Amerikaanse industrie in Waar der polder VORSTELIJK JAGER TOONT ZIJN BUIT m Scholennood in Syrië J. M. Bayens sprak voor 5 Haarlemse ulo-klassen Streekplan IJmond- noord vastgesteld De organisatie van de katholieke sport vroeger en thans Het rumoer op de Voorjaarsbeurs Uitreiking van twaalf diploma's D Sport kan niet gediend zijn bij al te consequent beleid van H.V.B.-bestuur Burgemeester Cremers slaat symbolisch de eerste heipaal in de grond Enkele diefstallen in Haarlem opgelost G. Kruyver over de jeugdafdelingen in de sportclubs Hoe spelen de r.-k. clubs? LEIDERSCURSUS N.K.S. IN HAARLEM HAARLEMSE KORENBOND Rond het kampioenschap van „Renova" DINSDAG 20 MAART 1956 PAGINA 3 K. R. van Staal, Heemstede, ridder Legioen van Eer Films [Burgerlijke Stand Haarlem Faillissementen: Groslij s tstemmin g K.V.P. |- -r Slachtoffers van het ijs Voorschriften van bisdom Godsdienstige vorming Bedoeling N.K.S. KRING HAARLEM KJVZ.B. JAN LAARVELD Beurs van Amsterdam Beurs van New York Vanmorgen is in1 de Waarderpolder de eerste heipaal de grond ingegaan voor het nieuwe fabriekscomplex van Merck-Sharp and Dohme Nederland N.V., de Amerikaanse industrie, die Vanuit Amsterdam overgeplaatst wordt naar Haarlem. Bij de plechtigheid waren aanwezig de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, wethouder W. F. Hap- pé, voorzitter van de Stichting tot ont wikkeling van de industrie te Haarlem, de voltallige directie van Merck-Sharp, jhr. dr. J. C. Mollerus namens de Haar lemse Kamer van Koophandel, verte genwoordigers van het architectenbureau Berhoef en Klarenbeek uit Aalsmeer, en van het aannemingsbedrijf N.V. Con dor uit Amsterdam, van de economisch- technologische dienst Noord-Holland, van het departement van economische zaken, en verschillende hoofden van- gemeentelijke diensten. Namens de directie voerde de heer A F. Reiche het woord. Hij stelde het bijzonder op prijs «Se farmaceutische Industrie in Haarlem te kunnen vesti gen, omdat het terrein in de Waarder polder daartoe zeer geschikt is. Spr. be tuigde zijn dank jegens de gemeente Haarlem voor de goede en vlotte sa menwerking, die in januari reeds de koop van het terrein mogelijk had ge maakt. Hij sprak de hoop uit, dat het bedrijf zich spoedig na zijn totstand koming omstreeks eind november uit zal kunnen breiden tot een sterkte van 200 man personeel. Voorlopig wil men beginnen met dertig man, voornamelijk gespecialiseerde werkers. Na deze inleiding ging burgemeester Cremers over tot de symbolische han deling waarmee de eerste heipaal de grond in ging. Vanmiddag heeft het personeel van Merck-Sharp de gelegenheid gekregen In oktober van het vorig jaar werd oit een in de Jacobstraat geparkeerde auto een filmprojector gestolen. Ver dacht van die diefstal hield de Haar lemse politie dezer dagen een 36-jarige timmerman uit Haarlem aan, die be kende de projector weggenomen te heb ben en haar doorverkocht te hebben aan een 34-jarige opkoper te Haarlem. He timmerman werd wegens diefstal, de opkoper wegens heling ingesloten. De projector kon in Zuid-Laren worden achterhaald. Enkele dagen geleden werd er inge broken bij een aannemer te Haarlem, waarbij een schrijfmachine werd buitge maakt. De Amsterdamse recherche wist de machine te achterhalen in de hoofdstad en spoedig daarna kon de da der van de diefstal aangehouden wor den. Het bleek een 21-jarige Haarlem se metselaar te zijn, die bij het ver hoor bekende een poging tot inbraak gepleegd te hebben bij een notaris aan de Koninginneweg en verder nog een Inbraak te Vijfhuizen ondernomen te hebben. De heer K. R. van Staal te Heemstede, algemeen secretaris van de Nederlandse ver eniging van ex-politieke gevangenen uit de -SftlJd^tevens lid van het dagelijks ilütritHmo 4 lnte™ationaal comité 'ter «Sm het concentratiekamp- tot ï-rff President van Frankrijk benoemd tot ridder in het Legioen van CINEMA PALACE: „The French Line". 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. PRANS HALS: „Boefje", 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. hUXOR: „Summer madness'18 jaar. Tij- den: 2, 7 en 9.15. WlNERVA: wo. 8.15 u.: „Detective Father Brown", a. 1. «EMbraNDT: „Des Teufels General", 18 j. -Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. k2,XY: „Gangsters vergeten niet", 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. BTUDIO: „De geheven van Verona". 14 j. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Woensdag 21 maart Stadsschouwburg: Toneelgroep Theater" met „De dochter van de bronnenma'ker" van Marcel Pagnon, 8 uur voor H. K. G. GEBOREN: A. A. Bakker-Baars, z.; W. Chr. Langendam-Reevers, z.; \y. Siertsema-Bes, z.; G. Chr. de Rijk-Kra nenburg, z.; P. M. van den Oetelaar- van Dam, z.; A. van Loon-Kalkman, z.; C. J. M.'vissers-Hoes, d.; R. L. Wils- haus-van der Zee, d.; C. A. Verduin- Veldt, d.; L. J. Stoop-Schuyt, d.; Th. lJ- Pöstma-Buskermolen, d. ONDERTROUWD: J. Riethoff en G. M. Fluck. OVERLEDEN: F. Akersloot, 61 j., Schagchelstraat; W. G. H. Peltenburg- van de Seijp, 90 j„ van Heythuizerweg; Mordhorst, 73 j., Thomsonlaan; B pammega, 57 j., Indischestraat; H. Dark- mWeTÏ"Renaud' 80 j-, Westerhout- vest Pronk-Flens, 58 j., Gasthuis- het terrein, waarop de fabriek zal ver rijzen, te bezichtigen waarna een bijeen komst in Treslong te Hillegom volgde. Het nieuwe fabriekscomplex zal een terrein omvatten van 2 ha. Het is de bedoeling, dat vóór 1 december de far maceutische fabricage onderdak zal zijn gebracht, terwijl men verwacht, dat de gebouwen voor de chemische fabricage eerst geruime tijd later gereed zullen zijn. Dan zal ook een aanzienlijke uit breiding van het personeel noodzakelijk zijn. De rechtbank te Haarlem heeft dins dag 20 maart in staat van faillissement verklaard: J. Zoet, schilder, wonende te Haar lem, Korte Zijlstraat 2 rd. Rechter commissaris mr. C. E. Muller. Cura tor mr. S. Groen, advocaat en procu reur te Haarlem, Nieuwe Gracht 55. H. Tollenaar, houder van een admini stratie- en incassobureau, wonende te Overveen, Joan Mauritsplein 8. Rech- ter-Commissaris mr. C. E. Muller. Cu rator mr. S. Groen, advocaat en procu reur te Haarlem, Nieuwe Gracht 55. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is 20 maart geëin digd het faillissement van: J. Wallage, koopman, wonende te Heemstede, Herenweg 78a. Rechter commissaris mr. C. E. Muller. Cura tor mr. A. Bruch, advocaat en procu reur te Haarlem, Kruisweg 63. Zondag 25 maart zal er voor de leden van de K.V.P.-afdeling Heemstede gele genheid zijn om deel te nemen aan de groslijst-stemming. De stembureaus zijn gevestigd in het parochiehuis ,,Anno Santo" aan de Achterweg 22 en in het r.-k. verenigingsgebouw, Herenweg 101 en geopend van 9.30 tot 12.30 uur. mm,* De Sjah van Perzië wijst hier met trots de plaatsen aan waar "U de tijger en de tygerin raakte, die hij tijdens zijn staatsiebezoek aan Indië schoot in de bossen van het reservaat bij Bharat- poer. Achter de Sjah koningin Soraja. Het vorstelijk paar is omgeven door andere leden van het jachtgezelschap. Te Ommen zijn twee kinderen uit één gezin, een jongen van zes en zijn zusje van vier jaar, door het ijs gezakt en verdronken. Een groep van dertig hummels zit in het zand met de zon recht boven hen. Een jongeman tekent letters in de lucht en de kinderen griffen dit voor beeld in het zand, terwijl een andere jongeman langs de rijen loopt en hier en daar verbeteringen in de letters aan brengt. Zo leert een groot deel van de jeugd in Syrië het alphabet, zo gaat het toe in tal van Syrische „scholen". Om o.a. in deze nood te voorzien is de UNESCO werkzaam, een instituut met een bekende naam, maar al het geen er achter steekt, blijft voor het grote publiek in het duister gehuld. Over dit onderwerp hield de heer J. M. Bay ens gistermiddag in de aula van het gymnasium aan het Prinsenhof een praatje tot vijf Haarlemse ulo-examen klassen, waarvan de leerlingen een on derhoudend relaas konden volgen. De heer Bayens heeft in opdracht van de UNESCO de regering van Syrië geadvi seerd bij problemen op onderwijsge bied. Ook in Libanon en Jordanië heeft hij voorlichting gegeven. Hij houdt zich thans bezig met het overbrengen van vluchtelingen uitOost-Europa naar A- merika, eveneens als afgevaardigde van de UNESCO. De heer Bayens na ingeleid te zijn door de heer D. West begon zijn uit eenzetting met een korte historische te rugblik, waaruit het ontstaan van de UNESCO verklaard kon worden. Uit het orgaan van de Verenigde Naties ont sproot als zijtak de Wereldgezondheids organisatie, wier werkzaamheden zich v°oral uitstrekken in de onderontwik kelde de heer Bayens sprak liever van de jonge" gebieden, terwijl als onderafdeling hiervan de Voedsel- en Landbouworganisatie werd opgericht. In het Midden-Oosten en Indië hebben geslachten van mensen achtereen net iets te weinig voedsel gehad, terwijl de helft van de wereldbevolking honger lijdt. Er is dus voor deze organisatie nog al wat te doen. Zij is er vooral op gericht de inheemse bevolking efficiën ter werkmethodes bij te brengen bij de produktie van graan, rijst en ander voedsel. De Internationale Arbeidsorga nisatie tenslotte leert de mensen in deze gebieden de arbeid weer als een recht te zien, terwijl zij er tevens op uit is om betere arbeidsvoorwaarden te scheppen in de fabrieken en werkplaat sen. De heer Bayens heeft dit werk van nabij meegemaakt en toonde aan de hand van voorbeelden aan, dat er nog machtig veel verbeterd moet worden. SL^ak van de UNESCO, die zich be- a<°p het gebied van de opvoeding, a? ,nschaP en de cultuur, noemde de spreker veruit de moeilijkste van al- BBuere organen. Het onderwijs moet s vormen van een algehele voor uitgang. Hoe beter het onderwijs, hoe welvarender de bevolking. De twee gro te nadelen echter, waarmee men heeft 8t£ekplanIJmond-Noord gewHdTh hhet stig het voorstel van Ged° statem°m" Niettemin werden op enkele njke punten consessies gedaan tlang~ over de gemeenten en groe^ vaif bevolking. Zo heeft ged. mei r.m,; Peletier o m. toegezegd, dat de pr0vS Staten zeker Beverwijk en Heemskerk financieel tegemoet zal komen bh het uitvoeren van het streekplan. Ten aan zien van de spoorverbinding Hoogovens- Beverwijk, waarvoor tussen twee plan- de ^eus !s opgengelaten, heeft zij van u' Staten een advies van een hoogleraar in Delft afwachten. Wanneer dit advies met de belangheb- "vT %n j n industrieën behan- ctatp l. Staten bij de Prov Staten komen met een voorstel tot her ziening van het streekplan, waarin een van beide bestaande plannen of een oompromis als de oplossing zal worden voorgesteld. In verhand met de urgen tie van de spoorverbinding zal spoed worden betracht en eventueel tot een noodoplossing worden besloten. Het Landbouwschap had 110 ha ver vangende agrarische gronden in de P. W. N. duinen gevraagd voor de ontei gende tuinders. Dit verzoek werd in verband met bezwaren voor de water winning afgewezen. Niettemin deed ge deputeerde de belangrijke toezegging op de zaak terug te zullen komen, wan neer een door de Minister van Land bouw te benoemen commissie mocht rapporteren, dat agrarische gebruik van deze gronden geen nadelige invloed op de waterwinning heeft. De motie van ir. Merkx (K.V.P.) in de editie van dinsdag reeds besproken, ten doel hebbend er bij de regering op aan te dringen aan agrariërs uit de IJmond-Noord prioriteit te verlenen bij de uitgifte van gronden in de IJssel- meerpolders, werd na. adhesie van al le fractie, door Ged. Staten aanvaard. te kampen, zijn het gebrek aan onder wijzers en het gebrek aan leermiddelen. Ergens in Syrië staat een door de Ford-foundation geschonken school leeg omdat er geen onderwijzers zijn. Voor al in Zuid-Syrië is gebrek aan school ruimte en onderwijsmiddelen. Een school in Zuid-Italië heeft een school in Zuid-Syrië geadopteerd en geld bij eengebracht voor een aantal schriften, griffels en leien. De kinderen daar in het Midden-Oosten beschouwen derge lijke voorwerpen als schatten, waar zelfs de ouders prat op gaan. Het motief, waarom al dit werk ei genlijk verricht wordt, is kort en goed: het verijdelen van een derde wereld oorlog. Wanneer men van ontevreden en hongerige mensen welvarende lie den maakt vervallen daarmee weer en kele causae belli. De heer Bayens liet na afloop van zijn inleiding nog enkele fraaie zelfvervaar digde opnamen zien van het land Sy rië. De heer G. Kruyver heeft gisteravond in het bondsgebouw van de K.N.V.B., afdeling Haarlem, een zeer heldere en instructieve uiteenzetting gegeven over de organisatie van de katholieke sport vereniging en in het bijzonder de voet balvereniging, zoals zij vroeger was, haar ontwikkeling en de huidige toe stand. Hij behandelde voor een aan dachtig gehoor van jeugdleiders het on derwerp „Vormt de jeugdafdeling een staat in de staat?" Deze avond, die in het kader van de cursus van de Ne derlandse Katholieke Sportbond werd gehouden, was, naar wij mochten vast stellen, voor de jeugdleider juist zo interessant omdat hij een scherp beeld van de taak der junioren-commissie in een vereniging, zoals die vroeger lag en nu is. Velen der aanwezigen meng den zich in de discussie, een gevolg van het feit dat de inleiding van de heer Kruyver direct betrekkiing had op de practijk. Zo vroeg men zich onder meer af of het verantwoord is een jeugdige voetballer, die als junior uitsteekt boven de anderen door zijn capaciteiten als speler, in het bijvoor beeld in degradatiegevaar verkerend eerste elftal op te stellen. Zo'n geval vereist een verstandig overleg tussen bestuur en juniorencommissie, opdat er niet onherstelbare fouten worden begaan. De jeugdafdeling behoort dus gaarne In een der zaaltjes van het Krelage- huis is gisterenavond in een beperkt gezelschap de kwestie rond de Haar lemse Voorjaarsbeurs besproken. Zoals de lezer (es) bekend zal zijn publiceerden zowel onze courant als het „Haarlems Dagblad" op de dag na da sluitingsavond van de Beurs een be richt, waarin gewag gemaakt werd van groot rumoer, dat op genoemde avond ontstaan zou zijn. Volgens het bericht zou het optreden van het Dutch Swing College op die avond extra geëngageerd om meer publiek te trek ken tot wanordelijkheden hebben ge leid, waarbij met de sterke arm moest worden ingegrepen. De standhouders zouden protest hebben aangetekend te gen de gang van zaken op de beurs in' het algemeen en tijdens de sluitings avond in het bijzonder. Zij zouden het tenslotte aan organisatorische fouten wijten, dat de Beurs ieder jaar minder belangstelling geniet. Zo'n affaire geeft natuurlijk stof tot praten en op initiatief van een der stand houders werd de bijeenkomst gisteren avond belegd. Aanwezig waren bestuurs leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, de adviescommissie, de di rectie in de, persoon van de heer H. C. Vermeulen, vertegenwoordigers van de standhouders en de pers. De Nederland se Vereniging van Beursexposanten, die ook was uitgenodigd, had verstek la ten gaan. De voorzitster van de Haar lemse Huivsrouwenvereniging, me vrouw A. Hamaker-Willink, die de niet zo eenvoudige vergadering uitstekend en beheerst leidde, sprak er haar te leurstelling over uit, dat de Beurs op deze wijze haar einde had gevonden. Zij noemde het kwalijk, dat sommige standhouders op de laatste avond hun beklag in en voor het publiek hadden gemaakt en niet met hun bezwaren bij de directie of de vereniging, onder wier auspiciën de Beurs gehouden werd, waren gekomen. Zij verklaarde voorts, dat van politiezijde verzekerd was, dat er niet ingegrepen hoefde te worden en dat de jongelui zich be hoorlijk gedroegen. Ten zeerste betreur de zij het tenslotte dat door de ver meende rel een blaam ten onrechte was geworpen op de Vereniging van Huis vrouwen. Haar woorden vormden het uitgangs punt van een uitvoerige discussie, die in alle openhartigheid werd gehouden. Het heeft geen zin om al hetgeen ge zegd werd tot in details weer te ge ven. Wij volstaan hier met enkele hoofd punten. Iedereen kon oprecht verklaren, dat men geen blaam op de vereniging wil de werpen. Men was er zelfs van over tuigd, dat zij die blaam niet verdiende, omdat de feitelijke organisatie in han den lag bij de heer Vermeulen. Met laatst genoemde (hij gaf dat ook weer ruiterlijk toe) en met mevrouw Hamaker was iedereen het eens, dat het aantrekken van het Dutch Swing College volkomen fout was geweest. Van de zijde van de standhouders werd daarbij betoogd, dat de band in ieder geval niet op een dames-beurs thuis hoort. Haar optreden werkte op de jon gelui dermate verwilderend en de la waaierige ketelmuziek aldus het be toog bracht de jonge mensen in zo'n overspannen toestand, dat men zich ge neerde voor die onbeschaafde tafrelen „Ik had niet graag gezien, dat een van mijn kinderen zich daartussen be woog", zo verklaarde een reprensen- tant van de standhouders. Men nam het de heer Vermeulen kwalijk, dat hij dat alles niet had voorzien. Hij had kunnen weten zo zei men dat het optre den van de band bij andere gelegenhe den de jongelui in overspannen toestand had gebracht. De heer Vermeulen verzekerde, dat hij daarvan nooit iets gehoord had, maar op de avond zelf had hij (te laat gewaarschuwd) nog maatregelen weten te treffen. Leden van het verenigings bestuur en de adviescommissie meen den overigens, bij alle verschrikking, die de muziek hun bezorgd had, dat het niet zo bar was als door de standhou ders werd geschilderd. De heer Vermeulen meende boven dien, dat door het optreden van de standhouders zelf, die herrie en lawaai gingen maken.tegen de muziek van de hand in, het rumoer zo oorverdovend werd. Op dat punt gaven de standhou ders toe, dat zij niet juist hadden gehan deld en zij boden daarvoor hun excu ses aan. Zij bleven echter bij hun verklaring dat er met de sterke arm moest worden ingegrepen. Sommige van hen hadden gezien, dat suppoosten lawaaischoppers bij de kraag pakten en buiten de deur zetten. De standhouders verzekerden voorts, dat er wel degelijk was geprotesteerd bij de directie en de vereniging, hetgeen door de andere party ten stelligste ont kend werd. Uit hun woorden werd dui- delpk, dat het besproken incident feite- lpk de druppel was, die de emmer met bezwaren deed overlopen. Over die be zwaren (hoofdzakelpk van organisato rische aard) werd lang en breed ge sproken, waarby bleek, dat de visie van de directie niet op alle punten even gelukkig was geweest, maar dat ook de standhouders niet altyd de juiste zakelykheid hadden betracht. De menin gen daaromtrent werden in een beslo ten vergadering uitgewisseld. Men mag de gerede verwachting koestereij, dat die gedachtenwisseling tot goede resul taten voor de toekomst zullen leiden, ten voordele van de Voorjaarsbeurs, die men in Haarlem niet graag wil missen. Ten aanzien van het Dutch Swing Col lege willen wy nog opmerken, zoals wy dat ook ter vergadering deden, dat de band een goede faam geniet, maar dat haar optreden helaas altyd ook jon gelui trekt, die men het best met swing nozems pleegt te betitelen. Van hun onfatsoen en walgelyk optreden is de Beurs mede het slachtoffer geworden. geen staat in de staat te vormen, hi aar is een (belangryk) deel van de vereni ging met een overigens geheel eigen karakter en doelstelling. Aan het begin van de byeenkomst fe liciteerde de heer H. W. van Turnhout de spreker van de avond met het fraaie succes van het Nederlands Elf tal tegen Duitsland. De heer Kruyver is namelyk naast voorzitter van de dio cesane N.K.S., voorzitter van de Keu- ze-commissie voor het nationale voet balteam. De heer Kruyver gaf vervolgens een overzicht van de historische ontwikke ling van het katholieke voetbal in Nederland. In de jaren 1910 - 1920 wer den de eerste r.-k. verenigingen voor voetballers opgericht. Het waren clubje van hoogstens 50 leden en er was geen onderscheid tussen senioren en junioren De leeftyden der voetballers variëerden ook maar /an 15 tot 22 jaar, als je ou der was begon je aan zoiets niet meer. In 1928 bedroeg het aantal leden van een katholieke voetbalclub in het bis dom Haarlem 56, in 1938 80 en thans is het gemiddeld aantal 170! Hoewel dus de katholieke voetbal sport in de jaren rond 1920 weinig te betekenen had, stelde het Episcopaat reeds in 1921 strakke voorschriften om trent de vorm en organisatie. In de ver enigingen moest een scheiding zyn tus sen spelers onder en boven de zeventien jaar, terwyl verder de katholieke sport georganiseerd diende te worden in al gemene sportverenigingen, dus geen specifieke voetbalclubs. Beide bisschop- pelyke richtlynen leverden moeilykhe- den op. De praktijk bewees dat verschil lende pas-opgerichte verenigingen zich uitsluitend by de voetbal hielden omdat het o.a. aan financiën ontbrak voor het in leven roepen van andere afdelingen. Toch ontstonden er werkelijke sport clubs door het ijverige werk van geestdriftige bestuurderen en thans ziet we in het district Haarlem meer dan een vereniging die naast de hoofdaf deling voetbal een honkbal, tafeltennis- afdeling heeft, enz. Dit is verheugend want een vereniging bindt veel meer als zy afwisseling biedt; verandering van spys doet eten, zegt het spreek woord. Bovendien wordt zo de animo om op bepaalde tyd de hoofdsport weer te beoefenen groter. Het voorschrift van de bisschoppen om de jeugd van onder de zeventien jaar in een aparte afdeling te laten voetballen was niet zo bezwaarlyk. De geestelyke overheid bepaalde in 1921 echter tevens dat het lidmaatschap van een voetbalvereniging voor die jongens vergezeld moest gaan met dat van een jeugdorganisatie, die zich bezig hield met maatschappelyke en godsdienstige vorming. De theorie was uitstekend, mar het verwachte effect bleef uit. Daarom is de katholieke voetbalorgani satie langzamerhand zelf gaan zoeken naar een vulling van de leemte, die het bisdom zonder succes had proberen te stoppen. In 1927 kwam er een leidraad voor de jeugdleiding in sportverband, die diocesane goedkeuring verwierf. Aanvankelyk werden dc heren leiders geïnformeerd over de spelregels e.d., maar later ook over de wyze van lei den, van opvoeden. De heer Kruyver schetste hoe de za ken zich nadien voorspoedig ontwikkel den. Van 1935-'39, in de jaren vóór de fusie, waarby de katholieke sportbon den plaats maakten voor de N.K.S. en de landelyke neutrale bonden de tech niek van de sport gingen behartigen, ontstond een complete oriënteringscur sus voor jeugdleiders met een reeks veelzydige onderwerpen 'over de opvoe ding van de jonge mens. De ontstane diocesane juniorencommissies werden door de bisschoppen erkend als totstand- brengsters van vormend jeugdwerk, na het gezin en de school. Na de oorlog is de taak van de N.K.S. duidelyk gesteld. Hy' werkt louter aan vullend op de organisatie van de K.N. V.B., de K.N.H.B., enz. Zoals de bis schoppen in 1921 bedoelden met de jeugdorganisatie gaat van de N.K.S. nu de leiding uit op het gebied van de geestelyke vorming van de jeugd. De landelyke bond draagt het over aan de diocesane leiding, die maakt een ver- roeg het naar buiten treden van de Haarlemse korenbond in het concertgebouw in januari j.L een spectaculair karakter, de bijeen komst van gisteravond in de muziek zaal bij Brinkman had meer een intie me sfeer, die echter in wezen, zo niet belangrijker, dan toch minstens van even grote betekenis was voor het stre ven van deze bond. Na een cursus van zestien lessen, die trouw iedere week door de heer Harry In hotel Lion d'Or te Haarlem werd dinsdagavond de jaarvergadering van de kring Haarlem der Koninklijke Ne derlandse Zwembond gehouden. Uit de jaarverslagen bleek dat de kring weder om een actief jaar had afgesloten en dat de kring er financieel niet ongunstig voor staat. De periodiek aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden: G. Voogd, voorzitter, P. Wapstra, secre taris, L. A. Roozekrans en J. G. Swier, commissarissen, werden bij akklamatie herkozen. Voor het jaar 1956 werden in de zwemcommissie benoemd: J. van Zadel, voorzitter, mej. Th. Turkenburg, P. de Bruyn, G. Oldenburg, mevrouw J. v. d. Wolde-Hüsken, J. van Lit en W. Halsema. De Polocommissie is thans als volgt: M. Th. Mauritz, voorzitter, P. Wap stra, secretaris-competitieleider, C. Zee man, penningmeester, B. Roozekrans, C. Visman, H. J. Kollerie en D. Bon- gertman. De scheidsrechtercommissie bleef onveranderd. By de behandeling van de agenda voor de Bondsvergadering kon de ver gadering zich niet verenigen met het voorstel van de soortcommissie tot het omslaan van de reiskosten voor de polo zeventallen. Besloten werd een tussen voorstel in te dienen, dat ten hoogste 10 per zevental door de bond aan de verenigingen in rekening mag worden gebracht. Als afgevaardigden ter Bonds vergadering werden genoemd: A. Sen- den, L. A. Roozekrans, J. G. Swier, C. Visman, P. van Goor, D. Forma, A. M. Heerkens Thijssen en J. J. Wen sing. Men besloot de mogelijkheid te onderzoeken of de bondstrainer in mei de trainingsuren van de aangesloten verenigingen zal komen bezoeken. Me- dewerkingwerd toegezegd aan de zwem vereniging „De Zeeschuimer" by het organiseren van een volkszwemfeest in Zandvoort. Daar HPC het jaarlijkse polotoemooi om de kring waterpolo- kampioenschappen niet meer kan orga niseren zal de kringpolocommissie deze organisatie ter hand nemen. Begin april zal een cursus tot oplei ding van waterpoloscheidsrechters wor den georganiseerd. Door HPC werden de volgende data's voor wedstrijden vastgelegd: 24 juni kringwedstrijden, 7 juli schoolwedstrijden, 10 juli dual meet HPC-HSV (Hameln), 29 juli se- lectiewedstryden en 4 augustus de 1 km- zwemwedstrijd. Bauer uit Amsterdam werden gegeven in de barre winter, werd aan een twaalf-tal cursisten een diploma uitge reikt. Het meest verheugende verschyn- sel hierbij was wel, dat de deelnemers overwegend jonge mensen waren. Er is op de bijeenkomst van gisteravond veel gesproken. De voorzitter van de korenbond, secretaris B. Stammeyer belichtte in het kort de activiteiten ge durende het afgelopen seizoen. Later op de avond bedankte hy op byzonder hartelyke wyze de cursusleider Harry Bauer, voor de voortreffelijke wyze waarop deze de stof van de cursus heeft behandeld. Harry Bauer gaf zyn laatste cursus- les, die meer dingen van algemene aard met betrekking tot de kerkmu ziek inhield. Ook hy sprak o.m. over de instelling van de kerkzanger, de ver houdingen van directeur-organist en geestelykheid, volkszang of meerstem migheid. en ten slotte over de jongens koren. De Hageveldse leraar B. Straat hof reikte vervolgens onder enkele toe- passelyke woorden de diploma's uit. Aan deze avond werd een bijzonder ka rakter gegeven door het optreden van de leerlingen der koorschool van het parochiële koor „Cantemus Domino" van de kerk van O. L. Vrouw van Al tijddurende Bijstand uit de Chassé- straat te Amsterdam, onder leiding van Harry Bauer. Ofschoon de muziek zaal van Brinkman niet bepaald uit munt door gunstige omstandigheden voor de koorzang, heeft Harry Bauer bewezen zyn jongenskoor uitstekend ge schoold te hebben. De stemmen worden bij Harry Bauer niet geselecteerd, zo als hij ons mededeelde. Alles wat zich opgeeft wordt zonder meer aangeno men. Uit dit oogpunt, bekeken heeft Bauer een zuiver idealistisch stand punt, dat geen uiterlyk effect beoogt. Het moet hem tot voldoening zijn met deze jongens tot dusdanige resultaten te komen als hy op deze avond liet ho ren. Geestelijke liederen van Bach, Bruckner, Reger, Engelse carrols en negro-spirituals werden op hoogst be schaafde wyze en vooral verzorgd tot klinken gebracht. Gaarne hadden wy Harry Bauer hiervoor een betere akoe stiek gegund. Hij oogstte by de aanwezigen echter veel dank voor de frisse jongenszang. Van de cursisten ontving hy een kos telijke mand met fruit. DE KENNEMERS—HOLLANDIA HBC—WFC VELSEN—VITESSE WIJK AAN ZEE—KINHEIM ADO—EHS NAS—HALFWEG ONZE GEZELLEN—DIO LAAKKWARTIER—WSB TYBB—HPSV SJC—DOCOS In onze wekelijkse sportrubriek heb ben wy maandag melding gemaakt van het kampioenschap van het eerste voet balelftal van de R.K.S.V. „Renova", die in november 1954 werd opgericht. Wy stelden vast, dat de jonge Haarlemse vereniging een fraaie prestatie had ge boekt door de twaalf gespeelde wed strijden in de derde klas van de KNVB, afdeling Haarlem, alle te winnen en een doelgemiddelde te noteren van 116 voor en 13 tegen. Ondanks het feit, dat „Re- nova" ontstaan is uit een splitsing in een andere katholieke sportvereniging en dit op zich zelf niet toe te juichen valt, mag men spreken van een belang- ryke aanwinst voor de katholieke sport in de Spaarnestad. Het gemiddelde aantal leden van een katholieke sport vereniging in het diocees Haarlem be draagt 170, zodat men het niet genoeg op prijs kan stellen wanneer vooruit strevende sportleiders gezonde clubs in het leven roepen, te meer omdat voor de jeugdige sportmensen de keus van op wedstrijdgebied meesprekende ka tholieke sportorganisaties te klein is. Daarom is het betreurenswaardig dat het bestuur van de K.N.V.B. in Haar lem „Renova" in haar moeilijke eerste jaren zo weinig daadwerkelyke steun heeft verleend. Hoewel er alle termen aanwezig waren om voor deze loot aan de voetbalstam verzachtende over- schryvingsbepalingen te laten gel den, mede gezien de houding in dezen van het hoofdbestuur van de K.N.V.B., hield de H.V.B. zich strikt aan de (ver ouderde) reglementen. Een ander ver zoek van de vereniging in kwestie om prioriteit by de competitie-indeling, d.w.z. plaatsing in een hogere klas dan de vierde van de H.V.B., werd na veel weifelen afgewezen. Dit verzoek was volkomen verantwoord. De jonge spe lers van „Renova" waren namelyk voetbaltechnisch veel te sterk voor de laagste afdeling, hetgeen in vriend schappelijke wedstrijden tot uiting kwam. Het standpunt van de H.V.B. deling naar districten en tenslotte ein digt men by de junioren-commissies van de verenigingen, welke dan ook de werkelijke jeugdleiding aangaat. Zy zyn van hun beleid verantwoording schul dig aan de landelyke N.K.S., zodat men en daarmee kwam de heer Kruyver op de portée van zyn betoog al niet kan spreken van een staat m de staat. De juniorencommissie wordt door de geesteiyk adviseur benoemd op voor dracht van het bestuur. Het is van be lang voor de goede verhoudingen in de vereniging dat er een paar maal in het jaar uitvoerig overleg wordt gepleegd tussen het bestuur en de commissie. Dikwyls zyn er byv. meningsverschil len in een club over het vroegtydig in schakelen van junioren in de senioren afdeling, welke geschillen een objectie ve beschouwing van beide kanten vra gen. De geestelyk adviseur speelt hierbij een overwegende rol. Hij weet het beste wat bij de vorming van de jongen in de sportvereniging in het oog moet wor den gehouden en hoe dit te realiseren is bij moeilijkheden van technische aard. Helaas is het echter dikwyls het geval dat geestelijke adviseurs door wel ke omstandigheden dan ook, weinig be lang stellen in het heil van de aan him toevertrouwde sportorganisatie. De heer Kruyver hoopte dat op den duur de G. A.'s, althans sommigen van hen, in ieder geval zoveel interesse voor hun eigen club zullen gaan tonen, dat zij zoals spr. had geconstateerd niet meer een wedstrijd van een tech nisch beter spelend elftal prévaleren bo ven die van de club, waarvan zy de raadsman zijn. was te verdedigen, maar het had van meer inzicht getuigd, wanneer de voet balleiders een meer soepel beleid had den toegepast. De motivering was, dat er vroeger ook nooit automatische pro motie was toegepast, wanneer een elf tal te sterk speelde voor een bepaalde klas. Maar tenslotte zyn de afdelings besturen onlangs ook volkomen meege draaid met de ontwikkeling van ama teur- naar beroepsvoetbal. Aan de ene kant toont de H.V.B. zich dus uiter mate conservatief en aan de andere kant vol begrip voor een moderne, noodzakelyke ontwikkeling. Aangaande deze zaak hebben wy de mening gevraagd van de voorzitter van de diocesane N.K.S. in Zaandam, te vens voorzitter van de Keuze-Commis sie voor het Nederlands Elftal, de heer G. Kruyver. Hy vond het geval „Re nova" duiden op een conservatieve in stelling van het afdelingsbestuur, juist in deze tyd. In Noord-Holland, aldus de heer Kruyver, werd „Wit Geel Wit" opgericht, dat officieel ook in de laag ste klas moest beginnen, maar na eni ge vergaderingen besloot men de club in de tweede klas van de bond een kans te geven. En zo was het spelplezier voor de voetballers van die vereniging veel groter wegens de gelykwaardige tegenstand en waren de teams in de nog lagere klassen niet reeds by voorbaat uitgeschakeld door het meespelen van het sterke elftal. De zaken liggen by „Renova" volgens de heer Kruyver het zelfde. De ploeg werd verleden jaar direct kampioen van de vierde klasse met byna 100 doelpunten vóór. dit jaar was de titel na twaalf wedstryden een feit. De heer Kruyver meent, dat de voet balsport niet gediend is met starre vasthouding aan tradities en een vage angst voor konsekwenties, die 'n maat regel als automatische promotie zou kunnen hebben. (Niet officiële Vorig Opening slot 21/3 3% Ned. 1953 102% 3% Ned. 1953 100% 3% Ned 1948 97 3% pCt. Ned 1950 97% 97 9 97 4 3% Ned. 1954 97% 3% Ned. 1955 97% 97% 3-3% Ned. 1947 984s 98% 3 Ned. 62-64 beL lac. 98H Inschr. Grtbk. 1946 3 pCl 964, Ned. Handel Mij. cert 222% 328% AJLO. 328 Van Berhel's Patent 184% Caivé-Delft eert 319% Van Gelder Ron. Hoogovens cert 310% Unilever Cert 370% 371 Ned. Kabel 344 Philips 341% 347 Nieuwe Philips 3464, 342 Kon. Petroleum 700-4, 702% .Amsterdam" Rubber 112%-% 114 HolL Amerika Ljjn 204% 206 Kon. Ned. Stoomb Mu 205% 205% Ned. Scheepv. Unle 202 7 8 203% H.VJL 135% 135 Deli Mtj. Cert 140 143% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Com Genera] Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater ÜA Steel Stemming: goed 19/3 86% 162% 80% 644, 49% 146% 93% 48% 48% 91% 79% 57% 112% 43% 59% prijshoudend. 20/3 81% 165% 79% 64% 48% 144% 92% 49 49 92 80% 57% 113% 44% 60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3