Graaf Van Bylandt: Jung schlager zal vrijgesproken moeten worden Ieder weldenkend mens moet concluderen dat bewijs niet geleverd is" Campagnes in het buitenland van zeer grote waarde AAMBEIEN De strijd om de waarheid LASTIGE VOETEN O" MALENKOV bezichtigt Londen Maandag naar Eden NEDERLANDSE HOGE COMMISSARIS TERUGGEKEERD Positie van HC. in WBÊÊêêé^W %- Djakarta uiterst moeilijk Vereniging van Metaal-Industrieën herdacht 40-jarig bestaan Grote betekenis van de atoomenergie DDD Grote taak der katholieke wetenschapsbeoefening Well, do you speak Dutch Rembrandtzegels Huid uitslag Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS ZATERDAG 17 MAART 1956 PAGINA 7 de hoeveelheid energie l^htoS op" gesloten, geven aan, dat hier genoeg fe Goede weekplechtig- heden in eenvoudige vorm Schipperskind verdronken 1H Verbetering van PLATVOETEN eist wilskracht en doorzettingsvermogen Steunzolen zijn nuttig, maar 20 - 30 jaar nog eens herhaald zou kunnen worden, heel wat hoger zal Verzending zeepost msm VPd?"jjO> T ii Vvlfatft?""aJ. iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii De zomerzegels voor 1956 zijn geheel gewijd aan de werken van Rembrandt. De voorstellingen op deze zegels zijn nl. details uit etsen van de beroemde Nederlander, voor zover het eenkleu rige zegels betreft, uitgevoerd in plaat druk. Estetisch werden de ontwerpen voor deze nieuwe zegels verzorgd door de heren S. L. Hartz uit Haarlem en J. van Krimpen uit Heemstede. Laatst genoemde tekende de tekst en de tvaardezegels. De zegels zijn gedrukt bij Enschedé en Zonen te Haarlem. Boer met hoge muts blauwgrijs Jonge Tobias met de engel (groengrijs) Per s met bonten muts (goudbruin) Oude blinde Tobias (donkergroen) "'M «Vim j- lafftii HIViH III IHII Zelfportret van 1639 (O ruinrood) hïekBmeet%l°iï37-125 mm> de beeld' juni en blijven geldig voor frankering tot en met 31 dece^beTZnhetvo" gende jaar. In het ondergronds bedrijf van de staats mijn Maunts te Geleen hebben enkele ,m^Trkei'S onTiangs een historische vondst gedaan. Bij het losschieten van kolen ontdekten zij een versteende boom, die een lengte had van ongeveer een meter en. een doorsnede van vijf en twintig centimeter. Volgens deskundigen moet de boom meer dan 250 miljoen jaar oud zijn. On opgehelderd bleef evenwel nog welk soort boom het is. (Van een speciale verslaggever) „Elk weldenkend mens, dat van het rekwisitoor tegen Jungschlager en van het pleidooi van mevrouw Bouwman heeft kennis genomen, moet wel tot de conclusie komen, dat vrijspraak bij gebrek aan bewijs het normale re sultaat van deze rechtzaak zou moeten zijn. We hopen allemaal van harte dat de rechter tot dezelfde conclusie zal komen." Dit zei de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, vrijdagavond op Schiphol onmiddellijk na zijn aankomst uit Djakarta. „Ik ben opgeroepen voor consultatie en ik zal afwachten wat de regering met mij wenst te bespreken", zo ver volgde de heer v. Bylandt. Daarmee sneed hij alle vragen over het komen de overleg in Den Haag bij voorbaat de pas af. Hij wenste b.v. niet recht streeks in te gaan op de juistheid van de geruchten, dat hij niet meer naar Djakarta zal terug keren in verband met een te verwachten wijziging van de status van de Nederlandse verte genwoordiging in Indonesië in een am bassade. De heer v. Bylandt ontkende evenwel dat aan het afscheidsbezoek, dat hij daags voor zijn vertrek aan de demissionaire Indonesische minister van buitenlandse zaken heeft gebracht, meer betekenis moet worden gehecht dan een normaal beleefdheidsbezoek. Toch kregen wij wel de indruk dat hij persoonlijk zijn terugkeer als Hoge Commissaris niet waarschijnlijk acht. „Mijn positie is ongetwijfeld lastiger geworden", zo verklaarde hij bijvoor beeld. De Indonesische regering heeft in een rondschrijven de hoofden van de buitenlandse missies in Djakarta mee gedeeld, dat de vertegenwoordiging van Nederland door een Hoge Commissaris met langer wordt erkend. En terwijl de Indonesische regering de diplomatieke vertegenwoordigers van verschillende landen van de komst van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken had ingelicht, werd de heer v. Bylandt als deken van het corps diplomatique gepasseerd. „Dit gebeurde zeer zeker expres", aldus de GRAAF VAN BYLANDT heer v. Bylandt, en hij beaamde dat deze situatie „uiteraard zeer onge wenst" is. De algemene situatie in Indonesië noemde graaf v. Bylandt thans „vreemd en onduidelijk". Hij wees op de ongewone gang van zaken bij de opzegging van de Unie en de overige RTC-akkoorden door een demissionai re regering, met tegenwerking van de of positie, en waarbij het Indonesische hooggerechtshof op verzoek van Soe- karno bovendien rapport heeft uitge bracht over de wettigheid van deze opzegging. Dit rapport is noch door de president, noch het gerechtshof openbaar ge maakt. En intussen heeft president Soe- karno de decreten tot opheffing van de Unie nog steeds niet getekend. „Voor de toekomstige verhoudingen tussen Ne- De Vereniging van Metaal-Industrieën heeft gisteren op een bijeenkomst te Scheveningen haar 40-jarig bestaan her dacht. De algemeen voorzitter van de vereniging, de heer C. T. de Vries Rob- bë, belichtte in zijn openingswoord o.m. de gevarieerde taakstelling en het werk terrein van de vereniging, waarbij hij drie belangrijke facetten noemde, die het belang van een organisatie voor de metaal-industrie mogen illustreren, t.w. de maatschappelijke ontwikkeling, waarbij gedacht wordt aan de P.B.O., de technische ontwikkeling bijv. de kernenergie en de internationale ont wikkeling bijv. de Europese Kolen- en Staal-Gemeenschap. Teneinde nog eens duidelijk de plaats van de metaalindustrie in ons land té schetsen, wees spreker erop, dat in 1930 in de metaalindustrie 214.000 personen werkzaam waren, terwijl dit aantal in 1954 gegroeid was tot 310.000. De omzet bedroeg in dit laatstgenoemde jaar 5 miljard gulden, een kwart van de om zet van de gehele industrie in Neder land. Vervolgens sprak de burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schokking, ae vergadering een woord van welkom °e en wenste de jubilerende vereniging n°« veel succes. Diic1frna kwam Prof. dr. W. J. D. van dracht aan het woord met een voor- atoom4nwl?c"n "De.,betekenis van. de liike g °P uitvoerige en duide- Spreker6 ^erd ««schetst overzicht tc met een historisch energie geven over he* gebruik van Van I)ijcak,0Teftrndcergit' a,tlUS pr°L nieuwe schatkamer *,ne£»nSChai\ f" en de techniek stoft Cn ontsl°ten schatten voor de menshei!3!. te stellen. Voorzichtigheid beschikbaar voor de groeiende energiebehoefte voor vele eeuwen, wellicht zelfs voor dui zend jaar. De grote betekenis van de atoomener gie voor de metaalverwerkende indus trie is niet de bouw van reactoren maar het feit dat in de toekomst door gegaan kan worden met de aanmaak van energieverbruikende en energie- omzettende apparaten. Wat zal de huisvrouw van de invoe ring van de atoomenergie bemerken? vroeg spreker zich af. Weinig of niets. De kosten van de elektrische energie aan het einde van het distributienet zullen praktisch hetzelfde blijven en bij het inschakelen van stofzuiger of strijkijzer kan niemand merken of de elektrische energie van steenkool, van olie of van kernenergie afkomstig is. Maar in dit niet bemerken van een ver andering ligt juist de grote betekenis van de kernenergie. Wij, aldus prof. Van Dijck, en vooral de komende generatie, worden door de atoomenergie gespaard voor het beleven van een hoogst ernstige crisis. De atoomenergie is echter nog geen oplossing voor alles, met name niet voor de kleine mobiele eenheden, de auto, de bus of de tractor. Dank zij de atoom energie zal men echter de fossiele brand stoffen (steenkool, olie etc.) wat kun nen sparen om er het beste gebruik van te maken. Het is zelfs niet uitgesloten dat in verre toekomst, wanneer de fossiele grondstoffen, waaruit benzine en die selolie kunnen worden gewonnen, ten slotte geheel zullen zijn uitgeput, met behulp van atoomenergie uit water en kalksteen, materialen die in over vloed aanwezig zijn, langs syntheti sche weg vloeibare brandstoffen zul len worden vervaardigd. Technisch is dit nu reeds uitvoerbaar, alleen de kosten zijn nog veel te hoog. Zo kan dan, aldus besloot prof. Van Dijck, door de ontdekking en ontslui ting van de atoomenergie de mensheid, die zo kinderlijk zorgeloos met haar natuurlijke rijkdommen omspringt, voor vele generaties, wat haar energie voorziening betreft, weer onbekom merd doorgaan. derland en Indonesië zal veel afhangen van de nieuwe Indonesische regering", aldus de Nederlandse Hoge Commis saris. „Onze belangstelling richt zich op het ogenblik vooral op de kabinets formatie." Over het proces-Jungschlager zei graaf v. Bylandt nog dat de eis van de officier van justitie, de doodstraf, ook op de Nederlandse gemeenschap in Indonesië diepe indruk heeft ge maakt. Verschillende campagnes, om ook in het buitenland de aandacht op het proces te vestigen, acht hjj van zeer veei waarde, „b.v. als nuttig te genwicht voor andere acties en om enkele goedwillende Indonesiërs de no dige ruggesteun te geven." Want graaf v. Bylandt verklaarde verschillend© vooraanstaande Indonesiërs te kennen, die de hele affaire, „bijzonder onple zierig en beschamend" vinden. Van de andere kant, zo zei hjj, wordt in de Indonesische bladen en vooral in de linkse pers volleditr aangenomen dat de heer Jungschlager schuldig is en dat er inderdaad allerlei illegale organisa ties bestaan. Graaf v. Bylandt verklaar de niet te kunnen zeggen, in hoeverre deze mening op het hoogste niveau in Indonesië wordt gedeeld. De heer v. Bylandt merkte voorts op dat een neutraal Nederlands ochtendblad goed werk heeft gedaan door in vier talen bijzonderheden over het proces-Jungschlager te publice ren. Van de andere kant echter heeft ditzelfde blad een groot aantal aperte onjuistheden gepubliceerd. De Neder landse Hoge Commissaris sprak o.a. met grote beslistheid tegen, dat hij enige pressie op de zoon van Jung schlager zou hebben uitgeoefend om een campagne in het belang van zijn vader te staken, dat hij de publika- tie van het witboek zou hebben ver traagd en dat een vertegenwoordiger van het Hoge Commissariaat mevr. Bouman in de steek zou hebben gelaten en zichzelf uit de voeten zou hebben gemaakt, toen de verdedigster van Jungschlager werd gemolesteerd. De Nederlandse Hoge Commissaris i meende overigens dat er geen speciale reden aanwezig is voor ongerustheid over de veiligheid van mevrouw Bou man. Over de behandeling van de Ne derlandse arrestanten had hij evenmin speciale klachten. Met uitzondering van de heer Baden kunnen zij allen regel matig door vertegenwoordigers van het Hoge Commissariaat worden bezocht. De Nederlanders in Indonesië hebben de opzegging van de Unie „gelukkig vrij rustig opgevat", aldus verklaarde graaf v. Bylandt tenslotte. Het aantal Nederlanders dat Indonesië wenst te verlaten is wel toegenomen, maar niet in ernstige mate. Ook in dit opzicht kan de houding van de nieuwe Indone sische regering een beslissende invloed uitoefenen. De Osservatore Romano, het offici ële orgaan van het Vaticaan, publiceert een verklaring naar aanleiding van het decreet van de congregatie der riten van 16 november over de nieuwe vie ring van de plechtigheden van de Goede Week. Volgens deze verklaring kunnen in kerken en openbare of half-openbare kapellen, die niet over voldoende pries ters beschikken om de plechtigheden van de Goede Week op plechtige wijze te vieren de Goede Week-plechtigheden ook op eenvoudige wijze gevierd wor den. Voorwaarde is echter, dat er ge noeg misdienaars bij aanwezig zijn, en wel tenminste 3 op Palmzondag en Wit te Donderdag, en tenminste 4 op Goede Vrijdag en Paaszaterdag. Deze misdie naars, zo gaat de verklaring verder, moeten op de meest zorgvuldige wijze op hun taak voorbereid worden. De verklaring geeft verder uitvoerige bij zonderheden over de viering van de Goede Week in eenvoudiger vorm. Advertentie Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Advertentie 'n geheel nieuw middel tegen Heniotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. *n Product van Griffiths Hughes Ltd., Manchester. Het vijfjarig zoontje van de Rotter damse schipper Boon is te Hamm in Westfalen, toen hij op het schip van zijn vader uitgleed, te water geraakt en ver dronken. In onze vorige beschouwing hebben wij in grote lijnen trachten duide lijk te maken, dat er zich lang zamerhand een wijziging voltrekt in de lang gehuldigde opvatting over het al leenzaligmakende menselijke verstand. Men ziet hoe langer hoe meer de on toereikendheid daarvan in voor de to tale beheersing van de problemen, die wereld en leven stellen. De zekerheid die de wetenschap kan verschaffen, blijkt niet alleen niet de enige bron van kennis te zijn, ze is ook niet breed genoeg om alles te omvatten, waarover de mens zich met vragen kwelt. Er is ook een andere manier om zeker te zijn van de dingen, n.l. die, waardoor de men met heel zijn wezen voor de waarheid ener overtuiging in staat. Hij geeft zich daaraan vertrouwvol over en vindt de innerlijke rust, welke hij met zijn verstand alleen niet verwerven kan. Een dergelijke houding is a.h.w. het ijienselijke antwoord op de uitnodiging van Got" in Hem volledig vertrouwen te hebben. Wij noer ïen dat geloof. Maar om dat geloof te kunnen opbrengen is Gods genade noodzakelijk. Wij kunnen als mensen wel de overtuiging hebben, dat ons verstand wezenlijk niet toerei kend is om de problemen van het leven te verklaren, wij kunnen zelfs inzien, dat wij heel wat verder komen, als wij ons gelovig overgeven aan Gods wijs heid, maar om deze laatste stap,ook werkelijk te zetten, is Gods genadehulp onmisbaar. Wij kunnen daarom vragen, moeten dat zelfs doen, maar om het te doen behoeven wij de genade, die ons daartoe aanzet. Waarom de een die ge nade krijgt en de ander niet, is een mysterie. Alleen God beslist hier, al moet di< genade ook weer niet zo ver staan worden alsof zij de ontvanger tot geloof zou dwingen. God eerbiedigt al tijd de eenmaal geschonken menselijke vrijheid. Zo kan de mens dus altijd neen zeggen tegen zijn Schepper, want zo is de mens in vrijheid door zijn Schepper geschapen, dat een eventueel afwijzend besluit ten aanzien van God niet alleen een principiële mogelijkheid, maar blijkens df ervaring ook een fei telijke werkelijkheid is. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de mensheid steeds op zoek is naar waarheid, zekerheid, gerustheid. Als Katholieken zijn wij ei van overtuigd, dat ons f loof die veiligheid en zeker- (Van onze medische medewerker) knze voeten hebben een leven lang zware lasten te dragen. Niet alleen ons lichaam, maar boven dien de kleding (in de winter een gewicht van meerdere kilogrammen) en wat een mens verder te dragen en te sjouwen heeft: tassen, koffers, pakken, emmers water enz. En dan zijn er nog de mensen die van dragen en sjouwen hun beroep maken. Wij zijn erg ondankbaar tegenover onze voeten, geen wonder dat onze onderdanen wel eens protesteren of lijdelijk verzet plegen wegens ons ge brek aan zorg en belangstelling. Zij zijn niet lastig, maar wij zijn zorge loos. Afgezien van de voetafwijkingen die zijn aangeboren of worden veroorzaakt door een of andere ziekte (klompvoet, Engelse ziekte, kinderverlamming) zijn er heel wat voetkwalen die met toegewijde zorg en enige kennis van zaken kunnen worden voorkomen of genezen. De menselijke voet is een ingenieus bouwwerk in miniatuur en is te ver gelijken met een boog waar men in vroeger tijden pijlen mee afschoot en waarvan de gebogen kant naar boven is geplaatst. Het hele gewicht van de mens steunt op twee van dergelijke bo gen. Dit zou niets bijzonders zijn als het voetskelet zou bestaan uit één beenstuk, een menselijk bot kan heel wat dragen. De menselijke voetboog of het voet gewelf bestaat echter uit 12 losse been tjes, de 14 beentjes van de 5 tenen niet meegerekend, die gedeeltelijk naast en gedeeltelijk achter elkaar zijn geplaatst. Deze beentjes zijn op ver nuftige wijze onderling verbonden door stijf-elastische banden die niet veel, mr.ar toch wel enige beweging toela ten. Om de boog gespannen te houden zijn voorvoet en hiel verbonden door enkele lange platte banden die te ver gelijken zijn met de gespannen snaar van de boog. Bovendien lopen er in de lengterichting van de voet nog en kele lange pezen van de onderbeen spieren die het voetgewelf nog verste vigen en eveneens voorvoet en hiel naar elkaar toetrekken. Dit alles maakt de voet tot een verend, elas tisch „voetstuk" en een veel doelma tiger instrument dan wanneer de voet uit slechts één beenstuk zou bestaan. Het is geen wonder dat een dergelijk ingewikkeld bouwwerk, vooral als het wordt verwaarloosd, allerlei afwijkin gen kan gaan vertonen. Vandaag iets over de platvoet. Onlangs hebben Engelse militai re artsen vastgesteld dat bijna 4 pet. van de Engelse dienstplichtigen bjj hun opkomst in dienst duidelijk doorgezakte voeten had. Wij mogen aannemen dat dit percentage, als het onderzoek bjj deze zelfde groep over belemmeren spieren en banden in hun bewegingen, terwijl de voetbeentjes in een abnormale stand worden gedwon gen. Hetzelfde geldt voor dikke stug ge zolen, zij doemen banden en spie ren tot werkeloosheid, waardoor zij gaan verslappen. Klompen daarente gen blijken niet slecht voor de voet te zijn, waarschijnlijk wordt het na deel van de onbuigzaamheid gecom penseerd door de ruimheid, terwijl de spieren voortdurend in actie zijn om het uitschieten van de klomp te voor komen. Iemand die eens op klompen heeft gelopen zal dit beamen. Vooral voor kinderen is het af en toe lopen op blote voeten heel goed, de straat is hiervoor niet geschikt, maar 's zomers aan het strand kun nen zij hun voetspieren spelenderwijs oefenen. liggen. Het is niet bekend in hoeverre en hoe vaak aangeboren slapte van ban den en pezen verantwoordelijk gesteld kan worden voor het grote aantal plat voeten. Het is ook moeilijk uit te ma ken, omdat het overbelasten van de voeten al begint in de vroege jeugd. Het gebeurt niet zelden dat een klein kind, dat nauwelijks overeind kan ko men, te lang op zijn nog wankele voetjes blijft staan, zich vast houdend aan moeders rok of hand. Banden en spieren zijn bü zo'n peuter nog slap en niet aangepast aan hun latere func tie, zij moeten dat heel geleidelijk leren Daarom is de rust als afwisseling voor de inspanning voor de kleuter dringend noodzakelijk, meer nog dan voor ou dere kinderen en volwassenen. Maar ook op latere leeftijd is lang durig staan een oorzaak van platvoe ten. Bjj kellners en tandartsen bijvoor beeld is het min of meer een be roepsziekte. Verder vormt een te hoog lichaamsgewicht een voortdurende overbelasting van de voeten. Jaren lang 10, 20 of nog meer kilo te veel te moeten torsen, zal voor een voet, die het bi. een normaal gewicht net zou houden, op den duur te veel worden. Het schoeisel is natuurlijk ook be langrijk. Nauwe, knellende schoenen De behandeling van platvoeten is een moeilijke zaak. Er is ei genlijk maar één methode om er van af te komen, als banden en spieren tenminste van nature niet te slap zijn en de voet niet te ver is door gezakt. Dei-o methode vereist echter zoveel wilskracht en doorzettingvermo gen, dat er meestal niet veel van terecht komt. Men moet namelijk kon- sekwent elke dag een kwartier oefe nen: op de tenen lopen, op de tenen wippen, op de hielen lopen en meer van dergelijke eenvoudige oefeningen. U ziet, niet ingewikkeld, maar in het volhouden zit de moeilijkheid, want men moet deze oefeningen het hele verdere leven voortzetten. Steunzolen zijn heel nuttige dingen om d< klachten van pijn en moeheid te erminderen en de voet niet verder te laten doorzakken. Zij moeten pre cies op maat gemaakt worden en al leen door iemand, naar wie men ver wezen wordt door huisarts of specia list. Het is onzinnig te menen dat men zo wel even een paar steunzolen kan kopen. U koopt toch ook geen gebit dat niet op maat gemaakt is? Voetbaden tenslotte zijn uitstekend om de voeten op te frissen, zij be vorderen de bloedcirculatie en werken prikkelend op de voetweefsels. St. Gedragen door hoge Sovjet leiders maakt de in Moskou overleden vroegere Pool se president Boleslav Bierut zijn laatste gang. Links: maarschalk Boelganin; rechts: de voorzitter van het presidium van de opperste Sovjet, Worosjilof. Achter deze maarschalk Tsjoe Teh, lid van het secretariaat van de Chinese communistische partij. Het stoffelijk overschot van de Poolse staatsman is in Warschau ter aarde besteld. heid geeft, maar ook dat daardoor de werkzaamheid van de menselijke geest in het geheel niet belemmerd of mis kend wordt. Integendeel, geloof en we tenschap sluiten elkaar niet alleen niet uit, maar vullen elkaar aan, vervolma ken elkaar. Zoals gezegd wint deze op vatting stilaan steeds meer veld. Het is de taak der katholieke wetenschaps beoefenaars deze waarheid metterdaad aannemelijk te maken. De omstandig heden zjjn daarvoor beslist gunstig te noemen. Immers, de tjjd dat men de vraag „Wat is Waarheid' met een schouderophalen naast zich neer legde, is voorbij. Men heeft behoefte aan waarheid, men snakt er naar. Ernstige denkers hebben ook geen vrede meer met het antwoord, dat waarheid noemt al wat bruikbaar blijkt te zijn. Zelfs het tegenwoordig nog veelvuldig inge nomen standpunt: „Waarheid is Weten schap" voldoet niet meer. Dergelijke opvattingen, halve waarheden als men wil, laten te veel onbevredigdheid ach ter. Vooral de jeugd wenst door derge lijke meningen niet om de tuin geleid te worden. En dat eert haar. Zonder aan zien des persoons, zonder omwegen stel len zij de vraag: Wat is Waarheid, en men verwacht een rechtstreeks, helder en duidelijk antwoord. Nu staan d_ zaken zo, dat op de meeste universiteiten de studen ten allerlei soorten antwoorden op deze klemmende vraag krijgen voorge houden, antwoorden, die zij kunnen aan nemen of verwerpen. Feit is echter, dat het katholieke antwoord daarbij meestal ontbreekt! Het wordt niet ge geven, omdat de professoren het of niet kennen of afwijzen, zodat de jeugd er praktisch niet mee in aanraking komt. Er moet aan deze toestand een einde komen en het ligt voor de hand, dat de enige mogelijkheid daartoe is zoveel mogelijk katholieke hoogleraren te kwe ken, in staat op afdoende wijze te ge tuigen van Gods Waarheid. Het is be trekkelijk eenvoudig deze dingen zwart op wit neer te schrijven. Maar hoe is dit alle- door te voeren? Hoe kan een katholiek het zijne daartoe bijdragen? Concreet gezegd: heeft een katholieke winkelier of zakenman enige zeggen schap of bemoeienis met bijv. de be noeming ven hoogleraren? Onmiddellijk natuurlijk niet, en nie mand ktm daar iets op tegen hebben. Indirect echter kan ieder daarop wel degelijk invloed uitoefenen, ai is het ook niet op staande voet. Wij bedoelen hier zeer nadrukkelijk het aankweken van de juiste mentaliteit. Elk gezin kan daar toe zeer veel bijdagen. Men moet zich zijn eigen verantwoordelijkheid zien be wust te maken. In het algemeen vooreerst in zover dat men eindelijk eens iets meer gaat begrijpen van de taak der Katholieken in de wereld. Wij moeten daar niet al leen, leder voor zich. goed katholiek leven in strikt godsdienstig-kerkelijke zin. Wij hebben ook allen tezamen een taak op alle gebieden van het openbaar leven, in alle beroeper., in alle ambten, op alle terreinen van het ontspannings leven en de vrijetijdsbesteding, zowel in de wetenschap als op de fabriek, in de kunst en de sport, kortom, overal in het leven moet de katholieke leek, naar d"* vermaning van de Paus, in de voorste linie staan en door zijn hou ding aantonen, dat Gods waarheid ner gens mag ontbreken. Wij moeten met onze talenten en ons geloof woekeren. Gesteund door het geloof moet ieder er naar streven op zijn terrein een uit blinker te zjjn: een goed vakman, een betrouwbaar arbeider, een rechtvaardig en liefdevol werkgever, een goed le raar, een ijverig verder studerend en zoekend geleerde. Als eenling bereik, men dit uiteraard zeer moeilijk, maar tezamen, vanuit een gemeenschappelijke mentaliteit, die haar verantwoordelijkheid beseft, gaat het veel gemakkelijker. Wij zullen dan tevens de levende voorbeelden zijn, waarop de werkers op het hoogste ni veau steeds kunnen teruggrijpen. Het gaat derhalve om een verwijding en verbreding van onze geestelijke instel ling, oi> een verruiming van onze gees telijke horizon. Wij moeten ons bevrij den van ons te beperkt uitzicht op onze taak als katholieken in de wereld. Geen enkel gebied Is voor ons ontoeganke lijk. Overal hebben wij de plicht Gods waarheid uit te dragen, die aan velen, te velen, nog onbekena is of te weinig overtuigend tot nog toe voorgedragen. Daarin zijn wij zeer tekort geschoten en het is een eis van de tijd, dat deze schade zo goed en zo spoedig mogelijk wordt ingehaald. Mgr. L. Morel, titulair aartsbisschop van Eno, zal maandag in de kapel van het missiehuis Bisschop Hamer te Nij megen het H. Subdiaconaat toedienen aan de fraters Hadrianus van Doorma len, Theodorus Goossens, Franciscus Hölscher, Gerardus Jacobs, Antonius Mast en Cornelius Trommelen, allen van de congregatie van het Onbevlekt Hart van Maria (Scheut) en aan de fraters Andreas van der Staak en Henricus Bekker, van de Congregatie van het Al lerheiligst Sacrament De 1 issische oud-premier Malenkov, die thans als minister voor de elek triciteitsvoorziening aan het hoofd van een aantal Russisch» ingenieurs een bezoek aan Engeland brengt, heeft gis teren een beleefdheidsbezoek aan de Britse minister van buitenlandse za ken, Selwyn Lloyd, gebracht. Naar ver luidt bespraken zij het komend bezoek van Boelganin en Khroesjtsjev. Tevoren had Malenkov een ontmoe ting mei. de leider van de Labourpartjj, Gaitskell, bjj een diner in de Sovjet ambassade, waar dertig gasten aanza ten. Bij een receptie, die in de avond door de Britse regering te zijner ere werd gegeven, ontmoette de Russische minister andere Labour-politici, onder wie Graaf Attlee en dr. Edith Sum- merskill, die door Malenkov indertijd als Sovjet-premier te Moskou zijn ont vangen. De Engelse autoriteiten hebben be kend gemaakt dat premier Eden maan dag Malenkov zal ontvangen. Toen de Russische leider gistermor gen een bezoek aan de elektriciteits tentoonstelling in Londen bracht en niemand kon vinden, die Russisch sprak, vroeg hij op een gegeven moment: „V. ell, do you speak Dutch?", waarna hjj begon te lachen, aangezien hijzelf ook geen Nederlands verstaat. Overi gens was er een dame, mejuffrouw Sonia Hamburg, op de tentoonstelling aanwezig, die Russisch sprak en op wie Malenkov wegens zjjn vriendelijke hou ding grote indruk heeft gemaakt. „Toen ik hem mijn deel van de ten toonstelling liet zien", zo vertelde de in Engeland geboren dochter van Russi sche ouders, „wilde hij zelf de handle overhalen. Hjj dacht tenminste dat hij het moest doen en wjj grepen tegelij kertijd naar de handle. Toen begonnen wjj allebei te lachen en zetten samen de handle over. Hij scheen zeer zijn best te doen om vriendelijk te zijn", aldu mejuffrouw Hamburg. (UP) Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Agentinië: m.s. „Alcantara" 22 maart, Australië: s.s. „Strathmore" 24 maart Brazilië: m.s. „Alcantara" 22 maart, Brits Oost-Afrika: s.s. .Marechal Jof- fre" 19 maart. s.s. ..Africa" 22 maart, Ca nada: s.s. „Maplecove" 20 maart, s.s. „American Lawyer" 24 maart. Chili: via New-York 21 maart, Ned. Antillen: m.s. „Nera" 21 maart, Ned. Nw-Guinea: m.s. „Modjokerto" 20 maart. Nieuw-Zeeland: via Engeland 24 maart, Suriname: m.s „Mentor" 21 maart, Unie van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: ms. „Arundel Castle" 24 maart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7