Vergeten groepen Schmidt bereid tot proef met leugenontdekker Durven ook de politie-getuigen zich daaraan te onderwerpen? DE KEUKENHOF GEOPEND Wordt Malta een deel van Engeland? Premier Eden zal nog vóór Pasen een besluit nemen m Maatregelen in Georgië Communistische partijleider der Stalin-universiteit ontslagen 41 studenten in Tiflis gearresteerd Dulles en de geschiedenis ORR Jï Dit jaar meer salaris? „Moge Indonesië een Dreyfus-zaak bespaard blijven" Getuige Baden ontkent meineed mm m Piloot omgekomen in straaljager Jhr. Beelaerts van Blokland overleden Keukenhof vandaag open Het weer DINSDAG 2/ MAAKT 1956 79sfe JAARGANG No. 26562 Overheidspersoneel „Black Gat" mmm Debat Afwachten Royale gelegenheid om Bloemencorso te zien Nederland Iaat Japanse oorlogsmisdadigers vrij WINDJACKETS-PANTALONS Schraal BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestreat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umiriden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERI EN i it i AKitr 48 cents per mniimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f650 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 550 uur 's avonds teL 21544. De SER is zelf de eerste om te erkennen, dat zijn advies over de vergeten groepen voor ve len een teleurstelling zal zijn. Het rapport biedt immers weinig oplos singen voor concrete gevallen. Het moet bij gebrek aan beter volstaan met te verwijzen naar plannen, toe komstige adviezen, toekomstige stu dies. Schadeloosstelling voor het leed der geldontwaarding of door het achterbijven bij sociale voorzienin gen blijkt niet mogelijk te zijn. De enige grijpbare punten zijn de ko mende ouderdomsvoorziening en de komende adviezen over de invalidi teitsverzekering en over de voorzie ning weduwen en wezen. Voor de rest kan men slechts zeggen, dat er over het probleem van de vergeten groepen ernstig nagedacht is, maar dat men niet tot positieve resultaten gekomen is. Dit is treurig, maar niet al te ver wonderlijk. Wilde men met één slag alle schade door geldontwaarding geleden goedmaken, dan raakte men spoedig verzeild in een warnet van hele en halve maatregelen, met sta pels formulieren en bijbehorende ambtenaren, terwijl het resultaat on bevredigend en de financiële lasten niet te dragen zouden zijn. Dit is geen reden om het bij teleurstelling te laten en niet verder te zoeken. Maar wel maken de bijna onoplos bare moeilijkheden van nu duidelijk hoezeer men bij de vergeten groepen met een toekomstprobleem te maken heeft. Met een herstel van geleden schade werkt men immers slechts het symptoom weg van een kwaad dat voortwoekert. Het advies houdt zich vooral be zig met de vraag hoe men in de toe komst een verdergaande prijsstij ging, dus geldontwaarding, kan voor komen. Men kan niet zeggen, dat de waardevolle beschouwinr cn van de SER op dit punt erg hoopgevend zijn. Op de eerste plaats zijn er de prijs stijgingen in het buitenland waarte gen wij ons niet kunnen verzetten. Onze open economie maakt een aan passing aan deze prijsstijging onaf wendbaar. Een ander gevaar voor het prijspeil vormt het gedrag van werkgevers en werknemers. Beide groepen kunnen door een georgani seerd optreden een prijsstijging ver oorzaken. Indien de werknemers door hoge looneisen meer gaan krij gen dan de produktiviteitsverbete- ring toelaat dreigt het gevaar, dat de werkgevers deze te grote loons verhoging gaan doorberekenen, waardoor de prijzen stijgen. Nieuwe looneisen zijn daarvan het gevolg en de bekende spiraal van lonen en prij- i zen treedt in werking. Ook de werk- geversgroepen kunnen deze spiraal in werking zetten, wanneer zij name lijk door het hoog houden van de prij zen (kartels) en het niet doorgeven van kostenverlagingen de verhou ding tussen het inkomen en dat van de werknemers scheef trekken. De enige manier om deze hopelo ze cirkelgang van lonen en prijzen te ontgaan is een beheerst optreden van deze georganiseerde groepen, het zich loyaal houden aan de regels van het spel. Het is de vraag of de ze zelfbeheersing voor de toekomst een afdoende rem op de prijsstijging zal zijn. Zelfbeheersing veronderstelt immers een eenheid van denken en willen, die zelfs bij de stérkst geor ganiseerde geledingen niet altijd aanwezig is. Bovendien kan de ene groep als behoudzuchtig afschilde ren wat de andere meent een be heerst optreden te moeten noemen. De economische wetenschap biedt vaak ruimte voor verscheidene in terpretaties en men werkt er met voorspellingen, die vrij grote onze kerheidsmarges inhouden. Wie zal bepalen welke verhouding tussen de beloning van deze georganiseerde groepen juist is? Wie kan met vol doende nauwkeurigheid voorspellen hoeveel de produktiviteit zal stijgen? Zonder zich al te opzichtig buiten de paden van de wetenschap te bege ven is het vrij eenvoudig argumen taties te vinden voor de meest uit eenlopende standpunten. Oók op de zelfbeheersing van de georganiseer de groepen kan men zich naar onze mening dus niet voor honderd pro cent verlaten. Ondanks alles aarzelen wij toch niet het jongste rapport van de SER waardevol te noemen. Werkgevers en werknemers erkennen eenstem mig hun verantwoordelijkheid voor de vergeten groepen. Nu het pro bleem voor het eerst zo duidelijk en diepgaand gesteld is, mag men ten minste verwachten, dat dit een rem ïal vormen op al te onstuimige ont wikkelingen op het gebied van lonen en prijzen. „Verwacht mag worden, dat de re gering dit jaar ook maatregelen zal nemen tot verbetering van de salaris positie van het overheidspersoneel, evenals dit nu is toegestaan aan het particuliere bedrijf op grond van de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid". Aldus heeft mr. dr. J. B. Sens, hoofdbestuurslid van de ARKA, tijdens een bijeenkomst van de hoofd groep gemeente-ambtenaren maandag avond in Maastricht meegedeeld. Mr. Sens hoopt, dat de kwestie van de be zitsvorming voor het overheidspersoneel door middel van een premie spaarrege ling in het nieuwe zittingsjaar zal wor den opgelost. Er zal waarschijnlijk een spaarcapaciteit van 5 pet. worden aan genomen. Voorgesteld zal worden een premievaststelling van 40 pet. aflopend tot 20 pet. en lager, aldus mr. Sens. Be cijferd werd, dat dit bij aanvaarding van deze voorstellen de regering I 1.737.000 per jaar zal kosten. De Nederlander Schmidt, die zich door niets of niemand Iaat intimi- evenals Junesehlager in Indonesië deren, stelde daarbij de vraag of de is gearresteerd op de beschuldiging on- getuigen van de politie ook bereid zou- dermijnende activiteiten tegen de staat den zijn zich aan een dergelijk onder- te hebben gesteund en wiens proces nu zoek te onderwerpen. Schmidt betrapte reeds anderhalf jaar loopt, heeft giste- commissaris Sukardjo, die het vooron- ren tijdens de vier en veertigste zit- derzoek in deze zaak heeft geleid en ting in zijn zaak de rechter aangebo- die gisteren als getuige werd gehoord, den zich te onderwerpen aan een on- op een onjuistheid en nadat ook de ver- derzoek met een „leugen-ontdekker", dedigster, mevrouw Bouman, de com- Kapitein Schmidt, die ook tijdens deze missai'is op tegenstrijdigheden had ge rechtszitting weer liet blijken dat men wezen verklaarde deze: „Ik weet het hem niet klein kan krijgen en dat hij ook allemaal niet precies meer". Tijdens deze zitting werd ook de Ne derlander Frits Baden weer als getuige gehoord. Baden heeft indertijd sensatie veroorzaakt door zijn tijdens het vooron derzoek afgelegde verklaringen in de rechtszaal te herroepen. Daarna werd geruime tijd niets meer van hem verno men, tot hij enkele weken geleden plot seling weer in de rechtszaal verscheen. Baden was toen erg zenuwachtig en op gewonden. Gisteren heeft de rechter nu een ver klaring voorgelezen van hoofdcommis saris Suleiman Effendie, waarin werd gezegd dat Baden inmiddels toegege ven zou hebben zijn verklaringen niet te hebben herroepen omdat men hem die tijdens het vooronderzoek afgeperst had, maar omdat hij wraak had willen nemen 'op een politiecommissaris, die geweigerd heeft hem enkele persoonlij ke bezittingen terug te geven. Op de vraag of hij bij het intrekken van zijn aanvankelijke verklaring dan meineed had gepleegd zou Baden, „hoewel wei felend", bevestigend geantwoord heb ben. Gisteren in de rechtszaal ontkende Baden dit evenwel. Hij zeide getwij feld te hebben welk antwoord hij zou geven, „omdat hij niet wist, wat hij in zijn positie het beste zou kunnen doen". Hij ontkende echter de vraag of hij meineed gepleegd had bevesti gend beantwoord te hebben. Commissaris Sukardjo zeide o.m. dat Schmidt tijdens het onderzoek verklaard zou hebben nooit in de „Black Cat" te zijn geweest. Toen Schmidt daarna ge legenheid kreeg vragen te stellen vroeg hij de commissaris of hij zeker wist dat hij dat verklaard zou hebben. Na een bevestigend antwoord van Sukardjo vervolgde Schmidt: „Dan daag ik de commissaris uit de band, waarop deze verklaringen zijn op genomen, hier te laten horen. Ik heb gezegd, dat ik de „Black Cat" wel ken, maar daar nooit geweest ben, zo- nis Tomasoa dat verklaarde, met meis jes in jeeps e.d." Na de rechter nog op andere onjuist heden en tegenstrijdigheden te hebben gewezen en op feiten, die er op wijzen dat alle beschuldigingen en getuigenver klaringen geënsceneerd zijn, vervolgde Schmidt: „Misschien is het een dwaas voorstel, meneer de rechter, dat ik ga doen. Ik mag volgens de wet liegen en daarom neemt iedereen maar aan, dat ik lieg. Men denkt er niet aan, dat er nog een eer bestaat. De medische wetenschap is nu zover, dat men een serum heeft gevonden, waardoor men na enkele minuten niet meer kan liegen. Ik wil dat serum ge bruiken, dan zal blijken, dat ik niet lieg. Maar durven ook alle politiegetuigen dat serum te gebruiken. Een zaak als deze is cr 60 jaar ge leden ook in Frankrijk geweest. Toen stond er ook een kapitein terecht, ka pitein Dreyfus. Nu nog voelt men in Frankrijk die zaak ais een nationale schande. Ik hoop, dat Indonesië voor de schande van een Dreyfus-zaak ge spaard mag blijven", aldus Schmidt. De volgende zitting werd bepaald op 10 april, omdat de officier van justitie voor die tijd wegens vakantie verhin derd is. Dan zal opnieuw de Nederlan der Baden ais getuige worden gehoord. Heden is de Keukenhof geopend. De eerste bloemen zijn er ontloken en de tuinlieden besteden er bijzondere zorg aan. Op de achtergrond het beeld Tarantellavan de beeldhouwer Grosman. Maandag is een straaljager van de vliegbasis Leeuwarden in de Wadden zee gestort. Dit hebben wij reeds gis teren in een deel van onze editie kunnen berichten. De piloot, de 23-jarige ser geant-vlieger J. Knoop uit Groningen, gehuwd en met een kind, is omgekomen. Een Catalina-amfibievliegtuig en een helikopter van de Marinevliegdienst hebben na enig speuren het was ne velig op de Waddenzee het wrak ont dekt. Het lag gedeeltelijk op een droog- lopend wad. De motorreddingsboot van Terschelling, de Insulinde is bij het wrak geweest. Het lichaam van de be stuurder werd in de stuurhut gevonden. Op 84-jarige leeftijd is in de afgelo pen nacht te zijnen huize te 's-Graven- hage overleden jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van staat, vice- president van de Raad van State. Met hem is een der meest markante politieke figuren in Nederland heenge gaan. Het vaderland heeft hij in tal van belangrijke functies gediend en tot op zeer hoge leeftijd vervulde hij het vice- presidentschap van ons hoogste staats college. Zondag is te Hollywood de Britse acteur Robert Newton overleden na een hartaanval. Hij was 50 jaar. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Malta is een Brits fort in de Middel landse Zee, waaraan het te danken had dat het heviger en meer talrijke luchtbombardementen had te doorstaan in de oorlog dan wellicht enige plek op aarde. Malta kan zich economisch niet bedruipen; Brittannië erkent dit en is bereid het eiland financieel te helpen. De vraag was in welke status Malta deze steun van Brittannië zou ontvan gen en het ziet ernaar uit dat Malta geheel geïntegreerd zal worden met Groot-Brittannië. Gisteren wijdde het Lagerhuis een debat aan deze kwestie. Basis van het debat was het rapport over de rondetafelconferentie welke werd ge houden eerst te Malta en vervolgens te Londen, en welke gevolgd werd door een volksstemming op Malta. In deze volksstemming zou de bevolking van het eiland duidelijk moeten ma ken of zij integratie verlangde. Dank zij de tegenstand van de aartsbis schop van Malta, 'die bezorgd was over de toekomstige positie van de Katholieke Kerk op het eiland, en dank zij de tegenstand van de natio nalistische party op Malta, onthielden zich vele Maltezen van stemming. Het referendum leverde het volgende resultaat op. Van 90.000 uitgebrachte stemmen waren 67.000 voor integratie, dat wil zeggen 75 procent. Doch aan gezien het electoraat van Malta 153.000 stemmen telt, heeft zmh in feite slechts 44 procent van de bevolking uitgespro ken voor integratie met Groot-Brittan- nië. De regering maakt in het debat van gisteren duidelijk dat zp deze uit slag voldoende overtuigend acht en nu besloten is, met instemming van de Labouroppositie, die hier vanzelf geheel op de zjjde is van de op integratie ge- Deze foto uit de oorlogsjaren laat een smeulend en smokend Malta zien, tel kenmale weer het trefpunt van Duitse aanvallen uit de lucht. stelde Labourpartij op Malta, om de integratie door te voeren, en zij zal nog vóór Pasen bekend maken op wel ke wijze en in welk tempo dil zal ge schieden. Het officiële orgaan van de commu nistische partij in de hoofdstad van de Russische staat Georgië, „Zaria Vosto- ka" (Dageraad van het oosten) meldt dat de leider der communistisch" partij bij de „Stalin-universiteit" te Tiflis ont- bepaalde betrekkingen werden aangewe zen, maar dat er zich slecht 260 op hun werk meldden. De anderen zouden zonder meer verdwenen zijn. De „Zaria Vostoka" oefende ook kri- «ino-»n f.,i tiek op de leiders der communistische tt en politLT werk" Voo^ s ziin sfnd^ partö-Srganisatie te G.ri, Stalins ge- het begin van het jaar 41 studenten %e- dat ernstige arresteerd en twee anderen van de uni- foaute" g*™ahal?'kÏÏw T1, versiteit vprwiiderri wpcpiik btovp en hGt bGsluit. ,.dG voor schending van de openbar! orde en dis- tamste van de partfl wordt thans cipline". Dit bericht komt na medede lingen over betogingen in Tiflis en an dere Georgische steden na het bekend worden van de officiële kritiek op Sta lin, welke op het jongste congres der Russische communistische partij is ge uit. Aan de Stalin-universiteit van Ti flis studeren 5000 studenten. Het blad schrijft dat aan de uni versiteit ondisciplinair is opgetreden. Het maakt melding van verzuimen bij het collegebezoek. Zo woont onge veer de helft van de studenten van de universiteit van Tiflis de colleges over het z.g. historisch materialisme, een studie der communistische filosofie, die aan alle Sovjet-hogescholen ver plicht is gesteld, niet bij. De „Zaria Vostoka" haalt nog tal van andere voorbeelden aan van studenten, die de colleges niet bijwoonden, maar dit heeft waarschynlijk ten doel het feit te verdoezelen, dat de studenten in het begin van deze maand op de sterfdag van Stalin betoogden tegen de nieuwe lijn in de Sovjet-politiek, waarbij Stalin van een groot deel van zijn luister wordt ont daan. Het dagblad deelt o.a. mede, dat hele groepen studenten spijbelden om een film te gaan zien, terwijl hun pro fessor voor vrijwel lege zalen stond te oreren. Een andere beschuldiging van het blad aan het adre< van de leiding van de universiteit is, dat 953 studenten ver leden jaar een graad kregen en voor Twee katholieke Laagerhuisleden na men deei aan het debat. De heer Tee ling, conservatie!, verklaarde dat de regering geen mandaat bezat voor inte-1 gratie van Malta met Brittanni^ en dat de regering overijld handeld^ en j dat de aartsbisschop van Malta niet in- i stemde met integratie zonder schrifte- j lijke garanties voor de positie van de Kerk. Hij was bang voor toenemende j spanning op het eiland tussen de Kerk en de Maltez» Labourpartij. De heer j Mellish, een katholiek lid van de La- bourfractie, richtte een vrij felle aan- val tegen zijn geloofsgenoot en ver- i weet hem dat hij sprak alsof hij kon spreken namens de Kerk en alsol hij een persoonlijke connectie onderhield met het Vaticaan. De oppositie was op getogen over de ietwat vulgaire opmer kingen van de heer Mellish. Men moet nu afwachten wat de rege ring van Groot Brittannië nader bekend zal maken omtrent de integratie. Het is inderdaad een feit dat men zich in kerkelijke kringen op Malta ongerust maakt over de toekomst, wellicht den kend aan de verregaande ondemocrati sche discriminatie tegen de katholieken in een ander integraal deel van het Ver enigd Koninkrijk, amelijk Noord-Ier- Iand. Ondanks de plotselinge harmonie Vlctorb 'omirc 51 ie ma VALETTA M0S?£ Btrkirkara Rabat* Qormi Zabba Tarxien IBRAL TA R MALTA CYPRUS .....sen regering en oppositie zijn niet alle conservatieven het eens met de in tegratieplannen. Deze houden namelijk in dat Malta drie leden aan het Lager huis in Westminster zal sturen. Vele conservatieven vrezen dat hiermee een precedent geschapen wordt, en dat een begin gemaakt wordt met het ver anderen van het Britse nationale parle ment in een imperiaal parlement. gevormd door de opvoeding der arbei ders en bovenal van de jeugd". Het feest van de lente in de bloem bollenstreek is vandaag ingezet met de opening van de Keukenhof te Lisse. die verricht werd door de voorzitter van de Keukenhof, de heer T. van Waveren. Aanvankelijk was het de bedoelng dat de voozitter van de Tweede Kamer dr. L. G. Kortenhorst de Keukenhof zou openen. Overigens is er in de bloembollen streek. die zich na een intensieve voor bereiding heeft opgemaakt om de tien duizenden bezoekers gedurende enkele weken te ontvangen, nog niet veel te zien. Hier en daar ligt een veld cro- cussen in volle bloei. Toch verwacht men een normale bloeiperiode van de bollen ondanks de strenge winter. In dien de zon in de komende weken niet al te vaak verstek zal laten gaan bloeien de eertse week van april de narcissen en half april de hyacinten en tulpen. Het bloemencorso „Lentejuwelen" zal dit jaar op zaterdag 21 april worden gehouden. Maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat, indien het weer geen medewerking verleent, het corso een week zal word enuitgesteld. Men wil het publiek zoveel mogelijk gelegenheid geven om het corso te zien. Daarom vertrekken de praalwagens reeds des morgens om elf uur vanuit Sassenheim. De route gaat van Sassenheim via Lisse tot de grens van Hillegom-Bennebroek, waar een uur gepauseerd wordt. De terugtocht wordt om drie uur 's mid dags over dezelfde route aanvaard Twaalf muziekkorpsen zullen aan het corso deelnemen. Burgemeester mr. Th. de Graaf, van Lisse, deelde tijdens een pers conferentie mede, dat van een door trekking van het corso naar Haar lem. waarop meer dan eens gezin speeld is, voorlopig geen sprake zal zijn. Premier Hegedues van het commu nistische Hongarije heeft beloofd, de democratie „meer in de praktijk te brengen" en meer aandacht te zullen be steden aan „de vrije kritiek van de ar beiders". Deze koerswijziging wordt genomen als gevolg van het aanvaar den van de besluiten van het jongste congres van de Russische communisti sche partij, zo verklaarde hij. ndanks de scherpe verklaring J J van minister Luns de vorige v-X week in de Tweede Kamer naar aanleiding van het merkwaardige op treden van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles hij zijn bezoek aan Indonesië; ondanks ook het officiële protest der Nederlandse regering te Washington uitgebracht door onze ambassadeur, en ondanks de min of meer dubbel zinnige antwoorden hierop van hoog geplaatste autoriteiten van het State Department, welke bedoelden de on behaaglijke stemming onder het Ne derlandse volk over zijn grote bond genoot in het Westerse verdragensy steem weg te nemen, heeft minister Dulles niet alleen niet de moed en de takt kunnen opbrengen, verder in de ze precaire kwestie te zwijgen, maar heeft hij integendeel nogmaals de na druk gelegd op zijn in Djakarta afge legde verklaringen. In een toespraak voor de radio en televisie vrijdag j.l. bracht hij aan het Amerikaanse volk verslag uit over zijn jongste reis door een groot deel van Azië. Daarbij uitte hij wederom veel woorden van lof voor Indonesië. Wij willen hier niet over Dulles' al of niet juiste waardering voor het huidige Indonesië discussiëren, maar op één punt, dat Dulles tegenwoordig telkens naar voren brengt, blijkbaar om de Aziatische volken in het gevlij te komen, zouden wij de minister toch gaarne willen adviseren de geschie denis van zijn land nog eens na te slaan. Het betreft de strijd van Ameri ka voor zijn onafhankelijkheid en 't feit dat Amerika zelf kolonie is ge weest. Amerika vergelijkt zijn verle den hierbij gaarne met dat van de Aziatische landen. Dat deze vergelij king nogal erg mank gaat en een voor stelling van zaken is die historisch ge zien, niet met de feiten klopt, weet iedere schooljongen in Nederland. jls 'Dulles zich de kampioen /I toont van het vrijheidsstreven JA- der Aziatische volken, laat hij dan bedenken, dat de inheemse bevolking van de huidige Verenigde Staten van Noord-Amerika bestond uit Indianen. Ofschoon de eerste aanraking met de blanken in en kort na Columbus' tijd vriendschappelijk was, sloegen al spoedig de talrijke kolonisten uit verschillende Europese landen geen acht meer op de rechten der inheemse bevolking. Blijkbaar hebben zij de Indianen be schouwd als hinderlijk voor de voor uitgang der Nieuwe Wereld, ten op zichte waarvan geen goddelijke en menselijke wetten golden. Geen ras is zo onmenselijk behandeld als de In dianen van Noord-Amerika. Als vo gelvrij verklaarden werden zij stel selmatig beroofd van hun land, be drogen, getergd, onderworpen, tot slavernij gebracht of uitgeroeid. Zo is het eeuwenlang gegaan. Nog in 1906 werd een wet aangenomen, dat India nen eerst na een proeftijd van 25 jaar stemrecht zouden kunnen krijgen mits zij bewezen daartoe competent te zijn. Het resultaat van deze mo derne kolonisatie is dan ook, dat in de Verenigde Staten slechts hier en daar kleine concentraties van India nen te vinden zijn. Kijk, mijnheer Dulles, dit hebben wij Nederlanders in Indonesië niet gedaan. De inheemse bevolking, die wij koloniseerden, hebben we niet uitgeroeid maar ze is in de loop der eeuwen met tientallen miljoenen uit gebreid. Talrijke Indonesiërs hebben aan onze universiteiten en hogescho len gestudeerd hoe staat het met de negers thans nog in Amerika? In uitgeroeid, maar ze is in de loop der Indonesië zelf hebben de Nederlan ders tal van scholen opgericht, waarop de Indonesiërs hetzelfde onderwijs ge noten als de blanken. Nederland maakte kortom zijn koloniën tot ge bieden van beschaving en cultuur. Dat de Amerikaanse kolonisten dat wil zeggen een conglomeraat van Duitsers, Ieren, Spanjaarden, Por tugezen, Italianen, Fransen en Neder landers zich op een bepaald mo ment vrijmaakten van Engelands heerschappij is heel iets anders dan de strijd der inheemse volken van Azië. Daarom is de voorstelling van Dulles om Amerika's geschiedenis met de vrijheidsstrijd der Aziatische landen te vergelijken niet alleen in strijd met de waarheid, maar óók dom. omdat de intellectuelen van Azië, niet minder dan wij hier in Europa, óók de geschiedenis van de Verenigde Staten kennen. De Nederlandse regering heeft toe stemming gegeven om 25 Japanse oor logsmisdadigers, die in Japanse ge vangenissen zitten, op erewoord vrjj te laten. Na deze vrijlating zitten nog 86 oorlogsmisdadigers die door Nederland zijn veroordeeld in de eevangenis. Aüvert eritt* Verwachting tot woensdagavond Droog weer met morgen overdag zonnige perioden. Zwakke tot ma tige, tijdelijk vrij krachtige ooste lijke wind Over het algemeen iets lagere temperaturen met plaatselijk lichte nachtvorst. Zon: 6.26-19.09 Maan: 22.02-6.45

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1