Hoofdstad een centrum van sluikhandel in verdovende middelen goede motieven j(|| rsenaj Zeven nieuwe spoorbruggen gereed vóór 1962 ATTLEE„Amerika laat ons de kastanjes uit het vuur halen' Kustvaarder gezonken Opnieuw zonnevlekken KERS*' Ierse premier in verlegenheid W atersnood in Hongarije 2-1 Wijkverpleegster naar N.-Guinea AMSTERDAM OP ZWARTE LIJST Strenge straffen geëist tegen verkopers van marihuana HUIS EN HAARD Koninklijk van aroma! Belangrijkste te Maastricht, Venlo en Westervoort Felle kritiek op het regeringsbeleid van de bisschop van Chichester Tussen buffers gedood Vier Utrechtse eredoctoraten ij| KERSEN LIKEUR-BONBONS t Is om er wanhopig van te worden Prins Starhemberg overleden Jezuïetenpater in Indië vrijgesproken Riet Dinjens ZWITSAL SIROOP VRIJDAG 16 MAART 1956 PAGINA Remmingen vallen weg Rij van verdachten om Uw interieur door Huis en Haard te laten verzorgen: grote sortering aparte modellen Juiste entourage prima service IWeteringschans 165 Amsterdam Geraffineerd komplot Nieuw Overal... bovenal... DE VERBANNING VAN MAKARIOS Voorlopig voldoende bakstenen Produktie draait volop Trekking verloting „Meisjesstad" Scholier bij oversteken gedood Tien maanden voor ont vluchte gedetineerden Bemanning gered Bescherm Uw Kinderen KINDER-HONING K.LJM.-vervoer in 1955 toegenomen CHOCOLADE Feest Maria Boodschap dit jaar uitgesteld Stroomgebied van de Donau ernstig geteisterd Leider van de vroegere Oostenrijkse „Heimwehr" (Van een verslaggever) „Sinds een paar jaar dient Amster dam te prijken op de zwarte lijst die de internationale politie heett opgesteld van steden waarin verdovende middelen regelmatig verhandeld en verbruikt Worden", zo verklaarde de officier van justitie, mr. W. K. Baron van Dedem, donderdagmiddag voor de hoofd stedelijke rechtbank. Een rechercheur had al eerder getuigd dat in verschil lende café's in de binnenstad op vrij gemakkelijke manier marihuana (In dische hennep) te verkrijgen is. Trou wens, de rechtszitting van deze middag maakte het duidelijk dat dit kwaad al danig om zich heen gegrepen heeft. De eisen die de officier tegen twee Surina- mers stelde, die van handel in en ge bruik van marihuana-sigaretten werden verdacht, waren hoog, n.l. drie en twee jaar gevangenisstraf. Enige jaren terug ontdekten Ameri kaanse legerautoriteiten, dat onder de militairen marihuana-sigaretten verhan deld werden, die door verlofgangers in Amsterdam waren gekocht. De Amerikaanse marechaussee stel de samen met de Amsterdamse politie een onderzoek in. Er waren verdachte figuren bekend, die van Indonesische va rensgezellen en van zeelieden van ande re nationaliteiten verdovende middelen, vooral marihuana kochten en in de stad verhandelden. Een jonge schilder, die Zich een tijd lang aan dit misbruik had overgegeven, onderging een kuur en bracht enige personen aan van wie hij morfine, cocaïne en marihuana had ge kocht. Te zelfder tijd kwamen een groot aantal gebruikers van marihuana aan het licht, voor het merendeel jongelui omstreeks 23 jaar en uit een bepaald milieu. Na enige verhoren schortte de presi dent van de rechtbank, mr. J. Co- ninck Lieftingk, de zaken tegen tien ge bruikers, jonge musici, studenten, kan toorbedienden en varensgezellen, op. Uit voerig liet de rechtbank zich voorlich ten door de hoogleraar in biochemie, pharmacie en toxicologie aan de Ge meente-Universiteit, prof. dr. J. Kok. Marihuana, aldus de getuige-deskundi- ge, is een nieuw soort verdovingsmid del, en evenals het beter bekende haschisch uit Indische hennep vervaar digd. Het kan in tabak gemengd wor den en als kruid in thee. Bij gebruik van kleine hoeveelheden heeft marihu ana ongeveer een uitwerking als een behoorlijke dosis alcoholische drank. De innerlijke remmingen vallen weg; men krijgt een gevoel van kracht en welbe hagen. Bij iets grotere hoeveelheden Worden gezichts- en gehoorzenuwen ge prikkeld. Men zegt, zo ging de deskun dige verder, dat musici marihuana aan wenden om hun gehoor te verscherpen. Men krijgt voorts een verkeerd idee van tijd en afstand. Het grote gevaar van marihuana is, dat het vaak leidt tot misbruik van cocaïne of heroïne, die nog veel schadelijker zijn, en die bij gemis ziekelijke verschijnselen ver oorzaken, hetgeen bij marihuana niet zo zeer het geval is. Sterke karakters *ullen ook niet spoedig regelmatige ge bruikers worden. De voornaamste verdachte was een Surinaamse 51-jarige koopman. Hij zou morfine en cocaïne hebben verkocht en marihuana gerookt. Hij stond bekend ®ls „Blackie". Hij gaf toe hetgeen hem Jen laste werd gelegd, maar kon daar- rook?en Sroot kwaad zien. Vanaf 1929 e hij bijna elke dag een paar si- Advertentie Onze collectie in diverse stijlen waaronder het moderne meubel een bijzondere plaats inneemt - is zó ruim, dat U zeker zult slagen I die beantwoorden aan de smaak van hen,die hogere eisen stellen aan vormgeving en kleurafstemming. Door de passende vloerbedekking, gordijnen en verlichting bij Uw meubelen te kiezen, brengt U -sfeer" in Uw woning! door goede voorlichting en gratis adviezen van onze binnenhuis-architecten. INTERIEURVERZORGING garetten met marihuana. De officier vroeg tégen de koopman een gevange nisstraf van drie jaar. Een 27-jarige Surinaamse schoenma ker, die als Small Boy" op de Zee dijk bekend stond, bekende aan enkele personen marihuana verkocht te heb ben, o.a. aan Amerikaanse militairen. Tegen hem werd twee jaar geëist. Een 24-jarige onderwijzer, die enige jaren lang marihuana bad gerookt, hoorde een boete van 500 en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maan den met een proeftijd van drie jaar tegen zich eisen. De overige gebruikers worden later gehoord. In zijn rekwisitoor suggereerde de of ficier van justitie dat in Amsterdam een geraffineerd komplot bestond van handelaren, die waarschijnlijk in con tact zouden staan met een grotere in ternationale organisatie. De twee, die wegens handel waren aangeklaagd, zou den nog tot de mindere goden behoren. Aan het eind van de vorige week was een Ambonees gearresteerd, die, naar het zich liet aanzien, meer van deze duistere zaken wist. „Marihuana", al dus mr. Van Dedem, „is schadelijk voor de volksgezondheid. In Amerika zijn de gevolgen onder de jeugd duide lijk merkbaar. Nu sinds juni 1953 mari huana gerekend wordt als vallend on der de opiumwet, heb ik, zodra daar voor de kans .was, toegeslagen. Het is treurig dat Amsterdam straks voor komt op de internationale lijst van „opiumsteden". Hieraan moet zo gauw mogelijk een eind gemaakt worden." De verdediger van de twee Surinaam se verdachten, mr. H. P. van Duiken, meende dat niet bewezen was dat „Blackie" morfine en cocaïne verhan deld had. Een onderzoek heeft dit niet duidelijk bewezen. Verder wilde hij de dagvaarding en de bewijsvoering op ju ridische gronden aanvallen. Hij meen de dat de eerste verdachte vrijspraak moest krijgen, of, als de rechtbank zijn pleidooi niet wilde volgen, een korte straf op zijn plaats was. De tweede verdachte „Small Boy" zou evenals „Blackie" maar een scharrelaar en geen geraffineerd misdadiger zijn. In een klemmend betoog wees hij voorts op de vele moeilijkheden, de vaak kwetsende behandelingen die kleurlingen in ons land ondervinden. Zij worden eigenlijk alleen maar geaccepteerd in kringen van intellectuelen, kunstenaars en a- socialen. In zijn repliek verklaarde officier van justitie dat hij het, wat het laatste be treft, volkomen eens kon zijn met de verdediger. De uitspraak volgt op 29 maart. Advertentie Et is nu ook een Arsenal King Filter van dezelfde supe rieure kwaliteit. Steeds geeft Arsenal, de meest gewaardeerde King Size sigaret, u diepe voldoening. Arsenal alleen koninklijk van formaat, maar evenzeer koninklijk van aroma. Kruidig, zacht, voortreffelijk' SUPER QUALITY met of zonder filter dezelfde prijs 85 ct De Nederlandse Spoorwegen hebben plannen voor nieuwbouw of herstel in definitieve vorm van in totaal zeven spoorbruggen. Het is de bedoeling dat in 1962 de laatste hiervan zal zijn vol tooid. Het nieuwbouwprogramma opent met de brug over de Maas in Maastricht. Thans ligt daar een hulpbrug, die sinds jaren een doorn in veler oog is, omdat zij slechts met een snelheid van 5 km per uur mag worden bereden. In de loop van dit jaar zal de nieuwe onder bouw worden gemaakt, waarna men in de komende winter of anders in het voorjaar van 1957 de bovenbouw zal monteren. Maastricht krijgt een enkelsporige brug met één zgn. „verstijfde staafboog" en één overspanning, die t.z.t. tot hef- brug kan worden verbouwd. Dit met het oog op grotere schepen, die de Maas in de toekomst zullen kunnen bevaren. Na Maastricht komt Venlo aan de beurt. Als sluitstuk van de grote wer ken die daar in uitvoering zijn, wordt in 1957 begonnen aan de bouw van een nieuwe dubbelsporige brug. In het zelfde jaar hoopt Rijkswaterstaat ge reed te zijn met de nieuwe verkeers- (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De voormalige premier en leider van de Labourpartij, Graaf Attlee, hield gis teren zijn eerste rede in het Hogerhuis aan het begin van een voor het Hoger huis ongewoon bewogen debat over Cy prus en de verbannen aartsbisschop Ma- karios. Attlee maakte, evenals meer dere sprekers na hem, enige kritische opmerkingen over Amerika, dat de pu blieke opinie in Engeland diep geschokt heeft door de verklaring welke de Ame rikaanse ambassadeur in Athene afleg de tegenover de Griekse minister van Buitenlandse Zaken .Amerika", zei de Graaf, „is geneigd aan de kant te blij ven staan en ons de kastanjes uit het vuur te laten halen". De aartsbisschop van Canterbury nam eveneens deel aan het debat. Hij ver klaarde, dat hij brieven had gewisseld met Makarios en dat hij de laatste had aangespoord, evenwel zonder succes, om te protesteren tegen het terrorisme op Cyprus. De aartsbisschop was van mening dat men bisschop Makarios van Cy prus diende mede te delen dat zijn verbanning slechts van tijdelijke aard was en zou eindigen zodra de orde op Cyprus hersteld was, en dat ver volgens onderhandelingen met hem zouden worden hervat over een nieu we ontwerp-constitutie. Verder stelde hij voor dat Brittannië, Griekenland en Turkije gezamenlijk een beroep zouden doen op de Cyprioten om een eind te maken aan de terreur. Misschien de felste kritiek op het re geringsbeleid was afkomstig van dr. Bell, bisschop van Chichester. Hij noem de de verbanning van aartsbisschop Ma karios rondweg een blunder. Lord Sa lisbury die het zeven uur lange debat namens de regering besloot, was bitter verontwaardigd over de rede van dr Bell, een rede die volgens hem geheel gebaseerd was op opportunisme. Hij was, zo verklaarde Lord Salisbury, nog nooit zo geschokt geweest door een re devoering. CLEMENT ATTLEE De strenge winterperiode heeft op de produktie van de baksteenindustrie vrijwel geen invloed gehad. Het bakken van stenen kon normaal doorgang vin den door het treffen van de daarvoor noodzakelijke maatregelen. Zelfs is het mogelijk gebleken op sommige continu werkende bedrijven bij strenge vorst met het vormen en kunstmatig drogen normaal door te gaan, iets wat tot voor kort voor onmogelijk werd gehouden. Het nieuwe jaar is begonnen met een hoge produktie metselsteen over de eer ste maand, namelijk bijna 135 miljoen, hetgeen ruim 18 miljoen meer is dan in de maand januari 1955. Aangenomen mag worden dat in de vorstmaand fe bruari (waarover nog geen cijfers be kend zjjn) de voorraden belangrijk zijn opgelopen, zodat voorlopig de bak steenvoorziening wel geen moeilijkhe den zal opleveren. Donderdag 15 maart heeft de jaar lijkse trekking plaats gehad van de nationale verloting „Meisjesstad". De hoofdprijzen zijn gevallen op nrs.: 166843 le prijs: auto of goederen naar keuze ter waarde van f 8.500.208172 2e prijs: auto of goederen naar keuze ter waarde van f 6.000.134820 3e prijs: woninginrichting óf goederen naar keuze ter waarde van f 2.500.—; 105130 4e prijs: motorscooter of zeil boot ter waarde van f 1.600.61302 5e prijs: Kodijko linnenuitzet 220 stuks ter waarde van f 1.000.189775 6e prijs: televisietoestel of elektr. naai machine ter waarde van f 600. brug, waarvan op dit moment de pij lers en de beide opritten nagenoeg zijn voltooid. De juiste volgorde van de plannen voor 1958 en 1959 staat nog niet vast. In ieder geval zullen in die jaren de bruggen over de IJssel bij Zutphen en Deventer aan bod kan komen. De eerste wordt dubbelsporig gemaakt en bij De venter komen twee geheel nieuwe en kelsporige bruggen, met vermoedelijk aan weerszijden paden voor voetgan gers en wielrijders. In I960 komt de dan 104-jarige spoor brug bij Westervoort aan de beurt. Daar ligt thans een enkelsporige brug. Het is een voorlopig bouwsel uit de res ten die men in april 1945 vond, nadat de brug meer dan grondig was ver nield en uit een Engelse Hamilton hulp brug, die de rivieropening overspant. Bij het definitieve herstel zal deze Ha- miltonbrug worden vervangen door een langere overspanning. Aan weerszijden van de rivier komen vier plaatstalen uiterwaardoverspanningen en in deze vorm zullen naast elkaar twee enkel sporige bruggen worden gebouwd. Daarmee zal dan een knelpunt zijn weg genomen uit de belangrijke verbinding in het verkeer met Duitsland. Voor 1961 staat de vernieuwing van de brug bij Baanhoek op het program ma. Een deel er van zal beweegbaar worden gemaakt. Het wordt een enkel sporige brug. Rijkswaterstaat zal op dezelfde on derbouw er een verkeersbrug naastleg- gen. Voor 1962 tenslotte vermeldt het bruggeplan de bouw van een tweeling zusje van de enkelsporige brug bij He- del over de Maas. Deze belangrijke Noord-Zuid verbinding zal daardoor dus ook dubbelsporig worden. Voorts zijn er nog twee semi-perma- nente projecten. Bij Gennep namelijk zal de oude Zaltbommelbrug, die in Venlo vrijkomt, over de Maas worden gelegd en bij Mook aan de Maas ten slotte zal men een nieuwe brug sa menstellen uit een deel van de oude Moerdijkbrug en een Engelse Hamilton- brug, die N.S. nog in voorraad hebben. Beide projecten zullen vóór 1960 zijn verwezenlijkt. Er zullen dan twintig moderne spoorbruggen onze grote ri vieren overspannen. Donderdagmiddag is de zestienjarige scholier van de Bossche lagere techni sche school A. Wezenbeek uit Den Bosch, toen hi' de weg voor deze school wilde oversteken, door een met zand geladen vrachtauto overreden en gedood. (Van onze correspondent) donderdag twee ontvlucflte gedetineer den resp. uit Amsterdam en Groningen conform de eis tot tien maanden ge vangenisstraf met aftrek, wegens be roving. Het tweetal was eind oktober vorig jaar, ontvlucht uit de stichting Bosoord te Vledder. Zjj waren naar Groningen gegaan, waar zij een timmer man ontmoetten, die enigszins onder in vloed verkeerde. De timmerman werd beet gegrepen en na een kleine wor steling van zijn portemonnaie beroofd. Daarna gingen ze er vandoor met me deneming van de bromfiets van de tim merman. Het Nederlandse kustvaartuig „Ad- miralengracht" (499 ton) is donderdag nacht op de Wielingen bij Vlissingen in aanvaring geweest met het Britse schip „Dewsbury" (1686 ton). De „Admira- lengracht" is gezonken. De bemanning en de loods zijn gered door de „Dews bury". Na de redding is de „Dewsbury" voor anker gegaan. Het schip zal, als het licht wordt, naar Antwerpen varen en daar de geredde bemanning aan wal zetten. De rederij van de „Admiralengracht" is Spliethoffs bevrachtingskantoor te Amsterdam. Op het terrein van de Nederlandse Opslagmaatschappij te Rotterdam is donderdag de 42-jarige assistent-be drijfsleider G. Colijn uit Rotterdam bij het oversteken van de spoorrails, toen men bezig was met rangeren, tussen de buffers van twee tankwagons be kneld geraakt. Hij overleed vrijwel onmiddellijk Donderdag 12 april a.s. zal de Rijks- universteit te Utrecht ter gelegenheid van haar 64e lustrum het eredoctoraat verlenen aan vier buitenlandse hoogle raren, in de faculteit der Godgeleerd heid aan prof. Henri Charles Puech, hoogleraar in de geschiedenis der reli gies aan het Collége de France te Pa rijs, in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan prof. L,ouis Fredericq, hoog leraar in het handelsrecht te Gent, in de faculteit der geneeskunde aan prof. dr. David Leilin, hoogleraar in de bio logie aan de Universiteit van Cambrid ge, en in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan prof. dr. M. Leumann, hoogleraar in de vergelijkende taalwe tenschap aan de Universiteit van Zürich. In dat deel van de wereld waar het gistermiddag „dag" was, zijn de korte golfverbindingen gedurende twintig mi nuten uitgevallen door zonnevlekken. Practisch alle internationale persver bindingen, overzeese telefoons en scheepsradio's werden er door getrof fen. Enkele weken geleden deed zich een soortgelijke storing voor en meer dere zijn nog te verwachten met de na dering van de maximale zonnevlek-acti viteit. Advertentie door bij gevatte kon de dreigende ge varen te bestrijden met: Bijna een miljoen tonkilometer per dag heeft de K. L. M. in 1955 gepro duceerd met een totaal van 364.900.000 tegen 349.500.000 in 1954. De tonkilo- meterverkoop bedroeg 222.800.000 tegen 207.200.000 in het voorafgaande jaar. Dit is een stijging van 4 pet. in de produktie en 8 pet. in de verkoop. De beladingsgraad steeg hiermede van 59.3 pet. in 1954 tot 61.1 pet. in 1955. In totaal werden 725.000 passagiers vervoerd, 6 pet. meer dan in 1954, toen er 683.000 met de K. L. M. vlo gen. Het aantal plaatskilometers be droeg 2.675.900.000 (1954: 2.580.400.000), terwijl het aantal passagierskilometers steeg tot 1.677.100.000 (1954:1.571.900.000). De gemiddelde vervoersafstand per passagier bedroeg 2.330 (2.320) km. De hoeveelheid vervoerde vracht steeg het vorige jaar ten opzichte van 1954 met 2.258 ton en bedroeg 20.372.000 kg. De tonkilometerverkoop van vracht is met 16 pet. gestegen en be droeg 54.467.000 tonkm. tegen 47.108.000 in 1954. Ook het postvervoer nam toe en bedroeg in 1955: 2.294.000 kg. (2.250.000). Het aantal tonkm. post was 9.068.000 (8.760.000). De K. L. M.-luchtvloot was in 1955 169.000 (167.000) uren in de lucht, ter wijl de afstand, die daarbij werd af gelegd, 58.600.000 km (57.300.000) be droeg. De gemiddelde snelheid van de luchtvloot bedroeg in 1955 348 km per uur (342 in 1954), terwijl het gemid delde laadvermogen per vliegtuig steeg van 6.100 kg tot 6.220 kg. Op een spoedvergadering van de Ch -telijke aannemers en patroons bond is besloten onder de gegeven om standigheden akkoord te gaan met de drie procent secundaire arbeidsvoor waarden. Veertien dagen geleden besloot de bond deze arbeidsvoorwaarden niet te accepteren. Advertentie Kleine doos f. 1.40, Middelgr. doos f.3.- NICUW Blauwe doos f. 2.50 John Costello, de Ierse eerste minister, bekende yisterdn halverwege een toespraak voor de Nationale Persclub te Washington, dat hij „de verkeerde tekst" in handen gekregen had. Hij onderbrak een boeiende schildering van de Amerikaanse banden met Ierland en wendde zich tot de Ierse ambassadeur aan zijn zijde, wie hij verstoord toevoegde: „Dit is de verkeerde rede". Zich daarna weer tot zijn gehoor richtend, zei hij: „Ik ben bang, dat ik een grote flater begaan heb. Dit was niet de goede tekst". Het was de tekst van een rede, die hij later op de dag voor de Amerikaanse senaat zou uitspreken. De verwarring en verlegen heid onder de aanwezige leden van de Ierse ambassade was groot. Na hartelijk met zijn gehoor te hebben meegelachen, kreeg Costello ten slotte de goede tekst in handen en begon vol goede moed opnieuw. Volgens de nieuwe liturgische rubrie ken zullen deze maand verschillende be langrijke feesten van heiligen verval len. Hiertoe behoort onder meer het feest van Maria Boodschap, dat dit jaar op zondag valt. Het zal nu in plaats van op 25 maart op 9 april worden ge vierd. Wijziging komt er ook in de vie ring van het St.-Jozef-feest op 19 maart. De eerste Vespers van St.-Jozef op zondag 18 maart vervallen namelijk en worden vervangen door de Tweede Vespers van Passiezondag. (KNP) (ADVERTENTIE) r r zijn nog steeds lieve, maar J-j onverstandige moeders, die vergeten om kleuters kalk te ge ven. Hoe moeten wij dan straks op eigen benen staan als onze beentjes nu al niet sterk worden? Hoe kunnen wij later de zware last van het leven dragen als ons ruggetje nu niet stevig wordt? Hoe kunnen wij straks als het moet onze tanden laten zien als er nu niet de grondslag gelegd wordt voor een gezond en sterk gebit? Geef ons nu toch kalk' Maar dan kalk waar ons lichaam het meeste profijt van heeft, dus Agré-Calvit, die lekkere kalk met vitamine D3 van Philips-Roxane. Een busje Agré-Calvit met choco lade- of pepermuntsmaak kost maar f 1.65. Tachtigduizend man Hongaarse troe pen en de gehele burgerbevolking in de door overstroming geteisterde ge bieden van het stroomgebied van de Donau zijn in de weer om het hoofd te bieden aan de ergste watersnood, die het land sinds mensenheugenis ge troffen heeft. De plaats Fajsz is ge- evacueerd, evenals de 10.000 inwoners van het volkomen ondergelopen eiland Mohacs. De Hongaarse regering heeft een be drag van ongeveer acht miljoen gulden voor eerste hulp aan de slachtoffers van de watersnood ter beschikking ge steld. Militaire vliegtuigen hebben rub berboten en reddingsmaterieel aange voerd voor mensen, die zich niet wilden laten evacueren en genoodzaakt waren naar daken te vluchten. Naar het ei land Mohacs is een groo* aantal Russi sche amphibievoertuigen gezonden. Rus sische genietroepen staan Hongaarse reddingsploegen bij, aldus meldt het Hongaarse persbureau. Alle pogingen van Hongaarse leger vliegtuigen om een ijsdam, die op som mige plaatsen acht meter dik is, op te ruimen, zijn tot dusver mislukt. Het gevaar voor overstroming in Joe goslavië is afgenomen door dijkdoor braken in Hongarije. Hierdoor heeft het water van de Donau echter gebie den in het Zuiden van Hongarije over stroomd. (Reuter) Zo gaat het* nu altijd. De tegenpartij heeft beter ge speeld, maar wij hebben verdiend gewonnen. Het is nooit eens zó, dat de tegenpartij slechter heeft gespeeld, maar dat wij verdiend hebben verloren. Nooit. Ziet u, dat is een van de redenen, waarom ik nooit iets van de voetballerij en vooral van de beschouwingen er om heen zal begrijpen. Wie het beste speelt, die moet winnen, vind ik. Als dat niet gebeurt, is er, naar mijn smaak, iets mis. Waar gaat he* heen als men slechter kan spelen en toch ver diend winnen? Ontwricht zulk een gang van zaken niet het hele le ven? Worden zo niet alle waarden vervalst? Kan men slechtere waar leveren en toch verdiend winnen? Het schijnt dan toch niet om het spél, maar wel degelijk om de knik kers te gaan. Welnu, ik knikker niet mee. Ik zeg gewoon: wie wint, heeft verdiend verloren; en wie verliest heeft verdiend gewonnen. Prins Ernst Rüdiger Starhemberg, eens leider van de Oostenrijkse „Heim wehr", is gisteren bij een wandeling door het park van het sanatorium in het dorp Schrans, in de provincie Vor- arlberg, aan een hartaanval overleden. Enkele ogenblikken tevoren had hij zich ernstig opgewonden, toen een verslag gever van de communistische krant „Volksstimme" trachtte een gesprek met hem te voeren en een foto van hem te nemen. De „Volksstimme" heeft wekenlang een heftige campagne tegen de Prins gevoerd. Prins Starhemberg was in december in Oostenrijk teruggekeerd om een arts te raadplegen, na achttien jaar in het buitenland te hebben gewoond. In 1938 had hij de wijk genomen met het oog op de komst van de nazi-troepen en de hieropvolgende „Anschluss". Geduren de zijn ballingschap woonde de prins in Argentinië, waar hij een landgoed be zat. Na de oorlog stond hij bloot aan felle aanvallen van communistische en so cialistische zijde in Oostenrijk wegens zijn rol bij het onderdrukken van de so cialistische opstand in 1934. Starhem berg steunde indertijd met de Heim wehr, zijn particuliere leger, de rechtse regeringen van dr. Dollfuss en dr. Schuschnigg. Na een proces van vijftien maanden heeft een hooggerechtshof in Indië pa ter H. Bulckens S.J. vrijgesproken. Pa ter Bulckens was van vrijheidsberoving van een jonge Hindoe beschuldigd en een rechtbank te Jashpur had hem tot gevangenis- en geldstraffen veroor deeld. De beschuldiging luidde voorts dat de Jezuïetenpater de betreffende Hindoe gedwongen had een verklaring te ondertekenen, waardoor hij zich ver plichtte over te gaan tot het katholieke geloof en een katholieke vrouw te trou wen. Het proces, dat in heel Indië groot opzien heeft gebaard, eindigde bij gebrek aan bewijzen met vrijspraak, nadat pater Bulckens in hoger beroep was gegaan. Tegen deze vrijspraak hebben 10.000 Hindoes in de straten van Nawadah ge demonstreerd. Zij eisten in spreekkoor beperking van de invloed van buiten landse missionarissen. Nawadah ligt in de nabijheid van het plaatsje Vardh- man Nagar, waar onlangs een katho lieke kerk door Hindoes werd onthei ligd. (KNP). f en goeie twee jaar gele- f~I den beloofde wijkver- pleegser Riet Dinjens uit Maastricht aan haar naar Nieuw-Guinea vertrekkende vriendin Tonny Nyst: ,Jk kom je spoedig na!" Dergelijke be loften worden vaak, zonder ooit aan inlossing toe te ko men, schertsenderwijs gedaan. Voor Riet Dinjens was het al lesbehalve scherts, maar heili ge ernst. Reeds lang koesterde zij een stil verlangen, om haar medische kennis in dienst van de missie te stellen. Het stond haar evenwel nog niet duidelijk voor ogen, hoe zij haar plan kon verwezenlijken. Zij zag een en ander concreet, toen Tonny Nyst in dienst van de Franciscaanse missie als so ciale werkster naar Nieuw- Guinea vertrok. Het duurde niet lang of mej. Dinjens meldde zich aan om als verpleegster naar de missie van de paters Franciscanen te worden uitgezonden. Hierop heeft mej. Dinjens twee jaar moeten wachten. Geen verloren tijd overigens, aangezien zij haar gedwongen verblijf in Nederland benut heeft om nog even zwemmen te leren, haar talenkennis, speciaal het Ma leis, wat op te frissen, alsmede om haar medische kennis te verdiepen. De afgelopen twee maanden is het studeren er wat bij ingeschoten, in beslag genomen als zij werd door andere even nuttige beslommerin gen, als daar zijn de zorg voor een degelijke tropenuitrusting en het gereed maken van de vereiste reisbescheiden. Bij deze werkzaamhe den heeft mej. Dinjens veel steun ondervonden van haar reeds in Nieuw-Guinea verblijvende vriendin. Overtollige of nutteloze voorwer pen zal de vertrekkende verpleegster niet meenemen. Haar uitrusting bestaat enkel uit een veldbed, een sterke petroleumlamp, veertig tro- penjurken, vijftien paar schoenen, meterslange snoeren, eenvoudig tim mergereedschap, een kleerkast, een elektrische kookplaat, manden medicamenten en geschenken voor de inlanders: een kist vol ballen en kilo's snoepgoed. Bij het verzamelen van al deze artikelen heeft zuster Dinjens veel medewerking ondervonden van haar ouders, bij wie zij steeds heeft gewoond, van de Memisa, van de medische staf van het Maastrichtse Groene Kruis, in dienst waarvan zij meer dan twaalf jaar als wijk verpleegster heeft gewerkt, en van de godsdienstclub voor vrouwen te Maastricht. „Prettig is", aldus mej. Dinjens, „dat ik ook in de toe komst op steun van deze medewerkers mag rekenen. Zij vormen mijn thuisfront". Deze Maastrichtse wijkzuster geeft grif toe, dat het afscheid op 5 april een zwaar offer voor haar betekent. Als geboren en getogen Maastrichtse valt het niet licht uit Maastricht weg te gaan. Deze scha duwzijde aan haar vertrek naar Nieuw-Guinea wordt evenwel over straald door het apostolische idealisme van de verpleegster: zich te kunnen inzetten voor minder ontwikkelde volkeren, die meer dan de mensen in haar vaderland behoefte hebben aan medische verzorging. Voor dit verheven ideaal heeft mej. Dinjens graag heel wat ongemakken over. Het begint al met de vijfdaagse luchtreis, waartegen zij enorm opziet, e later het geringe comfort in de missie, het financieel weinig aantrekkelijke werk. Daar staat evenwel tegenover, dat er neel wat werk wacht, waaraan een actieve verpleegster zich pas echt kan geven. Eerst zal mej. Dinjens bij het meisjesinternaat van haar vriendin te Eorong een polikliniek gaan oprichten en daarna weldoend de binnenlanden intrekken....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5