UTRECHT CENTRUM VOOR AFSTANDSGAS verstopping Hoofdreclakteur van „Punch": „SOVJET-GASTEN DOOR DE WOL GEVERFDE TERRORISTEN" H Vraag Antwoord HET DOMEIN DER VROUW Vergeet ook uw haren niet Nieuwe MARVA-officieren beëdigd Belangrijke investeringen vereist Europa-zegel Bezoek van Stalins medewerkers en See! de strijd niet op tegen Reizen en trekken Van alles wat Moeder. DONDERDAG 22 MAART 1956 PAGINA 7 N.V. Nationale Gasmaatschappij in oprichting M ARiKTIBiER I GEITEN Ongewenste praktijken bij tandheelkunst Arts geverbaliseerd Te veel faciliteiten voor bouwvakarbeiders Limburgse bedevaarten naar Lour des Belgische onderscheiding K a fch'O li eke. II lustra tl e „Pijnlijke situatie voor alle Britse christenen" Afgraving Pietersberg beperkt Proeven op zee met de AT-21 Nederlands onbemand doelvliegtuig Boeken over Beverwijk Ja, die wist t wel! Tussentijdse verkiezingen WINST VOOR K.V.P. EN P. v. d. A. IN TIEL Via een over het gehele land uitge strekt leidingnet zal in 1960 80 pet. van de Nederlandse gasbehoefte door afstandsgas worden gedekt. Dit af- standsgas zal afkomstig zün uit ver schillende bronnen t.w. cokesovengas uit de Staatsmijnen, de hoogovens, Duitsland en uit een bedrijf te Sluiskil, aardgas uit n.o. Nederland en enkele putten in Zuid-Holland en raffinadery- gas uit de raffinaderijen te Pernis. De gasbedrijven der drie grote steden, Am sterdam, Rotterdam en Den Haag zul len hierbij een aanvullende functie ver vullen. De regering heeft deze plannen uiteengezel in de toelichting op een ont werp, dat voorziet in financiële rege ringsdeelname in een op te richten N.V. Nationale Gasmaatschappij. Het belang van een gasvoorziening door middel van afstandsgas wordt door de regering uiteengezet door te wijzen op de inefficiency van de huidige pro- duktie in tal van kleine plaatselijke en regionale gasbedrijven. Het zal nood zakelijk zijn om, ter vermijding van ver spilling van onze schaarse energiebron nen, zoveel mogelijk gebruik te maken van gas, dat, hetzij als rechtstreeks uit de bodem wordt gewonnen, hetzij sis bijprodukt van andere industriën (cokes ovens) vrijkomt. Voor de noodzakelijke aanvulling zullen daarbij enkele grote bedrijven moeten zorg dragen, die op zo efficiënt mogelijke wijze de traditionele gaswinning uit steenkool moeten verzor gen. Omdat de verschillende gassoorten onderling sterk verschillen in calori sche waarde en andere eigenschappen zal het voor de onontbeerlijke vrije uit wisseling noodzakelijk zijn, dat in Utrecht eer centrale omvormingsinstal latie wordt gebouwd. De N.V. Natio nale Gasmaatschappij zal in dit stel sel en coördinerende en leidende taak vervullen. De regering meent voor 1960 te kunnen rekenen op ir totaal: 150 miljoen m,. cokesovengas van eigen be drijven plus 120 miljoen m3 uit Duits land geïmporteerd gas, verder op 390 miljoen m3 raffinaderijgas. Het restant van de 1600 miljoen m3 afstandsgas, die nodig zijn om in 1960 voor 80 pet. in de behoefte te kunnen voorzien, zal voornamelijk uit de bodem als aard gas moeten worden gewonnen. Verdere toename van deze laatste categorie moet daarbij niet uitgesloten worden geacht. Voor een aantal kleine bedrij ven zal daarnaast de gasbehoefte moe ten worden gedekt door de stichting van propaangasdistributiebedrijven, zo als die reeds in een aantal gemeenten bestaan. Ter complementering van het leiding net zal het noodzakelijk zijn een aantal verbindingen tot stand te brengen tus sen reeds bestaande regionale netten. Een leiding van Zwolle (aardgas) naar Utrecht wordt reeds thans aangelegd. Dit is de Franse versie van een van de postzegels, die op 15 september 1956 door de Posterijen in de zes lan den van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zullen worden uitgegeven. Het ontwerp van de zegel werd goed gekeurd lijdens een vergadering, wel ke vertegenwoordigers van de Poste rijen uit West-Duitsland, België, Frank rijk, Italië, Luxemburg en Nederland op 20 maart in Parijs hielden. Het ont werp van de zegel is uitgevoerd door de Franse tekenaar Gonzague, die er de opbouw van een nieuw Europa in heeft uitgebeeld. Overeengekomen is, dat elk land twee of drie zegels met deze beeltenis, maar met een andere waarde en een variërende kleur zal uitgeveneen. van deze zegels zal in alle zes' landen dezelfde waarde heb ben (omgerekend in de valuta van die landen) en zal de standaardkleur blauw krijgen. Voorverkoop van deze Zegels voor filatelisten is niet toege staan, maar de allereerste zegels, die Worden verkocht, krijgen de opdruk „eerste dag". Advertentie •wirmen- r? manier °m verstopping te over- voor het „lnlc'a morgens vroeg en 's avonds od een v„„'ïar bed ge&n een glas water en ga Neem eer«AUur van de dag naar het Dillen» 'n. week elke avond twee Carters om do weekelke avond één - 3e week ïwL"l?ere "vond één. Dillen»^ meer. Want Carters Lever- is om i, ?rgen voor de galtoevoer die nodig darmen voedsel beter te verteren en de dat h» j. ontlastenze maken bovendien regelmatil en daarna op eigen kracht door zorgen dnnw mens- En mocht u later heid of gebrek snn eten- oververmoeld- verstopt raken, dmIT8'"1" toch nog eens pilletjes voldoende ?m Hnv,?,en paar Carters te helpen. Vraag taar p«nm?'!er °P Bang PILLETJES - f 1.20 plr fltfonf LiflVEH- UTRECHT 21 maart, nuchtere kalvpmn markt. Aanvoer 940 stuks. De prils ner ft" was t 35-48. De prijs per kg fi i0-iL KAASMARKT WOERDEN, 21 maart aU voer 10 partijen. Noteringen: le kwabTeft f 2-172.31, 2e kwaliteit f 2.052 16 PAARDENMARKT HENGELO (Gld 1 9» maart Op de jaarmarkt zijn 25 paarden aam gevoerd. De prijzen waren van f 600—loon per stuk. VEILING VENLO, 21 maart. Bieten, rode A 5.50—8.—, Champignons I 357—361, III 261, Knolselderij A 28—57, B 18—27 Peer, breekpeen A 11—17, B 22—28. 'c 17— ci' ?ïeAA„85121, B 4632, Schorseneren A 2- B 2541, Sla kas A 4247.90 Stoof- 190 T'tt 254~281. Witlof A I 114- Per' 100 kg/bos/stuks1. 15' B 79~86' AUeS Een verbinding van het Zuid-Holland se gebied met Utrecht is in voorbe reiding, evenals een aansluiting Veenen- daal (Duits gas) - Utrecht. Daarnaast zullen ook nog de hoogovens en de staatsmijnen met Utrecht moeten wor den verbonden. De regering is zich be wust, dat een en ander belangrijke in vesteringen zal eisen, doch is ervan over tuigd, dat deze zullen worden gecompen seerd door de economische voordelen voor de Nederlandse gasvoorziening in haar geheel. In de Nationale Gasmaatschappij zul len drie groepen moeten participeren t.w. de staatsmijnen, hoogovens en rijksdienst gasvoorziening; de drie gro te steden en de in regionale organen samenwerkende gasbedrijven. De Nederlandse regering zal In het oprichtingskapitaal voor 200.000 gulden deelnemen. Daarnaast geeft zij een ga rantie voor rente en aflossing van le ningen, in totaal van 2.000.000 gulden. Uit het onderzoek, dat de recherche van het hoofdbureau van politie te Rot terdam in samenwerking met de jutitie eind vorig jaar instelde naar de activi teiten van de aan de Claes de Vriezelaan gevestigde zich noemende Vacupanver- eniging of In-ve-ro (trekken van tanden onder narcose met „eendagsplaatsing" van een gebit) en bij een eveneens in die straat gevestigde mondarts is volgens de politie gebleken, dat gehandeld is in strijd met de bepalingen van-de wet ter be strijding var, ongewenste praktijken bij zogenaamde tandheelkundige inrichtin gen. Op grond hiervan is tegen de arts proces-verbaal opgemaakt. Tevens werd proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal bij hem werkende personeelsleden terzake van het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunst. De genoemde vereniging werkte door het gehele land met vertegenwoordigers propagandisten, die als „gebittenrun- ners" optraden. Dikwijls moest op het te leveren gebit een gedeelte vooruit betaald worden of ten kantore van de vereniging of aan de vertegenwoordi gers, naar het schijnt om te voorkomen, dat de te behandelen personen, die uit eindelijk naar de betrokken mondarts werden verwezen, op hun schreden zou den terugkeren. Ook werden propagan- da-acties in het buitenland gevoerd. Frankrijk en België waren landen, die hiervoor in aanmerking schenen te ko men. De Belgische justitie stelt naar de ongewenste praktijken eveneens een on derzoek in. In een circulaire aan de gemeentebe sturen deelt de minister van binnen landse zaken mede, dat het de regering gebleken is dat in enkele gemeenten aan gehuwde bouwvakarbeiders, die van elders worden aangetrokken, .van ge meentewege bijdragen worden toege kend in pension- en reiskosten van de betrokken arbeiders, alsmede bij ves tiging in de desbetreffende gemeente in verhuis- en herinrichtingskosten en reiskosten van het gezin. Hiertegen be staan bij de regering overwegende be zwaren ómdat daardoor enerzijds wordt overgenomen de taak en de zorg van de particuliere werkgevers en anderzijds het woningbeleid zou worden door kruist. De regering dringt er daarom op aan dat verdere invoering of toepas sing van dergelijke maatregelen achter wege wordt gelaten. Voor zover het gaat om verplaatsing van tot het permanente arbeidersover schot behorende ongeschoolde arbeiders met hun gezinnen naar streken, waar wel werkgelegenheid is, kan voor tege moetkoming in de kosten gebruik wer den gemaakt van een reeds bestaande rijksregeling. De Stichting „Limburgse Bedevaart naar Lourdes" Centraal Bureau geves tigd te Maastricht, Bogaardenstraat 36, organiseert dit jaar, evenals vooraf gaande, twee bedevaarten naar Lour des, onder begeleiding van mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond. De eerste z.g.n. Zomerbedevaart, met een verblijf van zeven dagen in het genadeoord, heeft plaats van 4 t/m 13 juni. De zieken van deze zomerbede vaart vertrekken echter 5 juni, maar keren tegelijk met de andere pelgrims terug. Met de ziekentrein reizen alleen mee de zieken die te Lourdes in het hospitaal moeten worden ondergebracht, dus niet z.g. hotelzieken. Deze laatsten reizen met de treinen, die 4 juni ver trekken. De najaarsbedevaart, die tevens de tweede bedevaart is met „kinder-zieken- trein", vindt plaats van 20 tot en met 27 september a.s. Aan deze bedevaart kunnen „als zieken" uitsluitend kinde ren van 0 t/m 13 jaar deelnemen. Men zie ook advertentie in dit nummer. Koning Boudewijn van België heeft de onderscheiding van ridder in de orde van Leopold II verleend aan de t Sr» i ^-okn' directeur van de N.V. Indolo te Voorburg en Rijswijk. Het nummer van deze week bevat, bij speciale foto's, een artikel van de hand van dr. A. I. M. Kat over mgr M. A. Jansen, de eerste bisschop van Rotterdam, en een tweede artikel, door prof. dr. J. C. H. Gerretson, over mgr. P. A. Nierman, bisschop van Gronin gen, die als zodanig de opvolger is, na vele eeuwen, van de opperherders van het vroegere bisdom van die naam. Verder wordt de belangstelling en het medeleven gevraagd voor „vreemdelin gen in eigen land", de Nederlandse ont. heemden uit Indonesië, die hier geen gemakkelijk leven hebben en die wij dreigen te vergeten. J. W. Hofwijk ver telt boeiend over een doorsteek door het Surinaamse oerwoud, die hij heeft gemaakt met een groep Nederlandse soldaten. Father O'Dwyer, die vijfen twintig jaar lang als priester heeft ge- Averkt onder de houthakkers en jagers van het bosrijke merengebied van Ca nada, begint in dit nummer een uit voerig relaas van zijn merkwaardige ervaringen als pastoor van een wel zeer wonderlijke parochie. Mr. H. C. M. Edelman schrijft over „afval" dat men overal vindt waar mensen zijn en over wat er allemaal mee gedaan kan worden. Voorts is er een artikel over Yehudi Menuhin, de wereldbe roemde violist, die indertijd als „won derkind" furore gemaakt heeft. Het korte verhaal is ditmaal van Godfried Bomans. Jan Cottaar schrijft over het nieuwe eigen huis van de katholieke Sportbond. Woensdagochtend heeft de commandant van de Marva-afdeling Den HaagMarva eerste klasse R. M. Domme- ring, te Scheveningen vier officieren Marva derde klasse K. M. R. beëdigd. Op de foto ziet men mej. G. Sibering, die juist de eed aflegt. Naast haar staan resp. de dames P. A. M. Hasselbach, T. A. Bolman en T. C. A. Hack. Geheel links staat de commandant. (Van onze Londense correspondent) Engeland is een democratisch land en ieder heeft er het recht in vrede zijn mening te uiten. Maar ook deze democratie heeft een soort sinistere half-vermolmde censuur. On der leiding van de radicaal Malcolm Muggeridge, hoofdredacteur van het weekblad Punch, heeft men geprobeerd om tijdens het bezoek van de Russi sche staatslieden een massa-protest te organiseren in Londen. Malcolm Mugge ridge had voor dit doel de grote Al- bert Hall gehuurd en een waarborg som gestort. Doch plotseling ontving hij bericht dat de zaal niet beschikbaar zou zijn. Hierop probeerden Muggeridge en zijn mede-organisatoren andere zalen te huren in Londen. Doch weldra bleek dat in geheel Londen niet één zaal be schikbaar was voor een protestverga dering tegen het bezoek van vadertje Stalins opvolgers. Men heeft tenslotte genoegen moeten nemen met een zaal in Manchester, op een veilige afstand van Londen. Van de hand van dezelfde Muggeridge (die, voordat hij hoofdredacteur werd van Punch, behoorde tot de redactie van de Telegraph) verscheen maandag een artikel op de hoofdpagina van The Daily Telegraph onder de titel: „Onze gasten Maar waarom?" In dit arti kel zegt Muggeridge dat het blijkbaar de bedoeling van de Eden-regering is om de beide Russische staatslieden in particuliere gesprekken te bekeren van de dwalingen huns weegs, in de hoop dat de beide gasten terug zullen ke ren naar Rusland om er een eind te ma ken aan de kwaadwillige leugens die voortdurend door de Russische rege ring over Engeland worden verspreid. Muggeridge acht de kans op succes niet groot. Hij meent dat men even goed twee „beroepsdames" van de Mou lin Rouge zou kunnen uitnodigen om een bezoek te brengen aan een deftige Engelse meisjeskostschool in de hoop dat zij aan het eind van hun bezoek in het huwelijk zouden treden met twee Engelse aarts-dekens om een rustig le ven te gaan leiden in een Engelse ka thedraal-stad. Beide Russische gasten, aldus de hoofdredacteur van Punch, zijn door de wol geverfde terroristen. „Het was Khroesjtsjev die in 1939 van Sta lin de opdracht ontving om dat deel van Polen te temmen dat Stalin had verworven ten gevolge van zijn koe handel met Hitier. En het was Boelga- nin die het Loeblin Comité vormde en die leiding gaf aan alle verraad en intrigues die tot gevolg hadden dat dit Comité erkend werd als de regering van Polen. Beiden verheffen zij nu hun stem te gen het tijdperk van Stalins dictatuur. Maar toen Salin nog leefde behoorden zij tot degenen die hem op de meest kruiperige wijze naar de mond praat ten. En moeten wij nu werkelijk in alle ernst geloven dat een bezoek aan het Lagerhuis, of aan het Buckingham Paleis om het aflossen van de wacht te zien, deze twee zal maken tot ijveraars voor vrede, hervorming en verzachting van het regime?" Muggeridge vervolgt met te zeggen dat het bezoek van de beide Russen aan Engeland slechts kan leiden tot de pressie en ontmoediging voor al de genen achter het IJzeren Gordijn die tot heden de geest van verzet tegen Russi sche onderdrukking bewaard hebben. Muggeridge herinnert aan het staatsie- bezoek van de beide Russen aan In- diè en Birma. „Zij zijn kort geleden te ruggekeerd van een tournee door In- dië en Birma, welke zich kenmerkte door lage leugens over de Britse politiek van heden en verleden, leugens die luid werden toegejuicht door enorme menig ten Aziaten. Dezelfde Aziaten zullen nu kunnen zien hoe de verspreiders van deze leugens hartelijk verwelkomd zul len worden in het land waartegen de leugens waren gericht. Welke andere conclusies kunnen zij hieruit trekken dan dat een dergelijk land niet langer meetelt in de wereld?" Muggeridge herinnert voorts aan de talrijke Oost-Europese réfugiés in Enge land die door de Russische propaganda worden gedoodverfd als voormalige grootgrondbezitters, ontevreden finan ciers of verarmde aristocraten. „Niets kan verder van de waarheid zijn. Gro tendeels zijn het eenvoudige, gewone lieden die of de vergissing begingen dat zij aan onze kant vochten in het leger van Generaal Anders of die voor de verschrikkelijke keuze werden geplaatst hun land en hun gezinnen te moeten achterlaten, liever dan een weerzinwek kende tyrannie te aanvaarden. Ook deze réfugiés hebben er recht op dat men rekening houdt met hun gevoelens, al ware het slechts omdat het huidig lot van hun landen voor èen groot deel te danken is aan de kortzichtigheid en dwaasheid van de Anglo-Amerikaanse politiek te Yalta." Muggeridge besluit zijn indrukwek kend protest met uiting te geven aan het vermoeden dat de geschiedschrijvers van de toekomst het moeilijk zullen vin den een verklaring te bedenken voor de uitnodiging van de Britse regering aan de beide Russische gasten et nieuws dat vader- van de Britse regering een een pijnlijke situatie zal tje Stalin in wer- bezoek van tien dagen zul- brengen. „Wij zijn het kelijkheid een len brengen aan dit ka- aldus dit schrijven, „aan bloeddorstig tiran en mas- pitalistenparadijs de miljoenen Christenen sarnnordenaar was voor Men kan slechts hopen die vervolging lijden in sommigen vrij oud nieuws dat er geen ongelukken Oost-Europa verschuldigd bereikte Engeland zoals gebeuren. Het katholiek om publiekelijk te ver bekend op een ogenblik episcopaat van Engeland klaren dat de gastvrijheid waarop een van Stalins door ons land verleend voornaamste medewer- kers, mijnheer Malenkov, zich in Engeland vermaak te met het aaien van En gelse kinderwangetjes. Wat, zo vraagt men zich af, doet de heer Ma lenkov op dit ogenblik in Engeland? Officieel is hij de leider van een door ons aan de vijanden van de Kerk niet betekent dat wij onze goedkeuring hechten aan een godde loze politiek". Het herderlijk schrijven gewaagde van de talloze gevangen priesters, broe ders, zusters en leken die gearresteerd zijn omwille van hun geloof. „De feiten zijn verschrikkelijk en aan geen enkele twijfel on- Het optreden groep experts op het ge- Zd^dlnkend^^èe bjfd ES™ eDoch ntienduizenden katholieke manrt ffplooft dat ziin ont ballingen uit de Russische derhevig. Sag all opvolger van Sta- satellietstaten, heeft van de Sovjets gedurende lin Malenkov automatisch Jongstleden zondag in al- de laatste tien jaren is maakte tot een eXDert od le kerken een herderlijk zonder weerga", het gebied van de stroom? sch"^e?„ do?£ voorlezen En het schrijven eindig voorziening waarin de katholieken van de met te verklaren dat Engeland en Wales wor- de Britse regering in de Volgens een veel geüite den aangespoord zich te naam van de rechtvaar- theorie is Malenkov alleen gedragen met waardigheid digheid en de naasten maar in Engeland om zich en zelfbeheersing. liefde de plicht heeft de een denkbeeld te vormen In dit schrijven heette Russische bezoekers op de van het soort ontvangst het dat de komst van de hoogte te stellen van hun dat de heren Khroesjtsjev beide Russische gasten in mening over de vervol- en Boelganin wacht als zij april onvermijdelijk alle ging in Rusland en de op 18 april op uitnodiging Christenen in het land in satellietlanden. De N.V. Kalkmergel-Maatschappij „Sint Pietersberg" te Maastricht is in beroep gekomen van een besluit van gedeputeerde staten van Limburg, waar bij geweigerd is een vergunning tot afgraving van een perceel mergel, ge legen in Sint Pieter. Het gaat hier om een deel van de westelijke helling van de Sint Pietersberg. Een verdere aantasting van deze helling kan uit een oogpunt van bescherming van na tuurschoon niet worden toegestaan, al dus gedept, staten. Het beroep is thans door de Kroon ongegrond verklaard. Een startbrug en twee beproevingsmo- dellen van het Aviolanda AT-21 onbeman de doelvliegtuig zijn per schip uit Papen- drecht naar zee vertrokken voor het uit voeren van zogenaamde slingerproeven. De AT-21 is reeds enige tijd in ontwikkeling bij Aviolanda, maatschappij voor vliegtuigbouw n.v. te Papendrecht. De slingerproeven zijn noodzakelijk om de uitwerking van de be wegingen van het schip op de startbrug in volle zee te kunnen nagaan. Verwacht wordt, dat deze belangrijke fase in de ont wikkeling van de AT-21 enige tijd in be slag zal nemen. De proefnemingen op zee worden daarom zo belangrijk geacht, om dat de AT-21 onder meer Is ontworpen voor het gebruik van schepen af. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. P. A. B.: Heeft Querido nog meer boeken geschreven dan alleen „Mensenwee", dat zich in de om geving van Beverwijk afspeelt. Zijn er andere schrijvers die een ro man over Beverwijk geschreven hebben. Staat „Mensenwee" op de Index? Antwoord: Querido heeft alleen het boek „Mensenwee" geschreven over de situatie van de tuinders in en om Be verwijk. Verdere aandacht heeft hij niet aan de streek gewijd. Zijn roman staat niet op de Index, maar vraagt wel re serve, evenals gijn andere werken. Ro mans die zich te Beverwijk of omgeving afspelen schreven o.m. nog Marie van Zeggelen („Grand Seigneur" en „Een liefde in Kennemerland") en mevr. Schuttevaer-Veldhuis, welke laatste te Beverwijk woonachtig is. In de loop der eeuwen hebben verschillende schrij vers en dichters relatie met Beverwijk gehad, zonder dat dit aanleiding .voor hen werd een streekroman gericht op Kennemerland te schrijven. Wel hebben verschillende dichters stad en streek bezongen. J. S. Wij willen per fiets naar Mheer. Wij willen er 2 dagen over doen. Kunt u ons een mooie route opgeven? Antwoord: Wij raden u de volgende route, zoveel mogelijk over binnenwe gen overeenkomstig uw verzoek. 1ste dag: Amsterdam, Rijkewaver, Vinke- veen, Laag Nieuwkoop, Vleuten. Acht- hoven, IJsselstein, Hagestein, Culem- borg, Geldermalsen, Meteren, Neerij nen, Rossem, Gewande, Dungen, St. Oedenrode binnenwegen over Son naar Eindhoven. Afstand ongeveer 145 km. 2de dag: Eindhoven, binnenwegen naar Hamont, Bocholt, Asch, Bilzen, Riemst, Wönk, Wesch, Mheer. Afstand onge veer 115 km. J. H. 1) Is het waar dat in Luxemburg de mannen met elkaar dansen? Antwoord: Wij kunnen niet aannemen, dat dit gewoonte is, maar dat het wel eens kan voorkomen onder bepaalde omstandigheden en in bepaalde plaat sen, die mogelijkheid kan wel bestaan. 2.) Ik wil a.s. zomer naar Duits land, per fiets, welke vereniging kan een reis uitstippelen en moet je daar lid van zijn? Antwoord: Bij reisbureaus kunt u hier voor wel terecht en ook wel bij de ANWB Toeristenbond, waarvan men dan wel lid moet zijn. Wilt u via jeugd herbergen trekken, dan is de Katholieke Vakantietehuizen en Jeugdherbergen Centrale, Nachtegaalstraat 60 bis te Utrecht, het aangewezen adres. P. M. Hoe kan ik rjjden per bromfiets van Noordwijkerhout naar Boxtel, zonder op de grote weg te komen, waar ik niet rijden mag? Antwoord: Wij raden u de volgende route: Noordwijkerhout, langs Kager- plassen naar Oudshoom, Bodegraven, Nieuwersluis, Schoonhoven, Gorinchem, Heusen, Nieuwkerk, Helvoirt, Haren, Boxtel. Dit zijn alle binnenwegen door mooie streken. H. J. G. B. In de laatste week van juni gaan wij met een touring car naar België, kan dit op een col lectief paspoort? Antwoord: Al staat u vermeld op een collectieve pas. dan moet u toch een bewijs van Nederlanderschap hebben. Trouwens voor uw reis zal wel geen collectief paspoort uitgegeven worden. Deze worden tegenwoordig veelal uit sluitend verstrekt voor culturele reizen. Daar voor België een bewijs van Ne derlanderschap of (evt. enkele jaren verlopen) paspoort voldoende is, zal ook geen collectief papier nodig zijn. M. v. V. Kunt u my de route opgeven, plus afstand, in kilome ters van Lisse naar Meerssen (Lb). Antwoord: Wij raden u de volgende route aan: Lisse, Leimuiden, Alphen, Bodegraven, Veldhuizen, Vianen. Zalt- bommel, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Wessem. Sittard, Meerssen. Afstand rond 220 km. A. J. v. L. Kunt n my de kortste route opgeven van Haarlem naar Nieuw Millingen? Gaarne ook de af stand. Antwoord: Wjj raden u de volgende route aan: Haarlem, Amsterdam. La ren, Hoevelaken, Voorthuizen, Nieuw Millingen. Afstand 89 kilometer. Advertentie Maar zij had 't nog niet door - tot, opeens, zy 't bemerkteMAÏZENA! dót was het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei by het kopen van MAIZESA steevast DURYEA en daarbij keek moeder wel uit, dat zij geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook zij zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam D.URYEA te letten. In derdaad - er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DURYEA. Onlangs woonden wij een vergadering bij, waar een paar honderd vrouwen bij elkaar waren. Het viel ons op, hoe welverzorgd de kle ding van de meesten van haar was. Keurige japonnen die twee volgorden ook ver zichtig en zo weinig mogelijk en daar begint de fout. Haar moet, wil het werke lijk mooi zijn, op de eerste plaats schoon en op de twee de plaats gezond zijn. U mag en pakjes, over het algemeen met smaak gekozen en van de gelijke kwaliteit; goedgekozen kleuren ook en op de juiste wijze gecombineerd met aar dige sieraden. Aan make-up hadden de meesten niet veel geld besteed, maar dat was ook helemaal niet nodig. Ze zagen er ook zonder rouge en lippenstift heel fris en aan trekkelijk uit. Eén ding viel ons echter op en dat was de droevige staat, waarin de haardos van bijna al deze vrouwen verkeerde. We be doelen niet, dat die vrouwen het haar niet behoorlijk ge kamd hadden, maar de staat van het haar zelf was bedroe vend. Het krulde, maar was dor en glansloos. Hoe kwam dat? zo hebben wij ons na dien verscheidene malen af gevraagd. Er is maar één ant woord op: te weinig zorg. Te veel vrouwen denken, dat zij van de zorb voor het haar af zijn, als ze zo nu en dan eens een kapper bezoeken om het te laten permanenten of wa tergolven. Om de door de vakman verkregen resulta ten zo lang mogelijk te be houden, doen ze vooral zelf zo weinig mogelijk aan haar coiffure. Ze kammen het haar vooral de eerste dagen ha de behandeling uiterst voor wisselen als u wilt. Schoon haar kunnen we alleen hou den door het geregeld te was sen. Geregeld, dat is op zijn minst elke veertien dagen. Maar zelfs dan bent u niet klaar. U zult zelf wel eens met verwondering hebben vastgesteld, hoe uw handen vuil werden, terwijl u toch niets bijzonders om handen hebt gehad. Uw haar echter is niet minder dan uw han den of uw gezicht de hele dag aan de buitenlucht bloot gesteld. Het stof en vuil, dat zich in de lucht bevindt, zet zich even goed op uw haren af als op voornoemde lichaamsdelen. Uw handen wast u meermalen per dag, uw gezicht toch ook min stens een of twee maal en uw haar? Nee, naturlijk kun nen we niet elke dag onze haren wassen, maar wel kun nen we het borstelen. Met een goede, stevige haarbor stel houdt u het vuil uit het haar en bovendien is borste len uitstekend als massage voor de hopfdhuid. Daarom borstelen we ook steeds in verschillende richtingen, van boven naar beneden, van achter naar voor en omge keerd. Als u dat geregeld des morgens en des avonds doet gedurende een paar minuten. zult u al spoedig merken hoe veel levendiger uw haar daardoor wordt. Het krijgt een mooie, naturlijke glans en laat zich ook makkelijker behandelen. Deze geheel kos teloze behandeling vraagt niet meer dan een beetje tijd en natuurlijk goed onder houd van uw materiaal. Het spreekt wel vanzelf, dat u uw haarborstel geregeld schoon moet maken, want anders schiet u met het borstelen niet veel op. Dat is trouwens heel gemakkelijk. Een bakje met warm of lauw water met een flinke scheut ammonia er door is een goed en goed koop schoonmaakmiddel. Borstel en kam daar flink door slaan en naspoelen met schoon water, dat is de hele behandeling. Het is zo een voudig als wat. Maar nu het bezwaar van de ondulaties, die u met te veel borstelen en kammen vreest te vernietigen. Ja, dat is een enigszins moeilijke zaak. Wat uw permanent be treft, die blijft er wel in, al borstelt u dag en nacht, maar de lokken en krullen, die de kapper daarna zo kunstig er in heeft aangebracht, weer staan de borstel niet zo. Toch kunt u met een beetje oefe ning ook hier heel veel be reiken. Als u eerst eens goed oplet, hoe de slag of golf in uw haar verloopt, dan zorgt u, zolang die zich nog weet te handhaven, dat u borstelt met de golf mee. U kunt daarbij met uw vingers tel kens de golf vasthouden en zo uw haar in „afdelingen" behandelen. Wie een natuur' lijke golf in het haar heeft, hoeft zich nergens om te be kommeren. Die krijgt u er met geen tien borstels uit. Wel heeft u goede kans, dat de val mooier en dieper wordt bij een geregelde goe de haarverzorging. Voor iemand, die elke week een bezoek brengt aan de kapper, zijn al deze raadge vingen natuurlijk niet nodig. Zo iemand kan er wel van op aan, dat de vakman haar haar op peil houdt, maar er zijn er onder ons nu eenmaal niet zo heel veel, die zich dat financieel kunnen veroorlo ven, om van de tijd. die dit kost, maar te zwijgen. Nu zijn er natuurlijk ook nog wel an dere middelen om te zorgen, dat er een mooie glans over het haar ligt; men behoeft er de advertenties in de dag bladen maar op na te kijken. Doch waarom zouden we met kunstmatige middelen pro beren te bereiken, wat de na tuur voor niets geeft, als we ons maar een beetje moeite willen getroosten? Krullend en golvend haar is een ideaal van veel dames, maar gezond haar met een natuurlijke glans betekent voor een ver zorgd uiterlijk meer dan de fraaiste krullen in dof en le venloos haar. De eeuwen door hebben mannen mooi haar beschouwd als het sieraad bij uitstek van de vrouw. Laten we daarom met een sieraad, dat we maar voor het grijpen hebben, niet achteloos om springen. Het resultaat loont zeker dat beetje extra moei te en inspanning. K. C. Stelt een vraag; over de waarde van oude munten. Antwoord: Er zijn kostbare en minder kostbare munten onder, al zijn ze van hetzelfde jaartal. Wij raden u aan even aan te lopen op het adres Keizers gracht 448. Daar zal men u wel volle dig willen inlichten. P. D. Hoe luiden de adressen van Bert Robbe, Henk Dorèl en Christine Spierenburg? Antwoord: De adressen luiden: Christi ne Spierenburg. Victorieplein 24 II, Amsterdam: Bert Robbe, Burg. Lam- booylaan 22, Hilversum en Henk Dorèl, Emmastraat 38a, Hilversum. N. B. In de schuur behorende bij mijn woning zit houtworm, hoe kan ik dit euvel bestrijden? Antwoord: Als het niet ai te erg is, kunt u het euvel nog wel verhelpen met DDT bestuiving, maar u moet wel volhouden, want het is hardnekkig goedje. Zit de houtworm door en door, dan dient u de hulp in te roepen van de gemeentelijke ontsmettingsdienst; als deze dienst er heil in ziet, zal men u willen helpen, maar het is in de re gel vrij kostbaar, want alles moet pot dicht gemaakt worden, terwijl de om geving geen nadelen mag ondervinden, het is n.l. vergif waarmede gewerkt wordt. P. N. Als wij 's morgens opstaan zyn de dekens op ons ledikant voch tig. Overdag luchten wij wel, 's nachts niet. Wat is hieraan te doen? Antwoord: U woont blijkbaar in een vochtig huis. Wordt er in uw huis wel licht ook met petroleum gestookt? Transpirerende mensen geven ook vocht af, de adem idem en het lijkt ons het beste dat u af en toe eens stookt. Jan M. Vraagt ons de adressen van twee Italiaanse wielrenners. Antwoord: Wij verwijzen u naar de Ne derlandse Wielren Unie, Anna Paulow- naplein 3 te Den Haag. F. S. te A. Hoe verwijdert men bruine sigarettenaanslag van het roken van de vingertoppen? Antwoord: Probeert u het eens met ci troensap of met wat bieekwater, dan gaat het zeker weg. J. de P. Informeert naar een gi taarclub in Haarlem of omgeving. Antwoord: Er is wel een r.-k. mando linevereniging: Prinsen Bolwerk 4, Haarlem. Mej. W. W. Wil in Haarlem op kamers gaan wonen en wil weten of zy voor kamerbewoning in Haar lem een vergunning nodig heeft. Antwoord: Ja, u hebt een vergunning nodig en dient u daarvoor te richten tot het gemeentelijk huisvestingsbu reau. H. van R. Hoeveel hoogovens zijn er in ons land en waar bei-inden zy zich? Zyn er ook nog hoogovens in aanbouw, zo ja, waar? Antwoord: Er zijn in Nederland drie hoogovens, alle gelegen in het bekende hoogoven-complex aan het Noordzee kanaal onder Velsen. Onlangs is beslo ten tot de bouw van een vierde hoogoven, behorend tot hetzelfde com plex. Men is reeds met de voorbereidin gen begonnen en hoopt hem in het voorjaar van 1958 gereed te hebben. J. v. d. B. Komt terug op een onlangs gestelde vraag over een bekend versje over het veiligste plekje, dat thuis te vinden zon zijn. Hy meent de vragensteller te kun nen gerieven en veronderstelt, dat het bedoelde versje het volgende zal zyn: De mens wil een plekje Al is het ook klein Waarvan hij kan zeggen Ziehier dit is mijn Hier wil ik leven Dit is mijn kluis Hier voel ik me veilig Dit is mijn thuis 3. H. heeft ons indertijd ge vraagd naar een r.-k. corresponden tieclub in het westen of zuid-westen des lands. Antwoord: Moeizame navorsingen heb ben ons doen ontdekken, dat dergelijke clubs niet bestaan. Wegens de wijziging van de gemeente grenzen zijn gisteren in Tiel gemeente raadsverkiezingen gehouden. Daarbij zijn in totaal 9179 geldige stemmen uit gebracht. Het aantal kiezers bedraagt 9930. 569 personen brachten geen stem uit. Het aantal ongeldige stemmen was 182. De P.v.d.A. behaalde 4523, de KVP 2494, de WD 995, de protestants-chris telijke partijen 999 en de CPN 168 stem men. De kiesdeler was 539.9. Hierdoor verwierf de P.v.d-A. 8 zetels (in de vorige raad 7), de KVP 5 (de vorige keer 4), de WD 2 (vorige keer 2), de protestants-christelijke partijen 2 (vo rige keer 2), Het hooggerechtshof van de staat New York heeft geweigerd de tijdelijk» opschorting van Santee's schorsing te verlengen. Een definitieve uitspraak over de schorsing zelf is nog niet ge daan. f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7