Haarlemse gemeenteraad raakt de tel kwijt Fietsers in het verkeer soms nog erger dan automobilisten" St.-Jozef-Muloschool aan Ged. Oude Gracht BEWOLKTE START In Haarlem gingen gisteren 75 woningtellers op pad Confrontatie van humanistische met katholieke levensbeschouwing TOGIDO 2 kampioen in de klasse eer&„ Fantastisch pianospel van Hans Henkemans in Minerva H 36 raadsleden brachten stemmen uit 37 zijn Gestreefd wordt naar een daggemiddelde van 1000 woningen DISCUSSIE-AVOND VOOR „SINT-ADELBERT" Heemsteedse Kunstkring HAARLEMSE KANTONRECHTER DINSDAG 20 MAART 1956 PAGINA 3 Bij benoeming van directeur Openbare werken Aan elkaar geplakt Niet van invloed films Burgerlijke Stand Haarlem In Den Haag Grillen van een oude motorfiets Banketbakker in Heem' stede breekt been Rector De Rot vanavond voor r.-k. Vrouwen beweging in Overveen HAARLEMSE KOREN- (ROND Opening woensdag 11 april Vierde avond jeugdleiderscursus - Hotelbediende roofde antiek f Wanneer start U* op 'n N.S.U. Fa. E. de Graaft (BRIDGE Huldiging N. F. Huyboom Aanwinsten r.-k. openlbare leeszaal en bibliotheek „GELOOF EN WETEN- SCHAP" BLOEMEN DAAL HEEMSTEDE EERSTE PLECHTIGE H. MIS VAN PATER DOM. VAN LEEUWEN In Grieks-Byzantijnse ritus ZANDVOORT J. P. C. Longaijroux 40 jaar bij N.V. Hoyng Bocht in Bloemendaalse- weg wordt over zichtelijker gemaakt Geslaagd TAFELTENNIS IN KENNEMERLAND Beurs van Amsterdam Beurs van New York De Haarlemse gemeenteraad, die be kend staat om zijn gedegen werk wijze en zijn nauwgezetheid, blijkt verleden week het slachtoffer te zijn geworden van de vermoeienissen van ruim twee uren besloten zitting. Bij het stemmen over de benoeming van een nieuwe directeur Openbare Wer ken is men de tel kwijt geraakt. Mede gedeeld werd, dat 26 stemmen werden uitgebracht op ir. Van der Vlis, 10 op ir. De Lange, terwijl één raadslid een blanco-stem heeft uitgebracht. In totaal blijken er dus 37 stemmen te zijn uit gebracht. Blijkens de presentielijst en de waarneming van de bij de zitting aanwezigen, zqn er slechts 36 raadsle den ter vergadering geweest. Een der raadsleden moet dus tweemaal zijn stem hebben uitgebracht. Aan de feiten verandert deze mistel ling uiteraard niets. Ir. Van der Vlis is met een absolute meerderheid door de raad benoemd en de éne stem van het raadslid-met-de-twee-rechtse-handen heeft daarop geen enkele invloed. Bur gemeester Cremers, aan wie deze kwes- ti is voorgelegd, heeft beslist dat in de notulen van de raadsvergadering van 14 maart alleen het feit geconstateerd zal worden, dat er 36 leden van de raad aanwezig zijn geweest en dat er 37 stemmen zijn uitgebracht. Tevens wordt de stemverdeling vermeld, waaruit vol doende blijkt, dat een en ander op de benoeming van ir. Van der Vlis geen enkele invloed heeft gehad. De misrekening is aan het licht ge treden, toen de ambtenaren van de afdeling Algemene Zaken van de ge meentesecretarie donderdag begonnen met de uitwerking van de notulen. De secretaris werd op de hoogte gebracht en deze pleegde op zijn beurt overleg me de burgemeester. Een dergelijke fout blijkt in de Haarlemse raad nog vrijwel nooit te r/n voorgekomen. Men kon zich in elk geval niet meer herin- fleren dat dit ooit eerder gebeurd was. De vraag die men zich stelt is na tuurlijk: hoe was een dergelijke mis rekening mogelijk? Het stembureau, bij deze stemming bestaande uit bur gemeester Cremers als voorzitter en de heren Hennevelt (CPN) en Vis sers (KVP) als leden, heeft verzuimd te controleren of het totaal aantal uit gebrachte stemmen overeen stemde met het aantal van de aanwezige raadsleden. Had men dit wel gedaan, dan had men natuurlijk onmiddellijk kunnen constateren, dat er één stem teveel is uitgebracht. Ingevolge het reglement van orde worden onmidel- lijk na de stemming de stembriefjes verscheurd, zodat de controle achter af niet meer mogelijk is. Waarschijnlijk heeft het geval zich aldus toegedragen, dat een der raads leden twee stembriefjes heeft ontvan gen, die zodanig aan elkaar geplakt za ten, dat hij niet gemerkt heeft, dat het er twee waren. Wanneer men de stem briefjes inlevert zonder daarop iets te vermelden, wordt geacht dat men akkoord gaat met nummer één van de voordracht. Het is dus mogelijk dat het raadslid met de twee aan elkaar ge plakte briefjes deze zonder meer heeft dichtgevouwen en in de stembus heeft geworpen. Het stembureau, dat uiter aard, wel controleert of er briefjes aan elkaar bevestigd zijn, heeft toen de twee biljetten gescheiden. Ook is mogelijk, dat een der raads leden twee briefjes kreeg en op het het bovenste de naam van ir. De Lange heeft ingevuld, maar het onderste blan co heeft gelaten. De eerste oplossing lijkt echter waarschijnlijker. Zeker is in elk geval, dat de blanco stem goed was, want burgemeester Cremers her innert zich pertinent, dat op het des betreffende biljet „blanco" geschreven ®tond. Zekér is ook, dat mevrouw ,£beltema (VVD) en de heren De Leeuw hebh en Balm (KVP) de f0ut niet drie 5 semaakt, want zij waren de «wezige raadsleden. HaarLm7e1^3tSchrniif?rdC Tt d° stemming her^ÏTVoT' CINEMA PALACE: „The French Une" 18 jaar. Tilden: 2, 4.15, 7 en 9.15 FRANS HALS: „Boefje 14 jaar. Tijden; 2.30, 7 en 9.15. Di.avond één voorst, om 8 uur. LUXOR: „Summer madness 18 jaar. Tij- MIdNERVA:7dienen wo'. 8.15: „Detective Father Brown", a. 1. REMBRANDT: „Des Teufels General 18 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: „Gangsters vergeten niet 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. 4 STUDIO: „De gelieven van Verona J- Tijden: 2.15. 7 en 9.15. Dinsdag 20 maart Gebouw Jansweg 38: Leiderscursus Com missie katholiek voetbal. De heer G. Kruy- ver spreekt over: „Vormt de jeugdafdeling een staat in de staat", 8 uur. Woensdag 21 maart Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" met „De dochter van de bronnenmaker" van Marcel Pagnon, 2 uur voor „Ver. van huis vrouwen"; 8 uur voor H. K. G. GEBOREN: z. v. G. van Ruiten- Droog; z. v. T. Hakkenbroek-Marrees; z. v. F. T. Bouw-van Wort; z. v. A. C. T. Eekelschot-Balder; z. v. J. Tromp- Spee; z. v. J. M. de Vries-Christiaans z. v. N. P. de Fouw-Allaart; z. v. W. de Boer-de Nieuwe; z. v. E. M. p. den Haring-Rovers; d. v. J. G. A. de Graaff-Bijvoet; d. v. A. H. M. van der Heiden-Meijnckens; d. v. W. Tijman- Blok; d. v. E. Schoonebeek-de Wit; d. v. H. C. W. Hartman-Visser; d. v. B. Metselaar-de Rover; d. v. A. G. M. van der Donk-Roolaart; d. v. J. C. P. van Eijsden-Benema; d. v. C. D. Bartman- Kooij; d. v. E. B. Minnema-Désandré; d. v. J. Calandt-van Dongen; d. v. P. G. Smit-van der Kleij; d. v. M. E. L. Rors-Kemperman; d. v. S. G. Kapteijn- de Jong; d. v. T. Bonn- Dolstra. ONDERTROUWD: G. H. Radstaake ?n JJ: Ghr. Geisler; J. van Aken en «J. Dieters. OVERLEDEN: A. Spruijt, 68 j., Ha- zepaterslaan; A. de Jong, 70 j., Lotter- straat; J. p. Bierman, 79 j., Maerten van Heemskerkstraat; K. Beekhuizen, J._. Reggestraat; S. Wijnands-de 70 S 74 b- Leliestraat; C. M. Boere, 4 Crayenesterlaan; J. M. A. Oerle- rnans-van der Giessen, 75 j., Ooster- MeeuUenStr!atg0-Vai1 SÜde' 39 j" wanneer een fout wordt geconstateerd die van invloed kan zijn op de uit slag van de stemming. Aangezien dat hier niet het geval is, hoeft de stem ming dus niet herhaald te worden en is de benoeming van de nieuwe direc teur Openbare Werken zeker. Merk waardig is, dat deze misrekening zich juist heeft voorgedaan bij een beslis sing, die door zijn moeilijke en lang durige voorgeschiedenis in het middel punt van de belangstelling was kom.en staan. Men herinnert zich, dat B. en W. reeds tweemaal met een voor dracht waren gekomen en dat de raad tweemaal de voordracht had afgewe zen. Het heeft het College in deze kwestie dus wel tegen gezeten. Een soorgelijke moeilijkheid heeft zich eens in Den Haag voorgedaan, hoe wel de gevolgen daar ernstiger waren. Het ging daar om de benoeming van een directeur van de G.G.D. Bij de stemming bleek, dat de voordracht van B. en W. met slechts één stem meer derheid was goedgekeurd. Den Haag kende niet een bepaling in het regle ment van Orde, dat de stembriefjes na de stemming vernietigd moesten wor den. Bij een latere controle bleek, dat er bij het tellen van de stemmen een fout was gemaakt en wel zodanig dat de stemmeerderheid verdween. De be noeming was dus ongeldig en de nieu we directeur van de G.G.D. die zijn vo rige betrekking reeds had opgezegd, was dus plotseling zonder werk geko men. De raad, die deze consequentie wel wat al te kras vond, benoemde hem echter bij de herstemming toch. Wel werd toen onmiddellijk een bepaling in het reglement van orde opgenomen, dat de stembriefjes onmiddellijk na de stemming vernietigd moesten worden, zodat een derglijke ontwikkeling zich niet meer zou kunnen herhalen. De meeste andere steden hebben daarop, nadat er in de vakpers over deze kwes tie heftig was gedelibereerd, een soort' Een 18-jarige banketbakker uit Heem stede ligt op het ogenblik in de Maria- stichting met spijt te denken aan zijn ongelukkige inval om een oude motor fiets weer rijvaardig te maken. Hij heeft zijn pogingen met een gebroken rechterbovenbeen moeten boeten. Hij had het voertuig gistermiddag om streeks kwart over vier uit een schuur in de Jan v. d. Bergstraat te voor schijn gehaald die daar al een jaar gestaan had. Het starten lukte niet bijzonder goed en hij probeerde daar na de motor „aan te lopen". Hjjgend duwde de banketbakker de motorfiets voort, aanvankelijk zonder resultaat, maar eensklaps kwam er beweging in het mechanisme. De vaart werd toen zo groot, dat de jongeman het voertuig lopend niet meer kon bijhouden en er trachtte op te springen. Zijn poging mis lukte echter jammerlijk met het ge volg, dat de motor omviel en de banket bakker meesleurde. Daarbij kwam hü rac' zijn rechterbeen tegen een op het trottoir staande boom terecht. Per G.G. en G.D. werd hij met een gebroken rech terbovenbeen naar de Mariastichting vervoerd. De r.-k. Vrouwenbeweging in Over veen organiseert vanavond om 8 uur een bijeenkomst in Domi. Rector Sj. de Bot uit Haarlem zal spreken over het huwelijk in deze tijd en de opvoeding van de rijpere jeugd, een actueel on derwerp, waarvoor men grote belang stelling mag verwachten. In de muziekzaal van Brinkmann be legt de Haarlemse Korenbond vandaag een contactavond bij gelegenheid van de zangerscursus 1955 - 1956. Verschil lende liederen zullen ten gehore wor den gebracht, de laatste cursusles wordt gegeven en tenslotte zullen de diploma's worden uitgereikt. Het muzikaal programma wordt ver zorgd door de leerlingen van de koor school van het parochiële koor „Cante- mus Domino" van de parochie van On- tic ilCitig W do gCUCllULILLl U, J -O geliike benaling in hun regiem-ent van i ze Lieve Vrouw van Altijddurende r>U- orde opgenomen. stand uit Amsterdam. „Als we fietsers het rijbewijs zou den kunnen ontnemen, was u vandaag aan de beurt geweest. U hebt vlegel achtig gereden en het lijkt me het bes te, dat u een paar dagen in het huis van bewaring tot nadenken komt over de houding van de weggebruiker op een gewone fiets". Aldus ongeveer de Haarlemse kantonrechter, mr. Th. F. Raedt, gistermiddag in zijn vonnis van een der vele verkeerszaken. De jonge man, een Haarlemse kantoorbediende, werd veroordeeld tot een week hechte nis, omdat hij op 4 januari van dit jaar als een „wildeman" had gereden op het kennemerplein. Een 17-jarige wielrijdster had ten gevolge hiervan een hersenschudding opgelopen. Wat de kantonrechter tekenend vond voor de mentaliteit van de verdachte was zün slappe gedrag na de botsing met het fietsende meisje. Zü moest drie weken het bed houden, maar van de schuldi ge aan al dit ongerief geen teken van belangstelling Het was op de bewuste dag nogal druk op het Kennemerplein. Vlak om de hoek van het viaduct op de Jansweg stonden wat auto's geparkeerd, waar langs twee vriendinnen volkomen kor- rekt passeerden. Een automobilist ging hen op zijn beurt voorbij, maar de win kelbediende meende, dat hij nog best er tussen door kon. In plaats van links de auto te passeren kroop hij tussen de wielrijdsters en de rustig rijdende wa gen door, een zeer gevaarlijke gedra ging, die het ene meisje tegen de auto deed vallen. „Wij maken hier dagelijks mee", aldus de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. H. Lager waard, „dat heus niet alleen automobi listen wegpiraten kunnen zijn. De fiet sers zijn soms nog erger". Hij requi- reerde een week hechtenis; een auto bestuurder had bij zulk rijden voor een paar maanden gevangenisstraf in aan merking gekomen". De kantonrechter ging met de eis van de ambtenaar mee. Een Overveense dame, die vervolgens De bouw en inrichting van de nieuwe katholieke mulo-school aan de Gedemp te Oude Gracht, die onder patronage is gesteld van Sint Jozef, Zijn thans zo ver gevorderd, dat de school na de paasvakantie, op woensdag n apni, jn gebruik genomen kan worden. Die dag wordt de school 's morgens om acht uur ingezegend, waarna alle leerlingen en leerkrachten om negen uur een H. Mis bijwonen in de dekenale Sint Jozef kerk aan de Jansstraat. Om elf uur volgt in tegenwoordigheid van verschil lende genodigden de officiële opening van de nieuwe school. Vanavond wordt de vierde bijeen komst gehouden in de jeugdleiderscur sus van de commissie katholiek voet bal van de NKS. De inleider, de heer G. Kruyver, voorzitter van het diocees Zaandam van de NKS, spreekt over het onderwerp: „Vormt de jeugdafde ling een staat in de staat?". Deze cur sus, die gegeven wordt in het bonds- bureau van de KNVB aan de Jansweg te Haarlem, is bedoeld voor jeugdlei ders en bestuurderen van de katholie ke voetbalverenigingen in het district Haarlem. Tot dusverre is de belang stelling bevredigend geweest, ofschoon bepaalde grote verenigingen in Haar lem nog weinig ambitie hebben ge toond. terecht stond, nad als chauffeuse ge faald. Op de Verspronckweg, hoek Santpoorterstraat, botste haar wagen op 12 december van het vorig jaar tegen een jongeman op een fiets, die zich van niets bewust langs de kant van de weg stond te wachten. Een buschauffeur die het ongeval gezien had, verklaarde in de 25 jaar dat hij achter het stuur zit, nog nooit zo'n onbegrijpelijke aanrij ding te hebben gezien. De automobiliste reed pardoes op de knaap in. Zijn rij wiel liep flinke schade op, maar hij zelf kwam er goed af. „Hoe kan het, dat u zo maar iemand omver rijdt?", vroeg de kantonrechter verwonderd. „Ja, ik wist niet wat de fietser zou doen, doorgaan of stoppen". Ofschoon de verdachte het ontkende, bleek uit getuigenverhoren, dat waarschijnlijk de voorruiten van de auto door de kou be slagen waren geweest, zodat zij de weg niet had kunnen zien. De ambtenaar O.M. was van oordeel, dat er zeer on verantwoordelijk was gereden en eiste 100 en twee jaar intrekking van het rijbewijs. De uitspraak luidde conform de eis. De ambtenaar vroeg tegen een ver tegenwoordiger uit Hilversum eveneens intrekking van het rijbewijs, maar de rechter wilde het deze keer nog eens met een voorwaardelijke ontzegging proberen. De verdachte had in een auto geen voorrang verleend aan een brom fietser, die, evenals hij in noordelijke richting over de Rijksstraatweg koers te. Bij de Préangerstraat zwenkte de Hilversummer naar rechts zonder het lichtere voertuig voorbij te laten gaan. De verdachte bepleitte met klem de rijbevoegdheid niet te ontzeggen, om dat hij met' zijn auto de kost moet ver dienen. „Maar dat houden van het rij bewijs moet geen mensenlevens gaan kosten", repliceerde mr. Raedt. Hij veroordeelde de vertegenwoordiger tot een geldboete van 150.-— en een jaar intrekking voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. In een wolk van rook schiet hier een „Regulus" geleid projectiel de lucht in na de start vanaf een Amerikaanse duikboot bij dt. Californische kust. De duikboot zelf is voor het grootste deel in de witte walm verdwenen. Gisteren zijn de 75 tellers van de Haarlemse woningtelling voor het eerst op pad getogen om gegevens te verza melen over de Haarlemse woningen en hun bewoners. Het werkterrein om vat de eerste tijd nog vooral de buiten- wyken, waar de woningen vrij ongecom pliceerd zijn en vaak hele blokken vrq- wel gelijk van bouw. Gemiddeld heb ben de tellers gisteren twaalf wonin gen per man bekeken, zodat in het ge heel ruim 890 woningen geteld zijn. Men hoopt dit daggemiddelde in de toe komst te kunnen opvoeren tot 1000 wo ningen. De tellers zijn van half negen tot half één en van twee tot half zes op pad. Daarna komen zij naar het bureau van de woningtelling in de Sophiastraat, waar zij de ingevulde formulieren in leveren, die daar door een staf van negen personen worden vergeleken en uitgewerkt. De praktische leiding van dit bureau is in handen van de heer D. Hoekstra, hoofdcommies van de afd. bevolking van de gemeentesecretarie, die de laatste jaren veel sociografisch werk heeft verricht in samenwerking met de sociograaf van de gemeente. De tellers dienen hun komst twee of drie dagen tevoren schriftelijk aan, Enkele dagen geleden is een 26-jarige Haarlemse hotelbediende door de poli tie aangehouden als verdacht van enige diefstallen. Zijn voorkeur was uitgegaan naar antiquiteiten. Uit het hotel waar hij werkzaam was ontvreemdde hij wandborden, kandelaars, vazen en an der antiek goed, dat hq verkocht aan verschillende antiquairs in Haarlem. Bij een andere antiquair eigende hij zich een koekplank en een cassette met zil veren lepeltjes toe. Wellicht omdat de politie zijn eigenaarsschap van de koek plank niet voor zoete koek zou slikken, wierp hij later dit voorwerp het water in, samen met enkele andere gestolen spullen. De cassette en de andere voor werpen konden nog achterhaald worden. De hotelbediende is op het ogenblik in Heemstede opgesloten, waar de politie een onderzoek instelt naar een insluiping die hij daar gepleegd zou hebben en waarbij een sigarenaansteker oe buit was. Advertentie BROMFIETSEN compleet.535.— SCOOTER compleet 1695.— MOTOREN vanaf 1595.— Prettige betalingsregeling Zie onze showroom KONINGINNEWEG 48 HAARLEM TELEF. 13609 Service zonder weerga! Voor de Haarlemse afdeling van de Sint-Adelbertusvereniging hebben gis teravond dr. O. Noorderbos en dr. E. Brongersma in een tweegesprek de hu manistische en de katholieke levensbe schouwing met elkaar geconfronteerd. De keuze was op deze sprekers geval len, omdat zij de schrijvers zijn van het in briefvorm geschreven boek „Rooms gevaar of katholiek recht?", waarin zij vanuit hun beider verschillend inzicht de verschijningsvorm van het katholi cisme in de wereld bespreken. Dr. Noordenbos, die sprak vanuit zijn humanistische overtuiging, stelde met nadruk, dat het humanisme tenzü men het verengt tot het humanisme van het Humanistisch Verbond geen na oorlogs verschijnsel is. Hij voerde het terug op de Grieken, Socrates vooral, en op Cicero, Petrarca en Erasmus. Voeling houdend met die geestelüke basis in het verleden maar ook met al het eigentijdse en het komende is de humanistische mens voortdurend in tweegesprek met zichzelf, immer bou wend aan zijn zelfverwerkelijking. Zijn ethiek staat los van iedere godsdienst; échte ethiek zal trouwens altijd los moe ten staan van de wil van een persoon lijke God. Voorts merkte dr. Noordenbos op, dat hij in de katholiek bijna altijd iemand hoorde die sprak namens een achter hem staand instituut en dat hij geen behoefte had aan het schouderklopje van katholieke zijde, omdat het huma nisme zich althans teger. het nihilisme te weei zou stellen. Dr. Brongersma bestreed de stellin gen an dr. Noordenbos en wijdde daar bij vooral uit over de katholieke overtui ging, dat geen ethiek houdbaar is tenzij deze haar onwrikbaar fundament vond in God. Ook wie het goede doet om het goed*, hangt impliciet een soort van Godsbegrip aan het gepeersonifiëerde „goede". Maar het goede doen om het goede zelf en zonder dat de vaderlijke wil van een opperwezen daarachter staat achtte hij ondoenlijk voor de ge wone mens en daardoor in zekere zin „inhumaan". De behoefte aan een ik- Gij-verhouding ligt in de natuur van de mens; een ik-het-verhouding, zoals het humanisme leert is niet geheel menselijk en spreekt niet aan. Evenmin menselijk in de volle zin des woords achtte dr. Brongersma het, wanneer in de mens een zijner meest wezenlijke kenmerken wordt weggedacht: het schepsel-zijn. Daardoor wordt het mens beeld wezenlijk verminkt. In de duplieken gingen beide spre kers andermaal op hun stellingen in, waarbij vooral de kwestie ter sprake kwam of de katholiek de Kerk al dan niet ziet als een achter hem staand instituut, dat voora1 gehoorzaamheid vraagt of „volgzaamheid", zoals het mandement 't uitdrukt. De discussie met de talrijke aanwü- zigingen was büzonder levendig en ge- variëerd. Zü concentreerde zich goed deels rondom het vraagstuk van de God-loze ethiek, waarvan men, tegen dr. Noordenbos' optimistische overtui ging in, de meest catastrophale ont sporingen vreesde van mens en mens heid. Een der aanwezigen hield een boeiend betoog over de noodzaak dat, w: consequent vanuit welke gezindheid dan ook de waarheid nastreefte om de waarheid, tenslotte belandt bü het Godsgeloof, indien de genade hem te gemoet komt, en wellicht ook bü de Kerk. zodat de huismoeders er een beetje rekening mee kunnen houden en te voren alvast wat gegevens kunnen verzamelen. Het weigeren van gege vens is strafbaar ingevolge de wet op de woningtelling, zoals de tellers verplicht zijn de gegevens die hun ter ore komen, geheim te houden. Gisteren heeft zich slechts éénmaal een incident voorgedaan, doordat een bewoner geweigerd heeft de vereiste gegevens te verstrekken. Maar het bureau van de woningtelling heeft goede hoop dat deze moeilijkheid alsnog bevredigend kan worden opge lost. De viertallen-competitie in het dis trict Kennemerland van de Nederland se Bridge Bond, waaraan in totaal 70 viertallen hebben deelgenomen, is uit gespeeld en heeft de navolgende re sultaten opgeleverd: Kampioen Hoofdklasse A.: B.C. 1940 1; B.: Br. Oefenclub 3. Eerste Klasse A.B.C. „Bioemendaai 1; B.: B.C. „Boekenroode 3; C.: B.C. „Zandvoort 2; D.: R.K. Br. Club „Haar lem" 2. Tweede Klasse A.B.C. „1940" 5; B.: B.C. „Santpoort" 2; C.: B.C. „1940" 4; D.: B.C. „Boekenroode" 6; E.: B.C. „Zandvoort" 5; F.: B.C. „De Bloembol lenstreek" 2; G.: B.C. „Never Down" 2. De beslissingswedstrijden om het kampioenschap der drie klassen worden nu binnenkort gespeeld, waarna de kam pioenen der hoofd- en eerste klasse aan de gewestelijke kampioenschappen kun nen deelnemen, die op 7, 8, 14 en 15 april a.s. worden gehouden. De huldiging van de heer N. F. Huy boom, die zijn 40-jarig jubileum in dienst van de N.V. Bijvoet en Co. in Haarlem vierde, is maandagmiddag voortgezet op het kantoor aan de Zijl- weg. Het voltallig personeel van de N.V. was daarbij aanwezig, ook uit Benne- broek en Anna Paulowna. De oudste di recteur, de heer L. J. W. Bijvoet, sprak de jubilaris in hartelijke bewoordingen toe en overhandigde de heer Huyboom. die als kantoorbediende begon en thans inkoper is, een geschenk. De tweede spreker was de boekhouder, de heer P. v. Vuuren, die namens het personeel een cadeau aandroeg. De feestelijkhe den werden daarna verplaatst naar ho tel Roozendaal. waar een drukke re ceptie werd gehouden, die naar schat ting door 150 personen werd bezocht, 's Avonds verenigden de jubilaris mei familie en de directie zich aan een di ner. J. W. A. Courtens: Al spelend handleiding voor de lichamelqke op voeding ten dienste van kleuterleid sters. F. L. M. Dony: Skiën zonder tranen. A. van Emmenes: Voetbal. C. Enklaar: Het geval Croiset. M. Euwe en W. J. Mühring: Zo leert u goed schaken. W. Greiling: Paul Ehrlich. Houtvademecum. 3 din. P. Hühnerfeld: Macht en onmacht van de geneeskun de. L. de Jong en M. Verhaaff: Kleu ters kunnen werken. H. Kleinstra: re prografie. B. M. Mensendieck: Houd u goed, voel u beter. T. Mottram: Sneller naar beter tennis. E. von Otto en H. Eiserhardt: Het kleine honden boek. Ph. Pinkhof: De jacht op de pri meur. H. Rothoff: De katholieke ver pleegster. C. J. Schmeink: Wacht u voor de managerziekte. G. V. E. Thomp son: Naar maan en Mars. Gisteravond voerde in de Haarlemse stadsschouwburg de Haagse Comedie het bekende stuk „Proces om Jezus" op voor de leden van „Geloof en We tenschap". Daar de voor onze verslag gever besproken plaats niet voor hem beschikbaar bleek, moest hü, gedu peerd, onverrichterzake huiswaarts ke ren. Het is ons derhalve niet mogelijk een verslag van de voorstelling te ge ven. De eerste plechtige Mis van pater Dom van Leeuwen op zondag 15 juli in de parochiekerk van St.-Bavo te Heemstede zal in de Grieks-Byzantijnse i ritus door de neomist worden opgedra- gen Op wens van de nieuw gewijde zal de Mis mogelijk voor het eerst in Nederland gedeeltelijk in het Ne derlands worden gelezen. Pater van Leeuwen gaf als toelichting dat de By zantijnse ritus niet, zoals de Latijnse, een kerkelijke taal kent. Deze regel gaat zo ver, dat uitgeweken katholieken uit Oost-Europa, nu woonachtig in bij voorbeeld Frankrijk, of de Verenigde Staten, daar hun plechtigheden volgens de Byzantijnse ritus opdragen in het Frans respectievelijk het Engels. Men heeft o.a. onlangs kunnen lezen hoe mgr. Fulton Sheen een mis in de Oosterse ritus in de Engelse taal heeft opgedra gen, welke plechtigheid door de tele visie werd uitgezonden. Daarom kwam het pater Van Leeu wen voor als geheel in de lijn liggend van de geest van de Byzantünse ritus om althans gedeelten van liturgie in het Nederlandse te vieren. Voor het overige is het ook in Nederland nog vrij nieuw, dat een Griek s-Byzantijnse Mis wordt opgedragen. In de regel volgt men hfer voor de Byzantijnse de Slavisch- Byzantünse irtus. Het zangkoor „Laudate Dominum" heeft op zich genomen de gezangen te verzorgen, welke door hun eigen toon zetting, hun karakter en de vreemd heid der Griekse taal, veel studie zul len kosten. Men hoopt echter na drie maanden oefening de gezangen te be heersen. Daarmee zal het zangkoor een van de weinige zo niet het enige pa rochiële Nederlandse koor zijn dat een Grieks-Byzantijnse Mis zal kunnen zin gen. Dinsdag 27 maart is het 40 jaar ge leden, dat de heer J. P. C. Longaqroux in dienst trad van de N.V. Hoyng. Na achtereenvolgens te Den Haag en Am sterdam werkzaam te zqn geweest kwam de heer Longaüroux in 1940 naar De naam van de villa Onder de Ol men aan de Bloemendaalseweg nabij de - Ter Hofstedeweg in Overveen heeftZandvoort, waar hq Hoyng s gescnen- de afgelopen week zijn betekenis ver- kenhuis oprichtte. In verband met de loren. Twee stoere olmen, waarvan de evacuatie moest de heer Longaqroux een geheel en de ander bijna dood was, 1 Zandvoort in 1943 verlaten, maar daar- zijn op last van de directeur der ge- door geenszins ontmoedigd, stichtte hq meentelijke plantsoenendienst, de heer I in Heemstede een filiaal van de zaak. P. C. v. d. Maas, gerooid, omdat zij langzamerhand een gevaar gingen be tekenen voor de villa en het passerend verkeer. Men kan het betreuren, dat al weer twee prachtige bomen uit het landelijk beeld van Bioemendaai ver dwenen zijn, maar in dit geval was hun verwijdering terdege gemotiveerd, terwijl tevens een belangrijk voordeel verkregen is. Het trottoir kan nu wor den versmald en de rijweg verbreed, waarmee de verkeersveiligheid een gro te dienst wordt bewezen. De bocht wordt immers overzichtelijker, terwijl publie ke werken er ook over denkt parkeer gelegenheid aan te brengen. Mej. P. Hemelsoet is te Utrecht ge slaagd voor het staatsexamen lerares nijverheidsonderwijs N 12. Togido 2 heeft in de eerste klasse van de tafeltenniscompetitie het kam pioenschap behaald en daarmede een succesvol en spannend seizoen afgeslo ten. De enige concurrent van betekenis, Hotac, werd twee maal een gelijk spel afgedwongen en daar de Hoogoven- mensen in de eerste helft een puntje lieten vallen tegen Prowano, was de voorsprong juist voldoende om de titel te behalen. Zonder twijfel heeft Kenne merland in Togido 2 een prachtige kans om het aantal overgansklassers tot 6 uit te breiden. GTTC 2 was kansloos tegen Hotac en waar Heemstede 2 een zeer verrassende 8-2 overwinning op Prowano, dat toch waarlijk niet tot de zwakste behoort, zal wanneer Togido 2 promoveert, een beslissingswedstrijd moeten uitmaken, welke team in de eerste klasse mag blijven. Winfried met twee man moest een punt afstaan aan Oranjezwart, maar dat was van weinig belang meer. Belangrijker was de 8-2 zege van Rapidity op TOG 2. Hierdoor immers kwamen de Beverwijkers defi nitief op de eervolle 3e plaats. HBC 2 besloot het seizoen met een 7-3 neder laag tegen kampioen Togido 2. De slot- ranglijst is thans als volgt: Togido 2 18 34 Or.Zwart 18 14 Hotac 18 33 TOG 2 18 13 Rapidity 18 22 HBC 2 18 11 Prowano 18 19 Heemst. 2 18 8 Winfried 18 19 GTTC 2 18 8 In de tweede klasse B heeft GTTC 3 zich, na een uiterst moeilijk seizoen, op het laatste nippertje nog in veilig heid weten te brengen. Een fraaie 7-3 overwinning op TOG 3 was voldoende om aan alle GTTC-zorgen een einde te maken. De strijd om de laatste plaats is hiermede nog niet beslist, want Te Zaanen en TOG 3, resp. met 9 en 7 punten, moeten nog gaan uitmaken, welk team er zal degraderen. Zoals duidelijk blijkt heeft Te Zaanen de bes te troeven. In de dames 3e klasse A is de strijd dan toch eindelijk gestreden. Na mis stappen van diverse teams gaat TOG, na winst op CSV, met de titel strijken. Jammer was het, dat Winfried hier met 7-3 van Johez 2 verloor. De strijd tegen Oranje Zwart zal dus moeten uitmaken of Winfried bij de eerste vier kan gaan behoren. GTTC 2 en Oranje Zwart be reikten een zeer vreemde uitslag, n.l. 2-3, daar beide ploegen slechts met twee dames present waren. In B heeft Te Zaanen thans nog slechts één punt no dig om kampioen te zijn. In 4C werd Te Zaanen 2 reeds kampioen, terwijl bij de heren in 4A de titel naar CSV 2 ging. Zondag a.s. organiseert Togido in het tafeltennis instituut Guus Wolters haar jaarlijks eierentoernooi. De uitslagen luiden: Heren le kl.: Togido 2—HBC 2 7-3, Prowano-Heemstede 2 2-8, Rapidity TOG 2 8-2, Hotac—GTTC 2 9-1, Oranje- Zwart-Winjfried 5-5, 2e kl. A.: HBC 3 CSV 5-5; 2e kl. B.: GTTC 4—Winfried 2 0-5, GTTC 3—TOG 3 7-3, VGZ—Ho tac 2 8-2, Oranje-Zwart 2DIOS 4-6, Te Zaanen—TYBB 2 5-5, Johez-PSVH 7-3; 3e kl. A.: GTTC 5—DIOS 3 7-3, Oranje- Zwart 3Togido 5 6-4, Te Zaanen 2 TOG 4 6-4, Johez 3—Winfried 3 6-4; 3e kl. B.: Prowano 3GTTC 7 5-5, Ra pidity 3Oranje Zwart 4 10-0, TYBB 3 Velsen 10-0, HBC 5—Prak 9-1, PSVH 2Plaatwellerij 0-10; 3e kl. C.: VTC GTTC 6 6-4, Rapidity 4—Columbia 10-0, Hotac 3—VGZ 2 9-1, OranjeZwart 5— HBC 4-6-4, Te Zaanen 3—Johez 2 2-8; 4e kl. A.: CSV 2 kampioen; 4e kl. B.: VTC 5—TZB 2 8-2, Columbia 2—Ready 2 10-0, TYBB 4—Togido 8 5-5, TOG 5— DSB 2 6-4. Heemstede 5Spinneweb 2 9-1; 4e kl. C.: DSB—Boru 9-1, VTC 4— Spinneweb 4 10-0, Johez 4DIOS 5 7-3. Togido 10—Rytelbi 4-6; 4e kl. D.: VTC 3—DSB 3 10-0. DIOS 4—Togido 9 6-4, ReadySpinneweb 3 10-0, Te Zaa nen 5—Doko 2 0-10; 4e kl. E.: Plaat wellerij 2—GTTC 2 5-5; Hotac 4—VTC 2 4-6, CSV 3—RKTVU 2 9-1 ;4e kl. F.: TZB—Boru 2 7-3, Corode 2—Ramplaan- kwartier 0-10, SpinnewebDSB 4 10-0, Rytelbi 2—Togido 6 1-9, Winfried 4— Johez 5 9-1. DAMES 3e kl. A.: GTTC 2—Oranje- Zwart 2-3, TYBB—Togido 5-5, TOG— CSV 6-4 (TOG kampioen). Winfried— Johez 2 3-7; 4e kl. A.: Hotac—Oranje- Zwart 2 7-3; 4e kl. B.: DSB—Johez 0-10, VGZ—Oranje Zwart 3 10-0, Spinneweb 2—TeZaanen 3 7-3, HBC 2—Boru 4-6; 4e kl. C.: TZB 2—TOG 3 7-3, DIOS 2— Winfried 2 10-0, Te Zaanen 2Prowano 2 8-2 (Te Zaanen 2 kampioen). Kort na de bevrqding keerde de heer Longaqroux naar Zandvoort terug; hq bracht het Zandvoortse filiaal tot nieuwe bloei. De aanstaande jubilaris is iemand met frisse en originele ideeën welke hem tot een der actiefste leden van „De Hanze" maken. De tentoon stellingen „Zatohaku", „Kerstmis thuis" en andere middenstandsmanifestaties die groot succes opleverden werden me de door de heer Longaqroux tot stand gebracht. Als lid van het dagelqks be stuur van de stichting „Touring Zand voort" laat de heer Longaqroux zich evenmin onbetuigd. De prijsvraag voor het nieuwe Zandvoortse costuum was zijn idee, evenals het uit zee halen van de zeemeermin als symbolische ope ning van het badseizoen. Het zal de jubilaris zeker niet aan belangstelling ontbreken. (Niet otfldGe Koenen) 3% Nea 1955 3!'a Nea 1953 3% Nea 1946 J% pCt. Nea 195C 3% Nea 1954 3% Nea 1955 1-3tb Nea 1947 3 Nea. 62-64 Del tac. tnschr. Grtbk 1946 3 pc Nea Bande) Mij eert AJt.0. Van BerKel'6 Patent Jalvé-Deiil eert Van Gelaer Kon. Hoogoven» een Unilever Cert Ned Kane) Philip» Nieuwe Philips Kon Petroleum .Amsterdam' RuDDei Boll Amenta Lqn Kon Ned Stoomb Mi Ned Scbeepv Unle 8.VA Dell Mq Cert 97U 971/a Vorig Opening slot 20/3 102% 100% 97% 973/4 97.% 97 »4 98% 99% 96% 222% 330 184 319 273 98% 328% 370 340 341% 346% 700-3 111% 207% 204% 202% 134% 1383/4 368% 345 341 699% 112 207 205 202% 135 141 16/3 19/3 Anaconda Goppei 85% 86% Bethlehem Steel 160% 162% 'Jhryilei Corp 80 80% Genera) Electric 64% 6434 Genera) Motors 48% 49% Kennecott Copper 145% 146% Montgomery Ware 93% 93% Radio Corp 48% 48% Republic Stee) 48 48% Royal Dutch 91% 91% Shell Union Oil 78% 79% Southern Pacific 57% 57% Southern Railway 112 112% naewatei 41% 43% U.S Steel 59 59% Stemming: vast et gebeurt niet dikwqls dat men als muziekrecensent over een concert van het begin tot het einde zeer enthousiast kan zijn.Gisteren was dat het geval bq het optreden van de Nederlandse pianist Hans Henke mans voor de Heemsteedse kunstkring in het Minerva-theater. Het program ma, bestaande uit werken van Mozart vóór de pauze, en Debussy daarna, werd prachtig vertolkt. Dat Henkemans een uitgesproken dispositie bezit voor de weergave van composi ties dezer beide grote toonmeesters, is reeds lang bekend. Maar er is meer dan deze dispositie. Hans Henkemans is een kunstenaar van grootse allure, die de fqnste facetten van zijn diep- gevoelige kunstenaarsziel op iedere toon die hü uit de vleugel te voorschqn tovert weet over te brengen. Boven dien is zqn techniek uitgesproken bril- lant. Met de inzet van heel zqn ar tistiek vermogen bracht hq ons een Mozart, die men zó wel lief moet heb ben. In de drie schitterende pareltjes, de fantasie in d kleine terts, het menuet in D grote terts en het Rondo in de zelfde toonsoort, wist men niet wat het meest te moeten bewonderen. De pia nist was tot op de bodem van de Mo- zartstijl doorgedrongen. Schitterend als kristal waren de hoekdelen van de beide sonates in F grote terts, K.V. 533, en Bes grote terts K-V. 333, en sterk ver- innerlqkt klonken de beide Andantes, als middendelen dezer sonaten. Wie dacht, na de pauze in Debussy min der aan artistieke geëmotioneerdheid te zullen horen, kwam gelukkig bedrogen uit. Henkemans' spel bleef zich op een zo mogelük nog hoger kunstzinnig ni veau bewegen in de eerste en tweede serie „Images". Weergaloos fas cinerend was zqn spel in „Mouvement" en „Poissons d'Or", verstild maar bqna ondraaglijk van spanning was „et la lune descend". Het aan het slot van de avond gespeelde „L'Isle Joyeuse" groeide onder de meesterhanden van de pianist tot de ware grootte dezer compositie. De leden van de Heem steedse Kunstkring hebben Hans Hen kemans met een langdurig applaus dank gebracht, hoewel het ons bevreemdde,dat dit applaus geen stormachtige ovatie aannam. Maar nee, het was eigenlijk ook maar beter. Zo bleef het publiek ook in de hoogst voorname stijl van deze zeer bqzondere avond. JAN LAARVELD Maandag 26 maart zal in de Renais- sance-zaal van het Frans Halsmuseum een piano-avond worden gegeven, waar van het programma geheel aan Mozart zal worden gewijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3