ECHTPAAR LEFFELAAR NEEMT AFSCHEID VAN HAARLEMSE VRIENDEN Vertegenwoordiger uit Pastoor A. Trouwborst geïnstalleerd NEDERLANDSE CQMEDIE IN HAARLEM Van de brug af gezien" en,Koud licht' Grootse rol van Ko van Dijk <^\\AT0öfy lan Lamers wint voor vijfde maal de „Scandia Coupe' ALLES VOOR UW TUIN Huldiging in Vleeshal en Teistesbant „Koud Licht" Koor Kath. Haarlem viert 2e Lustrum Oude JJeJPeqen Sherry- Wijnen Jubileum-concert op 27 april •ir MAANDAG 19 MAART 1956 PAGINA 3 'Burgerlijke Stand Haarlem In appèl van uitspraak Haarlemse Rechtbank BILJARTEN IN HAARLEM 25 jaar bij P.E.N. VIER JUBILARISSEN GEHULDIGD 1800 GULD EN VOOR MARINE-SANATORIUM ZAADHANDEL JAN ROOZEN Drukke receptie van 60-jarig BATO Waterstanden ONDERSCHEIDING VOOR N. HUYBOOM Veertig jaar bij N.V. P. Bijvoet Co. TWEE INBRAKEN IN HAARLEM Waterpolo Een goed idee MORGEN HACHÉ met doorregen lappen! Hoe *t ook zij - v HA A RLEMMERL1EDE Gemeenteraad Ophoging van terrein bij Oranje Nassaustraat HEEMSTEDE Onvoorzichtige jongen aangereden Burgerlijke Stand ZAHDVOORT DRUK WERK VOOR ERKEERiSPOLITIE BETEKENIS HANDBALSPORT Dezelfde vriendelijke entourage, waar binnen enkele dagen lang een show door mannequins in de Vleeshal te Haarlem werd gegeven, werd zaterdagmiddag door het Haarlems gemeentebestuur, daartoe in staat gesteld door een vrien delijk en voordelig gebaar, benut om Pieter Leffelaar bij zijn vertrek uit Haarlem een afscheidsreceptie aan te bieden. Die receptie is echter geen show geworden van een groepje men sen, die kwamen, omdat ze er niet on der uit konden, maar wel een gezel lige en hartelijke samenkomst van vrienden, die Pieter Leffelaar en zijn vrouw een huldigend vaarwel wilden toeroepen. Het voltallig college van B. en W. Was present met aan het hoofd Haar lems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, die de scheidende kunsthan delaar en toekomstig directeur van de William Singer Foundation te Laren een van de voortreffelijkste Haarlem- rners noemde, die de stad kent. Meer dan menig ander heeft hij zich in dienst gesteld van de gemeenschap, werkend ook als bestuurslid van „Haarlems Bloei" voor de bloei van Haarlem. Voor af gewaagde de burgemeester van het culturele werk, dat door Piet Leffelaar is verricht; zijn huis aan de Wagenweg was niet slechts een verkoopruimte, maar ook een expositie-gelegenheid, een atelier en een sociëteit. Hij heeft net gemeentebestuur de weg gewezen naar de kunstenaars en de kunstenaars op weg geholpen naar het gemeentebestuur, en bovenal is hij na Lieven de Key de maker van de Vlees hal. U bent aldus mr. Cremers de prins geworden, die het stenen Doornroosje, de Vleeshal, uit haar slaap gewekt heeft. En doelend op de Vis- hal merkte hij: een ander doornroosje wacht nog op haar prins. De burgemeester verklaarde tenlsot- te de inwoners van Laren te benij den om hun aanwinst, en in zijn op recht vaarwel Detrok hij tenslotte me vrouw Leffelaar, die hij een fraai boe ket bloemen overhandigde. De heer D. J. A. Geluk voerde het woord als wethouder voor de kunstza ken en als voorzitter van de Stichting „Haarlems Bloei". Hij tekende Pieter Leffelaar als een heerlijk contrast, die veie van zijn ideeën werkelijkheid heeft zien worden. Hij immers heeft geïnspi reerd tot de opncnting van reis ter- bant", hij heeft een beter contact gelegd tussen kunstenaar en publiek en wat meer leven gebracht op de Grote Markt. Dat de Vishal nog steeds een omstreden kwestie is, lag niet aan hem: Pieter Leffelaaer heeft niet opgehouden te pleiten voor een expositie-gelegen heid in de Vishal. De heer Geluk betreurde het, dat in Haarlem de laatste werkelijke kunst handel verdwenen is en hij meende, hat dit punt de aandacht van het ge meentebestuur moet hebben. Hij dankte ani hchtpaar Leffelaar nogmaals met lem« S^id en bood namens „Haar- aan ri?i0ei" een serie kleurenplaatjes Wagenweg11 Le£felaars huis aan de in Haarlem van enkele andere plekjes es gmg^vegSi6dn Waren- De Pla,at' gcherm. gezeld van een projectie- ,,\Vintarns e'sb°gJ(fr L. M. van Nispen to^lfvenaer meer een welkomst- dan een afscheidswoord gesproken had en verzekerd haT dat Pieter Leffelaar in Laren minstenseven spoedig als m Haarlem vrienden ver worven zou hebben, kreeg de Prins van Doornroosje zelf het woord en hij ge_ tuigde op zijn eigen bewogen manier van de vriendschap, die hij van zo ve len had mogen ondervinden. Met een zwaar belast en innig dankbaar hart zo zeide hij gaan wij Haarlem ver- 1&Hh pleitte uiteraard nog eens voor de Vishal als expositie-ruimte en hoopte dat het cultureel centrum aan de Dreef werkelijkheid zou worden. Zov^*ket ge meentebestuur als Haarlems Bloei was hij bijzonder dankbaar voor de mede werking, en met name noemde hij ae heren Geluk, van Willige en Bjiara. Hij rekende er niettemin op, dat net afscheid niet definitief zou zijn, en dat hij zijn Haarlemse vrienden weer wel kom zou mogen heten in Laren. De talrijke aanwezigen maakten ten slotte van de gelegenheid gebruik om van het echtpaar Leffelaar persoonlijk afscheid te nemen. Met bloemen en handgeklap werden Pieter en Josien Leffelaar 's avonds verwelkomd in de sociëteit Teister- bant, waar een opvallend groot aantal ONDERTROUWD: B. van der Kodde en E. M. Geerlings; E. Croes en G. Zorge. GETROUWD: A. Kuijer en M. P. Beenen; H. R. Kraus en C. M. van Essen. GEBOREN: T. S. Rodenburg-Huizer, 2-: J. L. van Leuven-Adamse, z.; E. G. de Vries-Sminia, z.; L. M. Berin gen-van Roon, z.; E. A. van Engelen- Hooft, z.; E. Lodewijks-Boutkan, z.; E. A- de Haan-Greeuw, z.; J. M. Feits- ma-Tolen, z.; E. C. Westerman-de Vendt, d.; p. A. de Jong-Wijtkamp, d.; J. Prins-Halff, d.; W. Kramer-van Wijk, d.; H. A. Hooij-Traugott, d. OVERLEDEN: N. Teeuwen, 61 jr., Lange Poellaan; P. J. A. Hellekamp, 85 jr., Assendel verstraat; F. L. van Tol, 49 jr., Kamperlaan; J. H. Visée, 74 jr., Jansstraat; A. P. de Graaff, 81 jr., Alexanderstraat; G. J. Vermeulen, 71 Jr., Kamperlaan; A. J. G. M. Abeling- Mentink, 62 jr., Stuyvesantstraat; H. F. Piazza-Kales, 69 jr., Doelstraat; J. M. Hoogkamer-Duits, 69 jr., Wester- Ctraat. Burgemeester Cremers drukt Pieter Leffelaar de hand ten afscheid. leden bijeen was, omdat het 't afscheid gold van de man in wiens vindingrijk brein indertijd het idee gerijpt was tot oprichting van een Haarlemse socië teit voor kunstenaars en kunstminnen- den. Van de voorzitter der huldigings commissie, de heer G. Stüvel, kreeg de schilder Ton Schutte het eerst 't woord. Sprekend namens alle leden van Teisterbant prees deze in Leffelaar al wat hij zo vurig en zonder de minste baatzucht had gedaan in het belang van de beeldende kunstenaars. En ver onderstellend dat hij als alle kunstmin- nenden verknocht zou zijn aan het kij ken van plaatjes overhandigde hij hem als afscheidsgeschenk een hulpmiddel daartoe: een projectie-apparaat. Nadat de heer Stüvel vrijmoedig de verdien sten van 's heren Leffelaars echtgenote had belicht gaf hij haar een van ver rassend comfort voorziene tas. Een al bum met handtekeningen en kunstzin niger handschriften, van welk album Hans Wiesman de eindredactie had gehad, vormde van deze geschenken het sluitstuk. De voorzitter van de sociëteit, mr. J. M. Landré hield een bespiegeling omtrent het begrip „afscheidsfeest", schonk het echtpaar een langspeel plaat en verleende aan Pieter Leffe laar het lidmaatschap van verdienste van de sociëteit een nog maar aan twee anderen verleende onderschei ding. Hij gewaagde van een gemis Het Amsterdams Gerechtshof heeft een 50-jarige vertegenwoordiger uit Heemstede vrijgesproken van oplich ting. Op 24 juni van het vorig jaar was de man door de Haarlemse Recht bank tot zeven maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in september 1954 3.500 van een koopman had ge leend, terwijl hij van plan zou zijn ge weest dit bedrag niet terug te betalen. Een paar dagen na deze transactie werd de vertegenwoordiger in staat van faillissement verklaard. Mr. O. H. van Wijk, de verdediger van de Heemstedenaar, bepleitte reeds voor de Haarlemse Rechtbank vrij spraak, omdat volgens hem de oplich ting niet bewezen was. De verdachte zou n.l. bij het lenen van de 3.500 in de mening hebben verkeerd, dat hij er financiëel zeer goed bijzat, zodat hij gemakkelijk kon terugbetalen. Mr. Van Wijk meende dat er geen sprake was van opzet, gezien ook de rapporten van de accountants. Volgens de raadsman was het ook niet verstandig geweest om een faillissement uit te spreken, aan gezien de vertegenwoordiger op de duur gemakkelijk zijn schulden zou kunnen betalen. De Officier van Justitie bij de Haar lemse Rechtbank, mr. G. W. F. van de Valk Bouman, had negen maanden gevangenisstraf geëist, en de procureur- generaal bij het Hof te Amsterdam vier maanden. aan menselijkheid en altruïsme, dat na Leffelaars vertrek voelbaar zou worden. Ontroerd dankte de heer Leffelaar voor de immer en van zovelen onder vonden vriendschap en voor de geschen ken. Aan het materiële verband tus sen de geschenken van Haarlems Bloei" enerzijds en Teisterbant anderzijds (respectievelijk plaatjes plus projectie scherm en projectie-apparaat) wilde hij een symbolische uitleg geven: een door hem verhoopte samenwerking tussen de stichting Haarlems Bloei en de kun stenaarssociëteit. Hij motiveerde nog eens zijn besluit tot het aanvaarden van zjjn nieuwe werkkring, hoopte allen weer te zien in Laren en legde op nieuw een symbolisch verband door de overhandiging van een „gezicht op La ren" van de Haarlemse schilder Piet van Egmond ter ophanging in de so ciëteit. Mevrouw Josien Leffelaar dankte in bewoordingen die bjj voorbaat treffend culmineerden in de aanhef „Lieve al lemaal!" Beiden werden vurig toegezongen met een door Harry Prenen gewrocht en door Sas Bunge getoonzet afscheidslied, waarvan de eerste, tranenrijke, strofe luidde: „Haarlem, voortaan heet ge Wenen, want ge zit in zak en as, Pieter Leffelaar vaart henen op Uw brakke tranenplas. Ja, zelfs Loutje op z'n voetstuk plengt een bronzen afscheidstraan, Haarlem krijgt te lage bloeddruk nu Piet Leffelaar moet gaan." Met een souper in het zeer late avond uur werd het afscheidsfeest minstens zozeer voortgezet als beëindigd. Vrijwel geen plaats was gisterochtend tijdens de Hoogmis in de Sint Liduina- kerk onbezet, toen pastoor A. A. Trouw borst werd geïnstalleerd. De installatie geschiedde door Deken W. N. Zijlstra, die na het voorlezen van de benoe mingsbrief de nieuwe pastoor in het werkelijk bezit van de parochie stelde. Onder de Hoogmis sprak de Deken zo wel de pastoor als diens parochianen toe, allereerst met een woord van gelukwens. Hij herinnerde voorts aan het werk, dat pastoor L. Schalke ge durende zovele jaren voor de parochie heeft gedaan. Zolang heeft hij lief en leed met zijn parochie gedeeld en im mer had hij voor iedereen belangstel ling. Hij was een voorbeeld van een voud en intens gebedsleven. De Deken spoorde de parochianen aan pastoor Schalke niet te vergeten en hem hun attenties niet te onthouden. Pastoor Trouwborst feliciteerde hij met zijn benoeming in de mooie en bloeien de parochie van Sint Liduina. Hij rekende er op, dat de toekomst een vruchtbaar pastoraat zou brengen, te meer daar de pastoor reeds in enkele grote stadsparochies gewerkt heeft. D parochianen spoorde de Deken aan hun pastoor ten volle tegemoet te ko men en met hem samen te werken om de parochie tot nog groter bloei te brengen. Advertentie VOOR 0E HANDEL; JACOBUS BOELEN - AMSTERDAM He> verhaal van Arthur Miller's „Van de brug af gezien" is zeer simpel. Eddie, bootwerker in Brooklyn, neemt in zün huis twee fa milieleden op, die zonder vergunning van Ibalië naar Amerika zijn geëmi greerd. Een van hen wordt verliefd op een ouderloos nichtje, dat Eddie met bezorgde toewijding en genegenheid op gevoed heeft. Zijn heftig tot uiting ko mende bezwaren tegen hun huwelijk blijken voort te komen uit Eddie's ei gen gevoelens voor het meisje. Hij ver acht de jongen als een abnormale we keling, vernedert hem in bijzijn van het meisje; ten einde raad'geeft hij de ille gale immigranten aan bij de autoritei ten. Bij de arrestatie komt het tot een vechtpartij, Eddie valt in zijn eigen mes. Zijn laatste woord is een vraag aai; het nichtje een vraag van bezin ning en zachte verbijstering: „Waar- In dit gegeven zit een even onbelang rijke als vervelende geschiedenis, een draak met vals sentiment, of een be klemmend menselijk drama. Beklem mend ómdat het zo menselijk is; om dat een schrijver on~ in Eddie een mens kan laten zien, dé mens die in losge slagen passie en in door .juist inzicht niet beheerste gevoelens zijn eigen on dergang bewerkt. Arthur Miller is zo'n schrijver; het is inderdaad een beklem- ?*edd drama geworden, zeer eenvoudig, zondei valse effecten, met een steeds dreigend conflict op de achtergrond, ~reJ 6 jn sterk gevoel dat voortdurend na in oppervlakte broeit en zich bij- i™T n uit in drukkend zwijgen of opuX"ge standjes. Het drama is zo men- gewoon, maar niet banaal; atoófv,fL°esterliik door beknoptheid en w, 6r s.tdat bijna geen woord te Yf® m. vrijwel elke zin, elke be- nMhmitw a8e dialoog voelt men het onafwendbare drama, naderen. Het stuk wordt gedragen door een aangrijpende, donkere soberheid, waardoor het in bouw en uitwerking sterker °s en in al zijn eenvoud mtenser tot aandacht dwingt dan killer s „Handelsreiziger" en „De Vuurproef Daarom achten wij het jammer, dat hij het drama laat inleiden, verklaren en ontleden door Ed die's advocaat; is in het stuk bijna elk woord onontbeerlijk en verantwoord, dat kar stellig met gezegd worden van het commentaar van de advocaat. Het breekt de gespannen sfeer, het slot woord is een bloedloze overbodigheid na de dramatische climax van de laat ste scène. Miller had gemakkelijk een vorm kunnen vin en om de advocaat in de gang van het drama zelve op te nemen, waar dit nodig is. Bovendien gaf Henk Rigters deze figuur te veel versierende declamatie en te veel na drukkelijkheid mee, inplaats van rustige bezonkenheid en een wijs mededogen, dat het drama ziet komen maar niet kan afwenden. Hij heeft de voorstelling ech ter zeer knap, zeer gevoelig geregis seerd, met voortdurend een strakke dreiging en beklemming in dat armoe dige huiskamertje, vol sfeer door Harry Wich ontworpen. Sigrid Koetse als het nichtje en Ram ses Shaffy als de jongeman zijn te jong om te kunnen beschikken over het voor hun rollen noodzakelijke dramatische register; de beklemming van het dra ma, dat ook hen bedreigde, voelden wij niet. Uit hun groei van niet veel meer dan opgetogen kinderen naar jonge mensen die hun levensweg vóór zich zien, bleek echter hun begrip van de figuren, waarvan zij aan enkele facet ten treffend uitdrukking gaven. Wim Sierenberg de Boer en Bert v. d. Linden typeerden levendig twee bootwerkers; Frar.s 't Hoen was van de neven-figu ren het sterkst, doordat hij in zegging en houding het stempel bewaarde van de trieste armoe en misère, welke hij in Italië was ontvlucht. En dan Ko v. Dijk, die ons van een dubbele creatie heeft laten genieten. De eerste was de eenvoudige, sterke, nogal zelfverzekerde bootwerker; rechtlijnig, vierkant, een volkomen le vensecht gekarakteriseerde volksman, met feilloos gevoel voor de krachtige kleur van de sterke tekst. Zijn broei ende blik bij het eerste samenzijn van de gelieven was een onheilspel lende dreiging van het komende dra ma; zjjn eerste gesprek met de advo caat was de essentie van de simpele, allengs verbijsterde, primitieve ver ontwaardiging tegenover de stomme onvolledigheid van de wet. Overtui gend en verantwoord groeide hij naar de tweede creatie, de explosieve pri mitieve mens, wiens razende woede zowel ontzetting als medelijden op wekten, omdat wij achter het woeste masker de verblinde strijd zagen tus sen oprechte goede trouw en verwron gen liefde. De voorstelling door de Nederlandse Comedie zaterdagavond schonk ons groot toneel in dubbel opzicht. Het stuk van Miller is een voorbeeld van strak gebouwd, diep-menselijk modern toneel terloops opgemerkt: niet geschikt voor jeugdige oren en ogen); Van Dijk's Eddie is een grote rol, meeslepend, aangrijpend, indrukwekkend, verove rend, diep indringend toneel van een groot talent, dat een rol tot een gebeur tenis kan maken. Het applaus van de uitverkochte Stadsschouwburg was een geestdriftig gejuich, waarvoor Van Dijk met een voldane, vermoeide glim lach bedankte. Zondagavond kwam de Nederlandse Comedie terug in de Stadsschouw burg met „Koud Lihot" van Carl Zuckmayer. Koud licht is een licht verschijnsel waarbij, volgens een In het programma genoemd leerboek van de kernphysica, verwarming noch ver branding optreedt. Het brengt, natuur lijk, de gedachten naar de atoombom en inderdaad, het stu'. behandelt het ver raad van een tot Engelsman genatura liseerde Duitse geleerde, die weten schappelijke geheimen aan Rusland le vert, aangezien hij denkt dat de atoom bom veiliger in Russische handen is. Er zit geen haat of wraakzucht of fi nancieel voordeel achter het verraad; de man beschouwt het trouwens niet als verraad, als een verachtelijke mis daad; de zin van het toneelstuk is dan ook, de schuldige tot het besef te laten komen; dat hij werkelijk schuldig is. Zuckmayer wil ons dus getuigen la ten zijn van een geestelijk proces; zijn fout is echter dat hij ook andere ele menten heeft verwerkt in zijn lange stuk van elf tafrelen elementen welke men verwacht in een thriller. En een thril ler heeft Zuckmayer kennelijk niét wil len maken. Het geval van het briefje met een afspraak, dat een belangrijke rol speelt en in een thriller voor een be slissende wending had kunnen zorgen, verwacht men dus niet; vervalt het, dan vervalt ook de liefdesaffaire van de geleerde met de vrouw van zijn chef, maar dat is een element, dat veel schrijvers blijkbaar niet willen missen. Zuckmayer had het moeten schrappen, ten voordele van zijn stuk, dat nu twee slachtig is geworden. Hij had overigens nog meer moeten schrappen, gelijk bij voorbeeld de scène op het schip met geïnterneerden, al hadden wij dan een mooi, wijs rolletje van Dick Scheffer gemist, benevens een pracht van een scheepsarts, door Louis van Gasteren gespeeld, zoals steeds, met een rake toets ei. de overtuigende zekerheid van het perfecte ambacht. De uitgebalanceerde beknoptheid, welke de boeiende bekoring en de sterk te uitmaakt van „Van de brug af ge zien", mist Zuckmayer dus; sommige effecten laat hij verloren gaan, zoals het bericht over de eerste aanval met een atoombom op Japan, welk bericht door komt tijdens een fuifje in de Atoomstad van Nieuw Mexico. Er zit in het stuk een beter stuk, dat Zuckmayer blijkens vele knappe en spannende dialogen ook zou kunnen schrijven. Onder de klare, in de geest van het stuk gehouden regie van Han Bentz v. d. Berg werden de zwakheden meren deels verheeld in een verzorgde voor stelling met een sterke, intelligent spe lende bezetting, die alle, mooi gescha keerde waarde gaf aan de tekst. Daar toe behoorden Bentz v. d. Berg, die be grip schonk voor de houding van de geleerde, voorzover de schrijver hem daartoe in staat stelde; André v. d. Heu el die demagogische cliché's spui de, alsof ze gloednieuw waren; Paul Huf die ons overtuigde als de felle, bezeten chef van de verrader, al is zijn karkter niet geheel volgroeid uit het ontwerp van de schrijver gekomen; An drea Domburg, die bevredigend gebruik maakte van haar schaarse kansen; Bob Goedhart, in een korte rol, die een prachtige kop van een geleerde - met - negerbloed gemaakt had; Joh. Fiolet en Joan Remmelts r.aar wie men weer geboeid en met genoegen kon luisteren, rustig en dwingend als zij bewezen dat knappe acteurs genoeg hebben aan een dialoog, zonder verrassende en schelle effecten. Hk. A. Advertentie Geen lusteloosheid meer. Geen last van overgevoelige zenuwen Méér kracht, méér levensvreugde. Inderdaad, stralende gezondheid, dank zij het zenuwsterkend tonicum Niet de sombere technicus Jan Boerse, koelbloedig en analyserend in zijn verbeten duel met het ivoor, noch de gevoelige fan- taisist De Kleine Sr. is als eerste gefinished in de biljartmarathon om de „Scandia Cou pe". Toen zaterdagavond laat de kruitdamp was opgetrokken, had hoofdklasser (kader 38/2) Jan Lamers twee beslissende match- punten meer dan zijn sterkste belagers. In het moyenne-klassement gaapt echter een brede kloof tussen de physiek zo machtige Heemskerker en het talent Broerse. Lamers mocht de grote bokaal definitief naar huis nemen, aangezien het de vijfde keer was dat hij het toernooi won. De laatste avond is de biljart-mathematiek weer het best bedreven door de specifieke constructeur Broerse. In de hete uren der beslissing greep hij de volle winst tegen De Kleine en later tegen Dickmann. Vader De Kleine had geen „scheutje" van produktivi- teit. Hij richtte zijn keu met de machteloze geest van een inspiratieloze dirigent, nam steeds weer wankelend beraad over subtiel op te lossen stootbeelden en zwoegde voor v/enijnig te prikken „trekkers". Broerse maakte hem in vier demarrages tot een ge slagen man. De tweede beurt 108, de derde 73, de vier de 86, het was carambolage modern van conceptie, sierlijk van uitvoering. De kaars rechte attack van de Zaandammer vervaar de ieder spoor van slagvaardigheid bij zijn tegenstander. Toch moest deze de balans trachten te vinden, want er wachtte nog een belangrijk gevecht, dat de kampioen zou aanwijzen. De pure kenners zagen echter dat De Kleine ook dan geen ouderwets spoor zou kunnen trekken naar de 400. De „schot jes" die Broerse in de nog moeizame laat ste beurten liet liggen, waren geen enkele keer de ouverture van vloeiende amorti- seerkunst, van warm makende serie-con structies. Geluksvogel Lamers profiteerde van het onfortuinlijke tasten van de Zwol lenaar. Het werd een partij rijk aan emoties. De Kleine, wanhopig zoekend naar zijn plaatsing-techniek en de rappèl a la ligne, Lamers, bij uitzondering transpirerend door de zwaarte van exterieur geraakte treksto- ten. Na 20 beurten 320326 voor de van agitatie kegelende Heemskerker. Twee beur ten later ging hij met knikkende knieën over de eindstreep. Een bedrukte De Kleine moest toezien hbe zijn concurrent de laat ste caramboles met „zwijntjes" bemachtigde. Ofschoon Broerse Dickmann versloeg, be haalde hij twee punten te kort voor de J. Lamers 400 400 16 88 25.00 2 K. Meewe 250 250 28 38 8.92 2 K. Meewe 250 250 28 38 8.92 0 C. Brandjes 300 258 28 55 9.21 0 J. Steffers 300 300 28 44 10.71 2 A. Niessen 250 194 28 31 6.92 0 U. de Kleine 400 182 16 48 11.38 0 J. Broerse 400 400 16 108 25.00 2 P. Dickmann 275 232 21 31 11.04 0 J, Boerse 400 400 21 110 19.04 2 J. Lamers 400 400 23 49 17.39 2 N. de Kleine 400 327 23 85 14.21 0 De eindstand is: 1 Lamers 2800 2729 144 18.95 118 12 2 Broerse 2800 2720 106 25.66 121 10 3 Steffers 2100 1991 143 13.92 86 10 4 de Kleine 2800 2465 131 18.82 274 8 5 Dickmann 1925 1592 141 11.27 55 6 6 Meeuwe 1750 1398 121 11.55 61 4 7 Brandjes 2100 1653 143 11.56 142 4 8 Niessen 1750 1285 153 8.39 59 2 Eind vorige week herdachten vier employé's van het Provinciaal Elek triciteitsbedrijf van Noord-Holland het feit, dat zij vijfentwintig jaar in dienst waren van dit bedrijf. Het waren vrij dag de heren H. Bekker, Wijkerstraat- weg 286 te Velsen-Noord en J. J. van Doorne, Acacialaan 4 te Beverwijk. Bei den werk enzij als technisch ambtenaar A op de PEN-centrale te Velsen. Zaterdag vierden de heren J. Ooster ling, hoofdopzichter, Noorder-Tuindorp laan 44 te Haarlem en J. C. B. Faken, technisch ambtenaar, Bloemveldlaan 9 te Haarlem, hun zilveren jubileum in dienst van het PEN. 's Morgens werden de heren afzonder lijk door de directie van het PEN op het hoofdkantoor aan de Ign. Bispinck- laan te Bloemendaal ontvangen. De di recteur, ir. J. den Boesterd, sprak hen hartelijk toe en overhandigde hun namens de direktie een gratificatie. Na mens het provinciaal bestuur ontvingen de heren bloemen. De heren Bekker en Van Doorne ont vingen 's middags thuis bezoek van een vertegenwoordiger van het PEN-jubi- leumfonds. De heer M. O. W. van Geijtenbeek bood de heer Bekker een geschenk aan, terwijl de heer C. Wel- ler het PEN-jubileumfonds bij de heer Van Doorne vertegenwoordigde. De heer J. Oosterling werd na de ont vangst door de directie zaterdagmor gen op zijn afdeling gehuldigd en toege sproken door de chef van de afdeling telekommunikatie, de heer Th. Hooge- steijn, en door een collega, de heer A. Wigman. Namens de ambtenaren van de afdeling verraste de heer Hoogesteijn de jubilaris met een cadeau. De heren Oosterling en Faken die 's middags thuis recipieerden, ontvin gen eveneens bezoek van een vertegen woordiger van het PEN-jubileumfonds, die hun een geschenk aanbood. Bij de heer Oosterling was dit de heer J. Poen, en bij de heer Faken de secretaris van het fonds, de heer L. Kroon. Het jaarlijke concert, gegeven door de marinierskapel van de Koninklijke Ma rine, in het Concertgebouw te Haarlem, heeft een bedrag van f 1842,89 opge bracht. Het geld komt ten goede aan het Marine-Sanatoriumfonds. Advertentie SPEKSTRAAT 5 - TEL. 16061 Paul Huf en Hans Bentz van den Berg in „Koud Licht". „Coupe". Jan Steffers, die om zijn prachtig snelle spel de stijlprijs zou verdienen, ein digde nog vóór De Kleine, terwijl de ge faald hebbende Dickmann zich als vijfde klasseerde. De man uit Uitgeest. C. Brandjes, die zo goed begon met een serie van 142 op de eerste avond, werd zevende. De uitslagen van zaterdag luidden; De Haarlemse gymnastiekvereniging BATO, die dit jaar zestig jaar bestaat, heeft zaterdagmiddag gerecipieerd in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt. Een reeks van telegrammen kwam binnen uit het gehele land, ter wijl fraaie bloemstukken werden aan geboden. Namens het gemeentebestuur uitte wethouder D. J. A. Geluk zijn vreugde over het feit dat BATO na zes tig jaar nog vol fut en kracht is. Spr. hoopte dat Haarlem op het gebied van de turnsport niet al te zeer benadeeld zal worden door de bouwstop op de zalen die de toestand op het ogenblik al zo moeilijk maakt. Een vertegenwoordiger van het be stuur van de Kennemer Turnkring bood een bloemenkrans aan, waarna de voor zitter, de heer A. J. Fortgens, door de K.T.K. werd onderscheiden met een kristallen bokaal, wegens zijn 25-jarig lidmaatschap van BATO. De oud-leden overhandigden een groot bedrag aan geld voor het aanvullen van het fraai uitgevoerde gedenkboek, dat bij het gouden jubileum tot stand is gekomen. Aan het slot van de receptie werd het erelid, de heer H. B. Dreyer, die sinds de oprichting lid is van de dia manten vereniging, met een zilveren si garenkist verrast. Tot leden van ver dienste werden benoemd: mevr. G. Smal en mevr. Th. Fortgens. echtgenote van de voorzitter, en de heren G. A. Guit, oud-secretaris, en W. J. v. Houten, die jarenlang een bestuursfunctie heeft be kleed. De huidige secretaresse van de vereniging, mevr. B. A. v. Rijnv. d. Kuilen, kreg het erelidmaatschap aan geboden. MAANDAG 19 maart, Hoog water: 8.11 u. en 20.42 u. La j water: 3.34 u. en 16.06 u. Maanstand: eerste kwartier 18.13 u. DINSDAG 20 maart, Hoog water: 9.15 u. en 22.01 u. Laag water: 4.25 u. en 17.04 u. In de maand april herdenkt „Koor Katholiek Haarlem" het feit. dat het 10 jaar geleden werd opgericht. Vrij dag 27 april wordt het lustrum-concert gegeven in het gemeentelijk concertge bouw. Uitgevoerd worden de Mis in F- mol van Anton Bruckner en het Te De- um var. Hendrik Andriessen. Solisten zijn die avond Folly Collette-de Vries, sopraan: Annie Hermes. alt; Han le Fèvre, tenor en David Hollestelle, bas. De begeleiding is toevertrouwd aan het Noordhollands Philharmonisch orkest. Dirigent is Albert de Klerk. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft vanmorgen op het stadhuis de heer N. F. Huyboom, wonend Teylerplein 43 in Haarlem, de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op de revers gespeld, ter gelegenheid van diens 40-jarig jubi leum in dienst van de N.V. P. Bijvoet Co:, bloembollenhandel aan de Zijlweg in Haarlem. De jubilaris, die vergezeld was van zijn vrouw en een zijner zoons, werd vooraf in tegenwoordigheid van de di rectie, hartelijk door de burgemeester toegesproken, die hem als een voorbeeld van plichtsgetrouwheid schetste, en er van gewaagde, dat hij trouw de voet sporen van zijn vader heeft gevolgd, die eveneens zijn 40-jarig dienstverband bij de N.V. heeft gevierd. De zoon van de heer Huyboom is trouwens ook al onder weg naar een jubileum bij Bijvoet. Vanmiddag zal de jubilaris ten kan tore aan de Zijlweg worden gehuldigd, waarna tijdens 'n receptie in Hotel Roo- zendaal in Overveen vrienden en beken den van de heer Huyboom in de gelegen heid worden gesteld hem te feliciteren. Vanavond wordt hem een diner aange boden. De Haarlemse politie kreeg melding van twee inbraken, die de afgelopen dagen zijn gepleegd. In de nacht van vrijdag ojv zaterdag heeft men zich met gemeld de toegang verschaft in een aannemerskantoor aan de Rijksstraat weg, waar een schrijfmachine ter waar de van 500 gulden de buit vormde. Gis teravond was een woning aan de Van Oldenbameveldtlaan het doelwit. De ruit van een tuindeur werd vernield, zodat de deur kon worden geopend en men aan de achterzijde het huis kon binnendringen. Een ongeregelde partij goederen, zoals een pendule, sigaretten, een fototoestelletje, tezamen voor onge veer 100 gulden, wordt vermist. De poli tie heeft het onderzoek in handen. Op de -wekelijkse waterpolocompeti- tie-avond boekte DWT 4 de eerste ne derlaag (41) tegen DWK, zodat DWT 4 niet ongeslagen beslag op de kam pioenstitel heeft gelegd. DWT 3 kreeg in de wedstrijd tegen HaaTlem 3 het eerste eh laatste ver- liespunt te incasseren. Het was de laatste wedstrijd voor de vierde klas se, die door DWT 3 gespeeld werd, 4—4. Het eerste dames-zevental van DWT heeft met HVGB 1 weinig moeite ge had. Het werd een overwinning van 60. Met nog één wedstrijd te spelen is DWT 1 kampioen van de eerste klasse dames geworden. Voor de derde klasse heren ging de strijd tussen HVGB 3 en VZV 2. De thuisclub zegevierde met 42. De ont moeting Haarlem 2DWR 1 vormde het sluitstuk van de avond. DWR won met 51. Advertentie Vlees hooit erbij Pubhutt* nrenlgde <l«gera In HaaHem en omstreken De raad van de gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude zal op dins dag 27 maart, 's avonds om half acht, in openbare vergadering bijeenkomen. B. en W. van de gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude stellen de raad voor tijdens de vergadering van 27 maart goedkeuring te hechten aan een voorstel tot ophoging van een ter rein aan de westzijde van de Oranje Nassaustraat ten gerieve van een drie tal bewoners. Dit betreft de percelen 22, 24 en 26 van de Amsterdamsevaart. De kosten van de ophoging worden ge raamd op 4.630. De aanleiding tot dit voorstel is het plan van de gemeente om een stuk grond aan de Oranje Nassaustraat bouw rijp te maken om de diepte van de aan die straat geprojecteerde woningen en winkels te kunnen vergroten. Dat heeft n.l. tot gevolg dat de scheidingssloot tussen de gemeentegrond en de achter liggende terreinen komt te vervallen, waardoor de percelen 22, 24 en 26 ge dupeerd zouden worden, daar de daar bij behorende tuinen te laag liggen om rechtstreeks op het gemeenteriool te lo zen. Zaterdagavond half zes is op de Lanckhorstlaan in Heemstede een 11- jarige Heemstedenaar, Rudolf N., door een personenauto aangereden en ge wond geraakt De knaap fietste naast een andere jongeman en plotseling staken zij de rijbaan over naar links. De auto, die uit de tegenovergestelde richting kwam, schepte de jongen, die verwondingen aan zijn hoofd opliep. Hij kon naar zijn woning worden overge bracht. GETROUWD; P. Langeveld en M. W. van Rijn; F. van Smaalen en W. E. M. C. Prins. GEBOREN: J. Trouwen en A. J. Huurman, z; S. Th. Verhulst en Z. M. G. ter Hart, z; H. A. Gohres en E. B. C Sterk z OVERLEDEN: M. de Visser-Tros, 80 jr, P. Hendriks, 89 jr, Kerklaan 85; M. J. Oudolf, 72 jr, Kerklaan 101; B. Henneman-Baas, 77 jr, Kerklaan 101; De Zandvoortse verkeerspolittie heeft, zondag de handen vol gehad aan het re gelen van het intense verkeer. Het bleek dat de weggebruikers nog onvoldoende gewend waren aan het rijden in file, zo dat vele ongevallen gebeurden. Gelukkig liepen alle zonder ernstig lichamelijk letsel af. Op de Zandvoortselaan lette een auto mobiliste onvoldoende op een voor haar rijdende wagen, zodat zij toen de ander plotseling remde, op het voertuig vloog. Beide auto's werden flink beschadigd. In de Heemskerkstraat trapte een autorij der op het gaspedaal i.p.v. te remmen. Het gevolg was een botsing met een be stelauto, die eveneens beschadigingen op liep. Op de boulevard geraakte een mo torrijder gewond aan zijn been, toen hij zijn evenwicht verloor door het abrupte stoppen van een voorganger. Hij kon op eigen gelegenheid naar huis keren. Ten slotte kwamen vier auto's, alle bestuurd door Amsterdammers, met elkaar in bot sing op de Zandvoortselaan. De gevolgen bleven beperkt tot materiële schade. Het district Kennemerland van de Ned. Kath. Handbalbond heeft zondag te Castricum een technische dag ge houden. De deelnemers woonden in het Jeugd huis de H. Mis bij, welke opgedragen werd door de geestelijk adviseur ka pelaan J. J A. v. d. Zalm. Na de H. Mis had in het Jeugdhuis een gezamenlijk ontbijt plaats, waar onder het woord gevoerd werd door de heer H. W. v. Turnhout, voorzitter van het district, kapelaan J. J. A. v. d. Zalm en mej. H. v. Warmerdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3