ZOON VAN JUNGSCHLAGER VINDT GEHOOR BIJ SENATOR ELLENDER MT BIJ n Dukaat Versnelling van de woningbouw door de z.g. houtrijke woning Duurzaam produkt als welkome aanvulling van de traditionele bouw PIJNLIJKE VOETEN Lente der VS.? 's Zomers vrij koel, 's winters niet zo snel koud Geen inmenging in de procedure zolang het proces loopt SPOTSPIEGEL Duizenden Chinezen met valse papieren naar VS. Derde grote partij in het zuiden De lekkerste pijptabak uit de handigste pakking Deense stakers gebruiken geweld Seriebouw in rijen ZATERDAG 24 MAART 1956 PAGINA 7 0 De échte liefhebber tan een fijne pijp tabak kiest Douwe Egberts Dukaat! Nu bovendien in speciale patent-verpakking! DOUWE EGBERTS zachte, geurige pijptabak Door de bouw van houten, of liever houtrijke woningen kan men het tempo van de woningbouw aanzienlijk versnellen. De knel punten van de huidige bouwactiviteit vormen het gebrek aan vakbekwame arbeiders en de schaarste aan materiaal, o.a. stenen. Bij de bouw van hout rijke woningen op grote schaal kan men grote aantallen niet speciaal geschoolden inzetten en voorts heeft men nagenoeg geen steen nodig. Een belangrijk nevenaspect is, dat de kleinere aan nemers of bazen in de plattelandsgemeenten, die veel te weinig in de woningbouw worden inge schakeld, bij de bouw van houten woningen werk gelegenheid krijgen, waardoor een niet onaanzien lijk aantal huizen tot stand kan komen boven de huidige 65.000 a 70.000 per jaar. Aldus de mening van deskundigen op het gebied van de woning bouw, die de laatste tijd speciaal een studie van de houtrijke woning hebben gemaakt. Het is beslist mogelijk in Nederland grote aan tallen houtrijke woningen te bouwen, die even lang mee gaan als de traditionele baksteenwoningen, en die niet veel duurder behoeven te zijn. Hoe groter Eelt en likdoorns vormen lang niet altijd een onvermijdelijke plaag. Maar men zij voor zichtig met de verwijdering ervan de seriebouw, hoe meer onderdelen er in de fabrie ken kunnen worden geprefabriceerd, des te goed koper wordt de bouw. Er moeten grote series uit de fabrieken rollen; zij kunnen in betrekkelijk kleine hoeveelheden overal worden neergezet. Niet in de centra der grote steden, wel overal elders, op het platteland, in kleine en middelgrote gemeen ten en ook in de uitbreidingen der grote steden. De moderne eisen van woningbouw kunnen ook aan de houtrijke woning worden gesteld en qua comfort doet zij niets onder voor de gebruikelijke woning. Wat het stedebouwkundige aspect betreft, de houtrijke woning, in levendige kleur geschilderd of - van een tropische houtsoort - blank gelaten, is zeer geschikt er toe bij te dragen de grote kilheid van de moderne bouw tot redelijke afmetingen terug te brengen. De houtrijke woning is niet be doeld om de bakstenen woning of de betonnen woning in systeembouw te vervangen. Zij kan een royale en welkome aanvulling zijn. Door een toe passing op grote schaal kan aan de woningnood belangrijk eerder een einde komen. DUURZAAMHEID EN ONDERHOUD. gTc™ BL BELANGRIJK VOORDEEL. De Amerikaanse democratische se nator Allen J. Ellender heeft belang stelling voor de zaak Leon Jungschlii- ger opgevat, maar hij wacht met. han delen hangende de ontwikkelingen in Indonesië, zo wordt uit Washington ver nomen. De activiteit van de senator is tot dusverre beperkt gebleven tot het verzamelen van gegevens betreffende de tegen Jung schlager ingebrachte be schuldigingen en betreffende de gerech telijke behandeling van de zaak. Zoals ook met officials in de execu tieve afdeling van de regering te Was hington het geval is, is hij van plan de zaak in het oog te blijven houden De senator is een van de „senior"- leden van de Senaat, heeft vele landen bezocht en heeft een grotere dan ge middelde belangstelling voor buiten landse aangelegenheden. Volgens eey functionaris van zijn kantoor, is de be langstelling van de senator in de zaak Jungschlager opgewekt door Jung- schlëgers zoon, die op het ogenblik dient in het Amerikaanse leger in Alaska, maar die gestudeerd heeft in Louisia na, de geboortestaat van senator Ellen der. De functionaris zei dat Ellender gegevens over de zaak heeft ontvangen van de zoon en dat hij geantwoord heeft dat hij van gevoelens is dat het onbe hoorlijk zou zijn als hij tussenbeide kwam terwijl het proces loopt, maar dat hij het misschien zal doen als de omstandigheden na de uitspraak het rechtvaardigen. Hij wees op het inter nationale gebruik dat een derde land zich niet in een gerechtelijke procedure waarbij twee landen betrokken zijn mengt, maar hij zeide dat dit niet de mogelijkheid van actie na het proces uitsluit. (U.P.) Het „State Department" heeft bijzon derheden bekendgemaakt over een uit gebreide organisatie in Hongkong, die duizenden Chinezen tegen betaling in staat stelt met valse papieren de Ver enigde Staten binnen te komen. Onder deze Chinezen zouden zich communis tische agenten kunnen bevinden. Met het oog hierop is aan een com missie voor toewijzingen uit het Huis van Afgevaardigden gevraagd, een aan vullend bedrag toe te staan voor een versterking van het Amerikaanse consu laat-generaal te Hongkong met zestien man. Volgens schatting van consul-ge neraal Drumwright zijn in de afgelopen vijf jaar de kandidaten voor toelating tot de V.S. voor minstens dertig pro cent niet de personen, voor wie zij zich uitgaven, terwijl zij voor meer dan tach tig procent hun aanspraken baseerden op een of andere vorm van bedrog. Als gevolg vani dit „fantastische stelsel", is het aantal Chinezen in de V.S. van 1940 tot 1930 van 77.000 tot 117.000 ge stegen. Nu de kansen van senator Estes Ke- fauver op de kandidatuur van de Demo cratische partij voor het Amerikaanse presidentschap steeds groter worden, beginnen steeds meer politici in het zui den van het land te spreken over de oprichting van een derde grote party omdat Kefauver in de ogen van de zuide lijke democraten wat de rassenkwestie betreft een veel te vooruitstrevend standpunt inneemt. Ook in 1948 gingen de zuidelijke de mocraten hun eigen weg in de verkie zingen. Zij boekten toen grote succes sen in vier zuidelijke staten. Fielding L. Wright, de ex-gouverneur van Missis sippi, die in 1948 hun kandidaat voor het vicepresidentschap was, heeft zich al uitgesproken voor oprichting van een derde grote partij, maar zijn op volger als gouverneur van Mississippi, J. P. Coleman, is er tegen. Advertentie Neen, dit is niet een van de hout rijke woningen, zoals men die wellicht binnen niet te lange tijd inons land zal zien verrijzen. Tóch een woning, waarin veel hout is verwerkt. Eén groot deel van de voorgevel is van vuren hout. In Amsterdam-West zijn verscheidene van deze woningen gebouwd, niet als woningwetwo ningen, maar voor particulieren. Dit pakje bevat een extra vouw, waardoor het 2 x zo wijd open waaiert en volop ruimte biedt voor het stoppen van de pijp in het pakje zelf! F 29 Denemarken heeft gisteren de eerste vechtpartij beleefd in het zes dagen oude arbeidsconflict. Stakende havenar beiders in Esbjerg, de belangrijke ex porthaven aan de noordoostkust van Jutland, hebben met geweld belet dat het Britse schip Spero geladen werd met agrarische produkten die voor En geland bestemd waren. Zij vielen hun collega's aan die bezig waren het schip te laden. Intussen heeft premier H. C. Hansen, hoofd van de sociaal-democratische minderheidsregering, een dringend be roep op werkgevers en werknemers ge daan om het eens te worden voor het conflict uitdraait op een nationale eco nomische ramp. Ingelichte waarnemers zijn echter van mening dat een spoe dige oplossing niet verwacht kan wor den, daar zowel de werkgevers als de werknemers vastbesloten zijn door te zetten en nog over voldoende financiële middelen beschikken. Hansens regering, die slechts 74 van de 175 parlementaire zetels achter zich heeft, wordt door an dere partijen scherp verweten dat zij zich niet in het conflict mengt. De werkgevers en werknemers hebben don derdag echter aan Hansen beloofd maandag bij elkaar te komen om te trachten een compromis te vinden, na dat de premier een persoonlijk beroep op de leiders der twee groepen gedaan had. Het bestaan van de regering lijkt op het spel te staan, daar het algemeen vakverbond haar heeft gewaarschuwd tegen enige poging tussenbeide te komen. (UP) (NADRUK VERBODEN (Van onze medische medewerker) Behalve de verschil lende soo'-len plat voeten, die echter veel minder klachten ver oorzaken dan men zou verwachten, zijn er nog heel wat voetkwaaltjes die de staande of lopen de mens kunnen hinde ren. Gelukkig behoeven de meeste geen grote pro blemen op te leveren, mits men bereid is de verwaarlozing die er dikwijls aan ten grondslag ligt, goed te maken door zorgvuldige verzorging van de voeten. Eelt en likdoorns zijn lang niet al tijd een onvermydelyke plaag. De huid van de ene mens is gevoeliger dan die van een ander; een dergelijke huid vereist meer zorg, maar als de ze mensen hun huid, ook die van de voeten, die extra zorg geven, kan veel last en pijn voorkomen of verholpen worden. De buitenste laag van de huid be staat uit hoornsubstantie, die niet an ders is dan de afgeplatte dode resten van de cellagen er onder. Op plaat sen waar de huid aan versterkte slij tage onderhevig is groeit de huid har der, dit wil zeggen, dat de huid en dus ook de hoornlaag dikker wordt teneinde beschadiging te voorkomen. Soms is de verdikking van de hoorn- laag zo sterk dat wij net gemakkelijk als eelt herkennen. Èeltvorming komt vooral voor aan handen en voeten, is een normaal verschijnsel en zelden hinderlijk. Indien wel, dan kan men het na een warm, (niet te heet) voet of handbad afschuren of krabben. Het is goed aan het water wat zout of soda toe te voegen. Men moet het eelt niet wegsnijden, het is niet nodig en bovendien riskant omdat men de kans loopt de onderhuid te beschadigen met als gevaar: pijn en ontstekingen. Eelt is meestal een gunstige reac tie, maar dit kan niet gezegd worden van de eksteroog of likdoorn, die op te vatten is als een protestreactie van de voethuid, die het plagen niet lan ger wil verduren. De likdoorn is een strikt plaatselijke hoornwoekering, dit zo sterk is dat zij de diepte ingroeit en min of meer de vorm van een kor te kopspijker krijgt. Er is weinig fantasie voor nodig om zich voor te stellen dat de punt van deze spijker kwaadaardig kan prikken en steken als er op gedrukt of getrapt wordt. Ook de pijnlijke reactie op verande ringen in de vochtigheidsgraad van de lucht is berucht. Dat de likdoorn een protestreactie is blijkt al door de plaats van vóór komen, namelijk op of onder de te nen, die bij veel mensen over een ernstig gebrek aan woonruimte heb ben te klagen. De mode, een van de onverbiddelijkste tirannen die het mensdom kent, niet alleen voor de dames, eist het dragen van puntige schoenen. De Italianen maken het blijkens de laatste mode wel heel erg bont. De kleine teen komt het meest in de knel, dit teentje is dan ook een geliefkoosde plaats voor likdoorns. De oorzaak kan ook bij de voet zelf liggen, namelijk als de voorvoet is doorgezakt en de dwarse holte tussen de bal van de voet en de buitenrand is verdwenen. De huid ter plaatse drukt en wrijft dan harder op de schoenzool en er onstaat eelt en/of een likdoorn. Bij een dergelijke zoge naamde spreidvoet zullen de kleine en grote teen naar buiten gedrukt wor den, zodat de kleine teen zoals het meestal met de kleinen gaat, het meest in het gedrang komt en het i Men onderscheidt het volledig houten huis, overigens met een stenen funde ring en een stenen schoorsteen, en het houtrijke huis, dat, afgezien van de fun dering en de schoorsteen, een brand muur heeft van wat* men noemt steen achtige bouwstoffen, als gips en cellen beton. Er zijn in ons land verscheide ne firma's die houten woningen fabri ceren, vooral voor de export. Dit zijn meestal woningen van het zomerhuis- en villatype. Voor deze bungalows, vol komen soliede houten huizen, is in ons land niet veel plaats. In een villawijk of aan de rand van een grote stad, waar voor de particuliere bouw enige ruimte gereserveerd is, kunnen zij heel goed geplaatst worden. Een vermindering van de woningnood levert de be perkte bouw van dit soort woningen niet op. Eengezinswoningen Anders is het met de houtrijke wo ningen in ryen gebouwd, eengezinswo ningen met één etage. Met een rijke toepassing van geprefabriceerd hout kan men hiermede komen tot een alles zins verantwoorde bouw van volkswo ningen, die, wat bewoning en duurzaam heid betreft, minstens gelijk staan met de traditionele woning. Men is gauw geneigd bij het lezen over houtryke wo ningen te denken aan het grote brand gevaar. Vast staat, dat het gevaar voor een uitslaande brand veel meer afhan kelijk is van de plaatselijke brandweer, de bluswatervoorziening, van de inhoud en de stoffering van de woning, dan van de bouwstof, waaruit de wo ning is opgetrokken. Om het brandge vaar toch zo gering mogelijk te doen zijn heeft men tussenmuren van de reeds genoemde steenachtige bouw stoffen gepland, die bijvoorbeeld één meter in de verder geheel houten gevel kunnen doorlopen, en waardoor een maximum aan zekerheid verkregen wordt. Dat het brandgevaar niet groot is, blijkt wel hieruit, dat het premie- verschil voor de brandverzekering ui termate gering is. een kwestie van en kele centen per duizend. In de Ver. Sta ten, waar tachtig pet. van de huizen houtrijk is, is geen groter brandgevaar geconstateerd. Overigens is het moge lijk de houtrijke woningen met chemi caliën nagenoeg brandvrij te maken. Voor- en achtergevel, de balken, vloe ren en kappen zijn in een dergelijke wo ning dus geheel van hout, overigens niet meer dan ongeveer vijftien kubie ke meter. Men ziet voor de tussen,,mu ren" en -wanden een combinatie met gipsrietplaat, waardoor de Nederlander niet het idee krijgt in een Canadese blokhut te wonen, en met de mogelijk heid het geliefde behangetje aan te brengen. Dit soort woningen moet be ter zijn dan de Zweedse en Finse hou ten woningen, die overigens goed voldoen. Zij zijn meer aangepast aan de eisen van ons landschap en klimaat, ons sani tair en dakbedekking. Men zou haar zonder bezwaar ook in hoogbouw kun nen uitvoeren, maar dan gelden er an dere eisen voor materiaal en construc tie, Proefcomplex in Wateringen Voorlopig wil men zich beperken tot rijen eengezinswoningen met één ver dieping. Daarvoor wordt zeer binnen kort in Wateringen een proefcomplex van zeven woningen opgezet, dat in en kele maanden gereed is. De besparing aan bouwtijd zal ongeveer veertig pro cent bedragen! Door middel van ver schillende proefnemingen tracht men hier de juiste methode te vinden, die men aanstonds bij de bouw van grote series zal moeten toepassen. Zoals be kend, wordt er nogal wat hout ver werkt, dat niet goed gedroogd is. Het is, om teleurstellingen te voorkomen, nodig, dat in de bouwbepalingen wordt vastgelegd, aan welke droogtegraad het hout moet /oldoen, De houthandel moet er op toezien, dat aan de kwaliteits- "V S - 4- s bezit van een eksteroog moet aanvaar den. Het wegnemen van een likdoorn moet omzichtig gebéuren, want nog meer dan door eeltverwij- iering loert hier de kans op infectie; begrijpelijk, omdat de likdoorn veel dieper gaat. Als het niet lukt de lik doorn na een of meer voetbaden uit te lichten of te trekken, moet men er zelf toch niet aan gaan snijden, want de diepe punt wordt met het mes toch niet bereikt en als de punt blijft zitten is de moeite tevergeefs geweest. Men mag het zelf ook pro beren met een zogenaamde salicyl- pleister die bij een apotheek en mis schien ook bij de drogist verkrijgbaar is. Het salicylzuur lost de hoornsub stantie op zodat deze na een of twee dagen verwijderd kan worden. Als het ook hiermee niet lukt moet men er verder afblijven en kan een pedicu re het nog proBeren. Heeft deze ook geen blijvend succes, staak dan deze pogingen en vraag de huisarts of chi rurg de likdoorn definitief onder plaat selijke verdoving -te verwijderen. Als de likdoorn weg is. of eigenlijk voordien al, ligt daar het grootste probleem: hoe een nieuwe lik doorn te voorkomen. Het antwoord kan de lezer zelf geven. Eventuele voet afwijkingen (vooral doorgezakte voor voet, respectievelijk spreidvoet) kun nen als regel met een speciale steun zool gecorrigeerd worden, in een heel enkel geval kan een operatie nodig zijn. Als een schoen de oorzaak van de likdoorn is, is er slechts één moge lijkheid en zal men betere, dit bete kent: ruimere, schoenen moeten ne men Het wil dan zelfs wel gebeuren dat een bestaande likdoorn zonder ver der ingrijpen verdwijnt. St. Ter completering en als recapitulatie nog de volgende bijzonderhe den over de houtrijke woning: bakstenen woning, mits er van overheidswege dwingende voorschriften en richtlijnen worden opgesteld. Bij soliede aflevering behoeft onder houd niet zeer hoge kosten mee te brengen. Schilderen is een steeds terugkomende, hoge uitgave. XICXR T lOTTF? Geschat wordt, dat de houtrijke woning twintig l\ö 1 iLVL vjl IE.. pc( lichter is dan de gebruikelijke. Fundering kan dus iets lichter zijn. Brandmuren tussen de woningen en gipsrietplaat langs de wanden. PP A XIFlif RfV A A R A'iet veel groter dan bij de traditionele wo- DIAi/\i\llJ'Vjxi V A.Anningen. Het gaat meer om de inhoud van het huis dan het huis zelf. warmtegeleiding van hout is uitermate gering. i O/at E'iTJ T "VtP" warmzegeieiaiTig uu71 nov.i is uilstitullki ynTt, y. tijULilKiiMu. 's Zomers is het in een houtrijke woning betrekkelijk koel, 's winters niet zo snel koud. De kolenrekening is dus niet hoog. Hout plant het geluid weinig voort. Bovendien heeft de gipsplaat geluid- beperkende eigenschappen. Door de scheidingsmuur wordt de geluids overdracht tot een minimum beperkt. PP T IC Mogelijk wat hoger dan bij de gebruikelijke bouw. Hoe grr.tet -t 1IAl J o seriebouw, hoe lagere prijzen. De.houtprijs is ongeveer zesmaal zo hoog als voor de oorlog, maar toen was zij abnormaal laag. Men neemt aan, dat de prijs in. het buitenland zich zal stabiliseren. nr\Tm7frTTn r?ivT Tvrnr» i Men bouwt de houtrijke woning BOUWTIJD EN AANTAL, onsereer tweemaal zo snel cis de bakstenen woning. Zeer veel wordt in de fabrieken geprefabriceerd. Seriebouw, waarbij praktisch geen grens is. Toch: alleen aanvulVng en geen vervanging van de stenen bouw. CTRDRI iT TI7 AiCPtTC^'T' Onderdelen van een wijk kunnen uit 0 1 tLAJC.\LJlJ IN. Aor cul houtrijke huizen bestaan, zowel ran de rand der grote steden als elders. Door gebruikmaking van frisse kleuren vaak verlevendiging van de woonwijk. den. Geen onttrekking van vakbekwame krachten aan de traditionele bouw. „ni t d r Vip TTjT TAPP O I™ Zwitserland, Noorwegen, Frankrijk D IA V A Kil>11J ULsiJ t IAo. Engeland en Duitsland zijn fraaie hout rijke huizentypes ontwikkeld. Ook in Australië, Canada, N.- en Z.-Ame rika vindt men veel houtbouw. Deze huizen voldoen zeer goed. In Ame rika is tachtig pet. van de woningen van hout. Als dergelijke womnnen niet voldeden, waren de praktische Amerikanen al lang op een andere bouwmethode overgestapt. eisen wordt voldaan. Hout krimpt en zwelt naargelang het vochtigheids gehalte van de lucht. Daardoor ont staan trekkende deuren en reten, die de bewoning weinig aangenaam maken. Bij de proefbouw wordt geëxperimen teerd met constructies, die het moge lijk maken de zwellingen en krimpin gen op te heffen. Een goede ventilatie is een eerste vereiste. Men moet ko men tot het opstellen van eisen, waar aan het materiaal en de constructie van de houtrijke woning moeten vol doen, opdat er een volwaardig produkt ontstaat, dat minstens gelijk staat met de gebruikelijke woning. Dit is moge lijk, zo heeft men ons met nadruk me degedeeld. Men zal dan ook conserve ringsmiddelen moeten voorschrijven die de verwering van het hout en het ont staan van schimmels tegengaan. Voorts zal de constructie zo moeten worden gekozen dat ons natte klimaat geen abnormale invloed heeft op het hout. Het huis mag wel doornat worden, het moet ook goed kunnen drogen. Daarom is het van belang, dat de afwatering goed geregeld wordt. In Noorwegen met veel regen staan zeer veel houten huizen die heel goed voldoen. Voor eei acceptabele prijs denkt men als houtrijke woning een roya ler produkt te bouwen dan de huidi ge woning. Het proefproject in Wate ringen heeft één ruime woonkamer (ook hier geen tweede woonvertrek) van 3,5 bij 7 meter, een royale gang, twee slaapkamers van 3,5 bij 3 en een van 3,5 bij 4 meter op de bovenverdieping. De tussenmuur loopt voor ongeveer 1.20 meter in de gevel door en zorgt aldus naast brandbe- scherming voor een levendig aspect. Er is een flink aantal kasten, een houten schuur in de tuin en eventueel een garage, natuurlijk niet van hout. Een z.g. volkswoning van meer dan minimale afmetingen. Het moet, zo heeft men ons verze kerd, mogel k zijn dergelijke woningen in grote series te bouwen. Beslist ook in kleine, waarbij de kleinere bouw ondernemers op het platteland een be langrijke taak zouden kunnen vervul len. In seriebouw kan men bij het be- tonstorten met halfgeschoolde werk krachten volstaan. De metselaars zou den dus iet aan de traditionele bouw onttrokken worden. Een sociaal aspect is, dat als de bouw van houtrijke wo ningen ook aan de rand van de grote stf-' '.jt stand zou komen, het veel vuldig reizen van de bouwvakarbeiders naar het westen, van wie er vele slechts met het weekend thuis zijn, minder zou behoeven voor te komen. Zy zou den meer in eigen streek kunnen wer ken. De grote steden zouden bij een royale toepassing van de houtryke wo ningbouw immers niet zoveel vakmen sen van buiten behoeven aan te trek ken. Grofe mogelijkheden Men is in vakkringen van mening, dat er eei. aanlooptijd van onge veer drie jaar vijf- a zevenduizend houtrijke woningen per jaar zouden kunnen worden gebouwd. Daarbij houdt men rekening met alle rem mende voorschriften, de vergunnings weeën, kortom al die rijks-, provin ciale en gemeentelijke hinderpalen, die een veel omvangrijker bouw in de weg staan. Maar het kan veel sneller. Het hout (vurenhout) kan in onbeperkte inate uit de Scandinavische landen en mid den-Europa worden ingevoerd. Men acht het denkbeeld van ir. Petit, on langs in ons blad naar voren gebracht, om te k' en tot de bouw van hout ryke huizen ien getale van gemiddeld 25 per jaar per gemeente d.i., met een uitschakeling van een honderdtal gemeenten, negenhonderdmaal 25, het geen wil zeggen 22.500 woningen per jaar zeer goed uitvoerbaar. Maar er zijn nu enmaal schoonheidscommis sies, er is nu eenmaal de bekende serie van vergunningen, men moet rekening houden met het stroef werkende ambte lijke apparaat, waar men maanden op heldere plannen studeert: De gemeen telijke ambtenarij is moeilijk te door kruisen. Maar als men de kans kreeg Dan zou er recht, door middel van de ruime bouw van de houtrijke woning, een belangrijke büdrage tot stand ko men ter leniging van de ernstige wo ningnood. GERARD GROOT Is het u ook opgevallen dat «gisteren, tegelijk met het losbreken van de lente, iedereen zo dromerig liep te glimlachen? Nu, mij wel. Ik heb nog nooit zulk een collectieve uitbarsting van vriendelijkheid meege maakt. Nimmer heb ik ge constateerd dat het mens dom zo prompt reageerde op de aan wijzingen van De Bilt. Het begon 's morgens al, toen ik mijn dagelijkse pakje sigaretten ging kopen. De win kelier, die het mij de hele winter door met een nors gezicht had toegescho ven, gaf ineens een blijk van levens lust in de vorm van een verbeten- jolig: „Een wintertje-wèl, niet?" Ik schrok er van. Op de tram was er ook al iets mis. Ik trapte een mede passagier op de tenen en de man knikte mij met een blik van innige voldoening toe. En de hele dag niets dan minzame, tot elke daad van hulpvaardigheid be reide mensen. Eerst vertrouwde ik het niet en dacht ik dat het aan mij lag. Maar toen iedereen maar blééf handen schudden en schouder-kloppen móest ik wel. Ik smolt weg in de overal om zich heen grijpende ver broedering. En ik moet toegeven dat ik met een glimlach van teder begrij pen een artikel van de heer Romme las. En het blééf zo, de hele dag. Toen ik de krant opensloeg zag ik, dat de heer Malenkov in Londen gekust werd door Engelse meisjes; en dat zijn makker, de heer Iwan Serov, zich in vrolijke verbazing had afge vraagd of hij nu werkelijk op Iwan de Verschrikkelijke leek en dat nie mand op die duidelijke vraag ant woord had gegeven. „Nu moeten ze het niet te bont maken", dacht ik. Want de spanning was bijkans niet meer te dragen. Zoveel onschuldige vrolijkheid ineens kan een mens nau welijks meer verdragen. Nou ja, morgen regent het wel weer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7