HAARLEM, CENTRUM VAN ORGELCULTUUR Poujadistische geest onder Zandvoortse huiseigenaren Felle aanval van Sunarjo op verdediger mr. Bouman Kritiek op het prijsbeleid van minister Mansholt Minister Luns: Regering is geschokt en teleurgesteld In juli worden zesde internationaal concours en tweede zomer- akademie gehouden I. KAN Juwelier Horloger abr.meijer Meer veiligheidsmaatregelen op Zandvoortse strand Strandschap draagt in de kosten bij Tuinbouw niet op het blok van de liberalisatie Recordomzet groenten en fruit Nederlandse regering zou Jungschlager een dienstpaspoort hebben verstrekt Landbouwer niet sociaal minderwaardig DEUX PIECES I REGENJASSEN REGENMANTELS Haarlems gemeentebestuur stelt nieuwe trofee beschikbaar VRIJDAG 23 MAART 1956 PAGINA Geluk eerst dan met een ring van KAJ\ WOLLEN Moderne vlotte modellen Akademie Vier dagen Prijsvraag Protest Jungschlager Minister Luns ant woordt comité A.N.WjB. plaatst voor- l'idhtingsfoordien te Heemstede Waterstanden B. en Wwillen bezwaarschriften ongegrond verklaren VEILINGVOORZITTER WAARSCHUWT Geslaagd; HEEMSTEDE LOCOMOTIEF RUDGE EN SIMPLEX RIJWIELEN Burgerlijke Standi HEIDEBRAND TE BUSSUM Door 500 soldaten in een uur geblust Proces der lekken Mendès-France werd niet ingelicht DAAR KUNT U STAAT OP MAKEN JAN VAN DER PIGGE JAN VAN DER PIGGE Een waarschuwing: Indonesische import in Indonesische handen Twee doden, één zwaar gewonde bij auto-ongeval Promotie in adatdracht L .T.IB .-processie s Feilloos De hoorbrll voor slechthorenden Voorlopig verslag Eerste Kamer Advertentie Van 10 tct en met 13 juli zal in Haarlem dit jaar het zesde internatio naal orgelconconrs worden gehouden, waarop weer enkele prominente orgel virtuozen uit verschillende landen hun bekwaamheden zullen demonstreren in concerten en improvisatiewedstrijden. Omdat Piet Kee uit Alkmaar het in 1955 klaarspeelde voer de derde achtereen volgende maal de improvisatiewedstrijd te winnen en zich daarmee definitief in het bezit van de uitgeloofde wisselbeker, de „zilveren tulp", stelde, moest een nieuwe trofee beschikbaar worden ge- •teld. Ditmaal heeft het Haarlemse ge meentebestuur een royale geste ge maakt en een door de Utrechtse edel smid Nico Witteman vervaardigde wis- selprijs uitgeloofd, die gelijkenis ver toont met een enorme verguldkoperen snuifdoos of bonbonnière. De vorig jaar opgerichte Zomeracademie voor orgel in Haarlem heeft een dusdanig succes gehad, dat besloten is dit jaar wederom een dergelijk gebeuren te organiseren en wel van 9 tot en met 28 juli. Tal van vooraanstaande organisten hebben hun medewerking toegezegd, zodat terecht een grote belangstelling onder binnen- en buitenlandse musici mag worden tegemoetgezien. Tijdens een gisteren in het Haarlemse stadhuis gehouden persbijeenkomst, waarop deze gegevens werden verstrekt, zeide de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, dat hij in het algemeen trots was op hetgeen in Haarlem op onder scheiden gebieden, zoals de industriali satie. was bereikt, en meer speciaal noemde hij de activiteit op het terrein van de orgelcultuur in Haarlem respect- afdwingend. Het gemeentebestuur is de organisatoren en initiatiefnemers hier voor zeer dankbaar. Twee voordelen zijn duidelijk aanwijsbaar: de belang stelling voor de orgel cultuur is sterk toegenomen en de musici voelen zich in steeds sterkere mate aan Haarlem ge bonden. Wethouder D. J. A. Geluk, voorzitter Advertentie Trouw- en Verlovingsringen, ook in moderne uitvoering. Barteljorissfr. 2, tel. 13004, Haarlem Dit is de wisselprijs, die het Haarlems gemeentebestuur heeft uitgeloofd voor de winnaar van de improvisatiewedstrijd in het internationaal orgelconcours. Het is een zware vergulde, door de edelsmid Nico Witteman vervaardigde doos, op de deksel waarvan de woorden Prix de challenge Haarlem" (wisselprijs) zijn aangebracht. Aan de binnenzijde staan de winnaars vermeld. van de commissie voor het internatio naal orgelconcours, bracht dank aan de overige leden der commissie en aan het gemeentebestuur voor hun medewerking en zette het programma voor het con cours en de Zomeracademie uiteen, zo als dat voor dit jaar was samengesteld. De directeur van de academie, de heer J. F. Obermayr te Heemstede, gaf daar op nog een nadere toelichting. Albert de Klerk, Jos de Klerk. David Koning, J. F. Obermayr, H. Schouten, Toon Verhey, W. van Willige, dr. J. Wouters en G. Leonhardt. Het orgelconcours bestrijkt in totaal vier dagen. Op 10 juli 's avonds om 8 uur wordt het in de Grote Kerk ge opend met een gratis toegankelijk orgel concert, waarop de deelnemers aan de volgende dag te houden improvisatie wedstrijd dat zijn Hector Zeoli uit Buenos Aires, Leopold Hager uit Salz burg, Wolfram Gehring uit Keulen, Klaas Bolt uit Haarlem en Johan van Dommele uit Bennekom werken naar eigen keuze zullen spelen. De volgende avond om 8 uur begint de wedstrijd, eigenlijk het hoogtepunt van het con cours. De jury, die de prestaties van de vijf genoemde organisten zal beoorde len, bestaat uit Anton Heiller uit Wenen, Finn Viderö uit Gentofte, Denemarken, en Sem Dresden uit Scheveningen. De winnaar krijgt de door het Haarlems gemeentebestuur beschikbaar gestelde trofee. Twee juryleden, Anton Heiller en Finn Viderö, zullen de volgende avond in de oude St.-Baaf een concert geven en op de slotavond, 13 juli, zal men in het Concertgebouw het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey kunnen beluis teren met medewerking van Albert de Klerk, die het Cavaillé Collorgel be speelt, het NCRV-Vocaal Ensemble en vier solisten in een programma van werken van Mozart en Hindemith. Aan het internationaal orgelconcours is evenals vorige jaren ook een prijs vraag verbonden. De opdracht luidt: een orgelcompositie geschreven in de vorm van een sonatine, waarin geen oude vormen als koraalvariatie, passacaglia enzovoort mogen worden opgenomen De speelduur is gesteld op ten hoogste 15 minuten. Er zal een prijs worden toegekend ten bedrage van ƒ400. Albert de Klerk zal de bekroonde sonatine op het slotconcert in het gemeentelijk con certgebouw ten gehore brengen. De commissie, die dit jaar het con cours heeft georganiseerd onder auspiciën van de stichting „Haarlems Bloei" bestaat uit de heren ir. H. Badings, C. Boeke, M. Geerink Bakker, Op grond van een rapport van de korpschef van politie te Zandvoort, hoofdinspecteur Huijsman, zullen ver schillende maatregelen in het belang van de strandbezoekers worden geno men. De station-car van de politie welke op het strand dienst doet voor surveillance en voor waarschuwingen per megafoon aan baders en zwemmers zal van een mobilofoon worden voorzien. Hierdoor blijft de bemanning van dit voertuig in voortdurend contact met het politie-bureau. Kosten 3.600. Voorts is de noodzaak gebleken, de baders en zwemmers ook van zee uit te kunnen „benaderen". Voor deze pre ventieve beveiligingstaak krügt de poli tie de beschikking over een vlet met aanhangmotor welke 2.500 zal kosten. Een tiental masten met signaalkorven (rode korf: gevaarlijke zee) die op de hoogwaterlijn zullen worden geplaatst, vergen een uitgave van 600. Onder de in hotels en pensions verblijvende gasten zullen folders worden verspreid, waarop in vier talen aanwijzingen voor baders en zwemmers zullen worden ge geven; drukkosten 400. Verder zullen zwemvesten worden aangeschaft 150) en publikatieborden op het strand wor den geplaatst 200). In totaal betekent dit een uitgave voor de gemeente Zand voort van 7.450. Het bestuur van het Strandschap Zandvoort heeft ook van het rapport ven de korpschef van politie kennis ge- regelen toe. Hoewel de taak van het strandschap zich beperkt tot het maken van veror deningen, in het belang van de open bare orde; zedelijkheid en gezondheid, meende het bestuur zich ten deze bui ten de formele kring van zijn bevoegd heden te kunnen begeven, daar ook de veiligheid van de strandbezoekers een belangrijk punt van overweging vormt bij het toepassen van de aan het strand schap gegeven verordenende bevoegd heid. Het strandschap stelde zich op het standpunt, dat het de gemeente Zand voort financieel tegemoet dient te ko men, en het bestuur besloot dan ook, een bijdrage van 6.500 aan de ge meente Zandvoort te verlenen in de kosten van deze veiligheidsmaatrege len. De vertegenwoordigers van Amster dam en Haarlem in het bestuur van het strandschap hebben ingestemd met de suggestie, dat voor deze uitgave niet zal worden toegepast de normale ver deling van kosten tussen de drie deel nemende gemeenten (Amsterdam, Haarlem en Zandvoort als 1:1:3) maar dat zij door Amsterdam en Haarlem gezamenlijk zal worden gedragen. De gedachten gingen daarbij uit naar een verdeling waarbij 4.000 ten laste van Amsterdam en 2.500 ten laste van Haarlem zou komen. Onder het uitspreken van hun grote erkentelijkheid jegens het strandschap voor deze geste, waaruit tevens blijkt het belang van het contact van Am sterdam en Haarlem via het strand schap met de gemeente Zandvoort, stel len B. en W. aan de raad voor, tot de genoemde veiligheidsmaatregelen genoemd De heer Obermayr deelde mede, dat er naar aanleiding van de oprichting van de Zomeracademie nogal wat mis verstanden waren ontstaan. Men meende er een vorm van concurrentie in te kun nen zien met de conservatoria. De aca demie is echter wezenlijk iets anders, bestemd als zij immers is voor volleerde organisten, die in een vrije onderlinge uitwisseling van kennis en ervaring el kander kunnen verrijken, nadat de docenten hen daartoe de stof gegeven hebben. Als docenten zijn ditmaal de volgende personen aangetrokken: me juffrouw J. Demessieux, Parijs, en pro fessor F. Bihn, Hamburg, beiden voor interpretatie; professor A. Heiller, We nen, voor improvisatie; mevrouw Susi Jeans, Londen; professor N. Dufourca, Parijs; G. Leonhardt, Amsterdam; H. Schouten, Amsterdam; D. A.' Flentrop, Zaandam; professor J. Ahrens, Berlijn, allen voor de theretische cursussen, en ir. H. H. Badings voor de compositie leergang. De cursus, waarvoor thans reeds grote interesse bestaat, wordt zaterdag 7 juli om half één op het stadhuis geopend en vrijdagavond 27 juli om tien uur ge sloten, eveneens ten stadhuize. De minister zonder Portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, heeft in een schre ven geantwoordt op het protesttelegram waarin verleden week een aantal Haar lemmers hun bezorgdheid hebben uit gesproken over de rechtsgang in het proces Jungschlager en over de vei ligheid van Mevrouw Bouman. Het schrijven was na een protestbfjeen- komst in de H.K.B. aan de minister raad gezonden. De tekst van het ant woord van minister Luns luidt: Weledelgeboren Heer, Uw telegram aan de Raad van Ministers van 16 dezer werd mij ter beantwoording in handen gesteld. Naar aanleiding hiervan kan ik u verzekeren, dat de Nederlandse regering alles doet, wat in haar vermogen ligt, ter waarbor ging van een onpartijdige rechtbede- ling in het proces tegen Jungschlager en ter bescherming van mevr. Bou man. Hoogachtend, w.g. Luns. De wegwfjzerdienst van de A.N.W.B. heeft dezer dagen, een tweetal voorlich tingsborden geplaatst aan de Heren weg te Heemstede, n.l. bij de Zand- voortselaan en de van Merlenlaan. De bond is tot deze uitbreiding van het wegwijzersysteem overgegaan, daar op deze punten door het verkeer dikwijls getwijfeld werd welke route gevolgd diende te worden. Vooral tijdens de zo mermaanden, wanneer het verkeer hier zeer druk is, deden zich dikwijls moeilijke situaties voor tengevolge van het ontbreken van duidelijke richting wijzers. Door deze voorlichtingsborden maakt de A.N.W.B. het de weggebrui ker duidelijk welke routes op de kruis punten uiteen gaan, zodat men reeds vóór het kruispunt op de hoogte is wel ke richting men daar zal moeten kie zen. Daar de opschriften der borden in reflecterend materiaal zijn uitgevoerd, zijn deze bij duisternis ook reeds van ver leesbaar. IJMUIDEN Zaterdag 24 maart Hoog water: 2.04 u. en 14.23 u. Laag water: 9.52 u. en 22.23 u. De verhoging van de straatbelasting van 6 tot 10 pet. in 1955 heeft in Zand voort aanleiding gegeven tot enige be roering onder de huiseigenaren welke soms een Poujadistisch tintje kreeg. Door annonces in de plaatselijke week bladen werd opgewekt om tegen de verhoogde aanslagen bezwaarschriften bfj de raad in te dienen. In een voor stel aan de raad stellen B. en W. voor, deze bezwaarschriften ongegrond te ver klaren omdat de aanslagen worden op gelegd conform een door de Kroon goed gekeurde belastingverordening. Ter verduidelijking van het door de gemeenteraad gevoerde beleid, herin neren B. en W. er aan, dat de gemeente voor 1954 en 1955 een verhoging van de algemene uitkering uit het gemeen tefonds nodig had. Deze werd verleend, zodat over 1954 45.000 en over 1955 125.000 extra ontvangen werd. Als voorwaarde stelde de minister, dat de tarieven van het gas- en waterleiding* bedrijf zouden worden verhoogd en dat reinigingsrechten en een rioolbelasting zouden worden ingevoerd. Nader over leg heeft er toe geleid dat van verho ging der bedrijfstarieven werd afgezien en dat de nieuwe belastingen (welke hoofdzakelijk op de eigenaren zouden drukken) konden worden vervangen door een verhoging van de straatbelas ting welke 40.000 zou opbrengen. De raad ging hiertoe over, waardoor mede werd bereikt, dat de belastingverho ging over 1954 niet behoefde te worden nagevorderd. Advertentie POPLIN 39.75 - 79.50 WOLLEN GABARDINE 79.50 - 164.— TWEED 65.154.— GEN. CRONJÉSTUAAT 40—44 Telefoon 15438 - Haarlem-N. Voor het lingerie-examen van de Ver eniging St.-Anna te 's-Hertogenbösch slaagde de eerste groep leerlingen van de 2e klas der St.-Gerardus Majella- school voor V.G.L.O. te Haarlem: Berni Andree Wiltens; Nelly Blom; Ria Coeleman; Willy van Dam; Trudi Elfering; Jopie Kersten; Toos de Lan ge; Corry v. d. Nouwland; Gerda v. d. Pol; Joke Peperkamp; Agens Radema kers; Corry Vink; Ria v. d. Weele; Hannie van Zeist) Julia Zonneveld; An nie Bronstring; Nelly Bronstring. De Nederlandse tuinbouw heeft in 1955 met bijna een half miljard gul den een nieuw omzetrecord gevestigd; er werd 1.300.000 ton aan verse groen te en fruit geproduceerd. Van deze produktie is naar geldwaarde be rekend 48 pet op de binnenlandse markt afgezet en 42 pet. geëxporteerd. De overige 10 pet. werd door de in dustrie verwerkt. Veel ophef over de- Ze cijfers wilde de heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Neder land niet maken, toen hij donderdag in Utrecht een rede hield ter opening van de algemene jaarvergadering, „omdat het in de tuinbouw weliswaar „loopt", doch niet méér dan dat". Er is geen sprake van grove winsten zoals misschien verondersteld wordt. Dit betekent, dat er, met gelijk blij vende kosten, van het prijspeil niet veel af kan zonder dat daardoor de rendabiliteit van de bedrijven in het gedrang komt. De marge tussen de produktiekosten Advertentie GEBOREN: z. v. J. J. L. ter Heijden en M. C. Kuijper; z. v. G. L. J. Loog- man en B. Willemse; d. v. N. Wester man en L. J. M. de Haan; z. v, J. A. v. d. Prijt en M. J. van Berkel; z. v. C. W. Duin en N. L. M, Fransen. ONDERTROUWD: J. C. J. M. van Kempen en A. Th. Tollenaar; G. Ocke- loen en J. L. Loman; J. B. Ch. Ripken en M. C. Westerveld. GETROUWD: W. J. Wesselingh en E. M. Bouwhuijsen; N. Dijkshoorn en J. E. G. Creutzberg; W. J. den Heeten en W. M. Dekker; C. J. de Haas en M. W. A. v. d. Zanden; W. Bogaard en A. Visser; A. G. den Haan en M. A. de Geus; J. F. Brinck èn H. A. de Jong. OVERLEDEN: J. M. Stuifbergen- Bos, 76 jr, Overboslaan 27; J. Boetje, 78 jr, Willem v. d. Veldekade 5; H. M. Killing Draaisma, 88 jr, Kerklaan 85; A. Timmers-van Velzen, 73 jr, Leid- sevaartweg 23; L. Stuut, 71 jr, Valken burgerlaan 30; J. H. Paulides, 87 jr. Vijfhonderd man van de Palmkazer- ne te Busum hebben donderdag in een uur tijds een felle heidebrand geblust, die een groot deel van dit militaire terrein bij de schietbanen van de Palm- kazerne verwoest heeft. Op de schietbaan, waar de brand uitbrak, waren enige tientallen mari niers onmiddellijk met snelblusappa- raten en vuurmeppers de strijd tegen het fel om zich heen grijpende vuur begonnen. De brand brak uit om on geveer half een. Een kwartier later was in de Palmkazerne groot alarm gege ven. In een paar minuten was een blusleger van vijfhonderd man op de been, dat zich in zeer korte tijd naar het schietterrein begaf. Om half twee kon men weer naar de kazerne terug keren. Over de oorzaak tast men nog in het duister. In de morgenuren had den eenheden van de mariniers schiet oefeningen gehouden. Ex-premier Mendès-France heeft gis teren op eigen verzoek een getuigenver klaring afgelegd in het geruchtmakende iekken-proces. Drie hooggeplaatste Franse ambte naren en een journalist staan op het ogenblik terecht in verband met het uitlekken van belangrijke geheime ge gevens, welke in het Franse Nationale Defensiecomité werden behandeld Eerder heeft de chef-staf van het Franse leger, generaal Ely, reeds ver klaard, dat een deel van deze gege vens op het lijk van een gesneuvelde lt.-kol. van de Vietminh in Indo- China werd aangetroffen en dat de vijand toendertijd zeker zijn voordeel met deze gegevens heeft kunnen doen Terwijl een overvolle rechtszaal in doodse stilte luisterde, verklaarde Men dès-France, dat de regering van Joseph Laniel wel een onderzoek naar deze kwestie van het uitlekken van gehei men had laten instellen, maar dat men hem Mendès-France hiervan niet op de hoogte had gesteld toen hij de re gering overnam. en de veilingprijs is té gering en de eventuele nadelige invloed op het prijs peil zijn te onberekenbaar en te talrijk om met een gerust hart de toekomst tegemoet te zien, aldus de voorzitter, die ernstige kritiek uitoefende op het agrarische protectionisme in vele lan den, dat verdere liberalisatie van de invoer belemmert. De toenemende wel vaart is voor de betrokken regerin gen geen aanleiding geweest een vrijere invoer van groenten en fruit toe te staan. De Nederlandse produkten ble ven behoren tot de artikelen, waarvoor men zo lang mogelijk de bescherming van de binnenlandse markt in stand wenste te houden. De invoerrechten op groenten en fruit zijn over het geheel genomen niet verlaagd, maar verhoogd, terwijl libera lisatie niet tot een vrijer handelsverkeer zal leiden wanneer de invoerrechten niet drastisch verlaagd worden. Hoewel dus de huidige handelspoli tieke situatie allerminst gunstig was, toonde de uitvoer in het afgelopen jaar over het geheel genomen een gunstig beeld, voornamelijk dank zij de weersomstandigheden en de gun stige conjunctuur. Pas wanneer het agrarische protectionisme met na me ook in België verdwijnt, zal de situatie voor de Nederlandse tuin bouw wezenlijk gunstiger worden. Tegenover de export staat een im port, die in 1955 een waarde van 100 miljoen gulden vertegenwoordigde. De Invoer van citrusfruit en verse groen ten de laatste buiten het Nederland se seizoen heeft geen bijzondere in vloed op het prijspeil, echter wel de invoer van groenten en fruit tijdens het seizoen, wanneer dezelfde produkten van eigen bodem ook op de markt ver schijnen. De betrokken landen oefenen grote aandrang op onze regering uit deze invoer te verruimen. De heer Prins wilde deze buitenland se concurrentie niet bestrijden door bij de overheid aan te dringen op een protectionistische houding, omdat de in tegratie van de Europese markten hier mee niet gediend is. Maar wei zal de Nederlandse tuinbouw zich moeten blij ven verzetten tegen concurrerende im porten, zolang de andere landen onze uitvoer van dezelfde produkten moei lijk of onmogelijk maken. Spr. noem de het dwaasheid, uitsluitend om het goede voorbeeld te geven, onze tuin bouw op het offerblok van de liberali satie te leggen. Advertentie ALS U EEN SIGAAR aanbeveelt, kunt U er staat op maken, dat hij „tot en met" getest is. Onver schillig in welke prijsklasse. Toetst U het maar eens aan de feiten. Tabak-, Sigaren- en Pijpenhandel GROTE HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM Specialiteit: Eigen Merken! Advertentie een voornaam aperitief vanaf f 4.90 per fles brengt het beste zandvoortselaan S75 bentveld tel. 27145 Indonesische importeurs werden don derdag gewaarschuwd om zich voor te bereiden op de nieuwe toestand, welke ontstaat door de opzegging van de fi- nancieel-economische overeenkomsten met Nederland door Indonesië. Deze waarschuwing werd geuit door B. R. Nmotik, die namens de voorzitter van de Indonesische Kamer van Koop handel vandaag het woord voerde op een congres van vooraanstaande Indo nesische importeurs in Soerabaja. De spreker zeide, dat gezien de vitale na tionale belangen de import het exclu sieve domein van Indonesische zaken lieden behoorde te zijn met uitsluiting van buitenlandse importeurs. Donderdag is op de rijksstraatweg tussen Elburg en Doornspijk een auto ongeval gebeurd, dat a&n twee perso nen het leven heeft gekost en waarbij een derde zwaar gewond werd. Bij het passeren met een te grote snelheid van een andere wagen reed een bestelauto met aanhangwagentje uit Emmen tegen een boom. De heer O. uit Voorburg werd levenloos uit de vernielde auto ge haald. De heer S. uit Den Haag werd direct naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle vervoerd, maar was bij aan komst reeds overleden. De derde in zittende, de heer v. d. Z. uit Den Haag, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De heer O. was gehuwd en vader van negen kinderen. De heer Ph. O. Lumban Tobing uit Amsterdam verdedigt op vrijdag 23 maart 's middags om drie in de Utrecht se Universiteit zijn dissertatie "The structure of the Toba-Batakbelief in the High God": Hij zal dit doen in de adat dracht van een Batakse datu (medicijn- man-toverpriester). De benodigde kle dingstukken en andere voorwerpen zo als koperen armbanden, een korte tover staf enz. heeft hij kunnen lenen van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Promotor is prof. H. Th. Fischer. De voorjaarsprocessie van de LTB naar O. L. Vrouw ter Nood bij Heiloo is vastgesteld op woensdag 23 mei. De najaarsprocessies, ook genoemd de (thans interdiocessane) Oogstdankdagen van de LTB worden in dit heiligdom gevierd op woensdag 19 en donderdag 20 september a s. Advertentie Een nieuwe tijd van normaal horen breekt met H||- de hoorbril voor IJ aan. Het geluid wordt opge vangen waar het hoort, namelijk aan het hoofd. Vraagt brochure. Niemand ziet dat U een hoortoestel draagt, geen kledinggeruis, geen snoeren en slechts één klein batterijtje. N.V.INSTRUMENTHANDELv/hFa.P.GEERVLIET Haarlem, Koningstraat 11, Tel. 16171 De officier van justitie in het pro ces tegen de Nederlander Jungschla ger, die gisteren zoals gemeld in zijn re pliek zjjn eis, de doodstraf, gehand haafd heeft, is daarbij ook ingegaan op hetgeen mevrouw Bouman had aange voerd tegen de betrouwbaarheid van de getuigen a charge. Sunarjo betoogde hierbij o.m. dat „wij zigingen, die de grote lijn niet aantasten in getuigenverklaringen gewoon zijn en dagelijks in de rechtszaal voorkomen, omdat de mens geen machine is". „Men kan zich goed herinneren wat er is gebeurd, maar niet meer wanneer". Hij voegde hieraan toe, geen redenen te zien om minder vertrouwen in Ma- noch en Harris te stellen, omdat zij hun verklaringen tijdens de zitting had den gewijzigd. Over de eerste verdediger, mr. Bou man, zei Sunarjo: „Pe eerste ver dediger mr. Bouman heeft alles op alles gezet om de bewijzen in deze subversieve zaak te ontzenuwen. Hjj heeft hard gewerkt, met voorbijgaan van alle regels van het fatsoen, ja met overtreding van de geldende re- om in oontact to komen met Ne derlanders die in hechtenis verkeer den op beschuldiging van subversieve activiteiten, heeft hun brieven toege speeld en heeft hun instructies gege ven om hun verklaringen, die zij voor de polititê hadden afgelegd, voor de rechter ir te trekken. Hij heeft daar toe niet geaarzeld grote beloningen te beloven. Het resultaat: ter zitting hebben de Mey, Van Gerwen, Baden, Barkey en Ulmer hun bekentenissen ingetrokken, en de verdediging heeft daarna een conclusie getrokken, die van voordeel was voor de verdedi ging. Voordat mr. Bouman dit kwa lijke werk had voltooid, hebben wij maatregelen genomen en een onder zoek tegen hem ingesteld, maar voor dat hij voor de rechter kon worden gebracht om zijn daden te verant woorden is hij per K.P.M. naar Singa pore gevlucht, waar hij is geholpen door de vertegenwoordiging van zijn land, die hem een kaartje voor een vliegtuig bezorgde, zodat hij naar zijn land kon vliegen. Hieruit blijkt, dat iemand zelfs zon der stukken van eei officiële instantie op geheime wijze Indonesië kan ver laten. En als hg eruit kan komen, kan hij er zeker op dezelfde manier weer inkomen. Over de nauwe samen werking tussen H.C., K.P.M. en het vliegbedrijf zullen we onze gedachten niet laten gaan, hoewel de vraag rijst hoe iemand een vréémd land kan bin nengaan en verlaten zonder dat er samenwerking bestaat tussen hen". De officier van justitie noemde het een vaststaand feit, dat beklaagde Indonesië weer kon binnenkomen met een dienst paspoort, nadat de Indonesische rege ring hem een visum had geweigerd. Maar toen is er een list gezocht, aldus Sunarjo, die vervolgde: Jungschlager werd benoemd tot lid van de Nederland se delegatie naar de International La bour Organisation, zodat er een reden was hem een dienstpaspoort te geven en hjj Indonesië weer kon binnenkomen. Maar het vreemde was, dat hij toen bij de K.P.M. ging werken. Sunarjo citeer de vervolgens een brief van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Zaken aan het Nederlandse Hoge Com missariaat van februari 1954, waarin wordt geconstateerd, dat Jungschlager in augustus 1953 geen „re-entrypermit" heeft gekregen en dat het ministerie zeer verbaasd was, dat de Nederlandse regering aan iemand, die niet mocht terugkomen in Indonesië, een officiële functie ais delegatie-adviseur had gege ven en het hem door een dienstpaspoort mogelijk had gemaakt via een andere weg Indonesië binnen te komen, terwijl hij in Indonesië bij 'n particuliere maat schappij werkte. De repliek van Sunarjo besloeg 26 ge tikte pagina's. De zitting duurde van half tien tot half elf. Onder de vele be langstellenden waren studenten van de politie-academie. De zitting werd voorts bijgewoond door twee Amerikaanse jour nalisten een van Time and Life en een van de New York Times, (Van onze Haagse redactie) Het prijsbeleid van minister Mans- holt wordt in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer op de begroting van landbouw aan vrij scherpe kritische op merkingen onderworpen. De bevolking in de landbouw, zo is algemeen het oordeel, ontvangt een te gering deel yan door de welvaartsstijging van het Nederlandse volk als geheel be schikbaar komt. Dit is een gevolg van, zoals sommige leden het uitdrukken, een zekere tweeslachtigheid in 's mi nisters beleid. Van de ene kant is hij genoodzaakt een beleid te voeren, dat aan de agrarische bevolking recht doet wedervaren, van de andere kant moet hij er ook voor zorgen, dat het alge meen regeringsbeleid ook in de land bouw wordt doorgezet. De landbouwer wordt te weinig gewaardeerd als een kracht, die aan hoge scholingseisen moet voldoen; er wordt geen compen satie gegeven voor de lange werktijden op alle zeven dagen der week, die door het gebrek aan arbeidskrachten nood zakelijk zijn. Een en ander heeft tot gevolg, dat de landbouwer zich als een sociaal minderwaardige gaat beschou wen. Juist het tegendeel is echter het geval. Niet alleen is ons land in geval van een (onverhoopte) oorlog voor zijn voedselvoorziening geheel op de bin nenlandse produktie aangewezen, bo vendien, zo stellen enige leden, is het bestaan van een niet-noodljjden'de boe renbevolking van groot belang voor de stabiliteit in Nederland Thans echter is een groot deel van onze agrarische bevolking in een situatie geraakt die,, weinig hoop geeft voor de toekomst Speciaal wordt in dit verband gespro ken over de garantieprijzen, zoals die door de minister zijn vastgesteld. De garantieprijs voor de melk b.v. ligt in vele gevallen zelfs beneden de kost- prps, speciaal voor zgn. „lichte gron- J*en .-. de bepaling van deze garan tieprijs is de minister voorbij gegaan aan het terzake uitgebrachte advies van het landbouwschap. Ten aanzien van de internationale sa menwerking uit de critiek zich voor namelijk over de weinig krachtige hou ding van de bewindsman tegen aller lei protectionistische maatregelen, die in andere landen zijn getroffen. Frank rijk b.v. heft een recht van 32 pet. op de invoer van Nederlandse aardappe len. België heeft tegen alle afspraken in zijn grenzen een tijd gesloten gehou den voor Nederlandse tuinbouwproduk- ten waaronder tomaten. Hier zijn geen tegenmaatregelen op gevolgd. Boven dien heeft de minister zich neergelegd bij een Belgisch verzoek om slechts 69 pet. van de invoer van agrarische pro dukten te liberaliseren, hoewel ingevol ge de voorschriften van de O.E.E.S. dit percentage tenminste hoort te bedragen. 75 pet. be- Advertentie v.a. f 34.50 p.p. ZIJ ZIJN IN DE WOLKEN MET HUN CONSTANT VERLOVINGS RINGEN (Van onze parlementaire redacteur) Op vragen van prof. Romme heeft minister Luns in de Tweede Kamer ge antwoord, dat de regering de uitla tingen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dul les in Indonesië niet in overeenstem ming acht met de bondgenootschappe lijke verhouding van de Verenigde Sta ten tot Nederland, De regering deelt de bezorgdheid van prof. Romme, die vra gen had gesteld over wat Dulles in Djakarta heeft gezegd. Hij heeft daar als zijn mening te ken nen gegevén, dat er een stêrkè overeen komst valt te zien in de ontwikkeling var, kolonie tot onafhankelijke staat in Indonesië en de Verenigde Staten van Noord-Amerika Hij heeft zich voorts niet uit willen spreken over het proces Jungschlager en hij heeft op een persconferentie verklaard, onder de indruk te zijn gekomen van „het be wonderenswaardig patriottisme" en de «wijsheid" van Indonesische leiders. Minister Luns had geen redenen om te twijfelen aan de juistheid van deze berichten in de pers. De Nederlandse regering had ver wacht, dat de heer Dulles, die alles af weet van de moeizame onderhandelin gen in Genève en de toegeeflijkheid van Nederland, van de eenzijdige op heffing van het Unieverdrag en het schrijnende onrecht dat Nederlandse arrestanten is aangedaan, althans ge tracht zou hebben een matigende In vloed uit te oefenen. Zij is diep ge schokt en teleurgesteld over de indruk die de heer Dulles heeft gewekt en heeft aan deze teleurstelling uitdruk king gegeven door zowel in Den Haag als in Washington stappen te onderne men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2