Directeur veroorzaakte tekort van f 1,5 miljoen? meubelen Vlaggetjesdag te IJmuiden Visserijgolf VOLVO kt. f. ÏMteUwf AMSTLEVEN levensverzekering Kruiswoordraadsel KARPETTEN O SSEZpJ Moord betekent levenslang Ftl-FLAP geeft Uw haar s, en kracht Dammen om persoonlijke kampioenschappen Hij kocht aandelen van tapijtfabriek op rekening van dezelfde fabriek Oppositie van communisten Philips-personeel ontevreden Vermoedelijk 19 mei JAN VAN GEEM exposeert in R.K. Openbare Leeszaal Onderontwikkelde gebieden in Italië Hoe spelen de r.-k. clubs? Koninginnedag in Oud-Schoten VOOR AMSTERDAMSE RECHTBANK DONDERDAG 22 MAART 1956 PAGINA woningtextiel 250 modelkamers Djakarta verwacht Bromfietsenshow moet worden omgedoopt Goedkeuring loonsverhoging blijft te lang uit Bromfietser door trein gegrepen Beurssluiting op Goede Vrijdag FILM 8 en 16lmm Voorwalt-foto 0 verveen, teil 6012 OOK FOTO-LIJSTEN Winnaars sportprijs- vraag OVERVEEN PiBOH VOOR WIJSMULLER Re 1 gische visserijpolitie- kruiser Fietsen Fietsen A. v. d. BOGAARD HAARLEM Kent U ons "Nieuwe Schepealboek alLTe bestellen af 2.75 via onze giro3390.^Doel: reddingvlet voor K.N.Z-H.R.M* Drs. Schiphorst voor B.E.F. Vergadering Provinciale S'taten Noord-Holland 8 9 10 11 Oiplo sising van woensdag DE NIEUWSTE DESSINS IN PERZISCH EN MODERN HAARVELOURS BOUCLé 280 X 200...68.25 310 X 225 92.50 280 X 200.....111.75 310 X 225 149.75 CASIMIR 95.— 119. 254. 310. BESHIR 125.— 522.— 588.— KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 11491 DE KENNEMERS—HOLLANDIA HBCWFC door EWOUT SPEELMAN Geen eigen viering Haarlemse Kegelbond PAX KAMIPIOEN VAN HAARLEM (Van een verslaggever) Ongeveer anderhalf miljoen gulden zijn enige honderdtallen crediteuren geza menlijk tekort gekomen en een 350 per soneelsleden op straat gezet door de praktijken van een directeur van de vroegere N.V. Tapijtenfabriek Trio. De Amsterdamse rechtbank behandelde woensdag de zaak tegen deze directeur, die inmiddels de wijk genomen heeft naar Berlijn, waar hij ongrijpbaar is voor zijn schuldeisers. De officier van justitie vroeg de rechtbank hem bij ver stek te veroordelen tot een jaar gevan genisstraf. De Nederlandsche Handelmaatschap pij en de Maatschappij tot financiering v. het Nationaal Herstel hadden geld ge stoken in de oprichting van de Trio- tapijtenfabriek in Het Gooi. In juni 1953 werd er surséance van betaling aange vraagd; de bewindvoerder die voor het houden van toezicht in de zaak ge plaatst werd, diende in november van het zelfde jaar een klacht in bij de jus titie, waarna deze een strafrechterlijke vervolging tegen de directeur heeft doen instellen. Bij het tweede onder zoek dat thans tegen hem begonnen is, was hij niet aanwezig. De officier van justitie had verduis tering ten laste gelegd, door het lenen van geld voor privé-doeleinden, welke schulden met tapijten van de fabriek voor een deel zijn afbetaald. De dag vaarding sprak slechts over bedragen van 145.000 gulden, die hij geleend had van een Zweedse firma, en van 54.000 Advertentie WONINGINRICHTING WONINGINRICHTING BEVERWIJK QeupetjC/et-,vt*) 1345-18- nu//. tiG\ï-uu) cjAtioferi De niet-communistische Indonesische regering van premier AH Sastroamid- jojo kan sterke oppositie verwachten van de communisten, die in veie arbei dersverenigingen sleutelposities bekle den, aldus m<ent men in politieke krin gen in Djakarta. De algemeen voorzit ter van de Nahdatul Ulama, J. Dahlan, antwoordde op een vraag over de moge lijkheid van communistische oppositie, dat de regering in dat geval zou weten wat haar te doen staat. De Indonesische bladen hebben gis teren de nieuwe regering met gema tigd optimisme begroet. Zij ijn het met president Soekamo eens, dat dit kabinet niet volmaakt is, maar achten de samenstelling gezien de huidige politieke constellatie in Indonesië de best mogelijke oplossing. De nieuwe regering, welke 24 leden telt, is samengesteld uit vertegenwoor digers van de nationalistische PNI, de Masjumi, twee kleinere Mohammedaan se partijen, de katholieke en de protes tantse partij en de veteranenpartij IPK1. terwijl er >ok een partijloze minister in zitting heeft. In de meeste hoofdartikelen wordt het als de belangrijkste prestatie van premier Ali Sastrcamidjojo beschouwd om de Mohammedaanse partijen samen met de nationalisten in een regering te brengen. De bladen zijn het er over eens. dat deze regering met veel goede wil en hard werken een aanzienlijke bijdrage voor het welzijn van het land kanl everen. Ook enkele bladen voor spellen een felle communistische oppo sitie nu het de communisten „zelfs on danks de op president Soekamo uitge oefende druk" niet gelukt is een partij loos. maar links politicus in de regering te krijgen. Het communistische dagblad Harlan Rak- Jat" schrijft ln een hoofdartikel, dat het volk moet blijven streven naar verbetering van de samenstelling van het kabinet, daar 0e huidige samenstelling een goede uitvoe ring van het programma niet waarborgt. Groot was de consternatie onder een achttal Haagse middenstanders. die deelnemen in een driedaagse bromfiet senshow in het Amico-gebouw, toen enige fabrikanten en importeurs gingen eisen, dat hun produkten van de ten toonstelling moesten verdwijnen De tentoonstelling kon namelijk de goedkeuring van de RAI niet wegdragen. Het RAI-bestuur stelde schriftelijk een dwangsom van 5000 gulden, indien de fabrikanten en importeurs niet zouden meewerken om hun brommers van de tentoonstelling te krijgen. Het is hun namelijk verboden om aan andere, dan aan de tentoonstelling van motorfietsen en fietsen onder auspiciën van de RAI mee te doen. De leiding van de tentoonstelling maakte reeds aanstalten om de brom mers met merken van RAI-leden te laten weghalen Op het laatste ogenblik echter is, na urenlang overleg met het RAI-bestuur een oplossing gevonden. De bromfietsenshow zal niet .anger zo mogen heten. Het moet een soort huishoudelijke tentoonstelling worden en dus zullen tussen de glimmende brommertjes wat wasmachines, naai machines, strijkijzers en wat dies meer zij geplant worden. En dan mag het publiek de aanwezige bromfietsen ook bekijken. gulden, die hij verkregen had van een Amsterdamse firma. Ook van anderen had hij velt tienduizenden guldens ge leend, maar daarover werd in de dag vaarding niet gesproken. Veel van het geld gebruikte hij om zich in het bezit te stellen van het merendeel der aan delen. Slechts op deze manier kon hij zich handhaven in zijn directeurspositie, nadat even eerder de gezamenlijke aan deelhouders hem hun vertrouwen had den opgezegd en ontslag gegeven. Hij liet ter afrekening van het geleende steeds tapijten naar Zweden en naar de Amsterdamse firma sturen, waarvoor Trio uiteraard geen betalingen ontving. Dit wekte enige argwaan bij de pro curatiehouder en de verkoopleider, doch hun waarschuwing wimpelde de direc teur af met te zeggen, dat de Zweed enige deviezenmoeilijkheden had en dat het Amsterdamse magazijn volkomen kon worden vertrouwd. Met dat al kwam de fabriek, die voor deze grote zendingen immers geen cent ontving, in financiële moeilijkheden. Surseance van betaling werd verleend. Later deed men aangifte bij de justitie en de directeur werd gearresteerd. Na een zeer korte detentie besliste het ge rechtshof te Amsterdam gunstig op het verzoek van de verdachte tot voorlopige invrijheidstelling. Door het optreden van de directeur zijn thans in de eerste plaats de 350 cre diteuren gedupeerd, die slechts 20 pro cent van hun vorderingen uitgekeerd zullen krijgen. Tenslotte zijn ook de geldschieters er slecht afgekomen. Voor de uitgeleen de f 54.000.- heeft de Amsterdamse zaak slechts voor een waarde van 23 mille aan tapijten ontvangen. Weliswaar zijn naar Zweden tapijten verzonden voor de vol le (bovengenoemde) f 145.000,-, doch kort voor zijn arrestatie had de verdachte van deze Zweedse relatie op dezelfde voorwaarden opnieuw 51.000 gulden ge leend, die hij zo in zijn zak heeft gesto ken. De rechtbank zal op 4 april a.s. uit spraak doen. Tijdens een druk bezochte vergade ring van arbeiders van Philips Gloei lampenfabrieken is een motie aangeno men waarin men aan het college van rijksbemiddelaars en aan de Stichting van de Arbeid blijk geeft van zijn ern stige teleurstelling over het feit, dat de reeds drie maanden aanhangig zijnde voorstellen tot goedkeuring van verho ging van de grondlonen nog steeds niet behandeld zijn. In andere sectoren, zo zegt de motie, worden momenteel reeds onderhandelingen gevoerd op basis van het bereikte akkoord in de Stichting van de Arbeid over verhogingen die boven de richtlijnen uitgaan, terwijl de bedoelde wijzigingen bij Philips een aanpassing aan de richtlijnen betroffen. Deze trage gang van zaken heeft een stemming veroorzaakt, welke een ge vaar vormt voor de arbeidsvrede. Men dringt bij Stichting van de Arbeid en college van rijksbemiddelaars aan op een zeer spoedige beslissing. De 26-jarige H. J. C. uit Gilze-Rijen is op een onbewaakte spoorwegovergang aldaar door een trein gegrepen en op slag gedood. Hij naderde op zijn brom fiets de overweg op het moment dat zowel uit de richting Breda als uit de richting Tilburg een trein naderde. De bromfietser merkte slechts een van de twee treinen op en toen deze de over gang was gepasseerd reed hij, hoewel het belsignaal en de knipperlichten ble ven werken, de overweg, op. Het Ministerie van Financiën deelt, mede, dat de beuzen voor de geld- en fondsenhandel op 30 maart 1956, Goede Vrijdag, gesloten zullen zijn en dat die dag voor de geldleningen, als bedoeld in afdeling 5 der beursvoorschriften 1914, niet als werkdag zal worden be schouwd. De vlaggetjesdagcommissie uit de vereniging „IJmuiden's Bloei" heeft zicht in een circulaire tot de plaat selijke verenigingen gewend met de mededeling, dat IJmuiden ook dit jaar zijn vlaggetjesdag hoopt te vie ren en wel vermoedelijk zaterdag 19 mei. Hoewel het programma nog niet tot in détails is vastgesteld, staat wel vast dat de vlaggetjesdagcommissie weder om een optocht hoopt te zien voorbij trekken, zoals het vorig jaar kon wor den opgesteld, doch dan zo mogelijk met nog meer^ vlaggen. De optocht be stond toen uit drie delen: allegorie, gymnastiek, overige groepen. De ver enigingen die wensen deel te nemen aan de optocht, worden uitgenodigd daarvan zo spoedig mogelijk bericht te geven aan de secretaris van de commissie. De verenigingen, die zich na 6 april aanmelden kunnen geen aanspraak ma ken op de wimpel, die als herinnering aan deze vlaggetjesdag wordt uitgereikt. Er wordt een prijs uitgeloofd voor de indrukwekkendste bevlagging, een voor allegorie en drie voor de vereni- ginjgen, die de beste algemene indruk maken, bij de beoordeling waarvan ook de mate en wijze van bevlagging een factor van betekenis vormen. Zes vaartuigen, waarbij 1 logger, twee kotters en drie Deense kotters, zorgden er woensdag tezamen voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 785 kisten verse vis, 2.000 kilo tongen, 6.200 ijskabeljauwen en 500 stijve ka beljauwen. Er waren 30 kisten schel vis, 60 kisten gul en kabeljauw, 120 kis ten koolvis. 250 kisten wijting, 150 kis ten makreel en 80 kisten verse haring. De prijzen waren woensdag weder om behoorlijk hoog. Schelvis en tongen stegen weer belangrijk in waarde. Gro te tong deed 2,82 tot 2,75, groot mid del 2,46 tot 2,40, klein middel 2,80 tot 2,48, tong I 3,50 tot 2,95, tong II 2,70 tot 2,50, tarbot 3,- tot 2,70 en heilbot 3,40 tot 3,- per kilo. Makreel deed 36,- tot 27,-, haring 24,- tot 20,-, grote schelvis 42,-, groot middel 45,-, klein middel ƒ49,- tot 43,-, pennen 45,- tot 44,-, braad 54,- tot 49,-, wijting 34,- tot 30,- en dichte wijting 25,- tot 22,- per ki lo. Kleine schol III deed 36,- tot 28,-, schar 40,- tot 33,-, en bot 12,- tot 11,-. Grote zwarte koolvis noteerde 62,- tot 54,-, kleine zwarte koolvis 28,- tot 23,-, leng 88,-, grote kisten kabeljauw 65,- tot 53,-, grote regels 60,- tot 52,-. Grote sehol deed 32,- tot 30,-, groot middel 45,- tot 41,-, klein middel 60,- tot 55,-, schol I 59,- en schol II 55,- tot 45,- per kist van 50 kilo. Voor de donderdagmarkt waren er woensdag geen thuisstomende loggers uit de noord gemeld. Wel rekende de handel op aanvoer van platvis en ton gen door de kustvloot. Om de noord visten de loggers nu op 60 graden noorderbreedte en vin gen flink wat makreel: trekken van 60 tot ,100 mgnden.De vleetloggers meldden dagvangsten van 150 tot'- 170 kantjes haring, pé kotter Pietertje Hd. 79 heeft de kotter WJ'rbn 4 Dm. 109 op sleeptouw genomen naar IJmuiden. De Wiron 4 kampte met motorstoring op de Noordzee. De loggers bij de Pitt- boei vingen weinig. Zij deden trekken van 10 tot 15 kilo tong en 2 manden diversen. Adup-rtevfie (zondag 18 maart 1956) le prfjs 10.-: L. v. d. Hulst, Graaf Florislaan 25, VOGELENZANG, 9 pun ten; 2e prüs 7.50: A. Martin, Berken laan 6, HEEMSTEDE, 8 punten; 3e prijs 2.50: A. Schoorl, Leidsestraat 45, HAARLEM, 8 punten; 4e prijs 2.50: A. Minck, Amerikastraat 31, HILLE- GOM, 8 punten; 5e prijs 2.50: C. Ver min, St.-Jacobstraat 58, DE ZILK, 8 punten. Vijf inzenders met 8 punten zijn uit geloot. Advertentie 'n tip, rijdt hoofd-agent topkwaliteit rayon Haarlem Tel. K 2500 - 18997 - 25455 - 11125 De N.V. Bureau Wijsmuller te IJmui den, die maandag een nieuwe sleepboot „Titan" aan zijn vloot kan toevoegen en intussen al weer plannen koestert om nog een nieuwe sleper te laten bou wen, zal een ander plan moeten laten varen. Het voornemen bestond namelijk om in Hongkong een sleepboot te ko pen van hetzelfde type als de sleep boot Noord-Holland. Woensdag werd echter bericht ontvangen, dat hiervoor de vereiste goedkeuring niet kan wor den verkregen. De Belgische oceaanmijnenveger ,,Du- four", die thans dienst doet als vis- serij-politiekruiser, onder bevel van lui tenant ter zee eerste klasse C. M. L. de Piere, zal van 7 tot 9 april een opera tioneel bezoek brengen aan IJmuiden. Advertentie Magneet - Simplex - R.S. elke gewenste uitvoering, in tour en sport, in diverse kleuren Floresstr. 15 - Haarlem - Tel. 16548 Betaling in overleg De opvolger van de schilder-illus trator - reclameontwerper Spieren burg als exposant in de R.-K. Lees zaal te Haarlem is zijn plaatsgenoot Jan van Geem (geboren in 1919) Spaarndain is, ofschoon geen echt cen trum, toch een geliefd woonoord voor schilders. Frans Baljon en Cor Visser hebben er hun legendarische ateliers gehad in de tijd van Van Geems jeugd en bij hen ligt zijn eerste kennismaking met de schilderkunst. Zijn toenmalige hoofdonderwijzer moedigde de tekenlust van zijn pupil aan en in een landelijke wedstrijd in schoonschrijven won Jan tje van Geem uit Spaarndam een prijs. Na de schooltijd vond hij in Haarlem werk als leerling-ontwerper. Een paar jaar eigen studie werd gevolgd door grondige tekenlessen bij de heren Drost en Kamp. Toen hij in '39 door de mobi lisatie zijn baan kwijtraakte wijdde hij zich aan het illustreren, waartoe hij zich al eerder had aangetrokken gevoeld. Er ontstonden relaties met radiobladen en uitgaven van de A.N.W.B., die echter al spoedig na het uitbreken van de oorlog door verbod tot verschijnen van deze periodieken werden afgebroken. Van de gelegenheid om volop bui ten te gaan tekenen en aquarelleren heeft Van Geem toen dankbaar ge bruik gemaakt. Hij ontdekte de mooie stemmingen in zijn dorp en trachtte deze zo zuiver mogelijk te treffen. In 1942 richtte hij er een tentoonstelling in, uitsluitend van teke ningen en aquarellen van Spaarn dam, welke door de inwoners druk bezocht werd. Het Haarlems Kunst Verbond kocht een tekening van hem aan die te zien was bij een groepstentoonstelling van „Kunst Zij Ons Doel." Aan het eind van de oorlog nam hij schilderles bij Verwey, maar de aqua rel bleef hem toch het meest boeien. De bevrijding bracht hem weer op drachten voor illustraties en hij ontdek te ook de vraag naar ontwerpen bij de Nederlandse fabrikanten van behang selpapieren. Sindsdien houdt Van Geem zich voornamelijk bezig met deze tak van toegepaste kunst en zijn ontwerpen verkoopt hij in alle landen van Europa. Het tekenen naar de natuur is daarmee naar het tweede plan verschoven en Van Geem bewaart dit voor de weinige vrije uren, hoezeer dit hem soms aan het hart gaat als Spaarndam zich weer eens bijzonder sferig voordoet. Advertentie ««STUVt* Op een onder leiding van mr. C. C. van Helsdingen Sr. staande bijeenkomst van leden der Beweging van Europese Federalisten heeft drs. J. B. M. J. M. Schiphorst, oud-secretaris van de Be weging en Romeins correspondent van De Tijd en onze courant, voor een klein doch aandachtig gehoor gesproken over het probleem van de minder ontwikkel de gebieden in Italië. In een boeiend exposé zette spreker uiteen hoe bedroe vend vooral in Zuid-Italië en op de Italiaanse eilanden de sociaal-economi sche toestanden vaak zijn. Gebleken is, dat 11,8 pet. van de families in diepe ellende leven. Onder diepe ellende dient men te verstaan, dat de mensen in krotten wonen en over geen volwaardig voedsel als vlees, suiker e.d. beschik ken. Het betreft hier voornamelijk agra rische gebieden (liefst 41 pet. van de bevolking is werkzaam in de landbouw; in Nederland 16 pet.), waar men op uiterst primitieve wijze de grond be werkt en waar men slechts de twee uiter sten kent van grootgrondbezit en snip- perbedrijven. Er heerst, mede tengevol ge van het bevolkingsoverschot en de teruggang in de emigratie, grote werk loosheid en het percentage analfabeten is op sommige plaatsen hoger dan 53 pet. In een der zuidelijke provincies met 180.000 inwoners is één ziekenhuis met 40 bedden. De oorzaken van deze toestanden zijn velerlei. Belangrijk is, dat men sinds 1870 het hoger ontwikkelde, meer in dustriële noorden selselmatig over één kam geschoren heeft met het geheel anders geaarde zuiden. Men had aan de onderontwikkelde gebieden semi- autonomie moeten geven binnen het centrale bestel. De gevolgen uiten zich op geestelijk terrein in gebrek aan democratische mondigheid, algemene achterlijkheid en vernauwing van sociaal bewustzijn. Merkwaardigerwijs is er echter een geringe misdadigheid. Het fascisme heeft wel iets ten goede gedaan, maar het was goeddeels faga- de-werk. Na de oorlog hebben bodem- hervorming, onteigeningen en intensie-1 ve bestuurlijke bemoeiingen werkelijke verbeteringen gebracht. Maar er is hier een mondiale, althans een Europese so lidariteit in het geding. De achterge bleven gebieden zijn een struikelblok voor de federering van Europa en roe pen in politiek opzicht het gevaar van communisme op Waar kapitaalschaars- te het grote probleem vormt, is het van werkelijkheidszin getuigende plan geopperd om een Europese herstelbank te stichten, die onder garantie van de deelnemende staten de veiligheid en vruchtbaarheid van grote investeringen zou garanderen. Met een warm be roep op belangstelling voor dit kern- object van Europese solidariteit eindig de spreker zijn welgéddóumehteerd, leerrijk en boeiend betoog. - Op aandringen van de voorzitter, dr. M J. Prinsen, hebben de Provinciale Staten van Noord-Holland de resteren de agendapunten in een vrij vlot tempo afgehandeld, waardoor een avondverga dering voorkomen kon. worden Een van de onderwerpen, die de algemene aandacht trok was het voorstel van G. S. om aan ambtenaren, die er niet in slagen een woning te vinden in de gemeente, die hun als standplaats is aangewezen, hypothecaire leningen te verstrekken tot 100% van de stichtings- kosten of aankoop. Een der sprekers, de heer Schippers (KVP), zou gaarne zien, dat de gega digde voor een huis ook zelf een deel der kosten voor zijn rekening neemt. In elk geval moet zo veel mogelijk wor den vermeden, dat de provincie gaat fungeren als een financieel apparaat. Gedeputeerde Bouwman herinnerde de statenleden er aan, dat het in dit ge val ging om een hoofdambtenaar, die uit dienstbelang geholpen moest wor den. De heer Cornelissen (VVD) repli ceerde, dat hij deze kwestie gaarne op bredere basis wilde behandelen, terwijl de heer Vissers (P. v. d. A.) vreesde, dat het besluit alleen voor topfunctio narissen van betekenis was en niet voor het overgrote deel van het provin ciale personeel. De heer Schippers be sprak nog even de technische uitvoe ring van het besluit, met welke opmer kingen de heer Bouwman rekening zou houden, zoals deze toezegde. Enkele P v. d. A.- en C.P.N.-leden wensten stemming, waarna het voorstel met 36 tegen 18 stemmen werd aangenomen. De tegenstemmers bevonden zich vooral' onder de genoemde twee fracties. Alle overige punten werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Horizontaal: 1. paard - dienstwillig (afk.) - 2. welpenleidster - meisjesnaam 3. sprookjes- M figuur 4. heilig - heldendicht - zeer onaange naam 5. pasgang van paard - gewapend ge- leide 6. drank - eigen huis o 7. naaldboom 8. vrouw, zoog dier p» - vogel 9. boekomslag - wij (D.) - familielid 10. aarde (Grieks voorv.) - Griekse oor logsgod O 11. optisch instru ment. Verticaal: 1. spoed - zwakke plek in ijs 2. vogel met zwarte en witte veren - edelknaap 3. plaats aan de Amstel - vlamhoutje 4. gesleten plek in weefsel - wijze leidsman 5. loopgraaf 6. plaats in Noord-Brabant 7. geween 8. doctorandus (afk.) - samengestelde klinker - rijk in Azië 9. waterloop - noot 10. muziekterm - wild zwijn 11. kantwit bij brief - flink Horizontaal: 1. km; 3. a.v.; 5. l.k.; 7. or; 8. 1.1,: 9. id.; 11. slee; 13. oker; 15. keg; 16 eem; 18. opa; 19 wang; 20. olm; 21. aal; 22. oom; 23. mes; 26. knal; 28. hart; 29. s.g.; 31. er; 33. da; 34. aa; 35, ka; 36. op. Verticaal: 1. koe; 2. mr.; 3. al; 4. vlo; 5. l.s.k.; 6. klewang; 9. iep; 10. dra; 12. egale; 14. komma; 16. ego; 17. mom; 21. aks; 24. era; 25. sta; 27. lek; 28. hap; 32. ra; 33. do. Advertentie in de moderne kleuren: antraciet, citroengeel enz. in de moderne kleuren: antraciet, pauwblauw enz. Wij voeren de complete collectie van het vermaarde fabrikaat v. d. Brink Campman te Laren 180 X 125 200 X 140 300 X 200 325 X 225 180 X 125 300 X 200 325 X 225 VELSEN—VITESSE WIJK AAN ZEE—KINHEIM ADO—EHS NAS—HALFWEG ONZE GEZELLEN—DIO LAAKKWARTIER—VVSB TYBB—HPSV SJC—DOCOS Agent Spoelstra kreeg het benauwd, hij kénde de methoden van de I. P. zo langzamerhand wel, een heel onbenullig praatje, érg lief en érg hartelijk, en dan ineens kwam de torpedo. En gedachtenlezen scheen hij ook al te kennen, die slome. Spoelstra zuchtte en besloot de kast met noodleugens maar dicht te laten. Galama was de beroerdste nog niet van de bazen, alleen, hoi zou hij nu een beetje ge schikt met het water voor de dokter kunnen komen „Geneer j toch niet Spoelstra", vervolgde Galama hartelijk, „ik kan hier roken zei de zuster, best ge troffen, jö. Alleen in een mooi kamertje en een pla tinablonde fee die om je bed zweeft met zachte eie ren. Ik zal een paar rookster.gels in je nachtkastje stoppen, voor straks, zeg, da's waar ook, vond je de voorstelling aardig? Je had geen gekke plaats uit gezocht, maar ze vonden je drie deuren verder hoor, in een portiek. Reuze toevallig, je had er nóg wel kunnen liggen, niet lekker, want de mist is nog even vuil als vannacht." Spoelstra keek zijn chef, die zo maar wat pratend, alleen maar aandacht scheen te hebben voor zijn slechttrekkende sigaar, stomverwonderd aan. De mooie gewichtige beginzin, die hij tóch nog had kun nen uitbroeden, over verdachte bewêgingen van een persoon van het mannelijke geslacht, die hij, verba lisant enzovoort, schrompelde ineen als een lekke kermispiepzak van drie cent. „Hehoe weet U, dedat ik De I. P. wuifde geruststellend met zijn hand. „Ik kan me best voorstellen Spoelstra dat je héél even van je ronde bent afgeweken. Het was ook sneu voor je, nét uitgepikt te worden voor de straatdienst. Verleden jaar deed je zelf ook mee, leuk, ik kreeg bes.ist de suggestie van Toon Hermans, in zijn be ginjaren, of van Lou Bandy in zijn nadagen, dat her inner ik me niet zo goed meer, enfin je was leuk, en ze hébben om je gelachen. Tja, en nou ben je na tuurlijk even, héél even gaan neuzen hé? Door dat raampje kon je precies achter het toneel kijken, zo schuin de coulissen in. Is het niet? Hoe ik het weet dat jij er was? Denk's na, Spoelstra, je hebt al veer tien dienstjaren. Moest je weten, mijn jongen. Om wat te zien moest je je ophijsen, het raamkozjjntje was heerlijk vers, door de regen en de mist, de af druk van acht welgevormde vingers zaten er van morgen nog op, die van de twee duimen wat lager. En die afdrukken waren tweelingzusjes pardon tweelingbroertjes van die op jouw kroes in je kastje op bureau. Broertjes, ja broertjes, afdruk is mannelijk, door die nieuwe spelling verlies je gewoon je gevoel voor geslacht en naamval. Ik bevond deN afdruk gelijk aan deN reeds gevondeneN, zo moest het vroeger ge loof ik. Nou, zeg jij nu ook eens wat? Veeg eerst dat eigeel van je snor, als je die bepaald wilt laten groeien, moet je honig nemen, eigeel is dodend voor snorren". „U istoch verdómd niet van gisteren," barstte agent Spoelstra uit, en „Nou, dat ben ik eigenlijk wél, ik ben wél van gis teren", weifelde Galama," een vriend die mij ge woonlijk mijn feilen toont op het gym maakten we daar trouwens altijd een vriend van die ons de tonen vijlde, tussen haakjes heeft mij met aange name kout bezig gehouden tot vanmorgen zes uur en toén was het de moeite niet meer om Morpheus te bestellen. Maar nu zakelijk Spoelstra," vervolgde hij op diensttoon. „Vertel me nu eens precies, wat je je nog herinner; van het gebeurde van gisteravond. Om je gerust te stellen, ik geloof niet dat er een kat van komt, ga je gang". Spoelstra herademde, en nu ook tuk om mede het begin van de draad te vinden, die de kluwen moest ontwarren ving hij aan geregeld te vertellen. „Nou, het was net wat u zei I. P„ ik had een miuut of drie ingelopen, niks bijzonders gezien, en ik dacht, als ik nu even de Stoofsteeg inschiet en de Koestraat door, das één minuut, dan kan ik er één minuut of drie ingelopen, niks bijzonders gezien, en en dan op een holletje terug. Dat straatje ligt vlak bij de Koestraat, dat weet U natuurlijk wel. Ik dacht nog, uitkijken Piet, want als Tarzan ik bedoel eh „Tarzan ja, ga maar door ik weet wel wie je be doelt." „Als brigadier Velleman op controle gaat ben ik zo zuur als een komkommer dacht ik. Ik moest mu volgens schema om twee en twintig uur op het hoekje van de Koestraat bevinden, maar ja, ik kon het toch zo maar niet verkroppen, dat ik als bestuurslid nota bene en dat mag ik toch wel zeggen mijnheer, als een van de zielen van de toneelafdeling, nou precies overal naast stond. Dienst is dienst, dat weet ik wel, afijn, ik fraudeerde, ik kom er rond voor uit, maar ik hoop dat het met een paar strafuren betaald kan worden. Het was twee en twintig zestien, vier minu ten speling had ik, het kon nétGoed, Ik spankerde de Stoofsteeg door, naar de Koestraat. Toen kwam de strop, ik kon niks horen, alle raampjes waren stqr dicht. Jammer, ik wist dat Luuk Hanenburg aan de beurt was, u weet wel die zo fijn zingt, ik had zo graag gehoord wat die jongen er van maakte. Het was zijn kans, er waren ein paar lui van de radio in de zaal, hij wil zo graag helemaal op de planken en die jongen heeft toch al zo een hoop beroerdigheid „Hanenburg is toch die ehmet een kind ol zo- iets?" „Ja, treurig mijnheer, drie jaar en helemaal ach terlijk. Moet naar een gesticht, maar zijn moeder wil het niet, kan hem niet missen. Dat jong trouwens zijn moeder ook niet, ze moet hem overal mee naar toe slepen, gisteravond zag ik zijn wagen achter het toneel staan. Zijn moeder was ook achter het toneel, souffleren denk ik. Luuk Hanenburg is een zenuwen pees met verlof, bang om eruit te raken natuurlijk. Maar laat ik geregeld vertellen, ik dwaal af. Ik kon dus niks horen, ik wil dan toch wat zien, dacht ik. Er zat een raampje op twee meter. „Twee meter twintig Spoelstra, ik heb het nage meten". „iwee meter twintig, goed, in ieder geval, ik ben een dri en zeventig, dus met één huppie hing ik aan dat raam. Er zaten tralies voor, dus ik kon me meteen nog wat ophijsen. Er zat een gordijntje ook voor dat raam, maar daar was een scheur in..." „En nou wil ik precies weten, wat je toen zag en wie er op het toneel waren vooral". (Wordt vervolgd) Nadat verscheidene jaren achtereen de vereniging tot viering van nationale feestdagen „Oud-Schoten" voor een pas sende viering van Koninginnedag baa zorggedragen, o.m. door een kinderauna- de voor de Sionskerk, zal er dit jaar geen apart koninginnedagprogramma "De reden hiervan moet worden gezien in gebrek aan belangstelling, niet al leen van de zijde van het publiek, dat nauwelijks te bewegen schijnt, om via zijn donatie aan de vereniging, deze in de gelegenheid te_ stellen, een goede en passende feestviering te bekostigen, doch ook van de zijde van organisatoren, be sturen van verenigingen in Oud-Scho ten, wier medewerking telkens wordt ingeroepen, was de belangstelling dit jaar zo miniem, dat van een feestvie ring is afgezien. De afdeling Kennemerland van de Nederlandse Toeristen Kampeer-Club houdt zaterdagavond 24 maart in het gebouw van de HBS-B aan de Zijlvest, een clubavond over de bergsport. De heer K. Gorter zal een lezing houden over de bergsport. Advertentie Verkrij|baar bij drogisten, kappers en speciaalzaken De competitieleider mag over het vorderen van het damprogramma niet klagen. Aanvankelijk ging het niet zo vlot doch met medewerking van de deelnemers is het nu zó ver dat over een goede week alle finalisten bekend zullen zijn en de finale een aanvang kan nemen. Voor de hoofdklasse groep A. zijn ge speeld: Drayer-Berk 11; Blom-H. Be lien 11; Meure-Drayer 20; H. Be- lien-Douma 20; P. Belien-Blom 11; Hollen—Berk 1—1; Drayer—Douma 2—0; Hollenberg-Blom 2—0; Meure-P. Belien 2—0; Poppen-H. Belien 2—0. De eindstand van deze groep is nu: J Poppen 12, H. v. Berk 11, H. Be lien 9, J. H. Meure 8; N. Blom 7, J. Drayer 7, P. Hollenberg 7, A. Douma 6; P. Belien 5 punten. J. Poppen, H. v. Berk en H. Belien gaan naar de fi nale terwijl P. Belien degradeedrt. Hoofdklasse groep B.: K. de Jong- v. d. Berg 02; de Jong-T. Postma 02; v. d. Berg-G. Postma 02. In deze groep moet nog één partij ge speeld worden tussen T. Postma en v. d. Berg. Deze is beslissend voor de finale. W. v. Wort, De Jong en Straten degra deren. Eerste klas groep A.: W. v. Looy- Roest 0—2; v. Horick-Schelfaut 2—0; Jötten-Hekelaar 0—2; Persoon-v. Looy 11; Oudhof-Schelfaut 11; Hekelaar. Faay 1—l; Schuringa-Jötten 2—0; v. Leuffen-Roest 02. Groep B van de eerste klasse is ook zo goed als uitgespeeld, slechts een par. tij staat nog te wachten nl. tussen Lod der en Ott, deze is echter van ge enbe* lang meer. De kegelclub P.A.X is voor de eer ste maal kampioen geworden van Haar lem. Deze club van jonge kegelaars be staat 10 jaar en beoefent de sport se rieus. O.D.O. zes jaar achter elkaar kampioen is door hen onttroond. De einduitslagen luiden: Afd. A: 1. Kampioen PAX 6007 hou ten 30 punten; 2. ODO 6050 h„ 28 pt.; 3. De Volharding 5718 h„ 18 pt,; 4. HBS 5593 h., 16 pt.; 5 Zet 'm op 5505 h., 16 pt.; 6. EVA 5697 h., 14 pt.; 7. De Prins 5599 h„ 14 pt.; 8. R-Rollen 5344 h., 4 pt.; 9. BI. Sportief 5221 h., 4 pt. (degradeert). Afd. B: 1. Kampioen HEC, Haarlem 5689 h., 32 pt. (promoveert); 2. LUMG 5471 h., 25 pt.; 3. HVK 5275 h„ 20 pt.; 4. N. de Plank 5223 h„ 19 pt.: 5. NRV 5153 h„ 16 pt.; 6. Haarlem 5132 h., 10 pt.; 7. Aan de rol 5011 h„ 10 pt.; 8. DW 4976 h., 8 pt.; 9. PAX (dames) 4788 h., 4 pt. (degradeert). Afdeling C: 1. Kampioen Frans Hals 2C15 h„ 14 pt. (promoveert); 2. Com post 2556 h., 10 pt.; 3. Enthousiast 2386 h 8 pt.- 4. HHC 1945 2361 h„ 8 pt.; 5. IVO 2104 h. 0 pt. Persoonlijke kampioenschappen: Kam pioen dames A. de Jong 7.25. Kampioen Heren R. Boeltjes 7.87. A-klasse: 1. A. Hartog 7.86; 2. J. Slen ters 7.58. B-klasse: 1. P. Fris 7.30; 2. W. Stoelman 7.24. C-klasse: 1. J. v. Zwijn- drecht 6.96; 2. F. Kilk 6.91. De heer Henk Albers zal zaterdag 24 maart om half vier in museum „Het Huis van -Looy" een jubileumtentoon stelling openen van werken van Jo Kruyder-Bouman. De tentoonstelling zal bestaan uit schilderijen pastels, teke ningen en naaldwerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2