II h Middenstandsonderwijs dient in eigen wet geregeld te worden Na de ontluistering van Stalin Beroep op Sovjets om de gevangenen vrij te laten Vrije verkiezingen in Oost- Europa kunnen oprechtheid van nieuwe regiem aantonen Voorjaarsshow in Carlton „De zaak van de gestolen staalblauwe luxe Volkswagens Moord betekent levenslang Stalins keffertje MlBfe IOOI Regeling van de opleiding Stalinprijs voor Noorse dominee Rode misère ■SlA Bevrijdt U mogelijkheden Raadsman legt verdediging neer CONCLUSIE VAN RAPPORT: WOENSDAG 21 MAART 1956 PAGINA 7 Prijsvraag Fonds „Willem van Cdlem" Examens Nederlandse turnploeg tegen Denemarken Inwijding van nieuwe Kruisheren-klooster Eerste Kamer akkoord met vluchtelingen verdrag Nieuwe aanvraag voor luchtlijn op Rotterdam Bijna elf minuten zonder lucht onder water profiteer von de Persil-Sthoonmaakoan- bieding I Benut de eenvoudigst. Spoor- kaart, die U ooit werd tho.sbezorgd GEHEEL QBSBS„GOLIATH"-BUS AU! door EWOUT SPEELMAN m De voorzitter van de Vereniging van in gevangenschap verkerende Europese volken heeft een beroep op de Russi sche leiders gedaan om op hun ge wijzigde visie t.a.v. Stalin „zonder uit stel de bevrijding" te laten volgen van de nog in leven zijnde slachtoffers van valse processen. Een dergelijke actie zou de oprechtheid van het nieuwe re- 8» itp aantonen, aldus dr. Vilis Masons, afc-zitter van de vereniging. „Wü denken hierbij niet alleen aan dignitarissen als kardinaal Mindszenty primaat van Hongarije, kardinaal Wys- zynski, van Polen, aartsbisschop Beran van Tjechoslowakije en vele anderen, die hoge posities bekleedden, maar aan de honderdduizenden mensen, die in ge vangenissen of werkkampen verblijven wegens valse beschuldigingen, zowel in hun eigen land als in de Sovjet-Unie," aldus dr. Masons. m ,commis8ie middenstandsonderwijs por,nt' >n haar thans verschenen rap- handei- Iiet middenstandsvak- en Wet m,.°!'llerwijs in een afzonderlijke Worden 'borden geregeld en niet moet op i,et "overgebracht in een grote wet van het°°rt8'ezette onclerwijs. Die delen stanac„J.jZ0 gecompliceerde midden- die gevolge de be- wet van de bestaande onderwijs- len bi Ti1?8 Voldoende zijn geregeld, zul- nen te w"hVensöandsonderwijswet die- wijzing na°. opgenomen onder ver- lo bestaanded® desbetreffende regeling onderwijswetten. gemaakt iVriVf" wordt onderscheid kennis en die ng tot handels- zonder dat een n;Ya,kt?ekwaamheid, wordt gedaan tusser wltentle keuze de zgn. gescheiden opleidm'l de opleiding tot handelfkenJ' faarblj r?q nnloi/tinm nni.ii 10S V3H de opleiding tot vakbekwaam* zien wordt, en het systeem van zgn gecombineerde opleiding, ^aadre bij de handelskennis in de oniXr tot vakbekwaamheid ik °pi?ldln tot vakbekwaamheid is opgenomff8 Aangenomen wordt, dat het om nrak tische redenen wel steeds nodig zal blijken, dat beide systemen naast el kaar tot ontwikkeling kunnen komen De opleiding tot handelskennis, voor zover zü afzonderlijk wordt gegeven zal naar het oordeel van de commis- »ie het beste worden gediend door de oprichting zoveel mogelijk over het „ehele land verspreid van avond cursussen met een cursusduur van twee jaren. Daar echter de eisen, die de vestigingswet stelt, slechts minimale eisen zijn, worden daarnaast vervolg cursussen, eveneens met- een cursus duur van twee jaren, voorgesteld. De opleiding tot vakbekwaamheid voor het ambacht zal in het algemeen het beste kunnen geschieden in een trapsgewijze opleiding in vier fasen. El ke fase wordt afgesloten door een exa men, waaraan een diploma is verbon den, dat recht geeft op een bepaalde kwalificatie, t.w die van aankomend gezel, die van gezel, die van patroon en d.e van meester. De meesteropleiding gaat boven de minimumeisen van de wet uit, maar zal juist in de moderne technische ont wikkeling bijzonder dienen te worden bevorderd. De verbetering van de detailhandels vakopleiding wil de commissie in de eer ste plaats zoeken In het oprichten van scholen voor de detailhandel met een zesjarige cursusduur; Gedurende de laatste drie jaren zal de opleiding niet meer „full time" zijn, maar zullen de leerlingen in een of andere branche praktisch werkzaam moeten zijn, waar bij het aantal gecontroleerde praktijk- dagen per week met het jaar zal toe nemen. Naast de detailhandelsscholen zullen nog cursussen nodig blijken niet alleen voor degenen, die het schoolon derwijs om bepaalde redenen niet kun- Hij zei dat de grootste misdaad van Stalins regiem de „onderdrukking van de onafhankelijkheid van negen landen en de consequente vervalsing van ver kiezingen" was. Hij drong er bij de Russische leiders op aan om „met ge paste internationale garanties vrije na tionale verkiezingen te doen houden in de onderworpen landen van Centraal en Oost-Europa aangezien de macht van de huidige regeerders daar gebaseerd zijn op valse verkiezingen. Zolang dit niet gedaan is", aldus dr. Masons, „zullen wij blijven geloven, dat de ver werping van Stalin niet meer is, dan een poging de volken, wonende in de Russische sfeer te sussen en het Westen te doen geloven dat het huidige regiem een nieuw pad is ingeslagen." Stalin mag dan overigens in de Sov jet-Unie in aanzien zijn gedaald, de Sta linprijs bestaat nog. Volgens een in Lon den opgevangen radiobericht heeft Rag nar Forbech een Noorse dominee, een kersverse Stalinprijs toegekend gekre gen. In het Westen heeft men na de doodsteek die de Stalinlegende is toe gebracht verondersteld, dat de Stalin prijs een andere naam zou krilgen. Die veronderstelling was mede gebaseerd op recente mededelingen van Ameri kaanse geestelijken dat alle portretten van Stalin zijn verwijderd uit het groot ste Moskouse museum en op een bericht dat onlangs een bekende Russische pia nist tijdens 'n concert, dat hij in Moskou gaf, de versierselen van de Stalinprijs niet had gedragen en ook niet als Stalin- prijswinnaar was aangekondigd. Het internationale comité voor toekenning van vredesprijzen heeft echter volgens het radiobericht dominee Forbech wel degelijk een Stalinprijs toegekend. Dit komt neer op een bevestiging van be richten uit Moskou volgens welke de Sovjet-leiders er slechts op uit zijn de mateloze heldenverering uit te wissen en Stalin zijn gewone plaats in de ge schiedenis te geven. Het officiële orgaan van de Oost- duitse communisten, „Neues Deutsch- land", heeft in een groot artikel ont kend, dat zich in de autonome Sovjet republiek anti-regeringsgezinde onlusten hebben voorgedaan, zoals de afgelopen dagen door de Westelijke pers is be richt. In het hoofdartikel schreef het blad, dat de berichten over onlusten in Stalins geboorteland „van bedrog drui pende, leugenachtige persverhalen, „speculaties" en „verzinsels" waren. Volgens het blad heeft de „imperialis tische pers" dit verhaal uit zijn duim gezogen. De berichten over de ongere geldheden in Georgië zijn volgens „Neues Deutschland" gepubliceerd, omdat het Westen er de voorkeur aan geeft te geloven, dat de communisten zv ak en verdeeld zijn. (TJ.P.) Voor de 53ste maal schrijft het fonds „Willink van Collem" een prijsvraag uit. Nederlandse schilders, die op 8 augus tus a.s. nog geen 35 jaar zijn, kunnen een werk insturen, hetzij in olie- of temperaverf, hetzij in gouache- of wa terverf. Er worden zes prijzen uitge loofd, variërende van honderd tot vier honderd gulden. De in te zenden wer ken moeten vóór 4 aug. a.s. in het bezit van de Maatschappij „Arti et Amicitiae" zijn. AMSTERDAM, 20 maart. (G. U.) Docto raal rechten mevr. G. BroertjesFaber, Amsterdam; kand. pol. en soc. weten schappen (sectie a) mej. S. Haver Droeze Amsterdam. GRONINGEN 20 maart. Doctoraal sociale wetensch. mej. M. J. M. Prinsloo, Bloem fontein (Z. Afr.) en B. C. van Houten. Warffum. NIJMEGEN, 20 maart. Doctoraal rechtsge leerdheid B. J. P. M. Leemans (St. Michiels gestel) en P. G. M. v. Els (Wanssum); kand. rechtsgel. H. Jansen, Nijmegen; J. P. v. d. Geijn, Mill; jonkheer P. C. I. G. M. van Nispen tot Sevenaer, Mill; mej. C. C. M. van Campen. Nijmegen: kand. sociale we tensch. mej. A. M. M. Olthoff, Nijmegen: J. J. J. Tulkens, Den Bosch en J. Rietsema, Breda; kand. psychologie mej. L. J. D. Th. Asselbergs, Nijmegen en mej. F. S. v. d. Zee, Irnsum; mr. C. W. Kroft, Nijmegen en J. A. J. H. Uyen, Eindhoven. Op ten vergadering van de plaat selijke afdeling van de Oostduitse communistische partij zouden zon dag in Finsterwalde rake klappen zijn uitgedeeld. Een steeds heftiger wordende woordenstrijd tussen voor- en tegenstanders van de verering voor het genie Stalin zou kordaat be sloten zijn met een fiks handgemeen. De gevechten zouden enige tijd ge duurd hebben en de volkspolitie zou er tenslotte aan te pas zijn gekomen. Dit heeft de Westberlijnse ligt van vrije Juristen meegedeeld. Maar niet alleen in Finsterwalde geven de recente onthullingen van de Russische partijsecretaris Khroesj- tsjev over de tyran Stalin grote mi sère; ook de Italiaanse communisten hebben hun moeilijkheden. Zo zijn bijvoorbeeld de ouders van 187 Ita liaanse jongetjes in het geheel niet blij om de devaluatie van Stalin, tot voor kort de afgod van elke com munist. De jongetjes heten name lijk „Stalino". (U.P.) Het nieuwe televiesie-schoentje, een soepel en buigzaam geval. De Nederlandse schoenfabrikanten hebben gistermiddag in Amsterdam hun voorjaarscollectie getoond en het is daarbij duidelijk geworden, dat de üats definitief het veld hebben moeten rui men voor half- en hooggehakt schoei sel. En aangezien niet ieder zich op stopnaaldhakken thuisvoelt, zal de „queenie" wel de voorkeur hebben. De liefhebsters van een hakloos model hoeven echter nog niet ontroosbaar te zijn. Voor hen ls het televisieschoentje uitgevonden, dat hierbij is afgebeeld. Een soepel, ongevoerd gevalletje, dat, wijl er elastiek in de boord is verwerkt, strak om de voet sluit. Advertentie van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemend heid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogisten f 0.95, f 2.40 en f 8.88. De Nederlandse gymnastiekploeg voor de wedstrijd Nederland-Denemar- ken (heren) op tweede Paasdag in het Concertgebouw te Haarlem is samen gesteld. De volgende turners komen er in uit: K, Boot jr., De Halter, Alk maar, G. van Galen, Hercules-Hebe, Enschede, G. Salie, Olympia, Amster dam, W. Achterberg, Hercules-Hebe, Enschede, W. Groeneveld, Donar, Den Haag, A, Meynen, Hercules-Hebe, En schede, A. Hoogers, Volt, Tilburg en J. Blits, Olympia, Amsterdam. Dinsdag 24 april zal het nieuwe Kruis herenklooster te Amersfoort met bijbe horende kerk officieel in gebruik wor den genomen. De plechtige kerk-conse- cratie zal 's morgens geschieden door de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B J. Alfrink, waarna mgr. dr. W. van Hees, magister-generaal van de orde der Kruisheren, de kloostergebouwen zal inwijden. Woensdag 25 april volgt de officiële ingebruikneming van het nieu we Constantijn-gymnasium. Mgr. dr. W. van Hees zal 's morgens in de kloos terkerk een pontificale Hoogmis cele breren, waarna de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mej. dr A. de Waal, de officiële ope ning zal verrichten. Engeland De Russische-Japanse besprekingen over een vredesverdrag in Londen zijn, na negen maanden onder handelen, geheel vastgelopen en voor onbepaalde tijd verdaagd. De Eerste Kamer heeft gistermid dag de ratificatie van het vluchtelingen verdrag, in 1951 te Genève gesloten, goedgekeurd. De Hoge Commissaris voor de vluchtelingen van de V.N., mr. Van Heuven Goedhart, woonde op de tribune de vergadering bij. Hoewel enigszins buiten het onder werp gaande, heeft minister Beyen toch geantwoord op een door de heer De Vos van Steenwjjk gestelde vraag over de Indische Nederlanders, die destijds voor de Indonesische nationaliteit hebben ge opteerd, doch nu deze stap betreuren. De Minister zegde toe, dat binnen niet te lange tijd mededelingen zullen wor den gedaan over het standpunt, dat de Regering in deze kwestie zal innemen. De zaak is thans in onderzoek. De Minister van Justitie, prof. Van Oven, was verheugd, dat er tussen Kamer en Regering volledige overeen stemming bestaat over de waarde van het verdrag als eerste fase van een verdere ontwikkeling. Ook prof. Van Oven betreurde het, dat het ratifica tie-ontwerp zolang op zich heeft la ten wachten. De Minister bleef vasthouden aan zijn standpunt, dat het gebrek aan stabili teit in de internationale situatie de spoedige totstandkoming van een wet telijke basis voor vluchtelingen onmo gelijk maakt. Van alle zijden was van uit de Kamer op een dergelijke rege ling aangedrongen. De Britse charter luchtvaartmaatschap pij „Mornon Air Services Ltd", die ge vestigd is op het vliegveld Croydon bij Londen, heeft aan de Engelse instanties vergunning gevraagd voor het onderhou den Van een dienst tussen Londen en Rotterdam. De maatschappij zal de dienst uitvoeren met De Havilland „Dove" vlieg tuigen. Het is haar bedoeling twee tot vijf vluchten per dag te maken. Tussen Londen en Amsterdam worden per dag reeds zeven vluchten door de K. L. M. en de B.E.A. uitgevoerd. Zij vraagt de ver gunning aan voor een tijdvak van tien jaar, te beginnen op 1 september 1956. Reeds eerder heeft een andere Britse lucht vaartmaatschappij vergunning gevraagd voor een luchtlijn LondenRotterdam. Het opperste gerechtshof van de staat New York heeft een van de drie klachten van Santee afgewezen en be paald dat zijn schorsing onmiddellijk weer van kracht kan worden. De kleuren die gedragen worden va riëren van hazelnootbruin in het voor jaar tot lichtgeel en crème in de zo mer, met soms een uitschietertje naar zachtrood, bleu of zwart. De pumps hebben over het algemeen een korte, spitse voorschoen en een smalle hoge hak, en worden in vrij wel alle denkbare materialen uitge voerd. in nylon, crêpe, satijn, lakleer en dat liefst met een doorzichtig plas tic teenstuk, zodat een eventueel ekster oog ook eens de wereld in kan kijken. Advertentie Stuur een briefkaart met naam en adres aan Rath Doodeheefver, Prinsengr. 730-731, A'dam (en met naam en adres van Uw behanger).U ontvangt dan zonder enige verplichting onze fraai verzorgde pros pectus met Instructieve behangsuggesties, die U een inzicht geven ln de 1001 mogelijkheden, die R&D BEHANGSELS E=- V bieden. iEHANGSELS RATH DOODEHEEFVER „Wist verdachte dat hij gestolen Volkswagens opkocht en verkocht, of verkeerde hij ln de veronderstelling dat het geen gestolen maar gesmok kelde auto's waren?" Deze vraag heeft dinsdag de gehele zitting be heerst van de Bossche rechtbank die een begin maakte met de behandeling van wat men kan noemen: „De zaak van de gestolen staalblauwe luxe Duitse Volkswagens". -De president, mr. Kramer, en de ge tuigen van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst te Eindhoven, welke in deze affaire uitstekend werk hebben gedaan, waardoor onder meer de Duitse politie op het spoor van een autodieven-bende ls gebracht heb ben als hun oordeel gegeven dat ver dachte, een 40-jarige textielhandelaar uit Eindhoven, beslist geweten moet hebben dat hij gestolen auto's kocht, want de prijs was abnormaal laag. In totaal heeft hij van de bende van Giinther Schwartz uit Keulen, zoals tot dusver bekend is, vijf luxe staal blauwe Volkswagens gekocht voor prijzen van 800,- tot 1.500,-. De ex perts van de F.I.O.D. schatten de werkelijke waarde van de auto's op minstens het dubbele. Zo had verdachte voor een Volkswa gen van het bouwjaar 1955, voorzien van radio en uitschuif bare kap, slechts 1.500,. betaald, terwijl 4.000,- zeker niet te veel zou zijn geweest. Deze on gelooflijk lage prijs, welke nog opmer kelijker wordt als men bedenkt dat de tweedehandse-autoprjjzen in Duitsland even hoog liggen als in Nederland, én het feit dat Schwarz c.s. nooit papieren bij de auto's kon overleggen, moeten verdachte voldoende bewijs geweest zijn dat het gestolen auto's waren, zo werd voor de rechtbank tegen hem in gebracht. De verdachte heeft pertinent volge houden in de veronderstelling verkeerd te hebben dat het smokkelgoed was. Hjj is in juli 1955 door de Eindhovense po litic voor een korte tijd opgepakt en reeds toen zijn hem bewijzen voorgelegd d een van de auto's die hjj uit de „col lectie Schwarz" in Nederland verkocht hac, van diefstal afkomstig was. Toen hij weer op vrije voeten kwam heeft hij niettemin toch pogingen aangewend om nog twee Volkswagens, die hij op een tweetal verschillende plaatsen had staan, aan de man te brengen. Dit is niet gelukt. Dat wil zeggen: de F.I.O.D. en de politie sloegen eerder toe. Dat was september. In Keulen waren op dat moment reeds in totaal 53 staalblauwe luxe Volkswagens gestolen. Thans zijn er nog maar 19 van achterhaald. Waarom moesten de Volkswagens per se staalblauw zijn en van de luxe uitvoering? Het is gebleken dat dit verband hield met het feit dat de ben de van Schwarz, die nu in Bonn gede tineerd is, zelf de beschikking had over een staalblauwe luxe Volkswa gen. Zij stalen auto's van hetzelfde type omdat die „onder de vlag" van de triptiek en het nummerbord van de legalé Volkswagen stuk voor stuk zonder veel risico over de grens ge reden konden worden. De raadsman van verdachte, mr. Cammelbeek, heeft zich vooral bezig gehouden met de vraag of een prijs van 1.500,- voor een tweedehandse Volkswagen noodzakelijk moet implice ren dat de auto gestolen is. Zijn cliënte meent van niet en mr. Cammelbeek zei geen bepaalde overtuiging te kun nen hebben. Hij verzocht reeds vrij spoedig nadat deze zaak aan de orde was gesteld om haar terug te verwij zen naar de instruktie, om zodoende over het prijzenprobleem nader inge licht te kunnen worden. Hoewel de verdediger zei dat juist dit punt de kern van zjjn pleidooi uitmaakt, wees de rechtbank zijn verzoek af. La ter heeft mr. Cammelbeek verzocht om dan zijn pleidooi uit te mogen stellen. Dit uitstel noemde hjj in het belang van zjjn cliënt. Ook dit verzoek wees de rechtbank af. Mr. Cammelbeek, ver ontwaardigd, restte toen niet anders dan de president mee te delen dat hjj de verdediging van deze zaak geheel neerlegt. De president stond daarna voor de noodzaak de zitting te sluiten en de af faire van de gestolen Duitse staal blauwe luxe Volkswagens voor onbe paalde tijd aan te houden. Dr. Robert W. Keast, een 34-jarige anaesthetist en amateur-duiker, heeft het in een zwembad in San Rafael klaar gespeeld om 10 minuten en 58.9 seconden zonder lucht onder water te blijven. 20 minuten lang ademde hij zuivere zuurstof in, waarna hij zich met een aan zijn lichaam bevestigd gewicht van 40 pond in het zwembad liet rollen op een plaats, waar het water 90 cm hoog stond. Toen hij weer proestende bo venkwam, bleek dat hij bijna elf minu ten onder water was gebleven, hetgeen een nieuw wereldrecord betekent. Het officiële record van zes minuten en 29 seconden werd 39 jaar geleden in Frankrijk gevestigd. Onofficieel werd dit record vórige maand echter ver beterd door een inwoner van San Die- go, die er na het inademen van zuivere zuurstof in slaagde acht minuten en drie seconden onder water te blijven. Advertentie nen volgen, maar ook voor die bran ches, die per jaar slechts enkele ver spreid wonende kandidaten kunnen af leveren. De commissie gaat nader in op de inpassing van het middenstandsonder wijs in net huidige onderwijssysteem en op de aanpassing van de nijver heidsonderwijswet aan de situatie in het ambacht. Zij pleit ook voor over heidssubsidie aan scholen en cursussen en schenkt aandacht aan de wijze, waarop toezicht op het middenstands onderwijs kan worden uitgeoefend. Tenslotte stelt zij een raad voor het middenstandsonderwijs voor, die de minister moet adviseren. Had je iets aardigs, maakten die lui in de ooie- varenstad er zich direct meester van. Dat stak. Galama wist er alles van. Karei zou zich braaf hebben verveeld. Hij moest het rustig aandoen van de dokter, zijn bloeddruk was te hoog en zijn hart kon het niet meer helemaal opbrengen, maar rus tig aandoen zou hem wel te moeilijk zijn geweest, en nu had de motor het tenslotte toch opgegeven... 't Was allemaal wél merkwaardig, nou ja, Mozes en Tinus h-dden natuurlij! geweten dat in verband met het feest vanavond éénmanspatrouilles de straat opgingen, inplaats van tweemans zoals an ders. En dat die steeg waar dat pakhuis stond ach ter het verenigingsgebouw omliep was natuurlijk maar toeval, 't Was andei wel hondsbrutaal een agent neer te slaan en dan tóch op je dooie gemak je te bedrinken in dat likeurpakhuis. Niks voor Mo zes, als hij er goed over nadacht. En jongen van vrij goede komaf, afgezakt, maar tóch altijd nog een zekere beschaving. Een eersteklas insluiper en in breker, maar geen type om... De plotseling opkla- terende klankwaterval var een vals pierement, bij het openzwaaien van een kroegdeur deed hem op schrikken en op zijn horloge kijken. Tien over twaalf, een uur zowat had hij hier straatjes omgelopen en lopen suffen, nou ja suffen... 't Werd tijd dat hij naar huis ging, een tram pakte, zoveel gingen er niet meer. Hij had toch nog geen dienst, de tredmolen begon morgenochtend om ne gen uur weer voor hem te draaien. Een boekjespo- iitieman zou natuurlijk het geval al lang hebben opgelost, een degelijk levende Hollandse inspecteur van politie ging er netjes een nacht over slapen. Waarom niet? Karei Ditsel was dood, gewoon dood, die kon hij alleen overmorgen nog maar de laatste eer bewijzen en de twee zware jongens zaten veilig in de knip. Vlugger nu doorliep hij de Warmoesstraat, een onopvallende jongeman van het doorsnee langsche- delige Fries, type, lan0\ wat slungelig in zijn slor dige lichte regenjas. Die avond kreeg hij zijn lijfdrank niet, want tot zijn kamer was doorgedrongen de journalist Jan Nierop die hem wachtte met een fles met iets pit- tigers, zoutjes en een dubbele doos sigaretten. „Zo IJsbrand," moederde de vriend, „wés je daar? Ik heb voor alles gezorgd, om een uur of wat onge stoord alles wat er vanavond is gebeurd écht uit de doeken te doen. Spreek op mister Holmes, Watson luistert." Inspecteur Galama zuchtte, hij kwam tóch niet van die steekvlieg af, en eigenlijk... nou ja, het was nog maar de vraag of hjj had kunnen slapen. In Friesland had hij trouwens genoeg rust gehad, hij kón er weer tegen. „Vooruit dan maar," zuchtte hij. „Ik wist het wel," grinnikte de verslaggever, „als ik jou hoor zeggen dat zulks niet gewoon is, weet ik dat het inderdaad zéér ongewoon is, en daar wil ik het mijne van hebben." „Voorzover ambtseden, beperkende bepalingen, voorschriften van hoger hand, te wachten berispin gen en onvrijwillige mutaties dat toe laten tenmin ste," beperkte inspecteur Galama het enthousias me van zijn vriend, waarop deze zich bij voorbaat tevreden verklaarde met de druppels die op hem zouden vallen wanneer het op de politie ging rege nen van deducties en combinaties, bezwarende be wijzen en bewijzende bezwaren. En tenslotte had hij nog zijn duim... „Niet nodig," zie de inspecteur haastig, „ik ben banger voor jouw duim dan voor een kat van de hoofdcommissaris. Een welgeschapen buil op zijn achterhoofd en een knoeperig gevoel in zijn nekspieren een betere de finitie vermocht zijn versuft brein de behandelende geneesheer niet t: geven overtuigden de agent Pieter Spoelstra ervan, dat ze hem flink te pakken hadden genomen. Wie die „ze" waren geweest inte resseerde hem momenteel minder dan de vraag hoe hjj de gestrenge heren superieuren een aannemelijke verklaring moest voorschotelen voor zijn aanwezig heid in het straatje achter het verenigingsgebouw ten tjjde van de aanval. Hij was zich er scherp van bewust dat hij er niets te maken had, het straatje lag niet in zijn ronde en al helderder werd het beeld van een verwoede commissaris, een ambtelijk rapport, aantekeningen op zijn conduitestaat. De derde wing op zijn uniformmouw, hem reeds toege zegd scheen plotseling oneindig ver weg te zwe ven. „Een Amsterdamse agent van politie wijkt zon der reden niet af var, de hem voorgeschreven rou te," hij hoorde het de commissaris al zeggen, en de reden die hij kon opgeven was niet aanvaard baar. Twee dagen moest hij hier nog in observatie Wij ven, had de dokter gezegd, misschien dat straks, na het Yvaarlijk aanlokkelijke lichte ontbijt, dat het vieve zustertje hem had gebracht, zijn geplaagde hersens weer voldoende op toeren waren gekomen, om een noodleugen te Y'erzinnen- Hij zou zich er voorlopig maar niet él te druk over maken, aanstonds kwam moe met Kareltje, de stam houder, op bezoek, en dan moest vader weer de grote sterke politieman zijn, die alleen maar een „tikkie" had gehad, waar Kareltje tegen de schoolvrienden overigens wel een complete moordaanslag met mes sen en schietpistolen - in zou maken, om een pietsje te kunnen delen in de glorie van zo'n roemrijke vader. „Zo, Spoelstra, was je er weer?" Hij had I. P. Galama niet horen binnenkomen, nóg met zijn gedachten bi' het welkom bezoek van vrouw en -oost, en bezig over te schakelen op de vraag, éérst dat zachtgekookte eitje, öf eerst de marmelade. „Neem eerst het ei", vervolgde de Inspecteur har telijk, „ik heb verstand van eieren zie je, mijn vader is boer, het zal wel een kélkei zijn, en die moet je nooit koud eten, leer dét van mij Spoelstra". (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7