1 DES TEUFELS GENERAL FILMJOURNAAL Vijf minuten over twaalf F lim Jijt 14 17 20 16 21 Wielerwedstrijd op 30 april, ruiterfeest op 5 mei 'ra Lamers verslaat Broerse in duel zonder hoogtepunten IN HAARLEMS CONCERTGEBOUW: Film over ondergang Van Hitier en zijn rijk SUMMER MADNESS: met lichte tred door een drama Deze week in Luxor Shotgun Aantrekkelijk programma van de Oranjebond Prinses Juliana Onrustige scholieren bij concert Meisjes zonder beroep De gelieven van Verona Biecht van een moordenaar T The French Line FEESTEN IN HAARLEM-OOST Uit STAD I en Inboedelveiling 27/28 maart '56 Nieuwe film van Helmuth Kautner in Rembrandt Leert goed typen Roxy ZATERDAG 17 MAART 1956 PAGINA AART V/OENSDAG VRIJDAG ZATERDAG ;maa r% donderdag] MAART WEEtR EEN GEVAL VAN KOLENDAMP VERGIFTIGING V erkeerscontrole Burgerlijke Stnnd Haar'em Toneel voor de schooljeugd SALVATQR ROOMS 50 jaar priester Bekende franciscaan geboortig uit Heemstede Omdat er zoveel lampen staan en hangen in Dijkstra's toon zalen, kan iedereen er een ge slaagde keuze doen. Klassiek? Modern? Iets daar tussenin? Komt U eens kijken en vrij blijvend inlichtingen vragen. U kiest bij Dijkstra en koopt bij de installateur die U zelf wenst. Steek Uw licht eens op b'j BILJARTEN OM „SCANDIA COUPE" Verkooplokaal NOTARISHUIS Basketbal „THE blue STARS" WINT TOERNOOI I n form a tie avond Katholieke sociale jeugdzorg Minerva Studio Frans Hals KON. ERK. Palace films Apotheken en dokters diensten Heemstede Advertentie DINSDAG MA A RT DONDERDAG ZONDAG MA A RT MAANDAG DINSDAG MAAR MAART MAART MAART WOENSDAG MAART De Oranjebond „Prinses Juliana" in Haariem-Oost heelt tegen Koninginne dag van dit jaar weer een leest geor ganiseerd dat klinkt als een klok. Op 30 april slaat en blaast de Sint Joris- band 's ochtends om hall acht al de réveille. Een uur later marcheren de kinderen op, die deel zullen nemen aan de grote aubade op de Grote Markt. Zij verzamelen zich op het Teylerplein. Na de zanghnlde vinden in alle bios cooptheaters voor de kinderen specia- ale voorstellingen plaats, waarbij een tractatie uiteraard niet ontbreekt. Om half drie 's middags wordt langs de Diepenbrockstraat en de Richard Holkade achter langs het gemeentelijk slachthuis de Oranjeronde verreden. Het wordt een invitatiewedstrijd, die onder technische leiding staat van de H S.V. „De Kampioen". Hierbij wordt de grote wisselbeker-verreden van de Oranjebond „Prinses Juliana". Tijdens de pauzes vinden onderlinge wedstrijden plaats van de H.S.V. „De Kampioen". Na de wedstrijden vindt onmiddellijk de prijsuitreiking plaats in café Hom mels aan de Zomervaart. Al wie er zin in heeft kan 's avonds van 8-12 uur langs de Zomervaart na bij de Nagtzaambrug dansen op de klan ken van het pierement Jupiter". Op vrijdag 4 mei worden geen af zonderlijke plechtigheden georgani seerd. maar zal men zich aanslui ten bij de Stille Tocht in het kader van de nationale herdenkingsavond. Op bevrijdingsdag treedt 's ochtend om half acht weer de St. Jorisband aan voor de réveille. Om 9 uur verzamelen zich de kinderen op het Teylerplein en om kwart over negen vertrekken zij vandaar naar de Grote Markt, waar om 10 uur in het Rembrand Theater speciaal voor de kinderen van de Oran jebond „Prinses Juliana" uit Haarlem- Het laatste concert dat door het Noordhollands Philharmonisch orkest onder leiding van Mari- nus Adam voor de Haarlemse schooljeugd werd gegeven, is wat de middag-uit voering betreft geen onverdeeld succes geweest. Op de eerste plaats was de belangstelling in. numeriek opzicht maar zeer matig, en ten tweede was het zeer onrustig in de' zaal. Welke dé oorzaken hiervan zijn, is moeilijk te be palen. Wel merkten wij op dat er maar heel weinig leiders de jeugd vergezel den. Bekijken wij de zaak eens nuch ter, dan menen wjj te moeten vaststel len dat er juist bij het onderwijzend personeel een ontstellend groot gebrek aan belangstelling voor de muzikaal- culturele bijeenkomsten bestaat. Het is naar onze mening verkeerd om het pro gramma als oorzaak te noemen, waar om de kinderen zo slecht luisteren. Dat een „chaconne" van Purcell niet zo ge makkelijk aanspreekt als bijvoorbeeld de uitvoering van de opera „Bastien et Bastienne" van Mozart of een zui ver stuk programmamuziek, ligt voor de hand. Maar als Marinus Adam toch in de meest korte bewoordingen de vorm en thematiek duidelijk uitlegt, dan is Purcells mooi klinkende muziek heus wel voor de jèugd aanvaardbaar. Precies hetzelfde kan gezegd worden van de „Simple Symphony" van Ben jamin Britten. Even was er volkomen stilte in het zeer effectvolle tweede deel, dat geheel pizzicato gespeeld wordt. Maar een derde deel, met een warme melodiek en bovendien uitstekend door lui orkest gespeeld, miste alweer vol komen zijn uitwerking op de jeugdige luisteraars. Wat zou een toeziend oog hier veel kunnen doen, om nog maar niet te spreken van een uitleg in de school van de te spelen werken. Na een waarschuwend woord van Marinus Adam, om orkest en componist niet door wangedrag te beledigen, was de aandacht gedurende de prachtige mu ziek van Ravel groter. Hiertoe droegen de duidelijke explicatie van de dirigent- inleider en het goede orkestspel in niet geringe mate bij. Tenslotte vermelden wij nog dat het avondconcert, dat wij voor een groot deel bezochten, in alle opzichten veel beter was, hoewel ook hierbij enkelin gen nog blijk gaven niet te weten, waarvoor men naar een concert gaat. JAN LAARVELD Om half vier gistermiddag consta teerde de hoofdbewoonster van een per ceel aan de Tesselschadestraat in Haar lem dat een inwoonster, de 75-jarige weduwe C. v. B.-F. K., bewusteloos op de divan lag. Het was een géval van kolendampvergiftiging, waaraan ver moedelijk het slecht trekken van de haard debet is geweest. Het houdt naar men aanneemt verband met het feit dat er twee haarden op hetzelfde rook kanaal afvoeren. Het slachtoffer werd vervoerd naar het Diaconessenhuis en is op het ogenblik buiten levensgevaar. Gisteren is er in Haarlem weer een verkeerscontrole gehouden, die 126 be keuringen heeft opgeleverd. De ver lichting der voertuigen bleek 68 maal niet in orde. GEBOREN: J. A. Pel-Groenveld, z., T. Hopman-Smit, z., C. Blokker-Ruijze- naars, z.. I. van de Pol-Kalnins. z.. M. J. Vonk-Schaeffer, z., G. J. van Hengel- Kok. z.. A. M. G. de Melker-van Dijk, z., N. E. van Wooning-Beun, z., A. C. Timmerman-Veenmna, z.. M. Veenmgs- Damstra, d., T. B. van der Hulst-Groo- tendorst, d., J. A. Pel-Groenveld, d.. J Berk-Ruzicka, d., E. de Jong-Gerbehij, d„ E. A. Verbakei-Kuit, d., J. B. E. de Ligt-Nijhuis, d., H. J. Johannes-Madini, a ONDERTROUWD: R. de Groot en O. Kowasch, G. M. Klijn en J. J. Jaspers OVERLEDEN: J. H. Noordijk. 57 j„ de Genestetstraat J- van der Mark, 83 j., Jansstraat, J. Koel. 71 j.. Frans Hals straat, K. Goosens, 76 j.. Tesselschade straat, J. A. Vet. 60 j.. van Riebeecklaan, M. van Diest-Post, 33 j„ Kamper laan. oost een grote feestochtend wordt ge geven. Natuurlijk ontbreken ook daar de versnaperingen niet. Van 12-1 uur zal het carillon van de St. Janskerk in de Amsterdamstraat worden bespeeld. Het grote evenement van de nationa le feestdagen wordt ongetwijfeld het grote Ruiterfeest aan de Prins Bern- hardlaan, vlak bü het Van Zeggelen- plein. Daar worden onder de keurende blikken van een jury, bestaande uit mr. J. Jurgens en lt. kol. Van der Hoog, de mooiste paarden van ons land .voor gereden, een zogenaamde Parkhacks. Daarna verschijnen de jachtpaarden, zo als die ook bü de meute optreden. Hier fungeren als juryleden mr. M. M. Kwint en jhr. P. Quarles van Uüord. Tot slot wordt een groot springconcours verreden met handicap en over hinder nissen. Dr. M. Eysvogel en gen. A. van Vorst van Zyp tredep hier als leden van de jury op. De algehele leiding be rust bü de heer J. H. Wyler, directeur van de Kennemer Gaard-manège uit Santpoort, en de heer A. van Eeuwük, instructeur. De heer W Walbrecht uit Santpoort treedt op als tijdopnemer. Tijdens het concours wordt muziek ten gehore gebracht. Onmiddellijk na afloop van het concours vindt de prysuitrei- king plaats op het terrein. Om acht uur 's avonds trekt de Har monie St. Bavo door Haarlem-Oost en van 8-12 uur vindt een groot slotbal plaats aan de Zomervaart bü de Nagt zaambrug. Langs de Zomervaart bü de Nagtzaambrug wordt van 30 april t/m 5 mei een kermis gehouden. Donderdag 22, vrydag 23 en maandag 26 maart, telkens om 10.30 en 14.30, geeft de toneelgroep voor kindertoneel „Het Nieuw Jeugdtoneel" te 's-Gravenhage, onder leiding van Cruys Voorbergh, voorstellingen in de Stadsschouwburg voor de leerlingen van de 5e en 6e klas se der scholen voor gewoon lager on derwijs en voor leerlingen van scholen voor buitengewoon lager onderwijs te Haarlem. Opgevoerd wordt het sprook je „De gelaarsde kat". Zondag 25 maart zal het vijftig jaar geleden zijn, dat pater Salvator Booms, franciscaan, priester werd gewijd. Pa ter Booms is voor velen uit Haarlem en omgeving geen onbekende, want hij is geboren en getogen in Heemstede. Op 3 oktober 1899 werd hij geprofest. Na zijn priesterwijding kreeg hij als stand plaats Nieuwe Niedorp in N.-Holland, van waaruit hij vele jaren rondtrok om te preken. Hij genoot als predikant grote faam en velen herinneren zich nog zijn predikatie in de openlucht voor de Heemsteedse Sint Bavo. Zes jaren was pater Booms daarna kapelaan in Zaltbommel, ver volgens gardiaan van het klooster te Megen en maar liefst veertien jaren kapelaan aan de Hartebrug te Leiden, waar hij veel furore maakte. Sedert enkele jaren heeft hij een rus tige werkkring als rector van het Sint- Elisabeths-ziekenhuis te Winterswijk, waar hij zijn feest zal vieren. In familie-kring wordt het jubileum ge vierd te Rotterdam. Zijn overheid heeft pater Booms een reis naar Rome toe gezegd. De gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, zal op verzoek van de personeelscommissie van het stadhuis op dinsdagavond 20 maart om 20 uur in de raadszaal een causerie met lichtbeelden houden over de restauratie werkzaamheden aan en de gravenstukken in het Haarlemse stadhuis. Advertentie verllchtingsomamentenfabriek SPAARNE 65, tegenover Gedempte Oude Gracht Had de van onbehagen zuchtende Jan Broerse te „diep" in zijn partij geke ken, om Lamers uit cadans te bren gen? Dacht hij aan de fraaie trofee, die de winnaar van de biljartzesdaagse om de „Scandia Coupe" zou wachten? Of wond. de norse Zaandammer zich op over zijn „knijpende achterband", die in het belangrijke duel de draai- hoek van wat driebandrappèls misre kende? De biljartrotten, haastiger dan anders gearriveerd in de door ivoor- geklik afgestemde zaal van restaurant „Bolwerk", zagen Lamers en Broerse vechten tegen eigen krachten. Op de valreep was de ook traag marche rende Heemskerker even „vaster" dan zijn technisch meer geschoolde tegen stander. Hierdoor voeren De Kleine en Lamers thans het achtkoppige pe- leton aan, direct gevolgd door de hoofdklasser uit Zaandam en een „outsider" in dit milieu, Jan Steffers. Welhaast voor het eerst in dit toer nooi maakten de ballen gisteravond meer geluid dan de tientallen toe schouwers. De concentratie gold tafel één, waar onmiddellijk na achten Dickmann, evenwichtig en bezonken, naar zijn techniek tastte voor een elegante partij tegen Lamers. Immers, de laatste prijkte op het uitslagenbord zonder verliespunten en boven zijn eerste concurrenten De Kleine en La mers. Als een kat, die het spek ruikt, gordde de clubgenoot van Steffers zich met een frisse geestdrift en de wil om de wiijst weg te slepen. Het werd een zeldzame opleving van een „droge" wedstrijdavond, maar slechts een gede gen opmars van Dickmann, die het spoor van de bedrukte Lamers op ge rede afstand kon volgen en in 21 beur ten zegevierde. Tafel één bleef trekken. Lamers hield zijn vest aan en Broerse, trouw gese condeerd door zijn echtgenote, veerde op voor de „big match", hopend op een „satijnen zetel" als hij het glanzen de ivoor „op een schoteltje" mocht krijgen. Die zetel viel hem niet te beurt, evenmin als een compacte serie „langs" de vakken. Zijn plaatsingsver mogen, zo schoon gedemonstreerd in vorige mtmoetingen, was zoek, de amorti /roeg te weinig om toepassing, kortom, de balans ontbrak voor een ge ruisloze demarrage, weg van het „me chaniek" Lamers. Na acht beurten 208141 voor de Heemskerker, zes beurten later 318296. bij het acht tiende .iDpèl van de arbiter was het eindelijk voor de laatste maal „note ren". In de nastoot produceerde Broerse 46 van de 68 benodigde caramboles, een reeks, die stuitte op een te licht losgelaten trekstoot. Van de andere partijen kunnen wij vermelden, dat De Kleine moeizaam de baas bleef over Steffers, die pas op het einde zijn zorgeloze élanvolle stijl terug vond, wat in drie beurten 131 ca ramboles opleverde, en dat voorts een inspiratieloze Brandjes, overigens al tijd een gevaarlijk tegenstander, de eer moest laten aan Steffers, die het pleit al in de tweede beurt (86) be slechtte. Vanavond om zes uur ongeveer be ginnen de slotpartijen, o.m. die tussen Broerse en De Kleine en LamersDe Kleine. De uitslagen luiden: J. Lamers 400 329 21 72 15.66 0 p. Dickmann 275 275 21 40 13.09 2 N. de Kleine Sr. 400 40C 21 81 19.04 2 J. Steffers 300 271 21 49 12.90 0 C. Brandjes 300 300 20 52 10.25 0 J. Steffers 300 300 20 86 15.00 2 J. Lamers 400 400 18 63 22.22 2 J. Broerse 400 372 18 69 20.66 0 A Niessen 250 147 21 31 7.00 0 C. Brandjes 300 300 21 65 14.28 2 De stand is: N. de Kleine Si 2000 1956 92 274 21.14 8 J. Lamers 2000 1929 105 118 18.35 8 J. Steffers 1800 1691 115 86 14.70 8 J. Broerse 2000 1920 69 121 27.82 6 P. Dickmann 1650 1360 120 55 11.33 6 C. Brandjes 1800 1395 115 142 12.13 4 K Mee'.ve 1250 959 77 61 12.47 2 A Niessen 1500 1091 125 59 8.73 2 Zomerse vreugde kan men nu reeds genieten op een andere tentoonstelling, namelijk in de sociëteitshal van de Waag aan het Spaarne. Twee leden van het Haarlemse schildersgenootschap „Kunst zij ons doel", Leen Spierenburg en W. A. de Wijn, gaan daar exposeren op de dagen 17, 18, 24, 25 en 31 maart én 1 en 2 april, telkens van 1 tot 5 uur. Dr. J. B. M. J. M. Schiphorst, oud secretaris van de Beweging van Euro pese Federalisten en Romeins corres pondent van het dagblad De Tijd, zal voor de leden van de B.E.F. in Haar lem de volgende week woensdagavond om 8 uur in restaurant Brinkmann spre ken over het onderwerp „Vergeten de len van Europa", het probleem van de minder ontwikkelde gebieden in Italië. Het Genootschap Nederland-Engeland komt woensdag 28 maart büeen in de Kleine Brinkman, waar de heer H. W. W. Hannam, die de weidse naam draagt van Senior Detective Superintendent van Scotland Yard, zal vertellen over „The Towpath Murders". De Algemene Bond van Ouden van Dagen geeft woensdag 4 april een ont spanningsavond, waarop „Musicorda" voor de 200ste keer een liefdadigheids voorstelling organiseert. Advertentie Directeur W N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bi.1 de Ztilwes Haarlem Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst De Amsterdamse basketbalvereniging „The Blue Stars" heeft gisteravond in het Krelagehuis te Haarlem het inter nationale basketbaltoernooi gewonnen vóór het Amerikaanse team „The 512th Sabres" uit Soesterberg. Hoewel het jammer is dat op het laatste moment de Zuidslavische ploeg „Proleter" verstek moest laten gaan, is dit toernooi vooral dank zij de beide finalisten bijzonder goed geslaagd. De talrijke toeschouwers zullen dan ook zeker genoten hebben van het spectaculaire spel van de Ame rikanen en overigens van de technisch dikwijls knappe staaltjes basketbal van beide teams. Vooral in de finalewedstrijd kreeg het publiek, ondanks de zichtbare ver moeidheid van beide ploegen, technisch uitstekend verzorgd spel voorgeschoteld en eerst in de allerlaatste minuten slaag den de Amsterdammers erin de zege vei lig te stellen. In (je verliezerswedstrijd zorgden de Haarlemse vertegenwoordigers Antilo pen-The Typhoons voor een grote ver rasing door het Amsterdamse „The Wol ves" overtuigend te kloppen. Eindstand: 1 The Blue Stars, Am sterdam, 2 The 512th Sabres, Soester berg, 3 Antilopen-Typhoons, Haarlem, 4 The Wolves, Amsterdam. De Katholieke Sociale Jeugdzorg zal op donderdag 22 maart in „Dreefzicht" s avonds om half negen haar jaarlükse informatie-avond houden. Vóór de pauze zal pater S. Duynstee O.F.M spreken over probleem-gezinnen hun maatschappelijke -evalidatie in gro ter verband en de situatie en aanpak ir. de stad Haarlem. Na de pauze zal door de toneelver eniging „De Tol" uit Hilversum een psychologische één-acter worden opge voerd. De informatieavond is bedoeld om het probleem van de maatschappelijke aanpassing en de wijze, waarop dit door overheid en particuliere instel lingen worden aangepakt, in de aan dacht te plaatsen. Belangstellenden zün dan ook van harte welkom en kunnen tot -2 maart gratis toegangskaarten verkrijgen op het adres Zoetestraat 11. Een film als Des Teufels General van Helmuth Kautner, die een van de Duitse problemen behan delt en een zeer tragisch probleem, is uiteraard al door haar thema belang rijk. Ook de vormgeving is geslaagd. Kautner weet suggestief te vertellen. In „Des Teufels General" maken we kennis met Harras, een van de gene raals, die voor Hitier vechten, maar het niet met hem eens zijn. De gene raal in kwestie kan moeilijk zijn mond houden, vooral als hü achter de cognac zit en de poenen van nazi's hoort bral len over de grootheid van de Führer en d<- roeping van Duitsland. Hü gruwt van de terreur en heeft voor Hitier alleen maar minachting. Nochtans heeft hij niet de moed, radicaal stelling te nemen en hardop gehoorzaamheid te weigeren. Hü is een van de vrij velen, die in hun hart soms met de mond, maar vrijwel nooit metterdaad verzet pleegden. Hij gehoorzaamt de macht hebber, die hü veracht. Hü weet ook niet goed, wat hij anders moet doen. Hij zit in een tragische impasse. Zo waren er meer in iïfe jaren van Hit- Ier. Soms kwamen zij er door heen, soms ook werden zij het slachtoffer van hun tweeslachtigheid. Helden waren het niet. Ze waren tragische weife- laai die met wroeging rondliepen, maar het daarbü lieten. Zü hebben, naar men mag aannemen, bijgedragen tot he lot van Duitsland en Europa. Men kou na het zien van „Des Teu fels General" kunner opmerken, dat er dan toch maar flinke kerels onder de hoge officieren zün geweest, die het niet met hem eens waren. Maar uit de film blükt, dat die officieren niet zo flink zijn geweest als men van moedi ge kerels had mogen verwachten. Moe dig is de generaal wel, onder bepaalde omstandigheden, maar slap is hij ook. Hij komt nooit over de grens van zijn slapheid heen en daar wordt hü ten slotte het slachtoffer van. Ook zün einde is tragisch omdat het niet met volle overgav wordt aanvaard', maar ge dwongen en als resultaat van een twee slachtige houding. De film is dus geen verdediging van de generaal, maar een historische schets an de tragiek, door zulke generaals De film „Meisjes zonder beroep" is door onze filmredactie ontra den. Volgens de keuring van de K.F.C. is de film toegankelijk voor achttienjarigen (en ouder) met enig voorbehoud. In de middagvoorstellin gen van zaterdag en zondag wordt „Uit de brand ben je vertoond. Dinsdag en woensdag „Detective father Brown," opgeroepen. Een boeiend verhaal vol dreiging en achterbaksheid en eerloos heid en toch met een zweem van eer lijkheid en zeker een oprechte tekening van eer typisch voorbeeld van wankel moedigheid, door geen zedelüke moed overwonnen. In Re nbrandt voor boven de achttien. Wij menen, dat vooral balletlief hebbers zullen genieten van de film „De gelieven van Verona". De rolprent is een Russische verfilming van „Romeo en Julia", welke iedereen, die het drama van Shakespeare kent, verdriet zal doen. De poëzie, die de versen oproepen, is vervangen door kil le virtuoze dans, slechts dan te appre ciëren, wanneer we „De gelieven van Verona" als een balletfilm zonder meer beschouwen. In dat geval is er veel te genieten, mede dank zij het Bolshoy-theater uit Moskou, op de technische kwaliteiten waarvan wij bü vorige gelegenheden uitvoerig hebben mogen wijzen. Vermel denswaard zün tenslotte de bijzonder mooie kleuren, die op sommige mo menten de balletten bepaald fas cinerend maken. Veertien jaar. In Frans Hals deze week een vrij spannende film. Een jongeman heeft een ander vermoord om zijn zwager te redden. De zwager was een beruchte inbreker. De man, die ver moord was, was zijn vroegere mede plichtige. Om geen gevaar te lopen vermoordt hij zijn zwager, die hem dus het leven gered heeft. Deze twee de moord geschiedt in de biechtstoel, waar de man zijn moord-uit-zelfver- dediging biechtte. Het verhaal, dat niet meer is dan een middelmatige de tective maar ook niet minder boet aan waarde in door de manier waarop men de Kerk, de biecht en de priester met zijn biechtgeheim erin te pas heeft gebracht. Filmisch wordt de rolprent steeds beter, naarmate het einde nadert. Aan het slot treft men enkele close-ups, die verraden, dat hier bekwame vakmensen en film kunstenaars aan het woord zijn. Jam mer, dat er Weer enkele onsmakelijke vechtscènes en een volkomen overbo dige scène met een ontspoorde oor- logsweduwe in déze film voorkomen. De film is van Britse makelij. 18 jaar. Advertentie Wilhelminastraat 47 Telef. 18441 Vanaf zondag tot en met woens dag wordt in het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem de film vertoond „Vijl minuten over twaalf", welke de ondergang van Hit- Ier en zijn rijk behandeld. Helmuth Mattner, die als samensteller van de film wordt genoemd, heeft uit een enorm arsenaal van filmjournaals uit alle bij de oorlog betrokken landen, een beeld gecomponeerd var. de geschiede nis en de achtergronden van de Tweede Wereldoorlog. Aan de hand van deels stokoude archietopnamen schildert hij de voor oorlogse toestanden in Duits land als de voedingsbodem voor het Na- tionaai-Socialisme, het ontstaan en de opkomst er van, Hitiers onzalig begin, zijn politieke carrière, de oorlog en catastrophale ondergang van het Der de Rijk en de lafhartige vlucht van de Führer in de dood, waardoor hij zich aan de veraniwoording en gevolgen van zijn wandaden onttrok. Alle tegenstrijdige beweringen ten spijt constateert men aan de film, zoals die hier vertoond wordt, dat Mattner scherp en onomwonden stel- De film A Summermadness lijkt een beetje op Brief Encounter, maar de ernstige factor heeft plaats gemaakt voor een atmosfeer van weemoed, die overigens al evenzeer indruk maakt en de film juist dat vleug je lichtzinnigheid ontneemt, dat het hele verhaal tot een stukje amusement had kunnen maken. Nu is het iets meer dan amusement. Jane Hudson is een alleenstaand meisje, dat op eigen houtje een zorge loze vakantie in Venetië tegemoet denkt te gaan. Alles wat Venetië aan bekoring in petto pleegt te houden, komt in deze film te voorschijn. Het is allemaal even lief, en romantisch en elegant en indrukwekkend. Maar het kind staat tenslotte alleen en dat nog wel in de stad, die het jeugdig ge moed zo gemakkelijk in vlam zet. Jane gaat dan ook een beetje kwijnen. Ze moet haar geluk met, een ander kunnen delen en ze wordt dus een tikje ver liefd. Een antiquair, bü wie zü een glas heeft gekocht, is de uitverkorene. Het wordt een gelukkig stel, zou uiSR zeggen. Aan Jane ligt het niet, als het anders zou worden. Pas nu is Venetie het vakantie-oord bü uitstek. Helaas: zü ontdekt, dat de man getrouwd is en komt in verzet. Daar gaat een illusie van geluk naar de maan. Ze neemt de zaken ernstig. Ze wil er niet mee door gaan Er volgen dus scènes, die er op uit lopen, dat de gelieven afscheid gaan nemen. Als haar trein al in be weging is, komt de minnaar het perron op hollen, te laat om echt afscheid te kunnen nemen, nog precies op tüd om haar te laten zien, wat hü als aanden ken had meegebracht, een camelia, die een rolletje heeft gespeeld in hun dra ma. Het afscheid was triest, maar het was verstandig, dat is de conclusie. U ziet het: het verhaal heeft lets met Brief Encounter te maken, en ook iets met Stazione Termini van De Sica. Maar om vooral niet toe te geven aan etikettenzucht, stellen we even nadruk- kelük dat Summermadness een heel eigen atmosfeer heeft en met lichte .tred door een drama heen zweeft dat men in al zijn licht en donker duide lijk onderkennen kan. Een fraaie film, vol gratie en met een ernstige onder grond, die de gratie nog accentueert. De film draait in Luxor voor boven de achttien. ling neemt tegen Hitler, die hij als hoofdoorzaak van alle rampen en mis daden doodverft en daarnaast de kliek van zijn aanhangers-met-de- baantjes, alsmede dat deel van het Duitse volk, dat in blinde hysterie de geestelijk gestoorde misleider volgt. Ais pikante büzonderheid wordt ver meld, dat hij eveneens privé-opnamen van Hitier en Eva Braun heeft ver werkt. Aan deze opnamen is op zich weinig opwindends te beleven. Het zijn vrü stuntelige levende fotografieën, met amateurhanden gemaakt, die ons Hit- Ier en zijn huishouden, voor zover men daarvan kan spreken, in Berchtesgaden laten zien. Er worden daar veel hand jes gegeven naar de camera gegrijnsd of gewenkt en we zien het grote genie dat Hitier zichzelt vond, poseren met honden en kinderen bij wijze van pro pagandastunts, die zijn nobele en ge voelige inborst moesten demonstreren. De oninteressante beelden van dit bur gerlijk gedoe Krijgen echter betekenis doordat Mattner ze combineert met gruwelijke tonelen uit de concentratie kampen, waar de slachtoffers van het veile mannetje en zijn kliek bij duizen den worden doodgemarteld, maar over wier geesten hij niet vermag te zegevie ren. Een venünig commentaar onder streept deze scène, waardoor het effect aanzienlijk wordt verhevigd. Dit procédé doet denken aan de prachtige en nog niet overtroffen cy clus, die Frank Capra indertijd samen stelde, eveneens uit vele bestaande jour- naalfragmenten onder de verzamelnaam „Why we fight". Daarin kregen de ge allieerde soldaten een geestdriftig voor gedragen instructie over de landen waar zij voor de vrijheid gingen vech ten en het waarom daarvan. Mattner bereikt het peil van Capra niet, maar hij werkt bij tüd en wijle niet onver dienstelijk- Bepaaid indrukwekkend zijn enkele scènes, die hij door een geraf fineerde plaatsing in het geheel tot aan grijpende climaxen verwerkt. Büvoor- beeld die van de partijdag, waarop na het geschreeuw van de geëxalteerde Führer de hysterische Rudolf Hess, van wiens physionomie de camera onbarm hartig duidelijk de waanzin registreert uitbrult: Adolf Hitler ist Deutschland und Deutschland is Adolf Hitler!" Dan is er het „proces" tegen de bedrijvers van de aanslag op Hitier, waarbü de beklaagden worden beledigd en in de gemeenste bewoordingen afgesnauwd en toegebulderd en tenslotte de scène waarin de -kinderen met IJzeren Krui sen op de borst hun Führer met onnoze le trots vertellen van hun prestaties in het oorlogsbedrüf. Jammer dat Mattner niet kan nala ten aan het slot weer te vervallen in de zelfvoldane trots, die hij in zijn ver dere fiim verloochent en ook, dat hij het Duitse volk alleen maar als misleid en niet mede-schuldig voorstelt. „Shotgun" is een Wild-Westfilm, die zich afspeelt in een. woest deel van Ame rika, waar uit het reservaat ontvluchte Apachen en onverschillige cowboys zich onledig houden met schieten en wat vechten op de blote vuist. Het is de verfilming van een primitief leven van mensen, die liever dood gaan dan be ledigd te worden en verder principiële ideeën hebben over het wreken van gedaan onrecht aan een kameraad. Zo is er een sheriff vermoord door drie ban dieten, wat een andere sheriff in het ruige dorp aanleiding geeft de bandie ten te achtervolgen al moet het hem de liefde van een meisje kosten en schijnt de mogelijkheid van „vendetta" niet bij zonder groot. Toch men heeft het overigens al vermoed krijgt de she- rif de drie kerels te pakken en ten slotte ziet men een duel tussen hem en de grootste boef. Dit gebeurt onder goed keurend oog van de Apachen. Het ver haal is wat traag verfilmd in cinema scope. 18 jaar. Jane Russell is niet knap (meer) en om haar fans te pleizieren moet zij het zoeken in een brutaal en met nadruk afficneren van haar zgn. charmes. Dat pleizier wordt voor de toeschouwer overigens gauw vervelend en hij zal zich in de film „The French line" tevreden moeten stellen met een verhaal, dat in wezen niet zo oorspron kelijk is en dat aan het eind (vanwege de coupures?) nogal verward is. Jane speelt de rol van een rijke olie-dochter in Texas, die naar Parys gaat met. vermoedelijk de bedoeling een man te zoeken. Zij is echter bang, en naar onze mening niet ten onrechte, dat mogelijke candidaten haar eerder tot vrouw wensen om haar geld dan van wege de meest menselijke emoties. Zij verwisselt van leven met een manne quin, die de rijke juffouw mag uit hangen, en dat geeft op de bootreis van New York naar het Europese vas teland heel wat complicaties. Jane komt natuurlijk aan een man, maar dan zit zy al lang en breed in de schaduw van de Eiffeltoren. De K.F.C. acht de film toelaatbaar voor 18-jarigen. CINEMA PALACE: „The French Line", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.morgen 10.30 uur: „Het leven be gint morgen", str. volw. FRANS HALS: tot en met zo.:"„De biecht van een moordenaar", 18 jaar. Ma. tot en met do.: „Boefje", 14 Jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di.avond één voorst, om 8 uur. LIDO: Zo.ochtend 11 uur: „La Traviata"- a j~ LUXOR: „Summer madness", 18 jaar. den: 2, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: zo. 2 en 4.15: „Uit de brand ben je", al. Di. en wo. 8.15: „Detective Father Brown", a. 1. REMBRANDT: „Des Teufels General", 18 J* Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: tot en met zo.: „Shotgun", 18 J- Ma. tot en met do.middag: „Gangsters vergeten niet", 18 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: „De gelieven van Verona", 14 J. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.ochtend 11 uur: „De witte droom alle leeft. Zaterdag 17 maart Stadsschouwburg: De Ned. Comedie met „Van de brug af gezien", 8 uur. Zondag 18 maart Stadsschouwburg: De Ned. Comedie met „Koud licht", 8 uur. Krelagehuis (Leidsevaart)Tafeltennis wedstrijd Nederland—België. Maandag 19 maart Stadsschouwburg: De Haagse Comedie niet „Proces om Jezus", 8 uur. Voor Ver. ..Geloof en Wetenschap". Grote Kerk Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15-30-— 16.30 uur. Minerva: Heemsteedse Kunstkring. Piano-recitaJ door Hans Henkemans, 8.15 u. Haarlem De zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waargeno men door de Fa. Duym en Keur, Keizer straat 6, telef. 10378; Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Mar- nix-apotheek, Marnixstraat 65, telef. 23525; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. ZIEKEN VERVOER G.G.D., Telel. 14141: Margriet, Turfmarkt 10 rd., Tei. 21400. Voor de doktersdiensten belle men nummer 1X990. Overveen ln Haarlem De zondags-, avond- en nachtdienst in Overveen wordt waargenomen door dok ter W. D. van Oldenborgh, Bloemendaal- seweg 223, Overveen, tel. 22884. Bio- De doktersdienst wordt waargenomen door dokter S. B. Drijberber, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, tel. 22185. Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telef. 22181 en Apotheek De Wilde. Broekber- genlaan 42, Santpoort, tel. K 2560—8284. Aerdenhou! De doktersdienst in Aerdenhout wordt waargenomen door dokter C. Kroon, Wester laan 12, Aerdenhout, tel. 26073. Artsen: Dokter O. D. Oe, Heemsteedse Dreef 275, tel. 34609 en dokter A. G. Dege- naar, Pieter de Hooghstraat 11. tel. 35008. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings. Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206—203, tel. 38320. Santpoort Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 1*' Santpoort, tel. K 25608410. Apotheken (ook nachtdienst): Apothee» De Wilde, Broekbergenlaan 12, Santpoort- tel. K 2560—8284 en Bloemendaalse apotheek- Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon K 2500—22181.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2