Z Concours d' Elégance in Noordwijk op 3 mei Slank en Rank in Uw nieuwe voorjaarsjapon l Agenda voor Haarlei TIPTOP PROTEST IN HAARLEM Getuige Renssen spreekt op bijeenkomst ten gunste van Jungschlager I. KAN Juwelier - Horloger en de UNO REGENKLEDING SPORTGOMBINATIES Strenge straffen geëist voor fouten op de weg Sevinj Commissie niet eenstemmig over al of niet omleggen spoor baan Beverwijk-Hoogovens Strijd tussen Broerse, De Kleine en Lamers komt in beslissend stadium Telegi grammen aan regering burgemeestersKerkgenootschappen Scherpe kritiek op Nederlandse regering Afscheid pastoor A. Trouwborst van Kudelstaart Automobilisten in appèl Concert Haarlems Postaal Mannenkoor Agrariërs moeten zekerheid hebben CARRUGAN STREEKPLAN IJMOND-NOORD VRIJDAG 16 MAART 1956 PAGINA 3 Geluk eersf dan met een ring van KAN Jungschlager Mieke Bouman FALCONJASSEN voor Dames en Heren v.a. f 39.75» MERCURY 49.—, 59 enz. GABARDINE 89.—, 98.—, 108.— enz. Colberts f 34.-, 38.-, f 44.- enz. In Harris Tweedf 74.- Keuze uit méér dan 1000 PANTALONS f 29.75, f 32-, f 36- enz. Protesttelegrammen Eerste lustrum met openluchtspel Vanavond intocht in St. Liduin a-kerk ANNO 1714 Houdt deze «Oude Klare" altijd echenkklaar in huis! f 7,p. literkruik f 3,60 p. l/2 „DE GR AAU WE HENGST xmtVmci Gen. Cronjéstraaft 40—441 Telefoon 15438 - Haarlem-Noord films MISeAs: zVor„di15' 2a z°' 7 9'15; 18 Stadsschouwburg Concertgebouw Crote of Sint Bavokerk Minerva Heemstede Diversen Tentoonstellingen HKR0;PFNING SCIIOUS BIJ GROTE KERIK Feestelijke jubileum viering bij het waterbedrijf M. Vlamings in de bloemetjes Zes landen-toernooi EDO-JEUGD NAAR SAARLAND Burgerlijke Stand Haarlem K.A.B.-kring Oost houdt jaarvergadering Uitslag van de verkoping van 15 maart 1956 Basketbal „PROLETER" DOET NIET MEE AAN TOERNOOI Schoonmaak geen probleem Muurverf voorwand en plafond 30 moderne kleuren vanaf 60 ct. per pak. Vloten smetteloos In 1 laag. BILJARTEN OM ..SCANDIA COUPE" Beurs van New York eer velen hebben gehoor gegeven aan de oproep van het Jung- schlager-Actiecomité om gister avond in het gebouw van de Haar lemse Kegelbond in de Tempelier straat een protestbijeenkomst bij te wonen tegen de wijze waarop Neder landers in Indonesië terecht staan. Een van de Nederlanders, die als ge tuige a décharge onlangs naar Dja karta is gereisd, de heer A. J. Rens sen, heeft enkele indrukken gegeven van de manier waarop in Indonesië recht gepleegd wordt. De bijeenkomst was georganiseerd door het Jung- schlager-Actiecomité, dat gevormd is uit enige leden van de Dagelijkse Besturen van de Stichting „Door de eeuwen trouw" en van het Veteranen- legioen Nederland. De heer B. Warmerdam van het Veteranenlegioen begon de avond met uiteen te zetten, dat deze bijeen komst belegd was om ook de Haar lemmers in de gelegenheid te stellen hun protest te doen horen tegen de gang van zaken bij het proces Jung schlager. Mr. W. Boers van „Door de eeuwen trouw" deelde de aanwe zigen mee, dat de Nederlandse Orde van Advocaten bij de Indonesische regering heeft geprotesteerd tegen het feit, dat Jungschlager niet in de gelegenheid is gesteld te beschikken over een ervaren en geschoolde ad vocaat, en erop heeft gewezen, dat de publieke hartstocht zich van het proces heeft meester gemaakt, waar door rechter Maengkom al een held moet zijn, wil hij zich niet laten in timideren door de druk van de Indo nesische regering en de dwang die het publiek op hem uitoefent. Onder applaus van de aanwezigen bracht hij hulde aan mevrouw Mieke Bou- man, die onder de moeilijkst denk bare omstandigheden, geheel alleen de verdediging voert. Advertentie Trouw- en Verlovingsringen, ook in moderne uitvoering. Barteljorisstr. 2, tel. 13004, Haarlem Nadat via een projector enige beel den uit het proces Jungschlager waren getoond, waarbij een luid applaus op klonk uit de zaal toen de beeltenissen van mevrouw Bouman en de heer Jung schlager op het doek verschenen, be gon de heer Renssen met zijn uiteen zetting over de rechtsgang in Indonesi- sië. Hij zette uiteen, dat de Indonesi sche regeringsleiders na de soevereini teitsoverdracht de Nederlanders heb ben aangewezen als zondebok voor de wantoestanden daar. Zij hebben de Ne derlanders ervan beschuldigd, dat zij de leiding hebben van het bendewezen dat nauw verbonden is met de rebel lerende Darul Islam. Men kan de be schuldigingen niet jaren volhouden. Om ze geloofwaardig te maken, moest er Iets gebeuren. Er was de Indonesische politie be kend geworden, dat een zekere Smit een van de bendeleiders zou zijn. De politie vond in Bandung de Nederlan der Schmidt, die men toen maar ge grepen heeft. Het leger heeft erop ge wezen, dat de politie de verkeerde te pakken had, maar de onderlinge rivaliteit was te groot om naar rede te luisteren. Met Jungschlager lag de situatie an ders. Hij is hoofd geweest van de Ne- fis, de militaire inlichtingendienst in Indonesië, de dienst dus die ten tijde van het Nederlands bewind moest rap porteren over de illegale activiteit van de Indonessche revolutionairen. De haat van de regeringsleiders richtte zich dus op hem. Ook hp moest in een proces betrokken worden. Er zijn be wijzen, aldus de heer Renssen, dat de processen tegen Schmidt en Jungschla ger al in 1952 werden voorbereid. Bui tenlandse bladen werden geïnspireerd tot artikelen waarin de Nederlanders de leiding van het bendewezen in de schoenen werd geschoven. Reeds in die tijd werden allerlei Nederlanders en In donesiërs gearresteerd en gemarteld en geprest tot getuigenverklaringen tegen Jungschlager en Schmidt. De Nederlandse getuigen a charge nebben de koppen bijeen gestoken en u hslotte besloten toe te geven. Zij heb- uen verklaringen afgelegd o.m. over innru<>r0Tpen van wapens door Neder- ttn n"gelse en Amerikaanse vlieg- ö„g zo fi e getuigenverklaringen wa- togen waren Dehfridat zij duideliJk. ge' x „horMzt w/ó? Ind°nesische getuigen 6 charge beschreef <je beer Renssen als willoze werktuigen in handen van het Openbaar Ministerie, ënals men" sen die meestdeels nog vrijheidsstraf fen hebben lopen wegens moord dief stal en afpersing. Ook gaf spr. nóg en kele typerende voorbeelden van de rechtsgang in Indonesië aan de hand van wat hij zelf had meegemaakt toen hjj enige weken geleden getuigen moest. De heer Renssen beschreef me vrouw Bouman als een nuchtere vrouw, die bijzonder veel werk ver zet. Zij heeft geen hulp van een se cretaresse en beschikt niet over de notulen van de zittingen van de grif* fier. De Nederlandse journalisten hel pen haar bij het notuleren der zittin gen. In Djakarta is zij een eenzame vrouw. De andere Nederlanders mp- den haar, omdat zij te nauw verwant is aan het proces tegen Jungschla ger en dat tegen Schmidt. Rechter Maengkom die Jungschlager moet berechten, bedoelt het misschien wel goed, maar staat aan een enorme be ïnvloeding bloot. Hij heeft de leiding van het proces in feite niet in han- Advertentie den. Rechter Ochjani, die het proces- Schmidt leidt, is minder gemakkelijk te beïnvloeden. De Nederlandse pers in Djakarta geeft aardig objectieve verslagen, maar de Indonesische pers, die door vrijwel alle Indone siërs gelezen wordt, geeft slechts wat de openbare aanklager haar na de zittingen meedeelt. Jarenlang is het Indonesische volk daarom ver keerd ingelicht. Tot slot herinnerde spr. aan de uitspraak van een Ne derlands cabaretier: Er is maar één kerel, en dat is Mieke Bouman. In een opgewonden betoog lanceer de vervolgens de voorzitter van het Ge west Zuid-Holland van het Veteranen- legioen Nederland, de heer P. J. Ego, een reeks beschuldigingen aan het adres van de Nederlandse regering die in gebreke zou zijn gebleven inzake het proces-Jungschlager. Vooral de per soon van de Nederlandse Hoge Com missaris moest het ontgelden, die in vloed zou uitoefenen ten nadele van Jungschlager. Nederland zou moeten dreigen zijn lidmaatschap van de NATO op te geven als de bondgenoten ons met steunen. Desnoods moet het Ne derlandse volk de straat op om te de monstreren, aldus deze spreker. De heer Brongersma van het actie comité riep de aanwezigen daarna op geld af te staan om de kosten van de demonstraties te dekken. De collecte bracht 320,- op. Daarna deelde hij mee, dat namens de aanwezigen pro testtelegrammen verzonden zullen wor den aan de Nederlandse regering, waarvan afschriften gestuurd worden aan. de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. Telegrafisch zal een beroep worden gedaan op de burge meesters van Haarlem en omliggende gemeenten en op de hoofden van de Kerkgenootschappen in Nederland om hun invloed bij de regering aan te wen den ten gunste van Jungschlager. Aan de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjöld, is een telegram verzonden, waarin gevraagd wordt om interventie van de UNCI, de Commis sie van de Verenigde Naties voor In donesië. Na de pauze nam de hoofdredacteur van „De Nieuwsbrief", mr. J. Fabius het woord om de aanwezigen te herin neren aan hun eigen schuld aan de ont wikkeling in Indonesië, omdat wij nooit belangstelling hebben gehad voor dat land. Door Jungschlager treft men thans Nederland. Tot slot van de avond sprak de voorzitter van het gewest Noord-Holland van het Veteranenlegi oen, die verklaarde dat wij alleen op het rechtsfront iets kunnen bereiken. Een vuist kunnen wij niet meer maken. Hij vroeg de aanwezigen dan ook om waar mogelijk, het wereldgeweten wak ker te roepen ten gunste van Jung schlager. Staande hebben de aanwezi gen het volkslied aanhoord. Concours d'Elégance voor touring cars wordt dit jaar in Noordwijk 3 mei gehouden. De organisatie viert hiermee een lustrum en daarom wordt in de pauze tussen het voorbijtrekken van de verschillende groepen een openlucht spel uitgevoerd op het terras van hotel „Noordzee". In de morgenuren worden de bussen op de Wilhelmina Boulevard gekeurd en 's middags 5 uur is het défilé. De prijsuitreiking gebeurt in het Huis ter Duin. Om het geheel nog aantrekkelijker te maken zal de Noordwijkse V.V.V. trach- ten het concours te koppelen aan de za^ spreken over de ontwikkelmgsplan- bloemenfeesten. nen voor Suriname. De parochianen van Kudelstaart heb ben in groten getale afscheid genomen van pastoor A. A. Trouwborst, die tot opvolger is benoemd van pastoor L. J. Schalke in de Sint Liduina-parochie. Zeer vele sprekers voerden het woord en dankten de pastoor voor het vele werk, dat hij voor alle groepen, in het bijzonder voor de jeugd, heeft gedaan Uit alle toespraken bleek, dat de pas toor in Kudelstaart niet stil heeft ge zeten en hij zelf kon in zijn slotwoord getuigen: ik heb mijn schapen gescho ren, maar hun niet het vel afgehaald. De scheidende herder mocht van zijn parochianen een geschenk 'onder cou vert ontvangen om zich een nieuw bre vier en een goed horloge aan te schaf fen. „Door uit het brevier te bidden zo werd betoogd zou pastoor Trouw borst Kudelstaart zeker niet vergeten, en met zijn horloge zou hij zijn Haar lemse parochianen kunnen vertellen, hoe laat het is". Vanavond om half acht wordt pastoor Trouwborst offici eel ingehaald in de Sint Liduina-kerk. Zondag 18 maart, de dag, waarop de pastoor zijn verjaardag viert, wordt hij onder de hoogmis van kwart voor tien geïnstalleerd door deken W. N. Zijlstra. De leden van het Departement Haar lem der Nederlandsche Maaschappij voor Nijverheid en Handel zullen dins dagavond 27 maart na de avondmaal tijd in Brinkmann kunnen luisteren naar professor dr. R. A. J. van Lier, alge meen sociaal-economisch adviseur van de Landsregering van Suriname, die Advertentie OUDE HEIVER Het beste paard van (de Schiedamse) stal. Advertentie Luister naar het Zweedse Meisje Wochf met het oanschoffer» von een nieuwe voor- loars-gorderobe tot U door CAR RUG AN, het Zweedse mellcdieer, die elegante, slonke lijn heeft verkregen. Met de CARRUGAN dieetmethode kunt U zonder hongerlijden, op een natuurlijke, gezonde manier en zonder gebruikmaking van vermagerings middelen, tot 2 pond per dag in gewicht afnemen. De CARRUGAN-melk is een verfrissende dronk met n prettige, lichtzure smaak. Wonneer U door CARRUGAN sionk bent geworden zult U dubbel plezier von Uw nieuwe japon beleven. Wordt werkelijk slank met Bij apothekers en drogisten Een 55-jarige bedrijfsleider uit Vel- sen was op 8 augustus van het vorig jaar zo onfortuinlijk om op de Rijks straatweg in Haarlem-noord nabij de Vergierdeweg een politiemoter aan te rijden. Het kostte hem een stevige be keuring, die gisteren in hoger beroep haar behandeling vond voor de straf kamer van de Haarlemse Rechtbank onder presidium van mr. H. J. Fer- werda. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste een hogere straf dan door de kantonrech ter was opgelegd, n.l. twee weken hech tenis en twee jaar ontzegging, de maxi- mumtijd voor een overtreding van de wegenverkeerswet, als door de ver dachte Velsenaar begaan. Een andere autorijder, die op de Schotersingel in Haarlem roekeloos gepasseerd zou heb ben, hoorde dezelfde straf tegen zich requireren, eveneens hoger dan de uit spraak van de laagste rechter. De bedrijfsleider reed op de bewus te dag over de Rijksstraatweg in noor delijke richting. In zijn auto bevond zich een man van 84 jaar, hetgeen voor de bestuurder reden was een kalm gan getje aan te houden. Zodoende was hij al een heel stuk weg verplicht geweest achter een eveneens ongeveer 40 kilo meter rijdende vrachtauto te blijven. Bij de Eemstraat dacht de Velsenaar eindelijk te kunnen passeren. Terwijl zijn aandacht echter bij een van rechts komend voertuig was, maakte hij zijn manoeuvre, die zijn auto op de linker weghelft deed belanden. Daar koerste toevalligerwijs een motor met zijspan CINEMA PALACE: „The French Line", y Jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. z.°.morgen 10.30 uur: „Het leven be- Trni'kTc,"!01'8611"' str- volw. va„ HALS: tot en met zo.: „De biecht Ma moordenaar", 18 jaar. Tiiden° met d0': ..Boefje", 14 jaar. Zo. 2 4 i'f°' 7 en 915' TOXM°nil«é® voorst, om 8 uur. den: 2, "7madness", 18 jaar. Tij- Zo. 2, 4.15, 7 en 9 15 Meisjes zonder beroep", volw. ben je", a. L* en 4'15: "Uit de brand Brown" Wa.' l"* "Detective Father ROXY: tot en met zo.„Shótgun", 18 j. Ma. tot en met do middag; „Gangsters vergeten met 18 jaar. Tijden: 2.30 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: „De gelieven van Verona", 14 1. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.ochtend 11 uur: „De witte droom", alle leeft. Zaterdag 17 maart: De Nederlandse Co- medie met „Van de brug af gezien", een strak geschreven maatschappelijk drama van Arth. Miljer (schrijver van „Dood van een handelsreiziger") spelend m de havenbuurt van New York. Prachtige rol len van Ko van Dijk en Louis Saalborn, 8 uur. Zondag 18 maart: De Nederlandse Co- medie met „Koud licht" van Zuckmayer, een te wijdlopig en praterig geschreven toneelstuk in elf tafrelen over de oude kwestie van het verraad van een atoom deskundige. Goede rollen van Han Bentz van de Berg, Paul Huf, Joh. Fiolet en Joan Remmelts, 8 uur. Maandag 19 maart: De Haagse Comedie met „Proces om Jezus" van Diego Fab- bri. Een indrukwekkend stuk over een aantal hedendaagse zwervende Joden die, gedreven door twijfel, telkens het proces van Christus voor de Hoge Raad recon strueren willen, zoekend naar een uit spraak, welke alleen door het geloof kan worden ingegeven. Goed bezet met Aib. van Dalsum, Myra Ward, Jan Retèl, Cees Laseur, Paul Steenbergen en Pim Dik kers; 8 uur. Voorstelling voor ver. „Ge loof en Wetenschap". Woensdag 21 mrt.: Toneelgroep „Theater" met „De dochter van de bronnenmaker" van Marcel Pagnol, 2 uur: Voor ver. van Huisvrouwen; 8 uur voor Haarlemse Kunst gemeenschap. Vrijdag 23 maart: Lezing voor de ver. „Geloof en Wetenschap", 8 uur. Vrijdag 16 maart: N. Ph. O. 4e jeugd- concert. Dir. Marinus Adam, 16 en 19.30 u. Vrijdag 23 maart: N. Ph. O., 9e con cert serie V. Dir. Jan de Hoog. Sol.: Theo Olof, viool, 20.15 uur. Maandag 19 maart: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 23 maart: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30 tot 12.30 uur. Maandag 19 maart: Heemsteedse Kunst kring. Piano-recital door Hans Henkemans, 8.15 uur. Programma: Mozart en Debussy. Krelagehuis (Leidsevaart). Zondag 18 maart: Tafeltenniswedstrijd Nederland België. Gebouw Jansweg 38. Dinsdag 20 maart: Leiderscursus Commissie katholiek voet bal. De heer G. Kruyver spreekt over het onderwerp: „Vormt de jeugdafdeling een staat in de staat" 8 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. geopend op werkdagen van 9—12 en 14— ib uur, behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 35 uur. kt ^ru?ui,ismuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Teyler's Museum: Etsen en tekeningen van Rembrandt. Geopend iedere werk dag behalve ma. van 11—5 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van pop penhuis anno 1750 met inventaris van meer dan 3000 voorwerpen. Geopend van 10—15 uur; zo. van 1316 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse eD latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften, munten e.a. Ge opend van 1017 uur; zo. van 1316 u. Huis van Looy: Interscholair jeugdtoer- nooi tot en met 18 maart. Geopend: 10— 12.30 en 13.3016 u., zo. van 14—17 uur. i van de politie, waarvan de berijder de onvermijdelijke botsing noch door rem men noch door uitwijken wist te voor komen. De verdachte bekende een fout te hebben begaan, maar vond de straf voor deze overtreding wel een beetje hoog. Zijn raadsman, mr. Th. van Raalte uit Amsterdam, was van mening dat een automobilist die jaarlijks duizen den kilometers aflegt voor een keer „verkijken" van de situatie niet met een definitieve intrekking van het rij bewijs beboet mag worden. „Als u bij zulk een delikt tot zware correc ties overgaat, wat moet er dan wel niet gebeuren met een werkelijke wegpiraat. De verhoudingen raken op deze wijze volkomen zoek." De offi cier van justitie was van oordeel dat er een grove fout was begaan. Een tweede weggebruiker die roeke loos zou zijn geweest, had een paard en wagen ingehaald op de Schotersin gel, terwijl van de andere richting een motorrijwiel kwam. Bovendien stond aan de rechterkant van de weg een au to geparkeerd. Daar de Schotersingel, want daar gebeurde het, niet buiten gewoon breed is, werd de motorrijder naar de zijkant van de rijbaan gedrukt, waar hij een tik kreeg van de passeren de auto. Het mocht een groot toeval heten dat de man slechts een lichte verwonding opliep. De auto reed na het ongeval kalm door, wat de rechtbank de ver dachte erg kwalijk nam. „Ik zag die motor niet" verklaarde de automobi list, „ik was afgeleid door ziekte in mijn gezin en had er helemaal geen erg in dat er een aanrijding had plaats gevonden." De rechtbank noemde dit een gebrekkig waarnemingsvermogen, terwijl dit vooral in het verkeer juist gespitst moet zijn. De officier van justitie bracht op de eerste plaats zijn gelukwensen over aan de motorbestuurder die er zo goed was afgekomen en requireerde een hechte- nisstraf van twee weken alsmede twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Mr. B. W. F. Stomps, de verdediger, stelde vast dat iedere automobilist, hoe consciëntieus hij ook mag zijn, fouten maakt op de wég. Dat de een door een toevalligheid vervolgd wordt dient niet een reden te zijn om hem met een langdurige ontzegging te straffen, die verlies van broodwinning met zich mee kan brengen. Pleiter stelde de recht bank voor een geldboete en een voor waardelijke ontzegging op te leggen. Uitspraak in deze zaken op donderdag 29 februari 's morgens om half tien. Het mannenkoor, dat in 1931 uit het ambtenarencorps van de P.T.T. werd gerecruteerd onder de bezielende directie van een hunner, eie heer Germes, ontwikkelt zich de laat ste jaren langs rustige paden onder lei ding van de heer D. J. Potgieser. Don derdagavond konden de donateurs en genodigden zich overtuigen van de voor uitgang van het koor tijdens het concert in de Gemeentelijke Concertzaal. Een mooi klankevenwicht werd be reikt in de kleine werkjes van Palestri- na en Lotti. Het koor heeft een be schaafd klinkende bezetting, welke door ae dirigent steeds met de nodige muzi kale egards wordt behandeld, zodat for cering, speciaal bij de tenoren, verme den wordt. Gebeurt dit toch een enkele keer wel. zoals in Gotavac's „Am Adriatischen Meer", dan is er de leidende directie hand, die bezwerend te werk gaat. Zo doende kon het koor deze avond met veel plezier het zeer uitgebreide pro gramma vullen, want er was eigenlijk geen enkele muzikale wanklank. Mede werking verleende het dameskoor „Con sonant" uit Alkmaar, eveneens onder leiding van de heer Potgieser. Vermoe delijk heeft men niet gerekend op zo'n grote zaal, want de sopranen dreven door te grote spanning der stembanden de toonshoogte op. Dat was jammer, want ook hier was goed materiaal aan wezig. Tot uitvoering kwamen werkjes van o.a. Bortmiansky, Brahms en Mendels sohn. De zangsoliste, mevrouw Stromer, had misschien ook last van dezelfde misrekening betreffende de zaalgrootte, want haar, overigens zeer gewaardeer de, medewerking bracht moeilijkheden met de intonatie met zich mede. Haar Begeleidster was mevrouw Kleynmeer- van Munster. Een hoogtepunt was de gezamenlijke uitvoering door beide koren van Psalm 150 van de dirigent, op een Esperanto- vertaling van de tekst. Het werk is le vendig en origineel van opzet, al komt César Franck wel eens om de hoek kij ken. Emmy van Eden verdient een compliment voor de prima gespeelde piano-begeleiding. Ad Interim Achter een gevel die al vele jaren de aandacht heeft van Monumentenzorg is vanmorgen op de Oude Groenmarkt in de schaduw van de Grote Kerk het bedrijf van de heer L. J. A. van San- beek heropend, bekend onder de naam Schous. De zaak in baby- en kleuter goederen en haarden, fornuizen enz is zeer belangrijk uitgebreid. Vóór decem ber van het vorig jaar kon men er een baard naast een kinderwagen aantref fen. hetgeen het kalm uitzoeken en oriënteren niet bevorderde. Daarom heeft de heer Van Sanbeek een deel van de tuin gebruikt om het bedrijf van 350 m2 oppervlakte, waaronder een kantoor en magazijn, met 50 m2 uit te breiden. Deze nieuwe afdeling is spe ciaal voor de baby en de kleuter, dat wil zeggen, de moeders of vaders kun nen er hun kinderwagens, kleertjes en kinderstoeltjes aanschaffen in een in tieme. huiselijke sfeer. Een apart pas kamertje voor de kleuters vormt de af scheiding met de meubeiafdeling. De af deling textiel is weer een andere zorg geweest van de eigenaar. Daglicht, stro mend door iegramen. doet nu de stof fen hun eigen kleuren behouden, wat voor de koner uiteraard een aangename service is. Een gedeelte van de winkel zoals hij vroeger was. is afgebroken en vernieuwd. Een modern privékantoor is op deze plaats verrezen. Deken Zijlstra van Haarlem heeft van morgen om negen uur het gebouw in gezegend na een H. Mis, opgedragen in de St.-Josephkerk. Gisteren heeft de technisch ambte naar eerste klasse van het gemeente lijk waterbedrijf, de heer M. Vlaming, zijn 40-jarig jubileum in overheids dienst gevierd. Om tien uur werd de jubilaris samen met zijn echtgenote ten stadhuize ontvangen door burgemees ter mr. O. P. F. M. Cremers, die hem de oorkonde van de séad Haarlem overhandigde en hem complimenteerde met zijn jubileum. Een uur later stond de directie en het voltallige personeel van het waterbedrijf in de tekenzaal van het hoofdkantoor aan de Kamper singel aangetreden om de jubilerende collega een feestelijke siering te berei den. Directeur ir. H. Hollaar herinnerde aan de vele bouwwerken die met me dewerking van de jubilaris bij het be drijf tot stand zijn gekomen en zelfs onder zijn leiding zijn uitgevoerd. Hij overhandigde hem de gebruikelijke en veloppe met inhoud, terwijl hij namens de Nederlandse Maatschappij vot Nij verheid en Handel hem de gouden ere penning terhand stelde. Wethouder A. J. M. Angenent complimenteerde de ju bilaris als wethouder van de bedrijven. De heer T. Reinink voerde namens de Nederlandse Christelijke Bond voor Overheidspersoneel het woord en bood de heer Vlaming een fruitmand aan. Een bloemstuk werd aangeboden door de heer N. Blokdijk namens de perso neelsvereniging. De heer J. de Graaff sprak de jubilaris toe als een van zijn naaste medewerkers. De chef van het pompstation in Overveen, waar de heer Vlaming werkzaam is, de heer C. J. van de Linde overhandigde hem na mens irectie en personeel van het wa terbedrijf een geyser. Aan het einde van de feestelijke bijeenkomst dankte de jubilaris voor de vriendelijke woor den en de prachtige geschenken. Het jeugdvoetbalelftal van EDO, dat drie maal in successie kampioen is geworden van de jeugdafdeling, zal óp de beide Pinksterdagen deelnemen aan een zeslandentoernooi, waarvoor ver der zijn uitgenodigd de F.C. Kaisers- lautern, Lille, Grasz en Brussel, ter wijl de organiserende vereniging Borus- sia ook meespeelt. De E.D.O.-spelers zullen de reis naar Saarland per bus maken. ONDERTROUWD: J. C. Schenk en Chr. A. C. Dingemans. GETROUWD: C. N. Kaagman en H. Kreeft; G. P den Hollander en T. Brandse; W. Montauban en N. van Ves- sem; E. Sieswerda en M. E. Baaij; F. E. Gieske en W. J. Piek; D. Terpstra en C. M. Hoetmer. GEBOREN: T. Elberse-van Hensber- gen, z; J. C. E. van den Bos-Hoefsmit, d; M. W. Hoff-Hoedt, d; J. C. van Eeken-Nuijten. OVERLEDEN: K. van Dijk, 63 j. Be- soekistraat; W. Kuipers, 71 j. Patrimo niumstraat; A. J. Westerik, 58 jaar Maerten van Heemskerkstraat; G. l! Schuurman. 74 j. Crayenesterlaan; E. M. Kerkvliet van der Poel, 83 j. Kam perlaan; H. S. Bood-Verhoeven, 72 j. Frans Halsstraat; W. J. van Leeuwen van Kessel, 73 j. van Dortstraat; S. Beck-Schuiten, 80 j. Gasthuisvest. Voor een minder goede opkomst hield kring Oost van de K.A.B. haar jaarver gadering in het parochiehuis aan het Teylerplein. Na een inleidend woord van de voorzitter over de actie „naar de 400.000 in de maanden maart en april" sprak hij over het loonconflict van de stichting van de Arbeid. Hij sprak de hoop uit dat spoedig de welvaartuitke ringen tot stand zullen komen en dat de samenwerking tussen werkgevers en werknemers weer normaal zal gaan verlopen. Ook herinnerde hij aan het verheugend nieuws dat de besprekin gen over de ouderdomsvoorzieningen in de Tweede Kamer zijn geopend. Het kringwerk besprekende merkte de voorzitter op, dat kring oost een over laden program heeft afgewerkt, waar van nog twee belangrijke avonden op het programma staan. Verder vroeg voorzitter R.eijnders belangstelling voor de uitvoeringen van de r.-k. Gemengde Zangvereniging „St.-Caecilia" en r.-k. toneelvereniging ,De Spelers van St.- Frans" en ook voor de Passieavonden van de K.A.B. op 26 en 27 maart. De secretaris, de heer L. C. Ste vens kreeg thans de beurt om zijn jaar verslag voor te lezen en het kringwerk uitvoerig toe te lichten over het jaar 1955. Alle vormings- en ontspannings avonden werden uitvoerig nader uit eengezet. Het jaarverslag van penning meester de heer J. Bruyn wees aan inkomsten en uitgave een bedrag van 1.931.86 aan. Beide functionarissen werden door de voorzitter dank ge bracht. Bij de bespreking van het bestuurs beleid, werd door de heer N. Schouw dank gebracht aan het bestuur. Bij de bestuursverkiezing werden de beide af tredende neren J. Bruyn en H. Duits herkozen bij enkele kandidaatstelling. Door de voorzitter werden besproken de nieuwe richtlijnen van Herwonnen Levenskracht. In een uitvoerige circu laire werd dit behandeld en waar nodig toegelicht. Hij besprak vervolgens het werk van het plaatselijk comité dat dit jaar ruim 25.000 had bijeen gebracht en deed een beroep om meer donateurs aan te werven. Tenslotte deelde hij mee dat in de kringen van Herwonnen Levenskracht in de kringen oost en west van de K.A.B. de weduwen geen recht hebben op uitkeringen, mits zij lid zijn van de K.A.B. en donateur van H.L. Verzocht zal worden om soepelheid te genover deze weduwen, waarvan hun echtgenoot jarenlang lid is geweest van de K.A.B. Na nog verschillende acties besproken te hebben o.a. De Goede Vrijdag-her denking en de St.-Jozefviering, werd de ze jaarvergadering gesloten. Dr. P Cuyperslaan 32, Heemstede, niet geveild. Zuid Brouwersstraat onge nummerd, Haarlem, opb. f 1050, afsl. f 200, tot. f 1250, koper: H. I. van Goor. Leidsevaart 518, Haarlem, opb. f 12600, afsl. f 700, totaal f 13300, koper: J. A. Bergman; Gaelstraat la zw. en rd., Haarlem, opb. f 12000, totaal f 12000, opgehouden. Thomsonlaan 22, Haarlem, opb. f 6400. afsl. f 10. totaal f 6410, ko per: fa Niephaus en Blansert q.q. Camp- laan 30, Heemstede, opb. f 17900, totaal f 17900, opgehouden. Aan het basketbaltoernooi, vanavond in het Krelagehuis te Haarlem, dat ge organiseerd wordt door de Amsterdam se vereniging „The Blue Stars" neemt nu ook het Zuidslavisch team „Proleter" niet meer mee, zodat de deelname nu vergeleken met de eerste bedoelingen van The Blue Stars wel zeer pover is. Om half acht speelt Wolves (A'dam) tegen een Typhoon/Antilopen-com binatie, terwijl om 9 uur The Stars te gen The Sabres uitkomt. Voor het Haarlemse jeugdkoor „Inter Nos staat weer een trip naar Enge land op- het programma. Opnieuw zal het doel van de reis Llangollen in Wa les zijn, waar van 10 tot 16 juli het jaarlijks terugkerende „International Musical Eisteddfod" wordt gehouden. Vorig jaar was Nederland er met „In- ter Nos" voor het eerst vertegenwoor digd. De 60 meisjes en jongens worden toevertrouwd aan de zorgen van Jan Booda, dirigent van het koor. Na het muziekfeest is „Inter Nos" de gast van het Colwyn Bay's Girls Choir. Vanwege de ziekte van kapelaan B. van Zijl kan de culturele avond, die de Haarlemse Instuif op 18 maart in het Mendelcollege zou houden, niet door gaan. het oudst - het vertrouwdst Heden is het verslag verschenen van de besprekingen in de commissie uit de Prov. Staten van Noord-Holland over het streekplan IJmond-Noord. Uit de conclusies blijkt, dat enige leden dier commissie met het. ter vaststelling aan geboden streekplan niet akkoord kun ne-' gaan, zolang er voor de te verdrij ven agrariërs onzekerheid blijft be staan. Ten aanzien van de kwestie of de spcorbaan vanaf het station Beverwijk naar de Hoogovens gehandhaafd moet blijven of omgelegd moet worden, waardoor de industriewoningen van Vel- sen-Noord bij de „stad" getrokken zul len worden, waren verscheidene leden van oordeel, dat het streekplan slechts de mogelijkheid tot uitvoering van één van beide plannen dient open te laten. Sommigen bepaalden hun keuze op het omleggingsplan, anderen op het niet- omleggingsplan. De overige leden kon den er zich mee verenigen, dat in het streekplan met betrekking tot onderha vige kwestie geen keuze wordt gedaan, waarbij enkelen er de nadruk op legden, dat die keuze t.z.t. bij een herziening van het streekplan zou dienen te wor den bepaald. Een lid der commissie verklaarde zich de vrijheid voor te behouden een afwijkend standpunt in te nemen ten aanzien van de door Ged. Staten voor gestelde afwijzing van het verzoek van de Gewestelijke Raad voor Noord-Hol land van het Landbouwschap om in het streekplan nog 110 HA van de water leidingduinen tot (vervangende) tuin- bouwgronden te bestemmen Hef biljarttoernooi om de „Scandia Coupe" in restaurant „Bolwerk" te Haarlem zal vandaag misschien een droge óf een fantasierijke ontknoping krijgen. Wij vertelden gisteren van de brillante charge van de Zwollenaar De Kleine, in de nachtelijke stilte een niet te stuiten reeks van «72, en van de anayserende, geconcentreerde Broer- se, van wie ieder ogenblik een explo sie van carambolage verwacht kan wor den. Vandaag zijn de wapenfeiten min der groot, een beetje kleurloos zelfs. Alle spelers hebben hun gedachten bij vanavond, wanneer het „houvast" aan de kaderljjnen zal beslissen over de uit. eindelijke overwinning. Vele pure liefhebbers hadden de hui selijk haard verlaten om nu ook eens te gaan zien of die De Kleine werkelijk zo'n biljarter was. Hij moest in twee partijen aantreden. Bovendien speelde Steffers, wiens opportune stijl het fra giele meten op een paar centimeter niet ambieert, maar wiens slepende trek kers en ijzeren massé's een wedstrijd van hem tot een fris schouwspel maken. Steffers won voor de derde maal in dit toernooi, nu tegen „Kareltje" Mewe. Het was een afgebroken partij, die wei nig scheen te beloven. Ofschoon crack ,.De Kleine" het ivoor met krachtige hand op de andere tafel in banen dwong, bleef de aandacht van het pu bliek bij het gevecht van Steffers. Zijn brein is sinds maandag al niet meer af gestemd op de rappèl en de amorti, ver leden jaar ook al niet zo, maar het was toen nog kader 38/2. De „D.E.S."-man is nu meer dan ooit een „maker". Zon der krampachtigheid jaagt hij de ko gels remmend over het groene satijn en in twee, drie stoten liggen zij gaaf en- trée, of, dikwijls ook, a cheval. Als het zover is behoef je als geïnteresseerd toeschouwer heus niet recht te gaan zit ten. Want er volgt geen passen en me ten, geen fantastische attaque, uitge voerd op een stukje groen, neen, Stef fers hanteert met bravour zijn sterkste wapens, maakt losbranders zonder lang beraad en spot met accuratesse. „Ka reltje" is de derde man die zich aldus zag overwonnen. De Amsterdammer had juist eens het gevoel en de maat voor een gave serie van 80, maar Steffers ant woordde bliksemsnel met 65, wat genoeg Het is lastig te voorspellen wat er in dit toernooi nog gaat gebeuren. Zal de sterke Zaandammer Broerse. twee maal een partij-moyenne van 40, zijn ge vreesd register vol precieze stootbeelden kunnen ontplooien in de finale met De Kleine en Jan Lamers? Of hebben de Zwollenaar en niet te vergeten de nog naar vorm tastende Heemskerker een reservoir voor een hete finish? Men zou Broerse de beste kansen geven voor de Coupe, maar in het biljartspel voor een superieure winst meer nodig dan tech nisch overwicht. De uitslagen luiden: N. de Klein Sr. 400 400 13 162 30.76 2 K. Mewe 250 91 13 23 7.00 0 J. Lamers 400 400 18 118 22.22 2 J Steffers 300 220 18 33 12,22 0 P Dickmann 275 275 22 40 12,50 2 K. Mewe 250 216 22 42 9,81 0 N. de Kleine Sr. 400 400 21 67 19,04 2 A .Niessen 250 181 21 41 8,61 0 Afgebr. partij: K. Mewe I. Steffers De stand luidt: 1. J Broerse 1600 1548 51 121 30,35 6 2. N. de Kleine 1600 1556 71 274 21.91 6 3. J. Lamers 1200 1200 66 118 18,18 6 4. J. Steffers 1200 1120 74 82 15,14 6 5. P. Dickmann 1375 1085 99 55 10.96 4 6. K. Mewe 1500 959 77 61 12.47 2 7. C. Brandjes 1200 890 74 142 12,02 2 8. A. Niessen 1250 944 104 59 9,07 2 Vanavond om half acht speelt De Kleine tegen Steffers, waarna Broerse o.a. nog twee maal in het veld komt 250 229 17 80 13,47 0 300 300 17 68 17,64 2 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater UA Steel 14/3 8 Hi 158% 78% 64% 47% 146?é 94',ie 49% 48% 89% 77 58% 111% 39% 58% Ktomnniw 15/3 81% 161 79% 64% 48 146% 94% 49% 48%e 89% 78% 58 111% 40% 59%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3