M TWEEDE KAMER STAAT ACHTER DE OUDERDOMSVOORZIENING is het over de principiële kant van de zaak volkomen eens zwering in overeenstemming met het van Nederland geërfde recht Proces-Jungschlager Supomo verrast over het telegram der internationale juristencommissie „Doodstraf wegens samen- Men Malenkov in Londen voor het eerst in vrije wereld Verschillende om korting amendementen te beperken ORG Koningen in conferentie Het weer Hoge Commissaris vanavond op Schiphol „Poolvluchtennaar Amsterdam »Vraag politiek asyl mijnheer Malenkov, het is wellicht de Minister Suurhoff kan tevreden zijn Derde klasse biJ de N.S. vervalt definitief Schoolmeisjes in Monaco krijgen een feestjurkje Moeder redt haar baby uit brandende wieg Hetzelfde weertype Weduwen en wezen PELGRIMAGE NAAR MARX' GRAF? 13.400 nieuwe bordjes Prijs en premie Staatsloterij VRIJDAG 16 MAART 1956 o 79sfe JAARGANG No. 26553 !IS {)(>{cu>you(wj! Suède damesjasjes in kleuren HO.- Aantal opnieuw uitgebreid Kleine zelfstandigen Prins Ranier biedt moeders rode en witte satijn aan „Hoe kunnen juristen spreken van het niet respecteren van het recht," aldus prof. Supomo, „nu de rechter nog geen vonnis gewezen heeft en tot nu toe slechts getuigen gehoord zijn en de officier van justitie zijn re kwisitoor heeft gehouden?" De offi cier van justitie heeft de doodstraf ge- eist wegens samenzwering tegen de re gering van de republiek Indonesië. De ze straf is in overeenstemming met het van Nederland geërfde recht. „Het proces wordt in het openbaar gevoerd in aanwezigheid van buiten landse waarnemers. Het feit, dat een Britse advocaat niet is toegestaan be klaagde bij te staan, is volkomen in overeenstemming met de gebruikelijke regels, eveneens een nalatenschap van het Nederlands bestuur: een advocaat moet, om deel te kunnen nemen aan een proces, ingescnreven zijn bij de In donesische balie en de taal en het recht van het land kennen". Er zijn talrijke Nederlandse advocaten in Djakarta, die aan deze voorwaarden voldoen. „Thans wordt net proces in eerste aanleg gevoerd. Na een veroordeling kan Jungschlager natuurlijk bij een ho gere instantie in beroep gaan", aldus prof. Supomo. Hij voegde hier nog aan toe, „dat al onze rechterlijke instellin gen de voortbrengselen zijn van de Nederlandse beschaving." „De Nederlanders hebben onze juristen gevormd en van hen hebben wij ons recht geërfd", zo besloot de Indonesi sche ambassadeur. Reactie mr. van Dal Mr. A. J. M. van Dal, secretaris van de internationale juristencommissie, heeft naar aanleiding van de verklaring van prof. Supomo verklaard: „Indien de Indonesische rechter het recht zou toe- I passen op de wijze, zoals dit altijd door de Nederlanders in Indonesië is toege past, en als hij de rechten van de be klaagde zou erkennen, zoals de Neder landse rechtbanken dit doen en zoals de Nederlandse regering en de Nederland se gerechtelijke instanties dit hebben gedaan in de zaak van de Indonesiërs, die thans in Nieuw-Guinea terechtstaan, dan zou de internationale juristencom missie volledig tevredengesteld zijn. Wat de voorwaarden voor de verde diging in Indonesië betreft merkte mr. Van Dal op, dat de door de Nederland se regering aangewezen advocaat, mr. Van Empel bij de Indonesische balie is ingeschreven en talrijke jaren jurist in Indonesië is geweest en de taal en het recht van het land goed kent. Zoals bekend heeft Indonesië hem desondanks de faciliteiten als verdediger van Jung schlager geweigerd. ACtvertentt RISSTI LSTR i R. HAARLEM TEL. 13439 18 A DAM TEL 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking en plaat selijk mist. Geen neerslag van bete kenis. Zwakke later matige wind tus sen oost en zuidoost. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 6.52-18.50 Maan: 142-0.04 De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr. W. F. L. graaf van By- landt, wordt vanavond met het vlieg tuig uit Djakarta op Schiphol verwacht. Na zijn vertrek uit Djakarta heeft hij gisteren enkele uren doorgebracht in Singapore, waar, zoals gemeld, de Ne derlandse advocaat mr. Van Empel ver blijft om behulpzaam te kunnen zijn bij de samenstelling van de duplieken ln het proces tegen Jungschlager. (Van onze luchtvaartredacteur) De Canadese luchtvaartmaatschappij .Canadian Pacific Airlines" heeft op hieuw een voor de luchthaven Schiphol Verheugend besluit genomen. Nadat heeds besloten was dat het aantal vluchten over de Noordpool naar Ne derland met ingang van de volgende hnaand verdubbeld zou worden, is thans het besluit gevallen dat daar hnet ingang van de maand juni nog een derde vlucht bijkomt. Via het „dak van de wereld", dat reeds geruime tijd als vliegroute in de belangstelling van de luchtvaartexperts staat, zal Amsterdam daardoor over twee maanden driemaal Per week rechtstreeks verbonden zijn Jjhet de Canadese stad Vancouver. Tweemaal per week wordt deze verbin ding doorgetrokken: eenmaal naar Syd ney in Australië en eenmaal naar Auck land op Nieuw Zeeland. radioman hem vroeg iets jn het Engels te zeggen,deelde een tolk mee, dat Ma- lenkov deze taal met machtig is. Op de tocht naar Londen, waar Ma lenkov zijn intrek neemt in de Rus sische ambassade, zag een rood en griis geschilderde vrachtauto kans om in de stoet van officiële wagens mee te rij den. Via een luidspreker trachtten de inzittenden Malenkov duidelijk te ma ken, dat premier Boelganin en par. tijsecretaris Khroesjtsjev, die volgen de maand in Engeland worden ver wacht, daar niet welkom zijn. Aangezien deze mededeling in het En gels werd gedaan, zal zij Malenkov wel zijn ontgaan. In dezelfde auto zat ech ter ook ambassadeur Malik, die wel En gels verstaat. De betoging was georga niseerd door de pas opgerichte rechtse „League of Empire Loyalists". Op de vrachtauto met luidspreker wa ren borden geplaatst met opschriften als „Houdt de rode beesten buiten" en via dc luidspreker werden leuzen omgeroe pen als „Wij wensen hier geen moor denaars", „Mijnheer Malenkov, nu u in een vrij land bent, raden wij u ten sterkste aan om te overwegen hier po litiek asyl te vragen, want dit zal waar schijnlijk de laatste kans zijn, die u ooit krijgt". Malenkovs programma wordt geheim gehouden. Wel is bekend dat hij ver schillende elektrische centrales, fabrie ken voor elektrische machines en twee atoomkracht-installaties zal bezoeken. Men zal hem ook naar Harwell bren gen, de zetel van Engelands atoomener gie-onderzoekingen, en naar Calder Hall, BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Noofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENIIEIARIbf 28 cents per milllmeter- hoogte. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents pet week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 530 uur 't avonds teL 21544. dement van dr. De Kort mede is onder tekend dcor de heer Van L'->r en ook omgekeerd. Deze harmonie van opvat tingen is typerend voor het gehele debat. Men is het over de principiële kant van de zaak zo volkomen eens, dat er aan de oppervlakte van het parlemen- ta: water nauwelijks een politieke ri -el te ontdekken valt. Iedereen wil blijkbaar tegenover het Nederlandse volk de eer ophouden dit ontwerp in de kortst mogelijke tijd te hebben behan deld en niemand denkt eraan de da tum -an de ingang in gevaar te bren gen. Wel waren er nog al wat nuances in waardering op onderdelen, maar zelfs de leider van de loyale opposi tie, prof. Oud (WD) zag aankomen dat het ontwerp met algemene stem men zal worden aanvaard. Deze spre ker liet zich in afkeurende zin uit over de aanpassing en vond dat eerst moet vaststaan dat er van een noodsituatie sprake zal zijn alvorens men op enig pensioen kan gaan korten. Ook de heer v.d Wetering (CH) deelde dit stand punt. Daarentegen klonk van de zijde van de twee grote regeringspartijen het geluid, dat ongewenste cumulaties van bodem- en bedrijfspensioenen moe ten worden voorkomen. Verbeteringen wil men ook aanbren gen in de bepalingen die de verzorging van weduwen en wezen betreffen. De heer v.d. Ploeg (KVP) noemde de we duwen- en wezenregeling in het alge meen nog zeer onbevredigend. De re- g ring heeft volgens hem enige kansen gemist met name door het voorstel van de KVP, dat reeds een jaar geleden vrijwel uitgewerkt op de regeringstafel werd gedeponeerd, stelselmatig te nege ren. Algemeen is gevraagd om de ter mijn gedurende welke een weduwe nog het pensioen van haar overleden man ontvangt, langer te maken dan i maanden. Ook de positie van de gehuwde vrouw, die kostwinnares is, achtte de heer v.d. Ploeg onvoldoende verzorgd. Wanneer de vrouw ouder is dat de man, zou zij, wanneer zij 65 is geworden, toch nog niet gepensio neerd kunnen worden en moeten wachten tot haar man die leeftijd heeft bereikt. Wanneer deze laatste nu invalide is, zou dat tot ernstige dis criminatie van de sexe leiden, zoals mr. v. Lier het uitdrukte. Dr. De Kort (KVP) heeft 'e aan dacht gevraagd voor de kleine zelf standigen. Z\j komen in een benarde petitie wanneer zij premie moeten gaan betalen terwijl de definitieve wet kin derbijslag voor zelfstandigen nog niet ven kracht is. Vooral de grote gezin- nei zouden daarbij in de knel komen. Hij heeft een overgangsmaatregel in een amendement neergelegd. Over de premieheffing was drs. Roe mers zozeer te spreken, dat hij hoopte dat ook de kinderbijslagwet en de we duwen- en wezenvoorziening een volks verzekering in deze zin zullen worden. De h Stapelkamp daarentegen was e. overtuigd dat de manier waarop de premiën volgens het ontwerp zul len worden geïnd, namelijk door de belastingdienst, het beste middel is om de gehele wet impopulair te maken. Dat kleine zelfstandigen met een in komen beneden 2500 gld. en 3100 gld. (resp. ongehuwd en gehuwd) geheel vrij van premie zullen zijn, acht deze AR- woordvoerder zeer onbevredigend. Koning Hoessein van Jordanië (rechts) en Koning Feisal van Irak hebben op een niet nader aangeduide plaats aan de grens tussen hun beide landen bespre kingen gevoerd, waarbij, volgens officiële woordvoerders, de betrekkingen tus sen Jordanië en Irak en de huidige spanningen in het Midden-Oosten aan de orde zouden zijn geweest. De onderhandelingen tussen deze beide leden van de Hasjemitische koninklijke familie verliepen in een sfeer van vriendelijkheid en broederschap", aldus de officiële bekendmaking. Enkele jaren geleden besloten de Westeuropese spoorwegmaatschappijen ingaande 3 juni 1956 de eerste klas geheel te laten vervallen, en de tweede en derde klas te herdopen in eerste en tweede klas. Met ingang van de komende zomerdienstregeling zal dus ook in het internationale verkeer het tweeklassensysteem definitief worden toegepast. De consequenties van dit besluit zijn voor de NederL Spoorwegen veel omvattend. Reeds maanden geleden zijn verscheidene diensten van de N.S. met de voorbereidingen begonnen. Het is uiteraard onmogelijk in die ene nacht van 2 op 3 juni volledig over te scha kelen en alle bordjes op en in de trei nen te vervangen. In totaal zullen op al onze treinen 5100 nieuwe bordjes eerste klas en 8300 nieuwe bordjes tweede klas moeten worden aange bracht. Tevens is een herbeschildering nodig van de herbelettering vóór de rij tuignummers. Alle C-rijtuigen worden B-rijtuigen en alle B-rijtuigen worden A-rijtuigen. 1 april reeds zal met de wijziging van de klasse-aanduiding wor den begonnen. Voor de nieuwe eerste klasse kaartjes is de kleur groen van de huidige twee de klas kaartjes gekozen en voor de nieuwe 2e klas kaartjes de bruine kleur van de huidige 3e klas kaartjes. De nieuwe kaartjes le en 2e klasse zullen pas geleidelijk in de verkoop komen. t rins Rainier van Monaco heeft aan alle schoolmeisjes in Monaco rode en witte satijn aangeboden, zodat hun mceders feestjurkjes kunnen maken, die zij bij de komende huwelijksfeesten van de Prins kunnen dragen. De moe ders van de meisjes kunnen de stof af halen zodra hun dat schikt. De onderwijzers en onderwijzeressen van alle scholen van Monaco hebben de meisjes dit voor hen zo opwindende nieuws gisteren in de klas voorgelezen. De prins zal de satijn fourneren voor uniforme kleding, die door de meisjes gedragen zal worden, wanneer zij de route van het paleis van de prins naar de kathedraal zullen omzomen. De bloesjes zullen wit zijn, en krijgen een h.kraag en pofmouwen. De rokjes krijgen rode en witte banen en de meis jes zullen er witte schoenen bii dragen. (Rtr.-U.P.) De prijs van f 15.00 met een premie van f 30.000 in de 530ste Staatsloterij, vierde klasse, zeventiende lijst, is ge vallen op lot 11863. Malenkov (rechts), de Russische ex- premier, thans minister voor de ener gievoorziening, is voor een bezoek van enige weken in Engeland aangekomen. Op het vliegveld werd hij begroet door de ambassadeur van de Sovjet-Unie in Londen, Jakob Malik. De Indonesische ambassadeur in Lon den, prol. Supomo, heeft ln een exclu sieve verklaring aan het Franse pers bureau AFP commentaar gegeven op het telegram over het proces-Jung- schlager, dat de Internationale Juristen commissie hem en andere Indonesische autoriteiten heeft gezonden. Prol. Su pomo zeide dit niet alleen te doen „als ambassadeur, maar ook als jurist en rechter", welke functie hij voor de oor log bij een rechtbank heeft uitgeoefend. De ambassadeur zei allereerst ver baasd te zijn, dat de commissie de ge volgde procedure aan de orde stelt: „deze procedure is die van het Neder landse strafprocesrecht, dat in Indo nesië nog steeds van kracht is". Vervolgens uitte hij zijn verbazing dat juristen de volgende formulering kunnen gebruiken: „Het is echter uil de inlichtingen, die de commissie heefl ontvangen, overduidelijk, dat de ver dachte Jungschlager niet berecht is in overeenstemming met de beginselen van rechtspleging, erkend door de be schaafde naties". „De commissie," al dus prof. Supomo „verstrekt deze in- lichtiingen niet, noch noemt zij haar bron. Wat de procedure, beschaafde landen onwaardig, betreft, deze heeft Nederland ons nagelaten." SUPOMO MINISTER SUURHOFF In van de familie Wl Bou- rna'a ftirtiraat tien kinderen, in de Achterstraat te Harlingen, is don derdagmiddag brand ontstaan, terwijl de moeder even buiten Was. H'et uu£ Vermoedelijk ontstaan door vlam vatten van enige luiers die by de kachel hin gen, greep zo snel om zich heen, dat toen de vrouw binnen kwam, de dicht bij de kachel staande wieg reeds in lichterlaaie stond. De moeder wist het kind nog uit de brandende wieg te ha len waarbij zij ernstige brandwonden genomen. De woning was ®En mum van tijd geheel uitgebrand. De voormalige Sovjet-premier Georgi Malenkov, die thans minister voor de elektrische centralen is, is gistermiddag als leider van een uit veertien leden bestaande Sovjet-delegatie voor een be zoek van drie weken in Engeland aan gekomen. - Op het vliegveld van Londen, waar talrijke nieuwsgierigen waren samen gestroomd, had de politie de strengste voorzorgsmaatregelen sinds de oorlog getroffen. Het is de eerste maal, dat de 54-jarige Malenkov, die na de dood van Stalin twee jaar premier is geweest, een niet- communistisch land bezoekt. Malenkov en zijn gezelschap werden begroet door de Britse minister voor brandstof en energie, Aubrey Jones, en andere of ficiële figuren, onfler wie de Sovjet ambassadeur Jacob Malik. De Russische minister, die gekleed was in een dikke blauwe overjas met een grijze vilthoed, legde in het Russisch een verklaring af, waarin hij dank zeg de voor de ontvangst en sprak over „het dmang dat de Sovjet-Unie hecht aan het irrPfciden van handels- en culturele be- "GKkingcn met alle landen". Toen een het eerste grote atoomenergie-station in de wereld. Calder Hall is nog in aan bouw. De Paasdagen zal de Russische minis ter doorbrengen in een luxe-hotel van de badplaats Brighton. Waarschijnlijk zal Malenkov de Grand National, een der beroemdste paardenraces van En geland, bijwonen. Voorts staan een voetbalwedstrijd en een operavoorstelling op het program ma, en waarschijnlijk zullen de Russen een bezoek brengen aan het graf van Karl Marx op het Londense kerkhof van Highgate. Daar is juist gisteren een groot gedenkteken voor Marx onthuld sioenen slechts kan geschieden wanneer daaromtrent overeenstemming is be reikt in het bestuur van de bedrijfs fondsen en vooral ook dat werkgevers en werknemers in deze besturen pari tair vertegenwoordigd moeten zijn. Van eenzijdige maatregelen door de werk- f - .,rs kan zodoende geen sprake zijn. Bovendien zal deze zaak binnen twee jaar moeten worden geregeld. Er zijn twee belangrijke pogingen ordernomen om deze mogelijkheid tot aanpassing nog meer te beperken. Dr. De Kort heeft een amendement inge diend dat betrekking heeft op de be drijfsfondsen. die in hun statuten de mogelijkheid van aanpassing nog niet hebben opgenomen. De wet maakt mo gelijk 7at dergelijke bepalingen er nu b .en twee jaar in komen. Maar ver der dan een maximum aftrek van vijf tig procent van het bedrag van het ouderdomspensioen zal volgens het amendement De Kort nooit mogen werden afgetrokken. Dit maximum kan bovendien alleen bij veertig dienstjaren in mindering worden gebracht. De af trek wordt namelijk berekend op 1 y, pet. van het ouderdomspensioen per dienstjaar. Hoe minder dienstjaren dus, hoe minder aftrek. Een amendement van mr. v. Lier (PvdA) heeft betrekking op alle pen sioenfondsen, ook die waarvan de statu ten aanpassing reeds mogelijk maken. Volgens dit voorstel zal in ieder geval 11/5 van het ouderdomspensioen van iedere aftrek moeten worden uitgeslo ten. Beide sprekers hadden het liefst een eenvoudige grens gesteld aan het gecumuleerd pensioen, b.v. 80 pet. van Je laatste jaarwedde, maar zjj verklaarden dat na ernstig overleg met alle pensioendeskundigen die in Den Haag te vinden zijn, dit tech nisch onmogelijk is gebleken. Het merkwaardige is dat het amen- (Van onze parlementaire redacteur) Uit de eerste beschouwingen die de Tweede Kamer over het wetsontwerp definitieve ouderdomsverzekering heeft gehouden, is reeds duidelijk geworden dat men met de kern van dit ontwerp algemeen instemt. Veilig kan worden aangenomen dat het parlement de opzet van minister Suurhoff, 1 januari 1957 deze wet tot uitvoering te brengen, niet ln gevaar zal brengen. Men heeft de mi nister, die grieperig maar niettemin tot diep in de nacht de eerste negen spre kers heeft aangehoord, geprezen om de gelukkige greep die hij met deze wet heeft gehad: een systeem dat voor- en tegenstanders in de oude strijd tegen het staatspensioen kon bevredigen, zo als prof. Oud (VVD) die er vooral de elementen van dat staatspensioen in te rugvond. Daarentegen was de heer Stapelkamp (AR) juist overtuigd van het element van de echte verzekering. Drs. Roemers (PvdA) meende daar entegen dat de orthodoxe verzekering uit dit ontwerp geheel verdwenen is. Hij kon niets meer bespeuren van een individuele hand tussen premie en uit kering, die in dit systeem ook niet meer zou passen. Hij prees de automa tische aanpassing van de uitkeringen aan de index van de regelingslonen. Dr. De Kort (KVP) toonde de duide lijke trekken van een christelijk soli dair karakter van deze wet aan. Hij wees op de samenwerking in de PBO, waaraan het ontwerp zijn ontstaan te danken heeft. De SER heeft terzake een zeer bruikbaar rapport ingediend, dat aan het ontwerp-Suurhoff ten grond slag ligt. Hij prees dit laatste om de overzichtelijkheid en duidelijkheid en zag als elementaire trekken het ge meenschappelijk karakter en de waar devastheid van het ouderdomspensioen, dat bovendien niet aan een nominaal bedrag wordt gebonden. Hy verwacht met vele anderen dat het ontwerp de persoonlijke verantwoordelijkheid van de verzekerden zal stimuleren: een bo dempensioen leidt eerder tot een vol ledige oudedagsvoorziening dan wan neer men geheel van onderen af aan moet beginnen. Ook de bedrijfs- en ondernemingsfondsen zouden hier aan moediging uit kunnen putten. Uit de beschouwingen van de eerste twaalf sprekers, die dinsdag zullen wor den voortgezet, zal nog moeten blijken in hoeverre de pensioenen die men als deelnemers in de ondernemings- of bedrijfsfondsen geniet, geheel onveran derd naast het algemeen ouderdoms pensioen kunnen blijven bestaan. De Kamer was eenstemmig van oordeel dat de minister een belangrijke verbe tering heeft aangebracht door nader vast te stellen dat aftrek van het ouder domspensioen van de bestaande pen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1