VENUS heeft groot aandeel in de zege van STORMVOGELS Limburgia s moeite niet beloond (3—2) Alkmaar wint dank zij zwakte van Emma (2—0) H.B.C. klopt D.E.M. met grote cijfers Verliespunt voor Hollandia Enschedese Boys kunnen RCH niet van de wip brengen: 6—2 PSV oppermachtig in Noorder Sportpark Een fortuinlijke zondag voor AJAX Alliance door nederlaag in ernstig gévaar Hoofdklassers Taktiek houdt één helft stand Duitsers winnen Clare Benedict- toernooi Sterk Nederlands B-elftal EDO met 3—1 verslagen Actie voor 2 hoofd klassen van 14 clubs Hockey in Haarlem hoofdklasse semi-profs Afdeling A Afdeling B amateurs tweede klasse eerste klasse semi-profs MAANDAG 19 MAART 1956 PAGINA 5 (Van onze verslaggever) Stormvogels heeft zich door een verdiende zege van 32 Limburgia, een der medegegadigden voor de fel om streden laatste „veilige" plaatsen in hoofdklasse A, van hei lijf weien ie houden in een wedstrijd, die hel aan kijken voor de 6000 toeschouwers ongetwijfeld waard is geweest. Hei scoreverloop heeft daartoe zeer bijgedragen. De oud-aanvoerder van de thuisclub. Van den Oever, die na een lange afwezigheid weer van de partij was, bezette de hem zo vertrouwde rechisbackplaals op zulk een wijze, dat hij zich na enkele wedstrijden wel weer volkomen aan hei goede peil, dat Stormvogels momenteel heeft bereikt, kan hebben aangepast. Freriks en Venus schoven door een en ander ieder een plaats naar voren op, zodat laatst genoemde dit keer als rechtsbinnen was opgesteld. Hoewel hij beslist geen uitgesproken voorhoedespeler is, heeft hij door zijn ijver een belangrijk aandeel in de IJmuider zege gehad. (Nederlandse schaakploeg eervolle tweede Robertson wordt prof schaatser Winterspelen 1960 Californië geeft 4 miljoen dollar subsidie De Rubber wil naar Nederland terug Successen voor De Laak Schoten.De Kennemers 0—3 BeverwijkZandvoort meeuwen 20 De oefenpartners van voorlopig Oranje-elftal dafV1n^agVa23P^rrmuithfte^' pisch Stadion te Amsterdam als ?efen" G. Delvaux overleden D.E.M.HjB.C. 0—4 Hdlandia—V.V.-B. 2—2 Buitenlandse scheids rechters in Italië? StormvogelsLimburgia 32 Stormvogels: Jansen, Venus, Snöeks jr. Limburgia: Jacobs, Feijen. 6000. Roda SportDOS 22 Roda Sport: Rutten, Weber. DOS: Luiten, Lammers. 4000. FortunaAmsterdam 03 Amsterdam: Gallis (2), Brom. 20.000. EindhovenVVV 01 VVV: Theewis, 13.000. ExcelsiorNAC 10 Ex-celsior: Corpeleijn. 8000. ADO—Sparta12 ADO: Timmermans. Sparta: T. van Ede, Benningshof. 13.000. HVCRigtersbleek 12 HVC: Sleking. Rigtersbleek: Mar- quard. Trooster. 4500. EBOHAjax 12 EBOH: Barendregt. Ajax: Bijker (2) 5000. Ajax 22 12 7 3 31 47-27 Eindhoven 21 10 7 4 27 33-24 NAC 21 12 3 6 27 31-25 Sparta 22 10 7 5 27 43-29 Fortuna 22 9 8 5 26 37-23 VW 21 11 3 7 25 36-23 DOS 21 9 7 5 25 54-44 Stormvogels 22 8 8 6 24 42-38 Amsterdam 21 10 2 9 22 40-33 NOAD 22 8 6 8 22 37-39 Excelsior 22 8 6 8 22 32-38 Limburgia 22 6 7 9 19 34-42 Roda Sport 22 6 7 9 19 41-51 ADO 21 7 4 10 18 35-34 Rigtersbleek 22 7 3 12 17 34-51 EBOH °1 2 9 10 13 26-43 HVC 22 3 7 12 13 25-48 Vitesse 21 4 3 14 11 29-46 SVVWillem II o2 Willem II: De Jong, Brooymans. 10.000. Alkmaar—Emma 2—0 Alkmaar: Buis, Los. 8000. Sp.cl. Enschede Volewijckers 11 Sc. Enschede: Graafschap—BW1—3 Graafschap: Meyers. BW: Van Over- beek, Van Beurden (2). 7000. FeyenoordSHS 61 Feyenoord: De Kreek, Van der Gijp (3), Schouten (2). SHS: Van Geen. 38.000. EDO—PSV 1—3 EDO: Snijders. PSV: Buenen (2), Pranssen. 7500. ElinkwijkSittardia 30 Elinkwijk: Huntink (2), Vonk. 7000. GVAV—Rapid JC 0—3 Rapid J.C.: Hanneman (2), Van Melis. 9000. Elinkwijk 22 15 3 4 33 54-21 Enschede 22 13 5 4 31 64-37 Rapid T.C. 22 12 6 4 30 49-28 BW 22 13 2 7 28 50-31 Willem II 21 12 3 6 27 49-34 Alkmaar 22 10 5 7 25 32-31 Feijenoord 21 10 4 7 24 51-38 DFC 21 10 4 7 24 42-35 PSV 21 10 2 9 22 50-40 GVAV 22 9 4 9 22 44-49 MW 20 9 2 9 20 36-27 SW 22 8 3 11 19 40-34 SHS 22 8 3 11 19 39-52 Graafschap 22 6 6 IQ 18 32-46 Sittardia 22 6 6 10 18 39-57 EDO 22 5 4 13 14 23-47 Volewijckers 22 5 2 17 12 28-71 Emma 22 2 4 16 8 20-64 Stormvogels, deze keer in' groen shirt optredend, had zich reeds een aantal goede kansen geschapen, kansen, die door Van der Meer en J. Snoeks door slecht schieten onbenut waren ge bleven, toen Stephan voor de eerste keer duidelijk maakte, waarin Limbur gia zjjn heil zocht. De scherp naar vo ren opgestelde Feijen, die als linksbin nen de Limburgse speerpunt vormde, terwijl midvoor Habets veelvuldig op het middenveld te vinden was, was de man, die het knappe veldwerk van de zuidelijken zou moeten afronden. Zijn scherpe kijk op de mogelijkheden b.cht hem enkele malen in kansrijke posities, maar telkens als hij er in ge slaagd was een der IJmuider verdedi gers om de tuin te leiden, dook er in laatste instantie een ander op. die een doelpunt in de weg stond. Voorlopig bleef intussen ook de voorhoede der [Jmuidenaren de volle aandacht van haar tegenstrevers opeisen. Zo moest Spanjer zich eenmaal voor de voeten van De Boer werpen om een treffer te voorkomen. Een heftig appellerende Ve nus zag zich succes onthouden, toen een hard schot van zijn voet via de hand van d'Hooge en doelman Jacobs niet meer dan een hoekschop opleverde. On middellijk daarop sneden Van der Meer en Jan Snoeks evenwel onweerstaan baar doo. de Limburgse achterhoede, waarna Jansen sr. alle tijd had om zuiver op de voor Jacobs onbereikbare bovenhoek te richten. De aldus verkregen voorsprong be tekende toen voor de thuisclub loon naar werken. Langzamerhand ging Limburgia echter de toon aangeven. In de 32e minuut kwam Post zijn 'tegenstanders onverwacht te hulp door even opzettelijk als overbodig (Van onze sportcorrespondent) Acht duizend toeschouwers hebben in een matige wedstrijd te Alkmaar twee ploegen gezien, die maar heel povertjes speelden en geen moment het predi kaat „hoofdklasser" verdienden. Zelden was er van goede momenten sprake «n dat Alkmaar de volle winst in eigen huis hield was meer een gevolg van vt" V?wakke tegenstander dan van eigen treffen"8»!'*"' De thuisclub had voor dit hef f»1nl danig gewijzigd door krachten op het reserve- gerou"inetLtea.m danig Rewijzigd door bankje te ?e krachten op het reserve spelers op ^"Plaatsnemen en andere de Alkmaarse Zo opereerde de Alkmaarse - Kaas, die echter S de feX"0W? er niet mee te kunnen komf„ n°* lang In de eerste helft nam au e Ook na de hervatting bleef het snel van beide elftallen ver beneden de miat! Nadat zaterdag de wedstrijd Zwitser land-Nederland onder grote spanning in remise was geëindigd, heeft Duitsland onze landgenoten van de eerste plaats In het Clare Benedict schaaktoernooi verdreven. De fraaie zege van de Ne derlandse ploeg in de vijfde en laatste ronde over Italië kon niets meer aan de overwinning van de Duitsers in dit ge slaagde schaaktoernooi afdoen. Uitslagen vierde ronde Zwitserland- Nederland 2-2. Blau-(Z)-Euwe (N) 0-1; Johner (Z)-Donner (N) A-A: Kupper (Z)-Van Scheltinga (N) 1-0; Bhend (Z)- Van den Berg (N) A - 'AItalië-Duits- land 1-3; Oostenrijk-Engeland 3-1. Vijfde ronde: Duitsland-Engeland 3 Vz-A: Nederland-Italië 3-1; Euwe (N)- Nestler (I) 1-0; Donner (N)-Castaldi (I) A-A', Van Scheltinga (N)- Paoli (I) 1-0; Van den Berg (N)-Szaba- dos (I) A-A: Oostenrijk-Zwitserland 2!/2-H/2; De eindstand luidde: 1. Duitsland 14 pnt; 2. Nederland 13 pnt; 3. Italië 9'A pnt; 4. Zwitserland 9 pnt; 5. Oostenrijk 8 pnt; 6. Engeland 614. De 18-jarige Amerikaanse student Ronnie Robertson, tweede achter Alan Hayes Jenkins bij de Olympische, we reld- en Amerikaanse kampioenschap pen kunstrijden heeft een contract ge tekend met een ijsrevue. Het contract geldt voor 5 jaar, en waarborgt Robertson een honorarium van 100.000 dollar voor deze periode. De thuisclub viel aan, maar door ge brek aan spelinzicht kon de toch al niet sterke Dordse verdediging de situatie meester te blijven. Eerst na een kwar tier wist Los uit een pass van Ooteman de zege veilig stellen (2—0). Tussen al deze bedrijven door had de jeugdige Jurriaan van der Gijp de wrevel van scheidsrechter Horn opgewfkt door de ruzies, die hij met tegenstanders maak te. Eerst had V. d. Gijp het aan de stok met Peggemans en toen hij in Ooteman een nieuw slachtoffer dacht te hebben, werd hij door arbiter Horn naar de kleedkamer verwezen. Met tien spelers moest Emma het dus in de resterende tijd stellen, maar invloed op de stand had dit toch niet meer. Een commissie uit de senaat van Californië heeft ingestemd met het verlenen van vier millioen dollar sub- sidie yoor het organiseren van de Qjjy.mpische Winterspelen in I960 in het Vali'he wintersportcentrum Squaw de U.e commissie adviseerde aan den dafldie de v00rwaarde te verbin- alle „,una afloop van de winterspelen gebouwen die in Squaw Valley hands te maken, waarna doelman Jacobs resoluut naar voren kwam en de strafschop al even resoluut in schoot. Stopper Snoeks en zijn heï- r .rs kregen steeds minder vat op de operaties van Stephan, Feijen en Ha bets, maar succes boekten de zuide lijken pas kort voor de rust, toen Feijen zijn hoofd doeltreffend onder de bal zette na een voorzet-op-maat van Vossenberg. Het zag er, gezien de verwarring in de IJmuider defen sie, donker voor Snoeks c.s. uit. Spoedig bleek evenwel, dat de dekking, die voor de rust zeer veel te wensen had overgelaten, na de hervatting veel beter verzorgd was. Opnieuw ging Stormvogels goed van start. In tien mi nuten tijd forceerden Van der Meer en de zijnen vier hoekschoppen. Een on verwachte voorzet van Feijen bracht Stephan in vrije schietpositie. Het zui vere, maar te zachte schot van de rechtsbinnen kon door De Graaf echter met veel moeite nog worden gestopt. Kort daarop, in de 19e minuut leverde het groeiende overwicht van de thuis club succes op. Tol plaatste de hal van rechts naar Jansen, die het leer met zijn hoofd terugzond naar Venus. Deze laatste kon toen Jacobs van dicht bij met een kopbal passeren. Stormvo gels greep zijn kans op de zege met beide handen. Steeds groter werd de druk op het zuidelijk doel, waaraan zelfs Post met harde schoten meewerk te. Spil Bruist en doelman Jacobs voor kwamen echter telkens weer de verdien de derde IJmuider treffer. Totdat Ve nus in de 35e minuut een scherpe voor zet lanceerde, die door Jan Snoeks on der daverend gejuich met een omhaal in de linkerhoek werd geschoten. In de laatste tien spannende minuten wisten de wederzijdse verdedigers de aanvallers de baas te blijven. Het Nederlands b-voetbalelftal, dat woensdag 21 maart te Enschede tegen het Duitse b-elftal zal uitkomen is ais volgt samengesteld: doel: Landman (Scheveningen/Holland Sport); achter; Kerkum (Feijenoord, aanvoerder) en Odenthal (S.C. Enschede); midden: Brusselers (PSV), Van Bun (MW) en Bak (Feijenoord); voor: Van Overbeeke (NAC), Bisschops (Rapid), De Bruycke- re (Willem II), Clavan (Scheveningen/ Holland -Sport) en Jansen (S.C. Ensche de). Reserves: Pieters Graafland (Ajax'. Rensen (PSV), Van der Hurk (VVV) en Snoeks (Stormvogels). Het Duitse b-elftal ziet er aldus uit: doel; Kwiatskowsky (Borussia Dort mund); achter: Koll (Duisburger sv) en Knopczinski (sv Sodingen); midden: Karl Hoffmann (Fortuna Düsseldorf), Rudia Hoffmann (Viktoria Aschaffen- burg en Dörner (lfc Köln); voor: Kraus (Offenbacher Kickers), Waldner (vfb Stuttgart), Neuschafer (Viktoria Aschaf- fenburg), Laumann (vfr Mannheim) en Termath (Karlsruher sc). De vroegere speler van VUC De Kub- ber, die al verscheidene jaren voor Bor deaux in Frankrijk voetbalt, stelt reeds geruime tijd pogingen in het werk naar Nederland terug te keren. De Kubber heeft tegenover een verslaggever van het ANP het volgende verklaard: „Ik heb een contract volgens het door de Franse voetbalbond voorgeschreven type en ik kan daardoor Bordeaux niet ver laten, wanneer het bestuur niet akkoord gaat met de transfer. Vorig jaar wilde ik al naar Nederland, maar er werd vijf miljoen francs (ongeveer 50.000 gulden) voor mijn transfer gevraagd. In ons land wilde men niet meer dan 20.000 gulden betalen. Ik voel er in ieder ge val niets voor, bij Bordeaux te blijven spelen", zo vervolgde De Kubber. „Wan neer er geen oplossing over de betaling kan worden gevonden, ben ik van plan. het volgend seizoen naar Nederland te gaan, waar mij interessante aanbiedin gen zijn gedaan als trainer. Ik zou dan, althans voorlopig, als oefenmeester kun nen beginnen". De tête de rivière, een afstandwed strijd tussen Vilvoorde en Brussel over 5.5 km voor overnaadse vieren is ge wonnen door de ploeg van Beringen in 22 min. 7 sec. De eerste ploeg van De Laak uit Den Haag bezette de tweede plaats met 22 min. 2.2 sec. Bij de junio ren leverde De Laak een prachtige pres tatie door eerste te worden in 24 min. 18.4 sec. De belangrijkste wedstrijd tussen de r.-k. vertegenwoordigers in de tweede klasse amateurs D.E.M. en H.B.C. is in een even onverwachte als grote over winning voor H.B.C. geëindigd. Met niet minder dan 40 bleven de Heem stedenaren de baas en maken nu een fraaie kans op een goede plaats in de tweede klasse welke, zoals we reeds zaterdag schreven, misschien nog pro motie mogelijkheden in zich verborgen houdt. Vooral nu Hollandia een steekje liet vallen tegen V.V.B. schijnt er nog wel iets mogelijk te zijn. Beverwijk klopte Zandvoortmeeuwen met 20 en De Kennemers overwon Schoten met 30. Een aardig succes dus van de Wijker ploegen en met uitzondering van D.E.M. zorgden zij allen voor winst punten. De Kennemers hadden in deze ont moeting ongetwijfeld het beste van het spel, omdat zij feller op de bal zaten dan de thuisclub en bovendien was het begin voor de Wijker club enigszins ge lukkig. Na vijf minuten beging de an ders zo uitnemende Schoten doelman Kessens een klein foutje hetwelk het eerste doelpunt tot gevolg had. Klef- kens profiteerde er van en prompt was het O1. Schoten trachtte weliswaar het spel te verplaatsen maar slaagde daarin slechts ten dele en aan de an dere kant was doelman Kessens een struikelblok voor de Wijker voorhoede. Met onveranderde 01 stand kwam dus de rust. Schoten begon de tweede helft goed maar doelman Groot van De Kenne mers was ongenaakbaar en voorkwam alle gevaar. Na een kwartier kon Bou- vré na een snelle solo-rush Kessens ten tweede male het nakijken geven en toen het tien minuten later door de zelfde speler zelfs 03 werd, was Scho ten een geslagen ploeg. Want de Ken nemers verdedigde de voorsprong met succes, waarbij vooral doelman Groot een vinger in de pap stak. Het duurde tot voor kort voor rust eer aanvallen doel troffen. Rechtsbui ten Springer van Beverwijk wist door Hoog opspringend brengt P.S.V.'s doelman Steiger redding. eigendomr^nen dank ZÜ de subsidie in Californië len overgaan aan de staat ParMeLZ^ndstr|mn, Van het voorlopi ge Nederlands Elftal, ls als vol t s mengesteld: Doel: Stojanovic; achter: Belin en Lazarevic; midden: Mihajlovic, Zebec en Pajevic; voor: Jocic, Bobek, Milu- tinovic, Kaloperovic en Herceg. Reser ves: Colic, Borozan, Va.lok en Hmelina. Negen van de opgestelde spelers heb ben in het Joegoslavische elftal speeld. (Van onze verslaggever) EDO heeft tegen PSV een dapper par tijtje voetbal gespeeld maar was te gen de grotere technische vaardigheid van de Eindhovense club uiteindelijk niet opgewassen. Vooral in de eerste helft demonstreerde de club van Phi lips een uitgesproken veldmeerderheid dat in een tweetal doelpunten van rechtsbinnen Buenen resulteerde en eerst in de tweede helft kon EDO de zeker schijnende PSV overwinning nog even in gevaar brengen door een prach tig doelpunt van Snijders. Maar PSV bleef heer en meester en het derde doelpunt van Fransen was beslissend. Doelman Koelemey kreeg al gauw gelegenheid zijn handen te warmen aan een felle kogel van Coen Dillen en reeds in de eerste minuten was het dui delijk te zien, dat PSV onbetwist de beter spelende ploeg zou zijn. Wel be gon Wiersma niet bijster trapvast maar de EDO-aanvallen waren van enig ge vaar ontbloot, al bleek het eerste op treden van de new-comer Leonhardt niet onverdienstelijk. Maar het goede ploegverband, het juiste positie kiezen en de technische vaardigheid van vrij wel alle Eindhovenaren stelde EDO voor onoverkomelijke moeilijkheden. Brus selers bracht na tien minuten de bal ge- I uit de achterhoede op voor de EDO- doelmond en schoof het leder toen lis tig naar de vrijstaande Buenen. En prompt was het nog listiger 0-1. EDO antwoordde met enkele felle te genstoten die Roodselaar en Spiers in schietpositie brachten maar beiden faal den, toen zij oog in oog met Steiger stonden. Aan de andere kant moest de lat een enorme kogel van Buenen ke ren en zag Dillen enkele harde schoten net naast gaan, PSV speelde aantrek kelijk voetbal en EDO deed waarlijk zijn best om er ook iets goeds van te maken. De Haarlemmers haalden een goed cijfer maar niet voldoende om het PSV lastig te maken. En toen een mi nuut voor het rustsignaal Buenen een voorzet van Dillen onhoudbaar in de Haarlemse touwen joeg was de 2-0 score volkomen in overeenstemming met het spelbeeld. EDO vocht in de tweede helft moe dig verder voor een beter resultaat, maar had Dillen kort na de aftrap niet een zeer eenvoudige kans gemist, dan had de aardigheid er af geweest en EDO misschien met dikke cijfers verlo ren. Nu bleef de strijd z'n aantrekke lijk karakter behouden en het werd pas heel leuk toen na twintig minuten Snij ders met een fraai schot doelman Stei ger verraste, 1-2. EDO kwam even geducht opzetten en Wiersma c.s. voelden zich even ern stig bedreigd. Een schitterend schot van Snijders kon Steiger slechts met moeite tot corner verwerken maar daar na herstelde PSV zich. Een fraaie com binatie tussen Dillen en Fransen bood laatstgenoemde een schietkans en on houdbaar vloog de bal achter Koelemey 1-3. (Van onze verslaggever) Ten aanzien van zijn kampioensplan nen heeft RCH b(j de komst van de Boyg uit Enschede zich door de Ooste- Ujken niet van de wijs laten brengen. Toch waren de Racing-supporters bij de rust gans niet tevreden. Na een opper machtige start, waren de Haarlem mers geleidelijk teruggevallen tot spel van ziük een matige kwaliteit, dat er aan goed voetbal praktisch niets meer viel te genieten. De Boys moesten in de begin-faze van de strijd naar het wapen van de buitenspelval grijpen om erger te voor komen. Het groeiende overwicht van RCH leidde na een kwartier echter tot het doelpunt, dat een ieder ver wachtte en het was Kruyer, die deze openingstreffer uit een voorzet van Ho- nout op zijn naam bracht, 1-0. Nog even hamerde RCH met kracht door op het bolwerk der Oostelijken, maar toen kreeg slordig spel in de Haarlemse ploeg duidelijk de overhand. En daar de Boys niet bij machte bleken hier iets goeds tegenover te plaatsen, kon het wedstrijdbeeld nauwelijks meer boeien. Mede door het goede spel van rechtshalf Groothuis kwamen de Boys De heer A. C. Mees, bestuurslid van BW, is een actie begonnen, die ten doel heeft volgend seizoen te komen tot twee hoofdklassen van 14 clubs in plaats van een ere-divisie van 18 clubs. De heer Mees heeft hiertoe contact op genomen met een aantal clubs uit de hoofdklassen. Volgens de initiatiefnemer zou het niet in het belang zijn van het Nederlandse voetbal, wanneer in de te vormen ere-divisie acht of meer clubs uit het Zuiden zouden komen. De com petitiestand van het ogenblik wettigt deze gedachte. Ook van verenigingen, die reeds een veilige positie in de hoofd klasse bezetten, en die vrijwel zeker zijn van een plaats in de te vormen ere divisie, zijn adhesie-betuigingen binnen gekomen. Zaterdagavond is te Purmerend op 72- jarige leeftijd overleden de heer G. E. J. H. Delvaux. In sportkringen was de heer Delvaux een bekende figuur. Hij was van 1925 tot 1945 voorzitter van de Noordhollandse voetbalbond, resp. af deling Noord-Holland van de KNVB. De heer Delvaux was de grondlegger van het schoolvoetbal in Waterland en van het medisch bureau voor de sportkeu ring te Purmerend. Ajax mag zich wel de grote winnaar van de eerste volledige competitie zondag na de vorstperiode noemen. Het zegevierde zelf, vanzelfsprekend zou men haast zeggen, tegen het laag geplaatste EBOH. Het zag voorts hoe nagenoeg al zijn naaste concurrenten hebben verloren. De grootste verras sing was ongetwijfeld de nederlaag van 03 van Fortuna tegen Amsterdam. Voorts verspeelde Eindhoven beide punten aan het bezoekende VVV en NAC moest in Rotterdam de eer aan Excelsior laten. Op fluweel zitten de Ajacieden natuurlijk niet, maar de voorsprong die ze nu hebben genomen is ongetwijfeld kostbaar. Het zal overigens nog wel enige tijd duren eer men definitief van een beslissing kan spreken. Ook rond de achtste plaats is in afdeling A de strijd verscherpt. Amsterdam komt gevaarlijk dicht in de buurt van Stormvogels, dat zich op zijn beurt weer verdienstelijk heeft geweerd door Limburgia te verslaan. Met Amsterdam blijven ook NÖAD en Excelsior hopen op een plaats in de ere-divisie, zodat er nog volop spanning is. Limburgia is door de nederlaag tegen Stormvogels ver achterop geraakt en lijkt voorlopig zeker uitgeschakeld. Veel verrassingen waren er eigenlijk niet te noteren. Alleen de overwinning van Amsterdam zou men een sur prise mogen noemen. In afdeling B eveneens slechts één uitslag die ongewoon aandoet. De Vole wijckers, dat bondstrainer Karei Kaufman tijdelijk als oefenmeester heeft, zorgde opnieuw voor een huzarenstuk. Na de overwinning op Alkmaar, de vorige week, volgde nu een gelijk spel tegen Enschede, een der voornaamste gegadigden voor het kampioenschap. Hoop is er voor de Amsterdammers al lang niet meer. Hun enthousiasme doet daardoor des te weldadiger aan. Het ligt voor de hand dat lijstaanvoerder Elinkwijk wel is gevaren bij deze uitslag, temeer daar de Utrechtse ploeg zelf royaal de baas bleef over Sittardia. Ook Rapid blijft zijn woordje meespreken. Het versloeg GVAV in Groningen met 30. Bijzonder enerverend blijft in deze afdeling de strijd rond de achtste plaats. Alkmaar, Feyenoord, DFC en PSV zijn er het nauwst bij betrokken. GVAV en MW zijn voorts ook niet kansloos. tot enkele acties op de Haarlemse ves te, maar veel gevaar school er niet in de aanvallen der Enschedeërs. De rust kwam reeds in zicht toen een solo actie van de actieve Honout de RCH- er in gunstige schietpositie bracht en de Haarlemse linksbinnen voltooide dit goede staaltje voetbal met een schot, dat onhoudbaar voor doelman Oude Veldhuis in de touwen verdween, 2-0. Op wel gedecideerde wijze nam RCH na de pauze revanche voor het middel matige spel van daarvoor. De defensie der Twentenaren kreeg het zwaar te verduren tegen de onstuimige aanval len, waarmede Biesbrouck en de zijnen de vijandelijke veste belaagden. Het doelpunt van Brouwer, na 11 minuten gescoord, was voor de Boys ,,het be gin van het einde." RCH's vierde goal leek op komst toen Biesbrouck het leer slechts voor het inschieten kreeg, doch de oud-international miste jammerlijk. Het ijverig volhouden van de Boys werd beloond met een tegentreffer van Wey- dijk (3-1), maar de Illusies der groen- witten verdwenen als sneeuw voor de zon toen éen juweel van een kopbal van Kruyer na een voorzet van Bies brouck de netten deed trillen, 4-1. Een nieuwe combinatie tussen dit tweetal bracht in de 29e minuut middels het hoofd van Kruyer de score op 5-1 en drie minuten daarna stond het 6-1 toen Brouwer een inzet van Koster met een fraaie kopstoot zijn bestemming wist te geven. Met nog tien minuten te spelen was het Drenth, die de eindstand op 6-2 bracht. een zwakke plek in de Zandvoortver- dediging door te breken en hij schoot onhoudbaar in. Toen hij even later vrij voor het doel van Keur stond, ging zijn schot naast. In het tweede deel van de wedstrijd speelde zich de strijd vrijwel geheel op het middenveld af. Toen de bezoe kers een kansje kregen door te breken om de achterstand in te halen kopte een der spelers vanZandvoort meeuwen de bal keurig uit het Bever- wijkdoel! Na twintig minuten spelen heeft Springer opnieuw de achterhoede van de gasten verrast. De te ver uit gelopen doelman Keur zag de bal rus tig langs zich heen gaan: 20. Nog kwa men er aan beide zijden enige kansen, maar doelpunten bleven uit. Een wat geflatteerde, maar verdiende overwinning behaalde HBO op de oude rivaal van vroeger jaren dank zij haar beter sluitende verdediging tegenover de zeker niet minder in de aanval zijn de DEMploeg. De gasten waren spoedig, in een pit tig tempo spelend, in de aanval en oe fenden, met de stev ige wind mee spoe dig druk op de DEMverdediging, die stand hield, daar Delissen en Duiven voorde het doel te hoog zochten. De minder talrijke DEMaanvallen waren veel gevaarlijker, zoals de Vries met een hard schot bewees. Appel miste een goede kans en Alkemade kogelde over. Duivenvoorde had na een goede door- speelbal op links succes en schoot via de paal in 01. Een keihard schot van Alkemade kopte Van Bakel uit doel. In de tweede helft krijgt Aardenburg meteen reeds werk bij een kogel van Duivenvoorde. Dan komt DEM sterk in de meerderheid. Willemse krijgt alle ge legenheid zijn kunnen te tonen, maar H.B.C. heeft bfc' een uitval succes als Duivenvoorde in de uiterste hoek schiet. Een hernieuwd DEMoffensief levert niet meer dan een strafschop op. die naast geknald wordt Als Delissen dan de bal met de hand meeneemt, heeft Schoonderwoerd geen moeite zijn voor zet in een doelpunt om te zetten. Een zevental hoekschoppen achtereen op het HBC-doel worden afgeslagen. Kort voor het einde kopt de Reus uit een hoek schop de vierde doel achter de DEM- doelman. Toen na een half uur een voorzet van de linksbuiten via Bleeker bij Bos te recht kwam sloeg deze met een stevige kopstoot de bal in het WB doel maar, hierbij zelf een kaakfractuur oplopend, zodat hij vervangen moest worden. In de tweede helft pakte WB met het voordeel van de sterke wind, de zaken terstond energiek aan. De thuisclub werd in de verdediging gedrongen, los te aanvankelijk met veel geluk ver schillende lastige puzzles op, maar moest toch capituleren, toen Kooimans een terugspeelbal onderschepte en via legger inkogelde 11. Het was opnieuw de vanmiddag zeer bewegelijke Kooi mans, die een voorzet via een Hollandl- aanbeen bij Boevink deed belanden, die geen fout maakte 12. Een prachtkans de voorsprong te vergroten, liet Kooi mans voor bijgaan, toen hij, alleen de doelman voor zich een tam boogschot- je inzond. In de laatste minuten slaag de de thuisclub er in uit een hoekschop de gelijkmaker achter Nieuwenhuis te koppen. Hollandia HFC HBC Kennemers Beverwijk Schoten 17 27 15 19 16 18 15 17 15 17 16 17 DEM Zaandijk Zandvoortm. WFC WB Helder 16 16 17 13 15 11 15 3 Op voorstel van de Italiaanse scheids- rechtersvereniging zal de Italiaanse voetbalbond aan de clubs uit de eerste divisie formulieren zenden om te we ten te komen, hoe de besturen denken over het aanstellen van buitenlandse scheidsrechters bij de competitie-wed strijden. Deze scheidsrechters zou men willen aantrekken uit Zwitserland, Frankrijk en Oostenrijk. De Italiaanse scheidsrechtersvereniging hoopt, dat hierdoor een einde zal komen aan het wekelijkse geharrewar met de clubs over de aanstellingen van de scheids rechters. Voor de vierde achtereenvolgende maal is de wereldkampioen en Olym pische kampioen kunstrijden op de schaats, Hayes Alan Jenkins, kampioen van de V.S. geworden. Het staartje van de competitie welke nu nog moeten worden afgewerkt, is voor de Haarlemse clubs een venijnig staartje geworden. Niet voor de dames van Alliance, want die gaan zjj het met moeite op de goede weg naar het kampioenschap voort. Het is voor de heren, die gisteren de laatste kans verspeelden om het lot om de onderste plaats in eigen hand te houden. En een venijdig staartje bleek het te zijn voor de dames van Ever Swift, die met hun royale overwinning op Kieviten zich toch nog het kampioenschap 3e klasse zagen ontgaan omdat HGC 's benauw de zege op Sisco haalde, daarmede Ever Swift naar de tweede plaats verwees en zelf de kampioensvlag kon hijsen. Dat staartje was voor de dames van Alliance bijna ook noodlottig geworden. Op het zeer moeilijke terrein van Leo- nidas in Rotterdam vocht Alliance van begin- tot eindsignaal. Moest wel met alle kracht vechten om de gast vrouwen de overwinning niet te laten. Ofschoon met enkele invalsters gespeeld werd, bleek dat er aardig verband tus sen en in de linies was. De achterhoede, welke nu niet direct de hoogste partij mezong, liet wel eens een steekje vallen, doch dank zij extra en ook geslaagde inspanning der middenlinie en de steeds maar weer optrekkende voorhoede, werd elk voordeeltje van Leonidas spoedig genivelleerd. Al spoedig na de aanvang had Allian ce het initiatief aan de gastvrouwen over moeten laten, met als gevolg een achterstand van 1-0. Nog voor rust, toen allengs de aanvalsmachine op toeren kwam, was dit eerste gewin der tegen partij omgezet in een 1-2 eigen voor deel. Na rust werd nog harder aangepakt, omdat Leonidas eveneens zwaarder ge schut in stelling bracht. De Rotterdam- sen profiteerden van een fout in de achterhoede van Alliance (2-2), hetgeen de voorhoede der Heemsteedsen een extra prikkel gaf. Het resulteerde kort daarna in een 2-3 voorsprong, maar Leo nidas gaf zich lang niet gewonnen. Op nieuw werd de stand gelijk gemaakt en stond Alliance weer voor de taak om alles in te zetten voor de volle winst, 't Lukte, omdat de voorhoede weer ouderwets op dreef was en zich nim mer liet ontmoedigen. De beloning voor dit spannende spel. de volle winst, kon mee naar Heemstede genomen worden, met de uitslag van 3-4. De heren van Alliance tapten uit een vaatje waarin maar een zeer flauw af treksel bleek te zitten van het esprit en doorzettingsvermogen welke de dames toonden. Speciaal de achterhoede werkte traag en slordig weg. daarmede Aeolus, dat heus niet alle zeilen bijzette, vlot weg enkele kansen tot scoren gevend. Vijf minuten voor rust hadden de gas ten op het Heemsteedse veld al een voorsprong van 2-0. Net voor rust stel de E. Bekkers met een prachtige goal de gemoederen even gerust, doch toen na de hervatting geen wijziging kwam in het lauwe spel der thuisclub en Aeolus de stand nog tot 1-3 in haar voordeel kon opvoeren, stonden de pa pieren ver beneden pari. Bij Ever Swift speelden alleen de da mes, die dit keer de gasten waren van Kieviten in Den Haag. Ofschoon geens zins sprake was van een royaal veld- overwicht, was de overwinning van 3-0 zeker verdiend. De voorhoede greep de kansen aan en speciaal Henny Rijbroek was zeer actief en schepte als rechts buiten vele kansen. Bovendien was het verdedigingsblok HuygenWarmerdam als vanouds zeer op dreef, zodat elke tegenaanval van de Kieviten op niets uitliep.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5