Naar wettelijke regeling van de bloedproef Medische stand akkoord Arbeiderstekort zal in 1956 nog weer 84.000 bedragen GRIEP! (C hefarme 4 Vraas Antwoord Verdronken stad aan de Golf van Bengalen Praalwagens van graniet uit de zevende eeuw SCHEEPVAARTBERFCHTEN r 'mmm. 1 Wtm Bijeenkomst Veilig heidsraad over Palestijnse kwestie en Impressies uit Indië V NJ J WOENSDAG 21 MAART 1956 PAGINA 4 Liever niet van eigen patiënt i lllll N Sfe»: m SI? tym&gfgp Metaal- en bouwvak vooral gedupeerd Nederlander omgeko men in Duitsland (Binnenkort communistisch atoominstituut? Verzoek van de V.S. Zomerhuisje Afspraak Emigratie Inzegening Pater-kapelaan Testament Vakantietoeslag Levenslang Omstandigheden Sint-Nicolaasfeest Beroepskeuze Nieuwe spelling MARiKTBER ICHTEN (Van een onzer redacteuren) Naar wij vernemen is een proef van een voorontwerp, dat de kwestie van de zogenaamde bloedproef wettelijk wil regelen, voor advies gezonden naar de Koninklijke Maatschappij tot bevorde ring van de geneeskunst. In het dage lijks bestuur van de maatschappij is dit voorontwerp aan de orde geweest. Men zal, zo vernemen wij, zich er nog nader over laten voorlichten en zich er over beraden. Men verheelt zich niet, dat men prettig gestemd is over het feit dat men betrokken is in het voor overleg. De wetgever kan op een con amore medewerking van de Maat schappij rekenen. Het ligt, zo komt ons verder ter ore, in de bedoeling, de weggebruiker van wie verondersteld wordt dat hij te veel alcohol tot zich genomen heeft, te ver plichten zich aan een bloedproef, waar door het alcoholgehalte van het bloed bepaald wordt, te onderwerpen. Een percentage van anderhalf pro mille is de grens boven welke de weggebruiker niet in staat wordt geacht zijn vervoer middel redelijk te kunnen besturen. Dit wordt ook nu, zonder wettelijke rege ling, aangenomen. Er zal voorts waar schijnlijk een minimum percentage van een half pro mille worden vastgesteld. Tót dit percentage zal het gebruik van alcohol niet zo schadelijk kunnen zijn, dat de deelnemer aan het verkeer ge acht wordt gevaar op te leveren. Verwacht wordt, dat de artsenwereld met deze wettelijke regeling akkoord kan gaan. De arts kan wel niet ver plicht worden een bloedproef te nemen, maar men mag, als de wet eenmaal is aanvaard door de volksvertegenwoor diging, aannemen dat de artsen hun medewerking er aan zullen verlenen. Een verplichting kan de arts moeilijk aanvaarden: h(j is geen verlengstuk van het politie-apparaat. Maar, gezien het grote belang van het paal en perk stellen aan het alcoholisme op de weg, kan men wel alle medewerking ver wachten. Dit wordt met enige nadruk gezegd, omdat kort geleden de artsen van Hoo- gezand unaniem hebben geweigerd hun medewerking te verlenen aan de bloed proef. In het algemeen stuit men zel den of nooit op verzet van de zijde der artsen, maar in Hoogezand maakte men vooral tegen het nemen van deze proef bezwaar omdat het hier ging om patiënten van de huisartsen. De des betreffende artsen waren van mening, dat met het bekend maken van het resultaat van de bloedproef aan het beroepsgeheim geweld werd aange daan. In artsenkringen, waar wij de ze zaak ter tafel hebben gebracht, is men echter van mening dat een beroep op het beroepsgeheim moeilijk kan wor den gedaan. Wel voelt men veel voor de opvatting dat de arts niet van zijn eigen patiënt een bloedproef ter vast stelling van het alcoholgehalte behoort te nemen. In de verhouding arts-pa tiënt is er sprake van een 'zodanige mate van vertrouwen, dat deze door het nemen van een dergelijke proef geen gevaar mag lopen. Daarom zou men, bij alle mede werking die men bereid is te geven, graag zien, dat de wet de mogelijk heid open laat, dat een arts die de gene van wie een proef moet worden genomen, goed kent, kan weigeren de bloedproef te nemen. Zou een weggebruiker om principiële redenen weigeren zich aan een derge lijke proef te onderwerpen, dan zal hij dit zelf voor de rechter moeten verant woorden, met het risico, dat alcohol misbruik wordt aangenomen, terwijl een bloedproef anders zou kunnen uitwijzen. Zou hij om medische redenen bezwaar maken, dan kan de arts uitmaken of deze grond dwingend genoeg is om het onderzoek achterwege te laten. HHH-' Igp. x Vv V f|P§ll|f!§C-s '5 -• xj. x..-« ■;;V' a -•••- ln de haven van Rotterdam is dinsdag de Amerikaanse onderzeeboot „Grena dier" aangekomen voor een bezoek van enkele dagen aan de Maasstad. Men ziet hier het schip tijdens het afmeren. Voor 1956 wordt een tekort aan man nelijke arbeidskrachten In ons land ver wacht van 56.000, ongeveer gelijk aan het geconstateerde tekort in 1955, terwijl er aan ca. 28.000 vrouwelijke arbeids krachten gebrek zal zijn. Dit wordt me degedeeld in de arbeidsmarktbeschrij ving over 1955 van het directoraat voor de arbeidsvoorziening. De tekorten aan mannelijk perso neel liggen voor 55 pet in de hogere beroepenklassen. Wat betreft de be roepen treden vooral de metaalvakar beiders en de bouwvakarbeiders op de voorgrond. Bijna de helft van het tekort aan vrouwelijke krachten be staat uit huishoudelijk personeel en arbeidsters voor de confectiefabrie ken. De mannelijke beroepsbevolking nam in 1955 toe met 32.000 tot 3.146.000. In 1956 wordt eenzelfde toeneming ver wacht. In de drie noordelijke provincies en in Zeeland nam de beroepsbevolking weinig of niet toe, doordat het geboorte overschot praktisch geheel wordt ge compenseerd door het vertrekoverschot. In Noord-Brabant en Limburg daaren tegen nam de beroepsbevolking zowel in absolute zin als relatief sterk toe door de hoge geboortecijfers in deze provincies. In Limburg is daarnaast sprake van een belangrijk vestigings overschot, evenals in Overijssel en Zuid- Holland, hetgeen in laatstgenoemde pro vincie een compensatie vormt voor het vrij lage geboorteoverschot De omvang van de vrouwelijke be roepsbevolking bedroeg in 1955 naar schatting ongeveer 989.000. Van 1955 op 1956 wordt een uitbreiding met onge veer 15.000 verwacht. Aannemende dat de gunstige con junctuur zal aanhouden, wordt voor 1956 een toeneming geraamd van het aantal arbeidsplaatsen met 52.000, waar van 37.000 voor mannen en 15.000 voor vrouwen. De verwachte stijging van de werkgelegenheid in 1956 zal vooral in de nijverheid geschieden, waarbij de metaalnijverheid, de bouwnijverheid, de voedings- en genotmiddelenindustrie en de kleding- en reinigingsindustrie de voornaamste plaats innemen. Ook in de dienstensector mag een belangrijke uit breiding van de werkgelegenheid wor den verwacht, die zich voornamelijk zal voordoen in de verkeerssector en de handel. In de landbouw daarentegen zal onder invloed van de toenemende mechanisatie en rationalisatie de werk gelegenheid dalen. De verwachte uitbreiding van de werkgelegenheid zal, gezien de verde ling van de ontwikkeling in de onder scheidene sectoren, het grootst zijn in de provincies Zuid-Holland, Noord-Bra bant, Gelderland, Noord-Holland en Limburg. Alleen in Zeeland wordt door de teruggang van de werkgelegenheid in de nijverheid en de landbouw een vermindering van het totaal aantal ar beidsplaatsen tegemoet gezien. De 37-jarige A. R. uit Bameveld is gistermorgen vroeg omgekomen bij een auto-ongeluk op de autoweg Keulen Frankfort in de buurt van Deesen. De vrachtauto, waarin hij als bijrijder zat, reed op een geparkeerde Duitse vracht auto met aanhangwagen in. De chauf feur v. L. werd zwaargewond in het ziekenhuis te Dierdorf opgenomen. Bei de voertuigen werden zwaar bescha digd. De Nederlandse auto was eigen dom van een bedrijf te Barneveld. Geleerden en vertegenwoordigers van de regeringen van elf communistische landen zijn gisteren te Moskou bijeen gekomen om te spreken over de op richting van een communistisch insti tuut voor kernonderzoek, aldus meldt raiio-Moskou. De deelnemende landen zijn: Albanië, 3ulgarije, communistisch China, Hongarije, Mongolië, Noord-Ko- rea, Oost-Duitsland, Polen, Roemenië, de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije. De V.S. hebben gisteravond verzocht om een ,,zo spoedig mogelijk" te hou den bijeenkomst van de Veiligheidsraad der V.N. over de toestand in Palestina. Het verzoek werd gedaan in een brief aan de voorzitter van de Raad, de En gelsman Sir Pierson Dixon. In de brief gaven de Verenigde Sta ten verder uiting aan hun bezorgdheid met betrekking tot de recente ontwik kelingen in en rondom Palestina Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nég krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chelarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen (alen! am BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN BS rt. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vrtgenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt rich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bii de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. P. W. v. D. Mijn getrouwde zoon bewoont wegens de woningnood een zomerhuisje voor de contractuele prijs van ƒ5 per week. Hij moet echter ƒ10 betalen. Omdat zij nu inwoning kunnen krijgen bij een zus ter van hem, willen zij het zomer huisje dat contractueel gehuurd Is tot mei a.s. nu verlaten, moeten zij nu de huur blijven doorbetalen tot mei of kunnen zij zonder meer ver trekken? Antwoord: Dat lijkt ons een vreemde geschiedenis. De huurprijs bedraagt 5 maar zij betalen 10 per week. Hebben zij daar kwitanties van? Het zou natuur- lijk erg dom zijn om 10 te betalen zonder een bewijs tot dit bedrag te vragen, want dan hadden zij een mooi bewijs, dat de huiseigenaar ver bui ten zijn boekje is gegaan en zal hij in elk geval wel eieren voor zijn geld kiezen als hem wordt duidelijk gemaakt, dat hij steeds (hoe lang al??) veel te veel heeft ontvangen. Wjj raden u aan hem dit maar eens voor te houden, want als u naar de huuradviescommissie gaat, zal hij ontegenzeggelijk de kous op z'n kop krijgen. Laat ons desgewenst maar eens horen of u betalingsbewij zen hebt ontvangen voor 10 of ƒ5 per week, want dit maakt heel veel verschil. Een contract is nl. een con tract dat moet worden nagekomen, maar als de andere partij buiten dit contract is gegaan, is hij natuurlijk eveneens fout. Wij zouden dat contract echter ook zelf moeten zien, dan kun nen wij alles beter beoordelen. J. C. S. 2 oktober 1955 kreeg ik ontslag, daar het karweiwerk afge lopen was. Ik kreeg na een week ander werk, waarbij ik de voorwaar de stelde, dat ik het tijdelijk aan nam, omdat er op karweiwerk meer wordt verdiend. Zo werkte ik daar enige maanden. Op 7 februari kreeg ik bericht, dat ik op 13 februari weer op het karweiwerk zou kun nen komen waarna ik 8 februari dit bericht doorgaf aan mijn werkge ver. Deze nam geen genoegen met mijn vertrek op de dertiende, ik zou wel op de 20ste weg kunnen gaan. Dat heb ik natuurlijk niet ge daan, er was Immers een afspraak. Nu wil die werkgever mij vervol gen. Wat staat mij te doen? Antwoord: Het beste is, dat u zich wendt tot het gewestelijk arbeidsbureau, afdeling ontslag. Ongetwijfeld zal men u daar in deze aangelegenheid willen helpen. Ons inziens hebt u in deze aangelegenheid gelijk: er was een over eenkomst voor bepaalde tijd of onder ontbindende voorwaarde en dan was geen opzeggingstermijn nodig. A. H. de KI. wil emigreren en wenst enige inlichtingen omtrent emigratie, borgstelling e.d. in te winnen. Antwoord: Daar vragensteller in Noord- wijkerhout woont adviseren wij hem zich te richten tot de R.-K. Emigratie stichting, Prinsen Bolwerk 1, Haarlem. G. van W. Bij herhaling lees ik, wanneer er sprake is van een ka tholiek huwelijk „Inzegening in de kerk om uur". Volgens mü is het woord „inzegenen" hier min der juist. Antwoord: Strikt genomen hebt u gelijk. Het wezen van het sacrament van het huwelijk is, dat het door de huwenden zelf aan elkaar wordt toegediend. „In zegening" is daarvoor geen goed woord. Wanneer men van „inzegening" spreekt doelt men echter op de zegen die de priester aan de huwenden, speci aal aan de bruid geeft. Maar dan rijst het bezwaar, dat het minder belangrijke (de zegening door de priester) wordt vermeld, maar dat het wezenlijke (de sacramentstoediening) wordt verzwe gen. Onze conclusie is: wanneer men eery beknopte formulering wenst, die aan de werkelijkheid niet te kort doet, zou men kunnen spreken van Huwe lijkssluiting in de kerk m uur. Het woord „huwelijkssluiting" of de uitdrukking „het huwelijk zal worden geslotenlaat ruimte voor de inter pretatie van „sacramentstoediening door de huwenden zelf." Abonnee Ik ben gehuwd en heb 2 zoons en 1 dochter. Aangezien de laatste het iiiet breed heeft, wilde ik haar tot enige erfgename benoe men. Moet ik daar de zoons in ken nen en is een testament nodig? Hoe veel bedragen de successierechten over een erfenis van 3.000,-. Antwoord: Aannemende dat uw zoons geen afstand zullen doen van hun recht, doet u het beste een testament te ma ken. Aan de legitieme portie van uw zoons kunt u niet komen, doch op deze wijze kunt u althans bereiken, dat uw dochter méér krijgt dan in het geval u geen testament maakt. U hebt hier voor de notaris nodig, u zowel als uw echtgenote. Het door u gevraagde recht bedraagt 120,-. H. J. J. Ik werk een halve dag by een apotheek van 8 tot 2 uur te gen een vastgestelde vergoeding per maand. Gewoonte is 11 dagen va kantie, kom ik nu ook in aanmer king voor uitkering vakantietoeslag en voor welk percentage? Antwoord: Een lastige vraag, want een halve dag per week werken is niet bijs ter veel voor het salaris dat u ver dient. Of hebben wij uw vraag verkeerd begrepen, dat is ook mogelijk. U doet er verstandig aan eens even aan te lopen bij de arbeidsinspectie in uw woonplaats, Tesselschadestraat 9, daar kan men na gehouden onderzoek u vol komen inlichten. 95D Cooyeighi P. 8 So* 6 Cooo«hog«A cospêr „Ach mannie, draag dit pakje, een vinger wil je? Ik zie, je hebt nog vrij A. S.In mijn woonplaats hebben wij een geestelijke, die tot een be paalde orde van paters behoort, maar in de parochiële zielzorg fun geert als kapelaan. Hoe is zijn aan spreektitel? Antwoord: Men voege zich naar het algemeen gebruik: een geestelijke, die tot een kloosterorde of congregatie be hoort, wordt over het alge meen als pater aangesproken, ook wanneer hij in de parochiële bediening als kapelaan werkzaam is. Is hij pas toor dan pleegt men hem als pastoor aan te spreken. J. H.: 1. Hoeveel jaar is de ge vangenisstraf by levenslang zonder gratie? 2. Onder welk soort hemellichamen valt de zon? Antwoord: 1. Precies zoveel jaren als de gevangene na zijn gevangenname nog te leven krijgt. 2. De zon is een ster P. G.: Als men in een krankzinni gengesticht verpleegd is geweest en men is daardoor niet op de hoogte van een wetswyziging, kan men dan onmiddellijk een proces-verbaal krijgen, wanneer men misdoet te gen de gewyzigde wet, of moet de verbalisant het by een waarschu wing laten? Antwoord: Wy vermoeden, dat een verstandige agent, wanneer hij met de omstandigheden op de hoogte is, daar mede rekening zal houden. Dat zal ook de rechteriyke macht doen, wanneer de zaak eventueel voor de rechtbank zal dienen. J. van den D.: Waarom wordt door iedereen op de wereld het Sint Ni- coiaasfeest gevierd als het feest van een goede man en schenkt men el kaar gaven juist op die dag? Er zijn immers in de loop der tijden zoveel mensen geweest, die goed gedaan hebben? Hun dagen viert men niet op die manier. Antwoord: Bijna nergens ter wereld kent men het Sint Nicolaasfeest zo pre cies als wij dat in Nederland kennen. In de angelsaksische landen kent men wel de figuur van Santa Claus, maar deze is niet onze bekende goedheilig man doch een soort kerstman, die met het kerstfeest als geschenkengever op treedt. Overigens berustten de Sint Ni- colaasgebruiken en daarmede te verge lijken folklore op gebruiken en tradi ties, die tot diep in het verleden terug reiken en waarvan de historie niet in een paar woorden is weer te geven. Eveneens moet uit een min of meer toevallige historische groei worden ver klaard dat juist Sint Nicolaas is uitver koren tot legendarische schenker van goede gaven. W, N.: Vraagt naar het adres van een r.-k. bureau voor beroepskeu ze. Antwoord: Omdat u in Lisse woont, is voor u het meest aangewezen bureau het te Haarlem gevestigde r.-k. bureau voor beroepskeuze, Prinsen Bolwerk 1 (spreekuur donderdags van 7 tot 8 uur 's avonds). P. S.: Is er een boekje dat voor niet scholieren (pas van school) op begrypeiyke wijze de nieuwe spel ling uitlegt. Antwoord: In iedere behoorlijke boek handel zijn over de nieuwe spelling tal rijke handleidingen, brochures enz. te verkrijgen. Mahabalipuram (Madras), Temidden van hoge cocospal- men, volop bloeiende camelia struiken en allerlei soorten cactussen vindt men de laatste res ten van de verdronken stad Maha balipuram. Uit de overbiyfselen valt af te leiden, wat een rijke cultuur in dit deel van Zuid-Indië dertien eeu wen geleden bestaan moet hebben. De kolossale beeldhouwwerken die door de woeste kracht van de zee gespaard gebleven werden, zijn kunsthistorische monumenten van de grootste betekenis. Maar men hoeft geen kunsthistoricus te zyn om onmiddeliyk getroffen te worden door de intensiteit waarmee de 7e eeuwse beeldhouwers hun fantasieën in het harde graniet hebben uitge drukt. Mahabalipuram kan men per auto vanuit Zuid-Indië's grootste stad, Madras, in ongeveer twee uur berei ken. Het een mooie tocht door lichtgroene rijstvelden er langs le men met palmbladeren bedekte hut ten. De weg is goéd, maar men kan niet hard rijden. De vrouwen, die met hun waterkruiken op het hoofd naar de dichtstbijzijnde put wendelen, lo pen liefst midden op straat. De voer lieden van de door twee „bullocks" een soort ossen getrokken kar ren plegen allerminst links te hou den, en hier en daar doet een koe een dutje. De grootste obstakels zijn echter de kudden rood-bruine geiten, die op de meest ongelegen ogenblik ken willen oversteken. Maar met heel veel getoeter komt men ten slotte dan toch op de plaats van be stemming. Mahabalipuram betekent: „De stad van de machtigen" en de plaats ontleent deze naam aan het feit dat hier van ongeveer 600 tot 1000 de vorsten van de dynastie de. Pallava's hun zetel hadden. In deze periode was het ook dat schepen vanuit de haven van deze stad naar Cambodja en Java voe ren. In de verspreiding van de In dische cultuur over de Indische Oceaan heeft aldus Mahabalipu ram een grote ïol gespeeld. Het grootste deel van de vroegere stad is inmiddels door de zee ver slonden, maar het weinige dat er bleef staan is een bezoek ten volle waard. De sculpturen die men hier bewonderen kan, zijn tegelijk simpel en majestueus. En al ont gaan de 20e-eeuwse westerse toe schouwer indier hij niet een zeer diepgaande studie gemaakt heeft van het Hindoeïsme uiter aard vele fijne bijzonderheden, toch kan hij de kunstenaar van zo veel eeuwen geleden tot op grote hoogte volgen en begrijpen. B(j een bezoek aan Mahabalipu ram brengt men u eerst naar „De vijf praalwagens". Het zijn meer dan tien meter hoge uit n „■«nieten rots gehouwen kunstig bewerkte tempels, gemaakt naar het model van de houten tem pels die in processies op rijdende onderstellen plachten meegevoerd worden. Deze tempels zijn gewijd aan de voornaamste helden van het grote Indische epos Mahabharata. De mooiste van deze praalwagens, of ratha's, is die van Dharmarajah. Men heeft er een houten trapje te gen gezet, zodat men de twee gale- rijen kan bereiken die op verschil lende hoogten langs de overkoepe ling van het monument lopen. Zo is men in staat om bijvoorbeeld een afbeelding van de god Shiva, die in een ris is aangebracht, van dichtbij te bezien. De vijf ratha's omringen drie kolossrie diervoorstellingen: een meer dan levensgrote olifant, een enorme leeuw, wiens forse nek en zware poten een uitzonderlijke kracht suggereren, en een even om vangrijke liggende koe. De beeld- houwkunstige kwaliteiten van vooral de schoonheid van deze granieten fi guur is werkelil'- onvergetelijk. Enkele tientallen meters van de praalwagens vindt men in een grot-tempel, gebouwd onder de heuvel waarop nu een vuurtoren gebouwd is, een tweemaal levens grote afbeelding van de slapende god Vishnu. Een oude vrouw licht ons met een olie-lamp by opdat wij de fraaie trekken van het beeld kunnen onderscheiden. Vervolgens worden we buiten gekomen bij zonder getroffen door de voorstel ling op een der rotswanden, die betrekking heeft op gebeurtenis sen uit het leven van de god Khrishna. Bijzonder aardig is het detail dat ons een man toont die een koe melkt, terwijl de koe haar pas geboren kalf likt. Tenslotte brengt men ons naar de „Kusttempel", een bouwwerk dat aan de uiterste rand van de zee staat, en dat nu door rotsblokken tegen verdere vernielingen door de branding beschermd wordt. Het is de laatste overgeblevene van zeven pagoda's, die eens in Mahabalipu ram gestaan moeten hebben. De an dere liggen in de verdronken stad. De koningen uit het Huis Pallava, die vele honderden jaren geleden re geerden over wat nu ongeveer de staat Madras Is, hebben zich voor de jntwikkeling van de Zuid-Indi sche beeldhouwkunst grrote verdien ste.. verworven, door de schepping van de kunstwerken van Mahabali- 'uram mogelijk te maken. (Men heeft wel verondersteld dat zij hier een soort academie voor beeldhouw kunst in stand hielden). Van het hoge niveau dat de Indi sche beeldhouwkunst reeds in de 7e eeuw bereikte, leggen de tempels, die hier 80 km ten zuiden van de stad Madras, in een zeer dun be volkte streek liggen, op indrukwek kende wijze getuigenis af. HANS BRONKHORST Een der vijf praalwagens van Mahabalipuram. Rechts een levensgrote olifant, eveneens een voorbeeld van zevende-eeuwse Zuid-Indische beeldhouwkunst. ALPHARD 22 te Las Palmas verw. BANKA 21 te Amsterdam. BOSKOOP p. 21 IJmuiden n. Antw. BREDA 21 te Antwerpen. CORILLA 20 van Miri n. Geelong. EEMLAND p. 21 Burl. n. Recife. ESSO AMSTERDAM 21 te Antwerpen. ESSO NEDERLAND 21 te Banlas. GADILA 20 van Lombok n. Portmorresby. HERSILIA p. 21 Hatteras n. Pt. Prince. JAPARA KRL. p. 20 Sabang n. Colombo. KABYLIA 20 van Miri n. Geelong KELLIA p. 21 Tersch. n. Hamburg. KERTOSONO 20 van Assab n. Pt. Sudan. KOTA GEDE 20 van Bintang n. Tan dj. Mani. KRYPTOS p. 21 Minikoi n. Aden. LEMSTERKERK p. 21 Dungen. n. Mars. LETO 21 te Fremantle. LIEVE VROUWEKERK 21 te Hamburg. LUTTERKERK 21 te Abadan. MAASLAND p. 21 Burl. n. Las Palmas. MAPIA 20 te Pt. Said. NIEUW AMSTERDAM 20 van Cristobal n. Kingston. OOSTKERK p. 21 Kp. Gata n. Antw. OOTMARSUM 20 te A'dam. ORANJE 20 te Singapore. OUWERKERK p. 21 Ceylon n. Penang. OVERIJSEL 20 van Dairen n, Shanghai. PIETER S 20 te Amsterdam. STAD SCHIEDAM p. 21 Gibr. n. Savona. STRAAT BALI 21 te Yokkaichi. STRAAT MAKASSAR 21 te Penang. TABIAN 21 te Singapore. TAWALI 21 te Bombay. TJILUWAH 21 te Singapore. VAN NOORT 21 te Brisbane. WELTEVREDEN p. 21 Kp. St. Vine, naar Rotterdam. WONOGIRI p. 21 Kreta n. Alexandrië. ALBLASSERDIJK p. 21 IJmuiden n. Antw. ALHENA 20 te Rio Janeiro. ALDABI 20 te Bahia. ALPHACCA p. 21 Rio Jan. n. Vittoria. ALWAKI 20 te Bremen. ANNENKERK p. 21 Kp. St. Vine, naar Marseille. ANGOLAKUST p. 21 Burl. n. Dakar. AMSTELLAND 19 te Hamburg. ATLAS p. 21 Kp. St. Vine. n. Napels. AENEAS 20 te Izmir. AMSTELDIJK p. 19 Lands End n. Hav ALCHIBA p. 21 Ouess. n. Melb. AMSTELVLIET p. 21 Kp. Bon n. Gdynia. ALAMAK 21 te Antwerpen. ABBEKERK 20 te Genua. CALTEX DELFT p. 21 Ouess. n. Sidon. CALTEX PERNIS p. 21 Aden n. R'dam. CALLISTO 20 op 350 mijl zw. Lands End naar Halifax. DIDO 21 te Amsterdam. DORESTAD p. 21 Kreta n. Gibraltar. DELFT 19 van Pto. Limon n. Matanzes. DUIVENDRECHT 19 op 350 mijl z.o. Cape Race naar Hamburg. DONGEDIJK p. 21 Cartag. n. Curacao. DAPHNIS 20 te Rotterdam. EENDRACHT 20 te Poti. ELSENBURGH 20 te Duinkerken. ESSO DEN HAAG p. 21 Ouess. n. Antw. FLEVO 21 te Kopenhagen. FRIESLAND 20 te Napels. FARMSUM 26 te Havre verw. GHAVELAND 20 te Vittoria. GAROET 19 te Ho Ho. GAASTERKERK 20 te Marseille. GRAVELAND p. 21 Pto. Alegre n. Ilheos. HECTOR 21 te Bremen. HERMES p. 20 Azoren n. La Guaira. HESTIA 21 te Paramaribo. HEELSUM 20 te Bremen. IVOORKUST 20 te Lobito. II,OS 20 van Gothenb. n. Amst. KRYPTOS p. 20 Ceylon n. Aden. KERMIA p. 19 Scilly n. Punta Card. KORENIA 21 te Stockholm. KALINGA 20 te Suez. KORATIA 21 te Geelong verw. KENIA p. 20 Ras Madraka n. Ummsald. LAWAK 20 te Cristobal. LUNA 21 te Hamburg. LOENERKERK 20 te Bahrein. LINDEKERK p. 21 Perim n. Suez. MANTO 20 te Amsterdam. MALVINA 19 van Niigata n. Miri. MIJDRECHT p. 20 Hatteras n. Caripito. MENTOR 20 te Rotterdam. MACOMA p. 19 Martinique n. Curacao. MOORDRECHT 20 te Pta. Cardon. NIGERSTROOM 19 te Takoradi. NIEUW HOLLAND 20 van Sydney naar Brisbane. OSIRIS 20 te Maracaibo. PRINS WILL. v. ORANJE 22 te Havre verwacht. ORION 20 te Malta. PAPENDRECHT 22 te Aruba verw. PRINS WILLEM III 22 te Halifax verw. PRINS WILLEM II 21 te Bremen. PEPERKUST 21 te Amsterdam. ROGGEVEEN 21 te Kobe. RONDO p. 20 Sabang n. Colombo. REMPANG 20 te Antwerpen. RADJA p. 21 Pt. Sudan n. Suez. RIJNLAND p. 21 Madeira n. Amsterdam. STRABO p. 21 Kp. St. Vine. n. Savona. STAD ALKMAAR 21 te Hamburg. SCHOUTEN p. 21 Colombo n. Slngap. SCHERPENDRECHT p. 21 Ouess. n. New Orleans. SARPEDON 20 te New Orleans. SALATIGA 20 te Colombo. STATUE OF LIBERTY 19 van Banias n. Fawley. STRAAT BANKA 20 te Surabaia. SIBIGO 20 te Biak. SHERATAN 20 op 500 mijl wnw Tristan da Cunha naar Kaapstad. STRAAT SOENDA 19 op 600 mijl nw. Trist. da C. n. Rio Jan. STAD ROTTERDAM 21 te Hampton R. STENTOR 20 van Pta. Cardon n. De- merara. TJIBODAS 20 te Surabaia. TRAJANUS 19 te Hamburg. TOMINI p. 21 Kreta n. Prt. Said. TIBIA p. 20 Kaap Kalhat n. Fao. TANKHAVEN I p. 19 Linga n. Bangkok TJIPONDOK 20 te Bintang. TIBA p. 20 Bermuda n. Denemarken. THALETAS 21 te Cuta. TJ1WANGI 20 te Muntok. TALISSE 19 te Belawan. TITUS 20 te Rotterdam. VAN HEUTSZ 21 te Belawan. VAN LINSCHOTEN 20 te Calabar. WOENSDRECHT 20 te Suez. WITMARSUM p. 20 Beaumont n. Houst WAAL 20 te Haifa. WESTERTOREN p. 20 Belem n. Curacao ZIJPENBERG p. 20 Oporto n. Pepel. JASSAGIERSSCHEPEN BLOEMFONTEIN 20 te Kaapstad. BOSCHFONTEIN p. 21 Kreta n. Prt. S. JOH. V. OLDENB. p. 21 Alg. n. Amst. ORANJEFONTEIN p. 20 Kp. Verde naar Kaapstad. ORANJESTAD 19 van Barbados n, Mad SIBAJAK p. 21 Kreta n. Prt. Said. WILLEM RUYS p. 21 Kp. Bon n. Prt S. ZUIDERKRUIS p. 21 Aden n. Amst. KAASMARKT BODEGRAVEN, 20 maart. - Aanvoer 14 partijen. Noteringen: le soort f 2.25—2.32, 2e soort f 2.20—2.24. VEEMARKT ROTTERDAM 20 maart. Aan voer in totaal 6762. Weektotaal 8434. Vet te koeien en ossen 750. Gebruiksvee 1691. Idem t.b.c.-vrij 1521. Vette kalveren 90. Graskalveren 343. Idem t.b.c.-vrij 322. Nuch tere kalveren 2818. Varkens 239. Biggen 295. Paarden 219. Veulens 13 Schapen of lam meren 177. Weide/zuiglammeren 66. Bok ken of geiten 56. Vette koeien, prijs in cents per kg, resp. le, 2e en 3e kw. 294320 270 —290 254—270, vette kalveren 290—310 260 -280 230—250, slachtpaarden 250 240 220. Graskalveren, prijs in guldens per st., resp. le, 2e en 3e kw. 475 375 275, nuchtere kal veren 50 46 40, varkens (lev. gew.) 55 50 45, schapen 155 125 100, lammeren 140 115 95. kalf- en melkkoeien 1150 960 730, vare koeien 880 750 625, vaarzen 800 680 580. pinken 500 425 350. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN - 20 maart. Aanvoer 197. Noteringen: grossiers- varkens f 1.701.75, slagersvarkens f 1.74 1.76, zeugen f 1.47—1.52. KATOENNOTERING ROTTERDAM 20 maart. U.S.A. strict middling 11/32 Inch staple f 3.31% (3.471/2Mexicaanse strict middling 1—1/32 inch i 3.14% (3.22%) p. kilogram. GRAANBEURS GRONINGEN 20 maart. - Noteringen: Rode tarwe f 24.50—26.35, zo- mergerst f 24.75—24.75, extra f 25.75— 26.50, witte haver f 22—24.50, extra f 25— 26 groene erwten f 32.30—38.30, blauw maanzaad f 154—178, lijnzaad f 52.50— 60.25. den f 350375 p. st„ stil. Pluimvee: 2100 otKUr kippen en hanen (witte en rode) f 1.95 —2.10 per kg, 450 oude kippen en hanen (blauw) f 2.102.25 p. kg, 350 jonge hanen (blauw) f 2.102.40 per kg, 1900 jonge ha nen (witte en rodel f 1.60—2.10 p. kg. 300 konijnen f 3.00—7.25 p. st. RUBBERTEEM1JNMARKT AMSTERDAM 20 maart. Stemming: lusteloos. Omzet: ni hil. Noteringen: juli-sept. 2.65% (2.66Ijrest onveranderd. COPRATERM1JNMARKT AMSTERDAM - 20 maart. Stemming: kalm. Omzet: nihil. Noteringen: mrt., apr., mei, juni, juli, aug. 67 (67), sept., okt„ nov., dec., jan. febr. 663,4 (66%). MAÏSTERM1JNMARKT ROTTERDAM, 20 maart. Noteringen: mrt. 25.75 (25.60), mei 25.921/2 (25.80), juli 25.50 (25.32%), <ept. 25.40 (25.15). DONDERDAG HILVERSUM 1 402 m. - AVRO: 7.00 nws., 7.10 gym., 7.20 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nws., 8.15 gram. 9.00 gym., 9.10 vrouw, 9.15 gram.. 9.40 prot. pr., 10.00 gram., 10.50 kleuters. 11.00 i«?nn raa^e- 11,15 kamerork en solist. 12.00 orgel en saxofoon, 12.25 ln 't spion- netje, 12.35 lichte muz., 12.50 bedrijfsle ven, 13.00 nws., 13.15 gram., 13.20 Metro- pole-ork., 13.55 koersen, 14.00 gram., 14.30 caus., 14.45 fluit en clavecimbel, 15.15 zie ken, 16.00 van vier tot vijf, 17.00 jeugd. 17.45 regeringsuitz., 18.00 nws., 18.15 sport. 18.25 amus.muz-, 18.55 brief uit Londen. 19.00 kinderen, 19.05 lichte muz., 19.20 jazzmuz., 20.00 nws., 20.05 Radio Phil- harm Ork. en solist, 21.20 hoorspel. 22.20 piano. 22.40 journ.. 22.50 sport, 23.00 nws.. 23.15 gram. HILVERSUM n, 298 m. - KRO: 7.00 nws., 7.10 gram., 7,45 Morgengebed, 8.00 nws., 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.40 school radio. NCRV: 10.00 gram., 10.30 prot. pr KRO: 11.00 zieken, 11.45 Franse chansons, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 platte land. 12.40 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nws., 13.20 zang en plano, 13.40 gram NCRV: 14.00 gram., 14.25 Holl. lied., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.25 viool, piano en cello. 16.00 prot. pr., 16.30 orgel, 16.50 gram., 17.55 vocaal ens. en solist. 18.30 Fries progr., 18.45 gram.. 19.00 nws., 19.10 gram., 19.20 sociaal perspectief, caus.. 19.30 gram., 20.00 radiokrant. 20.20 gevar progr., 21.45 gram., 22.00 tljdschriften- kron., 22.10 orgel, 22.35» gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nws., 23.15 sport, 23.20 gram. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV 20.15 Progr. over het weggebruik ln Ne derland. 20.18 Tele-Foto-tips. 20.30 Film- praatje 20.43 Knipkunst. 21.05 Rep. v. d gymnastlekuitvoering ln Krasnapolsky. 21.45 Dagsluiting. ENGELAND. BBC home service, 330 m: 14.20 gevar muz.. 19.30 ork conc., 20.15 concert. BBC, light progr.. 1500 en 247 m' 12.30 ork.conc., 13.15 ork.conc., 14.00 dans- muz., 16 30 Dianospel. 16 45 lichte muz.. 17.45 gevar. muz., 18.15 ork.conc., 19-00 liederen. 22.00 ork.conc., 23.20 dansmuz 0.15 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m: 12.00 amus.muz., 13.15 amus.muz-, 14.15 symf.ork. en sol.. 16.00 filmmuz. 16.25 viool en piano en blaas-ens., 17.45 gevar. muz., 19.30 blaasoctet, 20.00 Franse chansons, 23.13 omr.ork en sol., 0-10 symf.ork. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 14.05 harpspel, 19.00 ork.conc., 20.00 Na tionaal orkest. BRUSSEL, 324 m: 12.34 omr.ork., 14.01' Engelse les, 14.30 Franse les, 15.00 ka merork., 16.45 meisjeskoor. 18.15 omr.- koor, 19.40 omr.ork.. 20.00 moderne muz.. 20.30 symf.ork en sol., 21.40 symf.ork en sol., 22.35 kamerork. 484 m: 16.05 lichte muz., 22.15 opera- muz. DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 16.30 V. d. Jeugd. 17.00-17.10 Opsporings dienst en progr.overz. 20.00-22.00 T.V.- spel. BELG. TELEVISIEPROGR. Franse ultz.: 17.00-18.20 V. d. kind. 20.00 Act. 20.15 Journ. 20.40 Relais v. Frankrijk. Wereld nieuws. BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse uitz.: 19.31 Nws. 20.00 Oekraïnsche volks liederen. 20.10 De huisbioscoop. 22.25 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4