Het bezit van alle Amsterdammers bleek eigendom van één man te zijn BENEDICTIJNS TIJDSCHRIFT Jaarprijzen uitgereikt voor affiches en advertenties Collectie houtsneden zoek I Hm Zaandam ontroert Napolitaanse tollegaarders r Lemmer-aak voor Prinses Beatrix Standaardisatie heeft gunstig gewerkt Op transport van Zweden naar Amsterdam op dwaalspoor DE KLEURIGE GESCHIEDENIS ROND EEN ONBEWOGEN STANDBEELD J Grieperig? Rillerig een AKKERTJE M GENOOTSCHAP VOOR RECLAME ZATERDAG 17 MAART 1956 PAGINA 5 li (Van een verslaggever) Het Amsterdamse Vondelpark, wellicht het bekendste stadspark van ons land, ondergaat ingrijpende veranderingen. In het groene hart van de hoofdstad zijn gemeentewerklieden bezig een jarenlange achterstand in het onderhoud in te halen, met het scheppen van een doorzichtige ruim telijkheid en met het invoeren van nieuwe ideeën aangaande het karak ter van een grote-stadspark. In zijn negentigjarige geschiedenis heeft het Vondelpark zoveel doorgemaakt, dat de laatste ontwikkeling nauwelijks meer beroering teweeg brengt. Rooyers' beeld van Vondel, dat jarenlang hoog verheven op een voetstuk temidden van het gewoel heeft gestaan, is ook nu onbewogen. Het heeft hem trouwens ook niet gedeerd, toen de vroe gere burgemeester Fock met meer gevoel voor handel dan voor kunst hem in een officiële toespraak „de geniale kousenkoper" noemde. De kwa lijke tonelen, die zich een tijdlang in zijn omgeving hebben afgespeeld en die het park voor enige jaren berucht deden zijn, hebben zijn grijze ogen niet doen knipperen. De vrolijkste volksfeesten, de deftigste partijen, de vreemdste wederwaardigheden hebben hem niet tot reacties kunnen verlei den. Toch, met deze historie als leidraad, zou hij een toneelstuk kunnen schrijven, dat in vaart en beweging niets tekort zou hoeven komen. r> vv iBfilll De pasfoor en de burgemeester van Torre del Greco wisten van niets V uurwerkf abriekj e uitgebrand "A* - fk ',1 Millloenen dames Nederlandse emigrante overleden Oip weg naar Nederland aan boord van de Maasdam HET VONDELPARK TRACHT AL ZIJN HEREN TE DIENEN. Toen honderd jaar geleden de grote stadsuitbreidingen b.ekend werden, Voelden velen zich wanhopig. Waar zou toen nog kunnen wandelen, waarheen rijden met paard of rijtuig als de aan trekkelijke weg langs de Overtoom met zijn tierig scheepsverkeer in de grauwe schaduw van hoge huizen zou komen te liggen. Een aantal patriciërs vorm de een plan en constitueerde de „Ver- eeniging tot aanleg van een Rij- en Wandelpark." Zij wilden voorkomen flat al de weilanden om Amsterdam on- der huizen bedolven werden. In janua ri 1864 verspreidden zij een circulaire lh de stad, waarop te lezen stond dat rnen tien bunders grom wilue kopen Voor een ontspanningsgelegenheid voor alle Amsterdammers. Een 24-tal na- rnen van goed-Amsterdamse klank Prijkte onder de tekst. De pers stemde gretig met de actie in: „precies als in Engeland," schreef zij, „wat voor het Publiek is, moet door het publiek tot stand gebracht worden." De hoofdstad Verzamelde 82.000,-. De commissiele den van de vereniging klampten de he ren Zocher, tuinarchitecten in Haarlem, aan, en in de zomer van hetzelfde jaar Werd het park plechtig ingewijd. „Het Bois-de-Boulogne van Amsterdam," zei iedereen geestdriftig. De hoofdstede- kng had zijn eigen park, met tuinban ken, vijvers, eilandjes en bossages. öenat de commissie lang niet tevre- stukwas met dit betrekkelijk kleine nieuwfTT' bleek al sP°ediS- Een van geld a?ep lot het bijeenbrengen de stad. Wedpmeerde twee iaar later zende koeien n'T! werden paisig gra- Het park was nu L elders verdreven, in de verte het tjie tT groo,t dat men Amstelveenseweg kon m?elld van de men het park zo ver Als hebben, was de verbindinlebvr0e0ld ters en rijtuigen met LTf dreven behouden. Zó dachteS h 1°^® triciërs die in de parkcommissie -L~ telden. Zij trachtten nieuwe inzamel lingen te houden, doch de fondsen stroomden traag binnen. Zij specu- leerden met grond, waarop dure hui. zen kwamen te staan, voerden cam pagnes, gaven toneeluitvoeringen en concerten. In 1877 eindelijk voerden cirkelende paden om drassige weilan den naar een nieuw verrezen hek- Werk aan de Amstelveenseweg. Am sterdam juichte opnieuw; „ztjn park Was gereed. Bijna vijftig bunder wei degrond was in een langzaam groei end lustoord herschapen. Geheimzinnige geldschieter Eén ding had Amsterdam tot dusver- 'e nooit begrepen. Er waren telkens Erote tekorten als nieuwe grond aange kocht moest worden. Enige honderd duizenden waren vergaard, maar de to- 'ule kosten beliepen ongeveer het drie dubbele. Geleidelijk aan lekte het uit dat de voorzitter van de parkcommis- ®'.e> C. P. van Eeghen, als de geheim zinnige geldschieter opgetreden was, d'e stilzwijgend alle tekorten aangezui verd had. Amsterdam mocht denken °at het een eigen park bezat, mocht *JOhis wat wrevelig zijn over de auto matische wijze waarop het bestuurd J^erd, het bleek dat in feite Van Eeghen dtet enige anderen de naderende hui zenrijen geweerd hadden. Intussen waren in de stad vele woor den verspild en was er veel inkt ver morst over de plaats van het nieuwe standbeeld van Vondel. De Noorder- markt was genoemd en de Torensluis, maar deze plaatsen veroorzaakten veel kntiek. „In het park," zo kitam men 'n 1867 op een idee. Een daverende Plechtigheid en een luisterrijke op- j®cht zouden de onthulling begeleiden, k-en stoet van praalwagens trok langs de grachten en door de straten. Op de Keizersgracht bleef een hoog-opgetuig- de wagen verward in de takken steken. Een beeld tuimelde onthoofd en met veel geraas naar beneden. „Het Von delbeeld," dacht iedereen. Er ontston den relletjes. Het daverde in de stad van een mal liedje: „hop, hop, hop! Joost van den Vondel zonder kop." De dreun hield wekenlang aan. Slechts en kele tientallen mensen wisten dat Von del veilig en wel in het park gearri veerd was, met nette toespraken ont huld en overgedragen aan de gemeen te. Op zeer korte termijn slaagde de gemeente er in op het heuveltje, waar op het standbeeld geplaatst was, een banale en goedkope versiering aan te brengen. De heftige protesten brachten hierin later verandering. Het park evenwel had op slag zijn naam gekregen: Vondelspark. Het zou misschien nog zo geheten hebben, als men geen Duitser had genomen om een ir drukwekkend hekwerk voor de ingang aan de Stadhouderskade te drijven. De ze Frankfortse edelsmid, A. Linne- mann, vergat de letter ,,s". Alberdingk Thijm sanctioneerde de naam, gelijk de gemeente al eerder gedaan had door de naam Rembrandtplein in te voeren. Vondel-herdenking Het Vondelpark werd zienderogen fraaier, ofschoon de grote kosten veel hoofdbrekens bezorgden. De onderne mende Engelsman die een deel van het park wilde exploiteren om vuurwerk af te steken, moest onverrichterzake naar zijn land terugkeren. Zijn attractie was de besturende patriciërs niet deftig ge noeg. Zij stonden wel toe dat twee jaar lang een panorama van Constantinopei en een diorama van de slag bij Sala manca geplaatst werden. Xo-:n uit vol doende huur opgebracht had, werd de ze muzelmanse grond omgezet in een siertuin. Artis schonk in 1870 een zwanenecht- paar. Ofschoon men mag aannemen dat de huidige zwanen nakomelingen zjjn, hebben de eerste twee het in hun broei tijd niet gemakkelijk gehad. Onder de Jeugd van die dagen bestond het ge- i'efde spelletje „swane peste in 't park." februari 1879 was Vondel 200 y rH f°°d. 's Morgens vroeg trokken e,-minnaars met kransen, bloemen en toespraken naar zijn graf in de Nieuwe Kerk. De Kerkeraad weigerde hun echter Ce toegang, waarop hei ge zelschap zich naar het Vondelpark be gaf om de geschiedenis haar verloop te schenken. Alberdingk Thijm was onder hen, Schaepman, Burgersdijk, enfin, er is tot ver in de middag gespeecht. Het behoorde in die tijd tot de „bon ton" fietsen te leren in het Vondelpark. Blijkens spotprenten van Molkenboer deed iedere vooraanstaande Amsterdam mer daaraan mee. Langzamerhand kreeg ook het volk de smaak daarvan te pakken, hetgeen ontaardde in wilde wedstrijden en ongelukken. Deftige he ren met bolhoed, snor en pandjesjas, dames met lange zwarte rokken en hoe den met linten, werden door het hard- fietsende gemeen lastig gevallen. Het vlindersvangen en het bloemenzoeken democratiseerde eveneens, 's Winters als men met de arreslede wenste te gaan rijden, werd men nageroepen door volkse schaatsenrijders. De concerten die in de zomermaanden gegeven wer den kregen een hegeleiding ver. - ech tende kinderen, piepende wagentjes en joelende knapen. Langzaam en zeker werd het park uit de handen van de patriciërs getrok ken. In de jaren f900 kon men 's avonds niet meer veilig de donkere paden be gaan. Allerlei gespuis zwierf rond en haalde de schandelijkste streken uit. Het Vondelpark-bestuur kwam overeen dat de gemeente-politie 's avonds in het park zou patrouilleren. Lang heeft het echter geduurd voordat de agenten hun vrees overwonnen en handelend optra den. De nationale Wielerbond stelde een wacht aan die het wilde fietsen moest tegengaan. Men had auto's enige jaren lang in het park toegestaan, doch hieraan kwam ook een einde. Het werd gaanaeweg weer moge lijk dat directeuren en wethouders on gestoord hun ochtendwandeling maak ten, en zo de gouvernantes met de kinderen uit de deftige buurten. Bovendien kon men van uit de ma nege in de Vondelstraat vertrekken voor een lange rit over de ruiterpa- Het avondlijke Vondelpark toonde zich, vorig jaar tijdens de zomer feesten een volwaardig produkt van Technicolor. En zoals alle parken in sprookjestooi, trok ook het Vondelpark avond aan avond duizenden kijkers, die in alle sta dia van bewondering huiswaarts keerden. den. Van de andere kant trok nie mand het zich aan dat de mindere man zijn huwelijksreis door het Von delpark maakte. Dit gebeurde vooral donderdags, de goedkope trouwdag. Talrijke stoeten trokken onmiddellijk na de echtverbintenis door het park. Voorop bruid en bruidegom in een coupé. De bruid met de hoge zijde van haar jonge echtgenoot in haar schoot en deze, evenals de koetsier en de palfrenier, met een sigaar in de mond. Daarachter de overige, vol gepropte rijtuigen. Bij een enquête in 1914 bleek dat eigen lijk iedereen zeer tevreden was met het Vondelpark. Van socialistische zijde was men het later met deze particu liere gang van zaken lang niet eens. „Het Vondelpark behoort aan de ge meente", vonden de roden. Verandering bracht dit niet. De aristocratie verge noegde zich met het bezit en bezocht trouw het statige paviljoen. Atletiek wedstrijden, volksconcerten enz. maak ten het park geliefd in brede kring. Tot op hedèn heeft het Vondelpark zich in een passende populariteit mogen verheugen. De oorlog echter bezorgde een grote achterstand in het onderhoud. Campagnes voor geld en donateurs le verden niet voldoende resultaat op. De grote beslissing kwam. Enige jaren te rug is dit unieke particuliere bezit over gegaan naar de gemeente. De kapitaalkrachtige eigenaresse is bezig nieuw leven in het Vondelpark te brengen. De verbeteringen en verande ringen duren voorlopig nog voort. Vo rig jaar zijn groots-opgezette volks feesten georganiseerd, hetgeen dit jaar weer te gebeuren staat. De plannen voor een verlichting in de zomermaanden zijn gereed. Evenals in het afgelopen jaar het geval geweest is, zullen tien duizenden de illuminatie gaan bekijken. Van enkele zijden ontlokte de verlichting heftige kritiek, maar uit de geschiede nis blijkt dat deze spanningen niet nieuw zijn. Het Vondelpark poogt al zijn heren te dienen, of het nu is voor een rit te paard of voor de eerste kus, voor de ochtendwandeling van de di recteur, of voor het twaalf-uurtje in de buitenlucht van zijn employé. (Van onze Romeinse correspondent) De douane in Napels heeft onlangs voor een niet gering raadsel ge staan. Er waren colli's aan gekomen uit Nederland. Voor wie die bestemd waren, was niet precies na te gaan. Al leen Torre del Greco, een plaatsje tussen Napels en Pompei, moest er iets mee van doen hebben, want die naam kwam op de adresse ring voor. De rest was ge heimschrift. Torre del Greco werd gewaarschuwd. Maar noch de burgemeester, noch de pastoor, noch zelfs de ca rabinieri wisten iets van een zending. De afdeling invoerrechten en accijnzen had zich intus sen van de pakken meester gemaakt. Deze bleken kleren en dekens te bevatten. Plicht matig werd uitgerekend, hoe veel lire vadertje staat te vorderen had, voor de goe deren vrij gegeven konden worden. Voorzien van lood jes, van labels en van docu menten met veel plakzegels en handtekeningen werd alles tot nader order opgeborgen. Dekens en kieren zijn kostbare dingen voor Torre del Greco. De capo, de dou anechef, poogde licht in de duisternis te brengen. Hij telefoneerde de Nederlandse ambassade in Rome. Want ambassades dienen overal raad op te weten. Hij gaf, spellend, het adres door: tweemaal Ancona Napoli stop Domodossola Empoli stop Ancona Roma Milano Empoli stop en zo verder. Daarna herhaalde hij het nog eens en het moet ongeveer zo geklonken hebben: „aa- aa-n déé aarme kiendeerèn faan 'vlug) Torre del Greco komma die-éé koo-oe lieje- plunderd, spontaan werd het vergaarde verstuurd. Eccellenza Dozy deed de zaak uit de doeken. De capo was ontroerd en zat in zak en as. Het reglement bevatte voor dit geval geen bepaling, hij moest invoerrechten hef fen. Maar dat, oordeelde lij, werd te gek. Waarom hebben de kinde ren hun gaven niet via het den". „Hartelijk dank", zei de ambassade. „u hoort nog van ons". Rome belde de consul-generaal, ir. Dozy, in Napels op en deze reed kort daarna in zijn zwarte auto met de Roemeense chauffeur naar de douaneloodsen. „Aan de arme kinderen van Torre del Greco, die kou lijden". Scholieren uit Zaan dam hadden in de barre fe bruaridagen niet alleen aan eigen koude voeten en rode neuzen gedacht, maar ook aan die van Italiaantjes van onder Napels vandaan. Zij hadden begrepen, hoe erg een poolwinter was voor hen, die koude niet kennen noch er tegen gewapend waren. En spontaan hadden zij ouders, familie en buren ge- Rode Kruis verstuurd? Dan zou er geen vuiltje aan de lucht zijn. Ir. Dozy bracht naar voren, dat kinderen goddank nog niets van tarie ven weten. De capo belde resoluut de opperste capo in Rome. Ook Rome was waarach tig ontroerd. Invoerrechten, waanzin! De ambtelijke mo len zou in werking gesteld worden en Napels zou „in de kortste keren" ervan horen. Een speciale ministeriële be schikking en klaar is Kees. Ieder dacht er het zijne van. Ieder dacht hetzelfde: ambtelijke molens malen wel fijn, maar niet vlug. Al moge onze consul-ge neraal oud-gezant zijn en Eccellenza heten, ook hij staat onder tucht en bevel. Daarom peinsde hij op het begrotingsartikel en de pa ragraaf, waar hij de som der invoerrechten onder kon brengen. Het was natuurlijk de zotheid gekroond, maaT hier moest nu eenmaal een oplossing worden gevonden. De zaak is op een andere wijze opgelost. Toen de bra ve tollegaarders hoorden, waarom het hier ging, heeft er één de rijksuniformpet van het hoofd genomen en is er mee rond gegaan onder de collega's Terwille van de spoed werd zo de caritas van Zaandams jeugd aangevuld door die der Napolitaanse douanebeambten. Voor Eccel lenza de juiste declaratie geconcipieerd had, reed (wij zouden zeggen:) Van Gend en Loos al naar Torre del Greco met de dekens èn de kleren èn de rest. De hope des vaderlands, althans dan die van Zaan dam, heeft niet geweten, dat zij met koude voeten en rode neuzen een passe-partout, een loper uitgevonden had den, die niet slechts precies paste op het hart van kleine, donkere en werkelijk niet rijke mannen in Napels, tweeduizend kilometer ver, maar- tevens een, die de zwaarst gepantserde kluis deur ter wereld vermocht te openen, die der bureaucratie. De moraal is, dunkt ons, duidelijk. Advertentie U voelt U weer "stralend" Zoals gemeld is aan Prinses Beatrix bij de viering van haar achttiende ver jaardag medegedeeld, dat een daartoe opgericht comité Varend' Nederland het voornemen koestert haar een zeilvaar- tuig te harei keuze aan te bieden. Deze toezegging is door de Prinses, dit eer. groot liefhebster van de zeil- sport is, geestdriftig aanvaard. Bij een onderhoud, 'dat enige vertegenwoordi- gei - van het comité ten paleize Soest- dijk met de Prinses hadden, heeft zij te kennen gegeven dat haar verlangen uitgaat naar een Lemmer-aak, een rond vaartuig van het nationale type. Het comité Varend Nederland heeft reeds een begin gemaakt met de voor- bert ingen tot de bouw van het schip. Het is de bedoeling van het comité thans elkeen, die bij een gelegenheid als de; van Nederlands oude band met het huis van Oranje en met de scheep vaart zou willen getuigen, in de gele genheid te stellen een bijdrage aan het geschenk te leveren. Bijdragen kunnen worder gestort op postgiro no 1818 van het comité of op de rekening van het comité bij de Nederlandsche Han delmaatschappij in Amsterdam. Daarbij verzoekt het comité bij de storting volledige naam en adres te vermelden, dat te zijner tijd aan Prin ses Beatrix mede kan worden aangebo den een volledig register met de na men der schenkers. Advertentie Het gelovige Christen-volk viert in een gelukkig-herstelde Liturgie het Paschen van Zijn Heer. Wij nemen deel ian de Dood en de Verrijzenis van Christus en beleven opnieuw ons Doopsel waardoor wij bij Hem werden ingelijfd. „Uit God geboren", trachten wij voortaan een leven te leiden, zoals het vóór 18 eeuwen beschreven werd door de leerling der Apostelen, Poly- carpus, de heilige bisschop-martelaar van Smyrna, wiens nagedachtenis wij eerbiedig gedenken. Dit zijn de boeiende onderwerpen van de Paas-aflevering vah het een drie-maandelijkse uitgave onder de redactie van de monniken van Egmond. Slechts 3.- p. jaargang. (Giro 275563 ten name van Abdij te Egmond-B Proefnummer gratis op aanvrage. Gisteravond omstreeks negen uur is het vuurwerkfabriekje van de heer Piersma te IJmuiden voor de tweede keer in vlammen opgegaan. Het fabriek je was gevestigd in een paar optrekjes achter de rokerij van Plug nabij de Haringhaven. Bewoners van een woon wagen zagen plotseling de vlammen door het dak slaan. Een pers en een aantal vaten met explosieve stoffen gin gen eveneens verloren. Toen de brand uitbrak was niemand in het fabriekje aanwezig. De opstallen waren echter zeer gebrekkig gesloten en regelmatig speelden er kinderen, zodat het niet uit gesloten is dat zij de brand hebben ge sticht. De kleine prins Hendrik, zoon van groot-hertog Jan en prinses Josephine Char lotte van Luxemburg, wordt volgende maand een jaar. Op de foto ziet men het prinsje met zijn zusje Maria Astrid, die onlangs twee jaar werd. Op de vrijdag te Utrecht gehouden affiche- en advertentiedag van het Genootschap voor Reclame heeft de voorzitter, jhr. W. van Andringa de Kempenaer de jaarprijzen 1955 voor affiches en advententies uitgereikt aan de ontwerpers en/of hun fir ma's. Tevoren waren de leden op het terrein aan de Croeselaan door het be stuur van de Jaarbeurs officieel ont vangen, bij welke gelegenheid de voor zitter van het genootschap aan mr. J. Milius, gedelegeerd lid van de raad van beheer, een kristallen bel aan bood als verjaringsgeschenk voor de veertigjarige Jaarbeurs. De jury voor de affiches had beslo ten geen prijzen toe te kennen in de afdeling culturele affiches. Voor de com merciële en andere affiches werden vier jaarprijzen uitgereikt. De winnaars waren Frans Mettes (Ambre Solaire), B. Strijbos (Het goede bed), reclamebu reau H.V.R. (E.55) en Mans Meyer (Lu napark Amsterdam). Er werden voorts vijf advertentiejaar prijzen toegekend, waarvan drie aan het bureau Prad (Elias, Philips en Stra- ter), een aan De la Mar (Verkade) en een aan H.V.R. (Stokvis). De heer W. J. G. Gerritsen, direc teur van Publex N. V., hield een in leiding over de na-oorlogse reorganisa tie van het afficheringswezen. Hij be toogde, dat na d' bevrijding de re clame door middel van affiches geheel Advertentie zeggenVoor de handen niets beter dan HAMEA-GELEL Het voeren van eenden en zwanen is een geliefkoosde bezigheid van moeders en Kinderen; bovendien een tafe reeltje, waarvan men in de latere levensdagen graag wil genieten. Leerlingen van de nabije kunstakademie, boek jeslezers, dichters en dromers nemen ook hiervan bij voorkeur enige afstand, om over de minnenden nog maar niet te spreken. Een kostbare collectie houtsneden en etsen, eigendom van het Victoria and Al- bert Museum te Londen, is onderweg van Göteborg naar Amsterdam zoek ge raakt. De verzameling, die 240 stuks omvat, was in een spoorwegwagon ge laden. Bij het transport over de Oostzee ontstonden moeilijkheden tengevolge van de strenge winter. De boot raakte in hei ijs vast. Daarna is er in Amsterdam van het Londense museum bericht ontvan gen, dat men er in geslaagd was de col lectie weer naar het vasteland over te brengen. Waar zjj sindsdien gebleven is, weet niemand. Het vermoeden bestaat, dat zij in een of meer spoorwagons is geladen, die daarna in de onoverzichtelijke toestand, die door de winterse obstakels in het spoorwegverkeer waren ontstaan, een verkeerde richting uit gedirigeerd kun nen zijn. Er wordt nu ijverig naar ge speurd. Ook wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de collectie gestolen is. De houtsneden en etsen waren het werk van levende kunstenaars uit zes landen. Zij maakten een rondreis dooi Europa en waren het laatst in de Zweed se havenstad Göteborg tentoongesteld. Vandaar zouden zij naar Amsterdam komen, waar zij in maart hadden moeten arriveren. De tentoonstelling in het Ste delijk Museum zou 9 maart geopend zijn. opnieuw werd opgezet en dat men, om het ontsierende element zo klein moge lijk te houden, was overgegaan tot standaardisatie var affiches en van bor den. Het gunstige gevolg hiervan is ge weest, dat de ontwerpers van affiches hun kracht niet meer konden zoeken in de grootte, doch moesten vinden in de kwaliteit van hun werk. In het algemeen was spr. niet bij zonder tevreden over de medewerking van de autoriteiten. In vele provincies en gemeenten is het plaatsen van re clameborden niet geoorloofd ontsie ring van stad en land terwijl er wel gevels worden volgeplakt. Als voor beeld haalde spr. het Minervaplein in Amsterdam aan; er mag geen reclame bord geplaatst worden, maar er zijn wel plakmuren. Om de affichereclame in goede banen te leiden, achtte de heer Gerritsen het noodzakelijk, dat een gro ter aantal gestandaardiseerde reclame objecten wordt toegestaan. Momenteel zijn er in ons land 3000 objecten, waar van 1600 gestandaardiseerd, welk aan tal te gering is om aan de vele aan vragen van het bedrijfsleven te voldoen. Ook de Spoorwegreclame is na de bevrijding genormaliseerd. De heer J. L. M. van Erp,, directeur van de N. V. Spoorwegreclame, wees op het verschil tussen de chaotische toestand vóór de oorlog borden in allerlei vormen en maten en de huidige genormaliseer de zwart-omrande borden, waarvan er thans 13000 op 3C„ stations geplaatst zijn. De kwaliteit van de affiches nu de ontwerpers alleen nog mogelijkheden vinden in voorstellingen en kleuren noemde spr. aanzienlijk verbeterd. Me nige affiche is een sieraad voor het station. Mevrouw A. Manders, de Nederland se emigrante in Canada die, lijdend asm een ngeneeslijke ziekte, haar familie in Boekei, bij Uden in Noord-Brabant, nog eens wilde terugzien, is vrijdag aan boord van de Maasdam overleden, toen dit passagiersschip bij Southampton voor anker ging. De heer en mevrouw Manders waren twee jaar geleden naar Canada ge- emigreerd, waar zij te Sudbury in de provincie Ontario kwamen te wonen. Na korte tijd openbaarden zich bij mevrouw Manders verschijnselen van kanker. Een in december uitgevoerde operatie leverde geen succes op. De artsen ver klaarden, dat zij slechts nog korte tijd te leven had. Het echtpaar besloot toen naar Ne der] nd terug te keren. Dit werd mo gelijk gemaakt dank zij een geldinza meling door een plaatselijk blad te Sudbury. Het stoffelijk overschot zal naar Rot terdam worden ervoerd om in Neder landse grond te worden begraven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5