Prinses Beatrix als lid van Hervormde Kerk bevestigd r Dit is Malenkov, schat" v De Russen zijn favoriet D Kerk te Vlaardingen staat op instorten Afdoende restauratie zal 4 a 5 ton vergen De onrust in Georgië duurt voort De Leeuw van Dokkum A „Wij weten dat God alle dingen doet medewerken ten goede voor hen die God liefhebben Twee doden op de weg Elten ter stembus Gesloten voor alle H.H. diensten Oproep van partijleiders om de openbare orde te handhaven Ex-verloofde met mes gestoken B.B. ENSCENEERT TREINRAMP IN ZEYENAAR Paniek: Moedero, m'n been!" Jan Wiemers J MAANDAG 26 MAART 1956 PAGINA Hoe jonge metselaars te werven? Leeftijdsopbouw zeer ongunstig Afscheidsreceptie van Nederlandse gezant bij de Heilige Stoel Jongetje in riooliput verdronken Verstikt door kolendamp 11^ g J. H. DONNER door Soekarno installeert nieuwe parlement Parlement en regering leggen de eed af BENOEMING BISDOM ROTTERDAM BENOEMING BISDOM HAARLEM Belgische onderscheiding voor H. H, J. v. d. Pol Toestand précair Nieuwe demonstraties in Rusland? Kritiek op rector van universiteit Onder glas bedolven en gedood Argentinië bestelt bij Werkspoor locomotieven V.. (Van een verslaggever) Als een van een veertigtal catechisan ten heeft Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix zondagmorgen in de Nieuwe Zijds Kapel te Amsterdam haar lidmaatschap bevestigd van de Ne derlands Hervormde Kerk. Tussen de ouders en naaste verwanten van de overigen hadden Koningin Juliana, Prins Bernhard, Prinses Wilhelmina en de Prinsessen Irene en Margriet plaats ge nomen om de bevestigingsdienst bij te wonen. De kapel aan het Rokin was geheel bezet. Aan het orgel preludieerde Mein- dert Boekei. Een weelderig bouquet seringen en bloeiend hout prijkte voor de hoge kansel. Koningin Juliana, in herfstbruin mantelpak, de Prins en de beide Prinsessen arriveerden even voor Prinses Wilhelmina. Tussen de catechi santen, die vervolgens de ruimte be traden, ontwaarde men Prinses Beatrix in een donkergrijze japon en met een zwart hoedje. Enige van haar klasge noten, onder wie Renée Röell, sedert vele jaren vriendin van de Prinses, be vonden zich in de rij, die de banken voor de kansel bezette. De dienst werd geleid door ds. H. J. Kater, die op het Baarns lyceum onder richt in de geloofsleer heeft gegeven. Lofgezangen, een korte overdenking en een schriftlezing gingen de predikatie vooraf. „Ga heen, in deze is uwe kracht" (Rechters 6:14), zo luidde de tekst die hij gekozen had. Hij sprak zijn onge rustheid uit over de steeds groter wor dende schare die zich van de Hervorm de gemeentschap verwijdert. Het ver heugde hem daartegen dat hij in de eerder geschreven opstellen had kun nen lezen met welk een ernst en ver langen de leerlingen de belijdenis en de bevestiging verbeid hebben. „Gaat heen en neemt uw post in het leven in, het zij hoog, hetzij laag. Op deze Palmzon dag mag heel Jeruzalem jubelen en juichen." Hierna nam de eigenlijke plechtig heid een aanvang. Ds. Kater stelde de drie vragen van de belijdenis, over het geloof in God de Vader, de Zoon en de Heilige Geest, over de verplichtingen in het Koninkrijk Gods en over het deel genootschap van de Nederlands Her vormde Kerk. Gezamenlijk spraken de catechisanten het antwoord. Vervolgens traden zij beurtelings naar voren om, zoals sommigen, gedoopt te worden en Een studiecommissie van de bedrjjfs- raad voor het bouwbedrijf heeft een uitvoerig rapport uitgebracht over de oorzaken en achtergronden van de ver minderde belangstelling voor het met selaarsvak. Uit dit onderzoek is geble ken, dat de leeftijdsopbouw van het korps metselaars nog ongunstiger is dan tot nu toe op grond van meer globale gegevens kon worden veron dersteld. De noodzaak tot het nemen van maat regelen waardoor het vak voor jongere krachten aantrekkelijker wordt ge maakt lijkt de commissie evident. De commissie doet aanbevelingen op sociaal en economisch terrein, die ver betering van de voorzieningen voor het personeel op de bouwwerken op de voorgrond stellen. Hierbij kunnen de aanbevelingen van de commissie hygië nische voorzieningen tot richtlijn die nen. Deze stelt voor in die wijken waar op grote schaal nieuwbouw plaats vindt centrale gebouwen voorlopig voor deze doeleinden. Voor kleinere objecten zou een oplosing kunnen worden gevonden door het opstellen van kantinewagens. Met het oog op de plannen om in het on gunstige seizoen zoveel mogelijk door te werken zou de verstrekking van war me kleding en warme dranken zeer be langrijk zijn. Ook ware, aldus de com missie, aan bouwvakarbeiders werk kleding en schoeisel vanwege de werk gever te verstrekken. Vergroting yan de continuïteit van de dienstbetrekking van de metselaar acht men zeer gewenst. Onder meer moet worden gestreefd naar sanering van de onderaannemer^ met het doel redelijke verhoudingen tussen werkge ver en werknemers te bevorderen. Voorzover, en zolang het metselaars vak nog bijzonder onaantrekkelijke kan ten blijkt te hebben, moet overwogen worden in welke mate hiervoor door een hogere beloning een compensatie kan worden gevonden. Ten aanzien van de vakopleiding stelt de commissie, dat verdere aan passing aan de praktijk van het vak door de opleiding aan de L.T.S., mits didactisch verantwoord, aanbevelens waardig is. Bij de beloning van de leerlingen-met selaars zou moeten worden voorkomen, dat zij meer op tempo dan op kwaliteit letten. De scheidende Nederlandse gezant bij de Heilige Stoel, jhr. mr. M. W. van Weede en zijn echtgenote hebben een af scheidsreceptie gehouden voor de leden van de Romeinse Curie, leden van het corps diplomatique en de Nederlandse kolonie te Rome. Honderden personen hebben de receptie van de gezant, die gedurende een ambtsperiode van twaalf jaar te Rome vertoefde bezocht. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer de kardinalen Tisserant, Micara, Pizzardo, Piazza, Masella' Agagianian, Valeri en Tappouni, mgr. Samore, secretaris van de H. Congre gatie voor buitengewone kerkelijke aan- S^genheden, mgr. P. C. van Lierde U.L.S.A., sacrista van Zijne Heiligheid, mgr. Smit, kanunnik van de St. Pieter vele ambassadeurs en gezanten bij dé H. Stoel, alsmede de burgemeester van Rome. Uit naam van het corps diplomatique bij de Heilige Stoel heeft de vice-deken, graaf d'Ormesson, ambassadeur van Frankrijk aan jhr. Mark van Weede een kunstig bewerkte schaal aangeboden. Jhr. van Weede vertrekt begin april als Nederlands ambassadeur naar Bra zilië. (K.N.P.) Zondagmiddag is de twee-jarige J. J. Onshorst achter de woning in de Faber- straat te Enschede in een rioolputje verdronken. Het jongetje heeft blijk baar met het deksel gespeeld en is toen met het hoofdje voorover in het putje geschoten. om de belijdenis persoonlijk te beves- I tigen. Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje Nassau en Lippe Biester- j feld", zo werd Prinses Beatrix geroe pen. Ze knielde en ds. Kater legde zijn j hand op haar diep gebogen hoofd. „Ik verklaar u opgenomen in de ge meenschap van Christus als belijdend lid van de Nederlands Hervormde Kerk", aldus klonk het door de doodstille ruim te. Hij liet daarop de tekst volgen die j de prinses voor de bevestiging gekozen had: „Wij weten nu, dat God alle din- i gen doet medewerken ten goede voor hen die God liefhebben", het eerste deel van het 28e vers uit hoofdstuk 8 der Ro meinen. Prinses Beatrix richtte zich weer op. Ds. Kater verwelkomde tenslotte de nieuwe leden. Hij verklaarde dat de voorzitter van de Centrale Kerkeraad in Amsterdam, de praeses van de Gene rale Synode en een vertegenwoordiger van de Oecumenische Raad van Neder land er prijs op hadden gesteld bij deze bevestigingsdienst tegenwoordig te zijn. Toen de slotzang verklonken was, be gaven de aangenomen leden en de ko ninklijke familie zich naar de privé- vertrekken. Buiten wachtten enige hon derden tot de auto's met de hoge be zoekers verdwenen waren. Op de Arnhemseweg te Apeldoorn werd zaterdagmorgen de 63-jarige me vrouw G. L. van Emst-Pannekoek, toen zjj met haar fiets de rijweg wilde over steken, door een passerende auto gegre pen. Met zware verwondingen werd de vrouw overgebracht naar het zieken huis, waar z\j kort na aankomst is overleden. Zaterdagavond is de 23-jarige brom fietser J. J. van Rooy uit Tilburg op de rijksweg Den BoschTilburg door een auto gegrepen en op slag gedood. Een concierge van een fabriek van sieraden aan de Keizersgracht in Am sterdam is zaterdagavond door kolen damp bedwelmd en omgekomen. De concierge, de heer E. Hendriks, werd door zijn vrouw, die wegens zijn lange afwezigheid ongerust geworden was en ging zoeken, aangetroffen in de stook- kelder. Een gewaarschuwde dokter constateerde dat de man was overleden. Tijd II m Georgi Malenkov, de Russische minister voor de elektrische centrales, die op het ogenblik in Engeland verblijft, heeft zaterdag een bezoek gebracht aan de „Grand National", Engelands beroemde jaarlijkse paardenrace met hindernis sen, welke te Aintree werd gehouden. Even mag dit jongetje een zoontje van een lid van de Russische ambassade in Londen de kijker var de minister lenen. Dat niet alleen Nikita Kroestsjev, de algemeen secretaris van de Russische communistische party, stof heeft doen opwaaien rondom de figuur van Jozef Stalin, toont deze foto, waarop men een suppoost van het wassenbeeldenmuseum op Coney-eiland te New York bezig ziet het wassen beeld van Stalin een grote schoonmaakbeurt te geven. Coney-eiland is het beroemde vermaakscentrum van New York, dat gisteren werd geopend voor het nieuwe seizoen. De Russische minister Georgi Malen kov, die een bezoek aan Engeland brengt, is gisteren onverwachts een een voudige arbeiderswoning in Fleetwood, Lancashire, binnen gewandeld. Hij heeft er met de baby gespeeld, een kleuren- boek bekeken en naar de liefste wens van de huisvrouw geluisterd. De ex- premier van Rusland bezocht het kracht-station van Fleetwood, toen hij zijn gidsent plotseling in verlegenheid bracht, door hun te vragen om hem een arbeiderswoning, die bij het kracht station behoort, te laen zien. De ar beider Ronald Snelling hoorde die vraag, stapte naar voren en nodigde Malenkov uit. En toen gingen zij er beiden vandoor met een min of meer benauwd officieel escorte achter zich aan. De vrouw van de heer Snelling bracht juist een rustige zondagmiddag thuis door, toen haar man met Malenkov bin nentrad. Deze zei eenvoudigweg: „Dit is de heer Malenkov, schat. Hij zou graag ons huis willen zien". De glimlachende Russische leider stelde de vrouw op haar gemak en het Vanavond zal de burgemeester van Amsterdam de opening verrichten van het kandidatentoernooi. Deze schaak wedstrijd is de laatste etappe op de lange weg naar het wereldkampioen schap. De winnaar zal het recht heb ben Botwinnik uit te dagen tot een match om de titel. Na twee jaar van voorwedstrijden, zgn. zonale en inter zonale, zijn .tenslotte de „upper ten" overgebleven, die hier de arena be treden. Uit alle windrichtingen zijn ze gekomen. De Russen zijn natuurlijk in de meerderheid. uei- lien Elat- ling V.. Zes tegen vier niet- Russen is misschien zelfs nog een flat terénde verhouding voor „de rest van de wereld". Ondanks hun enorm overwicht, of misschien juist daar door, hebben de Russen zich echter in de wereldschaakbond neergelegd bij een regeling die objectief gezien voor hen nadelig is en hun deelname aan deze wedstrijd beperkt. Niemand echter twijfelt aan de nationaliteit van de toekomstige winnaar van dit toer nooi. De favorieten zijn allen Russen. In de eerste plaats wel Bronstein, klein, kaal en briljant. Reeds eerder won hij het kandidatentoernooi, in 1950. De tweekamp tegen Botwinnik bracht hij echter niet verder dan ge lijk spel. De ambitieuze Moskoviet zal zeker weer een gooi wagen. Ook Smys- lov speelde in 1954 een match om de wereldtitel. Weer hield Botwinnik de balans in evenwicht. Maar deze bei den nemen beslist geen aparte plaats in boven hun collega's Gelier en Ke- res. Om de beurt hoort men hen de „grootste aanvalsspeler aller tijden" noemen. Petrosian, geweldig snel spe ler en praktisch onverslaanbaar, de 19-jarige Spassky, wien geen onderne ming op het schaakbord te riskant is, zij allen hebben een kans. De vier niet-Russen zullen zich door dit alles echter niet laten intimideren. De Hongaar Szabo heeft al eerder ge toond tegen de Russische ,,overgroot meesters" opgewassen te zijn. Panno uit Argentinië zal het elan van zijn jeugd in de strijd werpen (hij is met zijn 22 jaren op een na de jongste deelnemer). Pilnik (eveneens Argenti nië) en Philip (Tsj echosla vakije) zullen zich schrap zetten. Het belooft een grote en spannende wedstrijd te worden, die Amsterdam hier binnen zijn muren te verspelen krijgt. Maar niet slechts Amsterdam. Halverwege het toernooi trekken deelnemers, offi cials, journalisten en alles wat er ver der aan zoiets vastzit naar Leeuwar den. Gedurende een week zullen al daar twee ronden gespeeld worden. Ai is zulk een verandering van klimaat bij een zo belangrijke wedstrijd over het algemeen bezwaarlijk, men moet het toch toejuichen dat dit noordelijk schaakcentrum heeft medegewerkt aan de organisatie van dit toernooi, dat toch een nationale gebeurtenis is. Nog niet zo lang geleden lagen de za ken nog geheel anders. Toen was zelfs de Friese schaakbond niet eens aange sloten bij de KNSB. Gelukkig is dat nu voorbij en is het tot een goede sa menwerking gekomen. Door dit toer nooi te organiseren, ook nu er geen landsman deelneemt, bewijst Neder land zijn grote belangstelling voor het koninklijke spel, los van chauvinisme en sensatie. duurde niet lang of zij vertelde hem via een tolk dat zij zo erg verlangde naar een nieuw vloerkleed voor de voorkamer. Malenkov praatte daarna met Diane, het dochtertje van de Snel- lings en bekeek met haar een prentenboek, waarvan hij probeerde de korte versjes te begrijpen. Hij ging daarna met Joan Snelling, zijn gast vrouw, naar boven, naar de kamer van de dertien maanden oude Christopher en naderde diens bedje op zijn tenen. Men had hem gezegd, dat Christopher sliep, maar toen hij in het bedje keek, begroette de baby hem met een ondui delijk keelgeluid. Malenkov pakte Chris topher op, zei „Goo Goo" en droeg het kleine kind door de kamer rond het geen Christopher wel op prijs stelde. Niet alleen in Fleetwood, maar overal waar de Sovjet-minister voor de elek triciteitsvoorziening bij zijn rondreis door Engeland komt, zoekt hij contact met de bevolking en deelt daarbij snoep goed en insignes met het woord „We reldvrede" uit. In Blackpool liet hij zijn auto stoppen om op straat met kinderen te kunnen praten. Tot de vader van een jongetje van drie-en-een- half jaar zei hij via een tolk, dat hij een kleinzoon van dezelfde leeftijd heeft, genaamd Petr. Daarop gaf hij het kind een lolly. Een jong echtpaar, dat de dag tevoren was getrouwd, gaf hij een doos Russische chocolade. „Dit is voor uw toekomstig geluk, en voor het geluk van de kinderen, die u zult krij gen", zei de Russische oud-premier. (U. P. Reuter). Tijdens twee plechtigheden in het pre sidentiële paleis in Djakarta hebben za terdag 217 van het 260 leden tellende nieuwe Indonesische parlement en de 24 nieuwe ministers de eed afgelegd. Het oude voorlopige parlement heeft vrijdag zijn laatste zitting gehouden. Vandaag heeft president Soekarno het eerste gekozen Indonesische parlement geïnstalleerd. De plechtigheden van zaterdagochtend werden bijgewoond door de leden van het afgetreden kabinet van Bur- hanuddin Harahap. In een rede legde Soekarno de nadruk op de historische betekenis van het feit, dat Indonesië voor het eerst in zijn geschiedenis een gekozen parlement heeft gekregen. Hij zeide voorts, dat Indonesië zich thans bevindt in een rivier, die twee perio den scheidt: een mèt en een zonder Ronde Tafel overeenkomsten. Politiek jegens Nederland De nieuwe minister van buitenlandse zaken, Ruslan Abdulgani, zeide na de plechtigheid, dat de buitenlandse poli tiek van Indonesië en de diplomatie zullen zijn gericht op de nationale we deropbouw. Hij weigerde commentaar te geven op de jegens Nederland te volgen poli tiek. „Dit betekent niet, dat wij daar over niet hebben nagedacht, maar ik acht het beter thans geen verklaring af te leggen en eerst het probleem verder te bestuderen", zeide hij. Hij weigerde ook te verklaren, van welk standpunt uit de politiek jegens Nederland zal wor den gevoerd. (Van onze correspondent) Voor het eerst sedert vele jaren is de bevolking van het in 1949 bij Neder- I land gevoegde Elten zaterdag ter stem bus gegaan. De stemmingen hadden ten doel een nieuw adviescollege samen te stellen in de plaats van de voor malige Eltense gemeenteraad, die se dert 1949 als adviesraad voor de land drost optreedt, nochtans zonder poli tieke rechten en verantwoordelijkhe den. Er werd niet gestemd op kandi daten van politieke partijen maar op een drietal belangengroepen; de bond van oorlogsslachtoffers (lijst 1), de bond van hoofd- en handarbeiders (lijst 2) en de middenstanders en boeren be langengemeenschap (lijst 3). De opkomst heeft de landdrost, dr. A. Blaauboer, bijzonder tevreden ge steld. In tegenstelling tot de aanvan kelijke verwachting zijn niet minder dan 1632 kiezers opgekomen, dat is 85 pet. van de bevolking van Elten. Er waren twee stembureaus; één in Hotel zum Schwan en één in het Berliner Hof. Op lijst 1 werden 405 stemmen uitgebracht, 550 op lijst 2 en 532 op lijst 3. De kiesdeler was 135. De zetel verdeling is dus als volgt: lijst 1 drie zetels, lijst 2 vier en lijst 3 eveneens vier zetels. In de namiddag bezocht de commissaris der koningin in Gel derland, jhr. C. G. C. Quarles van Ufford, een der stembureaus en on derhield zich vervolgens op het drost- amt in het voormalige Rathaus enige tijd met dr Blaauboer. Z. H. Exc. de bisschop van Rotterdam heeft in overleg met de bisschop van Haarlem benoemd tot secretaris van het bisdom Rotterdam de zeereerw. heer C. J. van der Knaap, thans secretaris van het bisdom Haarlem in dienst van de vicaris-generaal. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot secretaris van het bisdom Haarlem de zeereerw. heer dr. H. W. J. Kuipers, thans kapelaan te Halfweg (O. L. Vr. Geb.). Aan de heer H. H. J. van de Pol, pre sident-directeur van het Algemeen Ne- derslands Persbureau, A.N.P., is de rozet van officier in de Belgische Kroonorde verleend. Tijdens de voetbalwedstrijd Limbur- giaRoda Sport is de 66-jarige J. v. d. Berg uit Brunssum plotseling onwel ge worden. Een ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. (Van onze correspondent) A. van Zondagmorgen heeft pastoor H. A. Rouw, pastoor van de parochie St. Joannes de Doper te Vlaardingen onder alle H.H. Missen aan zijn paro chianen medegedeeld, dat gezien de slechte toestand, waarin de kerk ver keert, het gebouw bulten gebruik moet worden gesteld. De kerk werd in 1869 gebouwd naar de plannen van de architect P. J. H. Cuypers en 19 oktober 1869 door mgr. C. P. Wilmer geconsacreerd. Reeds in 1916 was er een grondige restauratie. In 1949 werd een rapport opgesteld, waarna verschillende herstelwerkzaam heden werden verricht. Onlangs ver toonde zich in de zuidelijke gevel we derom een scheur, waarna een onder zoek werd ingesteld. Verleden week werd vanwege het in genieursbureau L. A. Huydts te Den Haag een nieuw onderzoek ingesteld, waarbij werd geconstateerd, dat de hoofdmuur met kolommen aan de zuid zijde ontstellende werking vertoont. Grote scheuren zijn te zien, terwijl uit buigingen en verzakkingen zijn ontstaan waardoor o.a. de tweede kolom van het zangkoor dreigt „uit te knikken" met kans op instorten van de hele gevel. Aangenomen moet worden, dat het intensieve verkeer van de laatste ja ren, benevens het zware heiwerk in de omgeving voor nieuwbouw, het proces van werking in de kerkopbouw en ver zakking van de paalfundering verhaast hebben. Het ingenieursbureau achtte de toestand dermate precair, dat het moest adviseren de kerk voor de diensten te sluiten en op korte termijn maatregelen te doen treffen tot stutting van de lin kermuur en de kolommen. Afdoende is zulks natuurlijk niet; al leen kan daardoor het directe gevaar voor instorting tijdelijk weggenomen worden. Over de mogelijkheden van res tauratie wordt het volgende in het rap port vermeld: Het is wel gebleken dat voor grondi ge en afdoende restauratie op de eerste plaats een nieuwe fundering dient te worden aangebracht. Deze fundering zou Terwijl „The New York Times" meldt dat studenten aan de universiteit van Tiflis, de hoofdstad van de Russische staat Georgië, eind vorige week op nieuw hebben gedemonstreerd tegen de ontluistering van Stalin, hebben com munistische leiders in Georgië een be roep op de partij en de militia gedaan om „de openbare orde strikt te hand haven". De rode leiders dringen er op aan met „misdadigers en andere anti sociale elementen" korte metten te ma ken, aldus heeft een in de staat Georgië verschijnende krant, „Zarja Vostoka", geschreven. Zoals gemeld hebben zich twee weken geleden in Georgië pro-Stalinistische be togingen voorgedaan. Volgens het blad heeft de plaatsver vangende minister voor binnenlandse zaken, O. D. Museridze, op een partij bijeenkomst te Tiflis gewezen op de noodzaak de openbare orde in de stad te handhaven. Het blad geeft geen ver dere bijzonderheden, maar het haalt ook de woorden aan van de plaatselijke partijsecretaris, S. A. Makhararidze, die gezegd heeft dat de „zwakke ban den" tussen de partij en de studenten en docenten van de universiteit van Ti flis tot gevolg hadden, dat er een „vol komen onvoldoende" ideologisch peil heerste op de universiteit. Hij verklaar de dat de feiten aantoonden, dat de studenten „de elementaire regels van goed gedrag" schonden in het openbaar zowel als in de universiteit. Volgens het blad hebben de spre kers gewaarschuwd voor het gevaar van de verheerlijking van het indi vidu, „die de rol van de partij en van het collectieve leiderschap in de partij kleineert en die leidt tot ern stige tekortkomingen". De sprekers zeiden, dat deze „verheerlijking" zeer grote omvang had aangenomen in Georgië. Hetzelfde blad heeft in een hoofdar tikel kritiek geuit op de rector van de staatsuniversiteit van Tiflis. Het blad verwijt de rector, dat hij op een partij vergadering in Tiflis „geen diepgaande analyse heeft gegeven van de tekortko mingen en fouten in het politieke en ideologische werk van de partij onder de studenten". Het artikel levert ook kritiek op andere partijleiders in Tiflis en op leiders in Gori, Stalins geboorte plaats. De opvoeding van de arbeiders en bovenal de jongere generatie, „met alle middelen van ideologisch onder wijs", waarover de partij beschikt, is nu onze voornaamste taak, aldus „Zar ja Vostoka". (UP - Rtr) gevormd moeten worden door het per sen van pulsplaten. Gezien echter de slechte toestand van de opbouw reeds veertig jaar lang verkeert de kerk in een toestand van verzakkingen, uitbuigingen en scheuren, wordt het niet mogelijk geacht deze fundering aan te brengen zonder ingrijpen de af braak van muren, kolommen en bogen, terwijl tevens het nog resterende ge deelte van de bouw afdoende moet wor den gestut en geschoord. Zou dit alle maal gelukken dan is het verder nodig een nieuwe grondvloer in beton aan te brengen, waarna de herstellingswerken en de wederopbouw van muren, kolom men en kap zou kunnen volgen. Geschat wordt, dat afdoende restau ratie een bedrag zal vergen van 4 a 6 ton. Het bureau is van mening, dat voor dit bedrag oeter een nieuwe kerk kan worden gebouwd, welke ongetwij feld een grotere reëele waarde zal heb ben, dan ooit deze kerk zelfs na een grondige restauratie zal kunnen ver krijgen. Gezien dit rapport en gelet op het ad vies van de centrale Bouwinspectie heeft het bisdom de pastoor machtiging verleend het kerkgebouw voor de H.H. diensten te sluiten. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de 19-jarige koopvaardijmatroos A. Z. zijn vroegere verloofde, de 20-ja- rige ouvreuse E. B., met een dolkmes in de borst gestoken. Het meisje is in het ziekenhuis Coolsingel ter verple ging opgenomen. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De daad werd ge pleegd in de gang van de woning van het meisje. De matroos had haar met een ander zien dansen, had zich toen naarr haar woning begeven en was in de gang gaan zitten wachten tot zij thuis kwam. Voor de deur van de wo ning nam het meisje afscheid van haar danseur maar trof toen in de gang de matroos aan. Na een korte woordenwis seling trok deze onverhoeds een dolk mes en stak daarmee het meisje in de borst. Vervolgens meldde hij zich bij de politie. Tijdens het lossen van glasplaten op de losplaats van de N.S. bij het P.E.B. te Groningen, werd door een rukwind een lading glasplaten van een auto ge worpen. Een 52-jarige magazijnchef van een glashandel, E. T., raakte onder het glas bedolven. Hij werd zodanig ge wond, dat hij in het academisch zieken huis is overleden. De Argentijnse regering heeft bij Werkspoor een bestelling geplaatst voor tien diesel-elektrische locomotieven. In de afgelopen jaren is Werkspoor de voornaamste leverancier van rol lend materieel voor de Argentijnse spoorwegen geworden. De locomotieven zullen zestien cy linders krijgen en 1500 pk. kunnen ont wikkelen. Kring 7 van, de Bescherming Burger bevolking, dat is de kring Gelderland, heeft zaterdagmiddag op een doodlo pend spoortje van het spoorwegempla cement te Zevenaar een omvangrijke oefening gehouden, waarbij in totaal on geveer 250 personen waren betrokken. Het doel van de oefening was, het team werk van de verschillende diensten, ploegen en corpsen te beproeven voor het geval dat zij zouden moeten optre den bij een ramp. Men had daartoe een treinramp in scène gezet. Het publiek en de betrokkenen werden verzocht te veronderstellen, dat een personentrein in volle vaart op een goederentrein was gebotst. Klaarblijkelijk was de botsing nogal meegevallen, want twee oude goederenwagens en twee reeds lang ge- pensionneerde D-rijtuigen stonden ge moedelijk met de neuzen tegen elkaar. Een aantal meisjes was geïnstrueerd hoe zij paniek moesten zaaien, door „moeder" en ,,o m'n been!" te roepen. Sommigen waren in de trein bekneld geraakt en werden door de betrokken ploegen opgewekt uit hun benarde po sitie bevrijd, weggedragen en ver pleegd. Verondersteld werd, dat de ploegen, diensten en korpsen in Zevenaar het niet afkonden. Daarom werd de assis tentie ingeroepen van naburige ge meenten. Ter opluistering van de ramp had men nabij het doodlopend spoortje twee fikse vuren ontstoken, die met veel plezier door de diverse brand weerkorpsen werden geblust. Om de blussingswerkzaamheden enigermate te vertragen, spoten enkelen in de blauwe lentehemel. In tegenstelling tot een ramp verliep in Zevenaar alles nauw keurig volgens plan. Zij trok uiteraard veel belangstelling. dresseer een brief aan „De Leeuw van Dokkum" en hij zal stellig bezorgd worden bij de heer Jan Wie mers, die zondag in Dokkum zijn tachtigste verjaardag vier de, maar voor iedereen niet thuis gaf, omdat leeuwen in het alge meen niet zo wild zijn van een overmatige belangstelling op hun verjaardag. Hij is reeds bij ijn leven een legendarische figuur in de Nederlandse biljartsport, een feit, waaraan hij zijn bij naam dankt. Jan Wiemers is een merkwaardige figuur, een man, die een stuk geschiedenis heeft gemaakt van de biljartsport in ons land, maar die net doet of het niet waar is, of tenminste of het heel gewoon is. Hij trekt zich, nu hij tachtig jaar is ge worden, terug uit het openbare leven, niet omdat hij zich oud voelt, maar omdat een mens toch een keer moet „ophouden". Toen Wiemers op 65-jarige leeftijd de biljartsport vaarwel zei, schreef een van zijn biljart- vrienden in een biljartorgaan, dat de Friezen vrijheidsminnaars en individualisten zijn in de beste zin des woords en dat de zuiver individuele biljartsport de gebonden mens van deze tijd de illusie van vrijheid teruggeeft. Daaraan zou het te danken zijn, dat de kunst van het biljarten bij de Friezen steeds in hoge ere was en dat in Groningen en Friesland de bakermat van de biljartsport in Neder land moet worden genoemd. Friesland heeft legendarisch grote spelers voortgebracht als Bijlsma, Terpstra, Boelstra en vooral Jan Wiemers. Zijn vader was sociëteitshouder van het vroegere „Tuinlust" te Dok kum, waar de biljartsport druk werd beoefend. Jan Wiemers was, toen hij acht jaar was, soms al zo in een spelletje biljart verdiept, dat zijn vader hem naar school moest jagen. Jan Wiemers speelde nog op een biljart met zakken. In Groningen, waar hij banketbakkersleerling werd, leerde hij Albronda kennen, die hem veel van het biljarten bijbracht. Jan was meer als biljarter dan als banketbakker in de wieg gelegd en de dokter adviseerde hem, om maar geen bakker te worden. Dies kwam Jan bij zijn vader in de zaak. Maar, iedere vrijdag voer hij met de trekschuit van Dokkum naar Leeuwarden. Daar speelde hij tegen cracks nis Boelstra en Terpstra, dr. Van Setten, Rients Koopman en Rinse Kuiper en al spoedig was hij ze allemaal de baas. Wiemers werd aangezocht om als prof op te treden in de Académie de Billard te Amsterdam, maar Wiemers is in hart en nieren amateur en hij voelde er niets voor. In de nationale wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, die in 1905 in het Kurhaus te Scheveningen werd gehouden, werd Wiemers glorieus winnaar. Hij was het „enfant chérie" van het publiek, schreef men. Bijna overal, waar Wiemers kwam, won hij. in 1906 werden er ongeveer dertig ouderwetse bandspelers uitgenodigd voor een nationale biljartwedstrijd te Groningen, waar velen het série americaine te saai vonden. Mannen als Terpstra, Oetzes, Hommes, Tetzner en anderen kwamen, maar tegen aller verwachting in won Wiemers ook daar. In 1916/1917 en 1917/1918 werd Wiemers kampioen van Nederland eerste klasse groot-biljart kader 45/2. Later versloeg hij Bos en Dommering en de wereldkampioen Moons. Wiemers speelde op toernooien in Ham burg, Antwerpen, Berlijn, Brussel en Parijs. Zijn elegance en artistiek spel, zijn coup en queue werden geroemd. Wiemers werd lid van ver dienste van de Nederlandse Biljartbond en van verschillende biljart verenigingen is hij erelid. Bovendien had hij nog tal van functies in het maatschappelijk leven. Hij was een uitstekend schaatsenrijder en hij bevorderde de kaatssport. Nu zal deze tot ver buiten de grengen als „De Leeuw van Dokkum" bekende figuur zich terugtrekken uit het openbare leven. Maar nie mand gelooft, dat deze ,JLeeuw" nu in het hoge Noorden bij zijn kasten met prijzen zijn „manen" gaat zitten kammen, want wij hebben verteld, hoe Wiemers wél is, maar zó is hij zeer beslist niet..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5