Katholieke Smedenpatroons in Haarlem en omgeving veertig jaar georganiseerd Aöenda voor Haarlem Maatschappelijke revalidatie van probleem-gezinnen TIPTOP i Dinsdag 3 april feestelijke herdenking Zondag groslijst stemming K.Y.P. I mm mm Persoonlijke benadering vereist Nationaal Land juweel wordt 30 juni geopend Si 1 iR - I w - van Kimmenaede VRIJDAG 23 MAART 1956 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem Haarlemse Rechtbank Aalsmeerse boekhouder ter zitting gevangen genomen Geslaagd Films Stadsschouwburg Concertgebouw Crote of Sint Bavokerk Diversen Tentoonstellingen II! 41 r§^mmp p|f|| >v t *-'W- iWmm ATlMOlSiKLOlK IN HAARLEM Informatieve inleiding van pater S. Duynstee Zwaartepunt in gemoedsleven Voor de FEESTDAGEN GEKLEDE KOSTUUMS va. 1 109.00—f 159.00 HOEDEN v a. f 15.90—f 41.50 Tweeërlei concen traties HA A RLEMMERLIED E Burgerlijke Stand Tentoonstelling in de Vleeshal Volleybal DAMES VAN H.B.C. ONTKOMEN AAN DEGRADATIE Diorama-ten toonstelling Hoogovens Nachtelijke wandeltocht door Bollenstreek Klaverjassen DODELIJK ONGEVAL BERECHT Brand in theehuis - HEEMSTEDE Burgemeester behandelt onderwijszaken L-": ZANDVOORT GEMEENTEZAKEN Beurs van New York Op 3 april 1916, in de late avond, be sloten negen „zware" jongens in het gebouw St. Havo aan de Smedestraat een kring op te richten voor katholie ke Smedenpatroons in Haarlem. Het was een initiatiet van negen mensen, maar voornamelijk van de heer G. A. Alders, die zjjn spieren zowel als zijn hersens wist te gebruiken. Haarlem had daarmee bijna de primeur, al leen Den Haag kende al een eigen or ganisatie. Thans, na bijna 40 jaar is er de afdeling Haarlem van de Neder landse r.-k. Bond van Smedenpatroons en werkgevers in Staal verwerken de bedrijven, een ingewikkelde naam voor een vereniging van nog geen 30 leden, die echter vooral in de laatste Jaren bewezen heeft van betekenis te zijn voor het Haarlemse Middenstands- leven. De heer Alders zal op het feest van 3 april gedecoreerd kunnen ver schijnen. Hij kreeg in de loop der ja ren de onderscheiding „Pro Ecclesia", de zilveren medaille van de Orde van Oranje Nassau en de zilveren medaille van 'de r.-k. Middenstandsvereniging. Zijn verdiensten voor de organisatie van de katholieke smeden tekenen hem als een man van staal. Ondanks drukke werkzaamheden in de smidse offerde hij vele uren op voor de kring en later voor de bond. In 1916 bestond de neu trale smedenbond al meer dan tien jaar, maar het lidmaatschap daarvan beviel de heer Alders cum suis niet. Zij ver gaderden met negen man en meldden zich en bloc aan als de kring Haarlem van r.-k. Smedenpatroons. De heer Al ders werd voorzitter, de heer J. Felix Secretaris en de heer A. Bos penning meester. Moedervereniging was de r.-k. Middenstand, die het zeer op prijs stel de ais de schilders, de timmerlieden, de loodgieters en tenslotte ook de sme den een eigen belangengroep stichtten. Het werd hoog tijd dat er een organi satie kwam voor deze kleine zelfstan digen, want de meesten van hen wisten niets van prijs- en kostenberekeningen, van sociale voorwaarden, die langza merhand beter werden, of van boek houding. Een ingenieur van de Rijksvoorlich ting gaf de eerste jaren na de oprich ting lessen aan de leergierige Haar lemse smeden, die op deze wijze grote voordelen hadden van hun lidmaatschap In juni 1917 werd de nationale bond in het leven geroepen zodat er toen ge sproken kon worden van de afdeling Haarlem. De heer Alders was weldra verbonden aan de landelijke „dienst" die hem tot propagandaleider maak te en in hem als verdediger van de belangen der smedenpatroons een be langrijke medewerker had. Ondanks de moeilijkheden in het economische be stel wist de afdeling Haarlem stand te houden tot in de tweede wereldoor log, toen ze geliquideerd werd. Direct na de bevrijding vond de heroprichting plaats en Icon het oude bestuur overi- fens op verschillende plaatsen gewijzigd oor sterfgevallen zijn taak weer op ne men. Bij het zilveren jubileum in 1941 waren er vijf jubilarissen, die een kwart eeuw de afdeling hadden ge steund. Onder hen bevonden zich voor zitter Alders en secretaris Felix, die ere-lid was geworden. Eerstgenoemde moest in 1945 zijn functie beschikbaar stellen wegens zijp benoeming tot voor- ONDERTROUWD: A. Ch. Wang en F. de Vries; J. Kops en P. j M van Zandvoort. GETROUWD: L. Houthuijse en E A. Wost. GEBORENA. Dijkstra-Middelians z.; P J T'h. G. Vissers-Kox, z.; A j' Jens-Funke; J. Grullemans-Muller', 2 zoons; M H. L. Kloosterman-Tempe- laere, z.M. J. Otten-Hoekstra, z.; J. ten Wolde-Steegstra, z.; W. M. J. Hoenderdos-Nelissen, d.; E. M. E. Wjj- nands-Senftleben d.; A. C. van Vier- sen-Van Sinderen, d.; J. H. van Eg- hiond-Van Hoek, d. OVERLEDEN; L J. Fabel, 63 j„ Leidsevaart; j, h. Truijers-Hengst, 87 Gedempte Schalkburger gr.M. Zeepvat-Schaap, 72 j.f Gasthuisvest. zitter van de landelijke bond, welke functie hij bekleede tot 1950. In Haarlem verving de heer L. Dost zijn voorganger als bestuurslid, doch sinds enige jaren heeft hij een andere taak in de bond en wordt het voorzitter schap uitgeoefend door de heer J. G. Welters te Heemstede. Het karakter van de Haarlemse sme- denvereniging is ook aanzienlijk veran derd. De leden zijn afkomstig uit de Spaarnestad en wijde omgeving, terwijl ook werkgevers in staalverwerkende be drijven zich bij de afdeling hebben ge schaard. Met de werknemers in de smidsen bestaat thans ook een uitste kende verhouding^ wat onder meer tot uiting komt op „St. Elcydag", wanneer werknemers en patroons gezamenlijk feest vieren, en op de contactverga deringen tussen beide groepen. Het feest op 3 april begint met een H. Mis in de kapel van de zusters Fran ciscanessen aan de Koningstraat, opge dragen door de geestelijk adviseur. Om half elf volgt een feestelijk ontbijt in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt, waarna 's middags van half vier tot half vijf het bestuur, bestaande uit de heren J. G. Welters, P. J. Kop pens, N. Swart, L. Dost, M. Kaptijn, G. Schous en J. Volwater, in het zonnetje zal worden gezet tijdens een receptie, eveneens in Brinkman. Desavonds wordt een feestavond gehouden. Zondag houdt de KVP-afdeling Haar lem de groslijststemming teneinde de kandidatenlijst samen te stellen voor de komende Kamerverkiezingen. De stem bureaus die op een tiental plaatsen in de stad zijn ingericht, zullen geopend zijn van 10 uur tot half twee, behou dens een enkele uitzondering. De le den van de KVP zijn uitgenodigd het hokje voor één van de namen op de groslijst zwart of rood te maken. Maakt men het hokje zwart of rood vóór de naam van de lijsttrekker, prof. mr. C. P. M. Romme. dan betekent dat. dat men de kandidatenlijst samensteld wil zien zoals de verkiezingsraad die heeft geadviseerd. Wenst men een andere kandidaat, dan kleurt men het hokje voor diens naam. De stembureaux zijn gevestigd: Club huis Westergracht; Parochiehuis Teyler- plein; Jeugdgebduw Koningsteinstraat; Bibliotheek bij de kerk aan het Klever park; St. Vincentiusbibliotheek, Gene raal de la Reystraat; Clubhuis Raad huisstraat; Gebouw Domi aan de Korte Zijlweg te Overveen en Gebouw Sint Bavo in de Smedestraat, waar het cen trale stembureau is gevestigd. Al deze bureaus zijn geopend van tien tot half twee. De twee overige stembureaus: Catharinaschool aan de Rijksstraatweg in Haarlem-noord en de Dominicus Sa- vioschool aan de Geuzevesperstraat in Haarlem-noord zijn geopend van tien tot één uur. De enige Haarlemmers wiens naam voorkomt op de voorlopige kandidaten lijst zoals die door de Verkiezingsraad van de KVP is geadviseerd, is de heer C. J. v. d. Ploeg. Onder de niet-gead- viseerde leden komt de naam voor van de heer A. v. d. Veldt te Haar lem. De Haarlemse rechtbank heeft gister morgen de onmiddellijke gevangenne ming geëist van een 37-jarige boekhou der uit Aalsmeer, die verschillende ver duisteringen gepleegd had ten nadele van een Aalsmeers bouwbedrijf. De ver dachte was tot zijn daden gekomen door ernstige ziektegevallen in zijn gezin, die hem op hoge kosten hadden ge jaagd. De rechtbank wenste vanmor gen eerst een voorlichtingsrapport van professor P. Baan te Utrecht af te wachten alvorens hem te veroordelen. De Officier van Justitie had een jaar en drie maanden gevangenisstraf tegen hem geëist. Donderdag is in Tilburg mej. T. Brug man, Lakenkoperstraat 14 te Haarlem, geslaagd voor het doctoraal examen eco nomie. CINEMA PALACE: „Het loon der schan- %e"' 18 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ■oo.morgen 10.30 U-: "Het leven begint £b°rgen", str. volw. f°- 7 en 915 u „De verboden Chris- tus". str. volw. FRANS HALS: „De ondergang van Meta- luna", 14 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. 2. 4.15, 7 en 9.15. Di.avond één voorst, om 8 uur. LI4D,?: "Strand Affaire", 18 j- Tijden: 2, V®. 7 en 9.15. Zo.ochtend li u. „La Traviata". 14 J- ^XOR^n..Summer Wadness", 18 j- Tijden: MmERVA-i/ 7 en 9-15" Tijden: U „De Prins student ,a. X. Zo. 2, 41 °15. za. 2.30. 7 en 9.15. Ma- en 'di.' 8 l?n ®-ls- den", 14 jHet teken van de hei- Wo. 2.30 en Sis alle leeft. n do- 8.15: „The Robe", REMBRANDT: „Semlran,. den: 2, 4.15, 7 en 9.15 s str- volw. Tij- ROXY: t/m zo.: „Hoog in v, Ma. t/m do.: De gedoe™ 2ade1"' 14 14 j. Tijden: 2 30. 7 en Patrouille". Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 1S" STUDIO: t/m ma.: „Een meisi» en nacht", 18 j. meisje voor dag Zo.ochtend 11 uur: „De witte a— Di., wo. en do.: HavenkWar°t0m - a- 1 volw. Tijden: 2.15, 7 en 91^ rtier str. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zaterdag 24 maart: Het Nieuwe Cn^, met „Lieve Schim", een blijspel van "}!dla Deval, waarin hij de schim van een naamd verongelukt vrouwtje laat terueke" S "aar haar man, om hem te genezen van zijn tedere gevoelens voor zijn secretaresse Met Magda Janssens, Bep Dekker, Guus «ermus en Luc. Wensing, 8 uur. _?,0ndas 25 maart: Het Nieuwe Comedia met „Vals beschuldigd". Een onderhoudend, ™n?1sei13 Ioon geschreven en gespeeld I enige sterke speelscènes, treurige conflicten, welke kwaadaar- r domme roddelarij kunnen oproepen. £°?de rollen van Magda Janssens, Marion °'aO' Guus Hermus. Volksvoorstelling, P u. tniïÜt agr. maart: Het Nieuwe Jeugd ig „g ,„twee voorstellingen van ,De ff^aarsde kat voor de jeugd van de lagere «cholen, 10.30 en 2.30 u. Vrijdag 23 maart: 9e Concert serie V. van N. Ph. O. Sol.: Theo Olof, viool, 20.15 u. Woensdag 28 en donderdag 29 maart: Mat- thaus Passion" door Christelijke Oratorium vereniging. Dir. George Ronert, 19.30 u. Maandag 26 maart: Beiaardbespeling door t ftadsbeiaardier Arie Peters, van 16.30 tot 17.30 uur. Frans Halsmuseum Maandag 26 maart: Volksuniversiteit, i al d°or Leendert Huges, 8 u. „P°?derdag 29 maart: Volksuniversiteit. v?S l"omite v°°r Kamermuziek. Duo piano 8 uur.en Holtman <vk>o1 en Bavogebouw (Smedestraat). Maandag 26 en dinsdag 27 maart: Passieuitvoerine voor de leden der K.A.B., 8 uur. g Brinkmann (Grote Markt). Dinsdag 27 maart: Maatschappij voor Nijverheid en Handel, dep. Haarlem. Lezing van prof d" A. J. van Lier over het onderwerp- Ont wikkelingsplannen voor Suriname", ls"u Gebouw Jansweg 38, dinsdag 27 maart- Forumavond in het kader van de N.K S - cursus voor sportleiders, 8 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur, behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 35 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Teyler's Museum: Etsen en tekeningen van Rembrandt. Geopend iedere werk dag behalve ma. van 115 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van pop penhuis anno 1750 met Inventaris van meer dan 3000 voorwerpen. Geopend van 10—15 uur; zo. van 13—16 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften, munten e.a. Ge opend van 10—17 uur; zo. van 13—16 u Huis van Looy: vanaf 24 maart: werken van mevr. Jo KruydenBouman, tot en met april, geopend 10—12.30, van 13.30—17 uur en zo. van 1417 uur. is i Y<,/'a l A\ i %:V;v - Dit is het nieuwe observatorium in Dwingeloo, dat over enige weken officieel door H. M. de Koningin in gebruik zal worden gesteld. Het meest opvallend is wel de enorme metalen spiegel, met een doorsnee van 25 meter, die op iedere plaats in de hemel gericht kan worden. Deze telescoop is thans de grootste ter wereld en van groot belang voor de astronomische wetenschap. Vanaf maandag is Haarlem een Per petuum Mobile rijk. Het moge dan geen helemaal juiste benaming zijn, een zeer preciese benadering is het zeker. Het is een klok, die men niet op hoeft te winden, maar die niettemin loopt en wat sterker is: een die blijft lo pen, zolang er schommelingen in de temperatuur optreden. Het is de zo geheten Atmosklok, een vinding van het Zwitserse precisie-vemuft. Vanaf vandaag kan men hem zien in de eta lage van de juweliersfirma ,,'t Silve- ren Stoepke" in de Grote Houtstraat. De klok wordt „opgewonden" door de veranderingen in de druk van het gas, dat ontwikkeld wordt in een che mische stof, die zich achter in de klok bevindt. De chemische stof, aethylchloride, is uiterst gevoelig voor iedere wisseling van temperatuur. Als de temperatuur slechts één graad ver andert, ontwikkelt de stof een gas met een zodanige spanning, dat die vol doende is om de klok 48 uur te doen lopen. En temperatuurverschillen doen ch praktisch altijd voor, al is het maar door het toevallig openen, van een deur. Staat de klok in een vol komen temperatuurvaste kamer, dan is er nog geen man overboord, want de klok heeft zelf een reserve-energie gekweekt, om 200 dagen lang automa tisch te blijven lopen. De voorbijganger zal deze ingewik kelde structuur niet kunnen aflezen uit de klok met het betrekkelijk con ventionele model, die in de etalage van ,,'t Silveren Stoepke" staat opge steld. De klok eist uiteraard wel een speciale behandeling en de eigenaar zal er steeds voor moeten zorgen, dat het uurwerk volkomen waterpas staat. Maar dat is natuurlijk voor degenen, die er een kleine vijfhonderd gulden aan willen spenderen, geen enkel be zwaar. De Atmosklok was voor het eerst dit jaar tijdens de Utrechtse Jaarbeurs te zien. Onder de titel „Nederlandse troepen bezetten Djocja", zal op zaterdagavond 24 maart om half acht de vice-voorzitter van het Veteranen Legioen Nederland, majoor W. L. ten Wolde, in de zaal van het Tafeltennisinstituut van de heer Wblters, Jansstraat 48, te Haarlem, een lezing houden. De heer Ten Wolde was chef van het kabinet van wijlen gene raal S. H. Spoor, legercommandant in Indonesië. Deze avond is voor alle be langstellenden toegankelijk. Pater S. Duynstee O-F-M., heeft als assistent-directeur van het maatschap pelijk gezinswerk in Haarlem gister avond voor een uitgebreide kring van belangstellenden een informatieve in leiding gehouden over de maatschappe lijke revalidatie van gezinnen die door welke omstandigheden dan ook de le- vensopgaaf moeilijk of zelfs helemaal niet aankunnen. Zoals de algemeen di recteur van de Katholieke Sociale Jeugdzorg, pater E. Spruyt, O.F.M. in zijn openingswoord memoreerde was deze avond de vierde in de cyclus cau serieën over katholiek maatschappelijk- en gezinswerk. De vorige keren werden onderwerpen behandeld, die het jeugd- zorgwerk en het eigenlijke gezinswerk betroffen; ditmaal ging het over de sa menhang tussen beide in ruimtelijk ver band. Na een algemene inleiding over wat maatschappelijkheid inhoudt be sprak pater Duynstee de situatie der zgn. „probleem-gezinnen" in eigen stad en de mogelijkheden om deze geleidelijk ten gunste te doen veranderen. Vol gens spreker zal het noodzakelijk zijn de „moeilijke" gezinnen persoon- 1 ij k te benaderen om tot een enigszins juist begrip te komen van hun maat schappelijke toestand en de oorzaken ervan. Dit is niet een taak van enkele aangewezen vertegenwoordigers van het gezinswerk, maar van de hele ge meenschap. „Het is een plicht van naas tenliefde om de achter gebleven me demens te revalideren; wij moeten in ons hart het besef dragen, dat wij naar hem toe moeten, zelfs al moet dit ten koste gaan van ons eigen tempo in de evolutievaart." De Hollander is snel geneigd tot mo raliseren. Hij deelt de mensen gemak kelijk in in groepen naar gelang hun finantiële draagkracht. Deze indeling krijgt onwillekeurig de nuance van be ter en slechter, wat zelden juist is. Het woord onmaatschappelijk ligt bij velen vóór op de tong. Het roept schrille beelden op van arbeidsschuwe personen, eventueel verslaafd aan alcohol, soms debiel enz. Het is echter niet te doen om kort te definiëren wat onmaatschap pelijkheid inhoudt, daarom is het ver standiger zich af te vragen wat de po sitieve vorm, de maatschappelijkheid, precies is. Een juiste beantwoording van de le- vensopgaaf is de positieve kern van het begrip maatschappelijk. Voor die beantwoording heeft men alle geestelij ke en lichamelijke krachten nodig. Wie in het eerste gehandicapt is behoeft stellig niet onder de maatschappelijke mislukten te worden gerekend. Zijn wil kan lamgelegd zijn door niet te bevroeden innerlijke krachten, zijn verstand kan in een bepaalde richting minder ontwikkeld zijn en tenslotte en daar ligt het zwaartepunt is hij soms verstoken van een rijp gemoedsleven, d.w.z. van het vermogen om vriendschap, gene genheid te kunnen betonen t.o.v. an deren. Het laatste is van groot belang Advertentie in antraciet-grijs en donker blauw, 1 en 2 rij modellen, Italiaanse stijl chique modellen in diverse merken, o.a. Hollywood, Brum- mel, Valensy, Staalmeester in de verhouding tussen ouders en kin deren. Immers, weet de vader of de moe der niet een genegensheidsband te scheppen met het kind en door mid del hieraan zijn of haar leven soriën- tatie over te brengen, dan is de op voeding wezenlijk ontkracht. Volgens spr. moeten oorzaken en therapie van het gezinsprobleem niet gezocht wor den in de erfelijkheid, maar in de veelal affectieve armoede van de ouders, die de generatie-overdracht in sterke mate benadeelt. Een tweede factor welke invloed heeft i op het maatschappelijk karakter van I het gezinsmilieu is de verzakelijking j van de huidige wereld, waarmee grote j maatschappelijke verschuivingen ge- paard gaan en ernstige storingen van het economisch evenwicht, zoals oorlo gen en, een probleem van de laatste tijd, de woningnood. Op de duur wordt de samenleving een maatschappelijke af valrace, die noodzakelijkerwijs slacht offers moet eisen. Pater Duynstee schetste vervolgens in vage lijnen de toestand in Haarlem, voorzover die de Sociale Jeugdzorg aangaat. Het is een feit dat vooral in het centrum de n a t u u r 1 ij k e con centraties liggen van maatschap pelijk minderen. In iedere stad komen in de kern steeds meer devaluerende stadsdelen voor die het domein zijn van de economisch zwaksten, hetgeen uiter aard niet gelijk behoeft te staan met maatschappelijk achterlijken. Een kunstmatige concentratie van minder draagkrachtigen bestaat in Haarlem eveneens en wel daar, waar de gemeente vroeger aparte bouwwij ken, voor de bedoelde bevolkingsgroep bestemd, heeft opgericht. Het is, aldus spreker, zaak voor de gemeenschap de „achterblijvers" in de maatschappij om te vormen door hen persoonlijk te spreken en te overtui gen. Het best kan men de jonge ge zinnen en verloofden „bewerken" om dat zü hun levensbeschouwing overdra gen aan de jonge generatie. De jeugd vormt ook dikwijls een vruchtbaar ter rein om via haar het gezin beter te maken. Voor al dit sociale werk van het hoogste plan is een brede organisatie nodig, die de individuele benadering van de andere instellingen, zoals de ka tholieke sociale jeugdzorg, ondersteu nen. Dit kader, in Haarlem „Het Maatschappelijk Buurtwerk", bena dert de woningproblemen, de sociale toestanden in het algemeen, kortom de materiële toestand. Het persoonlijk ge sprek is echter van meer belang, om dat het van ieder geval op zich de no den en moeilijkheden komt te weten, waarop de maatschappelijke maatre gelen gericht kunnen worden. Pater Duynstee deed een beroep op de aan wezigen om persoonlijk mee te helpen aan de revalidatie van de gezinnen die dit nodig hebben. Wij moeten als leden van de samenleving, waarin zich dit al les afspeelt, althans openstaan voor re laties met „de anderen." Na de pauze voerde de toneelvereni ging „De Tol" uit Hilversum een psy chologische een-acter op. Onder de aanwezigen bevonden zich: de heer L. Bouwman, lid van Ged. Sta ten; de heer J. Schippers, voorzitter van de raadsfractie der K.V.P., mr. J. M. Micherink, secretaris van de sociale Raad van Haarlem; mej. J. Walhain, directrice r.-k. School voor Maat schappelijk Werk te Den Haag; dr. E. Brongersma, directeur van het maat schappelijk buurtwerk; drs. P. A. van Hoofstadt, directeur van het Interpa rochieel Sociaal Charitatief Centrum. Van de parochiegeestelijkheid was aan- weig pastoor J. Noteboom O.F.M. Advertentie Schoonmaak geen probleem Muurverf voor wand en plafond 30 moderne kleuren vanaf 60 ct. per pak. Vlot en smetteloos In 1 laag. 'het .ou.du - het vertrouwdst Gert: Crön jéstraat 86, Tel.1 14401 Sp„jrnwouderstra,:t 47 80, Tel. 21392 Uw, KI ed i n g-adviséur GEBOREN; J. Steenpoorte en W. Bloos, d. J. Berkenbosch en B. Lubo- wiecki, z.; P. Lemmers en J. W. Schol- te( d. Afgaande op het aantal toneelvereni gingen, dat tot dusverre de wens te kennen heeft gegeven om deel te ne men aan het Nationaal Landjuweel ter gelegenheid van de 200-jarige sterfdag van de toneelschrijver Pieter Langen- dijk en aan de daaraan verbonden „haegchspelen", kan men wel spreken van een verrassend succes. Dat zijn er namelijk al 74 uit alle delen van Ne derland. De academische zitting, waar mee het landjuweel officieel geopend zal worden, is thans definitief vastge steld op zaterdag 30 juni. Zjj zal gehou den worden in de burgerzaal van het Haarlems stadhuis. In het kader van het Langendijkfeest zal in de Vleeshal van 30 juni tot 30 juli een tentoonstel ling gehouden worden, getiteld „Re naissance der Rederijkers". Op de plechtige openingszitting zul len onder anderen aanwezig zijn de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, het bestuur van de so ciëteit „Trou moet blijeken", onder wier auspiciën het landjuweel gehou den wordt, het bestuur van de Souve- reine Hoofdkamer in Gent, een verte genwoordiger van de Maatschappij voor Letterkunde en vele andere auto riteiten. Naar een spreker voor de feesttoespraak wordt nog gezocht. De expositie „Renaissance der Rede rijkers" belooft bijzonder interessant te worden. Zij zal worden samengesteld uit inzendingen van het Nederlands Toneelmuseum, de sociëteit „Trou moet blijeken" ,de stichting Sticusa, het Ko ninklijk Schilderijenkabinet, het Frans Halsmuseum en andere instituten. Het initiatief tot deze herdenkingsvorm van Pieter Langendijk is, zoals men zich zal herinneren, genomen door de stich ting „Haarlems Bloei" en de organisa tie is in handen van Jan Kraakman, die onlangs voor de radio een uiteen zetting gehouden heeft over het Land juweel. Hoewel voor de promotie-degradatie wedstrijd HBC tegen MHBS (dames) vijf sets waren vastgesteld, hebben de Heemsteedse dames in deze belangrij ke volleybal-ontmoeting geen risico ge nomen en een 30 overwinning be haald. De routine van de Heemsteedse dames was doorslaggevend en vooral Rie Roozen had met haar harde serves veel succes. HBC heeft zich dus in de hoofdklasse kunnen handhaven. Het zag er overigens niet naar uit dat HBC zo overtuigend zou zegevieren, want reeds in de eerste set nam MHBS een flinke voorsprong (137). Toen HBC er echter in slaagde de achter stand weer te verkleinen (1310) raak te de promotiekandidaat geheel van slag, zodat het einde nog een kleine 1513 zege voor HBC bracht. Ook de tweede bracht een geringe overwinning van de Heemsteedsen. (15—13) Goed serveren van Rie Roozen be zorgde HBC in de belangrijke derde set een 51 voorsprong, doch thans toonden de MHBS dames ook hun kracht en door enkele uitstekende smashes van de aanvoerster werd een kleine 76 voorsprong genomen. Een time-out bracht de rust in de Heem steedse ploeg terug, zodat de kleine achterstand weer geheel werd wegge werkt. Velox (dames) slaagde er niet in te gen Amstelland in de gemengde hoofd klasse competitie een zege te behalen. De Velox dames waren niet bijzonder op dreef, zodat de 31 nederlaag in de Hjn lag. De herenploeg van HBC deed het in de eerste klasse heren beter door een fraaie zege op Cios 2 uit Overveen (3—0). In de hoofdklasse dames behaalde die Raeckse de punten tegen het Amster damse HND, doch Rapiditas moest in SMH de meerdere erkennen (31). De resultaten in deze klasse waren bij de heren gelukkig veel beter en hoewel die Raeckse met een puntenverdeling tegen WGA genoegen moest nemen, behaal de HVS tegen het verzwakt uitkomend AMVJ team een overtuigende over winning. De uitslagen waren: DAMES: HBC - MHBS 3—0; Rapidi tas - SMH 13; Velox - Amstelland 13; die Raeckse - HND 31; Gios 3 - Sizo 2 0-4; SSO 2 - die Raeckse 6 3—0; OG 2 - HBC 3 0—3; Velox 4 - Santpoort 3—1; OVRA 2 - AW 2 0—3. HEREN: Cios 2 - HBC 03: Cios - Forto 13: die Raeckse - WGA 22; HVS - AMVJ 40; BWT - Rapiditas 3 31; Cios - Forto 13; Velox 3 - Boru 04; Haarlem 3 - OVRA 2 0—3; HVS 3 - die Raeckse 3 04. JEUGD (jongens)die Raeckse - Haarlem 03 (Haarlem kamp). Burgemeester en wethouders van Be verwijk hebben de Julianaschool aan de Akerendamlaan gedurende de Paas vakantie ter beschikking gesteld om in de leslokalen de Diorama-tentoonstel ling: „IJzer en Staal, pijlers der mo derne techniek" te houden. Op zaterdag 28 april organiseert de wandelsportvereniging „Onder Door" te Haarlem voor de eerste maal een Bloembollennachttocht over een afstand van 60 km. Het is de bedoeling dat de wandelaars zonder hinder van het ver keer zullen genieten van de omgeving van Haarlem en de wandelaars juist te gen zonsopgang de bloembollenvelden zullen begroeten. De start van deze tocht is om 11 uur 's avonds vanaf café restaurant „Schoonzicht" op het Frans Halsplein. De jaarlijkse Bloembollendagtochten zullen op 21 en 22 april worden gehou den. De afstanden zijn 10, 20 en 30 ki lometer. de start is zaterdag tussen 2 en 3 en zondag omstreeks 10 uur bij café restaurant „Treslong" in Hillegom. In de Haarlemse bedrijfsklaverjas- competitie waren de uitslagen in de af gelopen week: Hoofdklasse: PTT-GEB 122-114, SAC 2-DKC 128-124, DSH-SAC 138-118. Fi- gee-Stork 122-134. 1 A: PTT 2-VMB 98-128, Johez-Lau- rens Coster 100-135, GEB 2-Union 122- 124, DSH-Nederland 122-126. 1 B: PTT 4-Boru 110-132, Stork 2- Meerzicht 128-100, HSM-DKC 2 114-125, GEB 3-PTT 3 114-122. 2 A: Laurens Coster 2-DSH 3 120-116, Johez 2-HSM 2 116-126. CPTT-Hout en PI. 130-120, Figee 2-DKC 3 126-122. 2 B: SAC 3-Nederland 2 1 06-122. Stork 3-Figee 3 114-122. Boru 2-OW 108-120. Meerzicht 2-Johez 3 126-116, SAC 3-DKC 4 1141132. 3 A: Nederland 3-Haarlems Dagblad 106-132, Hout en PI. 2-PTT 5 132-114, VMB 2-Johez 4 110-130, DKC 5-Figee 4 130-122, Figee 4-HAC 124-126. Het vonnis van de kantonrechter be vestigend heeft de rechtbank te Am sterdam in hoger beroep een 20-jarige rijschoolhouder uit Amsterdam honderd gulden boete opgelegd, omdat hij op 26 september j.l. met zijn auto op de krui sing J. P. Hejjestraat - Kanaalstraat te Amsterdam een bromfietser had aan gereden, die daarop overleed. Ondanks het feit, dat de bromfietser zelf niet geheel correct het kruispunt was overgestoken en bovendien voor de automobilist van links kwam, achtte de rechtbank de rijschoolhouder schul dig, omdat deze met een te grote snel heid zou hebben gereden. Hij zelf ver klaarde op de zitting ongeveer vijftig kilometer per uur te hebben gereden. Een deskundige van de verkeerspolitie, die remproeven had genomen met de wagen, was met andere getuigen tot de conclusie gekomen, dat dit minstens 60 70 km per uur moet zijn geweest. In een theehuisje aan de Zuidelijke Wandelweg in Amsterdam is woensdag avond brand uitgebroken. De brand weer had het vuur spoedig onderdrukt. Naar de oorzaak wordt op het ogenblik gezocht. De brandweer heeft bij het be treden van het huisje een petroleum lucht geroken. De eigenaar, die tijdens de brand afwezig was, verklaarde dat hij geen petroleum in het huisje opge slagen had. En ofschoon de kachel brandde, had hij deze niet aangestoken. I c Als zoete kinderen zitten de toekomstige bakkers hier een zoet examen te doen. En in dit specifiek mannelijk beroep is ook de vrouw blijkbaar door gedrongen. De burgemeester van Heemstede, die zijn werkzaamheden heeft hervat, zal in het vervolg de onderwijsaangelegenhe- den behandelen en speciaal daarvoor spreekuur houden op dinsdag van 4 tot 5 u. De zaken, rakende de volksgezond heid, zijn toegewezen aan wethouder A J. van Houten. Veertien uren zat het Russische stoomschip „Krymof' op de Schotse kust bij Aberdeen, voor het het sein „vastgelopen" gaf. Eerst werd een Engels-sprekend lid van de bemanning, Worillosjof Efimenko, in een rubberboot aan land, gezet, waar hij contact opnam met een oergingsofficier en een official van een Rus sische handelsdelegatie. Hier ziet men hem bij zijn aankomst in de rubberboot, terwijl behulpzame handen hem helpen aan land te komen. In de op dinsdag 27 maart te houden vergadering van de Zandvoortse ge meenteraad komt aan de orde een be roepschrift van J. J. Pieters tegen wei gering van een vergunning tot uitbrei ding van het perceel Boulevard Paulus Loot no. 87. Klager wilde achter zijn huis een aanbouw maken met een opper vlakte van ongeveer 55 m2. Hierdoor wordt de in het wederopbouwplan aan gegeven grondoppervlakte voor de villa's aan de Zuid-Boulevard (84 m2) verre overschreden. Omdat B. en W. voor deze boulevard een ruime, open bebouwing wensen te handhaven, stellen zij voor, op het beroepschrift afwijzend te be schikken. De N.V. K. Visser's autodiensten te Haarlem heeft aan de gemeente Zand voort te koop aangeboden de winkel- en woonhuizen Zwaluwestraat 2, 4 en 6 en Kleine Krocht 1 met aansluitend ter rein, ten oppervlakte van 1200 m2. De huuropbrengst is ƒ2900 per jaar, de koopprijs ƒ58.000,-, onder enkele beper kende bedingen. B. en W. achten deze prijs aannemelijk en daar zij het bezit van deze in het centrum gelegen perce len voor de gemeente van belang ach ten, stellen zij de gemeenteraad voor tot aankoop over te gaan. Anaconda uoppei dethlebem Stee) 'Jhryaler Corp Genera) Electric General Motors Kennecott Coppei Montgomery Ware Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Ol) Southern Pacific Southern Railway naewetei UA Steel 21/3 22/1 82 U 83% 162 163% 77% 78 641'. 64% 47% 48% 142% 141% 91% 90% 49% 50 48% 49 90% 92% 79% 80 57 57% 114% 121% 44% 44% 58% 59 Stemming: vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3