Duizenden kinderen vierden in Haarlem hun Palmpasen Jubileum-expositie van mevrouw Jo Kruyder in Huis van Looy Ernstig ongeluk op Herenweg te Heemstede Luchtig niemen dalletje Gemeente Haarlem koopt wandkleed aan nKNITTA X" demonstratie MAANDAG 26 MAART 1956 PAGINA 3 Mr. G. J. Muller be noemd tot vice-president Haarlemse Rechtbank Veertig jaar in dienst van Heringa Wu'thrich Ontsnapte uit Drentse inrichting gegrepen in Haarlem Tafeltennis Kleurige optocht op vele punten in de stad Motorrijder gewond STAATSLIEDEN- WIJK IN BOUW- SCHAP DE GLIP BENZINE-STATION OP CRU QUI U S WEG Glipper Dreef Passiespel K.A.B. EIEREN-TOERNOOI VAN TOGIDO Motorrijder trachtte ver geefs auto te passeren Jongerenavond K.V.P. ZANDVOORT Vakantie-uitkering voor gemeentepersoneel ZAAITIJD LENTETIJD WONINGEN AAN VAN LENNEPWEG In mei worden 62 eengezinswoningen verhuurd Waterpolo D.W.T. kampioen en promotie voor het tweede Beurs van Amsterdam Geen palmpaasoptocht in* Heemstede Groslijststemmiii'g KVP weining sensationeel' Burgerlijke Stand Haarlem Waterstanden Haarlemse Vleeshal wordt „Mozart Café" Concordia70 jaar GALA-UITVOERING IN CONCERTGEBOUW GROSLIJ STSTEMMiING breimachines Atletiek INTERNATIONAAL HOiGREYTOERNOOiI H.BJS. Bij K.B. is tot vice-president bij de Haarlemse rechtbank benoemd mr. C. J. Muller. Tot op heden was alleen mr. E. J. Top vice-president. Mr. Muller werd in 1893 geboren, studeerde rechten te Utrecht, waar hij 10 december 1919 pro moveerde. 13 oktober 1928 werd hij be noemd tot substituut-officier aan de rechtbank te Amsterdam en daarna tot rechter te Middelburg (1934) en te Haar lem (1940). Gedurende enige jaren was hij voorzitter van het Haarlems Tribu naal. De heer W. M. A. Anten vierde zater dag de dag, waarop hij veertig jaar ge leden in dienst trad van de N V. Tech nische Maatschappij Heringa Wuthrich te Haarlem. 20 maart 1916 kwam de ju bilaris als aankomend monteur in dienst, thans is hij chef van de afdeling blik semafleidersinstallaties. De directeur der N.V., de heer F. W. Vermeer, schetste de bijzondere kwaliteiten van zijn em ployé. Hij speldde hem de gouden draag- penning van de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel op de borst en bood een televisietoestel aan. De heer C. A. van Thiel huldigde de heer Anten namens het gezamenlijk per soneel en overhandigde hem een gouden armbandhorloge. Nog vele aanwezigen voerden het woord en wezen op de grote populariteit, die de jubilaris zowel bij zijn collega's en ondergeschikten als onder de afnemers van zijn afdeling geniet. Door een toeval is het de Haarlemse politie gelukt de hand te leggen op een man, die in september van het vorig jaar ontsnapt is uit een inrichting te Diever in Drente en van wie men niets meer vernomen had. Twee jongens wa ren namelijk omstreeks twee uur zater dagmiddag wat aan het dreggen in de Fuikvaart. Eensklaps haalden zij een fiets uit het water, die zij afdroegen aan het posthuis in Haarlem-Oost. Intussen had een man de verrichtingen van de beide jongens gadegeslagen. Toen een de plaats, waar de fiets in het water der agenten zich even later begaf naar was gevonden, stond de man daar nog steeds, maar bij de nadering van de politieman trachtte hij zich uit de voeten te maken. De agent wist hem echter staande te houden en kwam er achter waar hij vandaan kwam. De fiets had hij bij zijn ontvluchting in Vledder gestolen en blijkbaar had het voertuig hem voldoende diensten bewezen, want hij had de fiets zaterdag morgen in het water van de Fuikvaart gesmeten. Op de Herenweg in Heemstede is donderdagavond omstreeks 6 uur een ernstig motorongeluk gebeurd, tenge volge waarvan de 50-jarige Haarlem mer F. van der Z. zwaar gewond is. Het ongeluk werd veroorzaakt door de 27-jarige motorrijder H. R. uit Heem stede, die de eerste motorrijder geen voorrang verleende. R. bereed de Adriaan Pauwlaan in de richting van de Herenweg, terwijl de ander op de Herenweg reed naar Haarlem. Bij het kruispunt zwenkte R. naar rechts zonder de andere mo torrijder, die voorrang had, opgemerkt te hebben. De Haarlemse motorrijder slaagde er wel in een botsing te ver mijden door uit alle macht te remmen, maar daardoor verloor hij de macht over zijn stuur, slipte en kwam te vallen. Met vermoedelijk een schedel- basisfractuur werd hij met een auto van de G. G. en G. D. naar het St.- Elisabethsgasthuis in Haarlem over gebracht. Zijn toestand is zorgwek kend. Herhaaldelijk heeft het gemeentebe stuur van Heemstede het verzoek ge kregen om mede te werken aan de tot standkoming van een benzinestation langs de Cruquiusweg. Het college was aanvankelijk van mening, dat een derge lijke inrichting daar niet op haar plaats zou zijn, omdat het doorgaande verkeer over deze weg belemmerd zou kunnen worden. Thans zijn B. en W. in verband met het steeds toenemende gemotori seerde wegverkeer lang deze weg tot de overtuiging gekomen, dat de oprichting van een dergelijk station niet langer mag worden tegengehouden. De enige ge schikte plaats voor de oprichting van een service-station is het terreintje ter hoogte van de Sumatrastraat. De provinciale waterstaat is bereid de totstandkoming van het servicestation te bevorderen, mits de provincie de daar voor benodigde grond in eigendom ver krijgt. De provincie wil echter deze grond uitsluitend aanvaarden uit han den van de exploitant van het station. Met de maatschappij, die het benzine station zal gaan exploiteren, is het col lege tot overeenstemming gekomen be treffende de voorwaarden, waaronder de gemeente haar medewerking zal ver lenen. Voorts zal de maatschappij onge veer 1113 vierkante meter grond van de gemeente in eigendom overnemen voor een bedrag van 1 teneinde deze grond weer over te dragen aan de provincie. Duizenden Haar- lemmertjes hebben gistermiddag in triomf hun Palm pasen door de stra ten gedragen: een feestelijke verruk king om Jezus' in tocht in Jeruzalem te vieren. Dapper hebben ze achter de muziek aan ge marcheerd, wel een vol uur lang. In hun handen de prachtig opgetuigde Palmpasen geklemd, gesierd met kleurig papier, met sinaas appelen en appels aan een touwtje ge regen, met snoepjes en schuimpjes en met hoog in de top het degen haantje. Nu de aanleg van straten ten oosten van de Glipperweg in uitvoering is en de aan die straten gelegen terreinen bin nenkort bebouwd zullen worden achten B. en W. van Heemstede het nodig, dat aan die straten namen worden gegeven. Zij vinden het eveneens juist, dat tege lijkertijd de namen van de geprojec teerde straten ten westen van de Glip perweg worden vastgesteld. Aangezien de reeds bestaande straten in deze buurt genoemd zijn naar staats lieden ligt het in de lijn de nieuw ont worpen wijk als staatsliedenwijk aan te duiden. B. en W. stellen de raad voor de volgende namen aan te houden: mr. J. Heemskerkstraat, mr. S. van Houten straat, Loudonstraat, baron Mackay- straat, mgr. Nolensstraat, N. G. Pierson- straat, Thorbeckelaan, Van Tienhoven- straat, dr. De Visserstraat en Wibaut- straat. Voorts wordt voorgesteld dé namen van de Troelstrastraat en de Dr. Schaep- manstraat te wijzigen in Troelstralaan en Dr. Schaepmanlaan. B. en W. zijn van oordeel, dat deze wegen als gevolg van de wijze van aanleg en de voorge nomen beplanting met bomen recht hebben op de aanduiding als laan. Zoals bekend is een dubbele rijweg ontworpen, die zich noordelijk van de Glipperbrug in zuid-oostelijke richting om de buurtschap De Glip afbuigt, om, bij de grens met Bennebroek aan te sluiten op de in die gemeente gepro jecteerde weg, die daar Bennebroeker Dreef genoemd zal worden. Voorgesteld wordt deze weg, met het gedeelte van de bestaande Glipperweg noordelijk van het punt van samenkomst met deze weg tot de Valkenburgerlaan, Glipper Dreef te noemen. De oude Glip perweg, van de grens met Bennebroek tot het punt van samenkomst met de nieuwe weg, kan de naam Glipperweg behouden. Enige verwarring, zoals die ook wel optreedt tussen de namen Zandvoortselaan en Zandvoorter Allee zal mogelijk daarvan het gevolg zijn, maar het gaat, zo schrijven B. en W., niet aan dit gedeelte van de Glipper weg een andere naam te geven. Daar voor is deze straatnaam bij de bewoners van de Glip al te zeer ingeworteld. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor de weg, die over het in aan leg zijnde industrie-terrein nabij de ge meentebedrijven loodrecht op de Cloos- terweg komt te lopen de naam van In dustrieweg te geven. ,,Ik ken dien mens niet" is de titel van het passiespel, geschreven door Herman Divendal, dat vanavond door de toneelgroep van de K.A.B. onder re gie van B. Jansen in het r.-k. vereni gingsgebouw zal worden opgevoerd. De Heemsteedse politie verzoekt de eventuele getuigen van dit ongeval zich te melden aan het bureau voor het ge ven van inlichtingen. Speciaal heeft zij daarbij een automobilist op het oog, die ten tijde van het ongeval met zijn auto stil stond in de Adr. Pauwlaan en later de Herenweg opreed. Gisteravond omstreeks tien minuten over half twaalf is een motorrijder uit Bloemendaal, op de Leidsevaartweg in Heemstede in botsing gekomen met een auto. Het ongeval gebeurde ter hoogte van het Spoorplein. De motorrijder werd gewond aan zijn linkeronderbeen. De botsing geschiedde doordat de Bloemendaler een voor hem rijdende auto wilde passeren, waarvan de be stuurder aanstalten maakte om zijn ga rage aan de rechterzijde van de weg in te rijmen. Daartoe had hij naar links uitgehaald, zodat er geen ruimte over bleef om te passeren. De enige moge lijkheid voor de motorrijder was om aan de rechterkant voorbij te rijden, maar juist op het ogenblik dat hij passeerde reed de auto het trottoir op. De Bloe mendaler werd licht gewond per auto naar zijn woning overgebracht. Beide voertuigen werden licht beschadigd. De beide afdelingen van de K.V.P. is Heemstede organiseren dinsdagavond kwart over 8 een jongerenavond in het parochiehuis Anno Santo. Spreker van de avond is kapelaan J. Wesseling. Na de inleiding zal een forum worden ge vormd. ..Togido" organiseerde zondag j.l. in het Tafeltennishuis in de Jansstraat te Haarlem haar jaarlijkse eieren-toernooi, dat zich ook dit maal in een ruime be langstelling mocht verheugen. De over gangsklasse was helaas slechts matig bezet, zodat de poude-winnaars onmid dellijk in de finale geplaatst werden. Henk Eijking versloeg in zijn poule B. v. Eyk. terwijl P. v. Evk R. Voogt uitscha kelde. De finale Evking (Rapidity) - v. Eyk Heemstede), was een uiterst ma tige vertoning, die door de Beverwijker, die overigens eerste klasse competitie speelt, werd gewonnen met de fraaie cijfers 21-13, 21-19 en 21-17. In de eerste klasse prachtig werk van C. Schoof (To gido). zowel als van de tweede klasser J. Witteman (TYBB). Eerstgenoemde won de finale na een zeer aantrekkelijke strijd. Bij de dames verrastte Nan Si mon (Togido) Corrie Schuyt (Rapidity) waarmee zij haar uitstekende vorm van de laatste weken bewees. Het heren klasse was een complete Togido-strijd. Winnaars werden G. Wolters - H. Netz, die R. Voogt - H. v. Eyk sloegen met 19-21, 21-18 en 21-17. In het gemengd dubbelspel veroverden diverse prijswin- naars nog meer eieren. H. v. Eyk - N. Simon (Togido) klopten het R,apiditv- koppel H. Eyking - C. Schuyt. In het dames - dubbelspel veroverde Corrv Schuyt haar derde prijs door samen met de Johez-speelster Jo Barendrecht het Hotac-koppel M. Pie - J. Blom met 21-17 en 23-21 te verslaan. De overige uitslagen waren: Heren enkelspel 2e klasse: 1. G. Pliester (H BC), 2. P. Deken (Togido). 3e kl.: 1. G. Pliester. 2. J. Stomps (Beiden HBC), 4e kl.: 1. J. Luining, 2. P. Smits (bei den Togido), junioren: 1. H. Winder (Rapidity). 2. R .Bouer (Oranje-Zwart). Dames enkelspel 4e kl.: M. Pie, 2. J. Blom (beiden Hotac). Heren dubbelspel 2e kl.: 1. H. Idzinga - Th. Hart (Jo- hez - Togido), 2. B. Hart - P. Deken (Togido). 3 4 kl. 1. J, Smits - J. Dront- man (HBC), 2. P. Rietveld - A. Mars bergen (Heemstede - Togido). Gemengd dubbelspel 2 4e kl. 1. L. W. v. d. Putten (Togido). 2. J. Barendregt - N. Jansen (Johez - TYBB). Langs de weg frfiftM 4 stonden de moeders I en vaders, de gro- tïfjgipf 1 tere broers en zus- jÊmMtdm jes, de ooms en de WÊWm: WÊfêlÊmii tantes en de buren. -4] Mi, /i/* Maar vooral na- e f M tuurlijk de moe- Ètf H ders, trots als pau- W tg wen wanneer ze 3 I haar dreumus voor- j* I bij zagen komen. I De vaders een tik keltje onverschillig, nonchalant een si- garet of een sigaar opstekend, maar in tussen buurman vragend of de Palm paas van zoonlief niet een knap stuk werk is. Want de vaders hebben zater dagmiddag uren geknutseld en gerom meld om de kinderen op hun paasbest voor de dag te laten komen. De ouders hebben geen reden tot kla gen gehad, want de ene Palmpaas was al mooier dan de andere. Sommigen had den het gezocht in de eenvoud: een simpel houten kruis met hier en daar een takje liguster en bekroond met het haantje. Anderen hadden er een vol ledige boom van gemaakt met veel groen, omkranst van papieren versier sels en doorregen van draden met si naasappelen, appels, snoepgoed en broodjes. Maar alles tezamen was het een prachtig, fleurig gezicht, een open breken van de Lente. Natuurlijk waren sommige kinderen zo uitgehongerd, dat het volledige kunststuk het einde van de optocht niet meer kon halen. Voor die tijd was er al wat snoepgoed en brood afgegeten. We hebben heel wat haantjes zonder kop gezien. Behalve de Palmpasen werden ook andere symbolen van de Goede Week meegevoerd: de broodkrans die herin nert aan de doornenkroon, een voor stelling van het ezeltje, waarop Jezus Jeruzalem binnenreed, de zegekroon en Paasklokken. Zo was het rond de Mariagaarde, de Ambachtstraat, de Ged. Schalkburger- gracht, rond het Teylerplein en de Nas- saulaan, in de Geuzenvesperstraat en aan de Korte Zijlweg in Óverveen. In grote getalen waren de kinderen sa mengekomen op de schoolpleinen en in de speeltuinen. Daar wachtten de mu ziekkorpsen en de mannen van de poli tie, die de vrolijke optochten door de verschillende wijken van de stad zouden rondleiden. Daar wachtten ook de sier- wagens en speciale symbolen die mee zouden worden rondgedragen om ieder een te laten zien hoe Haarlems jeugd zijn Goede Week inzet. In april van het vorig jaar besloot de gemeenteraad van Heemstede aan het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel voor het jaar 1955 een vakantie-uitkering toe te kennen overeenkomstig de bij K.B. voor het rijkspersoneel getroffen regeling. Dit Koninklijk Besluit van 19 mei 1954 be trof een wijziging van het Algemeen Rijksambtenarenreglement en het (rijk) Arbeidsovereenkomstenbesluit. Een her nieuwde wijziging van dit reglement en besluit kwam tot stand bij Koninklijk Besluit van 12 oktober van het afgelo pen jaar. Het verdient naar de mening van het college van B. en W. van Heemstede aanbeveling omdat dit K.B. ook voor de jaren na 1955 geldt en bovendien ook bepalingen bevat omtrent aanspra ken inzake vakantie en verlof slechts de op de vakantie-uitkering betrekking hebbende paragraaf uit het besluit als nog van overeenkomstige toepassing te verklaren onder intrekking van het raadsbesluit van april 1955. Inzake de vakantie-uitkering over dit jaar en de volgende jaren is een cir culaire van de minister van Binnen landse Zaken verschenen, waarin wordt medegedeeld, dat het kabinet in begin sel heeft ingestemd met een verdubbe ling van de bestaande vakantie-uitke ring voor het rijkspersoneel. Het is ech ter de bedoeling dat deze regeling eerst volgend jaar van kracht wordt. Voor dit jaar zal een Koninklijk Besluit wor den uitgelokt op grond waarvan aan het rijkspersoneel, dat aanspraak heeft op de vakantieuitkering van 2 procent, daarenboven een gratificatie zal worden verleend tot een gelijk bedrag. Verwacht wordt, dat deze voorzie ningen ook ten behoeve van het ge meentepersoneel zullen worden ge troffen. B. en W. van Heemstede stel len de raad dan ook voor het te ver wachten Koninklijk Besluit van over eenkomstige toepassing te verklaren op het daarvoor in aanmerking ko mende gemeentepersoneel. Advertentie SPEKSTRAAT 5 - TELEFOON 16061 dat hij zich onbekommerd liet gaan. De lijn is het sterkst in de rol van de secretaresse, een kittig katje dat weet wat zij wil en zich door geen enkele situatie laat overrompelen. Zo speelde Annie v. d. Vorstenbosch haar ook, zelfbewust, verstandig, bijdehand, een goed opgezette en onderhoudend uitgewerkte rol in een comedie, welke niet tot het geestigste en belangrijkste Franse repertoire behoort. Het blijspelletje, dat ,,Het Nieuwe Comedia" ons zaterdagavond in de Stadsschouwburg onder regie van Guus Hermus kwam presenteren, „Lieve Schim" van Jacq. Deval, is de luchtig behandelde strijd van twee vrou wen om één man. De ene is zijn se cretaresse, de ander zijn bijna-geschei- den vrouw, die op reis in Egypte ver ongelukt heet te zijn; haar liefde voor hem is nog even sterk, zij wil hem te rugwinnen, waartoe zij de meeste kan sen denkt te hebben, indien zij nog een poosje dood blijft en hem bij tijd en wijle als schim gezelschap houdt. Iedereen kan echter de schim zien en horen; Deval maakt van haar meer een goed geklede werkelijkheid dan een zwevende geest, waardoor de actrice die haar speelt (Bep Dekker) het ge makkelijker heeft dan bijvoorbeeld Rie Gilhuys indertijd in ,,Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" van Noel Coward. Van het schimachtige blijft natuurlijk niet veel over. De titel belooft dus meer dan de inhoud biedt, en de inhoud zelf is wat magertjes, al weeft Deval, handig toneelschrijver als hij is, er een paar intrige'tjes in, welke de aandacht hel pen vast houden. In het gegeven zit uiteraard de kiem voor vele komische scènes, vooral tussen de schim en haar man; Bep Dekker en Guus Hermus in deze rollen gebruiken daar de hun ge boden kansen, doch tenslotte bekijkt de indruk, dat Deval zijn gegeven stellig niet heeft uitgeput steekt er bijvoor beeld geen amusante en boeiende intri ge in de omstandigheid, dat de man ge scheiden maar toch eigenlijk niet ge scheiden is, weduwnaar en eigenlijk geen weduwnaar is? Alles is vlot en geroutineerd geschreven, maar juist iets te mager om voortdurend te boei en; de ene scène tussen de twee jonge vrouwen, marchanderend om de liefde van de man, smaakte naar meer, doch er kwam niet meer. Het geval biedt, niet meer dan gele genheid tot prettig, ambachtelijk goed afgewerkt, onderhoudend spel door Mag- da Janssens, Bep Dekker en Luc. Wen sing; de laatste had weer eens getoond, dat hij met gevoel voor sfeer en het karakteristieke detail een pakkend de cor kan ontwerpen. De jonge man werd gespeeld door Guus Hermus, die ongetwijfeld oog had voor de grappige mogelijkheden van de situaties en veel schakering vond in zijn verwarring en zijn onzekerheid, of hij droomde, waakte of nog aan indigestie leed. Toch versterkte hij onze overtuiging, dat zijn geaardheid als acteur hem niet bij uit stek geschikt maakt voor een komische blijspelrol; hij demonstreerde meer zijn vindingrijke beheersing van het vak dan De Zandvoortse woningbouwvere niging „Eendracht maakt macht" werkt gestadig door met de voorbereiding en uitvoering van haar bouwplannen. Het complex van 140 woningen aan de Van Lennepweg is inmiddels zó ver gevor derd, dat met de verhuur vas de 62 eengezinswoningen in mei kan worden aangevangen. De 28 flatwoningen zullen aan het eind van dit jaar gereed zijn. Inmiddels worden voorbereidingen ge troffen voor verdere woningbouw. De architect B. J. J. M. Stevens werkt mo menteel een plan uit voor twee flatge bouwen elk met 18 woningen op het ter rein tussen het hockeyveld en de Van Lennepweg. Het bestuur streeft ernaar in deze gebouwen zo uitgebreidddd dd centrale voorzieningen te doen aanbren gen. Op een terrein ten noorden van de algemene begraafplaats wil men nog 24 beneden- en bovenwoningen en 32 een gezinswoningen bouwen. Het nieuwe complex omvat dus 92 woningen. De voorbereidingen worden nu getroffen, opdat men zal kunnen gaan bouwen zodra bouwvolume beschikbaar komt. In het Sportfondsenbad Haarlem speelde DWT 1, zaterdagavond, de laatste wedstrijd voor de eerste klasse dames en werd ongeslagen kampioen. De strijd ging tegen HPC 1. Met rust had DWT een 20-voorsprong en werd de eindstand 52. De reserves van DWT bonden, de strijd aan tegen HVGB 1. Voor de rust was het aan beide kanten een gaan en komen voor het doel, maar tot in schieten kwam het niet. Na de hervatting bezorgde Hennie Brouwer HVGB de leiding. Affra van Assema antwoordde met een tegen doelpunt en na een doorslag van Hen nie Brouwer was de HVGB-overwin- ning, 21, een feit. De stand is: DWT 1 8 7 1 0 15 35 10 Haarlem 1 62317 13 7 HVGB 1 8 3 1 4 7 15 24 HPC 1 7 1 3 3 5 12 14 DWT 2 702528 28 Voor de derde klasse dames kwam DWT 5 op bezoek bij Haarlem 2 en moest voor het sterkere Haarlem 2 met 30 het hoofd buigen. De reserves van HPC en Haarlem bonden voor de tweede klasse heren de strijd aan. HPC nam door Piet Smit de leiding en in de tweede helft brach ten Dick Grimmon en Piet Smit de HPC-overwinning op 30. De stand is: DWT 1 7 5 2 0 12 36 13 DWR 1 7 5 1 1 11 25 12 HPC 2 7 3 0 4 6 21 22 Haarlem 2 8 1 0 7 2 11 33 VZV 1 7 2 1 4 0* 12 25 strafpunten in mindering gebracht DWT 2 heeft in de afgelopen week twee overwinningen in de derde klasse heren geboekt. De uitwedstrijd tegen VZV 2 werd met 51 gewonnen en werd zaterdag in het Sportfondsenbad Haarlem Hillegom 1 met 60 versla gen. DWT 2 staat ongeslagen aan de spits en rest nog de wedstrijd tegen HVGB 3; deze wedstrijd moet voor DWT 2 winst afwerpen, om beslag op de titel te leggen, daar de stand is: DWT 2 7 7 0 0 14 31 5 HVGB 3 7 6 0 1 12 11 10 DWR 2 6 2 0 4 4 16 19 Hillegom 1 6 1 0 5 0* 8 21 VZV 2 6006 0* 435 strafpunten in mindering gebracht. Het tweede damesteam van DWT won in Zaandam de promotiewedstrijd tegen HDZ 2 voor een plaatsje in de reserve eerste klasse Zomercompetitie. De DWT-dames wonnen met 41 en zijn thans gepromoveerd. Over net geheel genomen dus fraaie successen voor DWT. (Niet officiële Koersen) Vorig Opening slot 26/3 3% Ned 1953 102' 2 3V4 Ned 1953 100'i 3V« Ned 1948 97 3'/« pCt Nea 1951 97',i 97'i 3fci Ned 1954 97 L 97'4 Ned 1955 97% 87=» 3-3li Ned. 1943 98'i 9S',i 3 Ned. 62-64 bel. tac. 99',i inschr. Grtbk 1946 3 pO 963s Ned Handel Mij eert 223'2 A.K..U, 328 327 li Van Berkeie Patent 1S534 Calvè-Delft eert 320 Van Gelder 273 Kon. Hoogovens eert 315 Unilever Cert 3737s 376 Ned. Kabel 343% Philips 34514 349'i Nieuwe Philips 3501i 345 Kon. Petroleum 710-12% 720 „Amsterdam" Rubber 1163a 118',4 Holl Amerika Ltin 206% 206 Kon. Ned. Stoomb Mb 208 208 Ned Scheepv. Unl# 203 203 H.VA. 137 Dell Mb. Cert 143% 148 door één sentiment gebonden is. Het kind durft zijn wereld te beperken tot het papier dat voor hem ligt; de vol wassene, deel geworden van de massa, durft dat niet meer, maar de ware kunstenaar is gekenmerkt door zijn zelfstandige persoonlijkheid; en een leven lang aan de kunst wijden bete kent een even lange worsteling in op en neergang. Na een persoonlijk woord tot me vrouw Kruyder, waarin hij opmerkte, dat een ieder haar het plezier om een jubileumtentoonstelling in dit prach tig ingedeelde museum van harte gunt, en haar toewensend dat het succes haar tot meer werk moge inspireren, ver klaarde spr. de tentoonstelling voor ge opend. T~~\ e opening van de tentoonstelling I 1 van pastels, aquarellen, schilde- rijen, wandlappen en houtsne den van mevrouw Jo Kruyder-Bouman zaterdagmiddag in Huis Van Looy is tot een complete huldigingsplechtigheid uitgegroeid, welke werd geleid door Haarlems wethouder van Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, bij ontstentenis van de heer H. P. Baard, directeur van de musea. Het retrospectieve karakter duidde op een bijzondere aanleiding tot de expositie; de wethouder verklaarde in een charmante omschrijving dat me vrouw Kruyder 6 april a.s. haar zeven tigste verjaardag viert. Namens het gemeentebestuur dankte hij haar voor de eer om in Haarlem bij die gelegen heid te willen exposeren. Haar wand kleed „De kalkoenen" (daterend uit ongeveer '30) is door de ge meente aangekocht, waardoor niet alleen het werk van haar man, maar ook dat van haar zelf in de Haarlemse collectie van moderne kunst is ver tegenwoordigd. Namens alle Haarlemse schilderessen wenste vervolgens Julia Giesberts de jubilaresse veel succes toe; Huib de Ree, voorzitter der federatie, vertegen woordigde deze kunstenaars-organisatie met een woord over het in kunstenaars kringen zo zeldzame verschijnsel der collegialiteit die men echter van me vrouw Kruyder zo veelvuldig had ondervonden. Omdat zij en haar man destijds lid zijn geweest van het genoot schap K.Z.O.D. complimenteerde vice- voorzitter F. Souwer exposante namens deze Haarlemse vereniging met haar jubileum-expositie en de aankoop door de overheid van een van haar werken, en hij wenste haar veel bezoek toe. De eigenlijke openingstoespraak werd gehouden door de heer Henk Albers, die zich er, na zo veelvuldig persoonlijk contact, over verbaasd had te horen dat mevrouw Kruyder de leeftijd der sterken reeds had bereikt. Een leven lang te blijven werken zoals zij ge daan heeft, duidt op een oorspronke lijke geest die haar steeds langs zoeken en tasten naar voortdurende vernieu wing heeft geleid. In de grote verscheidenheid van haar oeuvre moet men niet een enkel werk bekijken, maar de indruk verwerken van het geheel; dan blijkt dat alles De langzaamaan gegroeide traditie, dat er op Palmpasen een optocht van een vrolijke kinderschaar door Heem stede trok, is gisteren plotseling en vol gens velen vroegtijdig afgebroken. In de parochie van St. Bavo liepen enkele welpen en kabouters met hun palmpa- sens mee in de palmprocessie over het kerkplein; in de Onze Lieve Vrouw He- melyaartparochie was er helemaal geen gelegenheid voor de palmpasen- bezittertjes om hun kunstige en fleuri ge scheppingen aan een ieder te to nen. De leiding van de jeugdbeweging in Berkenrode was aldus vernamen wij van mening dat het meelopen in de palmprocessie een voldoende rem- placé was voor de traditionele optocht met de harmonie voorop. Menig vader deelde in de teleurstelling van de kin deren, denkend aan de zaterdagmid dag die heengegaan was aan het op tuigen van de met paashaantjes be kroonde stokken. Hier en daar op straat stonden jongens en meisjes een beetje verlegen te hengelen met hun palm- pasens, nog steeds hopend op een plot seling opduikende optocht. De candidatcnlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen van de K.V.P. zal waarschijnlijk, voor zover het de in vloed van de gisteren gehouden gros lijststemming betreft, weinig verande ringen ondergaan. Ruim 500 leden van de K.V.P. hebben gisteren van de ge legenheid gebruik gemaakt om hun voorkeur te laten blijken. Dat de mees ten hunner het advies van de verkie- zingsraad zouden opvolgen en prof. Romme zouden stemmen, lag in de lijn der verwachtingen. Weinig stemmen werden uitgebracht op de heer Delf- gauw, die door een actiecomité kan didaat was gesteld. Het actiecomité heeft hier in Haarlem ook vrij veel propaganda gemaakt, evenwel zonder duidelijk resultaat. Wanneer in de loop van deze week de uitslag bekend wordt van de gros lijststemmingen in de andere afdelingen van de kring Haarlem, zal het kring- bestuur de definitieve samenstelling van de kandidatenlijst aan de Verkie- zingsraad kunnen adviseren. Waar schijnlijk zal eind dezer week de officieuze samenstelling van de lijst be kend worden. Op 4 april wordt de de finitieve samenstelling bekend gemaakt. GEBOREN: P. M. Berghuis-Sens, z; A. M. L. B. van Trigt-Lepage, z; A. H. Wijkhuizen-Kastelein, z; J. M. van Gel- deren-Bianchi, d. GETROUWD: N. J. Winkel en A. M. Knoop; D. Miedema en M. H. Speerstra. OVERLEDEN: J. M. Peussens, 80 j., Dutrystraat; W. ter Weel, 68 j., Heussens- straat; H. M. Ree-Molenaar, 77 j., Kenau park; N. Toepoel-van der Sluis, 69 j., Gedempte Raamgracht. IJMUIDEN. Maandag 26 maart; Hoog water: 3.27 u. en 15.44 u. Laag water: 11.29 u. en 23.51 u. Maanstand: volle maan 14.11 u. Dinsdag 27 maart Hoog water; 4.09 u. en 16.27 u. Laag water 12.11 u. De expositie Jo Kruyder-Bouman is de weduwe van de in 1935 overleden schilder Her man Kruyder, die ook enige tijd in Haarlem e.o. heeft gewoond; aan zijn werk is een jaar geleden een herden kingstentoonstelling gewijd, eveneens in Huis Van Looy. Hij is bekend ge worden als de eerste Hollapdse expres sionist. Het ligt voor de hand in dit geval te speuren naar overeenkomst tussen de twee zielen die zo lang verbonden zijn geweest en men moet dan constateren dat op een onmiskenbare verwantschap in de basis beiden zich naar hun per soonlijke mogelijkheden hebben ont wikkeld en dat mevrouw Kruyder in haar werk eigen kwaliteiten en eigen aard heeft gevolgd al is de ontwikke ling van de man naast haar, haar ken nelijk niet voorbij gegaan. Haar oeuvre blijft met name dichter bij de alle daagse waarneembaarheid, de onder werpen evenwel zijn uit het rijk der verbeelding afkomstig. Zij kiest die werelden waarin de fantasie haar vrije loop kan nemen: de diepzee, het para dijselijke landschap, het exotische oer woud om de dieren die het plegen te bevolken. Deze beeldmotieven verschaffen haar het middel om op een dichterlijke wijze haar gevoelens te expressioneren, ter wijl er voldoende ruimte in de kleur en vormtaal is om de suggestie van realistische documentatie te ontgaan. Zij benadert haar onderwerpen op een vrouwelijke wijze, in die zin dat de vrouwelijke belangstellingssfeer be palend is voor de teneur van de voor stelling en kleur, elegance en sierlijk heid dikwijls samen gaan met kwali teit. Meestal is het werk vanuit een vriendelijke instelling gedaan. Soms is het illustratief of anecdotisch. In de pastels vinden we de decoratieve waar den waarvan gans haar werk doortrok ken is, vrij puur aanwezig; de aquarel Bomengroep met kippen in winterzon achten wij een van haar sterkste wer ken, bij de collages troffen ons Ijs bloemen en Bergvijver als hoogtepun ten van haar persoonlijkheid. De tentoonstelling duurt tot en met 24 april. L. T. „Mozart Cafe" is de titel, waarmee de Haarlemse Vleeshal van 1 april af tot en met 31 mei zal worden omge doopt. Weense klanken zullen dan het gebouw vullen, voortgebracht door het ensemble Ferenc Koller en de zangeres Paulette Fontaine. De directie van restaurant Brinkmann op de Grote Markt wil met haar nieuwe creatie een hommage bereiden aan de grote componist, die 200 jaar geleden werd geboren. De gymnastiek- en schermvereniging „Concordia" te Haarlem, die op 1 april 70 jaar bestaat, heeft zaterdagavond een gala-uitvoering gegeven in het ge meentelijk Concertgebouw. Aan de de monstraties werkten mee de herenaf deling van de gymnastiekvereniging „De Halter" uit Alkmaar, het dameskeur korps van de K.N.V.G. en de dames, heren- en jongensafdeling van „Concor dia". Het is een zeer geslaagd gymnas- tiekfeest geworden. „De Halter" met o.a. kampioen Klaas Boot liet zich van zijn beste kant zien. in het tafelsprin- gen op de hoogbrug en aan de rekstok. Het dameskeurkorps deed verschillen de fraaie oefeningen op de evenwichts- balk (o.m. de moeilijke „langzit") en op de brug met ongelijke leggers. De ritmische afdeling oogstte veel succes met haar hoepeloefening. Voor de muzi kale noot zorgde het eigen „Trommel- krops"; leiders van deze uitvoering wa ren mej. Osterten en de heren Sauer en Stoute. Advertentie dinsdag-, donderdag-, zaterdag middag 25 uur. A. J. Kaan - Gen. Cronjéstraat 129 TOEGANG VRIJ Maandag 26 maart Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters, van 16.30— 17.30 u. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit. Pianorecital door Leendert Huges. Bavogebouw (Smedestraat)Passieuitvoe ring voor de leden der K.A.B.8 uur. Dinsdag 27 maart Brinkmann: Maatschappij voor Nijver heid en Handel, dep. Haarlem. Lezing prof. dr. A. J. van Lier: „Ontwikkelingsplannen voor Suriname", 18 uur. Bavogebouw (Smedestraat3: Passie-uit voering voor de leden van de K.A.B., 8 u. Gebouw Jansweg 38: Forumavond in het kader van de N.K.S.-cursus voor sport leiders, 8 uur. Op 31 maart zal de Bloemendaalse hockeyclub „H.B.S." voor het derde jaar het internationale Paastoernooi organiseren. De deelnemende teams zijn: dames: D.K.S. (Enschede), Wich- more Hill Women Club (Hackney), Peterborough Women's Hockey Club (Peterborough), Chequers Club (Bec- kenhum) en H.B.C.; heren; Worcester Hockey Club (Worcester), Carrow Hoc key Club „Mustardeers" (Norwich), Hatfield Technical College (Herts), H.V.A. (Assen), H.D.M. (Den Haag) en H.B.S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3