Tentoonstelling „Wij mensen'5 te Amsterdam geopend „Centraal Boekhuis" naar Vleuten Matthaeus Passion onder Eduard van Beinum M. Vermin, voorzitter Ned. Bioscoopbond, overleden Puistjes DDD FATH toont een bijzonder vrouwelijke collectie Moord betekent levenslang Ks;JStSTiSüSiis,f*hS 'VijeSrs WJ-' Vü- fftra &ssrvïï Fascinerende collectie foto \s uit de gehele wereld Tunis naar de stembus Huisvesting in hoofdstad heeft bezwaren Dramatiek in de gezongen toon Ruime aandacht ook voor culturele facetten van bioscoopbedrijf Ook geschikt voor de gewone Nederlandse vrouw MAANDAG 26 MAART 1956 PAGINA Nederlands onderdeel naar NATO-parade Habid Boerguiha en partij' genoten gaan grondwet samenstellen N .RV.-schild ersprijs voor Hans Seur HEIDEBRAND IN M LDDE N-L IMiRURG Grote schade bij explosie in fabriek te Hengelo k mmmm WSmm Nieuwe begrafeniswet Ruimer interpretatie van ongevallenwetten Vice ■presidenten rechtbanken KLANKBEELD OVER „ONS ONDIERWIJS" Herzieming CA.O. in de metaalindustrie door EWOUT JfSteJ-JS 1 'Zr-folZSAW DeUeMe,,,^ De tentoonstelling „Wij mensen", die onder de titel „The family of man" samengesteld is ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Museum of Modern Art te New York, is gistermiddag in de nieuwe vleugel van het Amsterdams Stedelijk Museum geopend door de minister van Buitenlandse Zaken, ffir. J. M. A. H. Luns. Deze tentoon stelling, die 503 foto's omvat, ge maakt door fotografen uit 68 landen, is gewijd aan de verrichtingen van de mens over geheel de wereld en als zodanig geeft zij een beeld van de eenheid van het menselijk ge slacht. Men ziet geliefden, die elkaar omhelzen bij de Eskimo's en in Hyde Park, een lachende bruid in Frank rijk, een eeuwenoud huwelijksfeest in Indie, de eerste stap van kinde ren in Duitsland, in Japan en Zuid- Afrika. Foto's van een gezin uit de oerwouden van Afrika, en van een stel immigranten in Amerika. Men sen, die muziek maken, dansen en 'n feest beleven in Berlijn. Parijs, Borneo en in New Mexico, Mahatma Ghandi opgebaard en omringd door bidden de vrouwen, de Engelse koninklijke familie bij de begrafenis van Koning George. Destijds, toen de tentoon stelling te Parijs te zien was, heb ben wij reeds een uitvoerige be schouwing gegeven over het exclu sieve en fascinerende karakter van deze expositie, die door EdwaTd Steichen is samengesteld uit ruim twee miljoen foto's. De heer Stei chen, hoofd van de afdeling fotogra fie van het museum te New York, heeft hiertoe heel de wereld afge reisd en overal heeft hij de beste fotografen persoonlijk bezocht en hun werk bekeken. In zijn openingswoord zei minister Luns, dat hij gelukkig was een exposi tie te kunnen openen, die het besef van de menselijke eenheid zo suggestief uitbeeldt .n een tijd, waarin interna tionale betrekkingen zulke gevaarlijke acute spanningen vertonen. „Speciaal de gebeurtenissen in de laatste maan den geven een Nederlandse minister var: Buitenlandse Zaken wejnig aan leiding tot een meer optimistische visie of tot een vergroot vertrouwen in rechtvaardigheid en internationale moraalZo zei hij en hij voegde er nog veelbetekenend aan toe: „ik hoef hier verder niet op in te gaan". Van deze tentoonstelling zijn op het ogenblik reeds vijftien copieën rond reizend in de wereld. In Japan is de belangstelling er voor zelfs zo groot, dat men een collectie verworven heeft, die permanent in Tokio te zien is. De foto's zjjn soms op zeer grote forma ten van verscheidene strekkende me ters afgedrukt. Wij hadden de indruk, dat de inrichting in Parijs klemmender geschied was. Er was meer gebruik gemaakt van licht en donker, waar door met groter effect gewerkt werd. Zeven Nederlanders zijn destijds door de heer Steichen uitverkozen deel te nemen met hun werk en hun foto's zijn uiteraard ook hier te zien. De overbrenging van de tentoonstelling kwam tot stand in samenwerking van het Stedelijk Museum, The United States Information Service en het Am sterdams dagblad „Het Parool". Aan de intergeallieerde parade, die op 4 april a.s. ter gelegenheid van het zevenjarig bestaan van de NATO en het vijfjarig bestaan van SHAPE in Düssel- dorf gehouden zal worden, neemt de Koninklijke Landmacht deel met een detachement van het 422 Bataljon In fanterie Johan Willem Friso uit Zuid- Laren. Vertegenwoordigende pelotons van dit bataljon wonnen in 1954 de-eer ste prijs in de landelijke exercitiewed- strijden, in 1955 de tweede en dit jaar tisch gekozen, toen in Tunis voor het wederom de eerste prijs. 422 B.I. Johan eerst algemene verkiezingen werden Willem Friso is een paraat bataljon en de overgrote meerderheid bestaat uit gehouden voor een wetgevende verga- Groningers, Friezen en Drentenaren. Op dering, die het land een grondwet moet donderdag 29 maart houdt dit detache- geven. Tot dusver werd het land gere- ment in Groningen een generale repe- 70„dpr constitutie De weteeven- titie. Op de Ossemarkt wordt een in- geLrtl zonaer constitutie, ue we.sc.en spectie gehouden door de commandant macht berustte geheel bij de Bey van Habid Boerguiba en achtentwintig an dere leiders van de gematigde nieuwe- groudwetspartij zijn gisteren automa- van de Vierde Divisie de gen.-maj. P. Gips, waarna een mars door de stad Groningen volgt. Bij honderden tegelijk hebben de Ne derlandse kunstenaars gereageerd op de prijsvraag, die door de Ned. reisvereni- ging ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan was uitgeschreven. Uit het gehe le land kwamen de inzendingen binnen: in totaal 448 werken. Voorzitter van de jury was mr. L. J. F. Wijsenbeek, direc teur van het Gemeentemuseum in Den Haag. Verder hadden zitting in de jury de kunstschilders M. Kolthoff en prof. J. Wiegers, de directeur van de NRV, de heer J. Panman en de heer K. E. Schuurman, die als secretaris fungeerde. Er was bij het uitschrijven gevraagd om een reisschets in te zenden. De jury ging zich daarom allereerst beraden over het begrip reisschets. Men was algemeen van oordeel dat het schetsmatige karak ter bewaard moest zijn gebleven, terwijl het werk tevens de indruk moest ves tigen op reis te zijn vervaardigd. De na druk, aldus de jury, zou moeten vallen op de direct verwerkte impressie. Na de eerste schifting bleven er 192 werken over. Bij een tweede keuze vielen er nog eens 40 werken af. Uiteindelijk, na een derde algemeen oordeel, bleven 83 inzendingen over. Besloten werd deze inzendingen te exposeren. De beschik bare ruimte in het Haagse gemeente museum liet dat juist toe. Met meerderheid van stemmen werd de penseeltekening „Landschap in Wa les" van de Amsterdammer Hans Seur uitverkoren als het beste werk. De te kening „Monestier de Clermont" van Th. Swagemakers, eveneens uit Amster dam, en de gouache „Het prado bij Ma drid" van de Hagenaar J. van Heel wer den gelijkelijk gewaardeerd. Aan beide kunstenaars werden tweede prijzen toe gekend. In haar conclusie uitte de jury haar erkentelijkheid tegens de inzenders die werk van zeer goed gehalte hadden afgestaan. Zij achtte de kwaliteit van de reisschetsen verheugend. Zaterdagmorgen werd door de vice- voorzitter van de jubilerende vereni ging, dr. J. G. Ramaker in de aula van het Haagse gemeentemuseum de ten toonstelling van de 83 reisschetsen ge opend. De heer Ramaker maakte tevens de uitslag van de prijsvraag bekend. Het bekroonde werk van Hans Seur zal door de NRV voor duizend gulden worden aangekocht. De beide tweede-prijswin naars verdienden met hun inzending ieder een reis van 250 gulden. De ten toonstelling zal duren tot 30 april. Zondagmiddag is brand uitgebroken in het natuurreservaat rond de Elfen meertjes nabij de nieuwe staatsmijn Beatrix aan de rijksweg bij Herken bosch. Rond 125 hectare heide, vlieg dennen en struikgewas gingen verloren. De brand sloeg ook over naar Duits ge bied, waar 25 hectare heidestruiken en ook enige hectares jong opgaand bos door het vuur werden vernield. Uit Duitsland rukte uitgebreide hulp aan. Ongeveer tien brandweren uit de naburige grensdorpen kwamen om de brandweer van Herkenbosch te assiste ren. Van het geallieerde vliegveld Elmpt kwam bovendien een compagnie militairen. Ook uit het garnizoen te Roermond werd een aantal manschap pen aangevoerd om het blussingswerk ter hand te nemen. Door het exploderen van een boiler van 300 liter is in de cantine van de fabriek der Hollandse Signaalappara ten te Hengelo een grote ravage ont staan. Een zijmuur en een stuk van het dak werden weggerukt. Ook aan het interieur werd grote schade aange richt. ■tf/y/'y-'ys;, y, iy WêMMx. l Tunis, Sidi Mohammed Lamine. Er waren geen tegen-kandidaten. Van de ongeveer 750.000 Tunesiërs die stem recht hebben is 70 tot 80 procent opge komen. Het ernstig ruimtegebrek en de zeer moeilijke verkeerssituatie aan de He rengracht zijn oorzaak, dat de twee in stellingen van de Vereeniging ter Be vordering van de Belangen des Boek handels, het Centraal Boekhuis en het Bestelhuis van de Boekhandel, niet in het „Boekhuis" gevestigd kunnen blij ven en naar alle waarschijnlijkheid naar Vleuten zullen verhuizen", zo deelt „de Vereeniging mede. Het spreekt vanzelf, 'dat de gedach ten eerst zijn gegaan in de richting van het verplaatsen van deze instellin gen binnen de gemeente Amsterdam. Een bestaand gebouw, dat zich hiertoe De heer Steichen, directeur van de fotografische afdeling van het Museum of Modem Art te New York, die heel de wereld afreisde om foto's te verzamelen voor de tentoonstelling „Wij mensen". Hij bepaalde zijn keuze tenslotte uit 2 miljoen opnamen. Zaterdagnacht is na een langdurige ziekte, maar toch nog vrij onverwachts, op 58-jarige leeftijd te Amstelveen over leden de heer Matthieu Vermin, in le ven voorzitter van de Nederlandse Bio scoopbond. De heer Vermin is sedert eind 1945 voorzitter van de Nederlandse Bioscoop bond geweest, nadat hij nog in de al gemene vergadering te Arnhem op 27 en 28 juni 1955, voor de vierde maal in successie als enige kandidaat in de ze leidende functie was gekozen. Se dert 1933 maakte hij reeds deel uit van het hoofdbestuur van de Nederland se Bioscoopbond. Een half jaar geleden had de heer Vermin op aandrang der vergadering deze functie nog aanvaard, op voorwaarde dat met het oog op zijn ziekte op de jaarlijkse ledenvergadering vandaag te Amsterdam, een ander zou worden benoemd tot voorzitter In de tien jaar dat hij het voorzit terschap van de bond heeft bekleed heeft hjj'zijn taak met grote bekwaam heid en toewijding vervult. In het pas verschenen jaarverslag 1955 van de bond heeft de heer J. G. J. Bosman, directeur van de bond, een artikel ge wijd aan de heer Vermin, met het oog op het afscheid dat de heer Vermin op de algemene ledenvergadering zou ne men. In dit afscheidsartikel dat nu een ..in memoriam" is geworden, vestigt de heer Bosman er o.m. de aandacht op. dat in geen periode der bondsgeschie- denis zoveel belangrijke besluiten moes ten genomen, als in het afgelopen de cennium. In de laatste tien jaren na de oorlog voltrok het aanpassingsproces van de bond aan het naoorlogse bestel. Er wer den veel contacten onderhouden en nieu we gelegd met allerlei instanties bui ten het bedrijf en de Nederlandse Bio scoopbond U-ad actief op tegen bemoei enissen in fiscaal en maatschappelijk opzicht en tegen de invloeden van bui tenlandse kartels. Het was de grote verdienste van de heer Vermin, dat hij ook een rhime en brede aandacht schonk aan culturele en sociale facetten van het bioscoopbedrijf, aan de bevorde ring van de filmbelangstelling, aan de technische ontwikkeling van het be drijf en aan het internationaal overleg met het bioscoopwezen. Maar ook de vele werkzaamheden verbonden aan de interne organisatie van de bond hadden ook zijn volle belangstelling. Hij hield daarbij steeds de grote lij nen van het beleid in het oog, hij werk te ertoe mede een volledig begrip voor de maatschappelijke betekenis van het bioscoopbedrijf ingang te doen vinden. De heer Vermin vervulde als ge volg van en naast zijn voorzitterschap In de bond o.a. ook bestuurstaken in de stichting ,,BIO-vakantieoord" en het fonds van bijzondere noden voor hen die in het filmbedrijf werkzaam zijn en hij vertegenwoordigde in binnen- en buitenland de Nederlandse Bioscoop bond. Vorig jaar was hij te Parijs nog afgevaardigde voor de Internationale unie van bioscoopexploitanten en in ok tober woonde hij ook namens de Ne derlandse Bioscoopbond het congres van deze zelfde unie te Rome bij. Ook voor de internationale filmweek te Arnhem van het vorig jaar berustte hoofdza kelijk de leiding bij de heer Vermin. Zijn leiding kenmerkte zich door ge zag en aanzien door zijn kennis van zaken, onkreukbaarheid en zijn zake lijke inzichten, gecombineerd met eru ditie en goede smaak. Daarmede ook heeft zijn leiding ertoe bijgedragen, de naam van de Nederlandse Bio scoopbond als bedrijfsorganisatie hoog te houden. De heer Vermin telde vele vrienden, die hem oprecht hoogachten, ook om zijn persoonlijke eigenschappen, vriende lijke hulpvaardigheid en menselijk be grip. Hij was te Maastricht mede-direc teur van de naamloze vennootschap Mabi, welke verscheidene bioscopen te Maastricht, Heer, Meerssen en elders exploiteert. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau en verwierf het kruis van ver dienste van het Nederlandsche Roode Kruis. De begrafenis geschiedt woensdag a.s. Om tien uur wordt in de O. L. Vrouwe- kerk te Maastricht de plechtige uit vaartdienst gehouden. Men is het in de kringen van het filmbedrijf en de filmjournalistiek wel over eens dat de heer Vermin door zijn algemene ontwikkeling, die zich o.a. uitte in zijn belangstelling voor de letteren, en zijn vermogen om boven de partijen het algemeen belang van het filmbedrijf en de filmcultuur te beoordelen, een bijzondere bijdrage heeft geleverd m de gang van zaken der laatste tien jaren. Terwijl hij op kwam voor de rechten van de enkeling, heeft hij altijd de waardigheid van het bedrijf in het oog gehouden. Die waardigheid is voor hem nooit een leeg woord geweest. Hij wist wat men daar onder had te verstaan en gedroeg er zich naar in zijn persoonlijke bios- copische ondernemingen, hetgeen hem des te meer recht van spreken gaf. Wie als buitenstaander met hem te maken had, kon zonder moeite ontwa ren dat Mathieu Vermin met succes en op respectabel niveau van gedachten kon wisselen over de rechten, de plich ten, de mogelijkheden van de film. Dit wekte groot vertrouwen, zowel bij hen, wier economische belangen hij diende, als bij hen, die van de filmwereld meer verwachtten dan een lucratieve bedrij vigheid. Aan beide kanten werd zijn beleid gewaardeerd. Aan beide kanten zal men zijn heengaan betreuren. De aan hem toevertrouwde belangen heeft hij niet te kort gedaan; zijn religieuze overtuiging evenmin. Hij ruste in vre de. De Matthaeus Passion van deze Palmzondag in het Concertgebouw was uiteraard in grote trekken gelijk aan die van het vorige jaar, maar zij was toch in zekere opzichten verder geko men. Het gaat natuurlijk met meer om fundamentele zaken. De grote struc tuur van de uitvoering is vastgesteld. Het gaat nu nog slechts om een aantal details, die intussen zo belangrijk zijn, dat zij beslissend kunnen worden voor het welslagen. Een van die details leek mij ciitmaal de koorklank, die nog ver- dei- ean het oplichten is, een proces dat resulteerde in twee winstpunten: de hel dere en zuivere klank vooral der sopra nen en de toenemende doorzichtigheid van de totale koorklank. Daar zu altijd een van die grote problemen bij uitvoe ringen met een dergelijk massaal bezet koor. Een deel van het klankbeeld blijft een zekere ondoorzichtigheid be houden, omdat de densiteit nu eenmaal te groot is om daarin autonome poli- fone stemmen steeds te kunnen onder scheiden. Deze moeilijkheid als een bij een uitvoering van deze opzet vast gege ven aanvaard hebbend, moet men zich des te meer verheugen over het feit, dat in dit opzicht toch vooruitgang geboekt wordt. Er treden niet alleen stemdetails naar voren, die men nog niet zo helder had waargenomen, maar over het ge heel wordt de koorklank helderder en vloeiender, vermoedelijk doordat men zich meer concentreert op het zuivere zingen, op de klank zelf derhalve, en de van buiten af opgebrachte voordrachts effecten meer en meer terzijde kan laten. Dit is ook geheel in overeenstemming met het fundamentele streven van Eduard van Beinum, ten strevea wur hij ook zijn solisten in toenemende mate voor wint. Ernst Hiefliger schijnt in deze stijl nu wel het volstrekte mees terschap bereikt te hebben. Zón gehele Evangelistenverhaal is niets anders meer dan dramatiex strikt in de gezon gen toon, waarbij hij ook in de aan- doenlijkste passages metrum en ritme nauwkeurig in acht neemt. Dit is nu het ideaal van recitatief -zingenhet is eigenlijk niets anders dan bel canto in zijn grootste vorm. Ook Heinz-.Rehfuss heeft dit als Christus nu Vo'kc'men in zijn macht gekregen, en net resultaat is uitsluitend winst. De partij heeft c-en nog indrukwekkender visionaire hoog heid gekregen. En ook Erna Spooren- berg, die het vorig jaar van deze puur muzikale reproductie niet scheen te wil len weten, is thans bezig haar aan te ne men. Haar portamenti schaft zij af en zij doet eerlijk haar best niet te trekken, al viel zij daar in de aria ,,Blute nur" nog wel een tikje in terug. Maar ver geleken bij 't vorige jaar heeft zij grote vooruitgang in smaak en stijl geboekt. Zij gevoelde er zich kennelijk nog niet zozeer in thuis, dat zij zoveel spanning kon geven als nodig was, en haar zang methodiek is voorts niet sterk genoeg om haar onder alle omstandigheden de juiste klank en ook de zuivere toon te garanderen. Zoals het nu is, is zjj nog de mindere van het gezelschap, maar er is tenminste iets gaande, zodat men al weer met benieuwdheid naar het ver volg uitziet. De andere ariose solio- quelities bevestigden zichzelf gemakke lijk: de voortreffeffeljjk zingende Annie Hennes, de zeer hoog lirische Richard Lewis en Laurens Bogtman met David He) les telle voor de kleine parlyert: merkwaardig was, dat zowel Bogtman ais Lewis wel eens wankelden in hun lollen. Dit moet wijzen op een gebrek aan innerlijke rust. Misschien is dit wel gedeeltelijk te verklaren uit het feit, dat de zangers doorgaans heel wat langzamer en or gelijker tempi te zingen hebben dan in deze uitvoering, waar de tempi onver anderlijk doorgaan en nooit slepen. Daarmee komt men trouwens op de grond van deze onvergelijkelijk schone voordrachtsstijl, die Van Beinum heeft gevestigd. Het juiste tempo is de voor waarde voor al het andere dat er ge beurt. Het betekent de vooruitgang, de beweging, maar tevens ook de rust, de spanning derhalve en ook de ont spanning. In die rust kan zich alles vol trekken, want zij is volkomen beheerst en gemakkelijk, doch men moet er zich natuurlijk volmaakt van doordringen, en dit wordt de tenor en de bas inzonder heid extra zwaar gemaakt door de om standigheid, dat zij enkele aria's hebben van ongehoorde moeilijkheid. Wat hiervan zij, de uitvoering heeft er nauwelijks onder geleden. Zij was alleen al door de geweldige vermogens van het orkest eigenlijk in de aller eerste plaats diep indrukwekkend, maar zij was dit natuurlijk nog om veel meer: om haar onbeschrijfelijke muzi kaliteit, die met de zuiverste intentie in dienst is gesteld van het werk. Om die reden is deze uitvoering van Bachs Passiemuziek volgens Matthaeus weer voor duizend en een grote ervaring geweest. LEO HANEKROOT. zou lenen, bleek niet beschikbaar, zo dat de mogelijkheid van nieuwbouw in de hoofdstad werd overwogen. „De dure grond in de hoofdstad, de erfpachtconditie, de hoge kosten van heien en het tijdsverloop, dat ermede gemoeid zal zijn voordai het wegennet gereed zal zijn dat het enige in aan merking komende industrieterrein moet ontsluiten, zijn evenzovele rede nen van zakelijke aard, om aan Vleu ten de voorkeur te geven. Het terrein, waarop volgens de be schikbare gegevens niet geheid be hoeft te worden, ligt aan de autoweg AmsterdamUtrecht op 3 km afstand van het station in laatstgenoemde stad. De ligging is gebleken zo centraal te zijn in net totale boekenverkeer, dat vele tienduizenden kilometers be spaard nunnen worden op de door de bestelhuis-auto's af te leggen afstan den. Het bestuur van de Vereeniging heeft de besturen van de twee nauw aan de Vereeniging verbonden organisa ties, de Kon. Ned. Uitgeversbond en de Ned. Boekverkopersbond, in de ge legenheid gesteld volledig kennis te nemen van de plannen en de finan ciële opzet in dit stadium ingeval tot de vestiging in Vleuten besloten zou worden". Bij K. B. is bepaald, dat de wet, houdende bepalingen met betrekking tot de verbranding, de balseming en de schouwing van lijken, 1 april in werking zal treden. Tegelijk is ver schenen het crematorium-besluit, dat Met een aantal wijzigingen in de al gemene- en land- en tuinbouwongeval- lenwet, die bij de Tweede Kamer aan hangig zijn gemaakt^ beoogt de staats secretaris van sociale zaken enige on effenheden in de bestaande wetgeving glad te strijken. De wijzigingen betref fen o.a.: Ongevallen, veroorzaakt door werk zaamheden ten behoeve van het bedrijf bij b.v. brand, oorlogsrampen e.d. zul len gelden als bedrijfsongevallen. De vergoeding voor bedrijfsziekten, die zich na een aanvankelijk herstel op nieuw voordoen, zal worden berekend aan de hand van het laatst verdiende salaris en dus niet meer aan de hand van het salaris dat werd verdiend toen de ziekte voor het eerst optrad. Deze wijziging is mede het gevolg van op merkingen van het Tweede Kamerlid dr. Mol (K.V.P.) en speciaal van be lang voor verpleegsters, die opnieuw last krijgen van een in hun leerlingen tijd opgelopen tuberculose-infectie. Het te laat inroepen van geneeskun dige hulp bij een bedrijfsongeval kan reden zijn een verzoek tot uitkering af te wijzen. Daar deze beslissing geheel afhankelijk is van het oordeel van de behandelende geneesheer, zal beroep op de rechter mogelijk zijn. Tenslotte zullen mede onder de be roepsziekten worden gerekend: bak kerseczeem, voor hen die in de bakke rijgrondstoffen- of puddingpoederindu strie werkzaam zijn, cementeczeem, een gevolg van bepaalde chemische verbindingen in de cement. Cementec zeem komt thans niet op de lijst van beroepsziekten voor. Bij K.B. zijn benoemd tot vice-presi dent van de arrondissementsrechtbank te Breda mr. H. W. W. Andreae, te Utrecht mr. J. J. Plugge, te Haarlem mr. C. E. Muller, te 's-Hertogenbosch mr. H. L. M. Kramer, te 's-Gravenhage mr. J. L. van Gelein Vitringa, te Maas tricht mr. J. F. I. M. Tielens, te Rotter- eveneens op genoemde datum in wer-1 dam mr. J. G. L. Reuder, allen thans king treedt. rechter in dat college. In sprookjesachtig mooie toiletten po seerden de mannequins van Fath na de show in Kasteel Oud-Wassenaar voor de fotograaf. In de serie klankbeelden „Om de toe komst van Nederland", welke de K.R.O. uitzendt, volgt dinsdag een klankbeeld over „Ons onderwijs". Aan dit klank beeld werken mee mr. J. Cals, minister van O., K. en W., oud-minister prof. dr. Jos J. Gielen, vice-voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de K.V.P., mej. mr. H. W. Walhain, directrice van een katholieke school voor maatschappelijk werk, tevens ge meenteraadslid, de heer Spronk, direc teur van de katholieke middelbare ho telschool te Maastricht, en de heer W Wekenborg, voorzitter en secretaris van de katholieke levensscholen. Voorts werkt mee een aantal studenten van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. De verbindende tekst wordt verzorgd door Ben Brans, de muziek is van Jan Mul, producer is Tom Bouws. Advertentie Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Voor het vierde achtereenvolgende jaar werd zondagmiddag in het kasteel Oud-Wassenaar de collectie van het mo dehuis Jacques Fath getoond. De mo dellen welke geshowd werden waren alle bijzonder vrouwelijk. De taille is op haar plaats gebleven, de buste wordt niet verdoezeld en de heupen behouden hun rondingen en worden soms extra geaccentueerd door zeer ruim aange- In de vakraad voor Ae industrie is, behoudens goedkeuring door de ledenvergaderingen van par tijen, in principe volledige overeen stemming bereikt over een herziening van de C A. O. in de metaalindustrie. De mate, waarin lonen respectieve lijk overige arbeidsvoorwaarden zullen worden nerzien, is afhankelijk van een bepaalde, nadere interpretatie van het regeringscommuniqué. Johannes immers was feestneusnégociant zónder en begrafenisondernemer mét animo, Kees Pruis verkocht hij zónder, een eikenhouten kist met zil verbeslag mét blijdschap en niet alleen omdat de liedjeszanger minder provisie gaf dan de kisten fabrikant. Thans kwam hij de uitvaart van wijlen de heer Kavel Ditsel regelen en men had hem naar I. P. Galama, de alwetende, verwezen. De collega's, die het langste met hem hadden samengewerkt, en dat waren die van afdeling zeven, hadden er op ge staan de eer te mogen hebben, en de mannen van het bureau Falsificatiën lieten hun die eer. Galama hield in het algemeen niet van aansprekers en bedienaars der begrafenissen, niet uit mindere referentie voor het ambt dan wel uit een zekere antipathie tegen de al te gladde zalvende tongen, het geveinsde medeleven en de broeierige blik in de ogen vr de vele ambtsdragers, die vaak hun begerigheid naar de dikke fooi der treurende na zaten kwalijk konden verbergen. Deze mijnheer De Liefde leek hem wel iets sympathieker dan het gewone slag, zijn stembanden maakten niet de in druk op Zon- en feestdagen in een mengsel van stroop en Haarlemmerolie te zijn gelegd, en van hem ging een niet geheel aangeleerde waardigheid uit. De rustverstoorder was nét binnengekomen toen hij de juiste woorden tei correctie van een nog rammelende zin in zijn proces-verbaal gevonden had, die hem natuurlijk nu wee even vlug ontglipten, maar minder kortaf dan hij van plan was geweest verzocht hij hem even plaats te nemen. De hoofd agent Van Vure, de voorzitter van de personeels vereniging, was de aangewezen man om met mijn- Galama beslootd<e ,F te heer De Liefde een en ander te regelen, de dienst die rammelende zin g J toch met goed vóór van de hoofdagent begon over een paar minuten, vannacht, al hije P.'* ur geslapen had en vonden mijnheer, er was wel iemand van de politie "TA" informeerde hii om tóch wat te ze^een SPEELMAN eT Mer%^LhtenftoenSmmEf d?°folpitTavan wam het wel en^ee des'aansprekers interesseerde maetTf7an7emeetw™setook efgen" nacht en ontij word™k uit bed gebeld, mijn- dom varf mijnheerZe w7 luchten want ze kan heer," antwoordde De Liefde glimlachend maar een nieuwe huurder krijgen, maandag. Mijnheer Dit- dat zal u oo el overkomen, onze ambten lij sel heeft geen familie, is het niet mijnheer?" „Nee, geer familie", antwoordde Galama ver strooid, nog met zijn gedachten bij de rammelende zin hoe had hij het nu toch ook alweer? „we zullen ons vandaag met de bevoegde burger lijke autoriteiten in verbinding stellen, de juffrouw hoort er van." „Bést mijnheer." Vluchtig monsterde Galama het gebrachte. De gewone bezittingen van ieder degelijk man: pols horloge, vulpen, ballpoint, zakdoek, sleutelbos, por- temonnaie, portefeuille, zakboekje. eigenlijk veel op elkaar." „Liever niet," zei Galama eerlijk, „maar dat is waar, je went aan alles. U schrok natuurlijk niet al te zeer toen ze u gisteravond riepen. U nam zeker een taxi, u was vlug." „Geen taxi," antwoordde De Liefde bescheiden. „Ik heb altijd alles klaarliggen en klaarhangen, wat ik direct nodig kan hebben, rouwenveloppen, voor lopig zwart kleed, eau de colognespuit, hoewel dat nu in de winter niet nodig is en „Brr," griezelde Galama, maar liet er op volgen, nou ja, ieder in zijn vak ;;Het"gëidTs fëverffiéerd 'üe heb^utt mijnheer van de politie, verzekerde mijnheer De L keurig bij in onze rouwkamer in Er liggen briefjes in, door die meneer getekend. nee, door alle twee, mijnheer Wortelboer en mijnheer eh „Hanenburg", vulde Galama aan, het geld vluch tig controlerend. „Het klopt mijnheer, zeven acht en dertig m de portemonnaie en drie en dertig gulden in de porte feuille. Dank u." Even was er zwijgen. De Liefde scl - op zyn stoel heen e weer, keek naar de klok. „Haast?" informeerde Galama. De Liefde schudde het hoofd. „Nee, vanmiddag om twee uur heb ik een uit vaart, en all is gertf eld, maar voor u is het misschien lastig, dat ik hie- zit. Wil ik misschien op de gang op mijnheer Van Vure wachten?" maar op de gang wachten mijnheer?" „Ik geloof niet dat het nodig is," zei Galama, „als ik me niet vergis hoor ik Van Vure op de gang. Jawel, gaat u maar naar de wacht, en vraagt u maar naar hem. Hoofdagent Van Vure. Goeden- morgen..." De Liefde vertrok, Galama trachtte nog even vergeefs de rammelende zin in het gareel te bren gen, bladerde toen in het boekje van Ditsel. Hij wist al, dat Ditsel met geen bepaalde zaak bezig was, de laatste tijd had hij gewoon bureau- dienst gedaan, wat administratie bijgewerkt. (Wordt vervolgd) rimpelde en geplooide rokken. Bijna al le modellen zijn geschikt om door een gewone Nederlandse vrouw te worden gedragen. De tailleurs welke getoond werden hadden driekwart mouwen, waren sterk getailleerd en hadden een kort schootje dat meestal was voorzien van kleine splitjes in de zijnaad. De jasjes waren tamelijk hoog met vier, vijf of zes knopen gesloten. De rokken wa ren recht zonder split of plooi. Een vrolijke noot werd aangebracht door grote gesteven jabots en rouchjes langs kraag en manchetten en een enkele maal zelfs door een zeer wijd gerim pelde' pelerine van gesteven witte ka toen. De hoeden waren allemaal plat en met de rand naar boven, terwijl er ook baretten gedragen werden die veel overeenkomst vertoonden met die van onze rechterlijke macht. De zomer japonnen, waarvan vele in effen tinten gehouden waren, terwijl er ook enkele met grote bloemen getoond werden, hadden dikwijls gladde lijfjes met een apart ingezet bustestukje ter wijl er ook waren waarvan het lijfje in zijn geheel zeer kunstig gedrapeerd was. De rokken der zomer- en middag japonnen waren aangerimpeld en me ters wijd, wat een bijzonder jeugdig ef fect gaf. Zeer apart waren de gladde mantels van hetzelfde materiaal als de japon die er onder gedragen werd en die voorzien waren van grote zakken en een split in de rug, dikwijls tot aan de kraag toe, waardoor men eigenlijk het idee kreeg van een stola met mou wen. Ook werden er mantels getoond, waarvan de rug een glad boven stuk had van ongeveer 25 cm. waaraan de rok gerimpeld was. De cocktail- en korte avondjaponnen, een feest voor het oog, waren vervaardigd van zware zij of kant en dikwijls zo geplooid dat de rok van voren bol stond en van ach ter plat was, hetgeen het idee gaf van een crinoline. Tenslotte werden lange avondjapon nen getoond, die alle van bijzondere kwaliteit waren. Zo zagen wij een avondrok met prachtig wit geborduurd satijn waarop een blouse gedragen werd welke als een sjaal om de hals gedrapeerd was en door een goud kleurige ceintuur van geitenleer als het ware in de rok bijeen gehouden werd. Ook werden er japonnen getoond welke eveneens rijk geborduurd waren en met lovertjes afgezet en waarvan de rok als het ware spiraalvormig gewikkeld aan het lijfje was vastgezet waardoor het borduursel nog eens extra tot zijn recht kwam. Van een der japonnen werd als bijzonderheid gemeld dat hij in totaal liefst zesduizend gulden kost. De hele collectie vertegenwoordigde een be drag van 250.000. Aan het eind noteren wij nog een witte kanten bruidsjapon. Het model was erg eenvoudig gehou den waardoor het prachtig materiaal bijzonder tot zijn recht kwam. In de pau ze werden kleine flacons parfum van het huis uitgereikt, waarvan de op brengst, die uit vrijwillige giften be stond, ten bate van de kankerbestrij ding was. H. T. W.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2