K.L.M. heeft ernstig gebrek Eet lékker róómboter aan jonge vliegers Evenals piloten na 1945 militaire in dienst gesteld Grootste onderzeebootjager in dienst gesteld Tegenspeler op voetbalveld opzettelijk nagetrapt? i Gezonde Babies ZWITSAL Verkiezingen in Elten 4 Moord betekent TENGEVOLGE VAN SNELLE VL00TUITBREIDTNG 40 leerlingen per jaar nodig Internationale vliegschool? deur breed genoeg voor de grote trom van de scheepskapel Supporters tegenover elkaar de rechtszaal van Breda Geen levenslang VRIJDAG 23 MAART 1956 PAGINA mtwm Keuring niet te zwaar VOETBALPOOL NIET BONA FIDE Zo snel als een haas Raadsverkiezingen in Zoelen Minister Luns over het proces-J ungschlager Opwinding ma dood van bokser Vijf wielerwedstrijden gaan niet door Toni Sailer doet de aftrap bij FrankrijkOostenrijk Salonen verbetert Fins record 500 meter Kampioenschap eerste klasse kleinbiliart Ziekenfondsraad akkoord Honorering specialisten en tandartsen TONEELMUSEUM VERHUIST WEER EENS POEDER ZALF ZEEP OLIE LOTION door EWOUT SPEELMAN Advertentie PubWcatii B 103 Ha. N.derl.nJ. Z»<v.lbur«» CVan een speciale verslaggever) De KLM heeft thans, evenals kort Ba de bevrijding, een ernstig gebrek Ban vliegers. De enorme uitbreiding die de Nederlandse luchtvloot in de eerstvolgende vier jaar zal ondergaan brengt met zich mee, dat er per jaar dertig tot veertig nieuwe vliegers no dig zullen zijn om samen met de ervaren piloten alle vliegtuigen de lucht in te krijgen. Doordat men vijf laar geleden de behoefte aan verkeers vliegers in 1956 schromelijk heeft on derschat levert de Rijks Luchtvaart- school dit jaar niet het benodigde aan tal af. En, evenals na de bevrijding, heeft de KLM haar toevlucht moeten nemen tot militaire vliegers om het te kort aan te vullen. In samenwerking met de luchtmacht en de Rijksluchtvaartdienst heeft men een aantal bekwame, jonge militaire vliegers de gelegenheid gegeven zich door een theoretische herscholing te bekwamen voor de brevetten, die voor de verkeersvliegerij worden geëist. De heer J. A. Bach, onderdirecteur van de KLM, die dit tijdens een persconferen tie in de Rijksluchtvaartschool in Eelde heeft meegedeeld, voegde daar echter nadrukkelijk aan toe, dat dit een nood maatregel is, waartoe men met tegen zin besloten heeft. De normale scho- voor de verkeersvlieger is en blijft de driejarige opleiding aan de Rijks luchtvaartschool. Dertig tot veertig vliegers per jaar, het lijkt een klein en onbelangrijk aantal, maar een omvangrijk wer vingsapparaat van de KLM dat reeds geruime tijd jongelui van achttien tot twintig jaar met een diploma HBS-B voor de burgerluchtvaart tracht te winnen, slaagt er niet in het vereiste aantal gegadigden bij elkaar te krij gen. Een van de oorzaken hiervan maar zeker niet de belangrijkste is de noodzakelijke strenge keuring. Van de jongelui die zich voor een opleiding tot verkeersvlieger melden wordt gemid deld zeventig procent door de vliegme- dische keuring op Soesterberg goed gekeurd. Een veel groter aantal valt hit bij de daarop volgende keuring, ^jaarbij de jongeman op zijn geschikt heid voor vlieger wordt getest. Na de v?rste twaalf vlieguren in een simpel ^vliegtuig en tien uur in de veel J!®er gecompliceerde „linktrainer", Overeenkomt met de cockpit van een j odern verkeersvliegtuig, valt gemid- d drie kwart van de overgebleven 2 Nodigden uit- Wanneer men dus met tweehonderd jongelui begint houdt men senuddeld vijf u*1 clertig gegadigden over die geschikt zijn voor het vlie- ?ersvak. Die paar honderd gegadigden *an men echter, ondanks lezingen van oudvliegers zoals commodore Mol en ®cti es in de hoogste klassen van de niet bijeen krijgen. De oorzaken? Menige jongeman denkt de belangstelling wel zo groot zal ri|n' dat hij toch geen kans maakt. An- »»ien vrezen dat de keuring te zwaar 1oLzijn' terwijl een normale, gezonde jongen toch een hele redelijke kans Men denkt dat de opleidings- S? te groot zullen zijn, maar ter wij! het rijk en de KLM in iedere leer bar, van de Rijksluchtvaartschool meer zelf ®,en t0« steken behoeft de leerling te h ,obts zes en dertighonderd gulden bovpnH; voor (le driejarige cursus. En dit hJj n bestaat de mogelijkheid dat later- ?g wordt voorgeschoten en dan gewn'r-a ?e leerling derde piloot is ta'aid in termijnen wordt terugbe- ^ij^dat^h er ouders die er op tegen vaartschooï"1 zoon naar de RÜkslucht- der dienst JFaat' omdat hij daarna on- jagerpiloot h-°et en automatisch straal den. Dat is lJ de luchtmacht zou wor- wordt militair vv het &eval; niemand een verband-aete ger zonder vrijwillig per se op dc grond1! tekenen- Wil men In de praktijk blim?1 ijven dan kan Af gestudeerden van' d echter dat de af- school zelf èök bii do Rijksluchtvaart- vliegen. Bij voorkeur chtrrlacht willen niet in straaljagers, maTrc?enJ Z<L da" ta's van het militair!/ m de dako- fnando geplaatst. transport-com- Oude KLM-vliegers, ,n„, Bach, begrijpen al die bei* de h?e.r Als ze de moderne en comfortabele ge bouwen en hangars op het vliegveld Eelde zien, waarin binnen enkele maan den de Rijksluchtvaartschool met 63 les- vliegtuigen zijn intrek zal nemen, dan denken ze niet zonder weemoed terug aan de goede oude tijd op Soesterberg, toen de leerling-vliegers bij een flinke wind in hun 80 pk Spijker-kisten „ach teruit" konden vliegen, „zodat je kon starten en landen zonder een bocht te nemen". „Toen ik vijftien jaar was," vertelde ons de heer Bach, „wist ik al dat ik vlieger zou worden en een paar jaar later wérd ik het. Maar tegen woordig vraagt een jongen van negen tien zich eerst af: wat wordt mijn sa laris en hoe groot is mijn pensioen?" Een KLM-vier bander en een instruc teur die al vier en twintig jaar les geeft, begrijpen deze mentaliteit niet. En ze vragen zich af of het weer net zo ver moet komen als na de bevrijding, toen de helft van het vliegerscorps van „De vliegende Hollander" uit buitenlanders bestond. Van de 63 lesvliegtuigen, waarover de Rijksluchtvaartschool beschikt, zijn de 12 Beechcrafts de grootste. Voor de inwoners van Groningen en Drente zijn deze machines geen onbekenden; dagelijks zitten de leerlingen van de op het vliegveld Eelde gevestigde vliegschool. er mee in de lucht. (Van een speciale verslaggever) In Nederland is de opleiding tot verkeersvlieger in regeringshanden. In tal van andere landen is dat niet het geval. Een aantal bekende bui tenlandse luchtvaartmaatschappijen heeft nu de Rijksluchtvaartdienst ge polst over de mogelijkheid in ons land hun vliegers tt laten opleiden. Hoewel de Rijksluchtvaartschool reeds Indonesische, Belgische en Oos tenrijkse vliegers opleidt, heeft men gemeend dit verzoek voorlopig te moeten afwijzen, omdat de behui zing van de school in het Dorps huis in Eelde, een soort jeugdher berg, dit niet toeliet. Wanneer ech ter binnenkort op het vliegveld Rotterdam en op Eelde de nieuwe gebouwen gereed zijn gekomen, die het Rijk ruim twintig miljoen gul den hebben gekost, is de kans groot, dat Nederland een internatio nale vliegschool krijgt. „Bezwendeling van het Nederlandse publiek", noemde de ambtenaar o.m. bij het Rotterdamse kantongerecht, mr. H. van Buuren, gisteren de voetbal pool, die vier verdachten van septem- ber 1954 af mede hadden geëxploiteerd. Het waren een 39-jarige koopman, een 29 jarige vertegenwoordiger, een 37- jarige stationsambtenaar, allen uit Rotterdam, en een 35-jarige opperman uit IJmuiden. Hun was ten laste gelegd, dat zij in Nederland de deelneming hadden bevorderd aan de in België onder de naam „L'Europe pari-mu- tuel" aangelegde en gehouden voetbal pool. Zij verspreidden onder het publiek de formulieren, zo gaven ze toe, ver zamelden deze als ze ingevuld waren en inden het geld. Dat werd dan af gedragen aan een van hen, die in dienst van de pool een vast loon kreeg. Dit, alsmede de door hem gemaakte onkos ten, mocht hij van het binnengekomen geld afhouden. Er was daarop geen controle, gaf hij toe. Van de rest van het geld moest hij de uitgeloofde prij zen uitbetalen. De aangekondigde prijzen liepen in de tienduizend, soms in de honderdduizend, zei de ambtenaar c.m. Er zou wekelijks een miljoen binnen moeten komen om dit te financieren, maar men inde ge middeld 1.000 per week. Zo kon het dus gebeuren, dat iemand die een klei ner geldsbedrag ontving dan hem in de pool beloofd was, naar de politie ging en deze zaak aan het rollen bracht. De kantonrechter deed meteen uit spraak en veroordeelde de verdachten tot twee weken, tot 100,- boete of 50 dagen en een week voorwaardelijk De substituut-officier van Justitie bjj de Bredase rechtbank, Mr. Bauwens, heeft gistermiddag tegen een verdach te uit Zundert wegens mishandeling door het opzettelijk natrappen van een tegenstander op het voetbalveld, waar door deze een been brak, tien dagen on voorwaardelijke gevangenisstraf ge- eist. Bovendien vroeg mr. Bauw" *oe- wijzing van een ingestelde eis tot scha devergoeding tot een bedrag van twee honderdelf gulden, zijnde de schade door het slachtoffer A. Wirken uit Gilze geleden als gevolg van het gebeurde. De K.N.V.B. had verdachte een jaar geschorst. Op twee oktober werd in Gilze de vierde klas K.N.V.B.-wedstrijd Gilze- Zundert gespeeld. Toen na de rust de bal in de richting van een Gilze-speler was getrapt en deze hoog opspringend de bal had weggekopt, was de verdach te komen toelopen. Juist toen de Gilze- speler na het opspringen de grond weer raakte, werd hij getrapt. Zijn been werd gebroken. De bal was toen al vele me ters ver weg. De verdachte beweerde dat dit niet het geval was geweest. De bal lag tussen Wirken en hem in en met twee jaar proeftijd, en tot een week de bal gespeeld. Er waren J vijf getuigen a charge en zeven getui gen a décharge. Alleen de scheidsrech ter E. van Groningen uit Breda was neutraal. Vier spelers en supporters van Gilze stonden tegenover zeven sup- lers en supporters van Zundert. De scheidsrechter verklaarde dat de ver dachte absoluut opzettelijk had getrapt. De bal was al gespeeld en de verdachte had zich moeten inhouden. Achter dit standpunt schaarden zich de getuigen van Gilze stonden tegenover zeven sp<»- Zundert steunden het standpunt van de verdachte. Uit de langdurige ondervra- aren niet. In verband met de grenswijziging der gemeente zijn ook in het Betuwse Plaatsje Zoelen gemeenteraadsverkie zingen gehouden. In totaal werden uit- ?n-?0ra,, 2071 stemmen, waarvan er zUü8 geldig waren. De Partij van de Arbeid kreeg 1160 wtfm£:n Pct)' de gecombineerde lijst van VVD, CHU, AR en SGP 759 stemmen (37,24 pet) en de gecombi- .1,1jsk .Wadenoyen 119 stemmen (5.84 pet). Hierdoor kreeg de partij ven d,e Arbmd 7 zetels en de gecombineerde lyst VVD, CHU, AR en SGP 4 zetels. De onderzeebootjager „Friesland", gebouwd bij de Ned. Dok- en Scheeps bouw Mij te Amsterdam, is donderdag middag ap deze werf overgedragen aan de Koninklijke Marine en daar na met het traditionele ceremonieel of ficieel in dienst gesteld. De „Friesland" de elfde Nederlandse oorlogsbodem van die naam, is de eerste onderzeeboot jager van de B-klasse, waarvan er nog drie op de genoemde werf, en in totaal acht worden gebouwd. De jagers van deze klasse zijn de grootste en snelste, die ons land tot nu toe heeft gehad De maximum snelheid is ruim 35 zee mijlen per uur (60 a 70 km), d.w.z. het schip vaart net zo snel als een haas loopt. De kiel werd op 17 december 1951 gelegd en op 21 februari 1953 volg de de tewaterlating. Ir. A. A. Gaasterland, Fries van ge boorte, droeg namens de Ned. Dok en Scheepsbouw Mij en Werkspoor het schip over aan de vlagofficier materiaal Schout bij Nacht W. J. Kruys, waarna de vlagwisseling volgde. De comman dant van de „Friesland", kapitein-lui tenant ter zee, F. L. Capel ontving daarna van de commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal F. T. Burg hard. de order het schip in dienst te stellen Deze plechtigheid werd met een driewerf hoezee op H.M. de Koningin besloten. De commissaris der koning in Fries land. mr. H. P. Linthorst Homan, zeide niet weinig trots te zijn, dat het schip de naam van zijn provincie droeg. H;j sprak de wens uit. dat deze naamgeving zou mogen bijdragen tot versteviging der banden tussen de marine en de pro vincie. Namens dc Gedeputeerde Sta ten schonk hii een scheepsbel en voegde hier als )ersoonlijk cesehenk een zil veren wisselbeker aan toe. als prijs voor te houden wedstrijden aan boord van het schip. Het departement Leeu warden en omgeving van de Maatschap pij van Nijverheid en Handel bood vier etsen van Dick Osinga aan en tenslotte schonken de N.D.S.M. en Werkspoor een compleet stel instru- - enten voor een jazzband. Tot grote hilariteit merkte ir. Gaasterland hierbij op, dat de gröte trom van het drumstel door geer enkele deur naar binnen kon, zodat hij adviseer de dit instrument dan maar als „ge. heim wapen" in de top van de mast op te bergen. De Koninklijke Marinierskapel luister de de plechtigheid op, die door een groot aantal marine- en burgerlijke autoritei ten en genodigden werd bijgewoond. Naar aanleiding van het telegram, dat vorige week uit Doetinc.klei"lv,?5" mens 22.000 leerlingen van middelbare scholen in ons land aan minister-pie- sident dr. Drees werd gezonden in zake het proces-Jungschlager, heelt minister Luns geantwoord de verzeke ring te kunnen geven, dat de Neder landse regering, gesterkt door de we tenschap, dat de Nederlandse jeugd achter haar staat, al het mogelijke zal blijven doen ter waarborging van een onpartijdige rechtspleging in het proces tegen de heer Jungschlager en ter bescherming van mevrouw Bou- man. Een dergelijk antwoord heeft minis ter Luns gezonden aan het Damesco mité Actie Nederland, dat handteke ningen inzamelt onder een oproep tot het verkrijgen van recht voor Jung schlager. hechtenis. De bokser Hubert Essakow die na 'n wedstrijd tegen Willie Toweel bewuste loos naar het ziekenhuis werd gebracht, is overleden. In geheel Zuid-Afrika en in Rhodesia heeft dit geleid tot heftige discussies over de bokssport. Het parlement van Zuid-Rhodesia heeft aan de minister van binnenlandse zaken een wetsont werp voorgelegd waarbij een medisch onderzoek van boksers voor wedstrij den verplicht wordt gesteld. Ook wordt aangedrongen op de instelling van een officiële instantie voor het toezicht op boks- en worstelwedstrijden, terwijl tevens verlangd wordt dat alle politie beambten boven een bepaalde rang be voegdheid zullen krijgen in te grijpen bij bokswedstrijden. Verwacht wordt dat in de Zuidafri- kaanse unie soortgelijke maatregelen zullen worden genomen. Dr. Ernst Clu- wer, directeur van het staatsinstituut voor medisch onderzoek, yerlangt dat voortaan voor elke knock-out straffen zullen worden opgelegd door de ge wone rechtbanken. Bij de N. D. S. M. te Amsterdam is gisteren de eerste onderzeebootjager van de B-klasse Hr. Ms. Friesland aan de Kon. Marine overgedragen. De jagers van deze klasse, waarvan er nog drie bij de N. D. S. M. in aanbouw zijn, zijn de grootste en snelste, welke Nederland tot nu toe heeft gehad. De vijf wielerwedstrijden van stad tot stad, waarvan de eerste op 15 april over 225 km door west-Nederland zou wor den gehouden, zullen dit seizoen geen doorgang vinden. De termijn van voor bereiding is tekort gebleken. Men streeft er nu naar deze wedstrijden in het vol gend seizoen te laten uitschrijven. De plannen lagen, naar bekend is, in grote lijnen klaar. Het ministerie van ver keer en Waterstaat stelde echter een aantal voorwaarden in verband met de veiligheid waardoor de zaak financieel op los losse schroeven kwam te staan. Toni Sailer, de Oostenrijkse skiër, die bij de Olympische winterspelen te Cortina d'Ampezzo alle drie alpine-num mers won, zal zondag de aftrap doen bij de voetbalwedstrijd Frankrijk-Oosten rijk. Toni Sailer, die zelf een goed voet baller is, verblijft dezer dagen in Pa rijs, waar hij de „gouden ski" in ont vangst zal nemen, een jaarlijkse prijs van het sportblad „l'Equipe". De Finse schaatser Toivo Salonen heeft gisteren met een tijd van 42.9 seconden een nieuw Fins record op de 500 meter gevestigd. Het record stond reeds op zijn naam met een tijd van 43.0. Voorts won Salonen de 3000 meter in 4.55,0. Advertentie ging kwam de onsportieve sfeer van het voetbal in de iagere klassen duidelijk naar voren. De verdediger mr. Henne- kam verklaarde tevergeefs gezocht te hebben naar neutrale toeschouwers en typeerde de sfeer met de opmerking: het publiek bij deze wedstrijden roept nu eenmaal: Bloed aan de paal. De officier van Justitie achtte gezien de positieve verklaringen van de scheids rechter en het feit, dat de bal hoog in de lucht was zodat er geen reden was om te trappen, voldoende bewijs geleverd. Mr. Hennekam viei de zwakke plekken in de verklaringen van de scheidsrechter en Gilze-getuigen aan en wees op de grote mate van twijfel, die is blijven bestaan. Zijn conclusie was: vrijspraak. Over veertien dagen volgt de uitspraak. In Leeuwarden is de eindstrijd van het kampioenschap van Nederland eer ste klasse klein-biljart anker kader 38/2 begonnen. Na een dag heeft Bakker de leiding. Uitslagen: Van Gils (R'dam) De Vos (A'dam) Wijdeveld (A'dam) Berkelmans (Vught) Bakker (A'dam) Lamers (Bleyerheide' Barzilay (R'dam) Kemp (Voorthuizen i Wijdeveld De Vos Kemp Van Gils Barzilay Lamers Bakker Berkelmans 350 21 103 16.66 286 21 61 13.61 350 19 57 18.42 145 19 34 7,63 350 15 132 23,33 168 15 56 11,20 350 17 67 20,58 De organisaties van specnalisten en die van algemene ziekenfondsen zijn het met betrekking tot de honorering voor specialistische hulp eens geworden over een interimregeling, die zal gelden van 1 januari 1956 tot 1 juli 1956 of zoveel langer als partijen nader overeenkomen. De Ziekenfondsraad heeft deze interim regeling goedgekeurd. De organisaties van specialisten heb ben, daar alle voorbereidende onder zoekingen nog niet gereed zijn, aan de organisaties van algemene ziekenfond sen nog geen voorstel voor een defini tieve honorering kunnen doen. Met de ziekenfondstandartsen is over eengekomen, dat de van 1 januari 1955 tot 1 april 1956 geldende voorschotrege ling, te rekenen van 1 januari 1955, het karakter van voorschotregeling verliest en een interimregeling wordt. Het toe slagpercentage is van 1 januari 1955 af tot de datum, waarop partijen het over een nieuwe honorering eens zijn ge worden en de Ziekenfondsraad die heeft goedgekeurd, maar uiterlijk tot 1 januari 1957 definitief bepaald op 16,5 percent van de door de tandartsen aan de alge mene ziekenfondsen te declareren be dragen. Dit staat gelijk met ongeveer 11,1 percent van de bedragen, die de tandartsen van de fondsen en de ver zekerden tezamen voor de onderschei dene verrichtingen ontvangen. Onveran derd blijven de tarieven voor chirur- gisch-tandheelkundige ingrepen exl., waarvoor een speciale machtiging van het fonds noodzakelijk is. De Zieken fondsraad heeft deze interimregeling goedgekeurd. De collectie van het Nederlands To neelmuseum te Amsterdam heeft weer een nieuw onderdak gevonden. Het is onlangs uit de Militiezaal aan het Sin gel overgebracht naar de zolders van het gebouw Amstel, waarin vroeger de distributiedienst gevestigd was. Binnenkort «al een begin worden ge maakt met de inrichting van enige za len voor kleine exposities en enige stu diezalen. Ook deze opslag zal van tijdelijke 275 17 58 18,17 aard zijn, omdat het gebouw Amstel 1 350 11 98 31,81 gedoemd is te verdwijnen voor het 164 11 59 14 90 350 10 106 35 nieuwe raadhuis. Bovendien is onlangs 97 10 39 9/70 350 21 73 16.66 198 21 62 9.42 350 8 219 43.75 126 8 65 15,75 De stand in de kopgroep: 1. Bakker 4 700 23 219 30,43 2. Wijdeveld 4 700 30 98 23,33 het Huis met de Hoofden aan de Kei zersgracht aangewezen als definitieve huisvesting voor het museum. Het huur contract van de thans in het huis ge vestigde onderneming loopt 1 mei a.s. af. Er is echter nog geen nieuw pand voor deze onderneming gevonden. Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten In het vriendelijke Elten worden morgen verkiezingen ad libitum ge houden; een gemoedelijke instelling, waarbij stemmers van ganser harte welkom zijn en men even goede vrien den blijft met degenen, die er niet aan willen meedoen. Dat konden er weieens heel wat zijn, tenminste als we de dikke Duitser mogen geloven, die ons in de gelagkamer van een gemoedelijke Gaststatte voorspelde: 'ufzig Prozent, mehr geh'n nicht hin. vennens sich auf verlassen. Nu pleegt aan verkiezingen een tembusstrijd vooraf te gaan, waarbij ie ene partij lelijke dingen zegt van ie andere, omdat het goede nu een maal pas goed tot zijn recht komt tegen de duistere achtergrond van het boze. Niets van dat al in Elten. Daar zijn n.l. geen politieke partijen, die tijdens de jacht op de kiezersmenigte de tegenstander zwart (of rood) ma ken. Er zjjn alleen belangengroepen: de Bond van Kriegsbeschadigten, die samen met de Belangengemeenschap materiële oorlogsslachtoffers lijst één voeren; de Angestellten, dat zijn de hoofd- en handarbeiders, die lijst 2 iebben en tenslotte de neringdoenden m landbouwers met lijst 3. Het eerste affiche waardoor ons oog werd getrokken bleek een op wekking te zijn tot bijwoning van het Preisschiessen der Schützenbruder- schaft. Nu is eigenlijk elke stembus strijd een vorm van Preisschiesserei. Daarenboven heerst in Elten een zo danige verkiezingsBruderschaft, dat tegen menige étala geruit een affiche hangt zowel van lijst 1 als van lijst 3. Lijst 2 komt er in de kom van het stadje niet aan te pas. Dat lijst 1-affiche is het duidelijkst. Daar staat tenminste een aantal namen op, zelfs met vermelding van de bezigheid, waarmee de candidaten hun dagelijks brood verdienen. De tekst van het lijst 3-affiche komt hier op neer: ie „Nou, ik zag Luuk Hanenburg, die stond vóór op het toneeltje, en die hield zo een praatje met de zaal, het was zeker aardig, want ik kon nog een paar man op de eerste rij in de zaal ook zien, en die had den plezier. Mijnheer Ditsel, u weet wel, ome Karei zal ik maar zeggen, die ieder jaar nog komt, zat voor de piano, met zijn gezicht half naar Luuk, en die had ook plezier.De vrouw van Luuk, dat kleine zwartje, stond opzij, tussen de coulissen, met een papiertje, te trillen als een rietje. Luuk stond trou wens ook te zweten, daar niet van. Nou, dan zag ik nog opzij staan Wortelboer en Van Klaveren, die hadden het volgende nummer samen. En Manus, de vaste toneelknecht van Amicitia stond dat kind van Hanenburg zoet te houden, wat een ellénde, dacht ik nog". nEn verder?" „Verder? Verder niks meneer, het laatste wat ik nog weet is, dat ik wat achter me hoorde, maar ik heb me niet meer om kunnen draaien, toen had ik die mep al te pakken, het was ineens alle kleuren van de regenboog, toen zwart geloof ik, en ik werd weer wakker hier in dit bed. De zuster zei dat het een stuk lojen pijp is geweest, ben ik er nóg goed afgekomen, maar als ik die smiecht tussen mijn vingers krijg, néé, dat is nou het beroerde van ons vak, je mag niet eens terug slaan „Dus jij hebt niet meer gezien dat mijnheer Ditsel van zijn stoel viel?" „Hé?" vroeg Spoelstra verwonderd. „Had-ie dan zo veel op? Om hal -if al? Ik weet wel dat ome Ka- rel buiten dienst wel 's niet brandschoon kon wezen, maar „Ditsel heeft e. hartverlamming gekregen, Spoel stra". Het gezicht van agent Spoelstra vertoonde een wei nig intelligente uitdrukking na deze mededeling. „Hartverlamming," herhaalde hij toonloos, „nou, dat is me óók watjammer, we mochten Ditse) allemaal graag, 't zal Luuk Hanenburg ook spijten, die was nogal dik met hem, ome Karei kon reuze pianospelen, en Luuk zóng. Nee, daar ben ik niet meer aan toegekomen, om dit te zien, spijt me niks overigens. Maar u zei dat ze me verderop hadden gevonden. Hoe zat dat dan?" Galama vertelde hoe brigadier Velleman inderdaad op controle was gegaan, Spoelstra niet op de aange geven tijd op zijn post had gevonden en de omtrek was gaan verkennen. Dat hij Tarzan stond nu een maal bekend om zijn geluk twee vliegen in één klap had geslagen, of eigenlijk drie, door het betrap pen van twee inbrekers en na alarm te hebben ge maakt, het vinden van de bewusteloze Spoelstra. „En die twee' uit dat pakhuis hebben jou ook te pakken gehad", besloot Galama, „het stuk lood werd bij hun gereedschap teruggevonden. Ze hebben nog niet bekend, maar ze komen er niet onder uit. Ik zal ze straks horen". „Ken ik ze?" Galama stond op. „Vermoedelijk wel. maar ik zal hun namen je nog niet noemen, anders lig je de hele dag lelijke woorden te zeggen, en dan krijgt de zuster maar een slechte indruk van ons illuster corps. En kijk 'ns wie daar aankomen?" Een zenuwachtige moe Spoelstra en een stralende zoon Spoelstra „en fourdet me faoder die doffert kreeg het-ie nog faaf derlui lampies uitgeblaose, im- mes jó," werden door de zusters binnengelaten. Galama onttrok zich tactvol aan het nu volgende Hollandse Binnenhuisje en doorliepen peinzend de lange gangen van het ziekenhuis. Tja, 't geval was rond, tegen de logica van briga dier Velleman viel weinig in te brengen. Onzin ook om een zaak ingewikkelder te maken dan hij was. Maar toch klopte er ie** niet. Galama recapituleerde snel: Waarom hadden Koffiemozes en Tinus Kromme Wijsvinger Spoelstra eigenlijk onschadelijk gemaakt? Spoelstra had hen niet eens gezien, was voor een an der doel in het straatje gekomen. Waarom was het nodig hem zo een eind weg te slepen, tot bijna vlak voor het pakhuisje, waar Velleman ze later in verge vorderde kennelijke staat had aangetroffen? Waarom dat stuk lood ju de gereedschapstas? Een dronken men doet vaak domme dingen, maar Mozes en Tinus waren niet voor de eerste keer op de vlakte, die gaven je het bewijs niet zomaar cadeau. Waarom hadden ze Spoelstra niet rustig laten han gen en gewacht tot hij weer weg was? Waarom ten slotte, als ze hem dan met alle geweld wilde neer slaan, hadden ze niet gewacht tot Spoelstra op zijn benen stond? Zij hadden nu bijkans een acrobatische toer moeten verrichten om hem die opzaniker te ge ven. 't Had er waarlijk meer van dat Spoelstra was neergeslagen omdat hij niet zien mocht, wat er op het toneel gebeurde of stond te gebeuren. Er was wat gebeurd, Ditsel was overleden, maar dat was een natuurlijke dood geweest, de doktersverklaring liet geen twijfel, de constitutie van Ditsel was trou wens zodanig dat die hartv lamming voor ingewij den niet eens zo een grote verrassing was. Hij herin nerde zich een uitlating an de politiedokter, toen hij toevallig samen met Ditsel bij een sectie was. „Ditsel je maakt je veel te druk", had dok gezegd, „als je zo doorgaat stuur je het gewoon op een be roerte aan". Nee, Brinkman zou hem uitlachen, als hij er maar over kikte, dat er iets scheefs aan de zaak was, er lag overigens zoveel spoedwerk, dat hij er niet aan denken kon, ook maar één uur te besteden aan een volkomen illusoir onderzoek. Elf uur. Moosje en Tinus zouden nu wel uitgesla pen ijn. Geen ontbijt had Galama voorgeschreven. Mozes zou snakken naar een kop koffie, hij zou de pot naast zich op het schrijfbureau zetten, zichzelf inschenken en Mozes even laten tandakken. Beetje third degree, maar dan op een humane Nederlandse manier. En -is hij nu maar vlot bekende Spoelstra die tik te hebben gegeven, mocht hij de hele pot leeg drinken. Dar kon hij morgen Ditsel met een gerust hart naar Zorgvliet brengen en de twee heren over dragen aan de Officier van Justitie. (Wordt vervolgd) zoekt er straks in het stemhokje maar eentje uit. Altijd prijs. De voorzitter van de Bond van Kriegsbeschadigten en sociale rente trekkers, een zekere Herr Maier, had het liefst gezien, dat lijst 1 en lijst 3 gecombineerd zouden worden. Daar is de laatste dagen dan ook nogal wat over te doen geweest Herr Maier, een talentvol volksredenaar, had dat tog niet zo gek bekeken. Een even tuele restzetel zou dan immers aan de gecombineerde groepen ten goede zijn gekomen. Dat de combinatie niet is doorgegaan is te wijten aan het simpele feit, dat Herr Maier woens dagavond op de beslissende vergade ring niet tegenwoordig kon zijn. Het is overigens maar een vreemd geval met die z.g. raadsverkiezingen in Elten. Zij zijn een gezellig demo cratisch verschijnsel in een autoritair bestuurd niemandslandje, waarvan Herr Doktor Blaauboer president is De mensen, die morgen gekozen wor den, zullen de zetels in Eltens raads zaal bezetten niet als raadsleden maai als raadgevers van de Landdrost, die naar believen overeenkomstig die ad viezen kan handelen maar ze ook in de wind mag slaan. Nu heeft Herr Landdrost dit laatste nog nimmer ge daan, want hij is een verstandig be stuurder. Toen hij vlak na de al dan niet tijdelijke inlijving van Elten bij Nederland in 1949 zijn solistisch op treden als stadsbestuurder begon had de raad als politiek instituut afgedaan. Na een poosje echter togen enkele ex-raadsleden naar het ex-Rathaus (nu Drostamt) en vroegen dr. Blaau boer, of het contact niet een beetje gehandhaafd kon blijven. Nu, dat kon. Dr. Blaauboer is geen bullebak en geen dictator. Hij heeft met de aan vaarding van de ex-raad tot college van vrijblijvend advies in Elten een heel goede beurt gemaakt. De jaren gingen voorbij en alles in de wereld veranderde behalve het adviescollege in Elten. Herhaaldelijk vroegen de Eltenaren: geef ons nu eens een gemeenteraad, Herr Doktor, ofschoon zij natuurlijk wel wisten, dat dr. Blaauboer daartoe niet de bevoegheid had. Hun wens was dan ook over het nobele hoofd van Herr Landdrost heen eigenlijk tot mijnheer Beel gericht, die trouwens al even min bevoegd is, de huidige ietwat on behaaglijke situatie in Elten op eigen ministerieel houtje te herzien. Elten zal geduld moeten oefenen tot er eens een vredesverdrag met Duitsland komt. Tot zolang zal men zich moeten be helpen met een adviescollege. De Bond van Kriegsbeschadigten kon daarbij wel eens sterk vertegenwoordigd zijn, want dat lichaam heeft de laatste tijd nogal van zich doen spreken door zijn krachtig verweer tegen het innemend karakter van onze vaderlandse fiscus. Deze wil n.l. belasting heffen op de uitkeringen aan oorlogsinvaliden. Ver schillende van deze mensen zijn slechts in lichte mate invalide en hebben be halve een periodieke uitkering als ge volg van die invaliditeit inkomsten uit hun gewone werk. In Duitsland worden die invaliditeitsinkomsten ech ter niet belast De Bond heeft bereikt, dat de belastingheffing is opgeschort in afwachting van een beslissing na overleg tussen Bonn en Den Haag. En nu maar afwachten of de dikke Duitser in de Eltener Gaststatte ge lijk krijgt met zijn voorspelling: fuf- zig Prozent. Mehr geh'n nicht hin. Van animo om wél te stemmen merkt men in ieder geval niets.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5