Bloembollenvak wordt opnieuw bedreigd Pachters in Noor moeten wijken voor kalkzand- steenindustrie Meerderheid tegen automaat en openstelling op dinsdag middag, ook tijdens seizoen Palmpasen wordt weer met kinderoptochten gevierd Parkeerterrein voor duizend auto's aan Brederodestraat Ongeveer 50 pet. der winkeliers reageerde op enquête van hun organisatie Haarlemse Kunst Gemeenschap in Provengaalse sfeer Uit STAD1 1en STREEK e voor een karweitje Verband Heim- kehrer over kwestie-B reda Aanleg in drie etappes *X3NDERDAG 22 MAART 1956 PAGINA 3 Enquête sigarenwinkeliers Poging tot doodslag in Zaandijk Thans één jaar geëist voor Haarlemse rechtbank Zandvoort steunt sportclubs Eigen gebouw voor de kleuterschool Prinses Verkeershuis bij Haarlems station in- en uitwendig vernieuwd Specialistische, psycho logische hulp aan schoolkinderen Waterstanden Wethouder Geluk laat verkenners Coster- monument schoonmaken Ir. Fuykschot adjunct directeur Openbare Werken Kritiek op Von Brentano KATHEDRAAL- PLEIN TE HAARLEM Wordt vernoemd naar mgr. J. M. Bottemanne AERDENHOUT J. P, Wessel 25 jaar bij de politie Beurs van New York REDDINGBOOT MAAKT OEFENTOCHT 's avonds en 's zondags thuis blijven, want als je automaatbezitter bent, moet je jezelf als zakenman ook opof feren", „De aanschaffing voor kleine zaken is zo duur, dat er heel wat ja ren moeten verlopen, voor zij de auto maten hebben terugverdiend. Volgens bevoegde zijde is het meteen met de winst gedaan. Veel reparatie door ver nieling", „Automaten hebben geen en kel nut. daar Haarlem geen uitgaans- plaats is. Financieel niet verantwoord, gezien de huidige winstmarge. Voor allen zonder uitzondering eerder een schadepost dan een winstobject. Druist geheel in tegen mijn christelijke begin selen", „Omdat slechts weinigen (in be langrijke straten en op een enkel gun stig punt) winst zullen maken, terwijl vele anderen gedwongen zullen worden om ook automaten aan te schaffen. Het enige resultaat: ontzaglijke kapitaal verspilling, en dat juist in een bran che, die geen kapitaal bezit". Ten slotte hebben wij uit de enquête genoteerd, dat van degenen, die op de vragen hebben geantwoord, 65 winke liers uitsluitend van hun sigarenwinkel bestaan, en 30 niet. Vandaag speelde zich voor de Haar lemse rechtbank het vervolg af van de zaak tegen een 26-jarige Zaandijkse los- arbeider, die tot tweemaal toe getracht zou hebben zijn vrouw door wurging van het leven te beroven. De officier van justitie had vorig jaar september drie jaar gevangenisstraf tegen hem gevorderd, maar de rechtbank gaf er de voorkeur aan een psychiatrisch rap port van professor Baan af te wachten, dat vanmorgen dan in behandeling kwam. In dit rapport wordt geconclu deerd, dat de Zaandijker tijdens zijn da den in mindere mate toerekeningsvat baar was. Professor Baan adviseerde tot voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, volgde deze raad op, maar eiste boven dien nog een jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdachte had al negen maanden in voorarrest doorgebracht, zodat er nog maar drie maanden zou den overblijven. De raadsman, mr. Pliester, ging met de eis van de offi cier accoord. De losarbeider en zijn vrouw verklaarden vanmorgen dat zij beiden pogingen in het werk zouden stellen om het gestrande huwelijk weer vlot te trekken. Over twee weken zal de rechtbank uitspraak doen. Een merkwaardige opname van een stoere zeevaarder: ontdaan van een aantal huidplaten ligt de Noorse tan ker „Grepa" hij de N.D.S.M. in het dok. In de Middellandse zee heeft het schip ernstige schade aan de boegzijkant ge kregen. die hier in Nederland hersteld wordt. De gymnastiekvereniging „O.S.S." te Zandvoort moet voor 2.500 gymnas- tiekmateriaal aanschaffen en vraagt daarvoor een renteloos voorschot van de gemeente. B. en W. willen de ge vraagde medewerking wel verlenen, maar daar Gedeputeerde Staten be zwaar hebben tegen renteloze voorschot ten, stellen zij voor een rente van 3.5 pet. in rekening te brengen. Het voorstel zal in tien jaren moeten worden afgelost. De gemeente zal een subsidie verlenen tot het bedrag der verschuldigde rente, zodat praktisch toch een renteloos voorschot wordt ver leend. De Zandvoortse zwemclub „De Zee schuimers" vroeg een subsidie van f 1.000 per jaar. Zo ver willen B.en W. echter niet gaan. Zij stellen een sub sidie van 200 voor. Het ontbrekende moet de vereniging maar zien te vin den in verhoging van de contributie van haar 350 adspirant-leden. Een groot aantal leden van de Haarlemse Kunst Gemeenschap is gisteravond een tijdlang opge nomen geweest in de genoeglijke Pro- vengaalse sfeer, die luchtig over ern stige zaken leert heen te stappen met een grote zin voor betrekkelijkheid en berusting. Het was het toneelgezelschap „Theater", dat in de Stadsschouwburg die sfeer wist te scheppen in Marcel Pagnol's „De dochter van de bronnen- maker", een stuk, dat zich beweegt rond mensen, die in de natuur leven en daarom een aparte bekoorlijkheid behouden hebben. Óver de inhoud, een vrij eenvoudige geschiedenis, zullen wij het zwijgen toe doen, daar de voorstel ling voor Haarlem een reprise was. Volstaan wij met te vermelden, dat Marijke Bakker met haar typisch fran se intonatie die in Nederland de in druk van kinderlijkheid wekt aller hart stal, evenals trouwens Hans Tie- meijer tevens de regisseur die in een kostelijk spel de vader en later de grootvader speelde. Hulde ook voor alle overige acteurs en actrices. De decors van Johan Greter waren bijzon der innemend. H. S. Het Verkeershuis op het Haarlemse Stationsplein staat thans gereed om in een nieuw interieur vreemdelingen met de vroegere service van dienst te zijn. De oppervlakte is niet vergroot, maar de ruimte is nu zo verdeeld, dat de in druk tweemaal zo royaal is als vroe ger. Voor de enorme glasplaat, die de kleine ruitjes in de voorgevel heeft ver vangen, valt van ver de bedrijvigheid in het kantoor reeds waar te nemen. Het houten opschrift heeft plaats gemaakt voor drie neon Vs zodat ook des avonds de toerist gemakkelijk de weg gewezen wordt. Het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van christe lijke scholen te Zandvoort, heeft aan de gemeente medewerking gevraagd voor de stichting van een nieuw gebouw voor de Prinses Marijke kleuterschool. Deze school is sinds jaren onderge bracht in het gymnastieklokaal van de Juiianaschool. Óp zaterdag krijgen de leerlingen van die school gymnastiekles, zodat dan het meubilair van de kleu terschool verwijderd moet worden. B. en W. stellen de raad voor, medewer king te verlenen voor de stichting van een schoolgebouw dat drie leslokalen en een speellokaal zal bevatten. Geruime tijd wordt thans jaarlijks in Zandvoort een psychologisch groeps- onderzoek gehouden van kinderen van de vierde en zesde klas van de lagere scholen. Dit onderzoek wordt verricht door de afdeling schoolpsychologie van het psychologische instituut van de Rijksuniversiteit te Leiden. Deze houdt zich sinds enkele jaren veel al op verlangen van de betrokken leer krachten ook bezig met een individu eel onderzoek van moeilijke kinderen uit de lagere klassen. Hierbij is gebleken, dat weliswaar ver gaande conclusies en adviezen kunnen worden gegeven, doch dat de efficiën tie hiervan met optimaal is, omdat ener zijds de leerkrachten dikwijls tijd en capaciteit missen om de kinderen daad werkelijke hulp te geven, terwijl ander zijds de moeilijkheden van deze kinde ren van die .aard zijn, dat individuele en meer specialistische hulp vereist zijn Men wil daarmede in Zandvoort een begin maken. Een lokaal van de Karei Doormanschool zal daarvoor worden in gericht. Zes tot acht kinderen zullen per week gedurende anderhalf uur door een assistent van het psychologische instituut behandeld worden. Voor in richting van het lokaal wort een kre diet van f 300 gevraagd en voor hono rarium e.d. ƒ1000. Men maakt er ons op attent, dat er in ons bericht over de motorfiets in Heemstede, die er maandag plotseling vandoor reed en een banketbakker mee sleurde, enkele onjuistheden geslopen zijn. De banketbakker was niet 18, maar is 21 jaar oud; de motorfiets was zo oud nog niet en had niet langer dan een half jaar in een garage aan de Jan van de Beystraat gestaan. t^e u °P van sigaretten in eigen hand e houden", „Omdat een groot deel van omzet in tabaksartikelen (30 tot 50 Als de kroon op het winterwerk heeft de speeltuinvereniging D.V.S. in een serie ouderavonden de vorderingen ge toond van de balletgroep en de mond orgelclub. Een contactavond met de ouders was belegd in feestzaal Noord. Ook nu toonde de balletgroep, wat zij waard is. terwijl de propagandist van de Ned. Wandelsportbond, de heer Haits- ma, de wandelsport de mooiste noem de, omdat deze practisch niet gebonden is aan leeftijd en de deelnemers het mooie van de natuur doet genieten. Ter illustratie werden een paar aardige kleurenfilmpjes gedraaid over de avond vierdaagse en de vierdaagse in Apel doorn. Ook de heer Krom uit Beverwijk, liet nog een woord van opwekking, om deze sport te beoefenen, horen. „The Kenne- mer Music Boys", o.l.v. de heer Bak ker zorgde voor een paar leuke mopjes. De voorzitter van D.V.S.de heer Hessels, overhandigde zijn afdeling wandelsport een fraaie vlag, terwijl de aanwezigen voorts nog kennis maak ten met een nieuwe spruit aan de D.V.S.boom, het D.V.S.-orkest in op richting. IJMUIDEN Vrijdag 23 maart Hoog water: 1.10 u. en 13.36 u. Laag water: 8.56 u. en 21.35 u. Visscherstraat, Dulaertstraat, Roskam- straat, Muiderslotweg, Vergierdeweg, G. v. Aemstelstraat (pastorie), Bade- lochstraat, Jephtastraat, Zwaluwstraat, Reigerstraat, Vinkenstraat, Nachtegaal straat, Bavostraat, Maasstricht, Rijn straat, Tesselschadeplein, Eksterstraat, Tesselschadestraat, Vollenhovestraat, Jan Lujjkenstraat, Muiderslotweg, Geu- sevesperstraat, schoolplein. Overveen: (vertrek 12.30 uur bij school Korte Zijlweg). Korte Zijlweg Zandvoorterpad Zijlweg Korte Zijlweg Ramplaan Schoonoordlaan Noorder Tuindorp laan Tuindorplaan Leendert Meez- straat Dickmanstraat v.d. Duijn- straat Croesenstraat Rollandslaan G. Bartholomeuslaan Pieter Wan- telaan Hospeslaan Rollandslaan Korte Zijlweg. Ter gelegenheid van Palmpasen, zon- dag 25 maart a.s., organiseert de Haar lemse Katholieke Vereniging voor het Gezin weer de traditionele palmpaas- optochten, die vanuit de verschillende speeltuinen gehouden zullen worden. Wij geven hier de verschillende rou tes weer zoals die door de kinderen gelopen zullen worden. Mariagaarde: (vertrek 2.30 uur bij speeltuin) Speeltuin Leidsevaart Emma- brug Emmakade Cruquiusstraat Koninginneweg Wilsonsplein Raamgracht Voldersgracht Kei zerstraat Pr. Hendrikstraat Leid sevaart Rollandstraat Voorzorg- straat Leidsestraat J. Nieuwen- huizenstraat Westergracht Speel tuin. Zaanenoord en Noordervreugd: (ver trek 1.30 uur Ambachtstraat). Ambachtstraat Rijksstraatweg brug over links af Jan Gijzenkade Eemstraat Rijksstraatweg brug over links af Hudsonstraat Timor- straat Zaanenstraat Zaanenlaan Middenweg Van Nesstraat Van Wickevoort Crommelinstraat Am bachtstraat Speeltuin. Elba: (vertrek 3 uur bij speeltuin). Speeltuin Elba Ged. Schalkburger- gracht Pieter Marisstraat Trans- vaalstraat Spaansevaartstraat At- jehstraat Dr. Leydsstraat Goet- zeestraat Tugelastraat Paul Kru- gerstraat Kennemerstraat Saen- redamstraat Maerten v. Heemskerk straat Bordes Ziekenhuis Joh. de Deo draaien Soutmanstraat Fr. Halsstraat Fr. Halsplein Schoter- weg Joh. de Breukstraat Pres. Steynstraat Paul Krugerkade Oli- vierstraat Colensostraat Scheper straat Kloosterstraat Spionkop straat Reitzstraat Speeltuin Elba. Kindervreugd: (vertrek 1 uur Teyler plein). Teylerplein Nagtzaamstraat Zo- merkade Van Zeggelenstraat Van Zeggelenplein Krusemanstraat Dr. Schaepmanstraat Oltmanstraat Craandijkstraat Van Zeggelenplein Ted. van Berkhoutstraat Nagt zaamstraat 2e Vooruitgangstraat Amsterdamstraat Nagtzaamplein brug over Kruistochtstraat Gr. van Wiedstraat Barbarossastraat Nijlstraat Kruistochtstraat brug over Nagtzaamplein Nagtzaam straat Teylerplein schoolplein. Paradijsje en Don Bosco: (vertrek 1 uur „De Spaarnestad"). Nassaulaan Ged. Oude Gracht Raaks Brouwerskade Coornhert- straat Pieter Kiesstraat Garen- kokerskade (zuidzijde) Previnaire- straat Burg. Sandbergstraat Kin derhuissingel Zijlbrug Zijlstraat Nw. Groenmarkt Smedestraat Rivier Vismarkt Jansstraat Nieu we Gracht Nassaulaan Magdale- nastraat Witte Herenstraat Speel tuin. Hof van Eden: (vertrek 3 uur school- plein-Geusenvesperstraat) Schoolplein (Geusevesperstr.), Re- viusstraat, Tesselschadestraat, Roemer De Haarlemse wethouder van jeugd zaken, de heer D. J. A. Geluk, zal dit jaar in Haarlem de padvinders- en padvindstersactie „Een heitje voor een karweitje" openen. Deze actie, die door de vier padvindersorganisaties lande lijk wordt gehouden van donderdag 5 tot en met zaterdag 7 april, start in Haarlem dinsdagavond 3 april op de Grote Markt. Wethouder Geluk zal dan het sein geven om het standbeeld van Laurens Janszoon Coster schoon te ma ken. Aan de opening wordt medewer king verleend door de verkennersband van het district Haarlem. B. en W. van Haarlem hebben ir. 3. 3. Fuykschot benoemd tot adjunct-di recteur van de dienst Openbare Werken. Deze benoeming maakt deel uit van de reorganisatie van de dienst, die het College onlangs heeft doorgevoerd. BU de benoeming van de nieuwe di recteur van Openbare Werken, ir. Ch. C. van der Mis, heeft wethouder Happé in de gemeenteraad verklaard, dat de adjunct-directeur zich daadwerke lijk bezighoudt met de dagelijkse lei ding van de dienst, als rechterhand van de directeur. Ir. J. J. Fuykschot is al sinds 1 janu ari 1936 werkzaam bij het bedrijf Ópen- bare Werken. Op die datum kwam hij in tijdelijke dienst en op 1 februari 1938 in vaste dienst als ingenieur. Op 1 januari 1941 werd hij benoemd tot ingenieur in algemene dienst en op 1 januari 1947 tot hoofdingenieur. In deze laatste rang werd hij belast met de leiding van de afdeling Bouwbureau. Voor hij in 1936 in Haarlem kwam, was de nieuwe adjunct-directeur als tij delijk ingenieur in dienst bij Openbare Werken in Den Haag. Ir. Fuykschot is Delftenaar van geboorte en is thans 50 jaar oud. De afdeling Bremerhaven van het „Verband der Heimkehrer, Kriegsge- fangenen- und Vermisstenangehörigen Deutschlands" heeft dinsdagavond in de ze stad een vergadering gehouden, waarop de vice-voorzitter van de afde ling, Maylahn, gezegd heeft, dat de Breda-gevangenen „geen misdadigers" zijn. Hij zeide, dat men bij deze gevange nen niet kan spreken over misdadigers die op een rechtsgeldige wijze veroor deeld zijn. Maylahn zeide, dat het „Verband" de Bredagevangenen beschouwde als krijgs gevangenen of „Kriegsverurteilte". daar een bijzonder gerechtshof ze op grond van een bijzondere rechtspraak, waarop geen beroep mogelijk is, veroordeeld heeft. „Het wordt tijd, dat ook deze gevan genen eindelijk vrijgelaten worden", al dus Maylahn. Hij verklaarde verder, dat het „Ver band" de uitingen van de West- duitse minister van buitenlandse za ken Von Brentano over de kwestie van de Bredagevangenen voor de Ne derlandse televisie „ten scherpste veroordeelde". „Zolang de Duitse justitie geen gele genheid heeft de vonnissen grondig te bestuderen, zijn de mannen in Breda krijgrgevangenen of Heimkehrer zoals alle anderen", aldus Maylan. B. en W. van Haarlem hebben, nu het plein voor de kathedrale basiliek St. Bavo te Haarlem openbaar terrein wordt, besloten dat plein te vernoe men naar mgr. J. M. Bottemanne, en het de naam te geven Bisschop Botte- manneplein. Mgr. Joseph Martinus Bottemanne was de bouwheer van de kathedraal aan de Leidsevaart. Hij werd geboren in 1823 en was van 1883 af bisschop van Haarlem. Hij stierf in 1903. In ver band met de reorganisatie rond de ka thedraal wordt nu de geprojecteerde straat ten noorden van de kathedraal genoemd naar de architect Jos Cuy- pers. De bestaande naar de architect genoemde straat, die op de Wester gracht uitmondt, zal in het vervolg Jos- Cuyperspad heten. De namen Jan Stuytstraat en Emmaplein blijven on veranderd. weg. Deze vuilnisbelt, die ligt op een terreingedeelte, dat in de naaste toe komst bouwrjjp gemaakt zal worden, moet in elk geval worden opgeruimd. Hier doet zich derhalve een uiterst ge schikte gelegenheid voor om beide wer ken te combineren. Het beltvuil zal naar schatting alleen voldoende ziin om he middelste terrein (vak A) op te hogen. De ophoging van het ooste lijke terreingedeelte (vak B) kan op een goedkope wijze geschieden door dit te ^stemmen tot stortplaats voor straatvuil, overtollig zand en bouwafval. Na verloop van enige jaren zal ook dit terrein het vereiste niveau hebben ver kregen en tot parkeerterein kunnen worden bestemd. Het terreingedeelte langs de Brederodestraat (vak C) kan eerst worden aangelegd, wanneer de daa. in nog aanwezige funderingen van afgebroken woningen zijn opgeruimd. De kosten van de aanleg van vak A worden op 150.000 geraamd. De com missie voor de financiën c.a verbindt aan haar gunstig advies de voorwaar den: dat een parkeerverbod wordt uit gevaardigd voor de Boulevard Paulus Loot en de Brederodestraat tussen 9 en 5 uur, welk verbod alleen in nood gevallen ware op te heffen; dat een parkeergeld wordt geheven van f 0,25 voor een halve dag en 0,35 voor een hele dag. Ten aanzien van eerstgenoem de voorwaarde hebben B. en W. het advies van de korpschef van politie ge vraagd. Met de heffing van het voor gestelde parkeergeld kunnen zij zich volledig verenigen. Weliswaar zijn zij in het algemeen van oordeel, dat het parkeren in deze gemeente gratis dient te zjjn, doch gelet op de vrij aanzien lijk kc ten, die aan de aanleg van dit parkeerterrein verbonden zijn, achten wij het alleszins gerechtvaardigd in dit geval van de automobilisten een bil lijke vergoeding te vragen. B. en W. van Zandvoort hebben de gemeenteraad gewezen op het nijpende gebrek aan parkeerruimte, vooral in de omgeving van de Zuid-boulevard. Op dagen met druk strandbezoek bleek het telkenmale weer grote soms zelfs onoverkomelijke moeilijkheden op te leveren om op een ordelijke en voor het publiek aanvaardbare wijze de duizenden auto's te parkeren. Op d-ze „topdagen" had de politie veelal de handen vol om te voorkomen, dat een verkeerschaos zou ontstaan. Het maken van parkeerhavens op de rijbaan van de Boulevard Paulus Loot geeft, nog afgezien van de hoge kos ten, eéén afdoende oplossing voor het parkeerprobleem, omdat hierdoor slechts een geringe parkeerruimte aan de bestaande wordt toegevoegd. B. en \V. stellen dan ook voor, spoedig over te gaan tot de aanleg van de in het uitbreidingsplan-in-onderdelen geprojec teerde parkeerterreinen ten oosten van het verkeersplein Brederodestraat-Hu- go de Grootstraat. Bedoelde parkeer terreinen zullen in totaal aan ongeveer 1.000 auto's plaats kunnen bieden, in een zodanige opstelling, dat vrij in- en uitrijden op elke plaats en elk tijdstip mogelijk is. De opzet van het plan is evenwel om de terreinen in 3 gedeelten aan te leggen en wel het middelste gedeel te (vak A), dat ruimte geeft voor 470 auto's, het eerst. Om de ophoging met de minst mogelijke kosten te doen plaats vinden wordt voorgesteld, daarvoor te gebruiken het beltvuil, afkomstig van de oude vuilnisbelt aan de Noorderduin- De Haarlemse dammer Wim de Jong, die onlangs op briljante wijze kampioen van Nederland werd, zal op woensdag 28 maart in het middelpunt van de be langstelling staan in het clublokaal van ,,'t Oosten" aan de Bernard Zweers- straat 2 te Haarlem-oost. Zondag 1 april zal de heer J. P. Wessel, brigadier van politie te Aer- denhout en wonende Zandvoorterweg 27 te Bentveld, 25 jaar in overheidsdienst zijn. De heer Wessel, die een gezien en gewaardeerd bestuurslid is van de Michael", kwam in 1931 als agent bij de politie van Hoorn. In 1938 volgde zijn overplaatsing naar Bloemendaal, waar hij op 1 maart 1948 tot hoofdagent werd bevorderd. Kort voor zijr benoeming tot brigadier op 1 april 1954, vertrok de heer Wessel naar de politiepost Aerdenhout. Anaconda Coppej Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecotl Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Onion OU Southern Pacific Southern Railway Tidewater CJ.S Steel De Zandvoortse reddingsboot „C.A.A. Dudok de Wit" zal zaterdag een oefen tocht maken op de Noordzee. De boot wordt om half drie uit het botenhuis aan de Thorbeckestraat gereden en daarna van het strand af in zee gelan ceerd. 92 90% 80% 79% 57% 57 113% 114% 44% 44% 60 58% Stemming: ged ruk:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3