeer zware taak had. Op komende wroeging, door verwording losgeslagen zedelijke begrippen, schaamte over de verschrikkelijke ont hullingen van haar levensbiecht uitte zij in een voortdurende, nerveuse wis seling van emoties, van bitterheid, drang naar zelfbehoud, schaamte, angst. Haar intensief spel verdreef de nu en dan dreigende vermoeidheid in de zaal, ver moeidheid als gevolg van een overla den tekst in een stuk, dat overigens een interessant voorbeeld is van mo dern Amerikaans toneel. Men kan het trouwens als een verdienste rekenen, dat Faulkner het zijn publiek niet ge makkelijk maakt. Een zwakheid achten wij het, dat hij ons in het eerste tafreel in het onzekere laat omtrent situatie en bedoelingen. Een heldere, bondige expositie kan een toneelstuk nog steeds niet missen. Faulkner heeft bijna al zijn kracht be steed aan de prachtig geschreven rol van Temple. Nancy, de negerin, geeft hij bijna geen voeten onder de grond. Evenmin maakt hij duidelijk, hoe de oom van Temple zijn nichtje ontvanke lijk maakt voor de stem van haar ge weten maar Alb. van Dalsum liet ons door zijn rustig-overtuigend spel dit gebrek vergeten. Het decor van Wim Vesseur paste zeer goed in de soms onwerkelijke toon van het stuk; Gijs- bert Tersteeg, Henk v. Buuren, Coen Flink en vooral Jan Retèl bezetten sterk en zeer natuurlijk de kleinere rollen. Hk. A. voorwerpen, waaronder kinderfietsjes en autopeds, aan te kopen, zodat nie mand zich de kans zal willen laten ont glippen, om door eigen vaardigheid en een beetje geluk zo'n prijs mee huis waarts te torsen. Als straks op tweede Paasdag de torenklok in de middag twee slagen over de omgeving iaat galmen, gaan de hek ken van het plein van de St. Bavoschool aan de Eemstraat open. om de bezoe kers toe te laten tot de grote tent de grootste op dit gebied, die Haarlem ooit zag met een oppervlakte van 600 m2. Dan kan de feestvreugde beginnen, die een ganse week zal duren. De tent is gratis toegankelijk, in de middagen van tweede Paasdag, de daarop vol gende woensdag- en zaterdagmiddag, meer speciaal voor de jeugd, en de zon dagmiddag van Beloken Pasen, voorts alle avonden vanaf tweede Paasdag tot en met die van Beloken Pasen, van acht tot elf uur. Voor hen die nog mochten twijfelen of er iets bijzonders staat te gebeuren, laten we de namen volgen van de leden van het aanbevelingscomité: mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, de heer A. J. M. Ange- nent, wethouder. Hoofdcommissaris J. Fontijne, dr. ir. H. J. A. de Goey, direc teur N.V. Drukkerij de Spaarnestad, mgr. J. M. Groot, Vicaris-Generaal, F. M. H. Hin. directeur kousenfabriek Hin, W. N. Zijlstra, deken van Haarlem en de Tweede Kamerleden Prof. mr. C. P. M. Romme en Th. S. J. Hooy. Het bouwfondscomité hoopt dat dit jaar het bezoekersaantal van ruim 10.000 van verleden jaar glansrijk zal worden overtroffen. aan wie hij de helpende hand kan bie den. Tenslotte zal de consulent fungeren als adviseur van het departement over bijzondere regionale omstandigheden in zijn ambtsgebied. Het middenstandsbe- leid staat namelijk herhaaldelijk voor beslissingen, waarvoor een zo objectief mogelijk inzicht in plaatselijke en regi onale omstandigheden vereist is Met in schakeling van een deskundig ambte naar in de provincie kan het departe ment zeer gebaat zijn. Bij de uitvoering van zijn taak zal de consulent nauw samenwerken met provinciale en plaatselijke overheden. Burgemeester en Wethouders van Haarlem zullen zaterdagmiddag om half vijf in de Vleeshal aan de Grote Markt een receptie aanbieden aan de kunsthandelaar Pieter Leffelaar en zijn echtgenote, die de stad per 1 april gaan verlaten. B. en W. willen deze afscheids receptie beschouwen als een blijk van waardering en erkentelijkheid voor de j. vele belangrijke verdiensten, die de en voorts met diverse organen en in-., stellingen, die bij de behartiging van heer Leffelaar aan het Haarlemse cul- middenstandsbelangen zijn betrokken, j turele leven heeft bewezen. Het biljarttoernooi om de „Scandia Coupe" in restaurant „Bolwerk" te Haarlem is indrukwekkend begonnen met een glanzende partij vol gedurfde earambolage van de Zaandamse hoofd klasser Jan Broerse. Grimmig kijkend naar alle stootbeelden manoeuvreerde de kleinspel-kadrist in tien beurten naar de 400. een strakke produktie van snelle en gemakkelijke stoten, waarin vele facetten van het nobele spel schit terden. Het moyenne van 40 was deze avond alle spelers te machtig, ook Jan Lamers, de Beverwijkse „automaat", die in geen enkele partij een slecht ge middelde noteert en in staat is binnen 'n paar beurten, verschrikkeiyk van secu riteit, 200 caramboles achterstand in te halen. Dat heeft de Uitgeester eerste klas- ser Cor Brandjes weer ervaren. Hij is een man die alles kan maken, massé's en piqué's geen keer mpdt en zware trekstoten slechts taxeert op hun amor- ti-mogelijkheden. Na 10 beurten had de Uitgeester crack 47 caramboles achter zijn naam staan, Lamers droeg zijn wa pen ook niet vast in de greep en voer met slechts een paar punten hoger ge middelde. De 11e beurt was er een van pure biljarttechniek, een demarrage, die zelfs Lamers rillingen bezorgde. Brand jes spoedde zich in sneltreinvaart naar de 50, tien minuten later klonk een ge dempt applaus van de ware liefhebbers voor het bedaarde 100 van de arbiter. Het was nog geen eindpunt van de ka pitale reeks. Op dezelfde wijze het ivoor in zijn banen dwingend, af en toe een onfortuinlijke klos met groot inzicht cor rigerend, rukte de Uitgeester op naar een rekord. Of de 142 voor dit toernooi een rekord zal zijn, valt te betwijfelen, want wie Broerse aan het werk heeft gezien.... In ieder geval was het de hoogste serie van de eerste avond. Dat Brandjes zijn party niet in winst kon omzetten, moet op rekening worden ge schreven van het oersterke moreel van zijn tegenstander, die pal op de 11e beurt 99 caramboles aantekende en zijn 18e beurt (70) tot het sluitstuk maakte. Op de andere tafel streden Jan Stef- fers en Piet Dickmann een vergeefs, moeizaam gevecht tegen de grillige loop van de gekleurde kogels. De talloze facetten van het moeilijke 38/2 spel stelde hen voor grote perikelen, waar bij Steffers zijn achterhand niet onder controle kreeg en Dickmann een aparte strijd leverde met zijn keutop, die de dag tevoren ondeskundig en scheef was ge monteerd. Hij had geen vertrouwen in eigen kunnen en verloor kansloos. De fraaiste partij was dus die tussen Broerse en Brandjes, de laatste op het eerste gezicht niet gedeprimeerd door het geweld van de vorige match, maar ZADEL SKOLOVSKY Voor de komende voorjaarsserie is door het Noordhollands Philhar monisch Orkest dit keer een ge combineerde Mozart-Beethoven-cyclus samengesteld. De concerten zullen plaats vinden op de dinsdagen 10 en 24 plaatsvinden op de dinsdagen 10 en 24 april en 8 mei. De serie zal worden geleid door Toon Verhey, die in april zijn werkzaamheden weer zal hervat ten en de dirigent van het Brabants Orkest, Hein Jordans. Laatstgenoemde opent deze serie met de Serenata not- turna no. 6 van Mozart. Van dezelfde componist wordt hierna de „Haffner"- symfonie uitgevoerd. De beroem de Beethovenvertolker Paul Baumgart- ner is na de pauze solist in het 5e pianoconcert van Beethoven. Het tweede concert zal onder leiding staan van Toon Verhey met solistische medewerking van de bekende violiste Elise Cserfalvi. Deze violiste heeft zich, dank zij haar groot talent, op zeer jeugdige leeftijd een grote naam ver worven. Ook in Nederland, waar zij in mei 1948 de tweede prijs behaalde van het Internationale Muziekconcours Scheveningen, maakte zij een sensatio nele opgang en behoort thans tot één der meest geliefde violisten. Het con cert wordt geopend met de ouverture „Figaro's Hochzeit" van Mozart. Elise Cserfalvi is hierna de soliste in het vioolconcert in D dur, eveneens van Mozart. Na de pauze vindt een uit voering plaats van de symfonie no. 6 de „Pastorale", van Beethoven. Het derde en laatste concert in deze serie staat eveneens onder leiding van Toon Verhey en wordt geopend met de ou- PAUL BAÜMGARTNER verture „Coriolan" van Beethoven. De Russisch-Amerikaanse pianist Zadel Skolovsky solieert hierna in het 3e pia noconcert van Beethoven. Deze musi cus, winnaar van de beroemde Naum- burg Award, behoort in Amerika tot de meest vooraanstaande kunstenaars. Het concert wordt besloten met een uitvoering van de „Jupiter"-symfonie van Mozart. Donderdagavond wordt in het ge bouw ,,'t Stoofke" aan de Stoofsteeg te Haarlem een klaverjasdrive geor ganiseerd ten bate van het eigen ge bouw. Liefhebbers kunnen inschrijven op de volgende adressen: Karei van Manderstraat 18, Nachtegaalstraat 111 rd en Brouwersvaart 138 rd. (Van onze Haagse redactie) Het gesprek over de loonsituatie, dat gisteren in de ministerraad is gevoerd, heeft niet tot definitieve resultaten ge leid. Naar verwacht wordt zullen de besprekingen door enige leden van het kabinet worden voortgezet, doch een beslissing in deze zaak kan natuuriyk moeiiyk vallen voor de ministerraad aanstaande maandag weer vergaderd heeft. weldra vast op zjjn stoel genageld toen Broerse aan de tafel mocht. De derde beurt 71 voor de Zaandammer, twee beurten later 122 na een gekregen a che- val-ijpositie van de sportieve Brandjes, de zevende beurt 56 en een slotserie van 70 brachten de Zaandammer in nog geen anderhalf uur op 400 caramboles. Brandjes bleef op 69 staan. De uitslagen luiden: P. Dickmann 275 191 26 J. Steffers 300 300 26 26 7.34 50 11.53 142 13.38 99 22.22 0 2 0 2 0 2 C. Brandjes 300 241 18 J. Lamers 400 400 18 C. Brandjes 330 69 10 33 6.90 J. Broerse 400 400 10 121 40.00 A. Niessen 250 176 15 59 11.73 0 K. Merwe 250 250 15 61 16.66 2 Vanavond om 8 uur treden Steffen te gen Broerse e nLamers tegen Niessen aan. Gisteren heeft de Haarlemse Politie kapel de patiënten van het sanatorium Eikengaarde in Aerdenhout enige vro lijke uren bezorgd met de uitvoering van een gevarieerd programma. Het concert stond onder leiding van de heer Harry v. Mechelen. Op de verschillende zalen stonden microfoontjes opgesteld, zodat alle patiënten van de muziek kon den genieten. De Ouverture Romantique van Cordonnier, Les Cloches de Come- ville van Planquette en enkele Strauss- walsen werden afgewisseld met enige pittige marsem Na afloop van het con cert sprak een der patiënten een woord van hartelijke dank tot de Haarlemse politiemannen- Door de Haarlemse politie is een 35- jarige Hagenaar aangehouden, die er van wordt verdacht enkele gramofoon- platen te hebben gestolen. Tijdens het verhoor gaf hij toe in twee Haarlemse muziekhandels in het geheel zes 45- toerenplaten te hebben ontvreemd. Te vens kwam vast te staan, dat hij zich enige maanden geleden ook al aan der gelijke praktijken had schuldig ge maakt. Woensdagavond vindt de derde bij eenkomst plaats in de cursus voor jeugdleiders onder auspiciën van de N.K.S., district Noord-Holland. De heer R. Warnars zal spreken over „Jeugd- leiding en dressuur". De avond wordt gehouden in Haarlem in het gebouw van de H.V.B. aan de Jansweg. In de volle zaal van de Dierentuin in Den Haag werden zondag de club kampioenschappen van de Nederlandse Amateur Judo Associatie gehouden, waarvoor twee en twintig senioren, 6 junioren en 6 kinderteams hadden in geschreven. Het jaarlijks judo-feest werd opgeluisterd door de aanwezigheid van Dr. Hanho Rhi. 7de Dan en bui tengewoon gevolmachtigd minister van Zuid-Korea en zijn echtgenote, die 1ste Dan is. Tevens was aanwezig Robert J. Godet uit Parijs, die de 5de Dan draagt. Zij deden het hunne om als scheidsrechter bij de eindwedstrijden de dag te doen slagen, terwijl Dr. Rhi en zijn echtgenote het zeldzame Juno-Ka- ta (vorm der vloeiende bewegingen) uitvoerden. Aan het einde van de mid dag streed Nederland de traditionele wedstrijd tegen België, die voor de derde keer in successie voor de Belgen verloren ging, ditmaal met 21 voor Holland. Het mooie N.A.J.A.-schild, dat ver leden jaar in het bezit kwam van de TUNG-JEN Amsterdam, werd dit jaar gewonnen door de KEN-AM-JU (Haar lem) door een 41 zege over de TUNG-JEN (Niet officia» koersen Vorig Opening slot 344 Ned 1953 97* 844 Ned 1953 100* 844 Ned 1948 9744 344 pCt. Ned 1950 97=4 344 Ned 1954 97% 344 Ned. 1955 9844 3-344 Ned 1947 98=4gb 3 Ned. 62-64 bel. fee. 99* Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt 96' Ned. Handel 8311 cert 220's AJLO. 329-44 Van Berkel's Patent 18444 Caivé-Delft cert 314gb Van Gelder 27444 Kon. Hoogoven» cert 310 Unilever Cert. 366 Ned. Kabel 336 Philipe 330=* Nieuwe Philip» Kon. Petroleum 687-=,4 .Amsterdam" Rub be: 10744-9 Holl Amerika U)D 2°4=P Kon. Ned. Stoomb Mn 201 Ned. Scheepv. Dnle 198g) H.VA. 127 Dell Mb Cert 13444 13/3 97T4 97=4 97* 98H 333 367 336 332 685 110 207 20344 19844 12744 137 9/3 12/S Anaconda Copper 80 80% Bethlehem Steel 156 157% Chrysler Corp 77*4 77% General Electric 62 6344 Genera) Motor» 46 47 Kennecott Copper 140'-- 14344 Montgomery Ward 92=4 93% Radio Corp 4644 4844 Republic Steel 4744 47% Royal Dutch 89% 89% Shell Onion Oil 78 77 Southern Pacific 57% 57% Southern Railway 105% 107=4 Tidewater 3944 39% OB Steel 8744 57% Stemming: vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3