De K.L.M. opent 5 nieuwe lijnen „Najoka '57" voor vijfduizend katholieke jongens van kinder te keninöen a Als een roos in dromenland. Indonesië wijst nota van 3 maart van de hand „Ik ga me niet aanmelden Onthullingen Eerste auto's rijden in de Velsertunnel Beroep op buitenlands kapitaal voor vlootvernieuwing? Niet sneller kind verdrinkt maar goedkoper Op Vacantievreugd te Ommen m Opheffing der Unie niet in strijd met het internationale recht Dr. M. J. de Jong kJ DINSDAG 20 MAART 1956 PAGINA 115 steden Sitralis „rigoureus" kenteken weerstands Krachtige Kost voor het Kind! IN RIOOLPUT Dode bij binnenbrand te Brunssum Schuur met kuikens uitgebrand Ontwerp belastingwet in Tweede Kamer gunstig ontvangen A.s. huwelijk in Monaco voor de Nederlandse TV Prijsstop kalkzandsteen HEIDEBRAND OP HOGE VELUWiE 35 ha verwoest Pater A. Bulters O F M zestig jaar priester Nederlander in Duits land verongelukt Uitwisseling van ambassadeurs gesteld voor Waardering Boekhouder verduistert ƒ38.000 (Van onze speciale verslaggever) Met ingang van de nieuwe zomer dienstregeling zal de KLM volgende tnaand vijf nieuwe luchtlijnen openen. Verreweg de interessantste daarvan is een rechtstreekse dienst naar de Poolse hoofdstad Warschau, die tweemaal per Week met DC-4 machines gevlogen zal Worden. De Poolse luchtvaartmaat schappij, die op het ogenblik met ver ouderde Dakota's via Oost-Berlijn naar Brussel en Parijs vliegt, zal a.s. winter hu ook een luchtlijn op Amsterdam openen. Warschau is de eerste stad achter het IJzeren Gordijn die de KLM aandoet. En via Warschau heeft Am- sterdam nu ook een snelle luchtverbin- ding, aansluitend op Poolse en Russi sche lijnen, naar Moskou. De andere nieuwe luchtlijnen zijn een verbinding met Luxemburg, dat opge nomen is in het traject Amsterdam- Luxemburg-Nice-Madrid, dat tweemaal Per week gevlogen zal worden; eveneens tweemaal per week zal er een verbin ding worden onderhouden met Palma op net Middellandse-Zee-eiland Majorca Via Brussel. Verder heeft de KLM er nadat de Soedan onafhankelijk L geworden geen gras over laten groeien, want reeds nu is er een luchtvaartovereenkomst ge sloten met deze jonge staat, waarvan een geheel nieuwe lijn via Wenen, Athe ne en Cairo naar de hoofdstad Khar toem het resultaat zal zijn, zodra de laatste goedkeuringen zijn verkregen. Op dit traject zal dan een wekelijkse dienst met Constellations worden uitge voerd. De vijfde nieuwe luchtlijn is een tweede verbinding naar Bagdad, waarbij een tussenlanding wordt ge maakt in de Turkse hoofdstad Ankara. Alles bij elkaar zijn nu 115 steden in 72 landen opgenomen in het KLM- luchtnet, dat daardoor een totale lengte heeft van 243.000 km. Naar een van die 115 steden, Londen, zullen straks in samenwerking met de Britse luchtvaartmaatschappij per Week niet minder dan 77 vluchten Worden gemaakt 14 vrachtvluchten hiet meegeteld. Want ondanks de uit leiding van het luchtnet is het aan- 'a! vluchten op verscheidene plaatsen, waaronder bijvoorbeeld ook Londen, 'n belangrijke mate verhoogd. Dit ig mogelijk omdat, dank zij de uit breiding van de KLM-luchtvloot met vier Super Constellations met vleugel tip-tanks, en technische wijzigingen aan een aantal andere vliegtuigen, de totale vervoersmogelijkheid de zogenaamde ton-kiiometer-produktie met 7 pro eent is vergroot, tot een gemiddelde van 1.150.000 tonkm per dag (vorig jaar 1.072.000). De 85 vliegtuigen van de KLM zullen hiertoe per dag ongeveer 520 uur in de lucht zijn, waarbij zij ge middeld ruim 180.000 km zullen afleg gen, een afstand gelijk aan vier en een half maal de aardomtrek. Desondanks noemde de president directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, die deze gegevens gisteren op een persconferentie heeft bekend ge maakt, het komende zomerseizoen Advertentie (Van onze correspondent) Naar wij eerst thans vernemen is zondagmiddag het anderhalfjarig zoontje van een familie uit de rins Hendrikstraat te Arnhem op tra gische wijze om het leven gekomen. Het nd had rustig in de tuin zitten spe- he' Ti?en Zyn moeder weer eens naar riiv, u Wam kijken, stond het kind op eiJn hoofd hij tevor een noolPutJe> waarvan derd. n 6n de bedekking had verwij- cons'tateren.0kter kon slechts de dood Een^an °nZe Limburgse redactie) Wonende "■'aan80 Ja,s3er uit Brunssum, dagmorgen Oo tT„-er!?os 3' is maan" volge van verstikkfnï Tjze, ten ge" komen. Zijn getrfeeTTerhtf hij inwoonde, rook maL. y streeks zes uur bmndln^m^en °Jn" onderzoek bleek dat rt. BlJ nader broer vol root tont NaTs? Tt ted broertan1 HettdT6"^ van *aar versthrTld. gft} in slaap°is gevluen" tlJd6nS het roken Bij de landbouwer B. K. te Uddel is and ontstaan in een stenen schuur waarin zich 1200 kuikens bevonden Het vuur greep zó snel om zich heen, dat iiuu kuikens in de vlammen omkwamen en de schuur geheel uitbrandde. Kort sluiting m een kunstmoeder is vermoe delijk de oorzaak van de brand. (Van een speciale verslaggever) Wanneer straks in 1960 met het DC-8 siraalverkeersvliegtuig de af stand Amsterdam—N ew York in slechts acht uur kan worden afge legd, is volgens mij niet het tijdstip gekomen om te kijken, hoe het nog sneller kan, maar hoe het vliegen met deze snelheden door technische vervolmaking goedkoper kan, aldus verklaarde de president-directeur van de K. L. M., de heer I. A. Aler, gisteren op zijn jaarlijkse persconfe rentie. De vliegtuigfabrieken blijken op dit punt nogal van mening met hem te verschillen. Het voornaamste argument van de heer Aler is, dat alleen op die manier, wanneer men bijvoorbeeld voor drie kwart van de huidige prijs naar New York kan, een veel grotere groep mensen van het vliegtuig gebruik zal kunnen ma ken, ten voordele van passagier en luchtvaartmaatschappij. De neer Aler verwacht overigens, dat met de ingebruikneming van straalvliegtuigen de kosten per pas sagier-kilometer zullen dalen, zij het weinig. „kalm en conventioneel" in vergelij king met bijvoorbeeld 1959 en 1960, wanneer de aankoop van turbine-pro- pellor-viiegtuigen en straalverkeers- vliegtuigen „een rigoreuze verbete ring van de KLM-vloot ten gevolge zullen hebben. Het jaar daarop hoopt de KLM twee maal zo veel passa giers en drie maal zo veel vracht te vervoeren als thans. Want lucht vaartexperts hebben berekend dat het luchtverkeer over de gehele wereld in 1961 in die mate zal zijn toege nomen en de KLM is vast besloten de 9 procent van het luchtverkeer, die zij nu verzorgt, ook dan te be houden. Tegen die tijd zullen 41 vliegtuigen zijn gekocht: 10 met zuigermotoren, 23 met turbine-propellormotoren en 8 met straalmotoren. In antwoord op een vraag verklaarde de heer Aler overi gens dat het niet uitgesloten moet wor den geacht dat voor de financiering van deze grootscheepse vlootvernieuwing een beroep op de buitenlandse kapitaal markt zal moeten worden gedaan. De KLM blijft de mogelijkheid voor vliegen op afbetaling open stellen, hoe wel hiervoor buiten de V.S betrekke lijk weinig belangstelling blijkt te be staan. Het maakt thans ongeveer twee procent van de gehele jaaromzet van de KLM uit, waarbij moeilijk valt vast te stellen welk deel van de betrokken passagiers niet eveneens tegen contan te betaling zou hebben gevlogen, indien dat de enige mogelijkheid zou zijn ge weest. Ook nu de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena het plan heeft grotere helikopters van het type S-58 op het traject Brussel-Amsterdam in te zetten, ziet de KLM nog geen heil in deze vervoersmogelijkheid. Men blijft met belangstelling toezien welke ervaringen met de exploitatie van de helikopter worden opgedaan. De eerste auto's hebben in zij het nog niet dóór de Veiser tunnel gereden. Maandag heeft Rijkswaterstaat proeven genomen met de tunnelverlichting. Daartoe werd een drietal personenauto's in het zuidelijk tunnelgedeelte „neer gelaten" (foto boven), waarmee men door het verlichte deel is gaan rijden. De onderste foto toont een van de wagens onderweg. (Van een onzer redacteuren) Van 24 t.m. 31 augustus 1957 zullen vijfduizend jongens op het 140 ha grote terrein van de stichting Vakantievreugd te Ommen deelnemen aan een groot nationaal kamp voor leden van de jon gensclubs en patronaten van de Katho lieke Jeugdbeweging. De voorbereidin gen voor de „Najoka *57" zijn reeds in volle gang; de nationale leiding heeft een spaaractie opgezet, die de jongens in staat zal stellen het betrekkelijk ho ge kampgeld 25 gulden per persoon bijeen te krijgen. De Katholieke Jeugdbeweging, voor jongens tot 17 jaar, kent naast de ver kenners en de gilden nog een derde vorm van jeugdwerk, de jongensclubs en patronaten, die vrijwel niets gemeen hebben met de voor-oorlogse patrona ten, hoewel zij sterk recreatief ge- Tentoonstellingen van kinderteke ningen zijn de laatste jaren niet zo'n zeldzaamheid, maar de expositie van kinderwerk, die in mei te Tokio ge houden zal worden, zou wel eens bijzonder interessant kunnen zijn. Met medewerking van de UNESCO is een internationale tekenwedstrijd uitgeschreven, waarbij als onder werp aan de kinderen van een groot aantal landen werd opgegeven een tekening van hun moeder. Dat mocht een portret zijn, maar ook een uitbeelding van een aspect uit het dagelijkse leven van de moeder of een tekening van het gezinsleven met de moeder als centrale figuur. Het initiatief tot deze tekenwedstrijd is uitgegaan van de Japanse „Mori- jjfga Society for praise of mothers", me op 13 mei Moederdag een Keuze uit het internationale teken werk gaat exposeren. Ook Nederland doet aan deze wed- i?d januari heeft het mi nisterie van O., k. en W. aan dit Ja panse initiatief bekendheid gegeven ?n j j™a- ls ?p Vele plaatsen in ons land de jeugd aan het tekenen ge slagen. De deelneming aan de wed strijd stond open voor kinderen tot 14 jaar. Op de afdeling Kunsten van het departement te Den Haag liggen thans een vijftigtal tekeningen, gese lecteerd uit een ruim drievoudig aan tal inzendingen, gereed om verzon den te worden naar Tokio. Bij de keuze, die niet gemakkelijk moet zijn geweest, is o.m. de schilder Jan van Heel betrokken geweest. Maxi- maal mochten er per land honderd tekeningen ingezonden worden. Het werk, waarmee de Nederland se jeugd vertegenwoordigd wordt, zal zeker een aardige noot kunnen vor men op de internationale expositie. „Let us sing the Praises of Mothers" is een van de motto's, waaronder deze wedstrijd is opgezet en wanneer men bijvoorbeeld ziet, hoe sommige kin deren in hun werk de veelomvat tende bezigheden van hun moeders laten uitkomen, dan wordt daarmee aan dit motto wel treffend beant woord. Daarnaast is ons vooral opgevallen hoeveel gevoel voor kleuren en lij nen, voor sfeer en compositie er bij menig kind leeft. Er is zeker ook wel schools werk, maar vaak ziet men, dat de kinderen zich zeer onbevangen uiten. Treffend is ook, hoe bijvoorbeeld de zwart-wit tegen stelling van de tegels in een keuken en de bonte kleuren van de schotse ruit in moeders rok op de kinderen moeten hebben ingewerkt. Zo heeft de Nederlandse jeugd de Nederlandse moeder getekend; moe der, die de kinderen binnen roept, moeder, die haar jongste hoog boven haar hoofd tilt, moeder, die achter de kinderwagen wandelt, moeder aan het werk en zelfs moeder in de ge vangenis. De hierbij afgedrukte te kening is van de negenjarige Mario Candido uit Leiden. Zien wij het goed, dan heeft deze jongen willen uitbeelden, hoe z'n moeder de stof zuiger hanteert. We kozen deze te kening niet omdat ze zoveel beter zou zijn dan de an dere, maar omdat ze wel grappig il lustreert wat vaak bij kindertekenin gen blijkt, name lijk, dat de jeugdi ge tekenaars zi:h, in tegenstelling tot vele volwassenen, door hun onvermo gen om tot een geheel geslaagde vormgeving te ko men, niet laten remmen in hun tekendrang. Als de kop van de hond te moeilijk is geen nood: dan maar een halve hond. Het beest loopt net weg. Het achterstuk gaat naar Tokio. richt zijn en de jongens reeds bijna 25.000 gelegenheid bieden hun hob by te beoefenen. Jit neemt niet weg, dat er de laatste jaren een verschuiving plaats vindt naar een meer intensieve vorming, waardoor de behoefte is ont staan aan onderlinge binding, die de jon gens doet ervaren, dat zij lid zijn van een grote nationale beweging. Het nationale jongenskamp kan be doelde binding bevorderen en daarom als een start gezien worden. Tegelijker tijd zal het kamp het sluitstuk vormen van een jaar werken in clubs en patro naten. Uiteraard zal het kamp qua stijl en sfeer geheel anders zijn dan b.v. van de verkenners. Het programma zal ge richte en vrije activiteiten omvatten, dus zowel demonstraties, tentoonstellin gen en provinciedagen als knutselen en sportbeoefening. De jongens zullen on derverdeeld worden in provinciale sub kampen, gegroepeerd rond een cen traal marktplein. Het terrein in Om men in bosrijk en biedt veel afwisse ling, hetgeen een gevarieerd program ma mogelijk maakt. (Van onze Haagse redactie) Het ontwerp algemene wet inzake rijksbelastingen, dat als grondslag moet dienen voor de komende herziening van het belastingrecht, is in de Tweede Ka mer algemeen met grote waardering ont vangen. Niettemin verklaren enige le den, dat het voor een juiste beoorde ling wenselijk geweest zou zijn, indien samen met de algemene wet ook de na dere uitwerking daarvan was ingediend. Zij wijzen daarbij op een in het thans ingediende ontwerp voorkomende be gripsbepaling van „lichamen" waaronder ook maatschappen en vennootschappen zullen vallen. Men vraagt zich af of dit betekent, dat in de toekomst.maatschap pen en vennootschappen onder firma ook onder de vennootschapsbelasting zullen gaan vallen. Ook wordt er door enkele leden op gewezen, dat de h.i. zo belangrijke ma terie van het „compromis" en het pro cesrecht in de algemene wet ontbreekt. Voor wat betreft het compromis wijst men erop, dat thans bij een verschil van inzicht tussen de belastingplichtige en de inspecteur, er geen mogelijkheid is het geschilpunt voor te leggen aan een onpartijdige derde. Inzake het procesrecht verklaren zij, dat dit een voortzetting is van de voor- processuele fase van bezwaar, dat wel in het ontwerp is opgenomen. Zij achten de praktische argumenten van de regering voor het weglaten van deze twee kwes ties, alsmede van een invorderingsrege- ling, niet van doorslaggevende beteke- De plechtigheden ter gelegenheid van het huwelijk van Prins Rainier III en Grace Kelly zullen rechtstreeks door de Nederlandse Televisiestichting wor den uitgezonden. Zowel het burgerlijk huwelijk op woensdag 18 april, als het kerkelijk huwelijk in de kathedraal van Monaco op donderdag 19 april, zal voor de televisiekijkers in Nederland te vol gen zijn. Het is gebleken, dat onlangs sommi ge fabrikaten kalkzandsteen niet on belangrijk in prijs zijn gestegen, zulks ondanks het vorig jaar gedane toezeg gingen aan de Minister van Economische Zaken voorshands de prijzen van kalk zandsteen niet te verhogen. Derhalve heeft de minister zich in het kader van de huidige prijsstabilisatiepolitiek ge noodzaakt gezien een Beschikking Prijs stop Kalkzandsteen 1956 af te kondigen- Deze beschikking treedt met ingang van 20 maart in werking. Ze stelt als maximum verkoopprijzen vast de prijzen die op 1 juni 1955 golden. Dit betekent o.a., dat voor de meest gebruikte soort in het Waalformaat bij levering af-fa- briek aan de handel maximaal 31,85 per 1000 mag worden berekend. Maandagmiddag omstreeks half vier is op de Hoge Veluvve nabij Je herten- weide bij Oud-Reemst, een heidebrand uitgebroken. Het vuur werd bestreden door de brandweer van Oosterbeek, Arnhem en Ede en bosbrandweren uit omliggende plaatsen. Een uur later brak ook brand uit op de heide bij het zweefvliegcentrum Teriet. Daar bestre den de brandweren van Arnhem en Velp het vuur. De brand schijnt te zijn ontstaan, doordat men een stuk van de zoge naamde hertenweide aan het afbranden was ten behoeve van de voedering der herten. Op een gegeven moment is het vuur verder gegaan dan de bedoeling was. Men heeft toen in het dichtbij zijnde hertwachtershuis alarm gesla gen, waarop de brandweren van Arn hem, Ede, Oosterbeek, Schaarsbergen en Otterlo zich naar de brandhaard spoedden. Zij wisten het vuur na een paar uur te bedwingen met behulp van veel brandblusmaterieel, waaronder ne velblussers en tankauto's. De verbran de oppervlakte wordt geschat op 30 tot 35 hectare. De heidebrand in de buurt van Teriet had een kleinere omvang. Een opper vlakte van circa 2500 vierkante meter heide verbrandde hier. De oorzaak is nog niet bekend. Een in ons land zeer bekend Francis caan pater Augustinus Bulters O.F.M. (84 jaar) viert woensdag in het klooster van de paters Franciscanen te Venray zijn diamanten priesterfeest. Sinds 1941, het jaar waarin de Duit sers pater Bulters, tot dan toe pastoor van de H.H. Antonius en Lodewijk pa rochie te Den Haag arresteerden, ver blijft de jubilaris in Venray. Hier heeft pater Bulters nog belangrijke functies vervuld o.a. als praeses en vicarius. Voor zijn komst naar Venray heeft de jubilaris in tal van plaatsen van ons land verdienstelijk werk verricht, met name op het sociale vlak. Na zijn priesterwijding (21 maart 1896) te Weert werkte nij geruime tijd als as sistent te Alverna en Woerden. In de ze laatste plaats werd pater Bulters in 1899 vicarius en later gardiaan. Elf jaar later volgde zijn benoeming tot kapelaan te Den Haag, kort daarop gevolgd door zijn pastoorsbenoeming in de Mozes en Aaron-parochie te Amster dam (1913). In 1918 werd hij pastoor van de H.H. Antomius en Lodewijkparochie te Den Haag. Vooral in deze stad heeft pater Bul ters grote aktiviteiten onplooid. Het Franciscu Liefdewerk en het Francisca Romana werk danken hun ontstaan aan pater Bulters, de vrouwenkliniek „Beth lehem" werd door hem gesticht, en door zijn toedoen werd in 1929 te Den Haag een grote missietentoonstelling ge houden. Pater Bulters heeft voorts de St. Paschaliskerk opgericht. Op grond van deze en andere verdien sten werd pater Bulters benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook buitenlandse onderscheidingen wer den hem verleend. Bij Wesel in Duitsland is vrijdag een 32-jarige Nederlander uit Warmond uit de sneltrein naar Nederland gevallen eti zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleed. De politie meent, naar zij maandag bekendmaakte, dat het slachtoffer over vermoeid op een der balkons van de trein staande in slaap gevallen was. Hij heeft toen waarschijnlijk zijn evenwicht verloren en met zijn arm op de deur kruk vallend, het portier van de wagon geopend. De verongelukte was op weg van Rome naar Warmond. Van 22 tot en met 28 maart a.s. wordt in het Concertgebouw te Am sterdam een herdenkingstentoonstelling „In memoriam Willem Mengelberg 28 maart 187122 maart 1951" gehouden. De tentoonstelling is ingericht in sa menwerking met de Willem Mengel- bergsticht'ng. (ADVERTENTIE) MET een heerlij ke blos op haar wangen slui mert Els, als een roos in dromenland. Gezondheid is haar grote schat en moe der haar schatbe- waarster. Zij zorgt niet alleen, dat Els een goede en ver standig bereide maaltijd krijgt, maar ze geeft haar ook de zo gewenste dage lijkse aanvulling „Actifral 10" vita minen van Philips- Roxane. Want hoe zorgvuldig moeder de maaltijden klaar maakt, door koken, bakken en braden gaan veel vitaminen verloren. Met één dragee „Actifral 10" per dag krijgt Els precies wat zo'n meisj e-in-de-groei nodig heeft om fit te blijven. „Actifral 10" is extra voordelig: 150 dragees f 3.75. Indonesië heeft Nederland laten we ten dat het niet het Nederlandse stand punt kan aanvaarden, dat opheffing van de Unie met Nederland door Indo nesië in strijd is met het internationale recht. Dit wordt onder meer verklaard in een nota, die de Indonesische zaak gelastigde, de heer Kwee Djie Ho, gis termiddag in Den Haag op het minis terie van buitenlandse zaken heeft overhandigd. Deze nota is een ant woord op de Nederlandse nota van 3 maart j.l. over het Indonesische be sluit uit de Nederlands-Indonesische Unie te treden. In de door de heer Kwee Djie Ho overhandigde nota wordt gezegd dat de Nederlands-Indonesi sche Unie en andere overeenkomsten tussen beide landen gesloten werden op basis van volledig? vrijheid, gelijk heid en onafhankelijkheid van beide partijen. In de nota wordt verder ge zegd dat deze overeenkomsten geen pa ragraaf bevatten omtrent hun duur of de wijze, waarop zij opgeheven konden worden. In de nota zegt de Indonesische rege ring dat haar besluit om uit de Unie te treden en zich niet meer gebonden te achten aan de daarmee samenhangen de overeenkomsten, uitgaat van de be doeling de betrekkingen tussen beide landen te vestigen op grondslagen, die gebruikelijk zijn tussen twee onafhan kelijke en soevereine staten. Vanaf 1951 aldus de nota heeft de rege ring van de Republiek Indonesië her haaldelijk pogingen gedaan om door middel van onderhandelingen het vraagstuk der betrekkingen tussen In- Nauwelijks was Deken Jan sen van Leiden benoemd tot bisschop van Rotterdam, of de zelfde ochtend vertrok hij naar het bisschoppelijk paleis te Haarlem voor een bespre king met mgr. J. P. Huibers. Met veel moeite gelukte het ons de stroom telefoontjes, die later op de dag de secretarie van het paleis tot een caril lonkamer maakten, te doorbre ken en konden wij secretaris De Jong zoals dat heet te pakken krijgen. Veel kon of mocht hij ons niet medede len, maar wel maakte hij de opmerking: „Gek, dat er voor de nieuwe bisschop nog geen secretaris is". Solliciteert u soms naar die functie?" vroegen wij ter loops, waarop hij prompt rea geerde met „Ik ga mezelf niet aanmelden". Ondanks deze laconieke uit drukking is hij gisteren door mgr. M. A. Jansen, na overleg met Haarlems bisschop, benoemd tot secretaris van het bisdom Rotter dam. Een functie, die een kolfje naar zijn hand is. „Kijk, moet je goed luisteren" dat is de toon, die de eerste Rot terdamse secretaris het gemakkelijkst ligt „als een bisschop overleden is, komt zijn opvolger in een klaar gemaakt huis. De secretarissen weten overal van en de bisdommelijke zaken kunnen zonder moeite worden afgehandeld. Maar een nieuwe bisschop, die op geen traditie of een stevig gegroeid systeem kan terugvallen, staat in net begin bij wijze van spre ken met twee linkerhanden. Hij heeft dan toch minstens een secretaris nodig om de telefoontjes aan te nemen". De badinerende toon, waarop secretaris De Jong zijn ambt tekent, komt meer voort uit de betrekkelijkheid, waarmee hij de dingen van de dag beziet, dan uit een gebrek aan waardering. Hij weet uit eigen ervaring even goed als ieder ander, die dicht onder de bisschopsstaf leeft, dat het ambt van secretaris geen sinecure is en een grote verantwoordelijkheid geeft. Met een charmante openhartigheid weet hij de dingen te zeggen en het moet raar lopen, als hij tijdens een gesprek geen tientallen anecdotes weet te vertellen. Hij is doctor in het Romeins en kerkelijk recht, gepromoveerd in Rome, oud-kapelaan van Lutjebroek (lachen-maar, zou hij zeggen) en van het verrukkelijke Be gijnhof in Amsterdam. Toen secretaris Agterof in 1950 plebaan werd van de kathedrale basiliek te Haarlem en zijn rijzige, steeds waardige gestalte niet meer domineerde in het bisschoppelijk paleis, was het aanvankelijk wat moeilijk te wennen aan de jongensachtige, vaak zo bruisende figuur van dr. De Jong. Maar de toen reeds bejaarde bisschop bleek een goede kracht aangetrokken te hebben, die de zaken kort, goed. en met organisa torisch inzicht wist aan te pakken. Voor ons is de secretaris bovendien de priester gebleken, die geen ambtenaar kan worden, die altijd kans zag zijn zielzorgelijke verlangens ergens hun kans te geven. Hij deed dat natuurlijk weer op zijn eigen manier, met een prachtige eerlijkheid, waarvan vooral de jongeren geno ten. Bij zijn lijdensmeditaties voor jonge mensen kon hij steeds op een grote belangstelling rekenen, evenzo als nij er beducht voor moest zijn op de meest vreemde ogenblikken op de meest vreemde vragen te moe ten antwoorden. Of is het soms niet vreemd, dat je op straat komend van een tele visie-uitzending van DuitslandNederland aangehouden wordt met de vraag: „Secretaris, als je in de kerk trouwt, mag dan ook een vrouw getuigen?" Voor het Haarlemse bisdom is dat nu allemaal verleden tijd geworden. Rotterdam krijgt de nu bijna 37-jarige secretaris binnen zijn bisschoppelijk paleis, en hopelijk ook daarbuiten. De oud-leerling van mgr. Jansen moet de „zaak" van onderaf opbouwen Zonder traditie en zonder reeds uitgebalancerde systemen Secretaris De Jong verheelt niet, dat het soms prettig is zonder traditie te werken. 5? i donesië en Nederland op te lossen. De door de regering van Indonesië gedane pogingen hebben echter tot geen resul taat geleid en alle onderhandelingen, die zijn gevoerd om het bovengenoem de doel te bereiken, hebben niet het re sultaat opgeleverd dat de nationale as piraties van het Indonesische volk kan bevredigen. De onderhandelingen tus sen Nederland en Indonesië van decem ber 1955 tot februari 1956 in Genève ge voerd, zijn te beschouwen als een laat ste poging om dit doel in onderlinge overeenstemming te bereiken. Ook de ze poging is echter mislukt en deze mis lukking heeft aangetoond, dat er tus sen beide landen en volkeren een diep gaand principieel verschil bestaat dat moeilijk door onderhandelingen kan worden overbrugd, hetgeen mede is bewezen door het falen van de pceii- gen, die voordien werden gedaan, aldus de nota. Indonesië verwerpt de Nederlandse protestnota, welke onmiddellijk na de opheffing van de Unie werd ingediend en houdt vast aan zijn standpunt, dat het zich niet langer gebonden voelt aan de Unie-overeenkomsten. In de nota wordt voorts gezegd, dat Indonesië waardering heeft voor de verklaring van de Nederlandse regering, dat zij zich in principe akkoord kan verkla ren met een opheffing van de Unie. In donesië meent daarom dan ook, dat. hoewel de opzegging van de Unie uni lateraal is geschied, deze stap niet be treurenswaardig geacht kan worden. Indonesië hoopt, dat het mogelijk zal zijn spoedig de Nederlands-Indonesi sche betrekkingen op een normale ba sis te vestigen, welke voor beide par tijen bevredigend zal zfln. Intussen kan de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiger in Indone sië niet langer als Hoge Commissaris erkend worden. In overeenstemming hiermee is de status van het Indonesi sche Hoge Commissariaat in Den Haag gewijzigd in „De vertegenwoordiging van de Republiek Indonesië in de Ne derlanden," aldus de nota. Ten aanzien van de diplomatieke betrekkingen her haalt de Indonesische regering in de nota haar uitnodiging om terstond de betrekkingen te regelen en te bevorde ren door de uitwisseling van ambassa deurs te bewerkstelligen. (A.N.P., U.P.) ■Dertig van de 1600 af gevaardigden, zo lees ik. vielen tijdens de onthul lingen van Khroesjtsjev flauw of kregen zelfs een hartaanval. Men mag dus wel zeggen dat hij een meelevend auditorium had. Al ontgaat het mij ten enenmale hoe het moge lijk is dat zoveel mensen zo ingrij pend van de kook raakten op het mo ment dat iemand vaststelde wat ieder een toch al lang geweten moet heb ben: dat de heer Stalin niet direct een toonbeeld van mooie rechtschapen heid is geweest. Men moet het zich overigens voor stellen zo'n vergadering, waar de ene kameraad na de andere wordt weggedragen; met een flauwte of met een hartaanval En kameraad Khroesj tsjev even verbaasd opkijken en maar doorkletsen. Maar men kan in ieder geval niet ontkennen dat er in wat men in Rusland 's lands vergaderzaal noemt, zo nu en dan wat gebeurt. Is er bij ons ooit één afgevaardigde flauw gevallen vanwege de onthul lingen van een collega? Neen, nooit; hoogstens in slaap. En dat mag men dan gerust beschouwen als an van de grote zegeningen van de demo cratie. Te Veenoord, nabij Nieuw-Amsterdam, heeft de rijkspolitie aangehouden een 45-jarige boekhouder bij een aardappel meelfabriek aldaar, wegens verduiste ring van plus minus f 38.000. Doordat de administrateur van het bedrijf onregel matigheden ontdekte, werd een nader onderzoek ingesteld. Daaruit bleek dat de boekhouder zich reeds enige jaren aan verduistering had schuldig gemaakt. De boekhouder, die reeds meer dan 25 jaar in dienst van het bedrijf was, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij is overgebracht naar Assen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5