Britten gebelgd over komst van „jakhals" Serov Serov zelf: „Zie ik er uit als Iwan de Verschrikkelijke?" Nederlandse ambassadeur dient klacht in te Washington „Kwestie te delicaat om officieel te worden besproken" Vrijlating van Mornard uitgesteld Malenkov belooft onderzoek naar in Rusland gevangen Pool MINDERHEID DWINGT DE MINISTER OM DE PORTEFEUILLEKWESTIE TE STELLEN Romme en Burger verdedigen nieuw compromis inzake korting van de pensioenen Mis(s) De stemming uitgesteld ORR Sovjet-vliegtuig baart opzien Spoorwegramp in Egypte Harding ontslaat zijn Grieks huis- personeel Amerikaans voorstel inkrimping strijdkrachten N.a.v. DUT.T.F.S' UITLATINGEN IN DJAKARTA De hoed van Georgi Malenkov Politiek gevecht in Tweede Kamer om de ouderdomsvoorziening Vroeger sluiting op Goede Vrijdag VRIJDAG 23 MAART 1956 0 79sfe JAARGANG No. 26559 „Bandietenbezoek" aan Londen Twee dodelijke ongelukken in Enschede Meer dan 100 doden? „Verkregen rechten" Heet debat Paaszaterdag Geen vasten- of onthoudingsdag Suède damesjasjes m kleuren 110.- Het weer Weinig verandering BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERI EN I It I AKItr ia cents per rr.iinmeier- Hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor sdvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, 12-17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteren arriveerde op het Londense Vliegveld generaal Iwan Alexandrovitch Serov, de opvolger van Beria. Serov kwam besprekingen houden met Scot land Yard over de veiligheidsmaatrege len bestemd om te voorkomen dat tij dens het bezoek van Boelganin en Khroesjtsjev aan Engeland in april on aangename dingen zullen geschieden. Serov is een van de meest sinistere fi guren van Rusland, en niet iedereen bleek in staat het bezoek van de heer Serov aan Londen zonder meer te slik ken. Het conservatieve dagblad de Daily Mail verscheen met een hoofdartikel waarin het o.m. heet: „Ofschoon wii wellicht een glimlach kunnen produce ren voor de Russische staatshoofden, vragen wij ons af of het nodig is dat wij ook de met bloed bezoedelde hand drukken van hun chef moordenaar. Wij mogen dan al de Beer ontvangen, maar moeten wij ons ook neerleggen bij het bezoek van de Jakhals?Serov is een bandiet en hjj ziet er naar uit... Hjj vertegenwoordigt alles wat liederlijk en onmenselijk is in het communistische regime van Rusland De chef van de Russische geheime politie, Serov, heeft zijn entrée in En geland op spectaculaire wijze gemaakt. Hij landde op het Londense vliegveld in het nieuwste Russische straalver- keersvliegtuig, de TU-104. Britse lucht vaartexperts hebben het Sovjet-vlieg tuig met verbazing bekeken. Uiterlijk lijkt het veel op de Britse Comet III, maar het grote verschil is, dat de Rus sische machine niet met vier, maar slechts met twee motoren is uitgerust en desondanks de vlucht Moskou Londen zonder tussenlanding heeft ge maakt met een gemiddelde snelheid van ruim zevenhonderd kilometer per uur. (Van onze correspondent) De 64-jarige fabrieksarbeider J. W. B. uit Neede, die donderdag in verband met een ernstige ziekte in het zieken huis Ziekenzorg te Enschede moest wor den opgenomen, is in een onbewaakt ogenblik in ijltoestand uit een raam op de tweede verdieping gesprongen. De man overleed korte tijd later. In haar woning aan de Binnenweg te Enschede is de 54-jarige mevrouw A. W.-B. van de trap gevallen. Waarschijn lijk tengevolge van de schrik overleed zij aan een hartverlamming. Het socialistische dagblad de Daily Mirror met een oplage van méér dan vier miljoen gaat hedenmorgen nog ver der. De voorpagina en de tweede pagina zijn geheel gewijd aan het bezoek dat in vetgedrukte zinnen wordt veroor deeld. Op de voorpagina heet het in een grote kop: „Wie heeft behoefte aan deze misselijke bandiet in Brittannië?" Het artikel noemt Serov de Himmler van de Sovjet-Unie, en acht het een enorme blunder dat men deze massamoordenaar haar Engeland heeft laten komen. Ver- v°lgens geeft het artikel een overzicht vatt de werkzaamheden waarvoor Serov door zijn meesters werd gedecoreerd, Werkzaamheden die begonnen voordat 2ijn „leerlingen" Himmler en Heydrich *ijn activiteiten nabootsten. Serov deporteerde in de vroege dertiger jaren miljoenen boeren uit de Oekraïne. In 1940 ging hij aan het werk in Polen „met zijn vuur pelotons en folterkamers". Na de oorlog volgde hij de plunderende Rus sische Legers naar Berlijn, waar hij arbeiders begon te „verzamelen" voor de uraniummijnen van Rus land. Verder voert hij het beheer over de slavenkampen rond de Pool cirkel, waar tussen vijf en tien mil joen gevangenen aan het werk zijn voor Rusland. Het artikel vervolgt: „Het is te veel gevraagd van het Britse publiek, dat zij lijdelijk moeten toezien, dat deze gorilla Boelganin en Khroesjtsjev vergezelt naar beroemde en aantrek kelijke plaatsen, zoals Windsor, Oxford en Edinaurg. Indien hij in het land moet blijven, laat hem dan zijn weer zinwekkende plannen uitwerken bin nen de muren van de Russische am- bssssdfi"* Het artikel eindigt als volgt: „Laat Boelganin en Khroesjtsjev een gebaar maken, dat alsnog een bijna hopeloze situatie lean redden. Laten zij, als Se rov terugkeert naar Moskou, zoals hij ■Waarschijnlijk over een paar dagen zal doen, er voor zorgen, dat hij in Moskou' olijft en niet met hen naar Londen terugkeert. Dan zouden we al ten een kans hebben om opnieuw te beginnen". Serov zelf heeft inmiddels getracht de heftige Britse reacties op zijn «omst met een glimlach weg te wui- Bij een ontmoeting met journa- sloeg hij zich op de borst en ei.°eg: „Kijk me eens aan zl.e lk üjk^u uit als Iwan de Verschrikke- Nabij Maghagha in Zuid-Egypte is Bisteren een express-trein gederailleerd ®n volgens de eerste berichten zouden «onderden personen om het leven zijn der rtmen ot gewond zijn geraakt. On- dp„de slachtoffers zouden zich verschei- "e buitenlandse toeristen bevinden. ongeluk?s functionarissen was de ver- vnnr t„ e*Press een speciale trein tarfn on?lsten- z« deelden mee dat de Water p?°rdedoordat de rails onder water stonden. Met grote snelheid dook de trein het diepe'lbfahimieh-kanaaUn. vandaag'af zUn8Griek^c Harding heeft personeel ontsla "hypnotisch huis feit, dat er woensdagmorgen'' bom m zijn bed werd gevonden!" hQK°Kmmige va? de opstegen Griekpn hebben meer dan tien jaren in het re! genngshuis, de residentie van de »nn verneur, gewerkt gou" De Amerikaanse afgevaardigde naar de ontwapeningsbesprekingen te Londen, Harold E. Stassen, heeft meegedeeld dat Amerika bereid is zijn strijdkrach ten tot 2.500.000 man te beperken als de Sovjet-Unie hetzelfde doet. De inkrim- P;ng der respectieve strijdkrachten dient echter te geschieden volgens een ondubbelzinnige overeenkomst en onder werkelijke controle en inspectie. Zij dient samen te gaan met overeenkom- 'l'tl^beperkingen van de bewapenings- De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen, heeft het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken op de hoogte gesteld van de bezorgdheid van de Nederlandse publieke opinie met betrekking tot het recente bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dalles aan Djakarta. Welinge lichte zegslieden zeiden dat de Neder landse ambassadeur het ministerie in de afgelopen twee dagen heeft bezocht om de Amerikaanse autoriteiten duide lijk te maken waarom de Nederlandse publieke opinie zeer verstoord is over hetgeen Dulles volgens berichten iif de pers in het openbaar in Djakarta heeft gezegd. In kringen van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft men de indruk dat de kwestie onder de aandacht van Dulles zal worden ge bracht, nu deze in Washington is terug gekeerd. „The New York Times" heeft gis teren in berichten uit Den Haag en Djakarta aandacht geschonken aan de Nederlands-Amerikaanse betrek kingen in het licht van de verhouding tot Indonesië en aan het proces tegen Leon Jungschlager. Walter H. Wag goner, de Haagse correspondent van het invloedrijke Amerikaanse blad, merkt op dat de opvattingen van Ne derland en de Verenigde Staten over Indonesië zeer ver uit elkaar liggen en dat als gevolg daarvan de ver houding tussen Den Haag en Wash ington stroef is geworden. Als voor beeld noemde hij het proces tegen Leon Jungschlager. De meningen daarover in Den Haag en Washing ton lopen volgens hem ver uiteen. De correspondent in Djakarta schreef onder meer, dat voor zover vele waar nemers zich kunnen herinneren het voor de eerste maai is, dat een anti- Amerikaanse tendens is gekomen in de Nederlandse pers en onder het publiek. Dr. J. H. VAN ROYEN „Het was voor de Nederlanders een bron van irritatie dat minister Dulles besloot Indonesië onder de huidige om standigheden te bezoeken. Het was schokkend dat hij daarbij Indonesië's koloniale strijd vergeleek met die van de Verenigde Staten," aldus de corres pondent. „Tenslotte was het bijzonder ontstellend dat de heer Dulles een bood schap naar Djakarta zond waarin hij „be wijzen aanhaalde dat beide volken een zelfde toekomst tegemoet gaan, een zelfde verknochtheid bezitten aan hun nationale onafhankelijkheid en streven naar vrede en vrijheid voor alle men sen." (U.P.) Londen kreeg gisteren twee bezoekers, die de onverdeelde aandacht trokken: de ene was generaal Iwan Serov, hoofd van de Russische staatsveiligheidsdienst die naar Londen is gekomen om bespre kingen te voeren betreffende de veilig heidsmaatregelen tijdens het bezoek van Boelganin en Khroesjtsjev en de an dere was de fraai gemodelleerde machi ne, die hem naar Engeland bracht, de TU-104. Gegevens over deze luchtreus (zie foto boven) waren praktisch niet te krijgen: de bewaking was te streng om er bij of erin te komen. Op de onderste foto generaal Serov met gestrekte linkerarm en enkele van zijn assistenten, nadat zij op het vliegveld verwelkomd waren door Ja kob Malik, de Russische ambassadeur in Londen (blootshoofds en met zijn hoed in de hand). De Mexicaanse regering heeft een stokje gestoken voor de onmiddellijke vrijlating van Leon Trotski's moorde naar, Jacques Mornard. Reeds lang poogt Mornard vervroegde vrijlating te krijgen op grond van goed gedrag, maar het ministerie van binnenlandse zaken heeft zich op het standpunt gesteld dat Mornard een te gevaarlijk man is om hem op vrije voeten te stellen. Mornard heeft toen een gerechtelijke uitspraak tegen deze houding gevraagd en woens dag heeft de rechtbank bepaald dat Mornard voor vrijlating in aanmerking kan korhen. Binnen 24 uur echter is het ministerie van binnenlandse zaken tegen deze uitspraak in beroep gegaan en hier door wordt de vrijlating van Mornard voor onbepaalde tijd uitgesteld. Te zelfder tijd verluidt dat Mornard zijn speciale voorrechten in de gevan genis iskwijtgeraqkt. Volgens berichten uit de federale strafgevangenis te Me- xicostad is aan Mornard zijn comforta bele cel in de speciale afdeling voor be voorrechte gevangenen afgenomen, is hij overgeplaatst naar een afdeling waar „gewone" gevangenen zitten, en is hij bovendien zijn baantje van hoofd van de radio-reparatie-afdeling in de gevange- nis kwijtgeraakt. De gevangenisautori teiten weigeren deze berichten te beves tigen of te ontkennen. (UP) Verenigde Staten In Washington heeft men woensdag het noorderlicht kunnen waarnemen. Het komt maar zel den voor dat net kleurrijke natuurver schijnsel op zulk een zuidelijke breedte graad kan worden waargenomen. --v. v -v Ex-premier Malenkov van Rusland en thans minister voor de elektriciteits voorziening heeft een in Engeland wer kende Poolse vluchteling beloofd dat hij een onderzoek zal instellen naar de gevangenschap van de broer van deze Pool in Rusland. Het was gisteren de eerste maal dat een van de duizenden Oosteuropese vluchtelingen die in En geland wonen in contact kwam met de in Engeland op toernee zijnde Russi sche ex-premier. De Pool greep zijn kans toen Malenkov's gezelschap van deskundigen op het gebied van de krachtstations een bezoek bracht aan een krachtstation dat nabij Derby in aanbouw is. Hij verzocht met klem aan een lid van de delegatie moeite te doen voor z\jn broer die volgens zhn zeg gen in de Sovjet-Unie gevangen zit. De naam van de Pool, die niet werd mee gedeeld aan de journalisten die de Rus sen op de voet volgden, werd aan Ma lenkov doorgegeven, die op zijn beurt Britse journalisten zijn er achter gekomen, dat de hoed van de Russische vice-premier en minister voor energie, Malenkov, bij een hoedenzaak in West-Berlijn is gekocht. Tijdens het bezoek van Malen kov aan premier Eden van Engeland hebben ze de hoed van de Rus sische minister aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Zij ont dekten aan de binnenkant van het hoofddeksel een schild met het opschrift: „Freimuth Herrenhüte, Berlin W. 15, Kurfürstendamm 214" De eigenaar van de betrokken firma heeft thans meegedeeld, dat ongeveer twee jaar geleden een heer met een buitenlands accent na lang zoeken een opvallende lichtgrijze hoed maat 60, met een brede, opstaande rand, bij hem. kocht zonder deze gepast te hebben. Enige tijd later was de heer teruggekomen en had stralend gezegd, dat de hoed „prima, prima" was en zijn „baas" er zeer tevreden over was. De onbekende kocht meteen nog een hoed, ditmaal lichtbeige van kleur. Enige dagen daarna was hij weer verschenen en had een derde hoed, eveneens in pastelkleur, gekocht. (D.P.A.) aan de Pool liet weten dat hij de zaak zou onderzoeken. Gisteren heeft Malenkov ook een tech nische opleidingsschool in Buxton be zocht. Hij hield een toespraak tot een klas vol leerlingen en vertelde dat hij niet over politiek zou praten. Maar hij vervolgde: „Ik geloof niet dat ik me m ,'t zaken van de Britse regering be moei, als ik zeg dat ik instem met het besluit van 1942 van uw regering (om de verkoop van gemeentelijke bedrijven aan particulieren te vertragen Red.) of dat ik ook instem met de voorstel len van 1947 (krachtens welke de elek triciteitsvoorziening genationaliseerd werd Red.), maar wel zou ik me er m.e bemoeien als ik zou zeggen dat wij geloven dat deze voorstellen te laat kwamen. Daarom zal ik het niet zeg gen." Bij de bezichtiging van een in aan bouw zijnde centrale te Castle Do- nington bij Nottingham leverde Ma lenkov andermaal kritiek. Naar aan leiding van een mededeling, dat men in Engeland 18 maanden nodig heeft om een ketel te bouwen, antwoordde hij: „Wij hebben er vier maanden voor nodig". Hij bood aan, enige li teratuur over dit onderwerp op te sturen. Malenkov nam een van de journa listen die hem voortdurend op de hie- 1 n zitten in het ootje. Hij bleef tij dens de rondgang voor een van hen staan en zei: „Ik zou u graag willen interviewen. Wat denkt u van deze inrichting?" Lachend liep hij door, voor de verbaasde reporter kon ant woorden. Oostenrijk Sinds midden februari zijn in Opper-Oostenrijk tien personen aan de griep overleden. Tot nu toe zijn meer dan 5.000 griepgevallen gesigna leerd. (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp ouderdomsvoorzie ning heeft wederom de Tweede Kamer een middag en een avond, en ditmaal zelfs zeer spannend, bezig gehouden. Daarbij heeft minister Suurhoff duide- lij zijn ministeriële leven voor het kernpunt van de wet de aanpas singsmogelijkheid in de waagschaal gelegd. Belangrijke consequenties kan dit niet hebben, want de minister is verzekerd van een meerderheid. Het geschiedde dan ook op uitdrukkelijk verzoek van de minderheid van A.R. en V.V.D. „Ik doe het niet voor mijn plezier, maar er moeten zekere gren zen aan het opeenhopen van pensioenen worden gesteld", aldus de minister. Dit maal liep de strijd niet meer over de moeilijkheden die de heren Van Lier en De Kort met hun amendementen hadden opgeworpen. Daarvoor was re- ~.s een oplossing gevonden in een onderhoud tussen de minister en de commissie van voorbereiding. Uit een verslag daaromtrent bleek dat het amendement-Van Lier (een vijfde van het ouderdomspensioen in ieder geval onaantastbaar laten) bij de minister nog wel verzet ontmoette maar dat de Kamer dit toch kon aanvaarden zon der de wet in gevaar te brengen, het geen inmiddels is geschied. Het amen dement-De Kort werd aan de verlan gens van de minister aangepast. Het houdt nu in, dat maximaal 60 procent (voorheen 50 procent) mag worden ge kort of een ouderdomspensioen bij aan passing aan een bedrijfspensioen, dat daartoe statutair nog niet de mogelijk heid bood. Hierbij komen nog enkele andere concessies. Er waren echter geheel andere twistpunten ontstaan. Ditmaal zijn de leiders van de vier fracties, prof. Romme (K.V.P.) en mr. Burger (P.v. a.A.enerzijds, en prof. Oud (V.V.D.) en dr. Schouten (A.R.) anderzijds en tenslotte ook de heren Romme en Bur ger nog onderling, met elkaar in een politiek gevecht geraakt, in het licht waarvan de ouderdomsvoorziening zelfs geheel op de achtergrond ge raakte. Daarbij bleek dat de fractieleiders vt.i de A.R. en de V.V.D. zich vast beten in wat zij noemden „de bescher ming van verkregen pensioenrechten". Volgens hen dit was in een onaan vaardbaar verklaard amendement-Van Leeuwen neergelegd moet op pen sioenen die reeds zijn ingegaan in geen geval meer gekort kunnen worden. En d! was nu juist wat minister Suurhoff wèl wilde. Hij kon niet aannemen dat er voor de rechter geen moeilijkheden zouden kunnen ontstaan wanneer de wet niet uitdrukkelijk vaststelt, dat aan passing van het nieuwe bodempensioen aan reeds bestaande pensioenen onder alle omstandigheden mogelijk Is. De no) i van 70 procent van het loon dat in de laatste drte jaren is verdiend zou wel degelijk in gevaar kunnen ko men. Dit in tegenstelling tot wat de heer Stapelkamp (A.R.) had betoogd, die verwachtte dat de rechter niet ge neigd 'ou zijn hiertoe te besluiten. V -.n de zijde van de meerderheid die achter de minister stond werd betoogd dal van „verkregen rechten" niet kan w .den gesproken. Men vergeet dat bij ouderdomspensioen betere rechten ontstaan, namelijk rechten op een waar- d ist pensioen en dat aanpassing geen dwang is maar slechts mogelijk, wan neer werknemers en werkgevers, teza men paritair vertegenwoordigd in het bestuur van een pensioenfonds, daartoe besluiten. Minister Suurhoff herinner de er bovendien aan, dat in de meeste gevallen de statuten van een pensioen fonds voorschrijven dat een algemene lr - ïvergadering een dergelijk besluit nog moet verifiëren. De heren Oud en Schouten hielden echter vast aan hun principieel standpunt en verdedigden zich tot het uiterste. Daarbij dreven de vechtenden af naar staatkundige stel lingen. De gelegenheid daartoe werd geopend door prof. Oud, die twijfelde aan de realiteit van de verklaring van de minister dat bij aanvaarding van het amendement-Van Leeuwen het gehe le ontwerp zou worden ingetrokken, en dat de minister in ieder geval zou heengaan. Prof. Romme werd bijzonder scherp. Hij verweet prof. Oud pueriele oj. attingen door tot vijfmaal toe de verzekering te willen hebben dat een minister die zegt heen te gaan, deze stap inderdaad zal zetten. Bovendien sprak hij twijfel uit over de eerlijkheid n prof. Oud's bedoelingen. Deze had namelijk verklaard niet tegen de wet te zullen stemmen maar wel tegen de om-treden artikelen, wanneer het amen dement-Van Leeuwen daarop verworpen zou worden. Een juwe vonk schoot in het poli tieke kruitvat, toen prof. Romme mr. Van Lier (P.v.d.A.) en zijn fractie toe voegde, dat zij verstandiger waren in d" debat dan bij de moeilijkheden die in 1955 tot de kabinetscrisis hebben geleid. Daarop kwam de heer Burger in het strijdperk, die in alle richtingen slagen ging uitdelen. Tegen prof. Oud en dr. Schouten, die met hun oppositie de minister tot zijn uitspraak hadden gedwongen zodat het er volgens mr. Burger op ging lijken dat de lang ver beide wet Ouderdomsvoorziening niet in het Staatsblad zou kunnen komen voordat een minister met heengaan had gedreigd. En tenslotte tegen prof. Romme, die volgens hem een verkeer de voorstelling van zaken had gegeven met betrekking tot de kabinetscrisis. Prof. Romme richtte nog een scherpe aanval op het V.V.D.-standpunt met be trekking tot de verkregen rechten. Hij bracht dit terug tot de oud-liberale instelling die er niet aan wil, dat een paritaire vertegenwoordiging van werk gevers en werknemers de pensioenza ken te regelen krijgt. De communisten hielpen prof. Oud door het verwijt „oud lil raai" te verdraaien in „oud katho liek", waarop in de Kamer een home risch gelach ontstond; hieruit dook prof. Romme weer op met het wederwoord „akkoord, maar dan oeroud katholiek", terwijl prof. Oud weerzin naar voren bri.cht tegen onderhandelingen van een minister met een Kamercommissie, welke zich aan de openbaarheid ont trekken. Met dat al zal eerst heden de stem ming over de laatste amendementen en artikelen kunnen geschieden. Van de synthese, waarvan minister Suurhoff sprak in zijn eerste beschouwingen, was althans in het parlement bij deze laat ste ronde niet veel meer te vinden. t-j nige tijd geleden trof ons een fri bericht, waarin werd medege- deeld, dat de Alkmaarse man nequin Rita Schmidt, kort te voren uitgeroepen tot „Miss Holland 1956 de voorjaarsbeurs te Utrecht zou ope nen. Zij zou dat mogen doen in haar hoedanigheid van schoonheidskonin gin. De onmiskenbaar Engelse uit drukking ,Jdiss Holland" staat name lijk in dit geval gelijk met: schoon heidskoningin, welke benaming bij de minder ouderwetsen onder ons een bepaalde voorstelling oproept. Dat bericht heeft ons verbaasd, om dat wij dachten dat het openen van jaarbeurzen eerder toekwam aan echte koninginnen. Het heeft ons dan ook goed gedaan, toen wij lazen, dat het koningin Juliana was die een nieuwe hal van de Utrechtse jaar beurs had geopend en niet miss Rita. De laatste moest voorlopig als hoogte punt in haar carrière noteren een mede te harer eer aangeboden „cock tailparty" door de Zweedse ambassa deur te Parijs. In V.V.V.-taal gespro ken waren er toen twee hoge repre sentanten bijeen: een ambassadrice van Nederland en een ambassadeur van Zweden. Zij zullen wel voor namelijk gesproken hebben over tul pen en molens. Maar plots lezen wij, dat onze Alk maarse koningin toch ter jaarbeurze is doorgedrongen, zij het bij het scheiden van de markt. Zij is er tot textielp r i n s e s uitgeroepen. Voor een koningin een niet onbelangrijke degradatie. Voor zulke protocollaire blunders moet men in Nederland zijn; op de Zweedse ambassade in Parijs zal men beter van wanten ge weten hebben. De aldus tegelijkertijd miss, konin gin en prinses zijnde Rita heeft door Utrecht gereden in een met 4 paar den getrokken calèche als wij ons niet vergissen heeft men nog nooit aan een moeder van een groot ar beidersgezin zulk een vervoer aange boden. In de namiddag is zij ontvan gen door jonkheer de Ranitz, Utrechts burgemeester. j- T et gebeurt geregeld, dat misses, §—f feeën, koninginnen en andere J- J- sprookjesfiguren officieel wor den ontvangen door hoge gezagdra gers, tot wie wij ook door de Kroon benoemde burgemeesters rekenen. De bovenaardse wezens krijgen dan veelal een handkus en een aardig „spietsje". Leuk, vlot, gezellig, zegt men dan in het snel veld winnende taaleigen van de lichte conversatie. En wie het waagt van onderschei dingsvermogen te getuigen, doordat hij twijfelt aan de verenigbaarheid van de ambtsketen met een handkus aan miss Lapland, miss Groningen of miss Zaltbommel, heet een druiloor. Toch Willen wij erop wijzen, dat al leen reeds het woord „miss" doet vermoeden, dat wij hier te doen heb ben met een uitheems gebruik, dat in onze lage landen, misschien niet op zijn plaats is. Wij kennen hier wel het woord „mis" met één .s". Maar dat betekent iets anders. Het betekent iets dat op dit alles tref fend van toepassing mag worden ge acht. De Kring Tilburg van de Katholieke Werkgeversvereniging in het bisdom Den Bosch heeft alle katholieke fabri kanten geadviseerd om op Goede Vrij dag de bedrijven om half vlif te slui ten, om op deze wijze ook de arbei ders in de gelegenheid te stellen de plechtigheden op die dag bij te wonen. Als voorwaarde wordt gesteld, dat de ze tijd op een andere dag wordt inge haald. Het advies geldt uitsluitend voor de arbeiders, die in enkele ploeg werken. Het secretariaat van het aartsbis dom deelt om verwarring te voorkomen mede, dat in de Nederlandse Kerkpro vincie Paaszaterdag géén vasten- of ont houdingsdag is. Waar ter wereld de Paaszaterdag nog vastendag is, wordt deze volgens de nieuwe orde van de Goede-Week-viering niet meer, zoals tot nu toe, 's middags om twaalf uur beëindigd maar duurt hij voort tot aan de Paaswake. Daaruit blijkt dat het de bedoeling van de Kerk is dat de geest en de sfeer van de vas tentijd zullen voortduren tot aan de nachtelijke Paasviering, ook daar waar Paaszaterdag geen voorgeschreven vas ten en/of onthoudingsdag is. Japan Er is een verhoging van de radio-activiteit boven Japan gecon stateerd, die volgens Japanse geleer den een gevolg is van recente atoom ontploffingen in Siberië. In verscheide ne delen van Japan is radio-actieve regen en sneeuw gevallen. Advertentie Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking en geen regen van betekenis. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 6.34-19.02 Maan: 16.55-5.16

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1