HET PAD VAN DE PENSIONGAST GAAT NIET OVER ROZEN Maar bonafide pensionhouder- en kamer verhuurder exploiteert geen goudmijn Hf lip soepen zijn Hondje 0 a WENNEKER HORECA: De S.E.R. is veel te royaal met vergunningen Overal is wat zaligverklaring titus brandsma REGHTBANK BEGONNEN MET GETUIGENVERHOREN Winsten van land- en tuinbouw niet verontrustend Geen reden voor extra maatregelen „Osservatore"Geen religieuze coëxistentie met marxisme Italiaanse linkse socialisten doen niet mee aan posthume veroordeling 100 bouwvakkers naar Amsterdam A rts-Zwerver-Sch rijver Prof dr. W. Lampen O.FM. benoemd tot gedelegeerd rechter NA ONTLUISTERING VAN STALIN Kou en Pijn DAM Eerste Kamer voelt zich gepasseerd Mr. H. Schönfeld Wichers alias „Belcampo VRIJDAG 23 MAART 1956 PAGINA 9 i Sfpplfe lm l ril likeur- kersen bonbons Groentesoep - speciaal nu de groente schaars en duur is! Minister Mansholt in Tweede Kamer Beleid inzake melkprijs onveranderd wrijft U weg met De woningtelling AVIFAUNA WORDT 29 MAART HEROPEND Geen audiëntie OUDE GENEVER T T et is ongeveer een jaar geleden gebeurd. Een pas I f getrouwd echtpaar woonde voor een redelijke prijs en pension op een huurkamer. Bevreesd, dat hun binnen niet te lange tijd de kamer opgezegd zou wor den uitlatingen van de verhuurster hadden hen in de mening doen verkeren, dat het pension de komende zomer „hotel" zou worden wat in het seizoen belangrijk meer opbrengt) zegden man en vrouw de eerste van de maand op. De laatste dag werd hun aangekondigd, dat zij vóór twaalf uur s nachts vertrokken zouden moeten zijn. Het echtpaar, dat, toen het in het pension arriveerde, niet dan in de middag van de eerste zijn kamer betrokken had, protesteerde en wees er op, dat volgens algemeen gebruik de kamer le eerste van de nieuwe maand tegen twaalf uur 's middags ontruimd zou worden. Er ontstond een daverende ruzie. De pen sionhoudster haalde de dekens en matrassen van het bed. opdat het echtpaar er de komende nacht niet zou kun nen slapen. Ook werden de schamele kussens van de versleten rustbank uit de kamer gehaald. Men zou het moede hoofd zelfs niet op de bank tér ruste kunnen leg gen. Politie kwam er bij. Zij kon niets doenHet '>l tj^o o t>o5to o eb Ga a o aoo O 5? Wij moeten eenter de zaak zomin overdrijven als eenzijdig zien. Vast staat en van Horeca-zijde heeft men ons er met nadruk op gewezen dat bij het overgrote deel van de vijfduizend bij haar aangesloten bedrijven derge lijke toestanden niet voorkomen. De ï'Snsionhouders en kamerverhuurders zÜn zich er in net algemeen van be wust, dat zij een bedrijf uitoefenen, dat een zekere verkoopwaarde moet behou den, dat goodwill moet verwerven en dat door recommandatie kan bloeien. Er zijn ongetwijfeld slechte pensions, met een schamele maaltijd, onvoldoen de service, aftands meubilair op de vendu voor minimale prijs eekocht waar de ratten nog geen brood van eten. Maar deze moet men vooral zoe ken onder degenen, die als particulier kamers verhuren of een pensionbedrijf uitoefenen. Voor een goed begrip: de genen die kamers verhuren aan meer dan vijf gasten zijn verplicht zich bij de Horeca aan te sluiten. Bij hen is sprake van een bedrijf. Allen die in woning en eventueel pension verschaf fen aan minder dan vijf gasten, behoe ven zich niet aan te sluiten. Zij worden de particuliere verhuurders genoemd. Hun aantal is moeilijk te schatten. Er kunnen er vijftien- of vijfentwintigdui zend zijn. Onder hen vooral vindt men de uitbuiters. Maar ook het zorgzame moedertje, dat haar gast het beste geeft wat zij kan bieden, die zijn was doet en zijn sokken stopt, veelal voor een geringe beloning. Hoge prijzen Men hoort veel spreken van schan delijk hoge prijzen, die de pensiongast of kamerverhuurder betalen moet. Deze komen veelal voor bli de particulieren, die twee ot drie kamers verhuren en die op deze manier het huis veel te inten sief gebruiken en er een behoorlijk be staan van hebben. Is er iets tegen te doen? Pensions onttrekken zich aan elke Prijsbeheersing. Voor huurkamers zijn er prljsvoorschriften. Denkt men dat toen te veel betaalt, dan kan men er de huuradvieseomniissie in men gen. Deze houdt hij de bepaling van de geoorloofde prijs rekening met fac toren als het gehruiksgenot, een toeslag voor de bed-" Hnkosten, werk, slijtage, Jicht en ver rming inclusief personele belasting, tie! typische in de huidige wetgeving is. dat de kamerverhuurder ook voor degene die zijn eigen meubelen heeft meegebracht personele belasting moet betalen Men toopt echter niet zo snel naar een dergelijke commissie. Men is veel al al blij als men een eningszins redelijke kamer heeft. De huurders verafschu wen het om het half jaar te verhuizen. Overal is wat, zo kan men uit hun mond horen. Het is trouwens verre van gemakke lijk kamers te krijgen In de grote ste den is het zelfs een probleem. In de nieuwe woonwijken is in de woningen, die slechts aan de minimale eisen vol doen, waar een jong gezin binnen en kele jaren uitgroeit, vrijwel geen ruim te. En is er hier en daar een kamer vrij, dan wensen gegadigden, die veel hun kamer ontvluchten om wat gezel ligheid in de binnenstad te zoeken, niet te ver van het '-en;rum te wonen. Daar bij komt. dat verr.cheidenen. die tot voor kort kamers verhuurden om het gelde lijk gewin, dit door de betere financiële toestand waarin zij in deze ook wel omstreden welvaartsperiode verke ren, niet meer zo nodig hebben. Zij willen de soesah niet langer, prefereren het vrije gebruik van hun woning. En wat zijn zij er al met al mee opge schoten? Hier raken we een van de kern punten van het pension- en kamer verhuurbedrijf. Wat schiet men er mee op. Afgezien van degenen die schandelijk overvragen en dat zijn er niet zo veel, de uitzonderingen val len het meest op de bonafide pen sionhouder en kamerverhuurder ex ploiteert geen goudmijn. Verre van dat. bchrqft hij voldoende af, ver nieuwt hp op tijd, reserveert hij voor laterHeeft hjj zijn vele werkuren wel eens omgerekend tot een loon dat hij zou moeten verdienen? Is de kans niet groot, dat hij na hard werken en weinig verdienen over een twintig jaar niets meer over heeft? Vooral de kleine particulieren redeneren: de kamer kost me toch niets; één meer of minder eten maakt weinig uit. Maar zij rekenen hun moeite en zorg niet, negeren de slijtage. .Ziehier enkele officieel vastgelegde cpfers. In een klein pension met een omzet van vijf tot tien mille per jaar mag f 3.800,- verdiend worden. Niet veel, onzes inziens, maar in verhouding tot de omzet nog beduidend. Het nega tief economi8ch resultaat is ƒ2.029,-. f1®" ?.®"s,°n met een omzet van tien An n mfe mag de eigenaar 3.I0O,- °Phrengen. Negatief econo misch resultaat 1.200,-. Conclusie var de Horeca: de prij zen moeten omhoog. De pensionprijs echtpaar vertikte het in een hotel de nacht door te brengen, was ook niet van plan zijn spullen voor een half etmaal ergens (waar?) onder te brengen. In het nieuwe pension kon men immers niet terecht vóór de volgende dag twaalf uur 's middags. Dadr ontruimde het vertrekkende echtpaar intussen de kamer. In een kamer jas, met een winterjas als deken, hebben man en vrouw op een ontluisterde rustbank en harde stoelen zo goed en zo kwaad als het ging geslapen. Om half twaalf de volgende dag kwam de verhuizer, om twaalf uur was de kamer ontruimd. Géén ontbijt, géén lunch, wel wan trouwige vrouwenogen, die angstvallig waakten, dat er niets meegenomen werd. De pensionhoudster heeft het nog drie maanden volgehouden. Toen moest zij, omdat zij niet met de mensen kon omgaan, ijlings haar pension verkopen. En in het nieuwe pension? Ruzie om de was, om het gebruik van het gasje, een lamp die te vroeg schijnt te branden, om een ruitje dat niet hersteld wordt. Ga zo maar door. Neen, het pad van de pensiongast gaat niet over rozen. is echter heel moeilijk omhoog te krijgen. Ondanks loonronden, verbe terde c.a.o.'s enz, ir de laatste jaren ligt de prijs van het luxe pension nog op het niveau van 1953. Hier stuit men op de onwil van de gemiddelde Nederlander een redelijke prijs voor zijn woning en voedsel te betalen. Deze mentaliteit is moeilijk te veran deren. Er is een ander punt dat in dit ver band de aandacht verdient: het aan de lopende band verstrekken van bedrpfs- vergunningen voor het kamerverhuur- en pensionbedrijf door de S.E.R., waar door personen zonder enige ervaring, hoe gering dan ook, zonder enig voor behoud of onderzoek deze tak van be drijf mogen uitoefenen. In de vesti gingsbeschikking Horecabedrijven wor den eisen inzake kredietwaardigheid en vakbekwaamheid gesteld, welke in gro te lijnen hierop neerkomen, dat de ge gadigde beschikt over de nodige diplo ma's dan wel een vakbekwaamheids- proef aflegt voor een commissie van deskundigen. Gezien het geringe succes van de vakopleiding pensionhouder en hoe dringend is een dergelijke op- leiclng niet nodig: velen kennen de een voudigste vorm van boekhouden niet komt dit meestal neer op het afleggen van een vakbekwaamheidsproef. In bij zonder omstandigheid mag de So ciaal-Economische Raad vergunning tot vestiging verlenen als een dergelijk eenvoudige proef is afgelegd. Onder bijzondere omstandigheden zijn te ver staan die waarin het hart meespreekt als het geval van een oorlogsweduwe of van invaliditeit van de man. Men kan hier spreken van een maatschap pelijke noodzaak. Nu is sinds einr december van het vorig jaar de vakbekwaamheidscom missie voor pensionhouders niet bijeen gewees,terwijl de ene bedrjjfsvergun- ning na de andere verstrekt wordt. Van een speciaal geval is een algemene praktijk gemaakt. Er zijn overigens ook gevallen bekend, waarin vergunningen werden uitgereikt aan personen, die reeds eerder dooi de testcommissie werden afgewezen. Iemand heeft uit louter nieuwsgierigheid een hotelvesti- ging aangevraagd en deze tot zijn stom me verbazing zonder enig onderzoek prompt gekrege Hier doet zich dus, adu het Horecablad, de wel zeer vreemde situatie voor, dat een vrije organisatie zich loyaal achter de vesti- gingspolitiek stelt, dat zij streeft naar deugdelijke vakopleiding en dat zij in het algemeen alles in het werk stelt de pensionhoudersstand te verbeteren, maar dat een publiekrechtelijk topor gaan door dit alles een dikke streep haalt. Voor alles en nog wat worden in ons vaderland de hoogste eisen gesteld. Ie mand die een vervoershedrijfje uitoe fent moet de onmogelijkste berekenin gen kunnen maken. In een plaats wij menen Kortenhoef is geen op volger van de bejaarde dorpssmid te vinden omdat jongeren terugschrikken voor de onmogelijke eisen waaraan zü 1. oeten voldoen. Maar het niveau van het bonafide pensionbedrijf wordt naar beneden gesleurd omdat het mogelijk is, da iedereen, geestelijk onvolwaar- digen, slecht bekend staande perso nen, mensen met een strafblad in cluis een bedrijf kunnen beginnen. De Horeca tekent scherp protest aan te gen deze degradatie en dringt aan tot onmiddellijke terugkeer naar de gang van aken zoals de wet deze voor schrift. GEKARD GROOT Advertentie CHOCOLADE Kleine doos f 1.40; middelgr. f 3.- Nieuwe blauwe doos 2.50 De vice-postulator in het proces voor dé zaligverklaring van prof. dr. Titus Brandsma, pater dr. A. Staring O. Carm., heeft woensdag aan de bis schoppelijke rechtbank de stellingen en artikelen, alsmede de naamlijst van 43 te horen getuigen overhandigd. Don derdag begon de rechtbank in het Car- melietenklooster Doddendaal te Nij megen met het verhoor van de getui gen. De eerste getuige was dr. Brocardus Meijei. pr.ivinciaa) dei Carmelieten en auteur van de biografie van Titus Brandsma. Dit was tevens de eerste van de gewone weRelijkse zittingen, cue vermoedelijk twee jaar zullen duren. 18 januari '955 heeft kardinaal De Jong reeds zijn verklaringen voor de rechtbank afgelegd. In de samenstelling van de recht bank is uiige wijziging gekomen Mgr. W. Mutsaerts heeft mgr. prof. dr. F. van Welie wegens ziekte eervol ont slag verleend als gedelegeerd rechter en tot zijn opvolger benoemd prof. dr. Willibrord Lampen O.F.M. Tot ad junct-rechter en plaatsvervangend rechter heeft mgr. Mutsaerts benoemd dr. Auxentius O.F.M. Cap., professor in het kerkelijk recht aan het theolo- gicum der Capucijnen te Udenhout. Woensdagmiddag hebben de nieuwbe- noemden hun ambt aanvaard en de vereiste eed afgelegd. De samenstelling van de bisschop pelijke rechtbank is thans als volgt: gedelegeerd rechter: prof. dr. Willi brord Lampen O.F.M.; adjunct-rech ters dr. Auxentius O.F.M. Cap. en dr M. Smits van Waesberghe S.J.; plaats vervangend adjunct-rechter drs. J. Hettema; griffiers dr. Raphael Kuiters O.E.S.A. en Jacq. Hamers C.ss.R.; pro motor fidei dr. Anacletus O.F.M. Cap en plaatsvervangend promtor fidei dr. Canisius Lambermond O.P., vice- postulator dr. Adrianus Staring, deur waarder P. Monulphus Gemmeke O. Carm. Iedereen die zich er toe geroepen gevoelt kan tegenwoordig een pensionbedrijf beginnen. Diplo ma noch vakbekwaamheid is vereist. Er bestaat ook geen enkele rem ten aanzien van de gezondheidstoestand van de pensionhouder, evenmin trou wens betreffende die van anderen werkzaam in 't Horecabedrijf. Iemand met een gevaarlijke ziekte kan niet verboden worden de glazen in een café om te wassen, een lijder aan open t.b.c. kan rustig croquetten in de keuken van een bar gereed ma ken. Ingevolge de warenwet worden de bereidplaatsen gecontroleerd, maar ten aanzien van de gezond heidstoestand van het personeel be staat er geen enkele beperkende be paling. In de Verenigde Staten be staat er een voorschrift, volgens welk de spoelbakken van een des infecterend middel voorzien moeten zijn. Engeland en Zwitserland ken nen bepalingen betreffende de ge zondheid. In vakkringen acht men het gewenst, dat ook in ons land tot het uitvaardigen van dergelijke voorschriften wordt overgegaan. Advertentie MAGGI (Van onze parlementaire redacteur) Kamer medegedeeld, dat de regering Kmer medegedeeld, dat de regering Een stemmig plaatje van een houtskoolbranderij in Hampshire in Engeland. Terwijl twee mannen een eest leegscheppen, staan er op de achtergrond twee in bedrijf. Met paard en wagen wordt nieuw hout gebracht, dat tot houtskool zal worden verwerkt. De manier van branden is al eeuwen ongewijzigd, de toepassing van het eindprodukt is wel met haar tijd meegegaan: bij de fabricage van rylonko: sen is houtskool bijvoorbeeld nodig. De Italiaanse linkse socialisten, die sedert de oorlog nauw verbonden zijn met de communisten, willen niet mee doen aan de „posthume veroordeling van Stalin", zoals die thans gaande is. Volgens een hoofdartikel in het socia listische blad „Avanti" hebben de Sov jet-leiders geen voldoende redenen ge geven voor de aanval op Stalin. Op de manier waarop Stalins veroordeling nu geschiedt, kan volgens de socialisten de „democratische ontwikkeling van de arbeidersbeweging" geschaad worden. Het blad roept de communisten in de Sovjet-Unie en erbuiten op een grondig onderzoek in te stellen naar de redenen van de plotselinge aanval en de mo gelijke gevolgen ervan. „Oservatore Romano" heeft in zijn editie van gisteren verklaard dat achter de ontluistering van Stalin het motief ligt om „illusoire verwachtingen" te wekken bij diegenen, die in het com munisme geloven. Het blad gaf zijn me ning weer naar aanleiding van een re cent artikel in de „Frankfurter Allge- meine Zeitung", waarin gesuggereerd is, dat een vorm van „religieuze co- existentie" tussen het katholicisme en communisme in de maak was. Het Va ticaanse blad wees deze idee onom wonden van de hand. Het blad verklaarde dat achter de „nieuwe lijn" van het Russische com munisme een dieper motief moet wor den gezocht. Geen dictator, in het heden of in de toekomst, zou een methode die gedurende 20 jaren blindelings is verheerlijkt en gevolgd, verwerpen, ten zij hij heeft gemerkt dat die methode wordt afgewezen door een natuurlijke reactie, die tot dusver is onderdrukt, maar niettemin heftig is, aldus het blad. Het Stalinisme betekende voor miljoenen het verraad en het einde van een illusoire „hoop". De nieuwe „col lectieve regering" heeft zich ten doel gesteld deze vernietigde hoop nieuwe leven in te blazen door nieuwe voor uitzichten te openen. Het blad vervolg de met te verklaren, dat Moskou wan hopig tracht de indruk te wekken als zou „er iets aan het veranderen zijn" in Rusland en de satellietstaten. „Maar het Marxisme-Leninisme blijft wat het altijd is geweest," aldus l'Osservatore Romano. (U.P.,Reuter) Advertentie De actie voor de werving van bouw vakarbeiders in de provincie heeft de gemeente Amsterdam in eerste instantie een winst van ongeveer 100 bouwvak arbeiders opgeleverd. Dit blijkt uit het antwoord van de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting op schriftelijke vragen van de heer Sta pelkamp, De minister bevestigt in het antwoord zijn reéBs eerder bekend gemaakte me ning dat het optreden van de gemeen te Amsterdam zijn instemming niet had. Er bestaan geen bezwaren tegen het beschikbaar stellen van woningen, doch wel tegen de financiële tegemoetkomin gen. In overleg met de regering heeft de gemeente Amsterdam besloten de financiële toelagen te laten vervallen. Op een vraag van communistische zijde, of er sinds het laatste debat in de Kamer over de garantieprijs voor de melk, wijziging is gekomen in het rege ringsstandpunt in dier voege, dat de regering thans bereid is voor zand- en veengronden een toeslag te geven van VA cent per kilogram, melk boven de algemeen geldende garantieprijs, heeft minister Mansholt in de Tweede Kamer geantwoord, dat de regering blijft vast houden aan haar uitgangspunt, dat een zodanige toeslag ook voor de melkprijs van de weidegronden consequenties zou hebben. Vele leden van verschillende groe peringen uit de Eerste Kamer tonen zich ontstemd, dat de regering tot het nemen van uitvoerende maatregelen met betrekking tot de woningtelling is overgegaan vóórdat de Staten-Gene- raal een beslissing over het wetsont werp hebben genomen. Enige leden hebben bovendien met ontsteltenis en verontwaardiging ken nis genomen van een brief van de mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting, waaruit blijkt, dat in sommige gemeenten reeds op 5 maart met de telling een begin zou worden gemaakt. Ook kunnen deze leden zich er niet mede verenigen, dat de minister reeds een circulaire aan de gemeentebestu ren heeft toegezonden, teTwijl het wetsontwerp nog niet eens door deze Kamer is aangenomen. Zij zien in dit optreden een dusdanige minachting voor de lechten der Eerste Kamer, als in de parlementaire geschiedenis der laatste jaren niet is voorgekomen. Zij zijn van mening, dat, tenzij ten koste van haar eigen prestige, deze Kamer pertinent afwijzend tegenover deze gang van zaken behoort te staan. Blijkens een mededeling van het ge meentebestuur van Alphen aan den Rijn wordt het internationaal vogelpark „Avifauna" officieel heropend donder dag 29 maart a.s. om 15.30 uur. Bij die gelegenheid zal het vogelpark in ex ploitatie worden overgedragen aan het familieconcern Van der Valk te Voor schoten. De officiële formaliteiten wor den verricht door burgemeester Ed. C. Witschey, van Alphen aan den Rijn. Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, zal dinsdag 27 maart geen audiëntie verlenen. niet kan inzien, dat maatregelen nodig zouden zijn om op te treden tegen wat de communisten in het parlement „enorme winsten" van land- en tuin bouw hebben genoemd. Deze winsten zouden vooral tijdens de vorstperiode zijn gemaakt en in vele gevallen meer dai 100 pet. bedragen. De minister zei, dat een vergelijking van de veilingprij- zei te Amsterdam met prijzen in de detailhandel hem niet kon verontrusten. Hij las enkele noteringen voor, waaruit bl-rk, dat na de forse stijging in de vorstperiode een daling van betekenis is gevolgd. De prijsstijgingen vond hij redelijk, wanneer men in aanmerking neemt, dat vorst aanmerkelijk hogere kosten van vervoer, verpakking en we gens het hoger riscio van bederf ver oorzaakt. De prijsbewegingen worden door de regering nauwkeurig gevolgd. Een uitzondering maakte de rege ring voor het artikel zuurkool. Gesprek ken met de zuurkoolindustrie hebben echter reeds tot aanzienlijke prijsda lingen geleid, aldus minister Mansholt. Wat de positie van de aardappelen betreft, is er een sterk toenemende vraag van het buitenland naar Neder landse consumptieaardappelen gesigna leerd. Hierdoor zijn inderdaad de prij zen in het binnenland aanzienlijk geste gen. De minister zag echter nog geen gevaar voor een door de communisten gevreesd tekort voor eigen gebruik. Ook voor de aardappelen is er volgens de regering geen sprake van een uit zonderlijke prijsstijging. Er bestond een winstmarge van 3 5 cent per kilo, welke na 15 februari tot bijna 6 cent is gestegen. De stijging vindt haar ver klaring in de hogere kosten van ver voer in de vorstperiode. Voor export beperking ziet de regering nog geen aanleiding. Ten slotte heeft minister Mansholt medegedeeld, dat de schade als gevolg van de vo-st in de land- en tuinbouw ontstaan nog moeilijk kan worden vast gesteld. Voor een niet onbelangrijk ge deelte zijn de minder wintervaste ge wassen uitgevroren. De schade schijnt overigens nog mee te vallen. Voor een toelage voor de extra kosten van de tuinbouw in warme kassen kon de mi nister geen aanleiding zien. Klimatolo gische omstandigheden behoren tot het normale risico, stelde hjj vast. Ook voor speciale kredieten, aan boeren en tuinders die de communisten ge vraagd hadden, zag hij geen aanleiding. Het eerste wat ze van honden altijd zeggen is: „Hij doet niks". En dat is voor mij altijd een reden geweest aan te nemen dat je óp moet passen voor honden. Hetgeen ik dan van jongs af aan ook al tijd heb gedaan. Nog steeds heb ik iets tegen honden; niet dat ik de beesten kwaad gun, maar ik heb nu eenmaal iets tegen ze. Zij trouwens ook kennelijk tegen mij. Honden en ik maken altijd ruzie. Ik trap ze, per ongeluk uiteraard, op hun staart en zij, met opzet natuur lijk, blaffen tegen mij. Dat blaffen nu vind ik een horreur. Het bekende spreekwoord „blaffende honden bijten niet" schijnt troostend bedoeld te zijn, maar het deprimeert mij ten zeerste. Dat honden bijten vind ik tot daar aan toe, maar dat ze ook nog blaffen doet mij zeer leed. Niets ter wereld irriteert mij meer, dan een hond, die in mijn nabijheid blaft. Kortom, met het hele verschijnsel ..hond" heb ik nooit vrede kunnen hebben. Ik vertel U dit alles maar om U duidelijk te maken dat ik onaange naam verrast was, toen ik gisteravond, naar huis wandelende, merkte, dat er een hondje met mij mee liep. Het was een klein vlekkerig beestje met ruime flaporen. Eerst waggelde het een poosje voor mij uit. Maar het kon het snuffelen niet laten; ik wel. Zo ge beurde het dat ik het dier, toen het een lantaarnpaal stond te beruiken, passeerde „Die ben ik kwijt", dacht ik opgelucht. Maar korte tijd later hoorde ik trip-trip; het hondje liep schuin achter mij. Ik bleef demonstratief staan. Het beest hield onmiddellijk halt, als werd hij opgehouden door een stoplicht. „Hé, ga weg hond", zei ik. Maar hij vatte het kennelijk als een uitnodiging op en hij kwam althans naderbij en begon aan mijn broeks pijpen te neuzen. „Ben je gek", vroeg ik. Nu keek het dier op en staarde mij met zulk dof-droeve ogen aan, dat ik verder maar zweeg en verder liep. Het hondje bleef een ogenblik on zeker staan, maar' toen ik even later omkeek was het er al weer. Het sjokte nu met gebogen kop voort en zijn oren sleepten bijna over de grond. Bij de deur hield ik halt. Het beest ook. Wij keken elkander onzeker aan en ik moet zeggen dat ik, toen ik mij afwendde en mijn huis binnenging, toch vervuld was van een onbestemde wroeging. Even later keek ik uit mijn raam. Het hondje stond er nog steeds; roer loos, als was het plots versteend. Toen begon het doelloos te sloffen. En met verbazing hoorde ik, hoe ik tegen mijzelf zei: „Hé, mormel, had dan ook geblaft". Advertentie In een van de beste werken van E. T. A. Hoffmann, de schrijver van fantastisch-roman- tische verhalen, „Die Elixiere des Teufels" komt een figuur voor, Peter Schönfeld ge naamd, een Italiaanse kapper, die onder de welluidende naam Belcampo tot artistieke presta ties komt en geweldige rede voeringen afsteekt. Dit trof de jonge H. P. Schön feld Wichers, toen hij nu al weer een knap aantal jaren ge leden als student in de rech ten in Amsterdam fantastische, maar altijd logisch van de rea liteit doortrokken verhalen schreef. Hij voelde zich ver want met de schrijver Hoff mann en meer dan alleen in de naam met die merkwaar dige kapper Schönfeld, die, bij de gratie van Hoffmann, als Belcampo in zijn kunstenaars element was. Dat was dus HET pseudoniem, waaronder de la tere mr. H. P. Schönfeld Wi chers zijn filosofisch getinte, boeiende verhalen schreef en zijn boeken publiceerde als „Verhalen", „Zwerftocht van Belcampo", „Nieuwe verhalen", het oeuvre, dat thans bekroond is met de Marianne Philips- prijs. Mr. H. P. Schönfeld Wichers, arts, woonde vóór 1953 met zijn gezin in Bathmen, bij Deventer, aan welke plaats hij de beste hervnne ringen bewaart, zoals hij die heeft aan Twente, waar hij zijn jeugd- jaren doorbracht. Hij kwam als studentenarts naar Groningen, destijds de eerste arts speciaal voor studenten in ons land, en hij voelt zich in Groningen thuis, al is hij van Amsterdam gaan houden, van het grote- stads-leven en het cultuur-milieu. Over Amsterdam schreef hij in opdracht van de regering, als een van de tien schrijvers, die een stad moesten beschrijven, een „portret". Zijn „verhalen" uit zijn studententijd dwongen de bewondering af van zijn medestudenten en allen, die hem omgaven, maar^ een uitgever was er niet te vinden. Hij liet toen zelf zijn „verhalen" drukken en fantaseerde „Drukkerij De Arend" er maar bij. Het adres van de „druk kerij" was zijn kosthuis! Na zijn studie trok hij te voet naar Italië onderweg geld verdienend door het tekenen van portretten, en zijn belevenissen legde hij neer in „Zwerftocht van Belcampo", eveneens uitgegeven door „De Arend", dat wil zeggen door hem zelf. Maar de boeken vonden weerklank en er kwamen nabestellingen bij een kan toorboekhandel van de weduwe Ahrend, die over deze foutieve bestel lingen informaties vroeg bij een bevriende relatie, de uitgeverij Kos mos. Deze uitgever werd toen geïnteresseerd en heeft de boeken over genomen en publiceerde ook de latere werken. Belcampo heeft nadien nog vele zwerftochten gemaakt, door de Scandinavische landen, door de Donaulanden. door Frankrijk en uiter aard het eigen land en al deze ervaringen en belevenissen draagt hji in zich als een rijke schat. Bij deze bron voegen zich dan nog de grote voorliefde voor de rijkdom van de historie, voor de vele facetten van de kunst, zijn interesse voor biografieën, vooi de klassieke literatuur voor architectuur en schilderkunst. Dit alles is als het ware tastbaar geworden in de uitgebreide bibliotheek, daar in het oude huis aan het Schuitendiep en in al die fraaie voorwerpen, die de familie in de loop der jaren bijeen heeft gegaard. Maar bovenal zijn de diepere gevoelens neergelegd in de verhalen, die in de rust van zijn werkkamer worden neergeschreven en waarvoor thans de Marianne Philips-prijs „uit de lucht is komen vallen", zoals mr. Schönfeld Wichers zelf het verras sende element in deze prijs karakteriseert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 9