Uit Kemme mer land Raad voteert drie ton om tekort op bouw van het W. F. Visserhuis te dekken TAXI iaooo Visserijgolf Formamint Haarlem loopt met inwonertal terug uiwuuei lui tei ug Woningproductie in 1955 geringer dan in andere jaren m m Bennebroek wil graag weer zijn carillon COGNAC REMY MARTIN 1 Bouwsom met ongeveer veertig procent overschreden fnet <zutk hóndenu/eec Plan voor bouw van 286 woningen in IJmuiden goedgekeurd ERIC DE NOORMAN Niettemin waren op 1 januari j.l. 897 woningen in aanbouw Verhoogde vakantietoeslag voor Zandvoorts gemeente-personeel KRUISWOORDRAADSEL Actie om f 25.000- bijeen te krijgen V.S.O.P. WOENSDAG 21 MAART 1956 PAGINA v VELSEN-IJ MUIDEN GEMEENTERAAD VELSEN Hotel Americain oi American Hotel? Bouwsom overschreden BEVERWIJK IN MEMORIAM P. v. d. WIJST Contactavond' D jE.Matlctie k Treurige affaire J'ORIiLEiUM V AN A. DROMMEL Veertig jaar aan het spoor Klaverjassen In buisjes a 20 en Bacons a 50 tabletten Kosten voorlopig op 5,5 miljoen geraamd AiD BLOK v. d. VELDEN Bij „Felison" Burgerlijke Stand Waterstanden CASTR1CUM Televisie ouden van dagen VELSEN-NOORD IHet rode Rusland WIJK AAN ZEE Doorlichting Bevolking HEEMSKERK KI aiver j aswedstrijdien Biljarten Industrieën Basketbal HAARLEM STERKER DAN DEN HAAG Kleedcabines op het strand „op de bon" Conflict Dierenbescherming Twee groepen dienen tegenkandidaten in r- i V Oipilosising kruiswoordraadsel van dinsdag AUTO TEGEN BOOM; CHAUFFEUR GEDOOD DRIELING GEIBOREN Nederlander door Duitse vrouw vergiftigd Zeer oude uit het beste Cognac-gebied Tot na middernacht heelt de gemeen teraad van Velsen, die gisteravond om hall acht bijeenkwam ter aldoening van een twintig punten tellende agenda, ge discussieerd over de liinke financiële strop, die de bouw van het W. F. Vis- aerhuis een centrum voor bejaarden heeft opgeleverd, nadat de aanne mer, N.V. Ue Haan en Heen te .-uk- maar, failliet was gegaan, üe mans leden hebben stuk voor stuk kritiek ge uit, maar het college van B. en W. niet in staat van beschuldiging gesteld. Zij konden dat ook moeilijK, omdat zelfs een van de grootste bankondernemingen in Nederland, die de gefailleerde aan nemer kredieten verscoaite, plotseling voor het feit werd gesteld, dat ae ou derneming „op de lies" was. Veertien dagen voor de fatale dag gat ue uan» haar kliènt nog een krediet van 50.000. Hoewel dus de raad niemanu van net college voor deze zaak wilde laten op draaien hebben vele leden er echter op aangedrongen dat uit deze affaire ae nodige lering zal worden getrokken. Zonder huoiueiijke stemming keurde de raad een voorstel van d. en tV. goeu om het teaort van J 37b.0d0 op ue uuaw en de inricnting van het W. F. Visser huis aan te vunen uit ue reserve, nauat hij een voorstel van de communistische Partij had verworpen om de stichtings- kosten geheel af te doen schrijven van de reserve. De heer VAN OS V. D. ABEELEN (PvdAj opende de rij van zeven sprekers, die zich nadüen aangemeici oin over int stuk van ae agenda net woord te vóeren. Hij betoogde, aat net gemeenteDestuur voor deze debacle slecnts moeilijk ver antwoordelijk kon woraei» gesteld. Van hem mag met geëist woraen, aat het zou zien, wat deskundigen van de bank zelfs met voorzien hebben. Men kan ech ter wel twisten over de vraag of het aantal opdrachten, dat de aannemer onder handen had, niet te groot ge weest is. Voorts stond de heer Van Os vast, dat de ontwerpers van net plan diiientantistiscn te werk zijn ge gaan: van de oorspronkelijk twaalf ge projecteerde eenpersoonskamers moes ten er vijf in georuik genomen worden voor de gewone dienst. Indien bij de opzet en de uitvoering de zaak in een hand was gehouden zou wellicht de strop niet zc groot geweest zijn. Tijdens de behandeling van het voorstel tot de bouw van het bejaardencentrum, aldus de heer Van Os, is niet duidelijk uit de doeken gedaan welke achtergronden eigenlijk geprevaleerd hebben. Tussen de sociale en de huisvesting aspecten zou een verbinding gevonden moeten worden waardoor meer in de geest van de initiatiefnemer gehandeld zou wor den, terwijl deze spreker tenslotte het college de suggestie aan de hand deed om het gebouw uit te breiden, waar door de exploitatiekosten aanmerkelijk zouden kunnen worden verlaagd. Da heer KRUISMAN (CPN) noemde het W. F. Visserhuis een „American- hotel". De bedragen, die neergeteld moeten worden voor de verschillende typen woonkamers, noemde hij absurd. Ook de huur van de huisjes was vol gens hem veel te hoog. Er is geen enkele bejaarde in Velsen, die bijvoor beeld 15 huur per week op tafel kan leggen. Daarom meende hij dat het be ter was, indien de totale stichtingskos- ten zouden worden afgeschreven van de reserve. In eerste instantie lanceerde de heer Kruisman deze mening als een suggestie, in tweede instantie maakte hij er een voorstel van, toen wethouder VERBEEK (PvdA) het zijne ervan ge zegd had. Slechts met de stemmen van de fractiegenoten van de heer Kruis man vóór werd het voorstel verworpen. Mevrouw HEIJKOOP (WD) had ook aan uitbreiding gedacht om de hoge exploitatiekosten te ontlopen. Ook voor haar was het moeilijk een oplossing in deze kwestie te ien. Tenslotte wilde zij van de wethouder weten, waarom de directrice, wier salaris zij beslist te hoog achtte, werd bijgestaan door drie verpleegsters. Waarom heeft de verhuur van de dertig huisjes niet eerder plaats gevon den. zo luidde de vraag van de heer VAN" DONGEN" (CHU)die voorts uit gerekend had, dat de bouwsom met on geveer veertig percent was overschre den. Dit raadslid gaf er blijk van met cijfers te kunnen goochelen, want zo meende hij ook uit de cijfers te mogen opmaken, dat het toezicht tjjdens de bouw onvoldoende moet zijn geweest. Advertentie Dinsdagmiddag overleed 79 jaar oud de bekende en zeer geziene Beverwijker de heer P. v.d. Wijst. De heer Van de Wijst een agrariër van de goede oude garde, een rustig en waardig man, is o.m. 33 jaren kerkmeester van O. L. Vrouw van Goede Raad geweest en be stuurslid van de Coöp. Land- en Tuin- bouwbank. Z. H. de Paus erkende zijn verdiensten door hem te vereren met het gouden Kruis Pro Ecclesia et Pon- tifice, welke onderscheiding deze be scheiden werker met een goed inzicht, grote vreugde bereidde. Hij moge rus ten in vrede. Het was een goede gedachte van hef Dem-athletiekbestuur om naast de we kelijkse trainingsavond weer eens een contactavond voor haar leden te hou den. Het was wederom de heer J. Haits- ma, KNAU-propagandist uit Amster dam, die thans door middel van een projectieapparaat voor de goed opgeko men atletenschaar zijn sportfilms ver toonde. Op deze avond kwam overigens tot uiting, dat de dames in ledenaantal da overhand hebben op de heren. Hij zegde het college toe, dat zijn frac tie de schade zou slikken, maar hij hoopte voor de toekomst op beterschap. Evenals zijn voorganger vond hij de las ten voer het personeel aan de hoge kant. In grote lijnen vormde het voorstel van het college voor de heer NUYENS (KVP) geen verrassing. Hem en zijn fractiegenoten stond niet anders te doen dan het gevraagde bedrag te voteren. De suggestie van de heer Kruisman kon hij niet waarderen. Indien het voor som mige bejaarden onmogelijk is de lasten te dragen zal het departement van so ciale zaken moeten bijspringen, terwij] bovendien de door het CPN-raadslid ge- In totaal 11 vaartuigen, waarbij 6 loggers en 5 kotters, zorgden er dins dag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 2.920 kisten verse vis, 4.000 kilo tongen, 5.500 ijskabeljauwen en 670 stij ve kabeljauwen. Er waren 1.160 kisten verse haring, 105 kisten koolvis, 740 kisten wijting, 180 kisten schelvis, 45 kisten poon, 20 kisten gul en kabeljauw en 175 kisten schol. De prijzen Oleven wederom gunstig. Hoewel schelvis en tongen iets goedko per werden. Grote tong deed 2,75, groot middel 2,35 tot 2,20, klein mid del 2,50 tot 2,40, tong I 2,80 tot 2,70 en tong II 2,30 per kilo. Haring noteerde 29,- tot 28,- per kist van 50 kilo. Grote schelvis deed 36,- tot 46,-, groot middel 26,- tot 41,-, klein middel 31,- tot 43,-, pennen 34,- tot ƒ42,- en braad 35,- tot 43,- per kist van 50 kilo. Grote schol deed 27,- tot 25,-, groot middel 35,- tot 30,-, klein middel 50,- tot 58,-, schol I 48,- tot 53,-, schol II 37,- tot 41,- en schol III 12,- tot 18,- per kist van 50 kilo. Grote regels ka beljauw deden 60,- tot 32,- en kisten grote kabeljauw f 55,- tot 60,-. Wij ting deed 24,- tot 26,- en koolvis 53,- tot 58,-. Voor de woensdagmarkt liepen er twee Deense kotters IJmuiden binnen met in totaal te zamen 5.500 kabeljau wen aan boord. Voorts de Vlaardingse logger „Burgemeester Van Hensden" met ongeveer 700 kisten rondvis uit de noord aan boord. Uit zee kwam heel weinig nieuws. De schepen om de noord kampten nog met stormweer, hoewel de visserij werd voortgezet. In de nacht van maandag op dinsdag liepen twee gi ka Belgische kotters IJmuiden binnen. De één had DOveiHueu ue uour uei v^r-ii-iaauauu ge- j. J dane voorstel de kwestie in een ver- 1 ui®, JU ïU®J1 keerd c aglicht zou plaatsen. Op het be leid van B. en W. wilde hij geen kritiek leveren. Hij was voldoende overtuigd van de capaciteiten van wethouder Ver beek. Wel betreurde hij het, dat het college de raad niet op de hoogte had gesteld, toen de moeilijkheden begonnen. De raar zou ongetwijfeld, aldus de heer Nuyens, een gewillig oor hebben gehad voor de netelige situatie, waarin het college zich destijds bevond. Thans moet geconstateerd worden, dat niet ge voteerde gelden zijn uitgegeven en tegen deze gang van zaken tekende hij ernstig protest aan. Kort maar zakelijk heeft wethouder Verbeek de zaken uit de doeken gedaan. Hij was de raad dankbaar, dat hij be grip had getoond voor de moeilijkheden. Alles bij elkaar is het een treurige af faire. Ook hij had gedacht aan uitbrei ding van het aantal bedden, waardoor de kosvprijs gunstiger komt te liggen. In de dertig huisjes zullen bejaarden worden gehuisvest, die de prijs kunnen betalen, in de zeven éénpersoonskamers mensen op sociale indicatie. De bezet ting van de vijf en twintig tweeper soonskamers za. nog eens nader door het college worden bekeken. Hij was het met verschillende raadsleden eens, dat het prijsniveau voor de meeste Velse- naren te hoog ligt, maar het voorstel van de heer Kruisman achtte hij niet juist, omdat bij uitvoering daarvan het huis een onderkomen zou worden van zorgenkinderen van sociale zaken. Tij dens het faillissement is gebleken, dat të zaak bij de aannemer financieel volkomen fout was: de pannen waren slechts voor de helft geleverd, alsook et 'las. De heer Verbeek gaf toe, dat de raad te laat over de verschillende moeilijkheden was ingelicht. Het salaris van de directrice vond hij niet te hoog, wanneer men weet, dat daar nog de kosten van voeding en inwoning van af gaan. De personeelssterkte moet later later nog eens onder de loupe worden genomen. Daar voerden in tweede instantie nog enkele leden het woord, maar nieu we gezichtspunten leverde dit debat niet meer op. Alleen het voorstel van de heer Kruisman en de zijnen werd met grote meerderheid verworpen. torstoring had gekregen, op sleeptouw. Het schip zal in IJmuiden worden ge repareerd. Met waarderende toespraken en fraaie geschenken is de heer A. Drom mel Arie Drommel voor zijn colle ga's en vrienden gistermorgen in de wachtkamer van het station IJmui- den-West hartelijk gehuldigd met zijn veertigjarig jubileum In dienst van de Ned. Spoorwegen. Al die jaren heeft hij zich een bij zonder bekwaam wegwerker getoond, voor wie veiligheid voor alles ging. Hij was daarbij tevens een bijzonder pret tig geluimde collega, die gaarne ieder een hielp. Al deze goede eigenschappen zijn door de ir. J. C. Hardeman namens de N. S. in hartelijke woorden belicht. Een geschenk ontbrak daarbij niet. Namens de collega's kwam de heer B. Woest daarna met een pracht van een elektrisch scheerapparaat aandra gen en stationschef J. J. de Ho met een radiotafel. Ook opzichter P. Fedde- ma, met wie de jubilaris jarenlang ge werkt heeft, ontbrak niet op het feest en uitte eveneens zijn waardering voor het vakmanschap en de collegialiteit van Arie. Namens de N.B.V. noemde de heer W. Stil Arie een goed lid van de vakbeweging. „De man, die zorgt voor de kritische noot op de vergaderingen, doch altijd gezonde kritiek". Bloemen voor het gehele gezin vormden het ge schenk van de N.B.V. Arie Drommel had tenslotte zelf het laatste woord. Een taak, waarvan hij zich uitstekend kweet. De afdeling voetbal van de r.-k. sportvereniging „Velsen" organiseert hedenavond voor de liefhebbers onder de leden een klaverjaswedstrijd. Het §aat om eieren, zo werd er bij gezegd. In als wij hieraan toevoegen, dat de kaarten geschud worden in Driehuis in het „zaaltje van Schuit", dan weten de klaverjassers meteen waar ze ver wacht worden. >asa Adnertonti* BESCHERMT TEGEN VERKOUDHEID, GRIEP, KEELPIJN De gemeenteraad van Velsen heeft gisteravond zijn goedkeuring gehecht aan een plan om in Duinwijk te IJmui den, in het kader van de woningwet, 286 etagewoningen te bouwen. De wo ningen zijn geprojecteerd aan en ten oosten en westen van de Planetenweg en aan hét Enelliusplantsoen. Het be treft de bouw van 279 etagewoningen, zeven woningen voor bejaarden, een bergplaats en 66 autoboxen, waarvan er 48 zijn gelegen in de sousterrains van de woningen. De bouw. en grond- kosten zijn voorlopig geraamd op onge veer vijf en half miljoen. Verschillende raadsleden hebben tij dens de behandeling van dit raadsvoor stel de wethouder van Openbare Wer ken, de heer VERBEEK (PvdA), ge vraagd of er wat het aanbrengen van de boxen in de woningen betreft vol doende veiligheidsmaatregelen zijn ge troffen. De heer LIPS (AR) vroeg of het niet mogelijk was de verdiepings hoogte, die thans 2.70 m bedraagt, tot 2.60 m terug te brengen, hetgeen vol gens hem besparing zou betekenen van ongeveer 17.000. Op alle vragen kon wethouder Ver beek een afdoend antwoord geven. Al le maatregelen zullen worden getroffen om de bewoners van de huizen, waar in boxen zijn geprojecteerd zo weinig mogelijk last te bezorgen. Niet verge ten moet worden, dat men in Velsen aan het element van autoboxen in de huizen nog zal moeten wennen. De wo ningen zullen binnen het kader van de curveprijs de deur uit gaan, beloofde de heer Verheek de heer Lips, die van de wethouder te horen kreeg, dat wijzi ging in de verdiepingshoogte voor de huizen geen verbetring zou zijn. Ten slotte deelde de heer Verbeek de raad mede. dat de woningbouwverenigingen de hulp van de directeur van huisves ting krijgen toegewezen om ze in te schakelen. Zaterdagmiddag half vier wordt in de expositiezaal van „Felison", de ver eniging ter bevordering van beeldende kunsten in de gemeente Velsen, een tentoonstelling geopend van werken van Ad Blok v. d. Velden. De tentoonstel ling is van 24 maart tot en met 7 april te bezichtigen op zaterdag, zondag, maandag en woensdag van 14 - 17 uur, op de overige dagen van 19 - 21 uur. GEBOREN: J. A. van der Does-Van Duijn, d„ IJmuiderstraatweg 13 c, IJ- muiden-o.; A. Klein-Wortman, d., L. Nieuwstraat 281, IJmuiden; H, Rade- makers-Deijs, d., Bloemstraat 134, IJ muiden; B. M. Donker-De Wilde, d., Uranusstraat 21, IJmuiden; H. Tromp- Smit, d. Eikenstraa' 38, IJmuiden-o.; C. Scholten-Post, d., Beecksanghlaan 22, Velsen-n.; C. Jongejans-Glim, z„ Lagersstraat 12, IJmuiden-o.; P. Sint- Berg, z., L. Nieuwstraat 142, IJmuiden; C. M. van de Velde-Sanberg, d., Ro meinenstraat 25, Haarlem; H. Stet- Krak, z., IJsselstraat 20, IJmuiden; N. Deen-Van der Plas, d., Ladderbeek straat 37, Velsen-n.; E. M. Schoone- Wesselman, z., Hyacinthenstraat 12, Santpoort; J. C. Hilbers-Koning, z., Gij zen veltplantsoen 17, IJmuiden; G. Keirs- gieter-Jongejan, d., Grahamstraat 24, IJmuiden; B. M. L. Wortelboer-Weimar z., Thorbeckelaan 38, Velsen. OVERLEDEN: H. Kleinman, 64 j.; J. A. Berkenkamp, 70 j., echtgenote van A. Schweitzer. IJMUIDEN Woensdag 21 maart Hoog water: 10.44 u. en 23.43 u. Laag water: 5.38 u. en 18.36 u. Donderdag 22 maart Hoog water: 12.30 u. Laag water: 7.25 u. en 20.25 u. Het comité Televisie voor Ouden van Dagen heeft het tehuis aan de Over toom het televisietoestel officieel over- fedragen aan de wethouder van Sociale aken, de heer G. Meijer. 56. Rustig rijdt de Noorman op de wachtende Pieten toe. Tot zijn verbazing herkent hij Moru zelf tussen de mannen. Diens felle kille ogen glijden zoe kend langs Erics gestalte. „Heb je de helm niet?" snauwt hij. „Nee", zegt Eric kalm, „maar ik heb iets, dat minstens zo goed is". De Pictenkrijgers willen hem te lijf, maar Moru houdt hen met een handgebaar tegen. „Een ogen blik", zegt hij, terwijl een lelijke grijns zijn beschilderde gezicht op afschu welijke wijze vertrekt. „Ik ben nieuwsgierig wat voor bijzonders dat wel kan zijn. Maar", vervolgt hij snijdend, „ik vergeet de afspraak niet!" Eric draalt even en kijkt onverschrokken in Moru's afstotend gelaat. „Ik kon de helm onmogelijk bemachtigen", zet hij dan, „maar ik heb Tugwal zelf." Opgewonden kreten van de krijgers en een ongelovig „WAT?" van Moru, bewijzen, dat zijn nieuws als een bom is ingeslagen. Argwanend bestuderen Moru's varkensoogjes Erics gelaat. „Waar heb je hem dan gelaten?" gromt hij. „Op mijn schip", zegt de Noorman, „daar moest ik hem wel in veilig heid brengen voor Tugwals krijgers, die ons achtervolgden. Tijd om hem meteen tegen de helm uit te wisselen had ik niet, want ik moest zorgen hier te zijn voor de vijf dagen verstreken waren. Zoals ge ziet, is dat ook maar net gelukt. Die uitwisseling kan dan aan de kust geschieden", vervolgt Eric, die nog nooit zo spraakzaam is geweest. „Er zitten hier overal krijgers van Tugwal en ge begrijpt, dat ik er niet op gesteld ben, die te ontmoeten". Moru valt hem in de rede: „We waren juist op weg om jacht op hen te maken". „Oppassen is dus de boodschap", vervolgt de Noorman, „en de veiligste manier lijkt mij, als mijn mannen en ik onder bescherming van uw krijgers naar de kust gaan, waar we dan Tugwal uitleveren". Veront rust ziet Eric Moru's wrede trekkenr versomberen. Vol argwaan loeren de scherpe oogjes van de Pictenhoofdman van ter zijde naar de Noorman. Reeds vreest Eric, dat zijn krijgslist zal mislukken. Enige spannende ogen blikken, die hem een eeuwigheid schijnen, verstrijken. Dan knikt Moru toestemmend. Advertentie tv t van deze vermindering mo Het kwartaalbericht voor de ge meente Haarlem over het vierde kwartaal van 1955, dat het Ne derlands Economisch Instituut te Rot terdam een dezer dagen heeft vastge steld, maakt melding van het feit, dat de Haarlemse bevolking voor het eerst sedert 1952 weer in inwonertal achter uitgaat- Gedurende de laatste drie maanden van 1955 blijkt een daling te zijn opgetreden van 219 personen, waardoor het inwonertal op 1 januari 1956 166.765 bedroeg. De voornaamste oorzaak voor deze achteruitgang moet gezocht worden in het betrekkelijk hoge vertrekoverschot. Gedurende de laatste drie maanden van 1955 hebben 565 per sonen Haarlem verlaten. Het totale ver trekoverschot over 1955 is daardoor ge komen op 852 personen, tegen 544 in 1955. Hiermee is een einde gekomen aan de langzame opwaartse beweging van het inwonertal van Haarlem gedurende de laatste drie jaren. De Haarlemse bevolking nam gedurende het gehele jaar 1955 met slechts 611 zielen toe. Terwijl over geheel Nederland geduren de het laatste kwartaal van 1955 een groei werd geconstateerd van 0,32 pet., daalde het Haarlemse bevolkingscijfer met 0,13 pet. De woningvoorraad nam toe met 113 woningen. Aangezien er 125 nieuwe wo ningen gereed kwamen in het laatste kwartaal van 1955, moeten er dus 13 woningen door samenvoeging of anders zins aan de bestaande woningvoorraad onttrokken zijn. In de overeenkomstige periode van 1954 kwamen 251 nieuwe woningen gereed. De woningproduktie over heel 1955 was trouwens geringer dan de voorafgaande jaren. De oorzaak Op de avond, die het Katholiek in stituut voor de Volksontwikkeling, on derafdeling van de K.A.B., heeft geor ganiseerd, heeft de heer J. Dominicus uit Alkmaar behandeld „Het Rode Rus land". Hij heeft aan de hand van licht beelden een en ander over het Rode Rusland laten horen en zien, de licht beelden zijn in 1952 opgenomen. Te Wijk aan Zee is men dinsdagmid dag begonnen met het doorlichten van de bevolking. Hierbij is komen vast te staan, dat de bevolking steeds meer overtuigd wordt van het grote nut van deze doorlichting. Reeds dadelijk na de opening stond een hele rij mensen te wachten op het sein om te beginnen. Om half twee heeft de wethouder van Volksgezondheid, de heer E. Gerritse, nog eens gewezen op de noodzaak dat het gehele volk meewerkt met dit mas sa-onderzoek. De heer C. P. Bossers, directeur van Sociale Zaken, en zijn mannen hebben het de gehele middag druk gehad. Volgende week zal het onderzoek in Beverwijk een aanvang nemen en wel in het voormalige woonhuis van de heer Van Bracht, aan de Populierenlaan te Beverwijk. De klaverjasclub „De Zon" organi seert zaterdagavond bij Gebr. Dam een z.g. „open" wedstrijd. In het kader van de Haarlemse bil jartcompetitie zullen vandaag en mor gen wedstrijdén worden gespeeld in ca fé „De Zon". van deze vermindering moet o.a. wor den gezocht in het nog steeds niet ge reed komen van de woningen aan de Hannie Schaftstraat. Het aantal wonin gen waarvan de bouw in 1955 begon nen werd, is eveneens geringer dan in de voorafgaande jaren, nl. 155 tegen 780 in 1954 en 682 in 1953. In januari van dit jaar kon echter begonnen wor den met de bouw van 225 woningen in Delftwijk. Xn de laatste drie maanden van 1955 kon worden begonnen met de bouw van 150 woningen. Op 1 januari warén in totaal 897 woningen in aan bouw, hetgeen 21 meer is dan op 1 januari 1955. Het kwartaaloverzicht van het N.E.I. wijdt deze keer een afzonderlijk hoofd stukje aan de huisvesting van jongge huwden. In het vierde kwartaal van 1955 traden 318 paren in het huwelijk. 55 paren vestigden zich buiten Haar lem en 37 paren beschikten reeds over huisvesting. 226 paren werden dus wo- ningbehoevend, waarvan er echter 37 van plan zijn zich o.m. door emigratie bui ten Haarlem te vestigen. 189 paren wil len dus in Haarlem blijven wonen, maar beschikken niet over eigen huis vesting. Elf hunner konden zelfstandig een woning betrekken, 131 paren waren aangewezen op inwoning en 47 paren konden in het geheel geen inwoning vinden. Van dit laatste cijfer moet het aantal worden afgetrokken dat wel voor de wet, maar nog niet voor de Kerk getrouwd is en dus nog niet onmiddel lijk huisvesting behoeft. Van de 131 paren die tot inwoning moesten overgaan, kregen er 79 de beschikking over twee kamers en 46 over slechts één kamer. 63 van deze inwonende paren heeft niet de beschik king over een eigen keuken en een eigen toilet. De omzetten van de Haarlemse indus trieën, alsmede hun personeelsbezet ting blijven zich ingevolge de hoogcon junctuur in stijgende lijn bewegen. De ze gunstige conjunctuur blijkt overigens ook uit de toenemende inleg bij de spaarbanken. De totale omzet van de representatieve Haarlemse bedrijven steeg in de eerste drie kwartalen van 1955 met 12 pet., tegen 5 pet. in de overeenkomstige periode in het voor afgaande jaar. In he, Krelagehuis behaalden de Haarlemse vertegenwoordigende bas ketbalteams fraaie overwinningen op het Haagse district. De Haarlemse da mes wisten nog juist een 40-37 zege te behalen terwijl de heren met 61-44 won nen. De heren deden het tegen dit sterke Haagse herenteam (met international Sibilo) zeer goed door een voortduren de voorsprong te bewaren en uiteindelijk met groot verschil de eindstreep over te gaan. De Haarlemse dames konden in de eerste helft een voortdurende meerderheid niet in een veilige voor sprong uitdrukken (21-16). Deze tegen stand resulteerde in doelpunten, zodat ue' nog slechts een minuut te spelen een stand van 38-37 in het voordeel van Haarlem op het scorebord stond. Slechts het benutten van een tweetal strafworpen, waarvan daarvoor vele waren gemist, kon de Haarlemse over winning geheel veilig stellen. Het herenteam had een uitstekende start en vooral de bijzonder beweeglijke aanval van de Haarlemmers maakte het de gasten uiterst moeilijk. In deze eerste fase van de strijd bleven de Ha genaars echter uitstekend volgen, zo dat de rust slechts met een kleine Haarlemse voorsprong inging. Ook na de hervatting ging de strijd oorspron kelijk gelijk op doch een wissel bracht de "hagenaars een klein overwicht, zo dat zij de achterstand geleidelijk weg werkten (42-41). Nu was echter weer de beurt aan de Haarlemse ploeg en met fraaie en zeer gevaarlijke aanval len werd de voorsprong regelmatig ver groot. Met nog slechts vijf minuten te spelen werd het lot van de Hagenaars bezegeld toen achtereenvolgens inter national Sibilo; Barlow en Kong On, wegens vijf persoonlijke fouten de kant moesten opzoeken. Aan de gemeenteraad van Zandvoort wordt door B. en W. voorgesteld de va kantietoeslag van het gemeenteperso- neel van 2 tot 4 pet. te verhogen. Ook de strandverhuur komt in de vol gende raadsvergadering aan de orde. Burgemeesters en wethouders stellen de raad voor, met de strandhuurders voor 1956, 1957 en 1958 nieuwe huurcontrac ten aan te gaan onder de thans gel dende voorwaarden. De huurprijzen worden dus niet herzien. De gemeente wil een inzicht krijgen in de mate waarin door het publiek gebruik wordt gemaakt van de kleedcabines, welke door een steeds groter wordend aantal exploitanten bij hun strandtenten wor den geplaatst. Daartoe is de bepaling opgenomen, dat ook voor het gebruik van een kleed cabine door de gemeente te verstrekken bonnen afgegeven dienen te worden. Het tarief is bepaald op 0,10, zijnde het bedrag, dat in de praktijk voor het gebruik maken van een kleedcabi ne werd gevraagd. Aangezien de mogelijkheid, dat tot herbouw van het Zuiderbad kan worden overgegaan nog niet geheel is uitgeslo ten, wordt dit strandgedeelte wederom telkens voor de duur van een seizoen verhuurd. Voor de dienst van publieke werken zal een telmachine en een re kenmachine worden aangeschaft, kosten rond 1500,-. De verbetering van de Grote Krocht waarvoor in 1954 20.000,- werd ge voteerd kon nog niet uitgevoerd wor den, omdat verschillende eigenaren van daar staande percelen weigerden de no dige grond voor redelijke prijs te verko pen. Met één eigenaar is nu overeen stemming bereikt. Voorgesteld wordt, 37 vierkante meter grond te kopen voor 8.50 per vierkante meter. Op de vergadering van de Haarlemse Dierenbescherming Op woensdag 28 maart zullen door de zogenaamde groep van tien als bestuursleden de volgende tegenkandidaten word en ingediend1. mevr. U. C. C. Wesseling-Versfelt; 2. F. E. Spiering en 3. W. Voogd, allen te Haarlem. Van andere zijde zullen eveneens tegen kandidaten worden inge diend, onder wie de vroegere beheer der van het asyl, de heer Wijland. 7- 9 i t tt n i SJ V 1 té li li n jj SF Horizontaal: 1. afstandsmaat (afk.); 3. als volgt (afk.); 5. maanstands (afk.); 7. goud (fr.); 8. laatstleden (afk.); 9. het zelfde (afk.); 11. wintervoertuig; 13. kleur; 15. wig; 16. water in Utrecht; 18. familielid; 19. deel v.h. hoofd; 20. boom; 21. vis; 22. familielid; 23. snij- werktuig; 26. benauwdheid; 28. inwendig orgaan; 29; natuurkundeterm (afk.); 31. bijwoord; 33. kindergroet; 34. water in Brabant; 35. vogel; 36. voortzetsel. Verticaal: 1. herkauwer; 2. titel (afk.); 3. reeds; 4. ongedierte; 5. luchtmacht (afk.); 6. wapen; 9. boom; 10. spoedig; 12. gelijke; 14 leesteken; 16. ik (lat.); 17. masker; 21. grote bijl; 24. tijdperk; 25. bevel; 27. rivier in Nederland; 28. beet; 32. rondhout; 33. zangnoot. Horizontaal: 1. schemer E.B.U.; 2. thee nimmer; 3. rinket amen; 4. al herstel; 5. kilometer; 6. lo 5.E.R. o.c.; 7. harmonisch; 8. kennel auto; 9. ako rabat; 10. me ok sel v.s; 11. plebaan moe. Verticaal: 1. straks kamp; 2. Chili hekel; 3. hen llano; 4. eekhoorn Ob; 5. Eem Mekka; 6. entresol S.A.; 7. R.I. sten ren; 8. mate riaal; 9. emmer sub; 10. Beel oc tavo; 11. urn Schotse. De 22-jarige ongehuwde Th. Stuart uit Amsterdam, werkzaam by de Ne derlandse Heidemaatschappij, is maan dagavond om het leven gekomen, toen hij met zpn auto op de Zuiderzee straatweg onder Oostendorp, gemeente Doornspijk, tegen een boom reed. De heer Stuart was op slag dood. Zoals bekend is enige tijd geleden een actie-comité opgericht, dat zich ten doel stelt Bennebroek weer in het be zit van een carillon te stellen. Thans heeft zich naast dit comité een uit gebreid comité van aanbeveling ge vormd met a's ere-voorzitter burge meester D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren en als voor zitter de oud-burgemeester en ere-bur- ger var. Bennebroek, mr. K. J. G. ba ron van Hardenbroek van Bergam bacht. Dit comité van aanbeveling be staat uit de meest vooraanstaande in gezeténen van Bennebroek. Thans heeft men zich met een uit voerig schrijven tot alle gezinshoofden van Bennebroek gewend waarin aller- eerst wordt gememoreerd hoe in 1922 de toenmalige ambachtsvrouwe, mej. A. L .Willink, door een milde gift de Ned. Herv. Gemeente in het bezit stel de van een zeer mooi carillon. Meer dan 21 jaar hebben de klokken van dit carillon hun klanken over Bennebroek bij dag en nacht uitgestrooid, tot de be zetters kwamen en het spel roofden. Nu zpn er stemmen opgegaan om pogin gen te doen, Bennebroek te verrijken met een nieuw carillon. Men heeft er zich vi... vergewist, dat dit verlangen m een brede kring vai. de burgerij leeft, zodat men bij samenwerking van alk gezinshoofden er van overtuigd is, dat het benodigde bedrag, al hoewel zeer hoog, n.l, 25.000 gulden, bij elkaar zal komen. De eerste reactie op deze met zorg samengestelde en gedrukte In het ziekenhuis „De Goddeiyke Voorzienigheid" te Sittard heeft me vrouw Wijermans-Rademakers uit Nuth het leven geschonken aan een drieling, twee meisjes en een jongen. Moeder en kinderen maken het uitstekend. De vader van de drieling is mijnwerker. Te Hamburg heeft een 42-jarige Duit se vrouw tegenover de rechter-commis saris bekend, dat zij een 40-jarige Ne derlander uit jaloezie met rattenkruit vergiftigd en gedood heeft. circulaire heeft al aardig wat zilveren 'uldens doen rinkelen als een inleiding op het melodieuze tinkelen dat straks het nieuwe carillon zal laten horen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid wordt geboden, een bepaalde klok als schenking in het ca rillon aan te bieden, waarin dan de naam of namen van gevers of geef sters kupnen worden vastgelegd. Advertentie VOOR DE HANDELi JACOBUS BOELEN. AMSTERDAM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2