„Volksvijanden" uit Stalins tijd uit gevangenis ontslagen Pan-Europese beweging stuurt brief naar Khroesjtsjev Malenkov was gisteren onrustig VOORTREKKERS JViemeijer tabak Loononderhandelingen in de groot-metaal verlopen stroef Per polsstok over klei en veen Algemene eenstemmigheid over de buitenlandse politiek Pas op voor TUNIS ONAFHANKELIJK Moe IVO RÓL: tanden Wit adem verkoudheid •dtoêé/l/ Klaarheid over Genèvegevraagd Europa moet snel tot daden komen Prinses Beatrix doet Belijdenis Erkend de beste DONDERDAG 22 MAART 1956 PAGINA H. Vader schenkt ƒ20.000 aan heiligdom van Lourdes Trotsky's moordenaar binnen zes dagen op vrije voeten? Duitse schrijver Müller SchW^T 'n Mens heeft eigenlijk geen [even met dat g brandend maagzuur... Maar Rennies brengen uitkomst 1 KAJOTTERS NAAR TANGANYIKA Tweede ploeg aangewezen LICHTE HOLLANDSE BAAITABAK Een melange van 16 edele tabakken. BLIJVEND VERS A-CC0RDE0NV0UW: to Verschil in uitleg van loonakkoord BENOEMINGEN EERSTE KAMER CONSTATEERT: Minister Zijlstra in Rome: Uitspraak in hoger beroep Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHILIPS ROXAN E Aillle vonnissen op een na tegen Indonesische infiltranten gehandhaafd Ds. Kater zal de dienst leiden BOLDDOG-KALF GEBOREN EEN ..WEEK VAN DE FOTOGRAFIE" Mijnwerkers ontdekken brand Bewoners gewaarschuwd door s/tenen tegen ruiten Examens Andreï Boebnov, een van de pioniers Van het Bolsjewisme, die commissaris Van onderwijs was, toen hij in 1937 als vijand van het volk" werd „gezui verd", is onlangs in vrijheid gesteld, haar te Moskou wordt vernomen. Boeb- hov, die 72 jaar is, trad in 1903 toe tot de communistische partij, waar hij in 1912 lid van het centrale partijcomité Jverd. In 1917 werd hij lid van het po litieke bureau en het militaire revo lutionaire comité, dat de machtsover name door de bolsjewieken organiseer de. In de burgeroorlog was hij majoor en hij werd later hoofd van de politieke afdeling van het Rode leger. Een an dere overlevende van de „zuiveringen" onder Stalin, een zekere A. V. Kosarev, die eerste secretaris van de Komso mol, de Sovjet-jeugdbeweging, was tot dat hij in 1938 als „volksvijand" werd veroordeeld, is ook kortgeleden op vrije Voeten gesteld. De Pan-Europese beweging heeft in een brief aan Nikita Khroesjtsjev, de 1ste secretaris van de communistische partij in de Sovjet-Unie, aangedrongen or de bevrijding van de honderd mil joen mensen die in Oost-Europa zuchten onder het juk van Stalins imperialisme. In de brief noemde het bestuur van de De in Engeland vertoevende Russi sche minister Georgi Malenkov was gis teren nogal rusteloos tijdens een rond gang door Britse kracht-installaties in Birmingham. Op de heen- zowel als op de terugreis onderbrak hij bovendien de fit om een wandeling te maken met een van zijn landgenoten. Zijn opgewekt humeur blijft hij deson danks bewaren, „Ik weeg één ton," ver klaarde de Rus, toen hij bij een bezoek aan een Brits krachtstation in een lift plaats nam. De tolk vertaalde getrouw deze m het Russisch gedane medede- v?.0r begeleidende gezelschap 3 urnahsten, waarop Malenkov er nog n voegde- ,,lk zeg het maar, orn aat de heren van de pers ervan over- wefg „sch^nen te zim. dat ik tien ton In Londen werd intussen vernomen, dat generaal Ivan Serov, hoofd van de Russische veiligheidsdienst, vandaag uit Moskou in de Britse hoofdstad zal arriveren. Vermoedelijk zal Serov de veiligheidsmaatregelen voor het aan staande bezoek van Khroesjtsjev en Boelganin moeten voorbereiden, en on getwijfeld zal hij een ontmoeting heb ben met Malenkov. (U.P.) De H. Vader heeft een bedrag van twee miljoen Franse francs, 20.000 Ne derlandse guldens, doen toekomen aan het heiligdom van Lourdes als bijdra ge voor het charitatieve werk, dat daar ten behoeve van zieken en armen tvordt verricht. Het bedrag is bestemd J^or de uitbreidingsplannen van het heiligdom, vooral voor verbetering van het ziekenhuis en de bouw van een tehuis voor onvermogende pelgrims. De schenking van de Paus ,s het ant woord van de H. Stoel op de oproep ?an de bisschop van Lourdes, Mgr. P. J*t- Théas, die een actie gelanceerd heeft om gelden bijeen te brengen voor grote uitbreiding en veranderingen, ~le het heiligdom van Lourdes zal on dergaan (K.N.P.) De geheimzinnige moordenaar van de bolsjewiek Leo Trotsky maakt een Ooede kans uit de gevangenis in Me- *Jcostad ontslagen te worden. Jacques ■Mornard, die de communistische we- relcj zestien jaar geleden in opschud- "jln9 bracht door Trotsky te vermoor- fen, kreeg de rechtbank op zijn hand weit betreft zijn protest tegen de be- l^ng van het ministerie van binnen lij'fe zaken dat hij te gevaarlijk is om ,os te laten. rwSteren heeft de federale rechter tisri .l0 Margalli bepaald dat de vijf tien de laar die Mornard zeer correct in in fevanSenis heeft doorgebracht, hem v00?anrnorking doen komen voor het he2elecht van vrijlating op borgtocht, de i„.UltsPraak betekent een climax in jarige juridische actie van de 50- Van hi,. Tenzij het ministerie beroep andse zaken binnen 72 uur Van rpov,a<antekent tegen de beslissing nen vijf Margalli, zal Mornard bin komen n Aes dagen op vrije voeten kla-irride federale rechter ver- a' (U.P.) Hij is vooral £LVan 71 )aar overleden, volkskomedie geworden door de Ook schreef hif rmaker Wibbel". len en een serie streekverha- Düsseldorf schetsen over de stad Advertentie er toch i n'et 0Pkwam, was de dreiging enige aanwii^n0Was er dan, zelfs zonde? meer. Maar vVa*l ®!en al geen sPrake dan Is on? 'rf'ó' kond eenmaal zo ver, (U kent dati "leest snerpende zuurbrand zworen mP i"et een of twee Rennies be- doven het vuur en stillen de L. Heerlijk veilig gevoel Althrihh £eiLmeï op zak b'i voorbaat. Altijd bij de hand en als de nood aan de «nan komt, onmiddellijk baatWaarom tou U ze niet bij U steken? Europese beweging, die sinds dinsdag in Bern vergadert, de politiek van Stalin de voornaamste bron van de hedendaagse internationale spanning. De brief, welke is ondertekend door de voorzitter van de beweging, Graaf Richard Coudenhove-Kalergi, is aan de Russische ambassadeur in Bern gezon den in de brief wordt Khroesjtsjev ge lukgewenst met diens aan de kaak stel len van de „dictatoriale politiek" van Stalin. Ook de Westduitse communistische partij heeft thans de „Stalin-lijn" of ficieel verlaten. Het bestuur heeft de partijpropagandisten in de gehele Bondsrepubliek opgedragen op te houden met het verbreiden van de Stalinistische leerstellingen, welke waren goedgekeurd op het partijcon gres van juni 1955. Radio-Moskou heeft meegedeeld dat in Moskou een bijzonder congres is ge opend, dat tot taak heeft de versprei ding van „de historische besluiten" van het 20ste congres van de communis tische partij. Het congres wordt ge houden door de „Vereniging voor de verspreiding van politieke en weten schappelijke kennis." Blijkens een te München opgevangen in het Italiaans gesteld radiobericht van het persbureau van de Kominform over de recente kritiek op Stalin streeft de Kominform ernaar de indruk weg te nemen als zou het communisme geen goed woord meer voor Stalin over heb ben. (A.F.P.-Rtr.-U.P.) Terwijl de eerste ploeg Kajotters, le den van de Katholieke Arbeidersjeugd in Nederland, zich in Tanganjika oriën teert heeft de leiding van de KAJ de tweede ploeg aangewezen. Deze wordt gevormd door: Gerard Mommers uit Tilburg, elektricien, Piet de Ridder uit Noordwiik. metselaar en Wout Lagerberg uit Leiden, timmerman. Deze ploeg zal 8 of 9 mei per „Rap- tim"-vliegtuig vertrekken naar Tan ganjika. De kajotters voeren intussen een aktie, om ook de kosten voor deze tweede ploeg te dekken. Advertentie CENT in deze patent-tabakszak meer ruimte voor gemakkelijk stoppen - ij- - - -V-V-V W-V-V-7-VV.-V (Van onze Haagse redactie) Voor 1 april a.s. zal er tussen werk gevers en werknemers in de groot-me taal overeenstemming moeten zijn over de wijziging van de CAO. Op die da tum loopt deze CAO, die reeds eenmaal verlengd was af. Het schijnt inmiddels ook na de goedkeuring van de rege ring van het jongste akkoord in de Stichting van de Arbeid met de onder handelingen in deze bedrijfstak minder vlot te verlopen dan men gedacht had. Het gehele bedrijfsleven wacht met eni ge spanning op de resultaten, omdat de groot-metaal als een der grootste en waarschijnlijk meest rendabele be drijfstakken in de op handen zijnde loonbeweging het spits afbijt. De eisen, die door de werknemers in deze bedrijfstak onlangs gesteld wer den kwamen neer op een uitkering in- Advertentte Nauwelijks zijn in Friesland de laatste verhalen over de jong ste elfstedentocht in alle toon aarden verteld en nauwelijks is de eerste zachte voorjaarsdag genoten, of Friesland (en niet alleen Friesland) is behept met een andere koorts: die van het eierzoeken, waarbij het eerst gaat om het eerste kievitsei en ver volgens om al die andere. Dat is al zo sinds een ver verleden. En al sinds mensenheugenis wordt er jacht ge maakt op het eerste kievitsei, dat te genwoordig overigens meer buiten dan in Friesland gevonden wordt, een jacht die helaas in de laatste jaren ook zo sportief niet meer is. Het mag in deze tijd van „diepvries" nauwe lijks verbazing wekken dat een kievits ei een jaar lang bewaard wordt. Zo heeft dit jaar eerst Winterswijk het eerste kievitsei opgeleverddaarna kwam Lemmer ermee aanzetten. Bur gemeester mr. Krijger van Lemmer had er zelfs het burgemeesterlijk loon voor de vinder, zijnde een riks, al voor betaald, toen bleek, dat ook aan het Lemmer ei een luchtje zat. Het wilde namelijk in water niet drijven. Waarschijnlijk had een grapjas het ei neergelegd om een ander beet te ne men. Maar afgezien daarvan: het eier zoeken heeft vele Friezen weer te pak ken en menigeen trekt er met de pols stok op uit. Nog enkele dagen en het wemelt in Friesland van de eierzoe- kers. Dat was vroeger al zo, in dp dagen toen het eierzoeken nog een be roep was en aan ervaren lieden een aardig duitje kon opleveren. Maar toen was het zoeken naar kievitseie ren nog geen gemeengoed zoals nu. Hoe meer eieren er gevonden wor- worden, hoe minder de vinder er voor betaald krijgt. Alleen al poelier De Jong in Leeuwarden, die al meer dan een halve eeuw kievitseieren ver handelt, heeft een omzet van om streeks 100.000 eieren per seizoen. Soms worden er tienduizend eieren per dag bij hem aangevoerd en enkele jaren geleden na een paar paasdagen met mooi weer brachten de vracht rijders uit alle streken van de pro vincie in één Slag bijna dertigduizend eieren. Van deze aantallen ging een deel per vliegtuig naar het buitenland. Die grote aanvoeren zijn een gevolg van het feit dat het eierzoeken nu voor zeer velen een geliefkoosde sport is geworden. Misschien is dat ten de le een gevolg van de propaganda die honderd jaar geleden een zekere Fok- ke Atzes Dijkstra uit Oldeboorn maak te door de uitgave van een boekje ge titeld: ,,De Kunst van het Eijeren- zoeken". Fokke Atzes verklaart daar in dat men eerst het onderscheid tus sen mannetjes- en wijfjes-kieviten moet weten en openbaart vervolgens de kunst om „de eijeren zeker en onmis baar te vinden". Men moet, zo zegt hij, 's morgens om zes uur al een stuk land ingaan, waar niemand te zien is." Toen wij dat lazen zijn wij meteen opgehouden, want er is nu in de eierzoektjjd geen stuk land meer. waar men niemand ziet. Iedereen of tenminste bijna iedereen waagt een kans. Wat niet verandert is het feit, dat men zoals Fokke Atzes al beweer de op het vinden van het eerste ei net zoveel kaps maakt als op de hon derdduizend. Hoe dat ook zij. Friesland heeft de polsstok te voorschijn gehaald. In de timmerwerkplaats van de heer Miedema te Leeuwarden wordt reeds weken gewerkt aan de produktie van nieuwe polsstokken van oriongrenen- hout met speciale blokken aan de on derkant die verschillend zijn voor het kleigebied en het veengebied. Ook dat is niet veranderd, evenmin als het feit dat het eierzoeken een vak is. een bezigheid die men zonder aanleg niet met succes beoefenen kan. Die lieden met feeling zijn er blijkbaar in Fries land steeds genoeg, gezien de omzet van de Leeuwarder poelier en gezien het feit dat men vroeger reeds uit Oost-Friesland naar ons Friesland kwam om eieren te kopen, wanneer men daar zo gauw niet voldoende eieren kon vinden om Otto von Bis marck op zijn verjaardag de tradi tionele 101 stuks te kunnen aanbieden. Het eerste ei van dit jaar is er nog steeds niet, maar er wordt naar ge zocht en over een dag of wat lopen de eierzoekers weer met aardap peltjes in hun zak „hun" nesten langs, want erva ren eierzoekers hebben dan hun eigen „klanten kring", die zij door aardappeltjes in de nesten te deponeren tot steeds groter leg- activiteit aanzet ten. Het kievitsei is vogelvrij tot 20 april, maar van ons zullen de kie viten zeer beslist geen last hebben, dank zij het boek je van Fokke At zes.... eens van 4 pet. en een loonsverhoging van 7 pet. Inmiddels is de beslissing van de regering over de lonen geval len. De uitkering ineens mag maximaal slechts 3 pet bedragen. Hierover zul len vermoedelijk geen grote moeilijk heden ontstaan. De werkgevers hebben reeds toegezegd de bedrijven krachtig aan te bevelen tot het doen van deze uitkering over te gaan. Minder gemak kelijk staat het met de loonsverho ging. Deze mag volgens de regering ma ximaal 6 pet bedragen. Op de eerste plaats zijn er ook in de metaalindustrie wel branches aan te wijzen, die min der rendabel zijn. Willen zij de loons verhogingen niet uit de onvoldoende winst betalen, dan zullen hun loonsver hogingen niet boven de 3 pet. mogen stijgen. Loonsverhogingen boven de 3 pet. komen immers niet voor doorbere kening in aanmerking. Naar verluidt is voor enige branches dan ook reeds een voorstel tot verhoging met dit per centage gedaan. In de meeste gevallen zal de loonsverhoging zonder bezwaar meer kunnen bedragen. Wellicht zal de verhoging daar 6 pet. gaan bedragen. Daarmee is er aan de moeilijkheden echter nog geen einde gekomen. In de beslissing van de regering wordt gesproken over een mogelijkheid tot verhoging van lonen en arbeidsvoor waarden van 6 pet. Nu is men het ech ter niet geheel eens over de wijze waar op men deze zinsnede moet begrijpen. De werkgevers in de groot-metaal schij nen van mening te zijn dat men bij een totale verhoging van 6 pet. ook reke ning moet houden met verbeteringen in andere arbeidsvoorwaarden, zoals een verbetering van jeugdlonen, pensioenen, bepaalde toeslagen etc. Aan dergelijke verbeteringen zijn in de CAO zo als die nu voor deze bedrijfstak geprojecteerd is ruim 2 pet. begrepen. Als regel rechte loonsverhoging blijft er dus voor de minder rendabele branches slechts 1 en voor de meer rendabele 4 pet over. De werknemers schijnen aan de zinsne de in het regeringscomuniqué een zo danige uitleg te wille geven, dat er met de verbeteringen in de andere ar beidsvoorwaarden veel minder rekening gehouden zal worden. De Stichting van de Arbeid heeft zich gisteren reeds met de kwestie bezig gehouden. Morgen vergaderen werkgevers en werknemers opnieuw. Met ingang van 1 september a.s. is tot rector van het klein-seminarie der paters Karmelieten te Zenderen, het gymnasium St.-Alberti, benoemd pater dr. Augustinus Nolte, thans rector van het Titus Brandsma-lyceum te Oss. ^er 1 septemher wordt pater dr. Borromeus Tiecke rector in Oss. Hij is thans 'directeur van „De Grundel" in Hengelo. Pater drs. E. Theelen, conrector van het Titus Brandsma lyceum, is op ge lijke datum benoemd tot directeur van de r.-k. H.B.S. „Geert Groote-College" te Deventer. Hij wordt in Oss opge volgd door pater drs. Aem. Brey. Naar de mening van vele leden der Eerste Kamer kan uit de bestudering van de parlementaire debatten, die de laatste jaren in beide Kamers der Sta ten Generaal zijn gehouden, de conclu sie worden getrokken, dat, behalve met betrekking tot de communisten, de ver schillen in opvatting over de buiten landse politiek tussen de overige par tijen slechts blijken te bestaan op pun ten, die men geenszins als principiële aspecten kan beschouwen. Ten aanzien van de Europese inte gratie, de internationale organisaties en de internationale technische hulp treft men hoogstens velschillen aan over het tempo. Het oordeel van deze vele leden, uit gesproken in het voorlopig verslag op de begroting van Buitenlandse Zaken, wordt door de betogen der verschillen de fracties over het algemeen gedekt. Ten aanzien van de verhouding oost west acht men het gevaar voor een nieuwe-wereldoorlog verminderd, waar bij echter de kans op lokale conflicten eerder is toegenomen, zodat de wereld nog ver verwijderd is van een ware en duurzame vrede. Een dergelijke vre de is ook, naar het oordeel van vele leden, onbestaanbaar zolang tal van volken van de meest elementaire mensenrechten verstoken blijven en zo lang meer dan de helft der wereldbe volking in ondervoeding leeft. Men zal dan ook niet mogen rusten voordat de beschamende noodtoestand in tal van De Nederlandse minister van econo mische, prof. dr. J. Zijlstra, heeft gisteren in Rome gezegd dat de integratie van de zes landen van de Europese kolen- en staalgemeenschap nagenoeg onmoge lijk is zonder een supernationaal ge zagsorgaan. De minister sprak op een bijeenkomst die onder auspiciën stond van het Italiaanse centrum voor inter nationale verzoening. Minister Zijlstra zei dat Europa zich thans in een periode van stagnatie be vindt. „Dit is nog verergerd door de enorme en onverwachte ontwikkeling van het economisch potentieel van de Sovjet-Unie", zo verklaarde hij. „Deze ontwikkeling is zodanig, dat men zich zelfs in de Verenigde Staten begint af te vragen welk economisch systeem op de lange duur beter zal blijken". Hij vervolgde dat Europa de kans loopt tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten verpletterd te worden, indien het niet snel tot daden komt. Het meest interessante resultaat van de Benelux noemde hij het feit, dat de opening van de grenzen, zelfs ondanks aanzienlijke verschillen in de produktie- kosten, niet heeft geleid tot de rampen die men zo vaak had verwacht. „Inte gendeel de economie van de drie lan den heeft er voordeel van getrokken", aldus minister Zijlstra. (U.P.) onder- en minderontwikkelde landen is opgeheven. Algemeen is men bezorgd over de ontwikkeling in de verhouding tussen Nederland en Indonesië en de konse- kwenties die Je Indonesische regering uit het afbreken van de onderhande lingen heeft menen te moeten trek ken. Daarbij varen vele leden van oordeel, dat met een enkel protest en een mededeling aan de V.N. niet kan worden volstaan. Om tot vol doende klaarheid te komen over de gang van zaken bij de conferentie te Genève. zonder dat de regering in het openbaar haar tactische manoeu vres moet verklaren, achten sommige leden het gewenst ter zake een co mité-generaal te beleggen, waarin èn Kamer èn regering zonder schade openhartig kunnen overleggen. Advertentie De Tunesische premier Tahar Ben Ammar (links) en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau (rechts) gefotografeerd tijdens het ondertekenen van de Tunesische onafhankelijkheidsverklaring. De plechtigheid vond plaats aan de „Quai d'Orsay" in Parijs. Het hof van justitie te Hollandia op Nieuw-Guinea heeft gisteren in hoger beroep uitspraak gedaan tegen de In donesische verdachten, die op 21 ok tober 1954 in het gebied van de Etna- baai zijn geïnfiltreerd. Voor 26 van de 30 beklaagden is het vonnis van de landrechter gehandhaafd. Deze ver dachten zijn veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. Van de vier overige beklaagden werd de leider Dimara thans veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf. (De landrechter had hem acht jaar opgelegd). De tweede hoofd- beklaagde Tauran werd overeenkomstig het vornis in eerste instantie veroor deeld tot zes jaar, de beide overigen tot vijf jaar. Van officiële zijde te Hollandia is nog maals uitdrukkelijk verklaard, dat de Indonesische regering niet is ingegaan op het aanbod van de Nederlandse re gering tot het zenden van verdedigers. De eis tot het verlenen van diploma tieke status aan eventuele Indonesische verdedigers was voor Nederland onaan vaardbaar, aldus deze verklaring. (A.N.P.) Deze foto geeft een overzicht van de menigte buiten het gerechtsgebouw van Montgomery in de Amerikaanse staal Alabama, waar de rechtszaak is begon nen tegen de 27-jarige negerpredikant Ds. M. L. King Jr. en 89 anderen, die worden beschuldigd van het boycotten van een plaatselijke busonderneming op onwettige gronden. Ds. King, die als eerste werd gehoord, verklaarde dat hij de boycot van de bus-onderneming, welke streng vasthield aan de rassen scheiding, steunde om op te komen voor de waardigheid van zijn ras. Op zondag 25 maart zal ds. H. J. Kater, Nederlands hervormd predikant te Amsterdam, in de Nieuwe Zijdska pel te Amsterdam een bevestigings- dienst leiden, waarin ongeveer 40 van zijn catechisanten als lidmaten van de Ned. hervormde kerk zullen worden bevestigd. Tot deze catechisanten be horen ook H. K. H. prinses Beatrix en enkele van haar klasgenoten. Woensdag werd bij de landbouwer M. Venema te Gieten een vreemdsoor tig kalf, een zgn. bulldogkalf geboren. De kop van het kalf lijkt op die van een bulldoghond, terwijl het dier te vens opvallend korte pootjes had. Het dier stierf bij de geboorte. Dergelijke kalveren vormen een unicum. De ge zondheidsdienst voor vee zal het voor studiedoeleinden onderzoeken. Mijn vriend Frits ver staat in bijzondere mate de mooie kunst van het niets doen. Hij is een principiële nietsdoener. Wat niet weg neemt dat hij maatschap pelijk heel goed mee kan komen. Want hij heeft al tijd heel gegronde redenen om iets na te laten. Ten minste hij vindt ze zelf heel gegrond en op de een of andere manier slaagt hij er altijd in anderen er van te overtuigen dat ze gegrond zijn- Ik benijd hem daar niet weinig om, Frits is een verrukkelijke nietsnut en wordt deswege immer en alge meen geacht Gisteren trof ik hem aan, gezeten op een terrasje, en lui knipogend tegen de zon. Ik ging naar hem toe en zei: „Het gaat weer best met je, zie ik". „Nee", antwoordde Frits „het gaat niet goed". „Hoe zo", vroeg ik „ben je ziek?" „Nee", zei hij „ik ben moe". „Ach", zei ik „je hebt toch niet gewerkt?" „Dat niet", antwoordde hij op een ietwat verongelijkte toon „maar ik ben voorjaarsmoe". Van het jaar wordt van 12 tot en met 19 mei een „week van de foto grafie" gehouden. Organisatoren daar van zijn de „Stichting ter bevordering van de fotografie" en verscheidene in stellingen, die zich met de fotografie bezig houden. Zij beogen de fotografie „als middel van verantwoorde vrije tijdsbesteding een bron van levensvreug de" onder de aandacht van geheel Ne derland te brengen. Daartoe wordt o.a. een boekje „Ca mera Kompas" uitgegeven en gratis beschikbaar gesteld er is een prijs vraag aan verbonden een affiehe van Doeve verspreid en een serie pro paganda en demonstratie avonden georganiseerd. De week wordt 11 mei te Utrecht officieel geopend. Naar huis kerende mijnwerkers ont dekten woensdagavond laat brand in de dubbele boerderij Moorveldshof te Geul- Ie, bewoond door de families Jansen- Waelen en Waelen-Crombach. De mijnwerkers moesten de bewoners, die in bed lagen, wekken door stenen tegen de ruiteq te gooiën. De schuur en de stallen brandden ge heel uit, doch het talrijke vee heeft men bijtijds naar buiten kunnen jagen. Ook twee tractors en landbouwmachines, als mede grote hoeveelheden graan, hooi en stro werden een prooi der vlammen. De brandweer van Maastricht slaagde erin de woonhuizen te behouden. GRONINGEN 21 maart. (R.ü.) Doet. ge neeskunde de dames A. J. Arkema, Gro ningen en W. J. Lotgering, Den Haag, de heren A. E. Hermans, J. de Haan, K. D. Kunst en E. G. Vos, allen te Groningen. J. E. Hemmes, Haren (Gr.), J. B. H. Anker, Heemstede, J. Hoen, Dronrijp, W. P. M. A. Lamers, Venlo, S. Wartena, Zwolle. Doet. rechtsgeleerdheid: mej. M. A. M. Panhuysen, Maastricht. NIJMEGEN, 21 mrt. Kand. rechtsgeleerd heid: heren: O. H. A. Regout (Meers- sen) en R. B. L. J. Morsink, Roermond en mej. O. J. M. Blom, (Wehl). UTRECHT, 21 maart. Doctoraal opvoed kunde: J. Bijl (cum laude), Bilthoven; doet. wijsbegeerte: H. A. van Wijlen. Amster dam; kand. wis- en natuurk. K: R. Soekar- jo. Utrecht, W. Berendsen, Bilthoven; J. F. W. Nuboer, Utrecht; 3. M. M. v. Bakel, Utrecht; L: L. A. Fresen, Utrecht, IL B. Hermans, Utrecht, mej. M. L. Ritzen, Heer len, mej. J. M. E. Janssen, Heerlen; J: J. P. de Zoeten, Utrecht; A: A. H. Hb- sing, Gendtl (Gld): F: J. M. Verhappen. Utrecht; A. H. Verdonk, Zeist; doet. biolo gie: P. C. Heyligers, Utrecht, W. Punt, Arnhem: doet. wiskunde; J. F. E. Wallin (cum laude). Utrecht; doet. natuurk.: P. Koole, Hilversum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5