van Bevordering eigen-woningbezit door een ruime kredietverlening m Mgr. Jansen Pasen naar na Beloken Rotterdam Voorjaarsbeurs omvat 3254 inzendingen op 63.000 m2 Kleurenfoto s mÊwmm Jï - - MONACO bereidt zich voor op het prinselijk huwelijk De Europese aristocratie is over alle publiciteit en show niet best te spreken NT H Venhaêe E Lias k Rapport van de werkgroep Slechts 28 pet. van de woningen wordt door de eigenaar self bewoond Voor rokers Geur en smaak van Pickwick Thee extra beschermd Reeds 26 mei priesterwijding in Rotterdamse kathedraal Croeselaanterrein wordt belangrijker Acht jaar wegens poging tot moord Juliana-hal geopend Is*SKS. en J DINSDAG 13 MAART 1956 PAGINA en niet-rokers Zaak-Jungschlager Moet John Jung actie in de VS. staken? De achttien doden herdacht Dodelü'k ongeval Kind verdronken VERPAKKING MET BIJZONDERE EIGENSCHAPPEN WEER GROTER TN OMVANG "dige geveltoeriste in Groningen Java-missie onafhankelijke vice-provincie Zwaardere straf voor Zaanse fabrieksarbeider het grootse gebeuren in het vorstendom Monaco - het huwelijk tussen Prins Rainier III en de Amerikaanse actrice Grace Kelly naderbijkomt, begint men daarginds al in feest stemming te geraken, terwijl journalisten en correspondenten, die reeds naar de Franse Zuidkust zijn gedetacheerd, zich haasten met in telegrammen en via de telexverbindingen alvast de nodige voorbeschouwingen door te seinen. Officieel is thans bekendgemaakt, dat het burgerlijk huwelijk tussen de prins en ,,sa grace", zoals de charmante Grace straks door haar onderdanen zal worden genoemd, op 18 april des morgens om 11 uur plaatselijke tijd ten paleize van de prins zal worden voltrok ken. Het kerkelijk huwelijk zal de dag daarop worden ingezegend in de kathedraal van Monaco. Garden-Party PASTILLES Musical Russische belangstelling De kerkelijke plechtigheid De voordelen van het eigen-woning- bezit overtreffen in vele gevallen de nadelen, die daaraan ook verbonden zijn. Dit is het oordeel van de Werk groep Eigen Woningbezit in een rap port, dat zij aan de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting heeft uitgebracht. De werkgroep constateert, dat blij kens de woning- en gezinstelling van 1947 slechts 28 pet. van de woningen in ons land door de eigenaar zelf wor den bewoond. Zonder nadere maatre gelen zal daarin geen verandering van betekenis mogen worden verwacht. De werkgroep ziet mede daarin aanleiding voor de overheid tot bevordering van het eigen-woningbezit. Zij merkt deze vorm van bezit aan als een waardevol le institutionele factor in onze samen leving, waarvan voor het individu een grote vormende kracht kan uitgaan. De werkgroep acht de bevordering van het eigen-woningbezit mogelijk door een ruime kredietverlening, waardoor reeds met een betrekkelijk bescheiden aanvangskapitaal een eigen woning kan worden verworven. Onuitputtelijk is de fantasie van de ontwerpers en fabrikanten, die zich oeijveren het rookgenot voor de heren te verfijnen door steeds nieu we accessoires aan de reeds uitge breide verzameling toe te voegen. Op de voorjaarsbeurs is een Flora- tiptop-ideaal-asbak te zien, die ver geten sigaretten feilloos opvangt, zo dat brandgaten in het tafelkleed tot het verleden behoren. De asbak „No-fume" heeft een trechtervormi ge opening, waarin de brandende sigaar of sigaret onmiddellijk dooft, zodat men geen last heeft van rook of nasmeulen. Voor rokers met een zwak gebit brengt een Amsterdamse firma ve derlichte hindbergh-pijpen, die met een lengte van 30 cm slechts 20 gram wegen. Dat uitvinders zich ook wel eens begeven op de zijpaden van vol maakt nutteloze rariteiten, bewijst het sigarettenpijpje „comfort", waar van de verwisselbare kop door een simpele omzetting veranderd kan worden in een.... ballpoint. Interessant voor de heren ook niet-rokers is de scheerzeepma chine voor kapsalons. De machine produceert scheerzeep en legt het schuim automatisch, zonder kwast, op het gelaat, onmiddellijk klaar voor het scheren. Kappers zouden er een enorme tijdsbesparing mee be reiken. Over tijdsbesparing gesproken, er is op de beurs ook een volautoma tische koffiezet-automaat te zien. Door het inwerpen van een geldstuk kan men zichzelf bedienen van kof fie met of zonder melk en/of sui ker. (Van onze Haagse redacteur) Volgens een bericht in „De Telegraaf" zou onder de druk van een vertegen woordiger van het Nederlandse Hoge Commissariaat in Djakarta mevrouw Jungschlager aan haar zoon in Ameri- ka telegrafisch verzocht hebben zim beroet) op de Amerikaanse opinie te sla ken. Dit zou geschied znn uit beducht heid, dat de actie in de V.S. in Indonesië stemmingen zou oproepen, die nadelig zouden kunnen zijn voor de gang van het proces. Van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken wordt desgevraagd medegedeeld, dat men van een derge lijk ontreden door een functionaris van het Hoge Commissariaat niet op de hoogte is, zodat hieron geen commen taar gegeven kan worden. De opvatting in Den Haag is zeker niet. dat men de zoon van Jungschlager bii zijn parti culiere activiteit iets in de weg zou wil len leggen. Vandaag is het vijftien jaar geleden dat de eerste achttien slachtoffers van het verzet op de Waalsdorpervlakte wer den gefusilleerd. Zes hunner waren af komstig van de Geuzengroep uit Viaar- dingen en hun stoffelijke resten zijn na de oorlog ter aarde besteld on de alge mene begraafplaats aldaar. Vanmorgen is dit feit on sobere wijze herdacht. Na mens de afdeling Vlaardingen van ex- politieke gevangenen werd een tak witte seringen gelegd aan de voet van bet, monument, dat te hunner gedachte nis vorig jaar op hun graf is geplaatst Vanmorgen om kwart voor viif is tussen Noordwijkerhout en Voorhout een monteur van het spoorwegbouwbe- driif langs de spoorbaan gevonden met ernstige verwondingen aan het hoofd. De man werd vermist tijdens werk zaamheden met een werktrein. Vermoe delijk is hij in aanraking gekomen met een passerende postgoederentrein. Dn man werd door een arts verbonden en 'n zorgwekkende toestand naar het Star's- en academisch ziekenhuis te Lei den overgebracht, waar hij kort na aan komst overleed. Maandagmiddag is het 2;4-jarig zoon tje Jacob van de familie G. te Oudorp (N.H.) in een onbewaakt ogenblik ver moedelijk spelenderwijs in de Hoornse Vaart terecht gekomen en verdron ken. Er zal voor gezorgd moeten worden, dat de jaarlijkse lasten binnen redelij ke grenzen blijven. Door een met zorg gekozen organisatorische opzet zal er voor gewaakt dienen te worden, dat de uitbreiding van het eigen-woningbezit op verantwoorde wijze plaats vindt. Met betrekking tot de kapitaalvoor ziening stelt de werkgroep voor een overheidsgarantie te verlenen voor le ningen tot maximaal 90 pet. van de net to stichtingskosten (stichtingskosten na aftrek van de van overheidswege te ver strekken tegemoetkomingen in de bouwkosten). Deze overheidsgarantie zou betrekking moeten hebben op dat gedeelte van de lening, dat uitgaat bo ven het van normale kredietinstellin gen te verkrijgen krediet (te stellen op 60 pet. van de netto stichtingskosten). De garantie zou het beste kunnen wor den verstrekt door de gemeente. Het daaraan verbonden risico zouden rijk en gemeente gezamenlijk, ieder voor de helft, dienen te dragen. Ter tegemoetkoming in de jaarlijkse lasten zou de thans bestaande jaarlijkse bijdrage voor zelfbewoning (2'/2 pet. van de bouwpremie gedurende tien jaar) vervangen moeten worden door een extra-premie ineens. Deze extra-premie zou 25 tot 35 pet. van de normale pre mie moeten bedragen, al naar gelang van de grootte van het gezin van de aanvrager. De voorgestelde faciliteiten zijn be doeld voor arbeiders en met dezen ge lijk te stellen kleine zelfstandigen, als mede voor een deel van de midden groepen. De werkgroep zou voor de faciliteiten in aanmerking willen doen komen personen, die niet aangeslagen zijn in de vermogensbelasting, geen be lastbaar inkomen hebben van meer dan f 8.000, te verhogen met f 500 voor elk kind waarvoor aanspraak bestaat op kinderaftrek, en die niet ouder zijn dan 55 jaar. Personen met een inkomen, dat de voorgestelde grens overschrijdt, zouden nog wel de garantie doch niet de extra premie moeten kunnen verkrijgen. Advertentie Pickwick Thee, de bekende Engelse melange van Douwe Eg berts, kenmerkt zich door een bijzonder verkwikkende smaak en een zeer krachtige, opwekkende geur. Teneinde deze smaak en geur af doende voor U te beschermen (thee is een teer product!), is de binnenverpakking van Pickwick Thee voorzien van een uiterst dun, maar voor vocht etc. on doordringbaar laagje aluminium. Daardoor behoudt Pickwick Thee haar volle heerlijke geur en zeld zaam verkwikkende eigenschap pen tot het laatste zetsel. De bisschop van Rotterdam mgr. M. A. Jansen heeft vandaag een bezoek aan Rotterdam gebracht om kennis te ma ken met het welkomstcomité en om de kathedraal te bezoeken. Vrijdag a.s. volgt een niet-officieel bezoek aan de burgemeester van Rotterdam, mr. Van Walsum. Op Beloken Pasen zal mgr. Jansen als pastoor-deken afscheid nemen van de St. Lodewijksparochie en van Lei den. Verwacht wordt, dat omstreeks die dag de nieuwe pastoor-deken benoemd zal zijn. De St.-Lodewijksparochie zal monseigneur een bisschopsring schen ken, terwijl ook namens de gehele stad een geschenk zal worden aangeboden. Mgr. Jansen vertrekt in de week na Eeloken Pasen naar Rotterdam, hoewel het bisschoppelijk paleis, Emmaplein 3 en 4, dan nog niet klaar zal zijn. De aan zienlijke verbouwing zal zeker enige maanden duren. In afwachting hiervan zal de bischop na Beloken Pasen zijn in trek nemen bij rector A. C. J. van Hou ten, hoofd-inspecteur van het Lager On derwijs in het bisdom Haarlem, Emma plein 7, Rotterdam. Over de datum van de bisschopswij ding is nog niets bekend. Het wachten is thans op de benoemingsbul uit Rome, die naar verwachting eerst over vijf a zes weken zal aankomen. Mogelijk zal de bisschop dan enige consultatoren Behalve de feestelijke slinger van pot ten met voorjaarsbloemen, die de Jaar beursgebouwen aan het Vredenburg verbindt met de expositie op het ter rein aa.i de Croeselaan te Utrecht, her innert niets bijzonders aan het feit, dat de voorjaarsbeurs 1956, die vanmorgen zonder enig officieel vertoon geopend werd, een feestbeurs is, tijdens welke de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs haar veertigjarig bestaan viert. Of het zouden de charmante verkoopsters van programma's moeten zijn, de „bruiden van Mereurius", gestoken in helder blauwe japonnen, versierd met het be kende embleem van de Jaarbeurs. Tot verleden jaar was de programmaver koop in mannelijke hand, maar het za kelijke instinct van de Jaarbenrsbe- stuurders heeft tot deze omschake ling geleid, die ongetwijfeld de verkoop ten goede zal komen en een feestelijk tintje geeft aan wat overigens een ge wone Jaarbeurs is. Het gewone van deze voorjaarsbeurs schuilt ook in het feit, dat de expositie ruimte weer groter is dan de laatste keer, zoals de laatste jaren steeds het geval i„ geweest. Nu de nieuwe Juliana- hal in gebruik genomen is, strekt de beurs zich uit over een oppervlakte van 63.000 vierkante meter, waarop 3254 firma's hun stands hebben inge richt met produkten uit 25 landen. Nederland staat vooraan met 1416 inzendingen. Daarna volgen West- •Uuitsland met 805 en Groot-Brittan- me met 351 inzendingen. België, Lu- a EKwdtntier;ja-ig meis3e. schippers- ,d0C^Li„ h™n\ngen' heeft een uur lang tussen hemel en aarde gehangen aan een afgebroken regenpijp als ge volg van een mislukte poging om via de regenpijp de Admiraal de Ruijter- school te Groningen binnen te komen Het kind had tevoren met enkele an dere leerlingen, onder leiding van een onderwijzeres, het klaslokaal van haar onderwijzer versierd, zulks in verband met de te vieren verjaardag van „mijn heer". Toen het festijn voldoende was voorbereid, stuurde „juf de kinderen naar huis, sloot het gebouw af en het schoolhek en ging haars weegs. Het meisje had iets in het lokaal vergeten en wilde met alle geweld naar de klas, desnoods langs zeer ongebruikelijke we gen. Zij begon een moeizame tocht over de fietsenstalling en langs de regenpijp omhoog. Tot vijftien meter boven de grond ging alles goed. Toen bezweek de pijp, maar bleef gelukkig hangen aan een steunbalk. Een uur lang bleef het meisje op die manier hangen, totdat haar vader, ongerust geworden over het lange uitblijven, haar ontdekte en de politie waarschuwde. Toen de brand weer haar op de begane grond had ge holpen was zij alleen maar boos dat ze niet in de klas kon komen Maandag is door het decreet van de generaal der Jezuïetenorde, pater J. B. Janssens, de Java-missie verheven tot een onafhankelijke vice-provincie die van nu af aan de Indonesische ge noemd zal worden. Tot vice-provinciaal is aangesteld pater G. Kerster. xemburg. Canada, Oostenrijk, Tsje- choslowakije, Zwitserland, Groot-Brit- t-nnië en West-Duitsland zijn behalve door particuliere firma's ook collec tief vertegenwoordigd, welke inzen dingen in de Julianahal zijn onderge bracht. Toen H. M. de Koningin maandagmid dag de nieuwe hal opende, zullen be stuursleden, arenitecten, aannemers en arbeiders een zucht van verlichting ge slaakt hebben, omdat het werk toch nog op tijd klaargekomen was, ondanks de felle vorst in februari, die de afbouw wel belemmerde, maar niet stopzette Dag en nacht, zelfs on zondagen, werd in de voorbije weken onafgebroken door gewerkt, terwijl straalkachels trachtten de hevige kou te verdrijven. Wie thans de Julianahal bezoekt, bemerkt, dat het betonnen bouwwerk gedeeltelijk met een glazen verdieping verhoogd tot in de p uitjes is afgewerkt. De nieuwe hal en de aangebouwde monumentale in gang tn het Croeselaanterrein zijn een sieraad voor de tweede nederzetting van de Jaarbeurs, waarvan de hoofd ingang verlegd is naar de Graadt van Roggenweg. Aan deze weg zal t.z.t. een monumen taal beeldhouwwerk verrijzen, dat bur gemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz maandagmiddag tijdens de jubileumbij eenkomst namens de gemeente Utrecht toezegde als blijk van goede verstand houding tussen Utrecht en Jaarbeurs. Behalve de textielbeurs in de Beatrix- en Irenehal in welke afdeling 66 fa brikanten hun produkten laten zien zijn in de gebouwen aan het Vreden burg verwarmings- en kookapparaturen, huishoudelijke artikelen, speelgoed, le derwaren, goud, zilver bijouterieën en uurwerken te zien. De huishoudelijke af deling telt 119 inzendingen, waarvan 90 uit Nederland. Ir de afdeling speelgoed is het buitenland sterker vertegenwoor digd; van de 130 inzendingen komen er slechts 68 uit het eigen land. Onder de firma's, die horloges presenteren, be vinden zich behalve Zwitserse ook tien Duitse deelnemers. Nu het terrein aan de Croeselaan beter: aan de Graadt van Roggenweg - over drie enorme hallen beschikt begint de Jaarbeursbalans langzamer hand over te hellen naar de expositie buiten het stadscentrum, dat per bus van station en Vredenburg af gemak kelijk te bereiken is. Niet minder dan 221 firma's expose ren in de Margriethal een grote ver scheidenheid aan bouwmaterialen en bouwmachines. Behalve traditionele materialen vindt de vakman er vooral veel nieuwe vindingen, die ten doel heb ben de bouw te vergemakkelijken, dus te versnellen en goedkoper te maken. Op het gebied van de woningbouw zijn er interessante experimenten te zien. Nog groter is de groep machines en materieel voor bouwbedrijf, weg-, wa ter- en mijnbouw. Op het open terrein hebben 301 deelnemers niet minder dan 22.000 vierkante meter gevuld met zwaar en licht materieel, o.a. specta culaire kranen, betonmolens, trucs, enz. West-Duitsland is op dit gebied met 86 inzendingen bijna even sterk verte genwoordigd als Nederland (94). In de Bernhardhal vindt men de af deling electrotechniek en groot-keuken installaties, o.a. stookinrichtingen en verwarmingsmotoren. Ook de afdelingen grondstoffen halffabrikaten en kunst stoffen zijn in de grootste hal onder gebracht. In de Julianahal tenslotte op de begane grond staan machines en gereedschappen voor de metaal- en houtindustrie, in totaal 237 inzendingen. benoemen, omdat het bisdom uiteraard nog niet over een kapittel beschikt, waaraan de nieuwe bisschop de bulle kan tonen. Indien hetgeen verwacht wordt de bisschopswijding voor Pinkste ren zal geschieden, zal mgr. Jansen reeds op zaterdag 26 mei a.s. zijn eerste priesters wijden in de kathe draal van de H.H. Laurentius en Ig natius te Rotterdam. De theologanten te Warmond, afkomstig uit Zuid-Hol land, is reeds medegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat, dat zij in Rot terdam gewijd zullen worden, tegelijk met de theologanten uit Noord-Hol land, die in Haarlem de H. Priester wijding zullen ontvangen. Naar wij van bevoegde zijde verne men heeft Z. H. Exc. mgr. M. A. Jan sen, bisschop van Rotterdam, tot wapen spreuk gekozen; „Omnia in luce elares- cunt". Men zou dit kunnen vertalen als volgt: „In Gods licht breekt alles open". De bisschop heeft deze zinspreuk gekozen om vooral de eschatologische verwachting van de christen te bena drukken. Ze is genomen uit het responsorie van de Zesde les uit de tweede noctur ne van het feest van de H. Laurentius op 10 augustus. De letterlijke tekst, die hier de H. Laurentius in de mond wordt gelegd, luidt ongeveer: „Mijn nacht kent geen duister, maar alles breekt open in het licht". Teneinde tot een coördinatie te ge raken van de initiatieven, welke zijn genomen of worden voorbereid, worden alle verenigingen en corporaties, die de nieuwe bisschop van Rotterdam willen huldigen, of die een nieuwe bijdrage Willen leveren om hem de inrichting van het nieuwe bisdom te vergemak kelijken, verzocht, zich in verbinding te stellen met het secretariaat van het diocesaan huldigingscomité, Kortenaer- straat 1, Rotterdam, tel. K 1800-25270 Naar wij vernemen bestaan er ook in de kringen van de geestelijkheid in het nieuwe bisdom Rotterdam plannen tot huldiging van mgr. Jansen. Als cen trale instantie fungeert hierbij reptor H. L. Sondaal, huize „Duinzicht", Oegst- geest, tel. K 1710-26958. Toen ik gisteren in Den Haag liep moest ik natuur lijk naar de weg vragen, want ik kan die stad nooit helemaal ontknopen. Ik liep dus op een willekeurige heer toe, die mij overigens, toen ik vlak bij hem was, vragend aankeek. Een mo ment zagen wij elkander verward in de ogen. Toen zei ik: „Heeft U mij, of heb ik U wat te vra gen". „Eerst U", antwoordde hij minzaam. „O", zei ik „kunt U mij zeggen waar de Stadhouderslaan is?" Dat kon hij en hij deed het ook. „Nou U", zei ik, toen hij uitgesproken was; „als U er maar rekening mee houdt dat ik in Den Haag de weg niet weet". „Daar gaat het niet om", stelde de man loyaal „ik wilde graag een foto van U maken". Ik moet zeggen dat hij mij over rompelde. „Een kleurenfoto", lichtte hij nader toe. En dat dompelde mij helemaal in het ongewisse. „Hoezo", vroeg ik „is het voor een ansichtkaart?" „Nee", zei hij „onze firma doet het gratis. Zij geeft vijftig foto's weg. Voor de reclame. Interesseert U er zich voor?" „Ja", antwoordde ik „maar ik doe toch niet mee. Vraagt U maar een an der". Nu moet ik zeggen: toch was mijn ijdelheid wel even gestreeld. Niet waar, vijftig Nederlanders zouden gratis worden vereeuwigd en die man liet spontaan, naar ik mocht aanne men, zijn keus op mij vallen. En ik herinnerde mij ineens die beeldhou wer, die een kop van mij wilde ma ken omdat ik zo'n „plastisch" hoofd had. Dat heb ik toen ook geweigerd, maar evenmin zonder lichtelijk ge coiffeerd te zijn. Enfin, ik vroeg dus terloops aan die man: „Waarom wilt U mij eigenlijk heb ben". „Tja", zei hij „ik dacht zo die rooie butterfly van U, zou het wel doen Het gerechtshof te Amsterdam heeft dinsdag een 49-jarige fabrieksarbeidster uit Zaandam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht jaar met aftrek wegens poging tot moord op zijn echt genote. De verdachte was in eerste in stantie door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot drie jaar met aftrek wegens mishandeling met voorbedach ten rade. Dit vonnis, waartegen de offi cier van justitie in hoger beroep was gekomen en in de plaats waarvan de procureur-generaal veertien dagen gele den een gevangenisstraf van acht jaar eiste, werd door het hof vernietigd. In mei-juni van het vorige jaar had de verdachte zijn echtgenote een hoe veelheid parijs groen in een kopje thee, en enige dagen later op een beschuit, toegediend. Het beschuitje had zij niet opgegeten maar wel was zij ernstig ziek geworden van het drinken van de vergiftigde thee. Het slachtoffer was zijn tweede vrouw, met wie hij zei niet gelukkig te zijn geweest. „Ik heb niet de bedoeling gehad haar te doden", her haalde hij op de zitting van veertien dagen geleden, maar de procureur-ge neraal vond doorslaggevend dat hij, ter wijl hij wist dat zijn vrouw van de gif tige thee was ziek geworden, haar toch nog vergif op een beschuit had toege diend. H. M. de Koningin heeft maandag te Utrecht de Julianahal van de Jaarbeurs officieel in gebruik gesteld door een drietal slagen te geven op een als het Jaarbeursembleem uitgevoerde stemvork. et burgerlijk huwelijk zal wor den gesloten ten overstaan van de president van de Raad van Monaco, Marcel Portarmier. Het is nog niet bekend, wie het kerkelijk huwelijk zal inzegenen. Ook is nog niet bekend zo vertellen de cor respondenten in dezelfde adem of het paar naar de kerk zal wandelen of gebruik zal maken van een rijtuig. Maar dat het feest reeds gaat begin nen op de avond van de 17de, daar is iedereen het over eens. De plaat selijke muziekkorpsen zullen een se renade komen brengen onder de ra men van het prinselijk paleis en daarna zal boven de Middellandse Zee een vuurwerk worden afgestoken, gigantischer en mooier dan Monaco ooit heeft gepresenteerd. In de namiddag van de 18e april, nadat het paar dus wettelijk ge huwd is, zal het volk van Monaco zegge en schrijve 4000 inwoners kennis kunnen komen maken met zijn nieuwe prinses tijdens een gar den-party, welke door de prins zal worden gegeven. Des avonds is er een balletuitvoering in het opera-ge bouw van Monte Carlo. Het festival ballet uit Londen met Mar got Fonten en Michael Soames maakt de hoofd schotel uit van het internationale programma. De volgende dag zullen in het sta dion een voetbalmatch en andere sportwedstrijden worden georgani seerd. Gedurende de twee feestdagen zullen in de theaters van Monte Carlo gratis filmvoorstellingen worden ge- Advertentie chocolade geven. Intussen blijft het Casino wel verwachten, dat de cliëntèle geld mee zullen nemen. Er worden zelfs voorbereidingen getroffen om extra speeltafels in de gangen van het Ca sino op te stellen, waardoor de van wege het huwelijk aardig leeggelopen schatkist van Monaco weer op peil kan worden gebracht Na de officiële opening van de nieuwe Julianahal van de Jaarbeurs inspecteert H. M. de Koningin de opgestelde per sonen in de klederdrachten van een groot aantal landen, die haar tijdens de plechtigheid bloemen hadden aangeboden. uropa's aristocratie verliest intussen allengs meer haar enthousiasme over het aanstaande huwelijk, erger nog, zij begint er de neus voor op te trekken. Men vindt, dat er te veel publiciteit aan gegeven wordt en dat de plechtigheid thans minder weg heeft van een koninklijk huwelijk dan de finale van een M.G.M.-musical, waarbij de minnenden elkander op de tonen van een wijsje van Irving Berlin omhelzen. Iedereen is het er over eens, dat Grace Kelly een mooi meisje is en dat de Jlo- negasken reden hebben zich te verheu gen, maar dat de publiciteit geen goed doet aan iets, dat een plechtige en waar dige gebeurtenis dient te zijn. De afkeuring vanwege de aristocratie begon, toen de moeder van de aanstaan de bruid een serie krantenartikelen ging publiceren over het leven van haar dochter. Vervolgens kwam een voortdu rende stroom van berichten over de prinselijke romance uit Hollywood los. De aristocratische families van Europa beginnen er alsmaar minder voor te voelen om persoonlijk bij de plechtig heden in Monaco aanwezig te zijn. Na tuurlijk zullen zij zich laten vertegen woordigen, want tenslotte is prins Rat- nier een staatshoofd en kunnen zijn uitnodigingen niet genegeerd worden. Een gezaghebbende autoriteit in deze zaken verklaarde dezer dagen, dat er waarschijnlijk maar heel weinig leden van de Europese aristocratie zich op 18 april in Monaco zullen bevinden. „Je kunt alles overdrijven", aldus de aut°"" teit, „zelfs democratie". Verwacht wordt, dat er meer „koninklijke hoogheden uit Hollywood op de bruiloft zullen zijn dan echte Europese grootheden Grace Kelly heeft David Niven, Cary Grant, Alfred Hitchcock en nog verscheidene andere filmlieden uitgenodigd, maar T,'" twijfelachtig, of een lid van het Britse, Belgische, Noorse of peense komnkly huis naar Monte Carlo zal^°F®P' F hoewel de Zweedse en Nederlandse koninklijke families nog geen hebben genomen, neemt men aan, aai ook zij leen koninklijke vertegenwoor diger nalr de bruiloft zullen zenden. Uit Paleiskringen te Monte Carlo is intussen medegedeeld, dat er invitaties Zijn uitgegaan naar alle regerende vor stenhuizen van Europa en naar andere bevriende regeringen. De oude Aga Khon is wel voornemens om van de partij te ziin Hij beeft tenminste reeds geduren de het tijdvak van de huwelijksfeesten enige kamers in Monte Carlo besprokem De autoriteiten in Monaco hebben dezer dagen bekendgemaakt, dat een vertege - woordiger van de Paus bij de huwelijks plechtigheid in de kathedraal aanwez g zal zijn. In de Sovjet-Unie schijnt zich op alle fronten een verandering m te Terwijl de Russische pers vroeger nim mer enige belangstelling aan de dag legde voor huwelijken van vooraanstaan de personen in zowel binnen- als buiten land, hebben de autorite^n m Mon o Carlo nu een verzoek van het officiële Russische persbureau Tass ntvangen om een vertegenwoordiger te «no„en zenden naar „het huwelijk van een Europese monarch, prins Rainier urn Grace Kelly, de dochter van een Ame rikaanse kapitalist". deke/k binnenschrijden en weer ver- S Bach 6 DeUkèrkelijke pWheden zullen ongeveer tweeeneenhalf dUDeneerste gasten zullen de in Romaan- se stijl opgetrokken kathedraal die 80 fTor oplpden werd gebouwd, om kwart Saeerdos in de kathedraal worden ont vangen tegen half elf. Terwijl ae orga- nist de prelude in e mineur van Bach zal spelen zal het bruidspaar tegen kwart voor elf binnenschrijden. Mgr. Gilles Barthe. bisschop v*n Monaco zal het bruidspaar toespreken. De huweüjks inzegening zal worden verricht door de Pauselijke Legaat. Tijdens de H. Mis zullen door koor en solisten worden uitgevoerd het Kyrie van Mozart, het Gloria van Pal|^T* de Koraal G. 145 van Bach, het Sanctus van Mozart, het Benedictus van Mozart, het Ave Verum van Binchois en Mozarts Andante en het Domine Salvum Fac, het laatste ter ere van de prins. Het koor van 50 stemmen, onder wie enkele kinderen van het w eeshuis van Monaco, zal door 16 beroepszangers uit Parijs worden versterkt en onder leiding staan van Nadia Boulenger, dirigent van de prinselijke muziekkapel en professor aan het Parijse nationale conservatorium voor muziek, en door abbé Henri Carol. Terwijl bruid en bruidegom en de gees telijken de kathedraal zullen verlaten, zal het koor een hymne van Bach zingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5