Armoe tijdens welvaart Akkoord over de loonsverhoging De regering zal maandag de beslissing nemen 3 procent uitkering ineens en differentiatie per bedrijfstak van 0 tot 6 procent Mr. Schokking wordt niet vervolgd Sensationele onthullingen van Khroesjtsjev op partijcongres STALIN BESCHULDIGD van terreur en massamoord BLOEDIGE VELDSLAG IN ALGIERS weer „Je behoefde hem maar verkeerd aan te kijken of de volgende dag was je je hoofd kwijt" Zelfs kinderen gepijnigd Indonesisch protest Het ZATERDAG 17 MAART 1956 o 79sfe JAARGANG No. 26554 VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BUDRAGEN i Sociaal commentaar Hl Regenkledingvoordames heren Zacht voorjaarsweer Acht maanden oude baby in wiegje gestikt Hoofdconducteur uit trein gevallen IRENE JOjLIOT-CURIE OVERLEDEN 107 opstandelingen gesneuveld Tegen politieke prent in dagblad Explosie aan boord van Nederlands schip Machinist ernstig gewond VROUW VERDACHT VAN KINDERMOORD (Van een bijzondere medewerker) De spanning in de loonkwestie duurt onverminderd voort. Op elke waag hoe dit zal aflopen, kan slechts een aarzelend antwoord vol gen. Het is duidelijk dat de regering minstens genomen een niet onbelang rijke meerderheid in het kabinet zich meer aangetrokken voelt tot het stand punt van de werkgevers dan dat van de werknemers. We kunnen ons moeilijk voorstellen dat dit meningsverschil in de laatste levensmaanden van het thans zittend kabinet nog tot ernstige politieke moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven. Maar de zaak waar het om gaat is wel van zodanige belangrijkheid dat begrip voor de gespannen situa tie noodzakelijk is. Want het on geduld bij de werknemers stijgt met de dag* Wie in de afgelopen week de pers berichten over de loononderhandelin gen heeft gelezen met als achtergrond het conflict, dat veel meer is geworden dan een werkgevers-werknemers-me ningsverschil, moet wel bijzonder zijn opgevallen het verschil in de houding van ondernemers ijl afzonderlijke be drijfstakken en dat van het centrale werkgeversbeleid. Wat betekent het wanneer een krant schrijft, dat in loon onderhandelingen in enkele grote in dustrieën, waar van werknemerszijde wensen zijn geformuleerd, die nog iets verder gaan dan hetgeen centraal werd voorgesteld, het contact tussen de on dernemers en de vakbonden allervrien delijkst is? Dat schijnt er op te duiden, dat daar voor de werknemers goede re sultaten worden verwacht. Maar indien zulks het geval is. wordt de situatie voor de regering steeds moeilijker. Ver onderstel dat de beide overleginstan- ties in de zware metaalindustrie, in de chemische industrie, in de papierindus trie, het eens worden, dan moet elke overeenstemming nog de bekrachtiging hebben van het college van rijksbemid delaars, alvorens zij kan worden uitge voerd. Want al heeft de Kamer ook in gestemd met een vrijere loonpolitiek in de toekomst, we leven nog steeds onder de gelding van het B.B.A., het Buitenge- w oon Besluit Arbeidsverhoudingen, waarbij de goedkeuring van loonafspra- ken nog steeds blijft voorbehouden aan de regering Indien immers de financieel gezonde bedrijven zonder ernstige bezwaren voor hun bedrijfsuitkomsten of voor de uiteindelijke prijsbepaling tot loons verhoging kunnen overgaan, dan zal haast vanzelfsprekend ook de druk in de zwak kere en in de marginale ondernemingen onweerhoudbaar toenemen. Juist in de zwakke en zwakste ondernemingen be staan (volkomen begrijpelijk) ook de laagste loonregelingen. De na-oorlogse loonpolitiek kenmerkte zich aanvankelijk door het beginsel van een loonniveau dat de directe kosten van het levens middelen-pakket dekte. Kr was derhalve sprake van een zekere nivellering, ge lijkschakeling, in het welzijns-niveau van alle loonarbeiders. Deze zekere ge lijkheid was een, zij het uiterst schrale, troost voor de minimumlijders: we heb ben het allemaal beroerd. Maar het is te begrijpen, dat de achterblijvers in de verbetering nu tot de ongeduldigsten gaan behoren. In de afgelopen week noteerden tve als lonen van arbeiders in bedrijven, die naar de mening van deze arbeiders ge zond zijn, oedragen waarvan we het be staan niet meer veronderstelden. Een uurinkomen an 93 cent zonder een cent toeslag. Dat is derhalve bij 48 uur 44.62. Op onze vraag of er dan nooit eens iets extra's bij kwam gaven de arbeiders toe: ja. als we jarig zijn krij gen we f 7.50. Ze hadden ook al eens een keer 25.- extra gekregen met Kerst mis. Het is duidelijk dat voor zulke mensen elke verbetering slechts betekent een vermindering van bittere armoede en waarachtig nog geen vooruitgang in wel vaart. Men voelt dat het als een tang op een varken zou slaan als men bij deze mensen aankomt met een redenering over zelfbeheersing. Het laten voortbe staan van zulke toestanden is onchriste lijk. Wie zelfbeheersing nodig heeft in zulk een gesprek is de vakverenigings bestuurder, teneinde te voorkomen, dat hij op demagogisch schijnende wijze be staande tegenstellingen onderstreept. Nog altijd gaat onze deernis uit naar deze groep van mensen, welke groep groter is dan men denken zou. Reeds enkele jaren wordt er gezegd, dat aan deze groepen heel bijzondere aandacht zal worden geschonken. Maar waaruit blijkt dat in de praktijk? 3ij een door de overheid beheerst loonpeil is de overheid aansprakelijk, zij zal de leefbaarheid van dit soort ondernemingen moeten be vorderen, hetzij door fiscale begunsti ging of anderszins, maar in ieder geval mag deze toestand geen dag langer blijven duren dan onontkoombaar is. Bij het grote loonoverleg moge vooral wor den bedacht dat het niet alleen gaat over mensen waar misschien een richt lijnverhoging van 2 of 3 procent niet eens zo gek veel meer uitmaakt, maar ook en op de eerste plaats om mensen die in een welvarend land ar moe lijden. Zoals men elders op deze pagina kan lezen is gisteren tussen werkgevers en werknemers overeenstemming bereikt over de lonen. Red. Hamertenen» Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 nun Zachter weer met aanvankelijk nog veel bewolking, hier en daar enige lichte regen en plaatselijk mist. Morgen zonnige perioden. Tot matige of vrij krachtig toenemende wind uit zuidelijke richtingen. Zondag: Zon: 6.50-18.52 Maan: 9.29-1.15 Maandag: Zon: 6.47-18.53 Maan: 10.27-2.17 BUREAU SMEDESTRAAT 6 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERitNiitiAKitt- Zö cents per mmimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, 1630 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds teL 21544. (Van onze correspondent) Toen mevr. B. aan de Sprengenpark- laan te Apeldoorn haar zoontje van acht maanden uit zijn wiegje wilde ha len, bleek de kleine te zijn gestikt. Het kind had liggen woelen,' waardoor het de dekentjes over zijn hoofdje had gekre gen. (Van onze Haagse redactie) Onder leiding van enkele ministers hebben de centrale organisaties van Werkgevers en werknemers vrijdag de gehele dag vergaderd op het departe ment van sociale zaken en volksgezond heid. Uitgaande van enkele suggesties van regeringszijde werd in de namid dag tussen partijen overeenstemming bereikt. De regering zal maandag haar beslissing nemen. Vrijdagmiddag is de hoofdconducteur van de stoptrein Amersvoort-Ede onder Terschuur uit de in volle vaart rijdende trein gevallen. Het slachtoffer, de veer tig-jarige R. Zetsema uit Amersfoort, kreeg zware verwondingen en is naar het ziekenhuis De Lichtenberg in Amers foort vervoerd. De oorzaak van het on geval is nog niet bekend. Wjj vernemen, dat werkgevers en Werknemers het over de volgende pun ten eens geworden zijn: 1. Er komt op korte termijn een uit kering ineei-s van drie procent over het jaarinkomen van 1955. Hiervan zijn uitgezonderd de ondernemingen waar rr.en reeds op een of andere wijze van In dat jaar toegenomen welvaart gepro fiteerd heeft. 2. Per bedrijfstak mogen de lonen verhoogd worden met een percentage dat kan variëren van nul tot zes. Dit is afhankelijk van de mate van ren tabiliteit, produktiviteit en werkgele genheid per bedrijfstak. Deze gedif- ferentieerde verhoging mag ingaan na het afloper. van de geldende CAO's. Als bezwaar tegen deze rege ling wordt gezien, dat sommige CAO's nog een betrekkelijk lange loop tijd hebben en dus eerst zeer laat aan bod zouden komen. Om dit be zwaar te ondervangen wil men een uiterste termijn vaststellen waarop alle gedifferentieerde verhogingen hun beslag gekregen moeten hebben. Over deze termijn is men het nog niet eens geworden. Sommigen vinden 1 decem ber 1956 een geschikte datum, anderen - oelen meer voor 1 september 1956. 3. Een uitermate belangrijk punt is verder, dat men het eens geworden is over de mogelijkheid van een beperk te doorberekening van de gedifferenti eerde loonsverhogingen in de prijzen. De h 'rijfstak, die kan aantonen, dat een loonsverhoging haar zonder doorbe- ekening in de verkoopprijzen niet mo gelijk is, mag maximaal drie procent doorberekenen. Alles wat echter boven de drie procent uitgaat moet altijd uit de winst betaald worden. Zoals ook uit bet officiële communi qué blijkt, moet het compromis gezien Word n als een overeenstemming tus sen de organisaties in de Stichting van de Arbeid. Of de regering ermee ak koord gaat, zal maandag in de minis terraad moeten blijken. Vast staat wel, dat de suggesties welke de regering Vrijdag bij de aanvang van de bespre kingen ter tafel gebracht heeft, niet allo ir het compromis gevolgd zijn. De bespreking in de ministerraad mag dus, naar wij vernemen, niet gezien worden als een formaliteit. Minister Zijlstra, wiens prijsbeleid meer dan ooit met de komende toonbeweging gemoeid zal zijn, was bjj ht beslissende gedeelte van de ^brekingen in de namiddag niet aan- het^ahn.*? in'usscn wel aannemen, dat de door d [""wille van de arbeidsvre- reid is de hanuT ?.e?.aan is e" nu \e~ tiek van Driisit hchten met de poli- ïfsters eePn Indien de mi- daan hadden, zo <i,?nsu.^est,e,n,et Re" die zich op de Hoge Vm werkgevers, politiek van ■trlkte*£r£2& aan een bonden hadden, „ooi? Cttè'nu gedt ne voorstellen in zee hebh»„ i get a gaan. Het hangt er dU8^^ kunnen af of men het in de mmisterraad de genoemde percentages eens kan zjjn. Eer vergelijking van het nieuwe com! Promis met de eisen waarop de bespre kingen in de stichting voor de laatste maal gestrand waren, leert, dat de werk gevers hun voorstel van sen uitkering ineens van drie procent hebben weten door te drijven. De werknemers had den vier procent geëist. De verlegging van de loonrichtlijnen met drie procent, Welke de werknemers geeist hadden, zal evenmin tot stand komen. De werk gevers waren van mening, dat "it zou JTeerkomen op een algemene loonsyer- hoging, die de politiek van prjjsstabili- satie in gevaar zou brengen. Indien de fegering echter toestemt in een maxi male doorberekening van drie pro cent, heeft dit argument natuurlijk alle waarde verloren. Het is voor de werk- r ers niet belangrijk, meer, omdat de nu komende ontwikkeling eveneens be titeld zou kunnen worden als een alge mene verhoging van drie procent. Het is voor de werkgevers niet meer terzake, omdat '.ij voor dit gedeelte van de loons verhoging van de plicht tot prijsstabi- lisatie ontslagen zouden zijn. Het is dus de regering, die met een concessie de ze overeenstemming mogelijk maakt. Wat de gedifferentieerde verhoging be treft is geen vergelijking mogelijk. De werkgevers hadden toegestemd in een verhoging, die gemiddeld over het gehe le land gerekend drie procent zou mo gen bedragen. De werknemers hadden geen percentage genoemd, zij hadden zich beperkt tot de term „voldoende". De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft heden aan mej. Pino te Utrecht medegedeeld, dat hij geen ter men aanwezig acht om tot een straf vervolging tegen de burgemeester van Den Haag, mr. Schokking, over te gaan. De brief, waarin de officier van justitie zijn besluit mededeelde, heeft de vol gende inhoud: „In antwoord op uw verzoek van 7 maart 1956 tot het instellen van een strafvervolging tegen mr. F. M. A. Schokking, heb ik de eer u te berich ten, dat naar mij is gebleken de pro cureur-fiscaal bij het bijzondere ge rechtshof alhier, welk gerechtshof op 1 juli 1949 werd opgeheven, destijds na kennisneming der stukken geen ter men aanwezig heeft bevonden om een strafzaak tegen mr. Schokking aanhan gig te maken. Waar geen omstandigheden zijn ge bleken, die onbekend waren toen deze beslissing werd genomen, komt het mij niet gewenst voor thans mr. Schok king strafrechterlijk te gaan vervolgen. Voor de goede orde deel ik u mede, dat artikel 8 der wet overgang bijzon dere rechtspleging (staatsblad I 186) be paalt, dat een beklag, als bedoeld in ar tikel 12 wetboek van strafvordering, na de opheffing van de bijzondere gerechts hoven kan worden gedaan bij de Hoge Raad der Nederlanden. Indien u zich uit dien hoofde bij de Hoge Raad over het niet vervolgen van mr. Schokking wenst te beklagen, zal de Hoge Raad over dat verzoek een uit spraak geven, waarnaar ik mij uiteraard zal gedragen. De officier van justitie, mr. dr. J. C. Maris. Mevrouw Irene JoliotCurie, dochter van het beroemde echtpaar Pierre en Marie Curie, is in de afgelopen nacht te Parijs overleden. Mevr. Irene Joliot Curie is 58 jaar geworden. partij door zuiveringen gedecimeerd heeft. Vijfduizend van Ruslands beste officieren waren „vermoord" na het geheime proces tegen maarschalk Toechatsjevsky in 1937. De maar- ochalk werd van verraad beschuldigd. Onschuldigen werden vermoord en zelfs kinderer werden gemarteld, al dus heeft volgens de berichten Khroesjtsjev verklaard. Khroesjtsjev zou eveneens beweerd hebben dat bjj de Duitse aanval op de Sovjet-Unie in 1941 Stalins eerste bevel aan de troepen was niet terug te schie ten. Zo groot was zjjn vertrouwen in Hitier, waarmee hij een vriendschaps verdrag had gesloten, dat hij het Rode leger meedeelde dat de aanval slechts een „ongedisciplineerdheid" van be paalde Duitse eenheden was en dat de grenstroepen het wel af konden. Khroesjtsjev zou voorts verklaard STALIN deliiu n 's 'ie' °P deze foto niet zo dui- te zien, maar de gezichten van de ,y c iUtTs van het huis in Charleston naai a Jut, hier 's afgebeeld, staan be de begane stiB Geen wonder' nu ree-en door de overvloedige Hor dien 1, ?erd 's een binnenzee. ?e lWe| is toont duidelijk de „geparkeerde" familieauto. KHROESJTSJEV Volgens te Bonn ontvangen berichten van betrouwbare communistische zijde heeft de leider van de Russische com munistische party, Khroesjtsjev, op de voorlaatste dag van het jongste partij congres, 25 februari, Stalin verantwoor delijk gesteld voor de massamoorden en martelingen die in de dertig jaar van zijn bewind in de Sovjet-Unie zijn begaan. Stalins bewind was er een van verdachtmaking, vrees en terreur, vooral in de laatste jaren. Hij gaf Sta lin ook de schuld van de slechte gang van zaken in de eerste oorlogsjaren. Hij had waarschuwingen van Churchill in de wind geslagen en het moreel en de economie van het land verzwakt door zuiveringen p grote schaal, voor de oorlog. Volgens genoemde berichten be schouwde men het openbaar maken van de geheimen van het bewind van Sta lin als de enige mogelijkheid om te bre ken met de magie van de Stalincultus. die het Sovjetvolk dertig jaar in haar macht heeft gehad. Een iets bekorte versie van de rede van Khroesjtsjev is in de Sovjet-Unie openbaar gemaakt. Khroesjtsjev zou gezegd hebben, dat Stalin in de jaren 1936 tot 1938 de hebben, dat er bij het uitbreken van de oorlog een ontstellend tekort aan geweren was in de Oekraïne, waar hij partijleider was. Hij belde Moskou op en vroeg Stalin te spreken. Hij kreeg echter Malenkov, die zei dat Stalin er niet was. Maar, aldus zou Khroesjtsjev verklaard hebben, Stalin was er wel degelijk en zat met Malenkov in de zelfde kamer. Stalin had Malenkov op gedragen te zegger, dat hij niet aan wezig was en dat er geen geweren wa ren. Later heeft Stalin Khroesjtsjev meegedeeld, dat alle geweren naar Le ningrad gezonden waren. Op Khroesj- tsjevs vraag op welke wijze de Oekraïne dan verdedigd moest worden, heeft Stalin geantwoord: „Maak ervan wat je kunt". Toen de Duitsers de buitenwijken van Moskou bereik ten, is Stalin gevlucht. „We hebben al les verloren wat Lenin opgebouwd heeft," zou hij kort voor zijn vertrek uit Moskou gezegd hebben. Staiin volg de de operaties op een schoolglobe. Hij wist niet wa^ een behoorlijke kaart was. Na d„ oorlog werd Stalin bijzonder achterdochtig In de laatste periode van zrn leven heerste er een atmosfeer van „vrees en terreur". Zelfs de leden van het politbureau waren bang als zij bij Staiin geroepen werden. Zij wisten nooit of zij wel terug zouden keren. Staiin sc .reeuwde vaak tegen zijn on dergeschikten Hij placht mensen, die hij bij zich riep, te intimideren door te zeggen: „Waarom kiik je op die IIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllll lllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii manier naar me? Durf je me niet in de ogen te kijken?" Tegen het einde van zijn leven beschouwde Staiin maar schalk Worosjilov als een Britse spion. Hij wilde hem niet laten deelnemen aan het werk van het politbureau, waarvan hij lid was. In diezelfde tijd kreeg Mo- lotov huisarrest. Hij werd als minister van buitenlandse zaken vervangen door wijlen André Wysjinsky, hoewel hij de titel van vice-premier behield. Mevrouw Molotov is eveneens een aanzienlijke tijd ii arrest geweest. Staiin wilde Molotov, Khroesjtsjev en andere leiders kwijt Kort na de oorlog, toen Stalin nog in het openbaai verscheen, heeft hij Khroesjtsjev eens vernederd op een re ceptie, in aanwezigheid van buitenlan ders. Hy schreeuwde hem toe: „Cho c ol, dans de gopak". (Cho chol is een scheldnaam voor een Oekraïner en de gopak is een Oekrainse dans met in gewikkeld voetenwerk en ongeschikt voor iemand van Khroestjtsjevs leeftijd en lichaamsbouw). „Ik moest wel dansen", zou Khroesj tsjev verklaard hebben. Stali werd beheerst door een meng sel van vervolgings- en hoogmoeds waanzin. De tuin van zijn landhuis stond voJ borstbeelden van hemzelf. Een van zijn geliefkoosde bezigheden was het kijken naar een film, „Onver getelijk 1919" genaamd, waarin hij voor komt i een pantserwagen, terwijl hy met een zwaard zwaait en de kogels hem om de oren fluite Khroesjtsjev zou Stali no biografie een „afschuwelijk boek" genoemd hebben. Staiin heeft er voor de publikatie hier en daar nog wat bijgeschreven. Zo liet hij zich „de waarlijke leider van de arbeiders" en op een andere plaats „een verlegen en b> scheiden perscon" noemen. Khroesjtsjev zou Staiin ook van hef tig •ationalisme en antisemitisme heb ben beschuldigd. Hij zei op het jongste s- e: tot de afgevaardigden: „I' zult begrijpen, kameraden, dat wij het volk niet met al deze gegevens tegelijk kunne., confroateren. Ik ben er voor om het geleidelijk te doen". Toen Khroesjtsjev enkele van de ergste aspecten van Stalins terreur belichtte, zou er uit de zaal geroepen zijn: „Hoe kon je het verdragen, waarom heb je hem niel gedood?". Khroesjtsjev zou geantwoord hebben: „Wat konden we doen? Het wa een regiem van terreur, .e behoe.de hem maar verkeerd aan te kijken of de volgende dag was je je hoofd kwijt". Volgens de berichten vielen 30 van de 1.600 afgevaardigden tijdens of kort na de rede van Khroesjtsjev flauw of hadden een hartaanval. Er wordt echter niet bij gezegd of dit te wijten was aan de lengte van Khroesjtsjev rede, die twee e" een half uur duurde, of aan' de opzien barende inhoud ervan. Bericht wordt, dat het testament van nin, dat nooit gepubliceerd, bin nenkort waarschijnlijk bekendgemaakt zal worden, met een naschrift waarin Lenin afraadt Staiin te handhaven als se -retaris-generaal van de partij. In een bericht van zijn vroegere cor respondent in Moskou, Harrison Sa lisbury, heeft „The New York Times" gisteren vele van de hierboven genoem de door Khroesjtsjev gedane onthul lingen gepubliceerd. Ook het Franse blad „France-Soir" bericht over de sen sationele rede van Khroesjtsjev. Op de terugreis van geallieerde oefeningen brengt een Deens Squa dron torpedomotorboten van 16 tot 20 maart een operationeel bezoek aan IJmuiden, waar de vaartuigen in de vissershaven hebben afgemeerd. De foto toont het Squadron in IJmuiden. Aan de wal ligt het 743 ton metende depotschip „Hjaelperen" en daarnaast de motorbo ten die de namen „Stormfugein", „Tra nen", „Hejren", „Viben", „Hajen" en „Laxen", dragen. De bloedigste veldslag van de reeds zestien maanden durende opstand in Al ler is gisteren geleverd in het woes te bosachtige terrein nabij Lafayette op ca 45 km ten zuiden van Bougie. De gehele dag hebben de gevechten ge duurd, waarbij 107 opstandelingen ge sneuveld zije- Aan Franse zijde, zo deel den de autoriteiten mee, viel slechts een dode. Ook in het uiterste zuiden van Tunis wordt hevig gevochten. Hier is sinds donderdag j.l. een Franse militaire ope ratie aan de gang, om verscheidene benden tebellen te omsingelen. Van ambtelijke zijde te Tunis is meegedeeld, dat in liet district Gafsa in het zuiden .an Tunis tenminste 40 opstandelingen zjjn gesneuveld. Vijf opstandelingen werden gevangengenomen ei vele wa pens buit gemaakt. In Frankrijk zijn op een zitting van enige ministers en militaire leiders be langrijke besluiten genomen, die het mogelijk maken de troepen en strijd middelen voor Noord-Afrika, en speci aal voor Algiers, aanzienlijk uit te brei den. zc wordt vernomen. Autoriteiten zeiden dat nog een divisie de ze vende gemechaniseerde elite-divisie op het ogenblik uit de N.A.T.O.-defen- sielinie in Duitsland wordt teruggeroe pen om te helpen de rebellie in Noord- Afrika te onderdrukken. De Fransen hebben op het ogenblik 310.000 solda ten in Noord-Afrika, waarvan 200.000 in Algiers. Ingelichte kringen verklaren, dat er van de negen divisies die Frank rijk aa de N.A.T.O. had toegezegd slechts vier zijn overgebleven en boven dien zijn die slechts op halve kracht. (U.P.Reuter) De diplomatieke vertegenwoordiger van Indonesië in ons land, de heer Kwee Dj ie Hoo, heeft bij minister Luns geprotesteerd tegen een politieke prent, die gisteren in een van de dag bladen is verschenen, naar aanleiding van de uitnodiging van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Duiles, aan president Soekarno een bezoek aan de V. S. te brengen. De prent betrok d( houding van de Indonesische president tijdens de Ja panse bezetting en zijn tweede huwe lijk bij deze invitatie. De beer Kwee Djie Hoo achtte deze tekening zowe) in strekking als in verschijning in ernstige mate beledigend en verzocht de minister stappen te nemen tegen het betrokken blad en herhaling te voorkomen. Op het Nederlandse schip Eminent heeft zich op de Noor tzee in de ma chinekamer een explosie voorgedaan, waardoor de machinist C. Hendriks uit Groningen vrij ernstig gewond is ge raakt en tengevolge waarvan het schip in moeilijkheden kwam te vèrkeren. Een reddingboot heeft de machinist van boord gehaald en overgebracht naar een ziekenhuis in l'orvev. De Ne derlandse sleepboot Zwarte Zee heeft de Eminent naar de haven van Faimout gesleept. Een inwoonster van Oosterbeek, die ervan verdacht wordt drie jaar geleden haar toen drie maanden oude baby in een put te hebben verdronken, is gear resteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1