Massabetogingen in Tiflis Wat beoogt het Kremlin? Khroesjtsjevs onthullingen brengen heel Rusland in beroering Kleine bonzen in het Westen zingen dapper het refrein Moord betekent levenslang TWEE GEMECHANISEERDE FRANSE DIVISIES NAAR ALGIERS Twee mensen bij brand omgekomen Uitkering ineens so veel mogelijk vóór 1 mei 4 Franse versterkingen naar Algiers ORR Vechtpartij in Amsterdam Egypte sal Israël eker aanvallen s Nieuw feuilleton Dr. M. J. de Jong Woningen van zes gezinnen te Amsterdam geheel uitgebrand Het weer. Eventueel minder dan drie pet. De agitatie tegen Stalin MAANDAG 19 MAART 1956 o 79sfe JAARGANG No. 26555 Reeds - 132 doden bij aardbeving in Libanon „Weersomstandig heden" „Geheel en al" Ja en amen n t""* ■I I mmm Portier met mes gestoken Massa-emigranten huwelijk Israëlische premier: Secretaris van het bisdom Rotterdam „Belangrijke lenteoperaties" Veulen lederen jassen 175 Veranderlijke bewolking BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuIden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severta. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERlbNIIblAKIbr 16 cents pei millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weiqeren ABONNEMENT SPRI3S 50 cents per week. f2.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na SJ0 uur 's avonds teL 21544. GEORGIERS nemen het op voor hun „landgenoot" Stalin Naar de inhoud zijn de beschuldi gingen, die Nikita Khroesjtsjev tegen zijn vroegere meester, Jo sef Stalin, heeft ingebracht, voor het Westen geen verrassing. De ene Wes terse staatsman kon met de „rotje tsaar" tijdens zijn leven wat beter op- Schieten dan de ander maar geen van «en veronderstelde bij Stalin bijzonder ^eel scrupules. Bloedige terreur en Chantage /an de laagste sooort waren tie middelen, waarmee hij werkte. Ver geleken bij de duizenden geestelijken, boeren en soldaten, die hij heeft laten ombrengen, is het bijzonder onbelang- dat hij de corpulente heer p*"r°es.itsiev ooit heeft gedwongen, tot ff?0' leedvermaak van een talrijk pu- pneK, de Gopak te dansen. Belangrijker £at de heren Khroesjtsjev, Mi- KOjan, Voroshilov, Molotov en hoe zij nog meer moger, heten, altijd braaf en vaak maar el te ijverig hand- en span diensten aan <je verfoeide Stalin heb ben verleend. Al houdt Khroesjtsjev hu nog zoveel en nog zulke lange re devoeringen. hij zal nooit het feit kun nen wegpraten, dat hij en de zijnen onder het Stalin-regiem zo hoog waren gestegen, da+ z" de man na zijn dood zonder veel dispuut konden opvolgen. 2elfs al schrijven zij bij een volgend Partijcongres Stalins dood als een oir- baar geval van tyrannicide op hun conto, dan verandert dat aan de hele zaak niets. Zij zijn opvolgers en geen omverwerpers. Khroesjtsjev's geheime toespraak jyas dan ook geen requisitoir tegen poli- Kek^ onfatsoen, maar tegen de persoon jtelin. Zelfs heeft men al opgemerkt, fj«t de agitatie tegen Stalir niet ver der teruggaat dan tot de moord op Ki- *0v en dat alles wat Stalin in het laatst Can de jaren twintig en het begin van Ce jaren dertig heeft ondernomen om ■Trotsky klein te krijgen en de gedwon gen collectivisatie door te zetten, tot tiusver gehandhaafd is als communisti sche verworvenheden. Een van de over leden Sovjet-groten, Vishinsky, heeft in tie Veiligheidsraad der herenigde Na- bes eens het verhaal verteld van de wtjze, waarop het bericht van Talley rand's dood werd vernomen op de Euro- hese kanselarijen. Mei. toonde zich bij zonder geschokt door het nieuws van het overlijden var. de fameuze diplo- hiaat, zo vertelde Vishinsky, maar men vroeg zich ook onmiddellijk af: „Wat heeft hij er mee vóór gehad". Diezelf de vraag kan men ook nu stellen, naar aanleiding van Khroesjtsjev's felle aan- alcernf, Stalin. Want men is het er vrij haal ovo ov?.r eens, dat het hele ver- :_er ziin „geheime" rede, met De aanval van de eerste secretaris van de communistische partij van de Sovjet-Unie, Nikita Khroesjtsjev, op de nagedachtenis van Jozef Stalin wordt in de gehele Sovjet-Unie vrijelijk be sproken, zo seint Reuters correspon dent uit Moskou. De 26 miljoen partij leden en leden van de jeugdorganisa tie van de partij zijn op de hoogte ge bracht van de juiste inhoud van Khroesjtsjevs toespraak, doch ook in veel bredere lagen der bevolking dringt de inhoud door. Partijfunctionarissen die tot taak hebben de officiële beslui ten wereldkundig te maken en te ver klaren, de zogenaamde „agitatoren", gaan van fabriek tot fabriek en van bureau tot bureau en geven uitleg van de verwerping van de persoonsverheer lijking. Ook verklaren zij het vijfjaren plan, dat een „historisch besluit" van het twintigste partijcongres wordt ge noemd. In Tiflis, de hoofdstad van het geboorteland van Stalin, Georgië, schij nen zeer veel „agitatoren" werkzaam te zijn. Het staat overigens wel vast dat zich in de staat Georgië ter gelegenheid van de sterfdag van Stalin, op 5 maart, ernstige ongeregeldheden hebben voor gedaan. inbegrip"*^"1 détail van de derUg p®l -in^nge^nd-e vielen, rechtsie^f fder die ™,z* komstig is. Het is elh6t discretie. een opzettelqke m- Eén verklaring kan genwoordige leiders ziet ón a Wijze willen distanciëren van duidelijke tiige Stalin-aera. Zij wiSe„V Vd^™ bier hun eigen blazoen en dat vL i" communistische partijen in het buiten land zuiveren van alle smetten dië een beletsel kunnen vormen voor de Politie!. van v. .edzame coëxistentie en de vorming van Volksfronten. Men moet daarbij wel opmerken, dat het geen ticiginele en zeker geen erg effectieve Methode is om de fouter van een re- Siem aan één enkele man te wijten. Tken tweede hypothese is, dat het nieu we vijfjarenplan aan belangrijke groe pen van de Sovjet-bevolking zulke zwa- eisen stelt, dat het gewenst is om te tonen, dat het onder Stalin óók v.alles was. Een derde mogelijk- ]s' dat er voorbereidingen worden s„u° en °m het Stalinisme te om- v drijven als een strafbare dwaling, ■aaraan sommige Sovjet-leiders zich m =1" dan anderen hebben schuldig ge- tien S totale aantal mogebjkhe- Woii, zeker niet geringer zijn dan die na Ho flnn/1 xmn TollonboiMl 711T j 1 pieSeldheden in Tiflis op 8 maart Krei;tit de tegerwoordige heren in het vrpJtithn niet terugschrikker voor be- zipht? indiscreties, noopt tot grote voor- Hik il e'd. Theoretisch is het natuur- kojapbgelijk, dat Khroesjtsjev en Mi- lin door hun fuiminaties tegen Sta ken o kettingreactie in het leven heb- beh„ oePGrl. die zij zelf niet ten volle g tifson. Maar of dat nu wel het 's, moet worden afgewacht. pe aardbeving, die vrijdagnacht het uiden van Libanon heeft geteisterd, r 4 volgens de tot dusver beschikba- 6 ke,',< /ens aan 132 personen het le- ea gekost. Het aantal gewonden be draagt meer dan 500. Van 100 van een s de toestand ernstig. 30.000 mensen pin dakloos en de schade wordt op 300 miljoen gulden geschat. De staatshoofden van Egypte, Irak, ti'danië en Syrië hebben hun medele- lv,ti betuigd. Uit Egypte en Syrië is tuf hulp onderweg. Ook worden m C*e A,"?rikaanse transportvliegtuigen et medicamenten en levensmiddelen erwacht. Engeland heeft aangeboden, «oet marineschepen hulp te verlenen. Een door de censuur vertraagd en nu pas uit Moskou ontvangen bericht spreekt er van, dat een reiziger, die op 16 maart uit Georgië in Moskou terugkeerde, ver haalde hoe er op 7 maart studenten demonstraties begonnen. Dat was dus twee dagen na de herdenkingsdag van Stalins overlijden. Op 9 maart maakte het blad „Zarya Vostoka" in een hoofd artikel melding van Stalin als een „emi nent leerling van Lenin", „een van de grootste revolutionairen en een emi nent Marxist". Volgens welingelichte kringen in Wenen hebben op 8 maart ongeveer honderd duizend mensen in Tiflis hef tig tegen de aanvallen op Stalin gede monstreerd. Volgens deze kringen had de menigte portretten van Khroesjtsjev, premier Boelganin, vice-premier Miko- jau en andera leiders, die Stalin had den gekritiseerd, verwijderd. De de monstratie wordt het grootste sponta ne massaprotest sedert meer dan dertig jaar in de Sovjet-Unie gehouden ge noemd. De demonstranten zouden de straten van Tiflis hebben geblokkeerd en gebouwen van het centrale comité der partij bezet. Zij droegen spandoe ken mee met leuzen als „Lang leve Stalin". Er heelt volgens genoemde kringen geen bloed gevloeid, omdat de politie niet tegen de demonstranten optrad en de militairen order hadden gekregen niet te schieten. De universi teiten en scholen van Tiflis waren ge durende vier dagen na de demonstratie gesloten. Uit Kopenhagen wordt bericht, dat de Deense premier, Hansen, op 8 maart een bezoek aan Tiflis zou brengen en dat die reis om onbekende redenen was afgelast. Hansen zou van Kiev naar Tif lis vliegen, doch onderweg, in Rostov, heette het dat een landing in Tiflis door de weersomstandigheden werd uit gesloten en dat men naar Bakoe zou vliegen. Het is tenminste bevreemdend, dat zaterdag het Georgische blad „Zarya Vostoka" de eis stelt, dat „de recht banken verstoringen van de orde en schending van de wet in Georgië" de kop moeten indrukken. Het blad is een officieel communistisch orgaan. Welke de samenhang van de kwestie-Stalin met de ongeregeldheden, die bij geruchte in Georgië hebben plaats gehad, is TOt n°g bet onderwerp van veel vSfiftilaties. Het blad kritiseert een rtp fu f bank wegens „schending van vpprrfi' on3uiste beslissingen, ongemoti- en an<wlrtraginS van de procesgang" een eevli „ernstige fouten- Het noemt die bij verstek6en 21-ïarige/erdachte, mm™»!. rk en OP grond van een «tpplrf lVTn ai. cldiging werd veroor- dean<terekantSC?t blad' "aan 7«nL muheeft de volksrecht- bank zonder rechtvaardiging clemente vonnissen uitgesproken tegen bepaalde overtreders van de .socialfsüsche wet! ten. Zou men al willen aannemen, dat de uitvoerige beschouwingen in het blad met andere gebeurtenissen verband houden, zo is de slotzin van het hoofd artikel merkwaardig: „De werkers van Georgië, zoals net gehele verscheiden volk van de Sovjet-Urne, zijn volledig en onwrikbaar besloten, met ere de beslissing van bet 20ste congres van de communistische partij der Sovjet- Unie, de grandioze taak van de com munistische opbouw van ons land, uit te voeren." Er zij aan herinnerd, dat het tijdens dit 20ste congres geweest zou zijn, dat Khroesjtsjev zijn vernie tigende rede over Stalin gehouden zou hebben. Walter Ulbricht, de eerste secretaris van de Oostduitse communistische par tij, heeft op een partijvergadering ge sproken over „De les van het recente partijcongres in Moskou",, zo meldt het officiële Oostduitse persbureau. Aan vankelijk was gemeld dat Ulbricht een hartaanval zou hebben gehad. Ulbricht veroordeelde, evenals twee weken ge leden, de persoonsverheerlijking van Stalin. Stalin stond over het algemeen bekend als de „man die Hitiers fascis ten versloeg", aldus Ulbricht, „doch onze partijdocumenten verklaren dat het fascisme werd verslagen door de heldhaftigheid van het Rode leger." Ulbricht zei onder meer nog: „Stalin behoort niet tot de klassieken van het Marxisme, omdat hij de normen van Lenin schond en grote fouten maakte bij het verwerkelijken van de partijpo litiek". Ulbricht voegde hier nog aan toe dat zijn eerste aanval op Stalin onrust onder de partijleden had ver oorzaakt, doch dat een „realistische correctie" van Stalins positie de com munistische landen versterken zal, als de partijfunctionarissen deze kwestie „openhartig, duidelijk en eerlijk" aan het volk verklaren. Toen Malenkov, plaatsvervangend premier en minister voor de elektrici teitsvoorziening, die momenteel een be zoek aan Engeland brengt, zaterdag in Londen een grote elektrische centrale bezocht, werd hem door verslaggevers gevraagd naar zijn mening over de be schuldigingen van Khroesjtsjev aan het adres van Stalin. Via een tolk ant woordde Malenkov dat hij nog geen gelegenheid had gehad de krantenbe richten daarover te bestuderen. Op de vraag of hij nog steeds met Khroesj tsjev bevriend was, zei Malenkov: „Ja, zeker, geheel en al". Een gezaghebben de zegsman die contracten heeft met de Russische ambassade te Londen heeft gisteravond meegedeeld dat Ma lenkov toen bezig was berichten uit Moskou te bestuderen en dat hij voort durend in verbinding met Moskou stond. Malenkov liet zich ook op de hoogte brengen door Andrei Gromyko, die via Parijs te Londen per vliegtuig uit Mos kou arriveerde om de vergadering van de V.N.-subcommissie voor ontwapening in de Engelse hoofdstad bij te wonen. De gehele zondag was er veel activi teit in en rondom de Russische am bassade te Londen. Volgens het Franse communistische dagblad „L'Humanité" van gisteren heeft de tegen Stalins nagedachtenis gerichte rede van Khroesjtsjev Sta lins werk, zijn „personen-cultus" en de consequenties daarvan behandeld. Bijzonderheden uit de rede vermeldt het blad niet. Het Italiaanse communistische partij orgaan „l'Unita" heeft gisteren in een verslag van zijn Moskouse correspon dent eveneens Khroesjtsjevs felle aan val op Stalin bevestigd. CHk de secre taris van de Britse communistische partij, Harry Pollitt, heeft zich giste ren geschaard in de rij van communis ten die kritiek op Stalin hebben gele verd. Egypte In een bioscoop te Kafr Sakr, een dorpje in het noordoosten van de Nijldelta is tijdens een voorstel ling een balkon ingestort. 42 mensen zijn om het leven gekomen en 53 ern stig gewond. m - mM 1 J 1 Ter versterking van de Franse troepen, belast met de taak de opstand tn Algerië de kop in te drukken, zijn 500 Franse militairen met het troepenschip „Sidi Ferruch" in Algiers aangekomen. Volgens de laatste berichten zullen de troepen worden uitgerust met een kleine honderd helikopters en met lichte vliegtuigen, om de rebellen in het bergland te kunnen bestrijden. Twaalf Amerikaanse militairen, ge stationeerd op het vliegveld Soester- berg, zijn in de nacht van zondag op maandag tijdens het passagieren in Am sterdam aan het vechten geraakt in een café aan het lang niet rustige Thor- beckeplein. De aanleiding tot de ruzie was waarschijnlijk de onhandigheid van een burger, die een glas bier van een Amerikaan omstootte. Er ontstond hand gemeen. dat zo hoog liep, dat de deur bewaarder van het etablissement er zich mee bemoeide. Een opgewonden Amerikaan stak hem met een mes, dat hij van een ander had gekregen. Het gezelschap nam de vlucht in een auto, doch door de activiteit van de politie-radiodienst werd het juist op de Utrechtse brug aangehouden. Vier Amerikanen zijn vastgehouden in het bureau Singel. De overigen, die zich uit solidariteit ook kwamen melden, wer den heengestuurd. De deurbewaarder is in het Binnen gasthuis verbonden. Te Chatham, in de Canadese staat Ontario, zullen zes telgen van de uit Limburg afkomstige familie Dorssers op 28 april a.s. in het huwelijk treden met zes andere Nederlandse immigran ten. De huwelijkspartners kenden el kaar geen van allen uit Nederland. De Israëlische premier, Ben Goerion, heeft gisteren op een congres van het 500.000leden tellende Israëlische vak verbond verklaard, dat Egypte in de komende paar maanden zeker Israël zal aanvallen, als dit land niet „in de onmiddellijke toekomst" wapens voor de verdediging krijgt. De premier, die tevens minister van defensie is, zei dat het wapencontract dat Egypte met Tsjechoslowakije heeft gesloten, een oorlog naderb'j heeft ge- BEN GOERION bracht. De Israëliërs hebben, zo zei hij, niet één tank die in kwaliteit opweegt tegen die van de Arabische legers, geen enkel jachtvliegtuig, dat de Rus sische Mig in snelheid kan evenaren en geen bommenwerper, die in kwaliteit ge lijk is aan de Russische „Iljoesjin". Volgens Ben Goerion hebben de Egyp- tenaren 200 Migs, 60 Ujoesjins, tiental len Stalin-tanks en een aantal duikboten gekregen. Sprekend over de toestand aan de grenzen tussen Israël en de Ara bische landen verklaarde de premier, dat Israël tengevolge van de „Arabi sche guorilla-actie" in de afgelopen acht jaar 900 man heeft verloren. De 17 afgevaardigden van de Demo cratische partij, die New York verte genwoordigen in het Amerikaanse con es, hebben er bij president Eisenho wer op aangedrongen, Israël voor 50 miljoen dollar aan Amerikaanse wapens te leveren „ter voorkoming van oorlog in het Midden-Oosten". (Reuter. U.P.) KAREL DTTSEL, brigadier-rechercheur bij de Amsterdamse politie, zakt plotseling dood ineen, nadat hij de eerste akkoorden heeft aan geslagen van de piano-begeleiding van een lied, dat door de agent Hanenburg ten beste zal worden gegeven op de feestelijke jaarver gadering van de Bond van Politiepersoneel. De dokter constateert: hartverlamming. Maar inspecteur Galama vertrouwt het niet. Hij heeft zijn vermoedens en gaat aan het speuren, met Friese stijfhoofdig heid en zonder de minste aanmoediging van zijn superieuren. Hij' koml op het spoor van een bende valsemunters en brengt de verdacht plot selinge dood van Karei Ditsel met de duistere praktijken van deze heren in verband. Listig weet hij tezamen met inspecteur Bartels van de Vals-Geldcentrale het net steeds dichter aan te halen, totdat de hele bende kan worden ontmaskerd. Ziedaar een aanduiding van de inhoud van een boeiende speurders roman: niet volgens het gebruikelijke buitenlandse recept met een onwaarschijnlijk geniale particuliere detective, maar een typisch Nederlands verhaal, dat speelt in een typisch Nederlandse stad, Am sterdam, zodat de lezers ten nauwste kunnen meeleven met de reeks van spannende, levensechte, gebeurtenissen. Van vandaag af publiceren wij dit door EWOUT SPEELMAN ge schreven verhaal als feuilleton in ons blad. Wij zijn er bij voorbaat van overtuigd, dat onze lezers ingenomen zuilen zijn met deze op peil staande speurdersroman van oorspronkelijke Nederlandse makelij. In overleg met de bisschop van Haar lem, mgr. J. P. Huibers, heeft de bis schop van Rotterdam, mgr. M. A. Jan sen benoemd tot secretaris van het bis dom Rotterdam dr M. J. de Jong, tot nu toe secretaris van het bisdom Haar lem. Dr. M. J. de Jong werd 15 mei 1919 geboren te Waddinxveen en 3 juni 1944 priester gewijd. In augustus 1944 werd hij benoemd tot kapelaan te Lut jebroek. Van januari 1946 tot juli 1949 studeerde hij zowel Romeins als ker kelijk recht te Rome. waar hij promo veerde op een proefschrift over het wezen en de innerlijke onontbindbaar heid van het huwelijk volgens het na tuurrecht. In augustus 1949 werd hij benoemd tot kapelaan aan het Begijn hof te Amsterdam en in augustus 1950 tot secretaris van het bisdom Haarlem. Met ingang van vandaag is hij in zijn nieuwe functie benoemd. De Franse min.-presd. in Algiers, La- coste, heeft gisteren bij zijn terugkeer uit Parijs ie Algiers verklaard, dat de Franse strijdkraenten in Algiers belang rijke operaties voor de lente voorbe reiden. Met het oog hierop zullen vóór 10 april twee gemechaniseerde divisies uit West-Duitsland naar Algiers worden overgebracht. Voorts zai ongeveer de gehele Franse vloot langs de kust van dit gebied gaan patrouilleren. Volgens Lacoste zullen de genoemde divisies worden gebruikt als een reserve met grote beweeglijkheid en vuurkracht. Ook zullen binnenkort 50 van de benodigde 300 verkenningsvliegtuigen in Algiers (Van onze verslaggever) Bjj een felle brand in een perceel aan de Tweede Nassaustraat te Amsterdam zijn vannacht twee mensen, de 59-jari- ge man J. v. Boven en zijn 63-jarige vrouw G. W. Mullens, beiden circusar- tisten, om het leven gekomen. De wo ningen van zes gezinnen brandden ge heel uit. De brand ontstond tegen vier uur op de eerste verdieping aan de voorzijde, waar de slachtoffers woonden. Blijk baar hebben ze nog getracht te vluch ten, want hun stoffelijke overschotten werden gevonden op de overloop van het trappenhuis bij de deur van hun woning. De ■«'lammen staken via een luchtkoker, die in het midden van het perceel is gelegen, in een minimum van tijd het gehele huis in brand. De heer Tim v. d. Tas, die in zijn woning op de derde verdieping nog op was, rook brandlucht en heeft terstond zün buren gewaarschuwd. Hij trapte de deuren in en haalde de mensen van hun bedden. De meeste hunner konden niet meer via het trappenhuis de straat op vluch ten maar moesten over de zolder, die met een branddeur ir verbinding staat met de zolder van het perceel er naast, aan de vlammen ontkomen. In de grootste haast konden sommigen nog wat kleren grijpen, die ze in de wo ning van de buren hebben aangetrok ken. Anderen hadden alleen nog maar een pyama aan, waaromheen ze een jas of mantel hadden geslagen. De brand greep zo snel om zich heen dat de brandweer, die direct met veel ma teriaal ter plaatse was, het perceel niet kon binnendringen en via een Metzlad- der het perceel er naast moest binnen klimmen. Behalve de slachtoffers woonden in het perceel op dezelfde verdieping ach ter een gezin van twee personen, op de tweede verdieping een gezin van twee personen en een van vijf en op de derde verdieping een gezin van drie en een gezin van twee personen, totaal 16 personen. Het mag een wonder heten dat het bij twee slachtoffers is geble ven en alle anderen nog gered konden worden. Het huis was in de kortst mo gelijke tijd een grote vuurzee, waarte gen de brandweer machteloos stond. Alleen het achterhuis, dat door een binnenplaats van het voorhuis is ge scheiden, is gespaard gebleven. De brand sloeg over op de belendende per celen; van een ervan is de kap uitge brand, maar de brandweer wist met zeven stralen erger te voorkomen. Van de inboedels is niets gered. Sommige gezinnen waren wel, andere niet ver zekerd. De omgekomen vrouw stamt uit de bekende circusfamilie Mul lens. De familieleden van de slachtof fers zijn door de politie gewaarschuwd, ze waren volkomen overstuur. Aanvankelijk werd verondersteld, dat de brand was ontstaan door een omge vallen petroleumtoestel. Dit blijkt ech ter niet juist te zijn. Uit het politie-on- derzoek, dat de officier, mr. W. P. Bak hoven liet instellen, is gebleken, dat in de kamer waar de brand begon een haard stond, zonder asbest of andere De schermende onderplaat. Ook zou de schoorsteen, zo heeft een zoon van net echtpaar medegedeeld, niet goed getrok ken hebben. De haard was volledig uit gebrand. Het is echter een dermate gro te ravage in de kamer, dat het de vraag is of men er nog in zal slagen de oor zaak van de brand vast te stellen. In de keuken stond op de aanrecht naast het gastei een petroleumtoestel. dat wel door vuur zwart geblakerd was, doch niet was omgevallen. In tegenstelling tot de bewoners van de eerste verdieping van een der aan grenzende woningen, hebben de bewo ners van de 2e en 3e verdieping van het uitgebrand huis. die tot een uur of vier vannacht op de 3e verdieping Dij elkaar zijn geweest, niets vernomen van een twistgesprek tussen de heer en me vrouw Van Boven. De stoffelijke overschotten van de slachtoffers zün naar een ziekenhuis overgebracht. aankomen, alsmede vele hefschroef- vliegtuigen, aldus de minister. Toen Lacoste gevraagd werd, wat men dacht te doen nu grote aantallen Alge rijnen, die zitting hebben in gemeente raden en andere gemeentelijke licha men. hun functies neerleggen, ant woordde hij. dat telkenmale wanneer het vereiste quorum niet gehaald wordt een speciale delegatie benoemd zal wor den om het gekozen lichaam te vervan gen. Hij zeide. dat de rebellen van nu af aan op snelle wijze door militaire rechtbanken berecht zullen worden. Desertie van militairen zou streng be straft worden, aldus Lacoste. Wan neer desertie gepaard gaat met het stelen van wapens en/of munitie, dan zai dit met de dood worden bestraft Ten aanzien van de executie van twee honderd reeds ter dood veroordeelde rebellen, waarop van de zijde van de Franse kolonisten krachtig aangedron gen wordt zei de minister-resident, dat deze kwestie op kalme en niet-emotio- nele wijze behandeld zou worden en dat hij hierin geen druk van welke zijde ook zou accepteren. Advert entt» Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 nnr) Veranderlijke bewolking. Geen regen van betekenis. In het noor den van het 'and iets wanner ove rigens weinig verandering in tem peratuur. Matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. Zon: 6.45-18.55 Maan: 11.36-3.10 Na onze berichten van zaterdag ver nemen wij over de resultaten van hel loónoverleg nog, dat de wijze, waarop de uitkering ineens van drie procent uit de winst zal geschieden, wordt overgelaten aan het overleg in de be drijfstakken, terwijl ook de afzonder lijke ondernemingen hierin wel een zekere vrijheid zal worden gelaten. Et wordt wel naar gestreefd om de uit kering póót een bepaalde daturn (ge noemd is l mei), overal waar dit mo gelijk is, te doen geschieden, maar het is niet uitgesloten, dat verscheidene bedrijven het bedrag over enige tijd zuilen uitsmeren, bijv. iedere week een kwart gedeelte. Het is verder ook mogelijk dat be drijven, die niet in staat zijn de volle drie procent uit te keren, volstaan met b.v. één of twee procent. Verder is van verschillende zijden de suggestie ge daan, het bedrag van de uitkering in eens vrij te stellen van loonbelasting en sociale lasten. De ministers hebben zich hierovei nog niet uitgesproken, omdat men van iets dergelijks tijdens het overleg de consequenties nog niet kon overzien. Over de differentiatiemogelijkheid van nul tot zes procent vernemen wij nog, dat de datum, waarop een CAO voor net laatst afgesloten werd, be palend zal zijn voor de ingang van de nieuwe verhoging. Een tweejaar lijkse CAO, die voor het laatst op 1 mei 1955 vernieuwd werd. mag b.v. op 1 mei herzien worden. Het twist punt w-as, zoals wij reeds meldden, of de datum waarop alle CAO's ge wijzigd moeten zijn, 1 september of 1 december 1956 zal zijn. De rege ring voelde meer voor 1 december 1956. Advertentie HAZETf ABRIEKEN TE ZEVENBERGEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1