Lente steekt de stad in een nieuw en fleurig kleed i h toMpwsarttmrtoe Reisschetsen uit Frankrijk van Spierenburg en De Wijn DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL NA TRIESTE WINTER BALANS IN HAARLEM Hout en Plantsoenen werkt met man en macht om de schade te herstellen Honderdduizend bolbloemen zullen Haarlem op verschillende punten extra kleur geven Italië en Zwitserland bij V. D. BEROEPEN-tentoonstelling volgende maand in Haarlem Ter instructie van ouders en onderwijzers Expositie in De Waag H TAXI 18000 SLEUTEL WEG? GROEN Co. ZATERDAG 24 MAART 1956 PAGINA 3 A „DE SLEUTELSPECIALIST' Kinderboerderij De Hout Bevroren liguster Kringen Haarlemse K.A.B. bijeen iBJSM. WINT PROTEST In Dijkstra's toonzalen hangen honderden lampen In klassieke en moderne uitvoering. Ook het model waar U naar zoekt. Voor iedereen gratis te bezichtigen. Vrijblijvend advies. b£MEPENTENTöÜN5TELUN6 1956 Geloof en Wetenschap Mr. A. L. Hustinx sprak over Ceylon CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders H.H. MISSEN OP ZON- DAG 55 Men moge eraan getwijfeld heb ben, een felle, koude winter lang, toch is het lente gewor den. De kalender heeft reeds de 21e maart aangewezen en Moeder Natuur is dit jaar zo vriendelijk geweest om zich aan te passen aan onze zelf-ge- maakte seizoen-indeling. De 21e maart was een dag die stralend begon. Zij heeft ons een paar uur gesterkt in de wetenschap, dat de winter, de kou en de sneeuw voorbij zijn, dat de zon terug is in het land. De bloemen en bomen moesten na zulk een winter wel achterblijven. Zeker, de sneeuw klokjes en crocusjes hebben hun kopje al boven de grond uitgestoken, maar de meeste bloemen zullen wel later dan gewoonlijk ontbloeien. En tal van gewassen zijn verleden maand het slachtoffer geworden van de vorst. De gemeentelijke dienst voor Hout en Plantsoenen heeft deze we ken handen vol werk om de schade zo goed en zo kwaad als dat kan te herstellen. Het is onmogelijk om al les weer in de oude toestand te bren gen. Daarvoor is de vorst te hevig geweest. Het zal anders worden, maar daarom niet minder fraai. Een vol ledig herstel, voor zover als de na tuur dat toelaat, van de gemeente lijke beplantingen in Haarlem zou ongeveer een ton kosten. Maar de gemeente heeft bovendien nog ar beidskrachten en tijd te kort. Ruim tachtig mannen van Hout en Plant soenen werken daarom op het ogen blik met koortsachtige haast om de oude stad nog tijdig weer in het lentekleed te steken. Honderdduizend bollen zitten in de Haarlemse grond. Over een paar weken zullen op het Houtplein, het Frans Halsplein, in het Kenaupark en rond de Julianaboom weer de tulpen, narcissen en hyacinthen in volle bloei staan. Ze hebben de winter overleefd, niet omdat ze 15 cm diep in de grond zaten, want de vorst kwam tot 50 cm diep, maar omdat de grond slechts heel ge leidelijk ontdooide en de bollen dus niet aan al te hevige temperatuurverande ringen hebben blootgestaan. In de grond van het Houtplein alleen zitten al 4000 tulpenbollen. Zij zullen de fleurige en tourage vormen voor de vlaggemast die Aan de Muiderslotweg zijn hoveniers van „Hout en plantsoenen" druk doende de dode of ernstig beschadigde bovengrondse delen te snoeien van de rozenstruiken, die het slachtoffer zijn geworden van de ongekend felle win ter. Afsnoeien tot enkele centimeters boven de grond geeft nog wel kans op herstel. Advertentie LANGE VEERS TRAAT 10 TEL. 11493 daar vanwege Haarlems' Bloei zal wor den opgericht. Die vlaggemast zelf is trouwens weer een spektakelstuk zoals dat alleen maar op het Houtplein pleegt te verschijnen. Hij wordt 16 meter lang en wordt ver sierd met niet minder dan 30 vlaggen. De topvlag wordt 1.75 meter lang en de onderste vlag 3.75 meter. Op die ma nier krijgt de vlaggemast het aanzien van een vlaggenpyramlde. De dundoe ken worden spiraalsgewijze aangebracht zodat het geheel een bijzonder levendige aanblik biedt. Wanneer men ter ver siering van de mast de nationale drie kleur zou gebruiken, zou men iedere avond bij zonsondergang de vlaggen moeten binnenhalen. Om dit bezwaar te omzeilen en toch de nationale kleuren aan te houden, zullen de dundoeken nu afwisselend oranje, rood, wit en blauw worden gemaakt en krijgt dus iedere vlag een andere kleur, 's Avonds hoopt men deze vlaggeboom te verlichten. Als alle plannen tijdig verwezenlijkt kunnen worden, is men vóór Pasen klaar met het plaatsen. De idee van een vlaggeboom is niet nieuw. Zeist heeft er de primeur van gehad met een boom van maar liefst 22 meter hoogte. Ken dergelijke hoogte is in het kustgebied niet mogelijk van wege de wind. De gemeentekwekerij zal half mei, wanneer het voornaamste werk daar weer achter de rug is, voor het pu bliek worden opengesteld. Eind mei of begin juni zal de Vereniging „Suc- culenta" dan in de gemeentekassen een eacteeëntentoonstelling houden. Een bezoek aan de kwekerij is dus volop de moeite waard, al was het alleen al omdat Haarlem de best-ver- zorgde en mooiste gemeentelijke kwe kerij in den lande bezit. Zij is zo mo dern ingericht, dat niemand bevreesd hoeft te zijn dat hij bij het „inkruipen van een enge broeikas in den morgen de bloemen gezien hebbende in het „Cieraad van Flora", enigszins aan een spijker zal blijven haken", zoals zoals wijlen de statige man uit Hilde- brands Camera. Over een paar weken wordt ook de Kinderboerderij weer opengesteld. Dat is dan Lente in geconcentreerde vorm. De pasgeboren lammetjes uit de Her tenkamp worden erheen gebracht ten pleziere van Haarlems jeugd en de vee stapel van de boerderij is voorts uitge breid met een paar eendensoorten zoals Mandarijneendjes, Carolina-eendjes en de bekende Zwarte Fluweel-eendjes. En natuurlijk zal de tuin van het Frans Halsmuseum weer herschapen worden in een oud-Hollandse voorjaars- tuin. De parken en pleinen in de goede stad zullen eveneens een nieuw kleed krijgen. De voorjaarsperken zullen er uitzien als van ouds. De dienst Hout en Plantsoe nen heeft kort voor de vorstperiode ge lukkig een nieuw partij rozen gekocht. Toen de felle kou inviel, lag die partij nog veilig opgekuild, zodat zij thans nor maal is over te planten. De kwekerij heeft voorts voldoende planten voorhan den om de Haarlemse perken en plant soenen te sieren. Dat was trouwens ook wel nodig, want in deze winter zijn In de Hout, achter café-restaurant Dreefzicht, worden de bomen opgesla gen, die deze winter zijn gesneuveld als slachtoffers van de „Dodenrit" der gemeentelijke autoriteiten, leder jaar moet zo een aantal bomen, die onher stelbaar ziek zijn of reeds gestorven, vallen onder de bijl van de rooier. Dit jaar waren het er ruim zestig. tienduizenden planten gesneuveld. Het is alleen zaak om zo snel mogelijk over te planten, want uiterlijk 30 april moet alles in de grond zitten. Een vraagstuk apart vormt het gras. Het spreekt vanzelf, dat de gazons en grasstroken in de stad veel hebben ge leden. Toen straat en park onder een en dezelfde sneeuwdeken lag weggestopt en de afscheiding dus nauwelijks meer te zien was, moest en zou iedereen lopen waar hij wilde. Men heeft dus behoor lijk over het gras gelopen, zonder te be denken dat het daar bepaald niet tegen kan. Het sleetje-rijden langs de grach tekanten en over de gazons heeft er al evenmin goed aan gedaan, evenals trou wens het pekel strooien op de straten, want dat pekel kwam doorgaans nogal eens op het ondergesneeuwde gras te recht. Hout en Plantsoenen zit nu met de schade en er moet hard gewerkt worden om overal weer nieuw gras te zaaien of nieuwe zoden te leggen. Niet minder dan zeven hectaren plant soenen moeten dus in de komende weken in orde gebracht worden: de Richard Holkade, de Graafschapstraat, rond en kele scholen, rond de flats aan de Rijks straatweg, langs de Vondelweg en de Prins Bemhardlaan en langs de noord kant van de Schipholweg tussen de Prins Bernhardlaan en de Merovingen- straat. Dat zijn zo enkele namen die ver meld staan op het lijstje van de direc teur van Hout en Plantsoenen, de heer J. A. Dorresteijn. De Hout heeft weinig schade onder vonden van de vorst. Het prachtige park is vooral beplant met essen, eiken, beu ken en esdoorns, bomen dus die van oudsher in deze contreien gegroeid heb ben en tegen een stevige winter bestand zijn. Het zijn vooral de exotische bomen die het hebben moeten afleggen. Wie dus bij een wandeling door de Hout rond café-restaurant Dreefzicht een reeks forse bomen ziet liggen, gereed voor de zagerij, hoeft zich geen zorgen te ma ken. Het zijn slechts de slachtoffers van de jaarlijkse „Dodenrit" van de Haar lemse autoriteiten. In oktober zijn er zestig of zeventig bomen aangekruist, die per se moesten verdwijnen omdat ze ziek of dood waren. Ze zijn onlangs ge veld en zullen waar dat mogelijk is, ver vangen worden. Langs de Jac. van Looystraat, de Prins Bernhardlaan, de Muiderslot weg, de Zomervaart en in het Prin sen Bolwerk zullen eveneens bomen geplant worden. Degenen die het oude Haarlem een goed hart toedragen, zal het ongetwijfeld goed doen te verne- men, dat Hout en Plantsoenen thans ook zal trachten bomen te planten j langs het Donkere Spaarne en de I Burgwal, zodat een historische situa tie hersteld zal worden. Nog voordat dus de totale balans is opgemaakt van de schade die deze win ter aan het stadsgroen heeft aangericht, is Hout en Plantsoenen al bezig de stad zijn fleurig aanzien te hergeven. Die to tale schade zal men pas in juni of juli kunnen opmaken. Tal van door de win ter getroffen bloemen en. planten pro beert men alsnog te redden. In juni zal blijken of men daarmee succes heeft ge had. Tal van rozenstruiken zijn bovengronds geheel bevroren. Hetzelfde is het geval met enige tientallen kilometers ligus ter. Door ze bovengronds af te snoeien en dus het afgestorven gedeelte volledig te verwijderen, heeft men een kans dat de stronken na verloop van tijd toch weer uitschieten en in leven blijven. Dat geldt dus ook voor de vele particulieren, die misschien geneigd zijn hun ogen schijnlijk dode liguster, of rozen of rho dodendrons maar meteen uit te rukken en weg te doen. Als men ze terugknipt tot enkele centimeters boven de grond, heeft men een kans om ze te behouden. De Lente is dus weer in het land en de gemeentelijke dienst voor Hout en Plantsoenen is druk in de weer om Haarlem te doen delen in de volle voor jaarspracht. Natuurlijk gaat dat lang zaam, veel te langzaam naar ieders zin. Maar als men de natuur bekijkt en ziet dat het groen slechts aarzelend en weifelend te voorschijn komt, is het goed te bedenken wat de dichteres Va- salis schreef: „Ik had vergeten hoe het was en dat de lente niet stil bloeien, zacht dromen is, maar hevig groeien, schoon en hartstochtelijk beginnen, opspringen uit een diepe slaap, wegdansen zonder te bezinnen". Deze week heeft Vroom en Dreesmann weer zijn seizoen-modeflitsen getoond voor een zeer talrijk publiek. De collec tie van deze firma blijkt voor een goed deel uit importconfectie te bestaan, vooral uit Italië en Zwitserland. Mis schien is dat de oorzaak, dat de model len vooral in pasteltinten zijn uitgevoerd die in Nederland nog altijd niet hele maal ingeburgerd zijn. De lijn van de getoonde modellen was betrekkelijk con ventioneel en daarmee sluit deze zaak aan bij een reeds enige tijd bestaande traditie om niet het nieuwste van het nieuwste op liet gebied van de mode te tonen, maar artikelen die op het gebied van draagbaarheid en elegance hun spo ren reeds hebben verdiend en in de smaak blijken te vallen bij de Neder landse vrouw. De taillelijn ligt doorgaans nog vrij laag, de hals is rond en gewoonlijk ruim. Weinig stiksels en strikjes, ruime, ge- plisseerde of plooi-rokken en strakke, simpele lijfjes. De kleuren zijn meestal gedekt. Er werden enkele bijzonder charmante deux-pièce's getoond van jersey, wol en popeline. De vraag is echter of de gemiddelde Nederlandse vrouw deze pakjes kan dragen, gezien de importantie van de geprononceerde taillelijn. Opvallend mooi en apart was het pakje van Frans jersey met de lan ge jas, en het pepita-kamgaren deux- pièces. Ook in de zomertoiletjes bleek V en D over een ruime sortering te be schikken. Hier bleek het bloemmotief en het Oosterse dessin meer ingang te vinden. Minder op de praktijk afge steld, maar niettemin een lust voor het oog waren de coctailjaponnetjes en de avondrobes. Bijzonder chique was het complet in wit en zwart. De getoonde collectie werd gecompleteerd met enige aardige, maar vrij conventionele peig noirs van nylon, satijn en katoen. V. De afgelopen week werd in gebouw Sint Bavo een bijeenkomst gehouden van de Kringbesturen van de Haarlemse K.A.B. onder leiding van de heer A. An- genent. De Kring-West kwam met een voor stel om nieuwe vaandels of vlaggen aan te schaffen voor de afdelingen en krin gen. Daarover werd uitvoerig gedis cussieerd, waarbij allerlei ideeën aan de hand werden gedaan. Iedereen was het er over eens, dat de bestaande vlaggen niet meer waard zijn om in het openbaar te verschijnen; zij zijn de K.A.B. onwaardig geworden. Het be stuur bleek een en ander in overwe ging te willen nemen; het voelde wel voor een vlaggenactie, zoals die was voorgesteld. Van de Kring-Oost kwam het voorstel om weduwen, die lid zijn van de K.A.V. mee te laten profiteren van de nieuwe richtlijnen van Herwonnen Levens kracht en K.A.B. De heer Angenent was van mening, dat de K.A.B. tame lijk veel doet voor de leden van de K.A.V. Hij wees er bovendien op, dat een weduwe z.g. los-lid kan worden van de K.AB. en dan de volle rechten ge niet. Ter vergadering werd nu beslo ten te trachten via de vakorganisaties bij overlijden van een lid de weduwe te attenderen op een mogelijk lidmaat schap van de K.A.B. De kring-west be toogde tenslotte, dat het credo-pugno- werk in de kringen meer bevorderd moest worden. Daar was iedereen het mee eens. De heer A. van der Veldt gaf daarop een duidelijk beeld van het huidige werk, dat van een propagan distisch meer een apostolaatswerk was geworden. Het eerste elftal van de Bennebroekse voetbalvereniging BSM heeft in de eerste klasse der HVB het protest ge wonnen in de wedstrijd Concordia-BSM. De eindstand wordt hierdoor 2-3. Een ander protest van de Bennebroekers over een scheidsrechterlijke beslissing in de wedstrijd tegen Vliegende Vogels werd afgewezen. Van 7 april tot en met 5 mei wordt in een salonboot te Haarlem onder auspiciën van het Gewestelijk Arbeids- Bureau een beroepen-tentoonstelling gehouden, die ten doel heelt de jonge lui van de lagere scholen in aanraking te brengen met verschillende beroepen en die de leerlingen, die aan het einde van de lopende cursus een lagere schoei, een V.G.L.O.-school of een school voor B.L.O. zuilen verlaten zon der over te gaan naar U.L.O. ot 31.0., wil laten zien welke aantrekkelijke mo gelijkheden er liggen in vakopleiding. De organisatoren van de expositie, welke een origineel experiment mag worden genoemd, weten maar al tc goed, dat eik jaar vele jongens en meisjes, gelokt door een hoog aan- vangsloon, in een of ander „baantje" gaan werken, dat niet opleidt tot be kwaamheid in een of ander vak. Op deze wijze komen vele jongens, in wie een goed vakman steekt! niet tot vak manschap. Als deze knapen na het vervullen van de militaire dienstplicht aan het werk willen, moeten zij op de voor hen pijnlijke vraag „wat ben je?" antwoorden, dat zij eigenlijk „niets" zijn. Het doel van de expositie nu is het aantal van deze ongeschoolden, die beroepsopleiding missen, te beperken. De tentoonstelling wordt zoals reeds gezegd ondergebracht in een salonboot, die twee weken gemeerd wordt bij de fabriek van Droste, een week in Haarlem-Noord en een week tegenover de Turfmarkt. Nagegaan is welke mogelijkheden voor vakopleiding in Haarlem en omstreken bestaan en op de tentoonstelling is elk van deze branches door een inzending vertegen woordigd. De leerlingen zullen kennis maken met de bouwvakarbeider, tim merman, metselaar, betonwerker, schilder, monteur, gas- en waterfitter, loodgieter, kapster, verkoopster, ge zinsverzorgster en de brood- en ban ketbakker. De metaalindustrie, de scheepsbouw, de grafische vakken, de cacao-industrie, het confectiebedrijf en de wasserij zijn op de tentoonstelling vertegenwoordigd, waarop ook het vak onderwijs acte de présence geeft, o.a. door de ambachtsschool, de huishoud en industriescholen, de Rijkswerkplaats, de Pollux (zeevaart) en de visserij- school te Velsen. Alle inzendingen la ten de kinderen iets zien van de op leiding in het vak in het algemeen, niet van die in een met name genoemd bedrijf. Het initiatief voor deze bijzondere expositie is uitgegaan van de stichting voor Bijzondere Sociale Zorg en Maat schappelijk Buurtwerk, die zich ten dele met de organisatie heeft belast, maar de uitwerking van haar plannen verder aan een speciale commissie heeft overgelaten. In deze commissie hebben zitting drs. C. P. J. van Alke made, directeur van het gemeentelijk bureau voor school- en beroepskeuze, ir. J. H. Kouwenhoven, directeur van het gemeentelijk energiebedrijf, de heer G. Kunst, aannemer en lid van de raad van bestuur van het bouw bedrijf, de heer E. J. Lodewijks, ge meentelijk inspecteur van het lager on derwijs en de heer D. Rookhuiszen, ver tegenwoordiger van de stichting Bij zondere Sociale Zorg en Maatschappe lijk Buurtwerk, Jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, voorzitter van het departe ment Haarlem van de Maatschappij voor Nyverheid en Handel, bekleedt het voorzitterschap van de commissie, ter wijl mr. ir. E. K. Deves, directeur van het Gewestelijk Arbeids Bureau, de functies van secretaris en penning meester vervult. De organisatie van de tentoonstelling is van het begin af aan in handen ge legd van de heer M. J. F. Ehrbecker, gepensioneerd hoofd van de Centrale School I voor V.G.L.O., die op het terrein van de beroepskeuze steeds ac tief werkzaam is geweest. De stands zullen in een aantrekkelijk kleed worden gestoken, waardoor de verwachting gerechtvaardigd is, dat vele jongelui de tentoonstelling zullen Advertentie Steek Uw licht eens opbi] D ft S T fl verllchtingsornamentenfabrlek SPAARNE 65. tegenover Gedempte Oude Gracht komen bezoeken. Uiteraard is de me dewerking van het onderwijzend perso neel onmisbaar. Daarom is dan ook besloten, dat voor het overgrote deel het bezoek zal geschieden in klasse- verband. De organisatoren verwachten van de ze expositie, dat zij vele jongelui er toe zal brengen ernst te maken met hun beroepskeuze; immers nog al te vaak beslissen daarin het toeval en het hogere aanvangsloon in betrekkin gen zonder perspectief. Voor de be trokkenen kan dit later een bron wor den van vele narigheden: lagere loon schaal, minder voldoening in de arbeid, bij dalende conjunctuur groter kans op werkloosheid; voor de industrie bete kent het een verlies van werkkrachten, die de produktiviteit zouden kunnen verhogen. Bij rijk en gemeente, werkgevers en werknemers, ouders en onderwijzers heeft het plan grote instemming ge vonden. Daardoor ging men in groot vertrouwen aan het werk en in de over tuiging, dat het benodigde geld wel op tafel zou komen. Op goede grond mag thans verwacht worden, dat rijk en gemeente elk een derde van de kosten zullen betalen, terwijl de industrieën waarschijnlijk het resterende bedrag voor hun rekening zullen nemen. In zeker opzicht is deze tentoonstel ling een experiment, dat in ons land nog niet irder is gehanteerd. De re geling van het bezoek niet alleen de leerlingen zijn van harte welkom, maar ook de ouders zal veel voeten in de aarde hebben, want zowel de ruimte, ongeveer tachtig vierkante me ter, als de tijd, vier weken, zijn be perkt. Als uit deze onderneming blijkt, dat belangstelling is gewekt voor de be roepsvoorlichting moet het experiment als geslaagd worden beschouwd. Wel licht is het dan mogelijk een stap ver der te gaan en een permanente en meer uitgebreide expositie in te richten, niet alleen voor Haarlem, maar ook voor de naaste omgeving. Een kleine schrede op dit pad is reeds gezet door de bur gemeesters van de omliggende gemeen ten voor een bezoek aan deze drijvende tentoonstelling uit te nodigen. Yele leden van Geloof en Weten schap hebben gisteravond onder de vertrouwde leiding van mr. A. L. Hustinx een tocht naar het exoti sche eiland Ceylon gemaakt, waarheen volgens de mohammedaanse leer Adam en Eva na de zondeval getrokken zou den zijn. Daardoor kwamen de eerste mensen van het ene paradijs in het an dere terecht, want Ceylon, dat gedu rende anderhalve eeuw Nederlands be zit is geweest, is van een paradijselijke schoonheid. Men vindt er prachtige bloemen, veelsoortige bomen, uitge strekte oerwouden, rijke fauna en har telijke mensen. De naam Ceylon dateert van de zes tiende eeuw. Voor die tijd had het ei land, dat als een parel ligt aangescho ven tegen het vasteland van Azië, ve le namen, waarin de schoonheid van het land geprezen werd. In het Zuiden van Ceylon wonen de Singalezen, die vele overeenkomsten hebben met de Baliers. Ook zij zijn kunstzinnig aange legd en bekijken het leven van de meest zonnige zijde. In het Noorden wo nen de Tamulezen, die bekend staan om hun ijver in de theetuinen, welke gelegen zijn in het centraal gedeelte van het bergmassief. Een derde groep wordt gevormd door de „dutch bur gers", afstammelingen van de zeven tiende eeuwse kolonisten, die het eiland in naam van de machtige Verenigde Oost-Indische Compagnie veroverden op de Portugezen, die in 1505 in Galle aan land waren gegaan en langzamer hand langs de gehele kust fortificaties hadden gebouwd. De Nederlanders moesten op hun beurt het eiland af staan aan de Engelsen, die in 1802 bij de vrede van Amiens het bestuur over het eiland overnamen. In 1948 werd het eiland onafhankelijk, in die zin, dat het een eigen parlement kreeg, waar in vele zogenaamde dutch burgers zit ting hebben. Aan de Hollandse tijd her inneren vele straatnamen in de kust plaatsen, die rijkelijk gezegend zijn met Hollandse bouwwerken of ruïnes daar van. Reeds in de vroegste geschiedenis heeft Ceylon een grote rol gespeeld. De koningssteden Anuradhapura, Po- lonnaruwa en Kandy herinneren de toe rist aan de belangrijke plaats, die het eiland in het godsdienstige leven van geheel Azië rond het begin van de christelijke jaartelling innam. Van de steden zijn slechts ruïnes overgebleven, maar de archeologische dienst van Cey lon is druk bezig met opgravingen, ten einde de oude glorie van deze metro polen enigermate te herstellen. Een der steden bevat de grootste dagoba (reliekschrijn van Boeddha) ter we reld. Zij is ruim honderd meter hoog en van de stenen, die voor de bouw er van gebruikt zijn, zou men een muur van negenhonderd kilometer lengte, dertig centimeter dikte en drie meter hoogte kunnen bouwen. In Kandy vindt men de tempel, waarin in zeven gou den schrijnen een der tanden van Boed dha wordt bewaard. Ceylon is een ongelofelijk mooi ei land. waar tevreden mensen leven, die de band met Nederland nog steeds sterk voelen. Mr. Hustinx verluchtte zijn causerie met een kleurenfilm, die de leden van Geloof en Wetenschap een goed beeld heeft gegeven van de schoonheid van Ceylon. Advertentie BLOEMEND AAL TELEF. 22143 Twee leden van „Kunst zij ons doel", die in het studiereis-plan van de Nederlandse Reisvereni- ging dit jaar bij Franse hoteliers gast vrijheid hebben genoten, exposeren de zichtbare resultaten van hun reis in het eigen huis van de vereniging, de Waag aan het Spaarne. De indirecte resultaten van een verblijf buitens lands komen, als het goed is, eerst te voorschijn als een min of meer verbor gen element in het werk dat na terug keer ontstaat. Spierenburg, een der gelukkigen, toont een uitgebreide collectie kleur- schetsen in gouache, in direct contact met het uitgebeelde landschap geno teerd. Zulk een ogenblikkelijke reactie, Wanneer morgenmiddag de klok twaalf uur heeft geslagen, wordt het leven rumoerig op verschillende punten in de stad. Het vroege middaguur zal honder den kinderen hier en daar bijeen brengen, gewapend met een vrolijke palmpasen. De Haarlemse bakkers hebben er al op gerekend en zij hebben de broodhaantjes van deeg als het ware aan de lopende band in de oven gestopt en ze er later weer uitgehaald als glanzend-bruine haantjes, die overal in de straten moeten herinneren aan die histori sche haan, die eenmaal de verloo chening door Petrus moesten in- kraaien. Sint Pieter zal in dat droeve uur nooit vermoed hebben, dat zijn daad ieder jaar opnieuw op Palmzondag door broodhaantjes uitgekraaid zou worden. Misschien dat sommigen heel dat vrolijke haantjes-gedoe al te profaan vinden, evenals het mee voeren van een broodkrans, die de doornenkroon moet verzinnebeel den. Ik kan met dezulken niet mee gaan, zolang kinderen zonder enige hypocrisie en met oprecht blijde ge zichten ons volwassenen, die aan de kant staan, hun haantje voorhouden, niet om te herinneren aan Sint Pie ter, maar aan onze eigen-ik. Daarom ga ik morgen weer kijken naar hun kunstzinnige produkten, met veel fantasie opgebouwd en ge tooid met palmtakken en overwin ningsvaantjes, die de glorie van de Intocht in Jerusalem zullen doen herleven. Tot laat in de avond is er immers in vele Haarlemse huizen geploe terd om een zo schoon mogelijke palmpasen te maken. Daar zijn slin gers van gekleurd papier, appelen en sinaasappelen aan te pas geko men, linten en andere versiersels en met de tong uit de mond hebben de kinders trots hun werkstuk be keken. Die optocht van deinende palm- pasens zal morgen een triomfante lijke voortzetting en afsluiting vor men van de palmprocessie, die des ochtends in onze kerken zal wor den gehouden. Dit jaar voor het eerst, na de zui vering van de Goede Week-liturgie, zullen ook de plechtigheden op palmzondag iets gewijzigd zijn. Ik kan al die veranderingen van harte toejuichen, maar een enkele keer ontmoet ik wel eens verzet bij mij zelf, als ik merk, dat een kostbaar en vertrouwd goed verloren gaat. Ik denk bijvoorbeeld aan de fees telijke intrede binnen de kerk, wan neer de palmprocessie voor gesloten deuren staat en de celebrant eerst op de deur moet kloppen, wil de stoet vrij kunnen optrekken. Dat geklop is nu voorbij, en de liturgist zegt: gelukkig. Maar ik zal morgen toch even die klop op de deur missen, en ik troost me met de gedachte, dat hon derden Haarlemse kinderen als haantjes de voorsten 's middags die klop zullen geven, als zij ons her inneren aan Sint Pieter. aarlems jeugd ontbreekt het trouwens ook niet aan andere activiteiten. De eerste berich ten zijn weer binnengedruppeld over de Muggenronde, die enkele tien tallen jongelui in een sportieve strjjd op de fiets zal brengen. Een soort Ronde van Nederland dus, met dit verschil dan, dat het meer om het spel gaat dan om de knikkers. Ik ga echter met grote vreze vre zen, dat het spel in de verdrukking zal komen en de knikkers de boven toon zullen gaan voeren, als er die overdreven aandacht aan wordt ge geven zoals dat vorig jaar is ge beurd. Ik ben ook bang, dat imita tie-zucht, die er naar streeft alles zo echt mogelijk te maken, het be staansrecht van de Muggenronde zal weggraven. Wie de jongens als grote mensen wil laten optreden, maakt van hen onvolgroeide mannetjes, wier doen en laten een potsierlijke indruk achterlaat. Laat de jongens de jon gens zijn, en het spel spel blijven; met gewone en ronde rondemensen kom je een eind het land in. Voor mijn part mogen er nog wel meisjes klaar staan met bloemen en kussen; dat schijnt tegenwoordig bij het spel begrepen te zijn. Maar maak van muggetjes geen muggen; ik zal er dan heus geen olifan ten van maken. «&6clJca 5CC1* spontaan, buiten de invloed gehouden van corrigerende bespiegelingen, im pulsief en actueel, maakt de beschou wer tot een ooggetuige van de indruk die het land op de schilder heeft ge maakt. Er is een belangrijke ontwikke ling te bespeuren, zowel in de keuze van de onderwerpen als ten aanzien van de intentie waarmee die onderwer pen werden benaderd: aanvankelijk boeit het pittoreske hem en is de verf- behandeling vast en gesloten: maar ge leidelijk aan ontdekt hij het eigene van het landschap en vindt hij de techniek die het beste uitdrukking geeft aan het karakter van het land. Dit laatste deel van de collectie heeft ons het meest getroffen. Ware de volgorde van ont staan aangesloten bij het tentoonstel len, dan zou ook de aanwezigheid van minder interessante schetsen gemoti veerd zijn, namelijk dienende als scha kel. Met name het palet is hier en daar meer beperkt dan sober en de kleur weinig gevoelig. De aquarellen en enkele schilderijen van W. A. de Wijn, de tweede geïnvi teerde, zijn tussen de collectie van zijn mede-exposant door gestrooid. Het is niet moeilijk ze te .herkennen, wél ech ter om een overzicht van De Wijn's in zending te verkrijgen. Hij kiest zijn on derwerpen bij voorkeur met wijdere ho rizonten en treedt ze minder emotio neel tegemoet. Het gevolg is dat zijn werk een lyrischer toon heeft, gedrage- ner en bezadigd de grotere massa's in het landschap tegen elkaar uitspelend. Een enkel doorkijkje in een straat is overtuigend en plastisch gedetailleerd. De zonnige tentoonstelling is te bezich tigen vandaag en morgen, Paaszater dag en de beide Paasdagen, telkens van 1 tot 5 uur. L. T. Advertentie H. Bavo (Kathedraal): €.30, 7.30, 9 (Hoog mis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7A0. 8X0, (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 our; 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6. 7X0, 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. B. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6X0, 7X0, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 6X0. 7.45. 9. 10X0 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (PauJ Kruger- straat) 6.30, 7.45. 9 (Hoogmis) en 11.15 u. U Liduina (Rijksstraatweg): 6X0. 7XU. 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11X0 uur. O L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg). 6.30, 7 X0. 8.45 (Hoogmis). 10.15 en 11.30 uur, 18 u. Avondmis. H.H. Petros en Paul us (Tesselsehade- straat): 6.30, 7.45. 9 (Hoogmis). 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieèenheld: 7X0, 9 (Hoog mis), 10.45 en 12 uur. Hulpkerk Bloemend&al: 7X0 en 9 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen) 7. 8. 9 (Hoogmis). 10X0 en 11X0 uur. H. Agatha, Zandvoort: 7X0 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede) 7. 8X0. 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede). 7. 8X0 (Hoogmis). 10. 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7X0, 9 (Hoogmis) en 11 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3