Grote waterbouwkundige projecten in de Sovjet-Unie NIEUW-GUINEA IN DE MIST MODERNE KERKENBOUW IN ITALIË IRENE IOLIOT-CURIE TE PARUS OVERLEDEN Beeldhouwer aan banden 19 vooraanstaande Amerikanen tegen H-hom-proeven Samen met haar echtgenoot ontdekte zij de kunstmatige radioactiviteit Maarten Pauw J MAANDAG 19 MAART 1956 PAGINA 9 Overleg van Arabische staatshoofden beëindigd Jordanië niet taan hun zijde Saarbësprekingen worden op 27 maart voortgezet Zuid-Korea wil wapen- stilstandsovereenkomst beëindigen Socialistische partij in Saarland ontbonden De eerste indrukken leveren een wazig beeld op: het uit gestrekte eiland houdt iets on begrijpelijks en raadselachtigs In afgelopen weekeinde Drie mensen op Cyprus gedood RUSSISCHE HUIDCHIRURGIE OP MOEDER AARDE Een bericht van het Russische persbureau Tass vermeldt de naderende voltooiing van een geweldige kunstmatige binnenzee bij Koeibysjew (Samara), aan de Wolga. Deze zee, zo heet het, heeft een oppervlakte van 6000 vierkante kilometer en zal maximaal 52 miljard kubieke meter water bevatten. De druk van dit water zal de turbines van hydro-elektrische centrales in beweging houden. Dit bericht vestigt nog weer eens de aandacht op een reeks omvangrijke waterbouwkundige projekten, die in de Sovjet-Unie in uitvoering zijn, ten dele reeds ten uitvoer zijn gebracht. Het zijn een aantal gigantische plannen en projekten, van een gedurfd karakter. Gedurfd, met betrekking tot hun omvang en betekenis, maar ook, en minstens evenzeer, met het oog op hun gevolgen. Deze gevolgen zullen zich ten dele althans niet enkel doen gelden voor de bewoners van de betrokken streken in de Sovjet-Unie en voor de ganse Sovjet-economie, maar naar alle waarschijnlijkheid eveneens voor de bewoners van de om liggende landen, mogelijk zelfs tot in West-Europa. Want het gaat hier mede om een aantal grote operaties aan de huid van Moeder Aarde en het is te Voor dit soort romantiek lenen de fenoemde projekten zich alle uitstekend, let name, omdat zij zich elk aan de grens van de technische uitvoerbaarheid lijken te bewegen. Technisch absoluut onuitvoerbaar, zo luidde het oordeel, waarmee het Grote Wolga-projekt, al direct na het lahceren, van vele kan ten begroet werd. Waar kwam het op neer? De ontwerpers van dit plan stel den zich voor, dat de machtige rivier met een lengte van in totaal meer dan 3500 kilometer met behulp van een aantal stuwdammen in feite ver anderd zou worden in een keten van grote meren. Het water van deze me ren zou niet alleen een aantal irrigatie kanalen moeten voeden, maar het zou ook de voortbewegende kracht leveren voor de turbines van een aantal grote waterkrachtcentrales, die bij de stuw meren gebouwd zouden worden en zo 19 leidende figuren uit het kerkelijk, zakelijk en onderwijs-Ieven der Verenig de Staten hebben in een brief aan pre sident Eisenhower aangedrongen op 't afgelasten van de voorgenomen proe ven met waterstofbommen, die volgen de maand in de Stille Oceaan zouden Worden genomen. Tot de onderteke naars behoren de bisschop van Chicago, mgr. Bernard J. Sheil, en de voorzit ter van de organisatie van atoom-ex- perts in Chicago, dr. W. C. Davidson. „Wij verzoeken u dringend, de proe ven in de Stille Oceaan, in dit voorjaar voorgenomen, uit te stellen en met de Sovjet-Unie tot overeenstemming te ko men over het afschaffen van proeven met atoombommen", aldus het schrij ven pe brief uit twijfel aan de .nood zakelijkheid van verdere proeven, die gevaarlijk geacht worden wegens de mo gelijkheid van radioactieve „besmettin*" van voedsel en levende wezens en we gens de uitwerking ervan op de opinie in de wereld. De leiders van Egypte, Saoedi-Ara- bië en Syrië hebben gisteren hun over leg te Caïro beëindigd. Volgens waar nemers zijn zij er voor de tweede maal met m geslaagd Jordanië aan hun zijde te krijgen. Een speciale afgezant van de Jor daanse koning, Hoessan, is na overleg met koning Saoed van Saoedi-Arabië en premier Nasser .van Egypte naar Amman teruggekeerd. President Sjoe- kri el Koeatly van Syrië had Caïro al eerder veriaten. Waarnemers in de Egyptische hoofd stad van oordeel, dat het steeds duidelijker wordt, dat koning Hoessein fnro? HAhL is de handen met Enge- wü kdfgen nfet6n--en geen ongenoegen van Irak, welk feisal 'and, ook via het ver met® Engeland 0dn'd nauwe ^betrekkingen Bij de besprekingen over het Saar- gebied hebben de Franse en iyest duitse staatssecretarissen, Maurice Faure en Walter Hallstein, besloten de besprekingen over de nog onopge loste punten op 27 maart te Bonn voort te zetten. Het betreft hier het vraagstuk van de kanalisatie van de Moezel. Bei de partijen zijn het er over eens, dat Luxemburg aan de kanalisatie dient deel te nemen. De Seoel is gisteren van gewoonlijk betrouwbare Zuidkoreaanse zijde verno men dat Zuid-Korea de Verenigde Sta ten heeft verzocht de Koreaanse wa* penstilstandsovereenkomst op te hef fen. Het verzoek werd gedaan in drie me moranda waarin respectievelijk de diplomatieke, economische en militaire kant van het Zuidkoreaanse voorstel werden belicht die zaterdagavond aan de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, die zich toen, op een reis door het Verre Oosten, te Seoel bevond, zijn overhandigd. De Zuidkoreaanse regering heeft de Amerikaanse autoriteiten verder ver zocht haar eis om onmiddellijke terug trekking van de Tsjechoslowaakse en Poolse leden der neutrale bestandscom missie voor Korea te steunen. De Zuid- koreanen noemen deze leden „commu nistische spionnen." De autonomistische Saarlandse so ciaal-democratische partij heeft zich ontbonden verklaard. Het bestuur heeft haar leden aangeraden toe te treden tot de afdeling voor Saarland van de Westduitse socialistische partij. De Saarlandse socialistische partij heeft deel uitgemaakt van de regeringscoa litie van ex-premier Hoffmann. (Reuter) dus de elektriciteitsproduktie belang rijk opvoeren. Een gedeelte van de zo geproduceerde elektrische stroom zou gebruikt worden om het water tot het noodzakelijke niveau omhoog te pom pen. Het leeuwendeel van de kritiek op het plan spitste zich toe op de uiterst belangrijke vraag: „Wat zal er met de Kaspische Zee gaan gebeuren? Zal men in staat blijken de water spiegel van deze zo voorname bin nenzee op zijn huidige hoogte te handhaven?" Het is namelijk zo, dat de Wolga voor niet minder dan zeventig pro cent de watervoorziening van de Kas pische Zee verzorgt. Maar wan neer het Wolga-projekt ten uitvoer zou zijn gebracht, zou aan deze rivier jaarlijks de ontzaglijke hoeveelheid van zeventig kubieke kilometer wa ter onttrokken worden. Zeventig reus achtige bassins dus, van elk één kilo meter lang, één kilometer breed en één kilometer hoog. Tengevolge van het ontworpen be- vloeiings-, energie- en scheepvaartpro gram zou, zo heeft men uitgerekend, de waterspiegel van de Kaspische Zee jaarlijks ongeveer 16 centimeter dalen. Waar het noordelijke deel van de Kas pische Zee zo ongeveer acht meter diep is, komt dit er op neer, dat dit deel in een halve eeuw tijds droog zal zijn komen te staan. Voor ons, Nederlan ders, die er voortdurend over tobben, dat onze zeedijken te laag dreigen te worden en die schatten gelds hebben uit gegeven om gedeelten van de Zuider zee droog te leggen, geen onaanlokke lijke gedachte, Maar voor de Russen is dat anders. Zij vragen zich niet zon der zorg af, of dat droöggelopen land, dat zoveel eeuwen lang met zout water bedekt is geweest, zich wel binnen af zienbare tijd voor het beoefenen van landbouw zal lenen en zo ja, welke soor ten van gewassen men er dan op zal kunnen verbouwen. Maar er is nog iets heel anders. 4 Kort na de oorlog werden langs de west- en de zuidkust van de Kaspische Zee oliebronnen aangeboord. En tot nu toe bood het water een kostelijke ge legenheid voor een betrekkelijk goed koop olietransport. Zal het in de toe komst nog zo blijven? Overigens is het uitdrogen van de Kaspische Zee een proces, dat tenge volge van natuurlijke oorzaken al ge ruime tijd aan de gang is. In de laatste halve eeuw is haar oppervlak al met niet minder dan veertienduizend vier kante mijl afgenomen. Maar in de laat ste paar decennia heeft dat natuurlijke proces, tengevolge van waterbouwkun dige kunstwerken kanalenaanleg bij- verwachten, dat deze hun invloed zullen doen gelden op het klimaat van uitgestrekte gebieden op aarde. Het is deze klimaatverandering, welke ook een van de doelstellingen is, die door de Russen beoogd worden. Hoewei de plannen alle min of meer met elkaar samenhangen, althans van uit een zelfde gezichtshoek bezien kunnen worden namelijk die van de vergroting van de bewoonbare en agrarisch exploitabele oppervlakte kunnen wij toch een drietal grote waterbouwkundige projekten onderschei den. Dat zijn het Groot-Wolga-projekt, ten tweede het „Siberische binnen zee"- of Ob-Jenissei-projekt en ten slotte het niet minder merkwaardige „kunstmatige Golfstroom"- of Zee van Ochotsk-projekt. Ieder die in het verleden ooit van de romantiek van het oude Rusland geproefd heeft, kent „Moedertje" Wolga, de machtige stroom, die uitmondt in de Kaspische Zee. Maar romantiek is bij het Groot-Wolga-projekt niet voorhanden, of het moet de glasharde en staalkille moderne Sovjet-roman- tiek rondom ongeëvenaarde technische prestaties en duizelingwekkende, bijna astronomische cijfers zijn. Wolgastad Stavropol, aan de linker ri vieroever, is eveneens verhuisd. Zij ligt nu, verjongd, nabij de Koeibysjew-dam. De krachtcentrale daar zal, naar verwacht wordt, een vermogen hebben van 10 miljard kilowattuur. Hiervan zul len ongeveer 1 </2 miljard kilowattuur gebruikt worden voor het oppompen van het water dat dienst moet doen bij de bevloeiing van een gebied van één miljoen hectare, op de linker Wolga- oever gelegen. De aanleg bij Stalingrad is niet min der reusachtig. Ook hier zal de centrale een tiental miljarden kilowattuur le veren, waarvan weer twee miljard de bevloeiing van anderhalf miljoen hecta re land mogelijk zullen maken. En hier was de aanleg van het Wol- ga-Oeralkanaal voorzien, dat op zijn beurt via een aantal zijkanalen nog eens zes miljoen hectaren land ten zui den er van moest bevloeien. voorbeeld al reeds een niet onbe langrijke versnelling ondergaan. Het heeft reeds een gevoelige invloed uit geoefend op de visserij op deze zee ooit de belangrijkste van Rusland. Verschillende vissersdorpen bijvoorbeeld kwamen een eind van de kust af te lig gen. Dat dit alles niet geringe proble men in het leven riep, is zonder meer duidelijk. Onuitvoerbaar De pessimisten, die het „onuitvoer baar" uitspraken, hebben intussen gelijk gekregen. Men heeft de uitvoe ring van het projekt tenminste inder daad ter hand genomen. Via negen trappen zou het water van de Wolga opgestuwd moeten worden. Drie ervan zijn voltooid en bij drie an dere is de uitvoering van het werk aan de gang. Intussen is de waterspiegel van de Kaspische Zee nog altijd het kritieke punt gebleven en een jaar geleden zo wat deden geruchten de ronde, dat in verband daarmede de Russische rege ring zich gedwongen zou hebben gezien de voorgenomen aanleg van een Wolga- Oeral-kanaal voorlopig op te schorten. In ieder geval heeft de arbeid aan het tweede drietal stuwdammen en stuwmeren, elk gecompleteerd door een waterkrachtcentrale, na melijk ten noorden van de stad Gorki, van de stad Koeibysjew en ten noorden van Stalingrad voort gang gevonden. En zoals uit het in de aanvang genoemde Tass-bericht blijkt, zou het werk bij Koeibysjew zijn voltooiing naderen. De aanleg geschiedt in een betrek kelijk vlak gebied. Heel anders dan bij de uitvoering van dergelijke werken in het hoogland, waar de muren soms tot honderd meter hoog moeten worden, blijven de stuwdammen hier vrij laag. Bij Koeibysjew slechts dertig meter hoog. Maar de ontstane kunstmatige meren nemen een geweldige oppervlak te in beslag. Bij de laatstgenoemde stad zal de Wolga langs een gebied van 600 kilometer lengte in een meer ver anderd worden. De waterspiegel van de rivier, die op het ogenblik nog 23 me ter onder de zeespiegel ligt, zal tot een hoogte van 53 meter stijgen. Wat dat beduidt, ook daarover spreekt het Tass- bericht. Tal van dorpen zullen over stroomd worden en honderdduizenden zullen vóór het kunstmatige meer vol loopt, geëvacueerd moeten worden. Het bericht spreekt van 250 dorpen met 30.000 huizen en vele collectieve boer derijen, die naar nieuwe plekken langs de rand van het enorme waterreser voir verplaatst worden. De vroegere Klimaatverandering Behalve bevloeiing, energieproduktie en verbetering van de scheepvaartmo- geijjkheden beoogt men ook met dit plan een zekere klimaatverandering, zoals ook in de naam tot uiting komt. Aanvankelijk luidde deze „Algemeen plan voor droogtebestrijding", later werd deze veranderd in „Stalin-plan voor natuurverandering". Naast bevloeiing van zuidelijke delen van het land, wil men dat zuiden door verjonging van het woudgebied 'n voch tiger klimaat geven. De wouden uit Noord-Rusland zijn verouderd en zulke wouden verdampen niet voldoende vocht. Dat heeft tengevolge, dat de naar het droge zuiden waaiende winden niet voldoende vocht daarheen voeren. Hierbij komt nog het voordeel, dat het zo mogelijk zal zijn het gebrek aan hout in de Sovjet-Unie te bestrijden. Het klinkt misschien wonderlijk, dat er in de Sovjet-Unie, die een derde van alle wouden der aarde bezit, een tekort aan hout heerst, maar toch is dit in niet geringe mate het geval. Bij de eerdere aanleg, bij Ry binsk, van een geweldig stmvbekken met een oppervlak van 4750 vier kante kilometer ongeveer zo groot dus als de Zuiderzee is van een zekere invloed daarvan op het klimaat al reeds gebleken. De winden kregen boven dit ontzag lijke wateroppervlak onvermoede kracht, wat het vissen op deze bin nenzee bijvoorbeeld bezwaarlijk maakte. De voorziene moeilijkheden met het niveau van de Kaspische Zee blijven echter de gemoederen verontrusten. En men heeft verschillende grote en kleine mogelijkheden aan de hand gedaan, om deze moeilijkheden uit de weg te ruimen. De machtigste en meest tot de verbeelding sprekende daarvan is het befaamde „Siberische Zee"-pro- jekt van de ingenieur Mitrofan Michai- lowitsj Dawidlow, waaraan wij een volgende maal aandacht hopen te schenken. MR. H. C. M. EDELMAN (Van een bijzondere correspondent rie voor het eerst Nieuw-Guinea betreedt, krijgt de indruk van een samenleving welke zich geheel openstelt maar toch haar achtergrond verbergt. Het is alsof de kijker, waardoor een deel van dit land en zijn bewoners naderbij worden gehaald, niet scherp kan worden ingesteld. Het beeld houdt iets wazigs, iets onbe grijpelijks en raadselachtigs. De maatstaven, waarmede we in ons vaderland de verschijnselen en de mensen plegen te meten, voldoen hier niet en min of meer hulpeloos vraagt de nieuweling naar het waarom, naar de zin, naar de noodzaak van vele verschijnselen. Hij ontmoet mensen en beluistert hun moeilijkheden, maar weet er geen raad mee. Hij bezoekt er nieuwe kennissen en breekt zich het hoofd over hun gewoonten, hun levenswijze en over de gelatenheid, waarmede ze allerlei belevenissen vragen. Het is als de eerste aanblik van Hollandia vanuit de zee: het ligt vrij en open tegen de berghellingen, welke het achterland verbergen. Het begon al op het vliegveld in Biak. Toen onze ogen nog niet aan de weer kaatsing van het felle licht op de witte koraalkalk gewend waren, kwamen grote auto's van de K.L.M. ons afha len om ons naar het K.L.M.-hotel aan de overkant van de straat te brengen. 2n in Hollandia, waar de airstrip tf .van de stad en 40 km van wijk afligt, was geen enkel ver- 7;™rmuddel- Daar moest men maar „0e .pet de dertig kg toegestane Vn bestemming te bereiken. mnnrGEland verbaast zich, niemand gewoons memand ziet da* als iets on- viel op in Hollandia Binnen, IGGA vAAM van zeventien school jongens verscheidene dagmarsen had gemaakt om na de vakantie weer naar school te gaan. De K.P.M.-boot zou lten,n?aF Fakfak brengen, maar er werd bekend gemaakt, dat dit schip n]et zo ver zou gaan, omdat er niet voldoende vracht te vervoeren was In de grootste gemoedsrust bleven deze scholiaren wat rond hangen in de stad drie weken lang, om te wachten op de volgende boot. Waar slapen ze nu? was mijn eerste vraag. O, bij dorpsgenoten! was het vage antwoord. En waar eten ze dan? Wel, ze kunnen hier eten komen ha len aan de pastorie. Maar meestal zien we ze niet en halen ze hun eigen kostje wel op. Na 21 dagen wr.ren ze weer bijeen, compleet op twee na, die met heimwee naar huis waren teruggekeerd. Zonder enige zichtbare aandoening gingen ze naar de haven en betraden het schip, dat hen 1500 km ver naar school zou brengen. De oudsten waren nauwelijks zestien. En in gedachten zag ik een groep Nederlandse kinderen zonder geleide vier tot vijf dagen door de wildernis trekken, dan drie weken in een volko men vreemde plaats wachten en ten slotte zonder gids naar Rome vertrek ken, op weg naar school. Het trof ook in de ontmoeting met een inlandse onderwijzer, een „goeroe" en zijn vrouw. Hij werkte in Kokanao aan de zuidkust, maar werd overge plaatst naar de Wisselmeren in vogel vlucht een afstand van misschien 125 km. Er is echter maar één vervoer middel: lopen. En dat dorst de dokter van Kokanao niet aan, hij vond de vrouw te zwak daarvoor. Dan is er nog een omweg: per boot naar Biak en van daar per vliegtuig naar de Wisselme ren. Maar de K.P.M. doet Kokanao al leen aan op weg naar Merauke in het uiterste zuidoosten en niet op de terug weg. Dus ging het echtpaar scheep, voer 500 km naar het oosten en toen 500 km terug om daarna met Kokanao weer in het zicht de tocht te aanvaar den om de Vogelkop naar Biak. Maar de K.P.M.-boot had te weinig lading voor Biak en deed deze plaats daarom niet aan, ondanks de dienstregeling. Zo kwam de „goeroe" met zijn vrouw in Hollandia terecht na een vaart van bijna 3000 km. Voor het tweetal echter van Hollan dia vertrekken mocht volgde opnieuw een geneeskundig onderzoek en nu werd de vrouw definitief afgekeurd voor de Wisselmeren. Ze hebben een klein half jaar gewacht op de volgende verbin ding en zijn toen aan boord gegaan om weer hun oude standplaats in Kokanao te betrekken; weer een kleine 2000 km varen. Stel u voor, dat in Nederland een ambtenaar wordt overgeplaatst van Arnhem naar Rotterdam. Men brengt hem echter naar de Azoren en stuurt hem daar dan weer terug naar Arnhem, de overplaatsing gaat niet door! We zien de man al in de grootste gemoeds rust zijn koffertje weer opnemen en op de boot stappen om de terugreis te aanvaarden. En de vragen blijven zich aan de nieuweling opdringen. Waarom ver dient de ene Papoea honderd gulden per nacht als hij met zijn prauwtje en een luchtdruklamp in de baai dob bert als een sterretje aan de fluweel- zwarte tropische hemel? Men hoort zijn eentonig gezang over het water, als hij naar huis pagaait en zijn vangst meevoert, terwijl de lamp een helderwitte streep over het water to vert, bevend als de schetslijn van een nerveuze tekenaar. Morgenochtend verkoopt hij de vis, welke hem een gulden of drie per kilo oplevert. En waarom blijft zijn buurman uit de zelfde kampong doorgaan met zwaar koeliewerk en verdient daarmede in een maand evenveel als de visser in één enkele nacht? Waarom lopen de gevangenen niet weg, die op wagens door de stad rij den om overal het vuil weg te halen, dat in grote drums bij de huizen staat? Waarom lopen er honderden tienjarige kinderen rond alleen in Hollandia, die geen verder onderwijs kunnen krijgen, terwijl het Parlement aandringt op meer onderricht voor de Papoea? En waarom liet een grote onderneming hier op Nieuw-Guinea in 1954 bijna twee ton subsidie lopen, welke haar in een offi cieel gouvernementsbesluit was toege wezen, terwijl de missie al jaren te vergeefs moeite doet voor subsidies ten profijte van door haar geleide scholen? Waarom heft men hier belastingen, terwijl de kosten van het ambtenaren apparaat, nodig om de belastingschroef aan te draaien, de totale opbrengst van de gehele fiscale aderlating verre en verre overtreffen? Waarom Het beeld wil niet dadelijk helder wor den, hoe men ook aan de stelschroef van de kijker draait. Hier gelden geen Nederlandse maatstaven en alleen bij een langer kijken tekent zich enige ach tergrond af. Wanneer de lezer iets van het oos terse geduld en van deze Nieuw-Gui- nese gelatenheid kan opbrengen zullen we trachten in een reeks close ups enige indrukken te geven van Nieuw-Guinea, zijn verbijsterende problemen en onge hoorde moeilijkheden, zijn veelsoortige voorvallen en ongelofelijke gebeurtenis sen, zijn driehonderd talen en wonder lijke betaalmiddelen, zijn opgewekte Papoea's en ontheemde Indische Ne derlanders, zijn wanhopige economie en daarop afgesteld onderwijsstelsel, zijn primitieve beschaving en onherberg zame natuur, zijn felle botsing van de nieuwste en meest geraffineerde uitin gen der techniek met de onvoorstelbaar simpele handvaardigheid der dorpsbe woners. Wellicht wordt het beeld dan iets scherper. T~~\ e Italiaanse architectuur heeft na de oorlog J enkele malen de aandacht getrokken door de karakteristieke wijze, waarop daar de principen van de moderne bouwstijl zijn verwerkt. De sterk wer kende traditie in het stamland der renaissance en barok heeft de Italiaanse architecten dikwijls verleid tot dramatisering van de hoekige moderne vormen. De nieuwe kerk van Jezus in Vitinia bij de autoweg Rome-Napels, een geschenk van de Katholieke Actie te Rome aan de Paus, heeft in deze ontwikkeling de aandacht getrokken. De architect Ildo Avetta beschrijft zijn werk als een „gelukkige eenheid van schoonheid van lijn en functie". De kerk domineert het omringen de landschap. De kleuren van het exterieur zijn wit en rood. Naar Hollandse smaak is Avetta wel wat willekeurig met de vormen van het kerkgebouw omgesprongen. Doch men moge erbij bedenken, dat de moderne archi tectuur beneden de Alpen eerst na de oorlog bij de kerkenbouw enige kansen heeft gekregen. IRÈNE JOLIOT-CURIE al spoedig geen uitzondering te zijn. Aan het eind van hetzelfde jaar van de ontdekking 1934 hadden zij al niet minder dan zeventig stoffen kunst matig radioactief gemaakt. Voor deze uitermate belangrijke ont dekking werd aan Frédéric Joliot die zich sinds zijn huwelijk Frédéric Madame Irène Jolio-Curie, dochter van het beroemde echtpaar Pierre en Marie Curie is in de nacht van vrij dag op zaterdag te Parijs overleden. Irène Joliot-Curie, die 58 jaar is ge worden, was natuurkundige en Nobel prijswinnares. Zij wjjdde zich vooral aan onderzoekingen op het gebied der radioactivteit en in 1935 werd haar, tezamen met haar echtgenoot Frédé ric Joliot, de Nobelprijs voor chemie toegekend, naar aanleiding van hun on derzoekingen die geleid hadden tot de ontdekking der kunstmatige radioacti viteit. Madame Joliot-Curie, die politiek sterk links georiënteerd was, dëelde de communistische sympathieën van haar echtgenoot. Het is een simpel grijs schoolcahier en het staat geschreven in het fijne handschrift van een vrouw: 15 augustus 1898: Irène heeft haar zevende tandje gekregen. 17 oktober: Irène loopt heel goed en kruipt niet meer op handen en voeten. 15 januari 1899: 'Irène heeft vijftien tandjes!" Tussen deze laatste twee aantekenin gen is er een andere, gedateerd 26 de cember 1898, die luidt: De ver schillende redenen door ons opge noemd, hebben" on ervan overtuigd, dat de nieuwe radioactieve stof een nieuw element bevat, waaraan we de naam „radium" willen geven." Deze aantekeningen van de hand van Madame Curie kunnen beter dan wat ook doen zien, hoe het leven van Irène Joliot-Curie zich van de aanvang af voltrokken heeft in een allernauwst contact met het merkwaardig ver schijnsel der radioactiviteit. Het kasboekje van het echtpaar Cu rie vermeldt op de datum 12 september 1897 onder het hoofd Bijzondere Uitga ven: „Champagne: 3 francs. Telegram men 1 fr. 50." En onder het hoofd Ziek te: „Apotheek en verpleegster: 71 fr. 90." Daarachter gaat de geboor te van de kleine Irène schuil. Ze groeit op, de kleine Irène, ter wijl haar moeder verdiept is in de geheimen van de merkwaardigste ontdekking van de moderne tijd, die ook het object zal zij., van haar ei gen toekomstige wetenschappelijke arbeid. Marie Curie heeft evenals haar in 1906 gestorven echtgenoot originele denkbeelden over de opvoe ding van haar dochter. Zij wenst, dat zij weinig leert, maar dat heel goed en samen met haar hooggeleerde col lega's van de Sorbonne organiseert zij een onderwijs-„coöperatie", waar bij hun kinderen een tiental elke dag één enkele les krijgen van een eminente leraar. Jean Perrin geeft chemie, Pierre Langevin wiskunde, zijzelf natuurkunde volgens aanschou welijke methode. Het collectieve on derwijs schenkt Irène zoals haar zuster Eve vertelt ten koste van een volkomen gemis aan litteraire kennis, een natuurwetenschappelijke opleiding van de eerste rang. A nvankelijlc fungeert zij als assis tente van haar moeder. Later begint een onafhankelijke wetenschappelijke loopbaan. In 1925 promoveert zij op een dis sertatie over de alphastralen van het (door haar moeder ontdekte) polonium. En een jaar later treedt zij in het hu welijk met Frédéric Joliot, een der meest veelbelovende jonge medewer kers van Marie Curie. Samen met haar echtgenoot verricht zij belangrijke onderzoekingen over stralingsverschijnselen. Deze onderzoe kingen bereidden als het ware de ont dekking van het neutron door Chad- wick in 1932 voor. Andere zeer belangrijke onderzoekin gen werden door hen verricht op het gebied van het beschieten van atomen met atomaire deeltjes. Bij het bombarderen van atomen va., lichte elementen zoals borium met alphadeeltjes bleek het boriumpre- oaraat radioactief te zijn geworden. Voor de eerste maal was het hun ge lukt, een stof langs kunstmatige weg radioactief te maken. De radioactiviteit van het boriumpre- paraat liep terug tot de helft van haar aanvankelijke waarde in tien minuten. De ontdekte kunstmatige radioactivi teit was een rositronen-radioactiviteit. Dat wil zeggen, de uitgestraalde deel tjes waren geen elektronen, maar posi tronen deeltjes, wel met de massa van een elektron, maar met een po sitieve lading. De kunstmatige radioactiviteit bleek Britse veiligheidstroepen hebben gis teren een Cypriotische Turk doodge schoten en een tweede Turk gewond, toen deze mannen trachtten door een cordon te breken dat de Britten ge legd hadden om het dorp Pendakomo ten oosten van Limassol. De twee Tur ken hadden geen gehoor gegeven aan een bevel om te blijven staan. Twee gemaskerde mannen hebben gistermor gen een Cypriotische Griek buiten de kerk van het dertien kilometer ten noor den van Nicosia gelegen dorp Kythrea doodgeschoten. „Ik betreur vele door mij genomen maatregelen, maar ik ben ervan over tuigd dat zij' noodzakelijk waren", aldus heeft de Britse gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, gisteren op een pers conferentie te Nicosia verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Het onmiddellijke Britse doel op Cyprus is het terroris me te verslaan, terwijl wij daarnaast blijven streven naar verzoening der te genstrijdige belangen in het netelige Cyprische vraagstuk. Gouverneur Harding heeft het dorp Jialoessa, 100 kilometer ten noordoos ten van Nicosia, een boete van ruim 20.000 gulden opgelegd. In de omge ving van deze plaats reed zaterdag avond een voertuig van het Britse leger op een landmijn, waardoor een Brit werd gedood en drie militairen werden gewond. (Reuter) Juliot Curie noemde en Irène Juliot- Curie in 1935 de Nobelprijs voor schei kunde toegekend. Madame Marie Curie zelf draag ster van twee Nobelprijzen was in dc tijd tussen de ontdekking en de toe kenning van de Nobelprijs aan haar dochter en schoonzoon overleden. Mevr. Irène joliotCurie zal op 31 maart a.s. met nationale eer worden begraven, aldus heeft het ministerie van Binnen landse Zaken te Parijs bekend gemaakt. „Ik weet niet of ik het zo mag zeggen, maar ik ben niet net type kunstenaar, dat voor de vrije kunst verhongeren wil; ik heb tenslotte de verant woordelijkheid voor mijn ge zin". Met deze woorden moti veert de Utrechtse beeldhou wer Maarten Pauw zijn benoe ming tot directeur van de Vakschool voor Goud- en Zil versmeden te Schoonhoven. Hij is ervan overtuigd in deze functie als beeldhouwer meer of min aan banden gelegd te worden, omdat het directeur schap hem niet toestaat vrije opdrachten uit te voeren, maar er blijven hem voldoende mo gelijkheden over zich als kun stenaar uit te leven. Deze overtuiging heeft hem het ja woord tingegeven, toen het schoolbestuur Maarten Pauw kwam vragen de leiding op zich te nemen van een geheel te reorganiseren school. ,Jk krijg er' een eigen atelier en wanneer mijn handen begin nen te jeuken, zal ik er zeker gelegenheid vinden, om naar hartelust te hakken, nog vrijer zelfs dan thans, omdat ik dan niet meer aan opdrachten ge bonden zal zijn". Dit neemt niet weg, dat Maarten Pauw ons met enige weemoed ver telt van het plantsoenbeeld, dat hij in opdracht van het Utrechtse gemeentebestuur zou maken, maar dat nu wel niet meer zal klaar komen voordat hij half juni naar Schoonhoven vertrekt. De vreugde echter overheerst. Vreugde over de geboden kans, leiding te mogen geven aan jongelui, die de edelste aller ambachten, dat van goud- en zilversmid, van de dreigende ondergang willen redden, ce school telt momenteel 80 leerlingen, voor het merendeel in opleiding tot uurwerkmakers. De nieuwe directeur zal o.m. tot taak hebben het graveren en goud en zilver smeden op te werken. Onder leiding van het actieve bestuur hoopt hij, gesteund door de plaatselijke ambachtsbedrijven, een nieuwe generatie edelsmeden op te leiden. „Er zullen veel moeilijkheden overwonnen moeten worden en misschien is mijn idealisme wel te groot, maar ik geloof toch, dat het mogelijk zal zijn de jongens tot het scheppen van een nieuwe eigen stijl te brengen". Het métier is Maarten Pauw niet vreemd. Hij begon als graveur bij Gero in Zeist, behaalde de nijverheidsacte boetseren en kwam toen als modeleur bij Begeer in Utrecht. Na de oorlog ging hij zelfstandig werken en voerde vele opdrachten uit, vooral plaquettes en penningen, de laatste o.m. ter gelegenheid nan de troonswisseling in 1948. Zijn pedagogische kwaliteiten ontwikkelden zich. toen hij docent werd aan de gemeente lijke cursus voor kunstindustrieel onderwijs, welke functie hij sinds enige maanden combineert met het leraarschap tekenen aan de Grafische School te Utrecht. Behalve een beeldhouwer onlangs voltooide hij een indrukwek kende marmeren graftombe van baron De Zuylen verliest Utrecht in hem een bekwaam leraar en een actieve secretaris van het Genootschap Kunstliefde. Kunstenaar, leraar organisator. Een combinatie, waarvan het Schoonhovense edelvak veel profijt moge hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 9