m Het streekplan IJmond-Noord zou streekplan Hoogovens moeten heten Visserijgolf „De Spaarnestad" Wijsmullers nieuwe „Titan O De maandagse beurs in het Krelagehuis Kruiswoordraadsel B Velperplein dank zij tunnels een echt stadsplein Moord betekent Gebouw voor vluchtproduktie en trainingscentrum 29 21 ff Ma a r I HOPELIJK WORDT GEEN MONNIKENWERK VERRICHT De sleper wordt „eerste ERIC DE NOORMAN Musis Sacrum blijft behouden levenslang Gaat U verhuizen? J. A. Bach heit eerste paal op Schiphol 19 EEN IDEALE WARMTEBRON AUTO-RADIO H. J. Maertens N. V. In één nacht Sun balm DINSDAG 20 MAART 1956 PAGINA Drie concrete vragen WIIL O.VjB. TOCIH ERlKENNIING L. Böhm 25 jaar collectant) is onze voortreffelijke WALES ANTRACIET VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES ALLEEN-VERKOOP Brandsioffenhandel Fr. Varkenmarkt 6-10 Nieuwe opdracht Geslaagde dameskapper Inbouw- en Service Station HA A RLEMMERLIEDE Haarlemse Zeilvereni- gimg wil botenhuis in< Haarlemmerliede Uw handen gaaf en zacht 9 10 11 MI.LJOENËNlPROJECT IN ARNHEM door EWOUT SPEELMAN F. DAMIAANS EN ZN. Advertentie DONDERDAG DONDERDAG NSDAG WOENSDAG /MANDAG AART DINSDAG igjfr 'i AAR ZATERDAG WOENSDAG MAART VRIJDAG ZONDAG W' 'm M AART MAART MAAR MAART In de vergadering van Provinciale Staten van Noord-Holland is hedenmor gen het streekplan voor de IJmond- Noord, nodig geworden door de indus trialisatie van de IJmond en bestemd voor Beverwijk, Heemskerk en een ge deelte van Velsen, aan de orde geko men. Grote belangstelling bestond voor deze vergadering van de zijde van de gemeentebesturen van Beverwijk en van Heemskerk en van de industrieën aan de IJmond, Hoogovens en papierfabriek. Mr. dr. v. Bruggen (Chr. partijen) heeft als voorzitter van de commissie van onderzoek na dank gebracht te heb ben voor de deskundige voorlichting, de aspecten van dit streekplan bezien. Wanneer men inzicht in een dergelijk plan wil krijgen, dan moet men zoeken naar de dominant. Dat was bij het streekplan Zaanstreek volkomen duide lijk, maar bij het streekplan IJmond- Noord niet zozeer. Dit vooral ook om dat de naam op zich historisch onjuist is. De IJmond is niet de dominant van het plan, want zo we het een naam zou den moeten geven dan behoorde die te zijn Streekplan Hoogovens, onderdeel van het nationale plan. Spr. weidde uit over de betekenis van Hoogovens o.m. in de kolen- en staalgemeenschap. Voorts stipte hij de verschillende pro blemen die zijn opgeroepen door het streekplan aan. De uitbreiding van de papierfabriek o.a. en de agrarische moeilijkheden. In deze merkte hij op dat als algemeen beginsel van beoorde ling de verdelende rechtvaardigheid moet gelden. Dit ook ten aanzien van de zeer zwaar wegende belangen van de waterwinning. We stellen nu het streekplan vast en Ik hoop van harte, aldus mr. v. Bruggen, dat we geen monnikenwerk doen, zoals dat dreigt bij het streekplan Zaanstreek, dat door Waterstaat van vader Staat eigenlijk geheel in de war gestuurd wordt. Bestaat nu de zekerheid dat zich ln werkelijkheid zal voltrekken wat we hier vaststellen? We zijn geen profeten maar hetgeen wordt vastgesteld is een gevolgtrekking uit redelijke gegevens nodig om leiding te kunnen geven aan de ontwikkeling en om ontsporing te voorkomen. Tenslotte het streekplan biedt mogelijkheden, en dit dient be seft te worden, voor mensen, werkge legenheid, wonen en ontspanning. En omdat het om mensen gaat is het socio logisch onderzoek zo van belang. Dat heeft rnen indertijd bij de vernieuwing- se van Velsen niet vooraf laten gaan en daarom zijn ontsporingen voorgekomen, -eo Zeer belangrijk noemde spr. het dat de leiders van de kerken zich met de men selijke problemen in dit gebied bezig houden. De heer H. Westermann (P. v. d. A.) merkte op dat het streekplan nationale aspecten heeft. Het loopt ten dele ach ter de feiten aan. Twee industrieën do mineren: Hoogovens en de papierfabriek. Maar ook deze moeten zich, hoe belang rijk ze ook zijn, in het streekgeheel be perkingen weten op te leggen mede in verband met het scheppen van woon- Voor de eerste losbeurt te IJmuiden verschenen twee en twintig loggers aan de visafslag. Zij zorgden voor de aan voer van 950 kisten schol, 85 kisten schelvis, 100 kisten gul en kabeljauw, 680 kisten wijting, 85 kisten haring, 20 kisten koolvis, 1.550 stijve kabeljauwen en 30.000 kilo tongen. Voor de tweede losbeurt waren 25 loggers en 30 kotters, waarvan één Deense kotter met kabel jauw, die zorgde voor een aanvoer van 1.400 kisten schol, 560 kisten diversen, 4.000 kabeljauwen en 40.000 kilo tong. De prijzen waren vrij gunstig. Rond- vis was duur. Er werd niet veel schel vis aangevoerd. Tong werd iets goed koper door de ruime aanvoer van deze vissoort. Grote tong noteerde 2,74 tot 2.65, groot middel 2,28 tot 2,12, klein middel 2,30 tot 2,22, tong I 2,50 tot ƒ2,30 en tong II 2,20 tot f 2,04 per kilo. Grote schelvis deed 50.tot 40.groot middel 42, tot 40,klein middel 42.tot 40,pennen 43,- tot 40.en braad 45, —tot 39,— per kist van 50 kilo. Zelfs de radio deed nog 43, per kisten van 50 kilo. Wijting noteerde 40,— tot 32,—, dichte wijting 25,— tot 24,—, bot 8,— (de enige goedko pe vissoort!), schar 30,tot 13, en schol III 20,tot 9.Grote kabeljauw deden 72,tot 60,—, en grote zwarte koolvis 65,tot 56, Grote schol noteerde 27,tot 25,—, groot middel £8,tot 26,klein middel 56, —tot 39,—, schol I 42,— tot 37,en schol II 31, —tot 26,— per kist van 50 kilo. Twee Deense kotters, de E. 521 en de E. 84, zorgen dinsdag respectievelijk voor de aanvoer van 2900 en 2300 kabel jauwen. Er zijn voorts van de maandag- markt nog een aantal loggers met plat vis voor dinsdag overgebleven. Daar naast was de Sch. 117 thuisstomend met 915 kisten verse vis, waarvan 600 kisten haring, 130 kisten schelvis, 100 kisten wijting, 50 kisten koolvis, 25 kis ten gul en kabeljauw, 10 kisten poon en 120 stijve kabeljauwen. Voor de woens- dagmarkt werd de „Burgemeester Heusden VI 27" verwacht met 700 kis ten rondvis aan boord. Om de noord hebben de vissers een bar weekeinde meegemaakt. Het stormde hard, het zicht was slecht van wege de vele sneeuwbuien en de visserij zeer wisselvallig. Vele loggers hebben de visserij moeten staken om te gaan steken met de kop op de wind. Op 59.20 noorderbreedte was het weer goed, daar deden de vleetvissers nachtelijke vangsten van 30 tot 100 kantjes haring per schip. De Kw, 181 deed hier trek ken van 40 tot 60 manden haring en makreel. Twee graden oostelijker kon er niet gevist worden. Daar stormde het hard. Bij de Pittboei werden trekken van 20 tot 40 kilo tongen, 4 tot 2 manden schol en 2 tot 5 kabeljauwen gedaan. gelegenheid en oplossingen van de agrarische problemen. Deze drie factoren beheersen de ontwikkeling in de IJ mond. Aangekondigd werd dat op onderde len van het plan door verschillende an dere fractieleden nader zou worden in gegaan. Ir. W. Merkx ((KVP) die namens zijn fractie waardering voor het vele voor bereidende werk uitsprak, heeft in zijn concrete rede op enkele punten spe ciaal de nadruk gelegd. Zo wilde hij gaarne van gedeputeerden vernemen hoe men zich het forensisme denkt en welke gemeenten daarvoor bestemd zijn. De dominantie van Hoogovens is sinds 1955 belangrijk toegenomen. De terreinen zijn sindsdien belangrijk uit gebreid. Komt dit niet in conflict met de waterwinning zoals men zegt dat de 110 ha gevraagde vervangende tuin- bouwgrond dit wel doet? Met klem vroeg spr. gedeputeerden om de toe zegging, waar de technici nog bezig zijn met het onderzoek inzake eventuele schade voor de waterwinning bij be stemming van duingronden voor tuin bouw, in deze af te wachten welke re sultaten het onderzoek van deze tech nische commissie heeft. Hetzelfde vroeg hij t.a.v. van de kwestie verbinding Beverwijk-Hoog ovens, waaromtrent GS geen beslis sing in het streekplan voorstellen, mede omdat de technici de zaak nog in onderzoek hebben. Tenslotte heeft hij met het oog op de moeilijkheden voor de land- en tuinbouw een mo tie ingediend, waarin met nadruk wordt gevraagd, dat GS met de meeste klem bij de regering zullen bepleiten, dat ten behoeve van agra riërs, die tengevolge van de uitvoe ring van het streekplan worden ge dupeerd, prioriteit wordt verleend bij de uitgifte van gronden in de Usselmeerpolders. Vervolgens spra ken de heren v. d. Bilt (WD), die zich o.m. zeer sterk verzette tegen het zgn. omleggingsplan (de verbin ding BeverwijkHoogovens) en de heer G. de Vries (CPN), die zich juist een voorstander van dit omleg gingsplan toonde. De vergadering duurt voort. Het hoofdbestuur van de EVC heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij zich neerlegt bij het besluit van de vis sers door te staken. Ze zal deze actie volledig blijven steunen. In de verkla ring wordt voorts gezegd, dat ook de OVB-bestuurders A. v.d. Berg en J. Koning van mening waren, tijdens een bespreking op 12 maart, dat de reders- verklaring van 10 maart een overwin ning voor de vissers betekende. De OVB-bestuurders wilden de staking ech ter voortzetten, omdat de reders de OVB nog niet hadden erkend en ook nog niet hadden toegezegd de OVB bij de komende contractsonderhandelingen te betrekkken, aldus de EVC-verklaring. De heer L. Böhm herdacht zondag het feit dat hij 25 jaar geleden voor het eerst het collectanten zakje ter hand nam in de kerk van O.L. Vrouw He melvaart te Heemstede. Dit jubileum is gevierd met een Hoogmis tot inten tie van de jubilaris, opgedragen door pastoor Drost en een feestavond gis teravond in het „Hof van Heemstede". Daar heeft pastoor Drost de heer Böhm nog eens extra dank gebracht voor zijn verdienstelijk werk in en voor de pa rochie. Namens het kerkbestuur deed hij zijn woorden vergezeld gaan van een fraaie aktetas. De heer L. v. d. Weiden, voorzitter van het collectanten college bekeek de zaak van de colle giale zijde en roemde de heer Böhm voor zijn bijdrage in de vriendschap pelijke sfeer die de band vormde van het collectantencollege. Zowel voor de jubilaris als voor diens echtgenote was er een aardige verrassing, in de vorm van sigaren en bloemen. Advertentie (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 p het woelige water van de Nieu we Waterweg in de huurt van Hoek van Holland, heeft kapitein Maarten de Koe gistermiddag de vlag van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmui den in de mast van de gloednieuwe sle per „Titan" gehesen. Een ontroerend ogenblik voor deze vermaarde sleep bootkapitein. Dertig jaar geleden, toen hij zich voor het eerst kapitein van een sleepboot kon noemen, liet hij in de haven van Buenos Aires de vlag van Wijsmuller op de oude „Titan" strijken als teken, dat dit schip in andere han den wag overgegaan. Nu hees hij de zelfde vlag in de mast van de hyper moderne opvolger van de oude „Titan". „En dat doe ik met bijzonder veel ge noegen," zeide hij. De scheepswerf Jonker en Stants te Hendrik Ido Ambacht heeft voor het bureau Wijsmuller een sleper gebouwd, die er mag zijn. Een schip, dat nauw keurig luistert naar het roer en met de modernste navigatiemiddelen is uit gerust. Een sleper, voorzien van een vooroverstaande beting, die „twee in één" is en aldus geschikt zowel voor het moeilijke bergings- als voor het havenwerk. Door de vooroverstaande beting, een idee van kapitein De Koe Sr., komt de tros in een hoek van ne gentig graden te staan, hetgeen vooral voor net havenwerk van bijzonder veel belang is. De „Titan" wordt nu de eer ste berger van Wijsmuller en vervangt de oude „Stentor". Binnenkort zal op de werf van Jon ker en Stants een begin worden ge maakt met de bouw van een sleepboot, die eveneens voor het bureau Wijsmul ler is bestemd. Want ook de „Nestor" en de „Hector" zijn zo langzamerhand aan vervanging toe. Door de komst van de „Titan" is de positie van het bureau Wijsmuller als bergingsbedrijf inmid dels aanzienlijk verstevigd. De „Titan" is de derde sleepboot van die naam in de historie van het bureau Wijsmuller. Het schip is 31.50 meter lang, 8.20 meter breed en heeft een holte van 4.20 meter. In de motorkamer staan twee Bolnes-motoren van elk 600 pk. opgesteld. De „Titan" kan met een bemanning van zestien koppen varen. De brug en het werkdek van het schip zijn zeer ruim. In de radiohut treft men een zeer sterke zender en ontvanger aan plus een normale zender-ontvanger, een echolood, richtingzoeker en andere navigatiemiddelen. De kabels voor het aansluiten van een radar-apparaat ont breken ook niet. Indien nodig, kan het schip dus ook nog met radar worden uitgerust. De bemanning is onderge bracht in één, twee en vierpersoonshut- ten. Het schip, dat vanmiddag reeds zijn werkzaamheden als havensleepboot is begonnen, zal afwisselend onder het commando staan van de kapiteins Ab Broek en Jan Maarten de Koe Sr. In de motorkamer zullen de heren Van der Knaap en Kerbert afwisselend de lei ding hebben. Behalve de reeds genoemde uitrus ting is het schip ook voorzien van een moderne schuimbrandblus-installatie en twee vier duims motorpompen. Zodat de „Titan" op alle bergings-eventuali- teiten is voorbereid. De heer H. B. Post, wonende aan het Van Zeggelenplein 83 in Haarlem, heeft een cursus gevolgd voor dames kappers. Hij behaalde het diploma van de Academie de ia Haute Mode de la Coiffure frangaise de Paris in de nieuwe haarlijn „Cascade". saai 55. Onhoorbaar trekt Eric zich terug. Hij voert zijn paard aan de teugel mee, stijgt een eind verder weer op en rijdt zogenaamd argeloos de krijgers van Tugwal tegemoet. Dezen hebben hem nu gehoord en komen haastig te voorschijn. Eric doet of hij schrikt en gaat er van door met de tierende bende achter hem aan. Op een voor dat doel geschikte plaats laat hij dan de helm vallen, zo, dat zijn achtervolgers het goed kunnen zien. Even later bespiedt hij uit zijn schuilplaats tussen de stammen de Tugwalkrijgers, die luid kwetterend met de helm naar hun kamp terug keren. „Zo, dat is ook weer gelukt", mompelt hij, tevreden grijnzend. Dan zet hij zijn tocht naar Moru's burcht voort. Hoewel hij weet, dat Moru's orders zijn, hem te doden, als hij de helm bij zich heeft, vervolgt hij nu openlijk zijn vieg. De helm heeft hij niet meer en wat de Pieten zullen doen als ze dit ontdekken, moet hij maar riskeren. Nadat hij zo een poos flink heeft door gereden, kan hij volgens zijn berekening niet ver meer van Moru's burcht zijn. Dan ziet hij van de bosrand een troep ruiters op kleine paardjes te voorschijn komen. „Daar heb je ze dan", denkt Eric gelaten. „Ben be nieuwd of ik het nog kan navertellen als ze geen helm bij me vinden". ij het betreden van de keurings zaal kwam een heerlijke, doch zware geur ons reeds tegemoet want de fa. M. C. v. Staaveren uit Aalsmeer had er deze week een unie ke collectie Freesia's opgesteld. Dertig jaar geleden kende men van dit sier lijke knolgewas praktisch niet veel meer dan de kleine witte freesia Re- fracta Alba. Als gevolg van kruisingen, waarvoor onder anderen de Haarlem se kweker Carlee verantwoordelijk was, kwamen de eerste gekleurde freesia's aan de markt zoals b.v. de nu weer oude gele Buttercup. De bloemen van de nieuwe soorten waren nog wel niet veel groter dan van de stamsoort maar ze betekenden het begin van een cul tuur die steeds meer aan rijkdom van kleur en vervolmaking van de vorm zou winnen. Als we de collectie die nu opgesteld stond vergelijken met dat eerste begin dan is het bijna niet te ge loven dat zo iets in betrekkelijk luttele jaren tot stand kon worden gebracht. Niet minder dan 32 soorten stonden er te pronken in lila, oranje, geel, wit en violet, in allerlei nuances van licht tot donker. Er tussen stond een vaas gemengde zaailingen waarbij bloemen van het puurste blauw. Een aantal stonden onder nummer en moeten nog een naam hebben terwijl een tiental het getuigschrift van verdienste ver wierf. Het voert te ver om de hele lijst van namen en nummers af te drukken maar we kunnen niet nalaten er tohc enkele te noeme. In lila b.v. Nieuw Amsterdam, Topscore, Robin Hood en de meer roselila getinte Giant Pink. In oranje Prinses Marijke en de brons kleurige nr. 5103. In het licht- en don kergeel Souvenir, G. Victory en de grootbloemige 5068. In de blauwe nuan ces de lichte Bismarck met grote bloe- Advertentte Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 De Haarlemse Zeilvereniging heeft aan de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude medewerking gevraagd voor de bouw van een botenloods. De mening in het college van B. en W. is verdeeld. De meerderheid acht geen termen aanwezig om het verzoek te steunen, omdat de watersport uitwas sen met zich mee zou brengen, die niet te tolereren zijn, terwijl de minderheid wel bereid is om een rentegevende le ning te verstrekken, omdat het van be lang is dat de leden van een behoor lijk georganiseerde zeilvereniging in de gelegenheid gesteld worden hun bo- tenmateriaal goed op te bergen. Gelet op het ontworpen streekplan Zuid-Ken- nemerland meent de minderheid tevens dat de gemeente op het gebied van de waterrecreatie een opbouwend geluid doet horen. De minderheid stelt voor een lening van ten hoogste f 9000 te ver strekken tegen een rente van 3% pro cent. men, Maryon, donker Blauwe Wrnpfl en Saffier. Van de witten noteert, Witte Madonna, de forse Snow Queen en de grote white Swan, terwijl Primu la en de oude Caro Carlee crème ge tint zjjn. Aan de collectie werd terecht het diploma voor Gouden Medaille toe gekend. De selectie Calla Superior van W. v. d. Ende, Naaldwijk, mag ook gezien worden. De lange bloemscheden zijn sneeuwwit. Een aardige collectie bijge- wasjes werd getoond door Tubergen, Haarlem. Leuk en sierlijk waren de kleine cyclaampjes n.l. Atkinii Album j en Roseum en de paarse Pseudo Ibe- ricum. Lachenalia Pearsonij is een j oranje, op een hyacint gelijkende j bloem. Ze moet zeer houdbaar zijn en men vertelde ons dat ze we] drie tot vier weken op het water goed blijft. De kleur van Iris reticulata Yoice en Har mony is van een onvergelijkelijk mooi blauw, lichter dan de stamvorm maar onderling weinig verschillend. De eer ste heeft een geel honinglijntje, de an der een wit. J. Valkering Zn., Limmen, lieten een drietal crocussen zien. Silvery Beauty is fraai lila met donkerder ner ven. Spring Trophy is donkerblauw met lichtere buitenbladen die naar onze smaak wat erg bont getopt zijn. Mooier vonden we dan ook Silvery Queen, in hetzelfde genre als Spring Trophy maar zonder dat bonte er in. Tulpen waren er niet veel meer. De broei is afgelopen en we wachten nu maar op dé warenhulsbloemén. In het groepje Kaufmanniana hebryden van G. H. Hageman Zn., Heemstede, viel weer Jeantine op door de ongewoon fraaie kleur; voorts de roden Ineke en John, Heart's Deleight, heel zacht lila, en Bel Amour, vleesrood. De enigst aanwezige narcis, de aardige cyclami- neus February Gold was ook in deze inzending aanwezig. Behalve de nu wel overbekende ras paarden van E. Kooy, Vrouwbuurtster molen, Evt. Bellona, Sulphur Cloud, een donkere Golden Harvest en Cop land Record, alles op de bos, liet Jann Jonkheer Gz„ Noordwijkerhout twee marktkisten met fosteriana Galata zien. Gebr. Faasde, Noordwijk, exposeerde ditmaal twee Greigii-tulpen en wel de rood met gele Yellow Dawn en de oranjerode Zigeuner. Triumphtulp Whi te Surprise van J. B. Meskers Zn., Hillegom, heeft niet zo'n fraaie vorm, de bloemen knijpen een beetje doch ze zijn wel groot. De crèmekleurige tul penzaailing van H. Berghuis, Uitgeest, was wel lang maar de bloemen waren klein. A. J. Kol, Haarlem, was er weer met de eigenaardig getinte breedertulp Kathleen Truxton, die in steeds mooi er conditie wordt getoond. Darwin Queen of Bartigons van gebr. Lem mers; de witte triumphtulp Pater Syl- vinus van gebr. v. d. Poel, beiden uit Lisse; de Lefeber-hybride Diplomate van Ruibro, Hillegom; de rood-geelge- rande mendeltulp Queen Elisabeth II en de vleesrode late tulp Palestrina gaven mede hun visitekaartje af en met een buisbroeipan dubbele tulpen Tarantel la maakte H. Wiedijk, Sint Pancras, de keuring van deze week rond. Advertentie Horizontaal: 1 tussen licht en donker - Europ. Beta- lings Unie 2 drank - nooit 3 valdeur in sluis - zo zij het 4 geheel - beterschap 5 lengtemaat 6 bos (in samen- steil.) - Soc. Econ. Raad - onde com mune (afk.) 7 welluidend 8 hondenverblijf - vervoermiddel 9 krantenjongen - handelskorting 10 pers. vnw. - armholte - - volti subi- to (afk.) 11 pastoor van bisschoppelijke kerk - afgemat Verticaal: 1 aanstonds - groep tenten 2 republiek in Zuid-Amerika - afkeer 3 kip - grassteppe 4 diertje met pluimstaart - rivier in Si berië 5 rivier in 'JD Utrecht - Mohammedaan se bedevaart plaats 6 tussenverdle- ping - Société Anony- me 7 Rex Imperator - modern vuur wapen (pop. afk.) - kippenhok 8 gereedschap 9 vat - onder (Lat. voorvoegsel) 10 Nederl. minis ter - papierformaat 11 kruik - inwoonster van GrootrBrittan- nië Advertentie ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 Een gewone doorsneepolitieman, die het na wat meer dienstjaren automatisch wel tot inspecteur eerste klasse zou brengen en dan kalm op de pen sioengerechtigde leeftijd zou aansturen. Dan zou hij het roerige Amsterdam wel de rug toe draalen en gaan zeilen of kippenhouden in zijn geliefd Heitelan... Zo cht men, zo leek het, zo wés het niet, maar zijn chef commissaris Brinkman en diens superieu ren die wél beter wisten, lieten het zo. Een kleur loos man beieikte dat was gebleken soms ver rassende resultaten, als de groté kanonnen van de recherche hadden gefaald. Inspecteur Galama liep het bureau uit en ademde met welbehagen de vochtige lucht in. Hoe goed het oude vertrouwde Friese land ook was, hij was het ontgroeid, was grootstedeling geworden, met het zelfde enthousiasme voor zijn stad als de rasechte inboorlingen. Amsterdam... het gaf je zoveel, het had voor ieder mens wat! Déar het God-ziet-U van het Leger des Heils, voor de zatlappen _n alle anderen die Zijn Bestaan waren vergeten, daér een slee van dertigduizend gulden met een poen ln een bontjekker aan het stuur en een schlemiel, azend op een kwartje fooi bij het portier. Op heldere avonden het Amsterdam met de maan boven de Weesperzjj en het rozenbruggetje in het Sarphatipark, maar ook het Amsterdam van de sloeber die daar met zijr kiekkast staat om de eerste zoen op een plaatje te zetten. Het Amsterdam met de trieste vervallen huisachterkantjes van de Haarlemmerdijk met hun verzakkende balkonnetjes, en scheve ramen, de droevige armoede van stukjes verstelwasgoed, smoezelige lingerie en heen en weer schommelende manshemden, het eerste saluut dat hi) daarstraks in de trein had gekregen, toen die het Centraalstation binnengleed. Aan de andere kant van de lijn ook weer het IJ met vredige schepen en de bolle wolken er boven, maar op hetzelfde wa ter de driftig tiktakkende motorboot van de haven politie op zoek naar een opiumchinees. Amsterdam, het eerste groene blad aan de oude bomen op de Prinsengracht, Amsterdam, een gore steeg met een vermolmde trap en smerige schoffies die vechten om een afgekloven schil van een komkommer, Am sterdam, de stad met de duizend gezichten. Zo had Jan Nierop, voor wie hij in gezelschap inspecteur Galama bleef, maar onder ons IJsbrand was, hem de stad beschreven toen ze, vlak na zijn komst hier, samen een wandeling maakten, zo was het nu ook zijn stad geworden. Dubbend over alles wat hij daarnet had gehoord slenterde hij de Lange Niezel in. De inderdaad te lang ontbeerde citroengro; was tóch een voorwendsel geweest, hij wilde eens rustig die twee zaken bekij ken, al kon hij er voor morgenochtend weinig aan doen. Hier, in deze buurt, die zo vaak al zijn ar beidsveld was geweest, werkten zijn hersens het bes te, hier, waar telkens zijn beroepsbelangstelling ge wekt kon worden. Even dacht hij terug aan het land, dat hij vanmiddag weer had verlaten, aan de zwar te struiken langs de weggetjes, spichtig en armelijk ineengekrompen, aan de starre lijning van de bevro ren slootjes, het moe bukken van de enkele ontta kelde wilg over het grijze glanzen van het bestoven slootijs. Met lichte weemoed ook aan de goede zor- gen van Heit en Mem, aar Mem's angst over zijn gevaarlijke beroep in de grote, sléchte stad Amster- dam... Gevaarlijk... hij had nog geen zaak gehad die echt gevaarlijk wés, Mem kon gerust zijn, hij zou ze wel niet krijgen ook, Nederland was geen Amerika waar om de veertig minuten een moord wordt ge pleegd, om het half uur een zedenmisdrijf, om de negen minuten een beroving plaats vindt en om de zes en twintig seconden een diefstal... Tóch was hij vanavond meteen weer met zijn neus in de boter gevallen, een fikse kraak van oude bekenden, en een stuk lood als souper voor Piet Spoelstra. Het laatste zat hem het meest dwars, de heren moesten niet handtastelijk worden, geen gangster-methoden tegenover de politie, sportief blijven, liever de na righeid van het politievak zónder dan de romantiek mèt gummiknuppels er. ploertendoders te ener en te anderer zijde. Galama hield er niet van, hij wist dat hij genadeloos toe kon slaan als het nodig was, maar tot dusverre had hij het afgekund met het beetje verstand en inzicht dat Onze Lieve Heer hem had meegegeven. De rest was goed voor de beeld romans en goedkope illustraties, lieve hemel, hij zag zich al bezig met traangasbommen en zulk spul... Het sportieve element was voor hém het meten van zijn brains met die van de tegenstander, het partijtje schaak, waarin hij hem dwong het ene stuk na het ander jfferen om hem dan mat te zetten. Gelukkig, in de pernoze de onderwereld had je sportievelingen, die Koffiemozes, die brigges Velleman nu bij zijn kladden had, was er één van. Hij zou morgenochtend de waarheid er wel uit peu teren, voor materiaal een doos goeie Amerikaan se cn een volle pot sterke koffie, de lieveringsdrank van Mozes zou worden gezorgd. Tja, die Karei Ditsel, jammer, hij mócht hem wel. Vroeger had hij dienst gedaan bij afdeling ze ven, was later overgeplaatst naar de Doelenstraat, maar ieder jaar was hij nog trouw present op de feestavond. Een joviale, leutige Brabander, met een eigen opvatting van de politiedienst. Een opvatting die hem, Galama, ook wel lag, of ficieel weinig doen, maar achter de schermen zo maar wat scharrelen. Karei had niet aan het gareel kunnen wennen, nét als hij, bureaudienst was hem een gruwel. Hij kreeg zijn opdrachten natuurlijk van bovenaf, die Karei, maar daarbij ging hij zijn eigen gang. Als hi) vroeger achter een verdacht brandje was aangestuurd, had je kans da- hij met een frauduleus faillissement terugkwam, en toen hij een keer ach ter een échte moord met beroving aanzat, achter haalde hij en passant een paar artisten die valse rijksdaalders maakten en uitgaven. Hij was daarna bij de valse munterij gebleven, maar daar ging wei nig om de laatste jaren. De grote bonzen zater trou wens bij Justitie in Den Haag, met een commissaris van rijkspolitie aan het hooïd, een kei in zijn vak overigens. Amsterdam was nog maar een filiaaltje gebleven. (Wordt vervolgd) Aan de reeds bijzonder spectaculaire wederopbouw en vernieuwing van de Gelderse hoofdstad zal een nieuw spec taculair element van ingrijpende be tekenis worden toegevoegd, dat zijn hoogtepunt zal vinden in een aantal drastische herzieningen in en om het hart van de stad, het Velperplein. Het meest opmerkelijke daarvan is wel het feit, dat bij deze wijzigingen in hoge mate rekening zal worden gehouden met de voetganger. Het gemotoriseerde verkeer zal namelijk grotendeels door een drietal tunnels onder het Velper plein door worden geleid. Deze tunnels worden elk 300 m lang en 5 m breed. In die tunnels komen dnbbelbaans we gen, in totaal 7 m breed en geschei den door een tussenberm. Op het plein komt een voetgangersplateau voor Mu sis Sacrum van 50 bij 80 m met een voudige oversteekplaatsen en op drie punten op elkaar afgestemde stoplich ten. Het Velperplein wordt daardoor veel rustiger hetgeen men kan afleiden uit het feit,' dat op het ogenblik tussen 7 uur 's morgens en 7 uur s avonds niet minder dan 25.000 auto's en ruim 36.000 fietsers op dit plein circuleren. Straks zal ongeveer 60 pet. van het gemotori seerd verkeer door de tunnels gaan. Ten westen van Musis Sacrum aan de zijde van het Koninklijk Technicum PBNA en tegenover het Rembrandt Theater, belde op het Velperplein, ko men ruime parkeerplaatsen. Ook de bushalten worden gewijzigd, zodat het publiek Musis Sacrum, centraal punt voor concerten, congressen en amuse ment, gemakkelijker zal kunnen be reiken. Het aanvankelijk plan tot demping van de Lauwersgracht tegenover de Stadsschouwburg, dat in Arnhem des tijds een storm van protesten heeft uit gelokt, heeft men nu grotendeels la ten varen. De Lauwersgracht blijft, zij het in enigszins gewijzigde vorm. De betekenis van die protesten was daar om zo groot omdat zij in wezen pre ventieve protesten betekenden tegen de gevreesde afbraak van Musis Sacrum Immers het gevolg van de demping van de Lauwersgracht en de bouw van flats op die plaats zou zijn de onver mijdelijke afbraak van Musis Sacrum, nadat elders in de stad daarvoor een nieuw gebouw zou zijn verrezen. Niet alleen zal Musis Sacrum dus blijven bestaan, het zal ook gunstiger komen te liggen. De grote zaal, die Musis behal ve de concertzaal bevat, zal te zijner tijd aanzienlijk worden verbeterd en geschikt gemaakt voor revues en andere vormen van kleinkunst en amusement. Het daarachter gelegen Saskia Thea ter zai dan verdwijnen en worden inge richt als foyer. De hoofdingang tot de zaal komt aan de achterzijde van het gebouw. In tegenstelling tot het vorig jaar gereed gekomen Damcircuit, dat men een verkeersplein kan noemen, wordt het Velperplein nu eerst recht het hart der stad, een stadsplein. De Steenstraat, tot dusver Arnhems ge vaarlijkste straat, doordat zij de toe gang vormt naar de Velperweg een der drukst bereden wegen van West-Europa wordt een winkel straat. Weliswaar is zij dit thans reeds, maar zij is door de maximale verkeersintensiteit dermate druk en gevaarlijk, dat rustig winkelen er niet goed mogelijk is. Hoewel zij voor alle soorten verkeer toegankelijk zal blijven, zal een belangrijk gedeelte van het verkeer worden omgeleid langs een nieuw aan te leggen pa rallelstraat. Ook de trolley verdwijnt uit de Steenstraat. Met dit opzienbarend project zal waarschijnlijk een bedrag tussen 12 en 15 miljoen gulden gemoeid zijn. Alvo rens het tunnelplan op te stellen, heb ben de betrokken functionarissen de waarde van deze tunnels en het ge bruik dat ervan gemaakt werd in Pae rijs, Ziirich en Frankfurt bij alle weers gesteldheden zorgvuldig bestudeerd. De heer J. A. Bach, onder-directeur van de K.L.M. en hoofd van de afdeling Vluchtproduktie, heeft maandagmorgen op de viieghaven Schiphol de eerste paai geslagen voor het nieuwe gebouw van Vluchtproduktie en het Trainingscen trum. De snelle groei van het aantal vluchten en de vloot van de K.L.M. als mede de verwachte verdubbeling van dit aantal binnen vier jaren, heeft de directie tot een grootsere opzet van de Vluchtproduktie (voorheen „General Operations" genaamd) doen besluiten. Het trainingscentrum huist momenteel in barakken. Het nieuwe gebouw wordt vrijwel even groot als het onlangs gereedgeko men betongebouw voor de Dienst Pas sagiersverzorging. Het trainingscentrum krijgt er ruimte voor acht a negen zgn. linktrainers en vluchtnabootsers. Er komt o.m. een volledige cockpit van een DC-7 voor de scholing van de jonge vliegers. De afdeling Vluchtproduktie omvat op Schiphol meer dan 100 man personeel. Het gebouw verrijst aan het Varianten plein tussen de personeelscantine en de REPA (reparatieafdeling).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2