K 77 de snelle VELPON PRIMITIEVE KUNST In Nederland zwerven mensen langs 'sHeren 10.000 wegen THUISLOOSHEID: Een teisterend gevoel van de meest ellendige verlatenheid ij SOEK ARNO stelt beslissing twee dagen uit Ministerslijst met voor hem onbekende namen Zo is mijn zoon DE OPLOSSING: geen tehuis, maar een thuis Itf/onS 7Z"'T "h s« ss: Sastroadmidjojo geslaagd Amerikaanse prijs voor schilderkunst ZATERDAG 17 MAART 1956 PAGINA 9 Inlichtingen verstrekt OUD-POLITIEMAN VRIJGESPROKEN Metselaars en stukadoors Wél doorberekening van de drie procent Werkloosheid' licht gestegen io februari Compromis uitbetaling aan voormalige slavenarbeiders? Geliefde van Mussolini wederom begraven Faroek zond krans van witte lelies Index landbouwprijzen in jan. verder gedaald Franse Katholieke literatuurprijs Spaarcijfers in februari DE SNELSTE LIJMER door CL. BUDINCTON KELLAND (Vertaling van Sjoerd de Vries) Liturgische weekkalender Groot 10.000 dollar Hoeveel er precies zijn in Nederland, mensen die geen onderdak hebben, Weet niemand. Sommigen zeggen er zijn er tienduizend. Maar bij de Stich ting voor Thuislozenzorg in Den Haag wéét men van het bestaan van ruim zesduizend van hen af. Thuislozen. Dat is niet een benaming die men alleen uit een oogpunt van discretie heeft gegeven aan hen, die men in de volks mond nog steeds ruwweg als zwervers aanduidt. Want de thuisloosheid be staat niet uit het gebrek hebben aan een dak en vier muren alleen, maar veel meer uit een verstoken zijn van al datgene wat een beschaafd mens voor ogen staat wanneer hij denkt aan „thuis". Onder de thuisloosheid mag men gerust verstaan: een teisterend gevoel van de meest ellendige verlaten heid en de slopende zekerheid dat men er nooit en nergens bijhoort. Want de tijden van de vrolijke, trekkende flierefluiter behoren, voor wat ons land aangaat althans, tot het verleden. Het zwerven is bepaald geen romantisch bedrijf meer, dat men in Duitsland wel aanduidde als zijnde „das Wandern". Zwerven betekent vandaag uitgestoten zijn, paria wezen. Laten wij aannemen, dat er tiendui zend zijn; zesduizend, die zijn inge schreven, vierduizend, die zich schuil houden in zogenaamde Volkslogemen ten, dan hier, dan daar. Ach ja, zij zijn onmaat-„schappelijke elementen". Het brave burgerdom is eigenlijk een beetje bang voor hen en nog meer vies van hen. Zij zijn inderdaad ook onmaatschappelijk; zij hóuden zich niet aan de regels. Dat ziet en er vaart iedereen. Maar voor men hen deswege gaat kapittelen zou het, dunkt ons, zijn nut hebben goed vast te stellen, dat alles wat in deze maat schappij gebeurt door toedoen van al lerwegen als fatsoenlijk erkende en „er bij horende" mensen, niet altijd getuigt van de mooie en brave maat schappelijke gevoelens, die men de zwervers met veel vertoon van ver ontwaardiging ontzegt. Is het gooien met bommen of het dag in dag uit verspreiden van de meest ergerlijke misverstanden dan werkelijk zo prach tig maatschappelijk? Maar goed, de zwervers, de thuislo zen. Ja, het zijn voor het vierendeel ellendige wezens, soms door hun eigen schuld en soms zelfs buiten hun schuld. Zij doen kwaad, en soms doen zij ook goed. Buiten de maatschappij staand, doen zij eigenlijk al die din gen, die mensen in de maatschappij ook plegen te doen. Alleen, zij kun nen niet voor t zichzelf zorgen, laat staan voor een ander. Nee, dat kun nen zij niet. En zij willen ook niet, dat er al te opvallend voor hen wordt gezorgd. Dat alles is misschien wel hun tragiek. Nee, deze zwervers, deze thuislozen vallen niet onder die groep van men sen, van wie wij dezer dagen een rechter hoorden verklaren- „Verbiedt hun het trekken en dan pas zal het mis met hen gaan". De thuisloze trekt uit hulpeloosheid. En soms vervalt hij tot de misdaaduit hulpeloosheid. Maar men „zit" er mee met de thuislozen, zoals zij met zichzelf „zit ten En natuurlijk, onze maatschappij is in haar „bovenlaag" heus wel zo humaan, dat zij iets doet voor deze mensen Ook het welbegrepen eigen belang telt daarbü terdege mee. Daar zijn de asyls in de grote steden, die bereid iijn zwervers op te nemen* want geen thuisloze in Nederland hoeft ook maar één nacht tégen zijn zin in, in de open lucht door te bren gen. Hij kan ergens terecht. Het asyl biedt hem onderdak. Blijvend des noods, maar in dat geval moet hij wer ken. Overigens, het asyl is een insti tuut waarop wij wellicht in een vol gend artikel kunnen terugkomen. Daar is de Stichting voor Thuislo zen, het overkoepelend orgaan voor al die instanties, die zich bezig houden lriet z.or? voor de zwervers: de Hulp voor Onbehuisden, het Labre-werk en het Leger des Heils. Eif erWkomenUfn hrieUs wel iets gedaan, chiaters aan te pafew^en ze?fs P^" Zij willen hen genézen, de thuisLzIn Wij geloven echter met m de ziekte," die zwerven heet; wij geloven eerder in psychische afwijkingen, tengevolge van een leven van duistere eenzaam heid. En dat is een heel andere zaak. Hoe kan men de thuislozen helpen? Het meest eenvoudige antwoord op deze vraag is: door hun een thuis te geven. En daar zit men dan met een midden in de problematiek. Want een „thuis" is, zoals wij reeds constateerden, niet een dak en vier muren, een thuis dat is een vrouw, die zorgt en kinderen voor wie ge zorgd moet worden. Een thuis, dat is althans enige levenszekerheid. En dat kan men een mens niet géven. Op zijn best kan men de thuisloze iets bezorgen dat op een thuis lijkt. Wij hebben daarover gesproken met pater Vasen O.E.S.A., directeur van het Labrehuis aan de Plompetorengracht in Utrecht. Hij heeft, als man van de praktijk, een zeer helder inzicht in een zaak als deze. En wij mogen hem in dit verband dan ook wel citeren: „Wij, die het welzijn van eenzame en meestal gedegenereerde thuislozen willen behar tigen", zo zegt hij, „kunnen hun van alles verschaffen: onderdak, een bed, eten, kleding, zakgeld, werk in eigen werkplaatsen of in loondienst. Ze zijn er echter niet mee gebaat zo lang ze geen thuis hebben, waar levensbindin gen zijn. Niemand echter is in staat aan thuisloze mensen een gezinsthuis te verschaffen, waar vooral een man pas tot zijn recht kan komen en zon der hetwelk hij echter meestal nog hulpelozer is dan een moederloos kind. Ook kan niemand hem iets bieden, wat het gezinstehuis helemaal kan vervan gen. Als dit gemis al zo groot is voor de doorsnee, gezonde en evenwichtige man, hoe ernstig in zichzelf en in zijn gevolgen moet dan dit gemis zijn voor onze gasten, ook of juist dan als ze dat zelf niet beseffen en het niet pijn lijk voelen?" En verder: „Huiselijk leven is voor onze gasten pas mogelijk in een huise lijk leef-milieu van een klein mannen- gezin, waarbinnen, als hij er rijp voor is, de afzonderlijke mens ook de kans heeft in een eigen kamertje eens met zichzelf alleen te zijn. Meerdere van zul ke kleine mannengemeenschappen zou den dan een groter geheel kunnen vor men, een soort nederzetting. Het lijkt me werkelijk de taak van de Thuislo zenzorg en dus van ieder, die voor thuislozen een zorgende taak heeft, aan thuislozen een bezield huiselijk milieu te bieden, waarin ze zich thuis kunnen voelen en dat ook zij op hun beurt weer kunnen bezielen, naarmate zij weer de aard krijgen in het leven en niet alleen maar vegetatief en sensitief scheef blijven functioneren." Ziet u, dat zou men voor de thuislo zen kunnen doen. En er wordt dan ook in die richting wel degelijk gewerkt. Het Labre-huis in Utrecht is er een voorbeeld van. Er zijn daar van die „Zwerven betekent vandaag uitgestoten, een paria zijn" kleine mannen-gemeenschappen. En de thuislozen vinden er een huiselijk milieu. Maar pater Vasen vat heel goed de kern van het werk onder de thuislozen. Men kan zich met hen bemoeien met het oog op hun welzijn in sociaal op zicht. Dat is goed. Men kan zich met hen bemoeien uit een humanitair oog punt; dat is nog beter. Maar in diepste wezen kan de thuislozenzorg slechts zijn een kwestie van caritas in de enig ware zin van het woord. In die zin. namelijk dat men in hen de lijdende Christus onderkent. Daarvoor is nodig geloof. H. Hn. Het Haagse gerechtshof heeft een voormalige hoofdagent van politie te 's-Gravenhage conform de eis vrijge sproken. Verdachte was ten laste ge legd, dat hij in strijd met zijn plicht aan de personeelchef van een broodfabriek inlichtingen had verstrekt over de cri minele en politieke antecedenten van personeel van deze fabriek of sollici tanten, waarvoor hij geldsbedragen had aangenomen. De eis was zes maanden gevangenisstraf. De besturen der verenigingen van .etselaars- en stukadoorspatroons in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht zullen op dezer dagen te hou den ledenvergaderingen aan hun leden adviseren niét akkoord te gaan met de verlenging van de vakantie in het bouw- bed ijf, air de daaraan verbonden ho gere kosten niet ten volle voor de met selaars en stukadoorspatroons in reke ning zijn te brengen boven hun vast gestelde aanneemsom. Tijdens februari nam het aantal werk loze mannen toe van 49.713 tot 55.046, terwijl de bezetting van de aanvullende werken daalde van 19.971 tot 19.088, zo dat de totale geregistreerde arbeids reserve van 69.684 met 4450 opliep tot 74.134, aldus een mededeling van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Hoewel februari in de regel een da ling van het werkloosheidscijfer te zien geeft, was de stenge en aanhoudende vorst er ditmaal oorzaak van, dat de arbeidsreserve in de meeste bedrijfs- klassen en beroepsgroepen toenam, zo dat de stijging van de geregistreerde arbeidsreserve in de afgelopen maand vrijwel geheel op rekening van de sei zoenwerkloosheid geschreven mag wor den. De relatieve werkloosheid was eind februari het hoogst in Groningen met 52 werklozen per 1000 mannelijke be roepsbeoefenaren en het laagst in Lim burg met 7, het rijksgemiddelde 17 be droeg, tegen 16 op 31 januari. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 4166 tot 3931. Volgens een woordvoerder van de commissie, die belast is met de liqui datie van het I. G. Farben concern, zul len de schadeloosstellingseisen voor in totaal ruim 55 miljoen gulden, die onge veer 2.200 voormalige slavenarbeiders tegen de I. G. Farben in liquidatie heb-' ben ingediend, waarschijnlijk door mid- len 16 nationale prijzen van elk 1000 dollar gegeven worden aan schilders uit die landen die nationale secties hebben in de internationale raad van musea, de internationale bond van kunstcritici en de internationale vereniging voor plastische .kunst, die alle drie met de stichting zullen samenwerken. De naties die op het ogenblik in aan merking komen voor de nationale prij zen zijn Oostenrijk, België, Brazilië, De nemarken, Egypte, Frankrijk, Italië, Ja pan, Nederland, Polen, Portugal, Zwe den, Zwitserland Engeland de Verenig de Staten en Joegoslavië. Voorts komen er nog drie prijzen van elk 1000, z.g. continentale sectie prijzen, waarnaar gedongen kan worden door kunstenaars uit een land dat niet in al le drie samenwerkende organisaties ver tegenwoordigd is, en door kunstenaars die als hun redenen naar 't oordeel der juries steekhoudend zijn - niet wen sen deel te nemen als burgers van het land hunner geboorte. De gebieden voor de continentale secties zijn: 1 Noord- Amerika plus Zuid-Amerika, 2 Europa plus Afrika, 3 Azië plus Australië. Een fonds van een miljoen dollar is gesticht voor de prijzen. Het werk waarmee de schilder naar enige prijs dingt dient in de drie jaar die aan de wedstrijd voorafgaan ge schilderd te zijn en het doek dient bin nen de laatste twee jaar in een.kunst zaal geëxposeerd te zijn. (U.P.) De geliefde van wijlen Benito Musso lini, Claretta Petacci, die de Italiaanse dictator tot in de dood trouw bleef, heeft eindelijk een laatste rustplaats in het door glas omheinde familiegraf der Pe- tacci's op het Veranokerkhof in Rome. De deerlijk geschonden stoffelijke overblijfselen van de eens zo mooie vrouw, die in april 1945 tezamen met Mussolini door communistische parti- sanen werd doodgeschoten, werden gis teren met een minimum aan ceremo nieel in het prachtige graf bijgezet. Een grote politiemacht had niet de minste moeite om ca honderd nieuwsgierigen op een eerbiedige afstand te houden. Onder de vele kransen bevond zich ook een krans van witte lelies, welke gezonden was door ex-koning Faroek van Egypte. Volgens het C.B.S. vertoont het prijs indexcijfer voor landbouwprodukten een verdere daling van 113 in december tot 109 in januari. De index der akker- bouwproduktie was 104, hetgeen een stijging van 6 punten t.o.v. december betekent. Die der veehouderijprodukten daalde van 117 op 110. Het indexcijfer der kostenfactoren bleef 116: De grote Franse katholieke literatuur prijs, die woensdag j.l. is toegekend, wordt gedeeld door Yvonne Chauffin voor „Le cycle des Rambourt" en Louise Bujeaudd voor „La barre aux Faucons". De prijs bedraagt honderddui zend francs. Hij is vorig jaar ingesteld en de eerste maal toegekend aan Paul-An- dré Lesort voor diens gezamenlijke werk. De jury bestond uit Daniel-Rops van de Academie Francaise, Gebriel Marcel e.a. De spaarbanken aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond hebben in februari een overschot behaald van f 27.554.126. Inleg en terugbetaling be droegen resp. f 77.949.292 en f 50.395.166. Bij de niet-aangesloten algemene spaarbanken werd de vorige maand f 3.931 ontspaard. De inleg bedroeg f 129.599, maar de terugbetaling was groter t.w. f 133.530. De bankspaar- banken hebben een voordelig saldo ge boekt van f 1.401.112. Bij de Rijkspostspaarbank werd de del van een compromis "worden ge- vorige maand een spaaroverschot be regeld. (Reuter) haald van f 33,8 min. op van een vrouwenfiguur uit Belgisch Kongo. Illustratie uit het door W. Muensterberger geschreven, van uitstekende reprodukties voorziene, boek Primitieve Kunst uit West- en Midden-Afrika, Indonesië, Melanesië, Polynesië en Noord-West-Ame rika" (Ars Mundi, deel III. Uitg. Contact). Muensterberger geeft een helder en beknopt overzicht over de primitieve kunst en wijst erop, dat aan het eind van de vorige eeuw hier in West-Europa de tijd voor de „ontdekking" van de primitieve kunst rijp was. Terwijl de doeken van schilders als Ingres, Millet en Corot nog de vredige rust schenen te vertolken van de periode voorafgaande aan het „Technische Tijd perk" voorspelden de schilderijen van mannen als Van Gogh, Lantrec en Ganquin reeds de op handen zijnde veranderingen in de kunst. De schrijver wijst erop, dat de primitieve kunst, veel meer dan de Westelijke, afhankelijk is van traditionele ideeën en idealen van ge hele stammen en daarom noodzakelijk conservatief is. Aan het eind van zijn boek schrijft hij de zeer juiste constatering neer: „Met de komst van de Westerse zeevaarders was de wereld van de inboor lingen ten ondergang gedoemd. Maar in hun kunstwerken lieten zij een monumentale erfenis na, onze blijvende bewondering waardig". De dingen uit de Belgische Kongo blijken het mooist en het. mense lijkst, zoals mede uit bovenstaande reproduktie blijkt. De Indonesische kabinetsformateur, mr. A Sastroamidjojo, heeft gaster- avond zün lijst van ministers aan pre sident Soekarno overhandigd. Het staatshoofd heeft de beslissing hierover echter twee dagen uitgesteld. President Soekarno zei dat de lijst een paar na men bevat van mensen die hfj niet kent en dat hij meer inlichtingen over hen wil hebben. Hij gaf „geen com mentaar" op de vraag of dit zon kun nen betekenen, dat er veranderingen in de samenstelling van het kabinet zouden optreden Twee uur voor het aflopen van de termijn, die president Soekarno ge steld had, slaagde de formateur er in, een lijst van ministers te voltooi en, gebaseerd op een coalitie van de drie grote en vijf kleinere niet-com- munisti che partijen. Ali Sastroamidjojo overwon na uit voerige besprekingen met vertegen woordigers van de Masjumi de moei lijkheden, die zich op het laatste ogen blik over het bekleden van portefeuil les voordeden. De kandidaat van de Masjumi voor justitie was de aftreden de premier, Burhanuddin Harahap, die volg -s zegslieden niet aanvaardbaar A avert entte Onderdakeen bed en eten kunnen wij hun verschaffen. Maar ze zijn er niet mee gebaat zolang ze geen thuis hebben". 74 Mijn vader staarde me enkele ogenblikken zwij gend aan. „Meen je dat werkelijk, mijn zoon?" vroeg hij dan rustig. „Dat is me liever dan ue hoogste lof voor een historische studie," verzekerde ik hem. „Wel vervloekt!" mompelde hij. En hij herhaalde verbijsterd: „Wel vervloekt!" Hij herstelde zich plotseling van zijn aandoening, maar er bleef een glans in zijn blauwe ogen, die ik er nog nooit eerder in ontdekt had. „En hoe gaat het nu verder met de ranch?" in formeerde hij bruusk. „Daar peins ik nog over," antwoordde ik. „En ik vraag me ook af, wat ik zal gaan doen, wan neer mijn jaar hier verstreken is.1' „Je tijd hier is om!" zei hij. Hoewel ik niet altijd op de ranch zou willen blijven, zou de juiste man hier heel wat kunnen bereiken," hernam ik nadenkend. „Maar wel zou ik hier zo nu en dan wel eens terug willen komen. Mijn belangstelling is niet ver anderd ik ben een man met wetenschappelijke interesse en ik zou me graag in de historie willen verdiepen. Misschien lijkt dat wel een nutteloze be zigheid, maar ik zou er een grote bevrediging in kunnen vinden." „Wat nutteloze bezigheid!" stiet mijn vader strijdlustig uit. „Laat iemand dat maar eens in mijn gezicht proberen te zeggen! Ik zal 'em! Waar zouden we blijven, wanneer er geen historici op de wereld waren?" Ik glimlachte en een ogenblik later grijnsde mijn vader ook. „Met uw toestemming zullen we een aandeel in de helft. Ik zou graag zien dat deze ranch zich tot een bloeiend bedrijf ontwikkelde en ik wil er zelf ook nog wel iets aan doen. Maar er moet ie mand zijn, die hier de leiding op zich neemt. Straight is daarvoor de geschikte man. Wat zou je ervan denken, als we hem eens het andere aandeel gaven, op voorwaarde dat hij de ranch in beheer neemt?" „Wat?" riep Straight uit. „Voel je er niet voor?" vroeg ik helft. „Wat denk je?" informeerde hij verbijsterd. „Het is altijd mijn droom geweest om de Flying H. te leiden." „Wat zeg je vader?" „De zaak is beklonken," antwoordde deze onmid dellijk. Hij stak Straight de hand toe met de woor den: Veel succes, compagnon!" Bunny kwam binnen met een reusachtige appel taart. Hij zette het pronkstuk op tafel en zei: „Eigenlijk mag deze taart maar in vier stukken gesneden worden. En jullie zijn met zijn vijven. Je rhoet je maar bij de onvoorziene omstandigheden neerleggen." Nadat we bij de koffietafel Bunny's lekkernij verorberd hadden stond Maggie eensklaps van tgfel op. Ze leek wat uit haar gewone doen en was onder de maaltijd opmerkelijk stil geweest. „Ik denk dat ik een eindje ga wandelen," zei ze en haar stem klonk wat vermoeid. Zij liep de deur uit en haar stap was niet zo krachtig als anders. Nadat het meisje verdwenen was, heerste er een vreemde stilte in het vertrek. Ik merkte plotse ling dat iedereen me aanstaarde. „Nou, waar is zijn hooggeprezen moed gebleven?" vroeg Mollie Tacker. En vader wierp me een bezorgde blik toe. „Je hoeft zélf toch niet dood te zijn om je in de studie van historische personen te verdiepen," merk te hij misnoegd op. Ik staarde hem aan en eensklaps kreeg ik het gevoel dat ik ongelofelijk eenzaam was. Er scheen iets in mijn bestaan te ontbreken, dat ik tot op dit ogenblik nog nooit gemist had. Ik schoof mijn stoel achteruit en zei: „Jullie willen me misschien wel even veront schuldigen. Er is iets, dat ik onmiddellijk moet aan pakken." Ik liep het erf op, maar zag het meisje nergens. Haastig begaf ik me naar het hek en ontdekte Mag- j J ui 1UV nucu UCl 11CA CI1 VAIlWACrVLt; IVAÈlk;- de ranch houden, vervolgde ik. „Laten we zeggen gie's tengere gestalte b« de corral. Mijn bloed klop- te sneller, toen ik haar naderde. Ik greep haar wat ruw bij de schouders en draaide haar naaT me toe. „Wil je een ogenblik naar me luisteren?" vroeg ik haar hees.. Ze bleef me zwijgend aanstaren. „Wat heb je onlangs ook gezegd?" vervolgde ik op dezelfde schoolmeesterachtige toon. Zij haalde haar schouders op. „Over de woorden van Ruth in de Bijbel," hielp ik haar. „Meende je dat toen werkelijk?" „Dat hangt er van af," zei Maggie. „Waar hangt dat van af?" vroeg ik beklemd. „Van wat je me verder te zeggen hebt!" Ik werd kwaad, omdat ze deed alsof ze me niet begreep. „Hoor eens begon ik. Maar Maggie onderbrak me en vroeg: „Waarom ben je me achterna gekomen?" „Omdat ik me eenzaam voelde, toen je de kamer uit was," biechtte ik eerlijk op. „Ga verder!,, beval Maggie. „En omdat ik voortaan altijd met jou samen In één kamer wil zijn,..." vervolgde ik hakkelend. „Ver duiveld aan toe! dat is de reden, waarom ik je achterna gekomen ben." „Dit is niet slecht voor een beginneling," con stateerde Maggie rustig. „Maar er is iets, waar- je nog niet over gesproken hebt!" Ik begreep haar niet onmiddellijk. Maar even la ter ging me een licht op. Tenslotte ben ik toch een tamelijk intelligent individu. „Liefde?" informeerde ik. „Is dat een vraag of een bevestiging?" wilde zij weten. Nu glimlachten we allebei en ik nam haar voor zichtig in mijn armen. „Lieveling, ik houd van je," zei ik en ik meende het uit de grond van mijn hart. Zij hief haar gezicht naar me op en haar ogen glansden. Zij zei zacht: „Waarheen gij gaat, daar zal ik u voigen Dan sloeg ze haar armen om mijn hals en fluis terde: „Is het niet heerlijk, kleine Mike?" EINDE (Dit feuilleton is onder de titel „Dtt is mijn zoon" in boekvorm verschenen bij de uitgeverij „De Combinatie" te Rotterdam). was voor de formateur. Overeenstem ming werd ereikt over dr. Muljatno, professor aan de universiteit Gadja Mada te Djogjakarta. De Masjumi had in beginsel bezwaar tegen opneming van de crypto-communistische Sadjar- wo als minister van staat voor trans migratie. Volgens waarnemers wilde de formateur door een portefeuille te ge ven aan Sadjarwo. die minister van landbouw was in zijn vroegere door de communisten gesteunde kabinet, de communistische oppositie verzachten. Het kabinet van Ali Sastroamidjojo zou kunnen rekenen op een meerder heid van meer dan vijftig zetels in het eerst gekozen parlement, da. uit 260 le den bestaat en dat de volgende week zal worden geïnstalleerd. Het zon het zestiende kabinet sedert de afkondiging van de onafhankelijkheid en het zeven de sedert de soevereiniteitsoverdracht zijn. De onofficiële lijst bevat de volgende namen: premier: mr. Ali Sastroamid jojo (P.N.I.); le vice-premier: Moh. Rum (Masjumi); 2e vice-premier: Id- ham Chalid (N.U.); buitenlandse za ken: Ruslan Abdulgani (P.N.I.); bin nenlandse zaken: Sunarjo (N.U.); de Rnsie a.i.: Ali Sastroamidjojo (P.N.I.); financiën: Jusuf Wibisono (Masjumi); econ. zaken: Burhanuddin (N.U.); jus titie: prof Muljatno; verbindingen: Suchjar Tedjasukmane (pres. Indon. Kamer v. Kooph.) (Masjumi); open bare werken: Pengerap Moh. Noor (Masjumi), landbouw: Any Karim (resident Midden-Sumatra) (P.N.I.); arbeid: Sabilal Rasjad (P.N.I.); socia le zaken: Fatah Yasin (N.U.); gods dienst: Hadji Iljas (N.U.); agraria: p. i dr. Suhardi (katholiek)gezond heid: dr. Sinaga (christenpartij); onderwijs: Sarino Mangunpranotó (P.NJ.); voorlichting: Sudibjo (P.S.I.I.); algemene zaken: Rusli Ab dul Wahid (Perti); veteranenzaken: oud-legerofficier Dahlan Ibrahim (I.P.X.I.; legerpartjj)planning en transmigratie ir. Djuanda (partijloos) loos);, economische zaken: Nico Um- bas (christen); openbare werken: Ra- zari (katholiek) en landbouw: Sjech Marhaban (P.S.I.I.) (A.N.P.) ZONDAG 18 maart: Passiezondag: eigen mis; Credo; pref. van H. Kruis; paars. MAANDAG: H. Jozef, bruidegom van O. L. Vrouw; eigen mis; 2 geb. van de ferie; Credo; eigen pref.; wit. DINSDAG: Mis van de ferie; pref. van H. Kruis; paars. (Roermond: 2 geb. H.H. Landoaldus en gezellen; 3 geb. voor de bisschop, verjaardag van wijding). Utrecht en Haarlem: H. Wulfrannus, bisschop-be lijder; mis Statuit; 2 geb. van de ferie; pref. van H. Kruis; wit. WOENSDAG: H. Benedictus, abt; mie Os justi; 2 geb. van de ferie; pref. van H. Kruis: wit. DONDERDAG: mis van de ferie; pref. van H. Kruis; paars. VRIJDAG: Zeven Smarten van O. L. Vrouw; eigen mis; 2 geb. van de ferie; Credo; pref. van O. L. Vr.; wit. ZATERDAG: H. Aartsengel Gabriö; eigen mis; 2 geb. van de ferie; pref. van H. Kruis: wit. ZONDAG 25 maart: Palmzondag; eigen mis; Credo; pref. van H. Kruis; laatste evang. (in stille missen) van palm wij ding: paars. rankrijk. Rajah, een vier meter leng. boa constrictor, die drie weken geleder, in Parijs uit de auto van zyn baas vtrdween is enkele honderden mete.s verder teruggevonden. Hij is 30 pond afgevallen. De Solomon R. Guggenheim stichting heeft bekend gemaakt dat zij ieder jaar 10.000 dollar zal uitloven voor het bes te schilderij ter wereld. De prijs zal in de loop van het jaar voor de eerste maal aan de winnaar worden overhan digd door president Eisenhower. De be oordeling geschiedt door een internatio nale jury. Behalve dat een internationale prijs van 10.000 dollar wordt uitgeloofd, zul-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 9