LOGEMENTSGASTEN: de meest veriatenen aller thuislozen Hun leven uiteengescheuin rafels TWEE „GESTROOMLIJNDE DIVISIES IN NIEUWE LEGERORGANISATIE Meubels opknappen?... Praehtbiits Voorjaarszon voor mens en plant Ook de potplanten doen mee met de binnenhuismode AKKERTJES Beroep op gezond verstand Saluutschoten uit museumstuk Het zijn de volmaakt illusielozen die terecht komen in de volkslogementen GEEF DE GEEN KANS! '1 ZATERDAG 24 MAART 1956 PAGINA 9 „Ned. Oppositie Unie" MJNIiSTEiR SiTAF ANTWOORDT EERSTE KAMER Divisie-sterkte Steeds groter opbrengst openbare collectes Pater Miaximiinus AJbada Jelgersma 50 jaar priester Het Huis ten Bosch „Karei Doorman" De heer P. J. Gaillard, voorzitter van de stichting de Ned. Conservatieve Par tij, deelt ons mede, dat de kandidaten, die zijn aangezocht voor de verkiezin gen, kandidaat zullen worden gesteld door een bundeling, genaamd „Ned. Op positie Unie", die dezer dagen is opge richt. Zij zijn afkomstig uit kringen van de voormalige KNP, de WD, het jong conservatief verbond, de Ned. Midden standspartij, het voormalig KNIL en groepen In disc-ie Nederlanders, Recht en Vrijheid enz. De sroenerinffen mlf zul len hun zelfstandigheid behouden. (Van onze speciale verslaggever) Een bepaalde categorie „thuislozen" belijdt zijn thuisloosheid op een ietwat naar het „huiselijke" zwemende manier. Zij houden zich op in een „loge ment", in een volkslogement zo men wil. Zij hebben, naar het uiterlijk al thans, nog enige maatschappelijke onafhankelijkheid behouden; zij kunnen zich op hun zeer gebrekkige manier zelf „redden". Alhoewel zulks in feite alleen maar schijn is; en bepaald geen schone schijn. Het verschijnsel van de „vagan ten" in volkslogementen doet zich overigens alleen maar voor in Amsterdam en Den Haag. In Rotterdam zijn de etablissementen van deze aard vrijwel allemaal weggebombardeerd en Utrecht schijnt toch niet grootsteeds genoeg te zijn, dat het aantrekkelijk is voor de houders van volkslogementen. Wat is precies een volkslogement? Niemand weet daar een nauwkeurig antwoord op te geven. Men kan hoogstens zeggen dat men een inrichting zo kan noemen als zij als zodanig bij de politie staat ingeschreven. Maar het is een feit dat sommige als „hotel" be kend staande etablissementen naar hun karakter zeker als „logement" zouden kunnen worden aangeduid. Dat logements-karakter, zo mag wel worden gecon stateerd, wordt dan bepaald door de aard van de bewoners en door de eigen, nau welijks omschrijfbare sfeer, die in zulk een inrichting heerst. En dat is, zoals U wel begrijpen zult, veelal een nogal troebele sfeer. Amsterdam telt veruit de meeste van deze volkslogementen: ongeveer hon derd,. met om en de nabij 2500 geregel de gasten. In Den Haag zijn het er niet veel meer dan tien. Daarbij zijn uiter aard niet meegerekend tehuizen voor onbehuisden, tehuizen van het Leger des Heils en Gemeentelijke verzorgings tehuizen. De gast van een volksloge ment, die daar terécht komt, heeft zelf de indruk, dat hij is afgezakt. Er zijn natuurlijk, wat de outillage betreft, verschillen tussen de logementen on derling. Zij variëren van inrichtingen met vrij zindelijke één-persoons kamer tjes tot verblijven met zeer onfrisse hokken, waar tien of meer mannen on der één bedekking slapen. In Amster dam heeft men ze ingedeeld in drie ca tegorieën. Tot de eerste behoren" de of ficieel door de politie goedgekeurde, de tweede wordt gevormd door de nog wel toelaatbare en de derde categorie be staat uit een nauwelijks meer te om schrijven bezinksel. Welk soort mensen komt terecht in een volkslogement? Welnu, het gaat daarbij meestal om zwervers die min of meer tot rust zijn gekomen en die tijdelijk of voor goed een vast pied a terre zoeken; ofwel om hen, die maat schappelijk totaal aan lager wal zijn geraakt en in geen enkel normaal mi lieu meer passen. De zwervers, die „vastigheid" zoeken, hebben eigenlijk maar drie mogelijkheden. Zij begaan onder de ogen van een agent een of andere wetsovertreding en laten zich naar een Rijkswerkinrichting sturen, zij gaan naar een of andere inrichting voor onbehuisden of zij komen dus in het volkslogement terecht. De laatste mo gelijkheid is de meest populaire, want zij garandeert zoals wij reeds aan duidden nog een zekere mate van onafhankelijkheid en zij houdt bijvoor- maakt arbeidsongeschikt zijn geworden vervielen van kwaad tot erger. Bij an deren is het zo, dat het door verwaar loosde opvoeding, of door enigerlei on volwaardigheid of door een combinatie van beide tot een catastrofe is geko men. Zij zijn vervallen tot datgene, wat men a-socialiteit noemt. In feite is hun leven uiteengescheurd tot rafels. Zij hebben niets meer te verliezen en wei nig meer te winnen. Het zjjn de vol maakt illusielozen, die terecht komen in een logement. Waar leven zij van, of, exacter ge zegd, waar bestaan zij van? De mees ten van hen vallen onder sociale zorg; met dien verstande dat die instantie hun logementsgeld betaalt; zij krij gen van genoemde dienst nooit of te nimmer contant geld in handen. En in Amsterdam is het dan ook nog zo geregeld, dat zij alleen ondersteuning ontvangen als zij verblijven in een goedgekeurd logement. In het andere geval krijgen zij in het geheel niets. En een klein gedeelte van deze thuis lozen vallen onder werklozenzorg. Natuurlijk zorgen zij zelf voor een „bijverdienste". Meestal bestaat zij uit een al of niet verkapt bedelen. Zij ver kopen potloden of schoenveters, zij bie- (Van onze Haagse redactie) Er kan geen aanleiding zjjn voor de gevoelens van teleurstelling of mindere voldoening over de tot op heden in de NAVO bereikte samenwerking, wanneer wordt beseft, dat de ontwikkeling een moeizaam en kwetsbaar groeiproces is. waarin iedere groeifase consequenties heeft. Landen met een totalitaire struc tuur kunnen nu eenmaal eenvoudiger tot een sterk geïntegreerde en uniform ge organiseerde strijdmacht komen dan de democratische landen. De tweede We reldoorlog heeft echter bewezen, dat ook de democratische landen in vrij willige samenwerking tot indrukwekken de prestaties kunnen komen. Met deze gedachte bestrijdt minis- ster Staf in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer de op vatting van tal van leden, dat wat de NAVO tot nu toe heeft laten zien, alles bij elkaar wel enigszins teleurstel lend is geweest. Over de oorlogskansen valt, aldus de bewindsman, niets te zeggen. De kans op het uitbreken van een alge mene wereldoorlog schijnt vermin derd, maar wel bestaat de mogelijk heid van een militair optreden op be perkte schaal, dat echter al heel ge makkelijk tot een volledige atoom oorlog kan uitgroeien. Utrecht schijnt niet grootscheeps genoeg te zijn, dat het aantrekkelijk is voor de houders van volkslogementen. Maar de zwervers kunnen er terecht in het Labre-huis, waar hun een goede maaltijd en een fris bed wacht. Er zijn volkslogementen in verschillende categorieën. Dit is er een van de eerste; van de officieel goedgekeurde dus. beeld ook geen direkte verplichting tot werken in. I De maatschappelijk mislukten onder de logementsklanten zijn voor een deel van huis uit vaklieden. Men vindt on der hen gewezen typografen, kleerma kers, kappers, enkele slagers, en zelfs in geringere mate uiteraard, aan lager wal geraakte intellectuelen. Bij hen is meestal zeer duidelijk aan te wijzen welke de oorzaak was van hun breuk met de maatschappij. Werkloosheid in de crisisjaren is er één van bijvoor beeld. Mensen die in die periode vol- Blijkens het verslag over de verrich tingen in de jaren 1952 tot 1954 van het Centraal Archief en Inlichtingen inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Ne derland vertonen de bruto opbrengsten der openbare inzamelingen in het alge meen een stijgende lijn. Dit is voorna-^ melijk te danken aan de steun die door de radio aan deze inzamelingen wordt gegeven. Ook de pers laat zich in dit verband niet onbetuigd. Het Centraal Archief waarschuwt in dit verslag te gen ongewenste inzamelingspraktijken en misbruik van het goede vertrouwen van het publiek. Zondag is het vijftig jaar geleden dat de huidige rector van het St.-Bonifa- tiushospitaal te Leeuwarden, pater Maximinus Albada Jelgersma O.F.M. de H. Priesterwijding ontving. Pater Alba da Jelgersma heeft o.a. bekendheid ge kregen als missieprediker en vlootaal- moezenier. den op pamfletjes gedrukte liedjes te koop aan. Of zij exploiteren zonder meer een of ander lichaamsgebrek. Laatstgenoemden worden in hun krin gen zelfs min of meer als uitverkoren beschouwd, want hun „bezigheden" schijnen tot de meest lucratieve te beho ren. Het is alles een toonbeeld van de meest trieste ellende. Het is overigens merkwaardig dat zij, die althans nog een schijn van onafhan kelijkheid., trachten te bewaren door in te trekken in een logement, tot de meest verlaten en vervallen mensen kinderen behoren. Zij zijn veel meer „af geschreven" dan de echte zwervers. Hun verworpenheid is duidelijk en on herroepelijk. Zij hebben géén maat schappelijke en nauwelijks levenskan sen meer. Met hen valt, zoals men het uitdrukt, niets meer te doen. Toch probéért men wat voor hen te doen. Hulp voor Onbehuisden en Leger des Heils bijvoorbeeld. En sinds kort bemoeit zich in Amsterdam het „Ma- ria-legioen" met hen. Het streeft er naar één groot tehuis voor logements- gasten in te richten. Naar het voor beeld van de zusterorganisatie in Ier land, die te Dublin zogenaamde „Hos tels" voor deze mensen heeft gevormd. Maar dat is voor wat Amsterdam be treft nog een vrij ver verwijderd ide aal. Men tracht hen nu in te schake len in een zekere geestelijke verzorging, want in Amsterdam is ongeveer de helft van de logementsgasten van huis uit katholiek. Men bezorgt hun ook eni ge vorm van ontspanning. Maar men verwacht geen resultaten; geen waar neembare resultaten althans. Er is niets te doen aan deze mensen. Geen thuis lozen zijn zó zeer beroofd van elk thuis, dan zij die naar een surrogaat er voor zoeken in een logement. H. Hn. Naar wij vernemen is de restauratie van het Koninklijk paleis „Huis ten Bosch" te 's-Gravenhage, een geschenk van het Nederlandse volk ter gelegen heid van de inhuldiging van Koningin Juliana, thans een flink eind gevor derd. Het is niet uitgesloten, dat een gedeelte van het paleis reeds gereed zal zijn in juni a.s. Ir dat geval zou het in de bedoeling liggen, de groot hertogin van Luxemburg en prins Fe lix, die in die maand een staatsiebe- zoek aan Nederland brengen, ook daar te ontvangen. Engeland De Theron is gisteren op de Theems begroet met oorverdo vend gegil en gefluit van tientallen schepen. Aan boord van het Zuidpool- expeditieschip bevonden zich Sir Ed mund Hillary en dr. Vivian Fuchs, de leiders van de Britse Zuidpoolexpeditie. Over de toekomstige organisatie der strijdkrachten in verband met de atoom- oorlogvoering, deelt de bewindsman mede, dat de in verschillende landen gehouden proeven nog niet tot geheel be vredigende resultaten hebben geleid. De verwachting, dat SHAPE in begin 1956 aanbevelingen zou kunnen doen over een nieuwe organisatie, is dan ook geen werkelijkheid geworden. In Nederland wordt thans bestudeerd, hoe wij aan de wens van SHAPE kunnen voldoen door te komen tot twee parate divisies. Om dat het aantal manschappen, dat wij tegelijk onder de wapenen kunnen heb ben, vast staat, wordt gedacht aan „ge stroomlijnde divisies". Het zou namelijk onverantwoord zijn, de huidige divisie-organisatie te hand haven, door deze voor slechts 75 pet. te bemannen. Immers juist bij het be gin van een oorlog vallen de meeste verliezen en daardoor zou de divisie, die al onder de sterkte begonnen was, haar waarde vrijwel geheel verliezen. In het voorlopige schema wordt dan ook gedacht aan een legerkorps van twee divisies a 13000 man en een mobi lisabel korps van drie divisies. Over de opbouw van onze zeemacht zegt de minister, dat speciaal voor het onderzeebootwapen een weloverwogen financieel beleid moet worden gevoerd. Voor Nederland moet voorshands tot richtlijn gelden, dat wij slechts zoveel onderzeeboten beschikbaar moeten heb ben als nodig is om de ervaring te be houden en onze NAVO taken te vervul len. Verdere uitbouw is niet gewenst, ge- Advertentie 111111111111111111111111 iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiin* De eerste voorjaarszon doet de planten net zo veel goed als de mensen. We zijn allemaal een beetje verkreukeld na die win ter, waarin wilde zwijnen zuurtjes aten uit nood. Sommige vensterbank- planten is het nog aan te zien, dat ze in hun rug, die naar het raam stond, flink geleden hebben. Er moet ook aan hen iets goedgemaakt wor den nu het voorjaar is begonnen. We kopen voor onszelf een nieuw licht hoedje, de kinderen krijgen een tol, het huis wordt schoongemaakt, de tuin, als die er is, omgespit, de ka merplanten moeten ook wat hebben. Misschien nieuwe aarde, wellicht een schoongeboende pot, een lekkere dou che met de gieter boven op het blad, een hapje pokon en wellicht is er wat te stekken. De plantenexpert A. J. Herwig vertelt er u alles over in de nieu we uitgave „Ik kan planten en bloemen in huis verzorgen" een aantrekkelijk boek, met veel il lustraties, waaruit van alles te le ren valt over de goede omgang met de potplanten binnen. De schrijver maakt vooral duidelijk, dat kamerplanten geen onbezielde dingen zijn, die, waar ook neerge zet en hoe ook behandeld, maar lus tig doorgroeien. Hij probeert zijn lezers ervan te doordringen, dat men een plant moet begrijpen, iets weten van zijn komaf, zijn indivl duele behoefte aan vocht en licht, de consequenties van de gevangen schap in een kleine pot, om er goede vrienden mee te zijn en ple zier te hebben van dat stukje na tuur binnenshuis. Ruim tweehon derd kamerplanten worden in het boek behandeld, men leert er nieu we in kennen, nieuwe mogelijkhe den proberen, de blik wordt weer eens verruimd, ook wat betreft alle vreugde, die men in huis kan bren gen met snijbloemen, immortellen, siertakken, een liefhebberij, die mee evolueert met de binnenhuis-mode. Er zijn tegenwoordig echter zo veel binnenplanten en, als alle le vende dingen, reageren planten in verschillende omstandigheden zo verschillend, dat de stof nooit uit puttend te behandelen is. Wij had den gehoopt in dit boek bijvoor beeld te vinden, waarom het dood gewone plantje „Kindje op moeders schoot", Tolmitea, zulke malle ku ren kan hebben. Uit een stekje kweek je zonder moeite enige gave, snelgroeiende en goed gedijende planten, waarvan er zelfs tot bloei komen met langgerekte bloemstelen en dan ineens is het, pardoes, uit. Dan hebben ze geen zin meer, dan kwijnen ze zienderogen weg of ze behekst zijn. Wij hebben Voor die nukkigheid geen aanwijzing gevon den in dit handboek, evenmin als voor de moeilijke „christusdoorn", de euphorbia milii, die het ook in eenzelfde huis voor hetzelfde raam een tijd lang wèl doet en dan in eens zjjn fleur verliest en, hoe ook vertroeteld, geen nieuwe blaadjes Grootmoeder hield van een fuchsia. meer wil maken aan de kale, ste kelige stelen. Maar zoiets overkomt een deskundige natuurlijk niet en dit boek is geschreven van de des kundige uit, wat bijvoorbeeld sterk naar voren komt bij de behande ling van zieke planten. Al die moeilijke dingen, waar je een plant met luis mee moet bespuiten! Daar kom je als leek immers nooit toe. Toen wij een paar weken geleden ontdekten, dat de krokusjes binnen, waarvan de paarse knoppen al door het groen heenschemerden, aange vallen waren door een heir van luisjes, die hen hevig hinderden, hebben wij een fijn penseeltje ge nomen uit de kinderverfdoos, daar mee langs de zeep gewreven en het beluisde groen er lekker mee vol- gesmeerd. Het was afdoende. En niet zo ingewikkeld. Een doodge woon, maar blijkbaar probaat huis middeltje. De planten, waar je in huis het meest van gaat houden, zijn toch eigenlijk vooral de planten, die je zelf helemaal hebt opgekweekt, soms uit een krummelig stekje. Je ziet bij je buurvrouw een rij fles jes met wortelende stekjes van een citroengeranium. „Geef mij er een" vraag je en een paar jaar later zit je met een boom van een gera nium, ieder fluwelig blaadje een bron van verrukkelijke parfum, waar geen Chanel tegenop kan, maar het snoeimes moet er in, want hij gaat te hard. En met de stekken maak je anderen weer ge lukkig. Zo circuleert ook de balse- mine met de rode bloemetjes, van stek tot plant en van plant tot stek, het „vlijtig liesje", dat die vlijt blijkbaar over al ontwikkelt. Wij hebben er hoog in Noorwegen in een berghut eens een prachtig zien bloei en in een afgedankt blik. En zo gaat ook de phalangium rond onder de plantenliefhebbers, het witgestreepte „sierlijke riet", waaruit luchtwor tels komen met talrijke babyplan tjes, die tot grote sprietige rozetten uitgroeien, die men kan afsnijden en weer zelfstandig maken. Met de strakke, lancetvormige bla deren past deze fontein van licht groen blad ook wel in het moderne -'nterieur, al is het geen bepaalde mo- deplant. Modeplan- ten zijn al die snelle klimmers uit Denemarken, de cissus-soorten, die, al of niet in het licht, tegen de wand opklauteren en in korte tijd zeer populair zijn geworden. Kijk 's avonds maar eens binnen in al de kamers met de grote ramen in de nieuwe woon blokken, de ran ken met de fijn getekende blaadjes vormen huis aan huis een grillige wandversiering. De moderne plan ten zijn niet veeleisend in hun ver zorging, net zo min als de rotan- stoelen en de strakgelijnde blanke bergmeubels. Alle klimopjes horen daartoe en ook de onbewogen san- sevieria met de statige spitse bla deren als dreigende puntige zwaar den. Wel decoratief, maar zo tem peramentloos. Die makkelijke, strak gelijnde planten horen bij de moderne huis inrichting en de klerenmode van nu. Vroeger hadden we fuchsia's en dubbele roosjes en camelia's en palmen. Die pasten bij de roman tiek en de beslotenheid, bij de mollige stoelen en de ruches en de gecompliceerde kleren. De potplan ten, die we nu tot huisgenoten kie zen, zijn pretentieloos en strak. Dat is van de tijd. A. Bgl. zien de welhaast revolutionaire ontwik keling, waarin de duikbootconstructie zich thans bevindt. Het vliegkampschip „Karei Doorman" zal in de tweede helft van 1957 gereed komen na een verbouwing, die 17 mil joen heeft gekost. Het schip zal dan gebruikt kunnen worden door straal jagers en geheel op zijn taak zijn be rekend. De Commandant Maritieme mid delen blijkt Nederlands meest popu laire kindervriend op dezelfde hoogte te schatten als een commandeur der Koninklijke Marine! Deze conclusie trekt minister Staf uit het aantal sa luutschoten (11) dat bij gelegenheid van de ontvangst van St.-Nicolaas te Amsterdam is afgevuurd. De schoten waren echter niet afkom stig van een schip der Kon. Marine maar uit een 3,7 cm vuurmond, die in een roeisloep was opgesteld. Het ka non is nog een museumstuk uit de Atjeh-oorlogen. Pakistan Doordat een menigte op een brug in Rawalpindi in paniek raak te, zijn 31 personen om het leven ge komen. Vijftig mensen werden gewond. Het ongeluk gebeurde gisteravond tij dens de viering van de „Dag van de Republiek". Advertentie GRIEP Voelt U zich rillerig, koortsig, loom, dan kunt U er zeker van zijn, dat de griep U tot slacht offer gekozen heeft. Sla de aanval onmiddellijk af: vroeg onder de wol, een hete drank en één of twee „AKKERTJES" en morgen gaat U weer fit aan het werk. Zorg vooral nu, dat U "AKKERTJES" in huis hebt. Hoe sneller Uw tegen aanval, hoe zekerder Uw over winning op de ziektekiemen. Ik kan planten en bloemen in huis verzorgen. A. J. Herwig, Sijt- hoff's Uitg. Mij., Leiden. Planten met strakke lijnen in het moderne interieur. (Vervolg van pagina 1) oorts blijkt, dat we helemaal niet mogen schrijven dat er ook nog economisch zwakke bedrijven zijn en zelfstandigen met een inkomen geringer dan van menig arbeider. Dat is niet waar, want.En dan komt het verhaal van de kleine aannemer, die boven zijn stand leeft en toch ka rig is voor zijn werknemers. Of van de directeur van een onderneming wraar lage lonen gelden, „maar meneer rijdt zelf in een mooie auto rond." Het is op deze zaken vooral dat we met twee punten zouden willen ant woorden. Vooreerst is er verschil tus sen de bedrijfswinst en het ondeme- mersinkomen. Vanzelfsprekend bestaat er een verhouding tussen beide, maar men vergete toch niet dat ook in een economisch niet al te sterk" bedrijf de ondernemer, hij zij directeur of eige naar, aanspraak kan maken op een sa lariëring in overeenstemming met zijn opleiding, verantwoordelijkheid en be kwaamheid. Dat dit inkomen anders ligt dan bij een werknemer die in de uitvoerende orde zijn werk eveneens met toewijding doet, lijkt ons niet voor bestrijding vatbaar. Deze billijke sala riëring moet evenzeer uit de bedrijfs- uitkomsten worden betaald als het weekloon van de vakarbeiders en wel, in principe onafhankelijk van die bedrijfsuitkomsten. De nuttige bedrijfs resultaten moeten dus eerst met die lonen en salarissen worden belast en vervolgens met de bedragen, nodig voor het instandhouden, versterken en vernieuwen van het bedrijfskapitaal (gebouwen, machines enz.). Uit de be drijfsresultaten moeten de gelden ko men, nodig om nieuwe werkgelegen heid te scheppen. Nu maken vele van onze briefschrijvers de fout dat zij het totale bedrijfsresultaat vereenzelvigen met het ondernemersinkomen. Even nuchter doordenken zal de redeneer- fout doen ontdekken. Los hiervan staat de vraag, welke steeds actueler wordt, of nu wel de kapitaalverschaffer (aan deelhouder) de uitsluitende eigenaar van het nieuw geïnvesteerde kapitaal dient te zijn. Maar dat is een hoofdstuk op zich. Het zij voldoende, dat we vast stellen, dat óók een ondernemer recht heeft op een behoorlijk bestaan in over eenstemming met de kwaliteiten die van hem worden verwacht en dat dit in principe los moet worden ge zien van de situatie van de onderne ming. et tweede punt, verband houdend met het eerste, is een mentali teitskwestie. Alhoewel we weten het gevaar te lopen meerdere boze brie ven te ontvangen, moeten we het kind toch bij de naam noemen: er maakt zich van velen een materialistische mentaliteit meester, waarvan we de ergste gevolgen vrezen. „Kapitalisti sche geest" is niet per se eigen aan het hebben van bezit. Ook de arbeider, die aan niets anders meer weet te denken dan aan verdienen, is in zijn hart een kapitalist, over wie ieder weldenkend mens een veroordeling uitspreekt. Te gen het streven naar bezitsvorming, zoals door de K.V.P. voorgestaan, wordt van P.v.d.A.-zijde aangevoerd, dat wfj bezig zijn kapitalistjes" te kweken. Wjj wijzen dit bezwaar af, omdat het van die zijde komt. Maar aan de hand van de feiten kunnen we niet ontkennen, dat het gevaar bestaat. Wanneer wij ons dat goed bewust zijn, is ook de remedie aangegeven om het gesignaleerde ge vaar te voorkomen: Met het bezit dient een geestelijke groei gepaard te gaan, die de mens mentaal in staat stelt het gevaar van het bezit te kunnen opvan gen. Anders zou deze groei inderdaad tot een ramp kunnen lelden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 9