Overeenstenimin! MINISTERRAAD akkoord met een uitkering van maximaal 3 procent vóór mei Uit de winst en zonder prijsverhoging 9 Sovjet-Unie houdt „grote schoonmaak Drie vakcentralen zijn „tevreden55 Malenko v Ook Stalin-demonstraties in Erivan en Bakoe Werkgevers: Geen commentaar Soekarno keurt kabinet goed ORR Autorijles f 8. - p.uur van de CT Gedifferentieerde loonsverhoging tot uiterlijk zes procent Zelfs Stalin's stoel verdwenen Internationaal protest wielrijder DOODGEREDEN 25 gewonden, van wie één ernstig Bloemenmeisjes begroeten de lente Queen Mary meert met 100 gewonden DINSDAG 20 MAART 1956 o 79sfe JAARGANG No. 26556 Van regeringszijde is het volgende communiqué verstrekt: „De ministerraad heeft op grond van de vrijdag j.l. in de Stichting van den Arbeid bereikte overeenstemming een beslissing genomen over het vraagstuk van de lonen. Hierbij is de ministerraad er van uitge gaan, dat de prijsstabilisatiepolitiek van de regering door een ver hoging der lonen en een verbetering der andere arbeidsvoorwaarden niet wezenlijk mag worden aangetast. Deze beslissing houdt in de eerste plaats in, dat door het College van Rijksbemiddelaars de mogelijkheid zal worden geopend tot het geven van een uitkering over 1955, welke een bedrag van drie procent van het jaarloon niet mag overschrijden. Deze uitkering is gebonden aan de voorwaarde, dat zij uit de winst geschiedt. Zij mag dus niet tot prijsverhoging leiden. Waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, zal in het bedrijfstakgewijze overleg tevens de wijze waarop dit zal geschieden dienen te worden uitgewerkt. Het is zeer gewenst dat de uitkering niet ineens, doch in enkele termijnen wordt verstrekt en wel zoveel mogelijk vóór 1 mei a.s. of vóór een in de bedrijfstak overeengekomen latere datum. Stalin! in China nog niet ontluisterd Moeilijke kwestie voor Mao Tse Toeng wordt'Sr niet -^vredigend Zaak-Jungschlager Door een scheepsschroef... „Overdreven" Ongeregeldheden Bus contra tram 3 m v Serviesgoed aan scherven Passagiersschip door 15 m hoge golven belaagd WINDJACKETS-PANTALONS weer Vrij zacht ing. 15 maart BESTUUR F.N.O.P. BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. So verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERrENiltiARlEF 28 cents per mnnmeter- hoogte Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, 12.17 per maand, f630 per IcwartaaL Voor klachten over de bezorging na S30 uur 's avonds tel 21544. Illlllllllllltl IIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Bij het vernemen van de tot stand gekomen overeenstemming in zake het loonbeleid is bij velen een zucht van verlichting opgegaan. Het onprettige gevoel van de laatste weken was niet bepaald in staat op timisme te brengen. Laten we zeg gen, dat het gezond verstand gewon nen heeft. Bepaald onnuttig zou het zijn, nu eens te gaan zitten uitmaken, wie het meest vérstrekkend zijn zin heeft gekregende regering, de werk gevers of de arbeidersvakcentrales. Misschien is het 't beste als we een voudig stellen, dat het bereikte com promis getuigt «n verstandig beleid en behoorlijk sociaal gevoel. Dat de regering nog zo'n beslissende rol heeft moeten spelen is in het over gangsstadium tussen gebonden en vrijere loonvorming een aanvaard bare figuur. Zonder twijfel is nu de poort naar de vrijere loonvorming behoorlijk opengestoten en zullen de partijen door deze poort treden. Hier bij zullen zij verstandig doen met de grootste omzichtigheid te werk te gaan. Op korte termijn zullen de zgn. spelregels voor net vrijere loonover- leg worden opgesteld. De vakbonden zullen zeker niet wachten met hun pogingen om de resultaten van het centraal overleg zo snel mogelijk ten behoeve van hun leden te incasseren. De ervaringen van de laatste jaren evenwel en misschien nog meer de ervaringen van de laatste weken heb ben hen als van nature reeds met de spelregels laten kennismaken. Ach ten wij de verkregen mogelijkheid tot loonsverhoging van vérstrekken de betekenis, onze waardering voor de overeenstemming gaat toch eer der uit naar het feit van de behou den sociale vrede. Deze toch moet voorafgaan aan de voor de econo mische gezondheid van een land on misbare bedrijfsvrede. Wanneer men zich nu afvraagt, wat vervolgens in concreto werd bereikt, dan kunnen wij stellen vooreerst de verbetering in de secundaire arbeidsvoorwaarden, die gevoeglijk voor het overgrote deel van de beroepsbevolking op drie procent van het jaarinkomen kan wor den gesteld. De aan de gang zijnde onderhandelingen tonen aan, dat hier over welhaast de gehele breedte van het front overeenstemming valt te bereiken. De drie procent uitkering ineens uit de bedrijfswinst zal niet aan alle arbeiders ten goede komen. Met name moet gedacht worden aan de moeilijkheid, die ontstaat voor mensen, die bij verschillende werknemers in dienst zijn geweest en vervolgens zullen er ook margina le ondernemingen zijn, die slechts een gedeelte of misschien zelfs he lemaal niets kunnen uitkeren. Het is volkomen te begrijpen, dat de werk nemers, die niets extra's over 1955 zullen ontvangen, teleurgesteld zullen zijn en aanvankelijk wel even zullen mopperen. Hoe jammer het ook voor hen is, zij zullen moeten bedenken, dat het beter is, dat althans een zeer groot gedeelte iets krijgt dan e^maal niemand. v°lgende gedeelte van de toe- zo eoed v®,rbeteringen zal zeker weer namelijk de allen ten Soede komen> CAO's of indien de ilT" Va" ger dan een jaaris °e?n TarTa het afsluiten ervan, zulks tot een uLnf! van drie procent. Hier zaPimmfrl een doorberekening van de verhoor de lonen in de prijzen zijn toegestaan indien kan worden aangetoond dat zonder die doorberekening geen prvjs. verhoging mogelijk is. Vraagt men ons welke loonsver beteringen in de loop van 1956 over het algemeen kunnen wor den verwacht, dan vermoeden wij, dat deze verbeteringen zullen varië- ren tussen plm. 414 en plm. 10 a 12 Pet. Een verstandige maatregel ach ten wij het, dat zowel voor de uit kering achteraf als voor de loons verhogingen een zekere spreiding in de tijd is gekozen. De uitkering in eens kan betekenen, dat twee- a drie honderd miljoen plotseling aan het srbeidersinkomen in Nederland wordt toegevoegd. Het is te verwach- *en, dat een groot deel hiervan in ?e consumptieve sector terecht zal komen. Zo ooit dan is hier het ge- aar van prijsbei'nvloeding in verho edde zin zeker niet denkbeeldig. karom zouden we met zeer veel ,.adruk er de aandacht op willen ves- 'Sen, dat het resultaat van de on- erhandelingen in minstens drie rich- 'hgen tot grote zelfbeheersing noopt. 6 eerste groep die dit moet beden- ken is zonder twijfel die van de pro- rUcenten en distribuanten. Het is zo dgrijpelijk en zo verklaarbaar, dat *hed zijn zakelijke kans wil benutten di iets extra's te verdienen. Laat dat doen, tnaar dan uitsluitend oor verhoging van de omzet en niet h°or verhoging van de prijzen. De eede groep, die deze zelfbeheer- viuu moet opbrengen, is die van de akbondsleiders in het loonoverleg. arf! - jal' gezien de schaarste op de arbeidsmarkt, niet zo heel moeilijk dn een loonsverhoging er door te Rijgen °ok daar waar het misschien minder goed kan zonder gevolgen voor het prijspeil. Men heeft zich dan el degelijk af te vragen of men dan met verstandig doet tijdelijk met iets o II r.^enoegen te nemen. En ten slotte zijn het de arbeiders zelf, die er verstandig aan zullen doen niet «des onmiddellijk te consumeren. Al Dd al is er reden tot voldaanheid. Voorts heeft de regering het College van Rijksbemiddelaars gemachtigd om, rekening houdend met het navolgende, voorstellen tot verhoging van de rech tens geldende lonen en andere arbeids voorwaarden goed te keuren, mits hier uit geen prijsverhoginsen voortvloeien. Met de Stichting van den Arbeid zal op korte termijn nog nader overleg wor den gepleegd over de verdere uitwer king van de hiermee beoogde meer ge differentieerde loonpolitiek. De wijzi gingen, welke in deze voorstellen zijn verwerkt, zullen slechts tot een beperk te uit de winst te betalen stijging van de loonkosten mogen leiden. Voorstellen die zouden neerkomen op een verhoging van de lonen en andere arbeidsvoor waarden met in totaal meer dan zes procent van de thans rechtens geldende Ionen, komen niet voor goedkeuring in aanmerking. Hierbij wordt buiten be schouwing gelaten de voor 1956 geopen de mogelijkheid tot verruiming der secundaire arbeidsvoorwaarden, waar omtrent de regering in september 1955 een beslissing heeft genomen. Slechts in dien de voorstellen niet verder gaan dan een verhoging der rechtens gelden de lonen en andere arbeidsvoorwaarden met drie procent, kan maar uitslui tend indien aan de minister van econo mische zaken of aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning de noodzakelijkheid wordt aange toond gehele of gedeeltelijke door berekening in de prijzen worden aan vaard. Doorberekening zal derhalve nimmer zijn toegestaan in geval de ver hoging van de rechtens geldende lonen en andere arbeidsvoorwaarden meer dan drie procent bedraagt. De verhoging der rechtens geldende lonen en arbeidsvoorwaarden kan in gaan na de afloopdatum van een Col lectieve Arbeïds-Overeenkomst. Voor C.A.O.'s, welke niet vóór 1 september 1956 aflopen, kunnen per die datum wij zigingsvoorstellen worden goedgekeurd. Voor bindende loonregelingen kunnen voorstellen worden goedgekeurd, welke niet vroeger ingaan dan een jaar nadat de loonbepalingen van de regeling laat stelijk zijn gewijzigd, dan wel vastge steld. Indien deze datum na 1 september 1956 zou vallen, kunnen de voorstellen per 1 september worden goedgekeurd. Jwf,-*'• De vieest gefotografeerde stoel in de Sovjet-Unie, in de tuin van het huis van Lenin in de buurt' van Moskou, is verdwenen. Het is de stoel van Josef Stalin. Daar, in de tuin, zaten Lenin en hij samen en poseerden voor de befaamde foto van 1920, die alom werd verspreid. De stoel droeg een opschrift: „Stalin" en de andere stoel droeg de naam „Lenin". Een westerse journalist, die het huis heeft bezocht, merkte, dat de stoel van Stalin er nu opeens niet meer was. Een gids met een uitgestreken gezicht vertelde de journalist, dat „de stoel in reparatie was". Maar de journalist kwam ook tot de ontdekking, dat de kamer, waar Stalin sliep, als hij Lenin bezocht, een nieuwe benaming had gekregen en wel die van „logeerkamer". Als het zo doorgaat, zal het Russische volk over een halve eeuw niet eens meer weten, wie Stalin was. (U.P.) De bladen van communistisch China heb ben tot nu toe gezwegen over de aanval len op Stalin en de verwerping van de per soonsverheerlijking. Aangezien aan Mao Tse Toeng, de Chinese communistische leider, in China in dezelfde mate wordt vereerd en hij een even zelfstandige en hoge positie als Stalin inneemt, wenst hij kennelijk geen te nauwkeurige vergelijking met Stalin, al dus meent men in politieke kringen. Bo vendien heeft ook Mao zich herhaaldelijk bewonderend uitgelaten over de vroegere Sovjet-leider. (Rtr.). "®e beslissing van de ministerraad over de loonsverhoging brengt eigen- ®?,een n'euws", aldus de voorzitter Zïl k-A.B., de heer J. A. Middel- I, beslissing komt neer op het "..fe werkgevers en werknemers bereikte akkoord, dat door hem in Tevreden was de heer Middelhuis er over, dat de prjjsstabilisatie door de regering primair is gesteld. Dat opent voor de arbeiders mogelijk heden om bedrijfstakgew|jze te delen in de verhoogde welvaart. Het bete kent voorts, dat wij zeer nauwlettend zullen toezien op de prijzen, want bij verhoging zouden wij er niet mee op schieten, aldus de voorzitter van de K.A.B. H|j hoopte op een loyale me dewerking van het bedrijfsleven. „Nu kunnen de bonden overal vooruit, wat betreft de C.A.O.'s", zo zei h|j tot besluit. Het verbondsbestuur van het N.V.V. verklaarde zich in het algemeen met de regeringsbeslissing te kunnen vereni gen. Het is van oordeel dat in grote lijnen is voldaan aan de voorstellen van de drie bonafide vakcentralen. Het verbondsbestuur acht het van bijzonder belang dat de regeringsbeslissing voor alle bedrijfstakken onder meer de mo gelijkheid opent voor een loonsverho ging van 3% bij het aflopen van C.A.O.'s, doch uiterlijk 1 september a.s. Ook de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, verklaarde .tevreden te zijn met de bereikte resultaten. Het algemene uitgangspunt van de regering, dat de prijsstabilisatie niet wezenlijk mag worden aangetast, acht het C.N.V. niet alleen een juist stand punt, maar ook en vooral een stand punt, dat in het belang is van de loon- trekkenden, van de vergeten groepen, kortom van het hele volk. De uitkering ineens over 1955 van ten hoogste drie procent van het jaarloon is geen verplichting, maar een vergun ning. De verwezenlijking hangt dus af van de bedrijfsuitkomsten over 1955. Deze uitkering, waarmee volgens de heer Ruppert een bedrag van naar schatting f300 miljoen gemoeid is, zal zo mogelijk voor 1 mei a.s. geschieden, tenzij in het bedrijfstakgewijze overleg anders wordt overeengekomen. Deze spreiding in de tijd acht het C.N.V gewenst om twee redenen: a. de liqui diteitspositie van de ondernemingen; b. geen (iruk op de prijzen met het oog op een plotselinge toeneming van de kooplust. Bovendien kan de spreiding bevorderen, dat het aantal werknemers dat de uitkering ontvangt, groter wordt. De „richtlijnen" voor de loonpolitiek worden niet verhoogd, omdat zulk een richtlijnverhoging tot een automatische doorberekening van de gestegen loon kosten in de prijzen pleegt te leiden Formeel is er dus geen richtlijnverho ging, maar in werkelijkheid zal het al gemene loonpeil met drie procent stij gen. Deze oplossing wordt door het C.N.V. eerder beter dan slechter geacht dan de werknemersvoorstellen. Immers, nu behoudt de regering een wapen in de hand om zich tegen doorberekening te verzetten. Het Centraal Sociaal Werkgeversver bond heeft desgevraagd medegedeeld, dat men dezer dagen in bestuurskring zal overleggen wat de consequenties zijn van de beslissing van de minister raad over het vraagstuk van de lonen. Met het oog daarop onthouden de werk gevers zich voorlopig van commentaar. De Indonesische president. Soekarno, heeft vandaag zijn goedkeuring ver leend aan het ontwerp voor een nieuwe Indonesische regering, dat formateur mr Ali Sastroamidjojo vorige week heeft ingediend. De internationale federatie voor de rechten van de mens heeft bekendge maakt, dat zij bij de Indonesische re gering een protest heeft ingediend tegen de omstandigheden, waaronder het pro ces tegen de Nederlander Jungschlager te Djakarta wordt gevoerd en welke „in strijd zijn met elke rechtvaardig heid". De federatie heeft zich eveneens ge wend tot de secretaris-generaal der Verenigde Naties met het verzoek de Indonesische regering de vereiste eer bied onder het oog te brengen voor de grondrechten, die in het Handvest van San Francisco en de verklaring van de rechten van de mens zijn vastgelegd. De voormalige Franse minister-presi dent Paul Boncour is voorzitter van de federatie. In Maastricht, de geboorteplaats van Jungschlager is een comité opgericht dat zich ten doel stelt steun te ver lenen aan het manifest dat op 6 maart met betrekking tot de zaak Jungschla ger is gepubliceerd. Op dit manifest, beter bekend als het „Manifest der ze ven", is intussen de vijftigduizendste ""dhaesiebetuiging binnengekomen. Een dertien ton zware scheepsschroef, die op een truck werd vervoerd, is de oorzaak geweest van een dodelijk on geval op de z.g. Lange Brug over het Zijkanaal in de Klaprozenweg in Am sterdam-Noord. De truck met zijn zware last kwam van de Ned. Dok- en Scheepsbouwmij, en reed in de richting van de IJ-ponten. Hij werd begeleid door een motorpa trouille van de Amsterdamse politie. Toen de truck op de brug reed kwamen er twee wielrijders aan. De een trachtte de andere nog weg te duwen, maar dat was te iaat. De 36-jarige wielrijder C Franzen werd door het gevaarte ge raakt en zo ernstig gewond dat hij bij aankomst in het Wilhelminagasthuis, waarheen hij werd overgebracht, bleek te zijn overleden. Malenkov verklaarde dat hij het eens is met de redevoering van partijsecre taris Khroesjtsjev op het recente con gres van de communistische partij in Moskou, waarin Stalin werd gecriti- seerd. Uit zijn antwoorden op de elkan der in snel tempo opvolgende vragen, die door een tolk wei-den vertaald, bleek dat Rusland na de dood van Stalin „grote schoonmaak" heeft gehouden en dat het Westen het als een feit moet aanvaarden dat Rusland vriendschap en vrede wenst. In antwoord op vragen ov-r recente ongeregeldheden in Geor gië verklaarde Malenkov, dat de be richten hierover in de pers overdreven waren. Er hebben zich geen ongeregeld heden voorgedaan, doch slechts demon straties, zo zei h|j. De Russische minis ter zei verder dat Rusland thans col lectief wordt geregeerd en dat de da gen van eenmansregeringen voorbij zijn. De algemene secretaris van de La- bourpartij, Morgan Phillips, verklaar de na het diner: „Het was een zeer openhartige bespreking. Malenkov is een zeer scherpzinnig man één van de scherpzinnigsten die ik ooit heb ontmoet". De ontluistering van Stalins nagedach tenis, die door de Russische partijse cretaris Khroesjtsjev is opgezet, heeft behalve in Georgië ook tot demonstra ties in Erivan (Armenië) en Bakoe (Azerbeidsjan) geleid. Volgens tot dus ver onbevestigde berichten droegen be togende studenten portretten van Sta lin mee. De ongeregeldheden zouden zich echter op kleinere schaal hebben voorgedaan dan in Georgië, Stalins ge boorteland. Azerbeidsjan en Armenië vormen het merendeel van de Sovjet grens met Turkije en Perzië. De beto gingen daar zouden zich op ongeveer hetzelfde tijdstip als in Georgië heb ben voorgedaan. Intussen wordt de gewijzigde waar dering van Stalins verdiensten op of ficiële bijeenkomsten aan het Russische volk verklaard. Op dergelijke verga deringen, die in fabrieken worden ge houden, spraken onder meer de eerste vice-premier Anastas Mikojan en Mi- chail Perwoechin, een ander lid van het partij-presidium. Waarnemers beschrij ven de huidige gebeurtenissen als een „vierde Russische revolutie". De eer ste had in maart 1917 plaats, de tweede in november 1917 en de derde was de industriële revolutie van 1929. Alle ver slagen en dossiers der laatste 20 jaren worden momenteel in Rusland herzien. Men is van mening dat het tien jaar zal vergen, voordat men er in zal zijn geslaagd de geschiedenis objectief te herschrijven en de laatste sporen van de Stalin-cultus uit te wissen. De Russische staatsfilmmaatscharmii „Mosfilm" heeft bevestigd, dat men gereed gekomen is met een film, welke de droeve resultaten toont van het feit, dat de Sovjet-Unie zeer onvoldoen de voorbereid was op de inval van de nazi-legers op 22 juni, 1941. De film, die „Het onsterfelijke garnizoen" tot titel heeft, toont de heroïsche strijd van de resten van een garnizoen van het Rode leger van de grensstad Brest- Litowsk na de verrassende Duitse aan val. Deze film zou geheel in het kader passen van de nieuwe politiek van de Russische leiders om een getrouw beeld te geven van de feiten in de geschie denis van de Sovjet-Unie, of deze fei ten nu goed of slecht zijn. (Reuter, U.P.) Nee, het zijn geen slagers, die men op deze foto ziet, doch de Russische mi nister Georgi Malenkov en leden van zijn gevolg, die de voorgeschreven kle ding hebben aangetrokken voor een bezoek aan het Britse atoomcentrum in Harwell. Op de Rijnsburgerweg tussen Leiden en Oegstgeest zijn vanmorgen een auto bus en een tram van de NZHVM met el kaar in botsing gekomen. De bestuur der van de autobus werd hierbij ernstig gewond en is, na uitgezaagd te zijn, naa* een ziekenhuis te Leiden overgebracht. Van de inzittenden van de autobus liepen vierentwintig personen min of meer ernstige verwondingen op. Zij zijn allen naar het ziekenhuis te Leiden ver voerd. Het ongeluk geschiedde, toen de auto bus, die uit Leiden kwam, op de Rijns burgerweg een voor hem rijdende trek ker met oplegger wilde passeren en van tegenovergestelde richting een tram na derde. De buschauffeur, die met zijn bus juist naast de trekker reed, remde af, De bus begon evenwel te slippen en botste met de linkervoorzijde tegen de tram, waarvan de bestuurder, die het ongeluk zag aankomen, krachtig had ge remd. De voorzijde van de bus werd ernstig beschadigd. De chauffeur, de 38-jarige G. P. K. uit Leiden, heeft een schedel- basisfractuur en een fractuur aan het linker onder- en bovenbeen opgelopen. Er is geen direct levensgevaar voor hem. De overige gewonden zijn personeels leden van de marine-elektronische be drijven te Oegstgeest. Zij klaagden over pijn in de borst en hadden hoofdwonden, een lichte hersenschudding of een kaak- fractuur opgelopen, terwijl een der in zittenden een knieschijf fractuur heeft. Mr. ter Laan heeft thans van mej. Pino volmacht gekregen om namens haar die maatregelen te treffen, die nog openstaan om de zaak van haar overleden broer en familie tot een voor de nabestaanden bevredigend ein de te brengen. Dit houdt in, dat als eerste maatregel een beklag, als be doeld in artikel 12 wetboek van straf vordering, zal worden gedaan bij de Hoge Raad der Nederlanden. De vroegere Russische premier Geor gi Malenkov heeft gisteravond tegen over leiders van de Britse Labourpartij er de nadruk op gelegd, dat Rusland thans bezig is „grote schoonmaak" te houden en de fouten van het Stalin-re- giem te herstellen. Malenkov zei dit pij het beantwoorden van openhartige vragen aan een diner, dat hem was aangeboden door de uitvoerende raad van de Labourpartij. Leiders van de Labourpartij verklaarden na afloop van het diner dat Malenkov zich bij het beantwoorden van de vragen duidelijk had gedistancieerd van de politiek van zijn vroegere superieur, die hij na diens dood voor korte tijd opvolgde. Morgen begint de lente, maar angstvallig houden de bloemen zich nog wegge borgen, omdat maart altijd nog zijn staart kan roeren. De bloemenstad Haarlem heeft echter, nog andere bloemen, die charmant en met een lieve pretentie hun kopjes in de wind steken. De bloemenmeisjes, die vorig jaar in Haarlem en elders in het land reeds furore maakten, hebben nu haar rentree gemaakt om niet alleen haar stadgenoten, maar ook de duizenden vreemdelingen, die Haarlem zullen bezoeken, met bloemen te vertederen. Zij hebben zich klaar gemaakt om de lente met veel kleur en gratie te begroeten. Nabij de Haar lemse Vleeshal snapte de fotograaf een vrolijk trio, in gezelschap waarvan de lente zich bijzonder prettig moet voelen. Het grote passagiersschip „Queen Ma ry" is gisteren komende uit New York Southampton binnengelopen met bijna nonderd gewonde passagiers en beman ningsleden aan boord, na de ruwste overtocht die dit grote schip sedert de tweede wereldoorlog gemaakt heeft. Acht der gewonden werden naar het ziekenhuis vervoerd. De overigen wer- deh tijdens de reis door de scheepsart sen behandeld wegens kneuzingen, schrammen etc. De hofmeesters hebben de grootste moeite gehad om de maal tijden uit te reiken; van serveren was nauwelijks sprake. Kapitein Donald Sorrell vertelde na aankomst dat zijn schip op de tweede en derde dag na het vertrek uit New York te kampen heeft gehad met een felle storm. Golven van meer dan 15 meter hoogte deden het grote schip zwaar rollen en smakten de mensen tegen d« grond. Onder de gewonden bevonden zich ruim 50 bemanningsleden. Meer dan duizend stuks serviesgoed ging aan scherven op deze reis. Ook ander los materiaal werd heen en weer geslingerd, maar ernstige schade heeft het schip niet geleden. Aavertenti Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met opklaringen en wat regen. Vrij zacht. Matige af en toe vrij krachtige wind tussen zuidoost en zuid. Zon: 6.43-18.57 Maan: 12.53-3.52 Advertentie Monaco Prins Rainier van Monaco heeft bekendgemaakt dat de H. Mis ter gelegenheid van zijn huwelijk met Grace Kelly opgedragen zal worden door mgr. Barthe, bisschop van Mona co. Het prinselijk huwelijk zal worden ingezegend door een kardinaal, die de H. Vader daartoe nog zal aanwijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1