Graaf Egbert ...a/tyd weel/ Koningin bij de viering van gouden jubileum Totaal80.000 deelnemers aan de Stille Omgang Lente in ITALIË Antillen bis,dom P m Is regiem in Sovjet-Unie op zijn retour? Moord betekent levenslang Bommen op de wachtlijst D Ver. tot behoud van Natuurmonumenten Mgr. J. G. v. Schaik bediend Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem onder de 35.000 pelgrims van de laatste zondag Malenkov in Engeland Gouden borstkruis voor mgr. Nierman Russische emigrant houdt gedurende twee weken lesingen in ons land Van t één komt het ander... Tussen neus en lippen MAANDAG 19 MAART 1956 PAGINA SOEKARNO: Kabinet moet overeenstemmen met de verkiezingsresultaten De nacht der Amsterdammers Het wondere ontwaken van de natuur pe steden met haar kunstschatten en rijke historie wachten U. Wij schieten een stuk van de maan Boerderijbrand te Gadier en Keer Bewoner in de vlammen omgekomen Geschenk van St.-Vitus- parochie Hilversum Benoeming bisdom Haarlem Zaak-Jungschlager Amerikaanse juristen aan gezocht voor beroep op de Indonesische regering H. A. v. d, POLL ADJ.- DIRECTEUR K.R.O. Vrouw verdronken LIKDOORNS WONDEROLIE door EWOUT SPEELMAN Revolutie is rijp Op Schiphol Reizigers uit Argentinië ini quarantaine MAN OMGEKOMEN BI J BRAND Slavenhandel in Frankrijk In het afgelopen jaar 15.000 meisjes verdwenen Wolven contra beer Koopjes Omboog gezogen Medaille Advertentie PALACE 26 CENT H.M. de Koningin heeft zaterdagmid dag de herdenkingsbijeeenkomst van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dier vereniging, in het Concertgebouw te Amsterdam, bijgewoond. Dr. J. A. van Steijn, voorzitter van de vereniging, zei in zijn openingswoord dankbaar te zijn voor de steun, die de vereniging altijd heeft ondervonden van het Koninklijk hnis. Spreker sprak te vens waardering uit over de medewer king van het ministerie van O., K. en W. Hij memoreerde hoe het werk van de vereniging onder g.ote moeilijkheden begon. Dr v. Steijn achtte het een teken van officiële waardering, dat de laat ste jaren op de begroting van het mi nisterie een bedrag van 3 miljoen gul dens is uitgetrokken voor de aankoop van natuurmonumenten. In het bijzon der heette spreker welkom de minister van O.K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals. de commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. 3. Prinsen, de wethouder voor kunstzaken van Amsterdam, mr. A. de Roos en voorts vertegenwoordigers van de mi nisters van landbouw, justitie, finan ciën, oorlog, sociale zaken, verkeer en waterstaat en wederopbouw en volks huisvesting. Na het openingswoord van de voorzit ter sprak de minister van O. K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals, die namens de regering de vereniging met haar gouden jubileum gelukwenste. „Wat wfl hier herdenken aldus de minister is niet alleen „begin en voortgang" van een vereniging. Wel licht nog meer zijn wij hier bijeen om te getuigen van onze dankbaarheid te genover een kleine groep van idealisten, die 50 jaar geleden het moedige begin heeft gemaakt met een culturele activi teit, waarvan thans de betekenis voor het algemeen welzijn volledig wordt er kend: de natuurbescherming. Met de oprichting van de vereniging schiepen zij zich niet alleen een werktuig om be paalde concrete resultaten te bereiken, maar gaven zij tevens de impuls aan een beweging, die dank zij hun onver flauwde strijdlust en overredingskracht ln de loop der jaren de belangstelling gewonnen heeft van ons gehele volk en van zijn overheden. Voor deze pioniers arbeid blijven wjj hun warme erkente lijkheid verschuldigd." Aan het slot van zijn rede deelde de minister mede. dat H. M. de Koningin aan zeven leden van het personeel, die reeds meer dan 25 jaar in dienst der vereniging zijn, onderscheidingen heeft verleend. De minister reikte daar na de onderscheidingen uit. De eremedaille verbonden aan de or de van Oranje Nassau in goud ontving de heer D. Brinksma (De Steeg), hoofd boswachter van het Nationale Park Ve- luwezoom. De zilveren eremedaille ont vingen: de heren J C. Peynenburg (Loon op Zand), boswachter natuurmonument de Loonse en Drunense duinen, G. H. Zondagmiddag is mgr. J. G. van Schaik, proost van he'. metropolitaan kapittel en verbondsadviseur van de K_A.B.. door deken G. C. Smit in het St.-Elisabeth-ziekenhuis te Amersfoort bediend. Verleden week verbleef mgr., die onlangs zijn 85ste verjaardag vier de, enige dagen in het St.-Antoniuszie- kenhuis te Utrecht, omdat 'n lichte bron chitis was geconstateerd. Zondag werd de patiënt overgebracht naar huize St.- Joseph te Amersfoort, waar hij reeds enige jaren verblijft. Dezelfde dag ech ter werd een trombose geconstateerd, die, hoewel niet van ernstige aard, over brenging naar het ziekenhuis en bedie ning gewenst maakte. Over de toestand van mgr. konden vanmorgen door de behandelende geneesheer geen mede delingen worden gedaan. President Soekamo van Indonesië heeft gisteren verklaard te wensen dat de nieuwe regering in overeenstemming zal zijn met de resultaten van de al gemene verkiezingen. In een rede op een massavergadering te Malang in Oost-Ja va zei Soebarno, dat de regering een afspiegeling dient ie zijn van de keuze van het volk. indien het volk een groene regering wenst, moet de re gering die kleur hebben, als het volk een rode regering wil, dan moet zij rood zijn." Hij verklaarde de samenstelling van het kabinet, die hem door formateur Ali Sastroamidjojo is voorgelegd, te zullen bestuderen, voordat hij er zijn goedkeuring aan zal hechten. Hij her haalde, dat enkele personen op de lijst van ministers hem nog niet bekend wa ren. De communistische vakbeweging heeft een telegram naar Malang ge zonden, waarin er bij president Soekar- no op wordt aangedrongen de samenstel ling van de regering te verbeteren door er een communistische vertegenwoor diger in op te nemen. De formateur had naar wordt vernomen het plan de communistisch gezinde Sardja- wo op te nemen als minister van staat, maar de grote Islamietische partijen, de Masjumi en de Nahdatul Ulama, ver zetten zich in beginsel hiertegen. (A.N.P.) VVillems Cs Graveland) boswachter van het landgoed Hilverbeek, B. J. Teunis- sen (Velp) boswachter natuurmonument Beekhuizen, G. H. Bienenmann (Mook) boswachter natuurmonument de Moo- ker heide. De heren C. Boot en T. Brouwer, vogelwachters van de broed plaatsen op Texel, ontvingen de ereme daille in brons. In een rede oleitte mr. H. Wester- mann, bestuurslid, voor het behoud van een zo uniek natuurmonument als de Biesbosch. Verder zei hij o.m.: „De sta ten van Noord-Holland staan deze maand voor een uiterst belangrijke be slissing. Nadat zij twee jaren geleden het streekplan voor de Zaanstreek heb ben aangenomen, staat nu het streek plan voor de Noordelijke IJmond te hunner beoordeling. De Hoogovens zul len in 25 jaar uitgroeien tot een indus trielandschap van 600 ha Beverwijk en Heemskerk zullen één stad worden. In die periode zal 1150 ha weidegrond verloren gaan. Vervangende gronden zijn er te weinig, omdat anders de wa terwinning in het gedrang komt", al dus mr. Westermann. (Van onze verslaggever) Gedurende de derde en laatste nacht van de Stille Omgang trok het groot ste aantal deelnemers van de drie zon dagen ongeveer 35.000 onder wie ruim 10.000 Amsterdammers langs de aloude route door de binnenstad van Amsterdam. De Zuid-Limburgers waren met 1500 man naar Amsterdam gekomen, Fries land was met 900 vertegenwoordigd, uit Utrecht en omgeving kwamen 1700 deelnemers en uit Rotterdam 1300. De groep Oost-Gelderland wier organisa toren voor de 25ste maal de bedetocht hadden voorbereid was nu aanwezig in plaats van op de eerste zondag. Naast grote groepen uit Tilburg en het Westland waren er talrijke militairen, studenten uit Delft en de Volendammers in hun welbekende klederdracht. Maar bovenal waren bet ditmaal de Amster dammers zelf, die de Stille Omgang maakten. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft zaterdagavond in de Begijnhofkerk het Pontificaal lof gece lebreerd. In de prille ochtenduren van zondag passeerden vele Amsterdam mers hun grijze bisschop, die heel al leen de Stille Omgang maakte. Ook de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. van der Burg, behoorde tot de deelne mers. In de Begijnhofkapel droeg mgr. Huibers zondagmorgen een H. Mis op waaronder mgr. tot de aanwezigen sprak over het „Vierenswaardig Wonder". De Spoorwegen hadden 21 extratrei- nen ingelegd en bovendien reden er 240 autobussen, hetgeen meer dan normaal is, aangezien de te geringe deelneming aan de eerste Stille Omgang nog steeds moest worden ingehaald. De Amsterdamse parochiale groepen waren kleiner dan vorige jaren, maar hier staat tegenover dat zeer velen de Omgang op eigen gelegenheid maken. Vele deelnemers, die dit jaar per bus arriveerden, kwamen vroeger in de hoofdstad dan oepaald was en reeds kort na middernacht stroomden de rij en al door de Kalverstraat. Tussen een en twee uur kwamen er enige opstop pingen voor bij de nauwe doortocht van het Spui, maar langer dan een Advertentie Inlichtingen: Nationaal Italiaans Verkeersbureau E.N.I.T., Rokin 52, Amsterdam en bij alle reisbureaux. Dr. Fritz Zwicky, een Amerikaans sterrenkundige, heeft voorgesteld de maan te beschieten om daarvan zo doende een stuk in handen te krij gen. „Stel u voor wat het voor een geleerde zou betekenen, een stuk van de maan te kunnen bestuderen", zei Zwicky tijdens een interview op een bijeenkomst van Amerikaanse inge nieurs. Met een Aerobee-raket, die in zijn neus een kleinere tweedelige raket bevat, zou men het gestelde doel kunnen bereiken. Het tweede deel van de kleine raket zou de maan moeten raken en daar zijn explosieve last tot ontploffing brengen. Dr. Zwicky wil wel beneden wachten, totdat met recht de stukken er af vliegen. En nu maar hopen dat al thans een van die stukken op de aarde terecht komt. Als beloning voor de vinder is alvast een miljoen dollar uitgeloofd. In de nacht van zaterdag op zondag is door een nog onbekende oorzaak om streeks vier uur brand uitgebroken in de schuur en de stallen van een boer derij aan de Dorpstraat te Cadier en Keer. Bij de eerste bluswerkzaamheden geraakte de eigenaar van de boerde rij, een ongehuwde 69-jarige landbou wer, door de zich ontwikkelende rook bedwelmd met het noodlottige gevolg dat hij in de vlammen is omgekomen. Buren, die vrij spoedig de brand ont dekt hadden, haastten zich naar het woonhuis om de alleenwonende land bouwer te waarschuwen. Zij troffen hem evenwel niet in zijn woning aan. Bij het nablussen van de uitgebrande schuur en de stallen ontdekten de brandweren van Cadier en Keer en Maastricht het verkoolde lijk van de gezochte bewoner. kwartier heeft een groep niet behoe^ ven te wachten. Het totaal aantal deelnemers in de drie nachten wordt geschat op 80.000. waarbij vooral rekening gehouden moet worden, dat vele groepen dit jaar klei ner waren door inkrimping van het aantal extra treinen. Het pelgrimsaan tal uit het zuiden van ons land is ech ter weer toegenomen. Om halfzeven had de laatste groep die van de Krijtbergparochie de Stille Omgang gemaakt en zag men alleen nog enke len door de straten van de binnenstad trekken. De parochianen van de St.-Vituspa- rochie te Hilversum hebben het initia tief genomen aan de nieuwe bisschop van Groningen mgr. Nierman, oud-pa rochiaan van hun parochie, ter gelegen' heid van zijn consecratie een gouden borstkruis en ketting cadeau te doen. Alhoewel het nog niet zeker is dat zijn 80-jarige moeder bij de consecratie aanwezig zal zijn, woont zij in ieder ge val de pontificale H. Mis bij, die mgr. Nierman de zondag na zijn consecra tie in de St.-Vitusparochie te Hilversum opdraagt. De verheffing van enige landen in het Caraïbische gebied tot bisdommen heeft de vraag opgeworpen, waarom oo de Ned. Antillen niet tot bisdom zijn verheven. Deze vraag ligt te meer voor de hand, omdat enkele ja ren geleden hiertoe bij de Heilige Stoel een verzoek is ingediend door een plaatselijk comité onder voorzit terschap van het statenlid mr. I. C. Debrot. Bij informatie is gebleken dat aan- vankelijK de wens heeft bestaan, eerst af te wachten tot het koninkrijks-sta- tuut zou zijn bekrachtigd en de nieuwe staatkundige verhouding in werking zou zijn getreden. Verder, dat daarna de gezondheidstoestand van de huidige apostolische vicaris, mgr. van der Veen- Zepper.feldt, het voortschrijden der pro cedure in de weg heeft gestaan. Het schijnt echter wel in de lijn der verwachtingen te liggen, dat binnen niet al te lange tijd ook de Ned. Antillen tot Bisdom zullen worder verheven. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Blari- cum de weleerw. heer J. C. M. An- driessen, die kapelaan was te Hilver sum (H. Hart). Prof. dr. Henry P. de Vries, profes sor in de rechtswetenschappen aan de Columbia-universiteit te New York, heeft zaterdagavond voor de Neder landse televisie verklaard, dat verte genwoordigers uit C Amerikaanse ju ridische wereld zijn aangezocht zich aan te sluiten bij een beroep, dat door de Nederlandse orde van advocaten is gedaan op de regering van Indone sië om de rechtvaardigheid van het proces tegen Leon Jungschlager te Djakarta nader te onderzoeken. In het weekblad van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie deelt pro fessor mr. P. Oud namens de fractie van de WD mede dat men de zaak Jungschlager niet in de Tweede Kamer aanhangig heeft gemaakt, omdat een dergelijke actie de zaak zuiver in het politieke vlak zou brengen, waarmede de belangen van Jungschlager aller minst gediend zouden zijn. In de eeuwenoude Hasseltse kapel van Tilburg zal een novene voor Leon Jung schlager gehouden worden. In Gronin gen is een actiecomité in het leven ge roepen om te protesteren tegen de gang van zaken in het proces Jungschla ger. Op 29 maart zal in de Harmonie in Groningen een grote protestavond worden belegd. (ANP) De Russische minister van de elektrische centralen, Georgi Malenkov, die op het ogenblik in Engeland verblijft, heeft een bezoek gebracht aan het kracht station in Battersea. Men ziet hem hier in druk gesprek met voorman Bill Crampton. De tolk Valentin Koetsnetsof staat gereed om bij te springen. (Van onze correspondent) Het communistisch regiem in Rusland zal omvergeworpen worden door een revolutie van het volk uit. Het regiem in Rusland is op zijn retour. Het volk verliest langzamerhand zijn angst voor de machthebbers, maar omgekeerd neemt de angst van de machthebbers voor het volk toe. Dat alles is de stel lige overtuiging van de Rus A. A. Kan- daurov, die sinds veertien dagen in ons land vertoeft om een aantal lezingen te houden. In de vorm van een uitgebreid vragenuurtje sprak hij bijgestaan door drie tolken het eerst in Nijmegen op uitnodiging van de Russische Kring van de r.-k. universiteit. Kandaurov is actief lid van de NTS een wereldwijd vertakte organisatie van Russische emigranten die voor de om verwerping van het regiem in hun va derland werken. Hij is in Duitsland voorts correspondent van het in de Russische taal verschijnende weekblad Possev. Het blad, dat in Frankfurt a. M. wordt gedrukt en door Russen in 35 ver schillende landen gelezen wordt, vindt zijn weg naar de Russische bezettings troepen in Duitsland en wordt voorts via illegale kanalen Rusland binnenge bracht. Kandaurov raakte in de oorlog in Duitse krijgsgevangenschap, werd door de Russen bij de bevrijding naar een kamp in Oostenrijk gebracht, wist van daaruit te ontsnappen en bracht na een zwerftocht door enkele Europese lan den enkele jaren in Venezuela door. Van daar kwam hij naar West-Duitsland In de jongste bestuursvergadering heeft het KRO-bestuur de heer H. A. v. d. Poll benoemd tot adjunct-directeur, belast met de verzorging van de KRO- Gids. Tot nu toe was de heer v. d. Poll algemeen procuratiehouder van het Gidsbedrijf. Per 1 maart is officieel ni dienst getreden drs. A. J. J. v. d. Made, die belast is met de waarneming van het directeurschap van de K.R.O. Zondagochtend omstreeks half vier zijn een opvarende van het Nederland se kustvaartuig „Lis" die zich aan boord van zijn in de Maashaven te Rotterdam liggende schip wilde bege ven, en de 39-jarige vrouw die hem vergezelde, beiden in het water geval len. Een in de buurt liggende schip per slaagde er in eerst de man uit het water te halen en later de vrouw, maar deze bleek bij aankomst in het Zuiderziekenhuis te zijn overleden. De zeeman, die ook veel water had binnen gekregen, heeft men daar in observa tie gehouden. Advertentie II^P*VERWIJDERD MET Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van 11^5 bespaart U veel ellende. (66) 1 EERSTE HOOFDSTUK De brigadier-rechercheur Karei Ditsel van het Bu reau Inlichtingen en Falsificatiën zakte op zijn stoe) neen, juist uadat hij op de piano van het vereni gingsgebouw „Amicitia" het voorspel had gespeeld voor het lied ,,Si vous i'aviez compris", dat de agent Hanenburg, lyrisci tenor, voor de collega's en hun dames, bijeen op de feestelijke jaarvergade ring van de afdeling van de Bond van Politieper soneel zou ringen. De klok wees toen twee en twin tig uur en twintig minuten, tien minuten vóór half elf. Om half elf constateerde een ijlings ontboden geneesheer de dood, tengevolge van hetgeen in de wandeling hartverlamming genoemd wordt, om vijf minuten over half elf droegen vier collega's van de ontslapene het stoffelijk overschot naar de gereed staande ambulanceauto, onder het deskundig toe zicht van de Heer Johannes de Liefde, bedienaar van begrafenissen. Hem werd opgedragen ten aan zien van de overledene vrijgezel en zonder be kende familie voor de nodige formaliteiten zorg te dragen en de uitvaart-met-corpseer te regelen. Om tien minuten over half elf sloot de voorzitter, de agent eerste klas Van Vure met een toepasselijk woord de droevig gestoorde vergadering en gingen de aanwezigen, i.jg z. er onder de indruk, zwijgend huiswaarts. Om kwart voor elf hield de stadsverslaggever Jan Nierop zich onledig met het verwerken van al deze opgesomde "egevens in een veertigregelbericht met twee-koloms vier en twintigpuntskop en onderkop bestemd voor de ochtendeditie van „De Morgen- post" en schreef er een paar dit keer gemeende woorden van erkentelijkheid bij aan de nagedachte nis van de voortreffelijke politieman en joviale mens, die Ditsel zonder twijfel was geweest. Om acht minuten voor elf vertelde de brigadier „Tarzan" Velleman van afdeling zeven, bij wie Jan op bureau was aangelopen, om mogelijk nog wat bijzonderheden, dat hij brigadier er zo juist twee had gevangen. Twee béste ook, KoLiemozes en Tinus Kromme Wijsvinger, wélbekend in vijf arron dissementen, recidivisten, bij de burgerlijke stand ingeschreve als Mozes Adrianus Vingerling en Ma- rinus Jacobus van Gracht, op heterdaad betrapt bi) een inbraak in het pakhuis van de firma Pieter Citroen, destillateurs der eerste klasse. Deze lie den werden er tevens van verdacht de patrouil lerende agent tweede klasse Spoelstra op zijn ron de te hebben neergeslagen met een stuk van een loden pijp, nademaal de brigadier zélf deze pijp uit de tas met gereedschappen, welke de heren mét zich droegen, had gevist. De agent, die blijkbaar ge constateerd had dat de mannen zich op verdachte wijze nabij pakhuis ophielden én ze aangesproken had, lag nu in het Binnengasthuis en kon niet wor den gehoord. De verdachten gaven wel de inbraak toe allmht, want de brigadier had ze betrapt met een ontkurkte cn geledigde fles jenever van het merk „De drie kronen" in de hand maar ontkenden iets met de aanslag te maken te hebben. Het zou ze weinig baten, als ze verstandig waren gaven ze morgenochtend, na de roes, alles maar toe, h:t bespaarde hunzelf en anderen veel soesah, hun portie regen ze tóch. Zó lagen de kaarten, toen de inspecteur tweede klasse IJsbrand Galama, terug van een kort verlof naar Frie_land en juist weer gearriveerd, nog even het bureau kwam binnenstappen, vóór hij zijn ka mers in Zur' ging opzoeken en de vertellende briga dier plus de r -rstig schrijvende journalist in de wacht aantrof. Zo lagen de kaarten niet precies meer, toen Velleman ooi hem terloops had inge licht over c!e plotselinge dood van Ditsel en met veel geuren en kleuren over de arrestatie van de inbrekers en geweldplegers. „Je zou toch zeggen", mompelde Galama, „zo'r Kareltje Ditsel, ik heb hem nog een ansicht ge stuurd uit rolsward, zomaar uit de dienst, vlak voc" zijn pensioen. En dan die bengels Moosje en Tinus ook weer op pad, gewoon te veel voor één keer. Toch niet gewoon zulks „Wét", vroeg Jan, de eeuwig-nieuwsgierige, „wat is zulks ui wat is niet gewoon mijnheer?" „Dat het al elf uur is, en ik nóg mijn warme ci- troengroc niet heb gehad. Welterusten heren..." Galr ia wandelde weg, de verslaggever keek hem hoofdschuddend na. „Rare kerel toch, die Galama, vind je niet brig- ges?" „Och", zei de brigadier voorzichtig, „zo heel raar kan ik I. P. Galama niet vinden. Zo af en toe wéét- ie nog wel es wat ook..." De in de dienst vergrijsde brigadier-met-een-goed- og-op-jonge-superieuren had het bij het rechte eind, en Jan Nierop wist dat ook eigenlijk wel. In het privé-archief van de Hoofdcommissaris lagen aller plezierigste apporten over de Inspecteur van Politie Tweede Klasse Galama IJsbrand, omdat hi) rustig en zonder veel ophef een paar vrij ingewikkeld lij kende gevallen tot oplossing had gebracht. De buitenwereld had hier weinig van gemerkt, want inspecteur Galama verstond slecht de kunst zichzelf te verkopen en zijn successen bij superieu ren en de pers uit te buiten, zoals sommige colle ga's, die beter met hun ellebogen wisten te werken. Zijn grootste vrees was te lijken op speurmannen uit de detectiveromans, met wie hij ook waarlijk niets remeen had. Al naar de kleur ,'an zijn das en de nit van i-ijn hoed zou men hem kunnen houden voor een colporteur van een nétte leesportefeuille, een handelaar in alle benodigdheden voor het dier of een ambtenaar van de rijkswaterstaat, bevoegd om tijdens ,e afwezigheid van de eerstaanwezend ingeniev te tekenen namens dezen. Weinigen ken den hem, z_lfs van de politie niet, en die hem ken den wisten weinig anders te vertellen dan dat hij een jong, wat verlegen inspecteur van politie was, die al een jaar of vier vijf aan het zelfde bureau was verbonden en de dienst nogal lakoniek opnam. (Wordt vervolgd) om actief voor de organisatie NTS te werken. Volgens Kandaurov wijzen verschil lende symptomen in de richting, dat de tijd voor een binnenlandse revo lutie in Rusland rijpt. Incidenteel zijn reeds op verschillende plaatsen on lusten uitgebroken en de machthebbers in Moskou zijn terdege beducht voor een algemene opstand. Daarom ook doen zij de laatste tijd verschillende concessies, zoals de belofte voor de invoering van een zeven-urige werk dag. Na de dood van Stalin is de angst voor het regiem bij de bevolking duidelijk afgenomen,terwijl het regiem zelf van een toenemende angst voor de krachten in het volk blijk geeft. Over de werkmethoden van de NTS liet Kandaurov zich uiteraard niet uit. Wel merkte hij op dat het ontketenen van een revolutie in een totalitaire staat bijzondere eisen stelt, sterk verschil lend van de klassieke methode. Volgens Kandaurov zijn in Rusland reeds vele kernen aan het werk, die telkens uit drie personen bestaan welke geheel los van elkaar en zonder elkaar te kennen opereren. Niet alleen onder het volk, maar ook in hogere bestuurs- en partij organen zouden deze kernen werkzaam zijn. Desgevraagd verklaarde hij van me ning te zjjn, dat tegelijk met de omver werping van het regiem in Rusland ook de communistische leiding in de satel lietstaten tot heengaan gedwongen zou zijn. In China zal het naar zijn oordeel wat langer duren, maar ook daar zou het communisme tot de aftocht gedwon gen zijn. Hij beklemtoonde voorts sterk dat men in het westen geneigd is om het com munisme vooral met economische en sociale wapenen te lijf te gaan. Z. i. dient men echter voor alles de ideologie van het communisme in zijn kern te be strijden. De NTS doet dit o.m. door het verspreiden van pamfletten waarvan er vorig jaar vijftien miljoen Sovjet-Rus land zijn binnengebracht. (ADVERTENTIE) HET begint vaak met een „on schuldig" kuchje en een lichte kriebeling in de keel. U schenkt er verder geen aandacht aan maarvan 't een komt het ander en weldra hebt U een flinke keelpijn en hevige hoestbuien. Wees daarom in deze tijd uiterst voorzichtig! Besmetting dreigt overal en voor U het weet hebt U het te pakken. Zorg ervoor, dat U steeds een doosje Agré-Cola bij de hand hebt, dan loopt U de beste kans besmet ting te voorkomen. Agré-Gola, het beproefde mid del van Philips-Roxane, is sterk desinfecterend en beschermt U tegen hoest, heesheid, keelpijn en infecties van de luchtwegen. Doosje met 60 tabletten 98 cent. Een ernstige epidemie van kinder verlamming, die momenteel in het ge bied van groot Buenos Aires in Argen tinië heerst, heeft de KLM genoodzaakt het personeel aldaar naar Néderland terug te roepen. Bij aankomst op Schip hol zijn de elf personeelsleden onder zocht en voorlopig in quarantaine ge nomen in de barakken op Zeeburg. De GG en GD op Schiphol oefent thans strenge controle uit op luchtrei zigers met bestemming Nederland, die uit Argentinië komen. Zondag zijn op nieuw zeven reizigers in quarantaine genomen. De duur van het verblijf in de barakken is doorgaans ongeveer veer tien dagen. De epidemie in Buenos Aires is van zo ernstige aard dat geen risico's kunnen worden genomen, zo deelde men ons op Schiphol mede. Zondag in de vroege ochtend is tijdens een lAvige brand in een boerderij aan de Dorpstraat te Cadier en Keer bij Maastricht, de 69-jarige bewoner, G. Schijns, om het leven gekomen. De alleenwonende man was "s nachts laat thuisgekomen. Hij is in het hooi gaan slapen en heeft vermoedelijk ge rookt. Schuur en stallen brandden geheel uit, doch het woonhuis bleef behouden. De ver zekering dekt de schade. Het bekende Franse katholieke dag blad „La Croix" heeft een ernstige waar schuwing gericht tot alle Frangaises tegen de zich steeds meer om zich heen grijpende vrouwenhandel in Frankrijk. Hét blad bericht, dat alleen al vorig jaar in Frankrijk 15.000 meisjes en jon ge vrouwen spoorloos zijn verdwenen De meesten werden weggevoerd door vrouwenhandelaars naar Noord-Afrika. het Nabije Oosten of naar Zuid-Amen- ka. Volgens mededelingen van de poli tie werkt reeds enige tijd een zeer goed georganiseerde bende van vrouwenhan delaars in Frankrijk, waarvan de agen ten dag en nacht op jafcht zijn. E>e po_ litie is het nog niet gelukt deze mo derne slavenhandelaars het werk te beletten. In verband met het onderzoek is nu in het Parlement gevraagd welke maatregelen men denkt te nemen om de vrouwenhandel de kop in te druk ken. (K.NP.) In welingelichte kringen verluidt, dat zowel Nederland als België premier Ja- waharlai Nehroe van Indië had uit genodigd om in de naaste toekomst een bezoek aan deze landen te brengen. Volgens deze bronnen zou het Nehroe echter niet mogelijk zijn aan deze uit nodigingen gehoor te geven. De autoriteiten in Japan kunnen met de begroting en met de extra subsidies toch nauwelijks uitkomen, waar het er om gaat de opruimingsdienst van bommen en granaten uit de tweede wereldoor log te financieren. En zo kon net ge beuren, dat een onderwijzer "i ioKio, die bij de verzorging van de bloem pjes in zijn tuin een levensgrote bom vond en ijlings de opruimingsdienst waarschuwde, te horen kreeg, dat mijnheer e»i zijn bom op de wacht lijst zouden worden geplaatst, „We hebben de laatste tien maanden meer dan 7000 projectielen opgeruimd", lie ten de autoriteiten werten, „en thans zijn onze centen op. Zodra we weer subsidie hebben gekregen zullen wij eens naar uw bom komen kijken". In de omgeving van Priszren in Joegoslavië beleefden de bewo ners enige angstige uren van achter de stevig gebarricadeerde vensters van hun huizen, toen in de kom van het dorp in eerste instan tie een grote bruine beer ten tonele verscheen en vlak daarop een heuse bende wolven arriveerde. Binnen de kortste keren wierpen de wolven zich op de bruine beer, die zich in een afschuwelijk gevecht geruime tijd wist te handhaven, maar tenslotte onder de overmacht van de wolven bezweek. De beer werd levend in stukken gescheurd en ter plaatse met huid en haar opgegeten. Het gehuil van de wolven moet kilometerrs ver te horen zijn geweest. Voor alle ze kerheid houden de bewoners van Priszren hun kinderen dezer dagen thuis, terwijl de mannen een wacht dienst aan de rand van het dorp heb ben ingesteld. Men vermoedt, dat de beer en de wolven, door honger ge dreven. -aar het dorp waren komen afzakken. uizenden gegadigden hebben te New York en Washington koopjes kunnen doen ter ge legenheid van de viering van de verjaardag van de geboorte van George Washington, de eerste pre sident van de Verenigde Staten. Een winkelier kondigde aan: Terug naar de prijzen van 1776 (het Jaar van de onafhankelijkheidsverklaring) en ver kocht een televisietoestel voor een dollar, een schrijfmachine voor 99 cent en nylonkousen voor één cent per stuk.... De 20-jarige piloot Ronald V. Smith uit Ogden in de staat Utah is op de vliegbasis Hill nauwelijks aan de dood ontsnapt. Hij stapte uit een tweemotorige straal- bommenwerper, terwijl de motoren nog op volle kracht draaiden. Argeloos dep hij voor langs het vliegtuig, struikelde en werd twee meter om- hooggezogen door de krachtige zui ging van de motoren. Voorover schoot hij de monding van de straalmotor binnen. Onmiddellijk werd door toe gesnelde collega's de motor afgezet en Smith viel op de grond doch meer dan wat schaafwonden aan hoofd en schouders had hij niet opgelopen, be halve dan dat het topje van zijn ring vinger was verdwenen. Een Amerikaanse onderluitenant is te Bamberg in Duitsland voorgedragen voor het verkrij gen van de Beierse heldenmedaille, omdat hij een tienjarig meisje, dat doorhet ijs was gezakt, het leven redde. Toen hij het meisje boven water had gehaald was hij niet meei in staat om de steile en met ijs be dekte rivieroever op te klimmen. Een Duitse chauffeur reed zijn vrachtwagen naar de kant en gooide de Amerikaan een touw toe. De on derluitenant hield met een hand dit touw vast en met de andere het meisje, terwijl de chauffeur hen met zijn vrachtauto naar boven trok.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2