De vissers aanvaarden 5.,Krijger-overeenkomst" De Amsterdam IJm. 28" vaart woensdag uit Nederland-Kattenburg ICJ jaar Oud-KNIL heeft recht op salaris tijdens bezetting Kruiswoordraadsel Chefarine ,4 Beslissing regering wordt met spanning verwacht EUROPAZEGELS ISC De Koningin van de Eilanden Negerbisschop wijdt blanke tot bisschop Grondlegger van de Nederlandse confectie-industrie ERIC DE NOORMAN Protestbetoging in Den Haag Staat veroordeeld tot betaling 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Uitspraak van verregaande betekenis Letterlijke interpretatie Eeeld van Zadkine voor Kattenburg STAKING OP IJMUIDER TREILERVLOOT: In Algiers Franse bensine-depots in lichter laaie PROCES-VERBAAL NA VOETBALREL Vertraging op de lijn AmsterdamHaarlem RECHTERLIJKE UITSPRAAK Eerste kievitsei op paleis Soestdijk DINSDAG 27 MAART 1956 PAGINA tgfÉHÉ Sm NEDERLAND EUROPA tSjRÖPA •V*crr- F.1.JROFA ZtSM Njeütfe^: - Noord-Afrikanen staken in Frankrijk DiR. A. WELGKER EREIDOCTOR TE LEIDEN Proces-Jungschlager GEEN BRIELSSHOW IN MONACO Examen® INTERPRETATIE VAN HET LOON AKKOORD Loonakkoord Voor duizenden guldens aan nylonkousen gestolen Een eeuw geleden legde de stichter van de confectie-industrie Nederland-Kat tenburg met zijn tien zoons de grondslag voor een van Nederlands belangrijkste takken van nijverheid, die thans bijna een tiende van onze totale export voor zijn rekening neemt. Nederland-Kattenburg: bestaat deze maand honderd jaar. In maart 1856 werd in Haarlem de grondslag voor deze N.V. gelegd. In feite werd daarmee tevens de Nederlandse confectie-indnstrie gegrond vest. De vervaardiging van confectiekle- ding in Nederland werd namelijk in dat zelfde jaar 1S56 door de familie Katten burg en de familie Cohen ter hand ge nomen. Levi Abraham Kattenburg was rond 1850 de bezitter van een kleerher- stel-kleermakerij annex handel in twee- dehandskleding in Haarlem. Bovendien had hij tien zoons. Het was onmogelijk dat alle tien de zoons in deze zaak een bestaan zouden vinden. Het jaar 1865 bracht uitkomst Fraïm Kattenburg op een na de oudste van het tiental kwam in dat jaar enthousiast terug van een verblijf in Engeland waar hij bij familie had vertoefd om het splinter nieuwe vak van de confectiekleding te leren. Samen met zijn vader richtte hij toen in Nederland de firma op waar in de elf - vader en zoons - een bestaan zouden vinden. In Haarlem en Amsterdam werden de eerste zaken gevestigd. Later kwam daar een zaak in Rotterdam bij. Vooral deze laatste zaak nam een enorme vlucht. Nederland-Kattenburg werd langzamer hand een begrip. Nieuwe generaties zet ten de tradities voort in het vervaar digen van heren- en jongensconfectie. In Amsterdam werden in het begin van deze eeuw toen de Hollandia-fabrieken Kattenburg voor regenkleding ge vestigd. Dit bedrijf heeft echter momen teel geen connecties meer met Neder land-Kattenburg, behalve als leveran cier. In de loop der jaren was er voor- en tegenspoed, maar momenteel is het zo dat de leiding van het bedrijf de toe komst met veel vertrouwen tegemoet ziet Er zijn thans onder meer nog za- Nederland-Kattenburg N.V. heeft ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan aan de beeldhouwer Zadkine te Parijs een opdracht gege ven tot het vervaardigen van een beeld. Hoe het beeld zal worden is nog niet bekend. Het zal worden aangebracht tegen de gevel van de zaak van Kattenburg in Haarlem, de stad, waar honderd jaar geleden de firma werd opgericht. De Haarlemse zaak zal eveneens worden ver bouwd. ken in Rotterdam, Haarlem en Den Haag. De confectie-industrie in Nederland die door Kattenburg en Cahen werd begonnen is uitgegroeid tot een zeer belangrijke industrie die in 1955 ne gen procent van de totale Nederlandse export voor haar rekening nam. De Nederlandse confectie-industrie staat momenteel waarschijnlijk op het hoog ste peil ter wereld. Het honderdjarig bestaan van Katten burg zal op waardige wijze worden ge vierd. Voor uitbundig feestvertoon zal, mede om de grote verliezen die de fa milie in de afgelopen oorlog leed, geen plaats zijn. Er wordt ook geen receptie gehouden. Men is van plan om het be drag, dat de festiviteiten zouden heb ben gevergd, tezamen met de gelden die relaties eventueel aan bloemen en ge schenken zouden hebben uitgegeven, te schenken aan de Nederlandse centrale vereniging voor gebrekkige en misdeel de kinderen. De stakende vissers van de IJmuider Wanneer deze besprekingen na twee treilervloot hebben gisteravond na een bewogen stemming in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden-Oost de z.g. „Krijgerovereenkomst" varen op de oude C.A.O. met de toezegging, dat de besprekingen voor een nieuwe C.A.O., waarin de vaste gage gehandhaafd blijft, onmiddellijk zullen worden ge opend toch aanvaard. Met 9-1 stem men vóór, 54 tégen en 2 ongeldig, werd besloten, dat elke reder, die deze over eenkomst tekent, vrij is zijn schip voor de duur van twee maanden naar zee te zenden. Daarna zal er een nieuwe C.A.O. moeten zijn, waarin de geëiste verbeteringen zijn opgenomen. Als ge volg van dit besluit vertrekt de Am sterdam" IJM. 28, die nog in Vlaar- dingen ligt, woensdag als eerste treiler weer naar zee. De treilers „Tzonne" IJM. 1, Bergen" IJM. 16 en zeer waar schijnlijk ook de „Klaas Wijker" IJM. 85, „Soerabaja" IJM. 79 en „Medan" IJM. 57 zullen uit IJmuiden op de „Krij gerovereenkomst" naar zee vertrekken. De OVB-bestuurder A. v. d. Berg is, voor het besluit viel, eerst nog op de geschiedenis van de staking ingegaan. Hij wees er met nadruk op, dat deze is ontstaan, toen bekend werd. dat de Centrale van Zeevarenden (NVV) van plan was de vaste gage te vervangen door een loonsysteem van garantieloon en percentage. Handhaving van de vas te gage was de eis, waarvoor de staking is uitgebroken. Spr. gaf antwoord op de vraag, waarom deze nieuwe vergadering noodzakelijk was. De „Krijgerovereen komst" was toch in de vergadering van 22 maart door de vissers met al gemene stemmen verworpen? Inder daad. Maar naar de menning van de heer Van de Berg hadden vele vissers cm een uitleg van de Krijgersover eenkomst" verzocht door de OVB-be- stuurders; er was enige verwarring ontstaan over de werke'ijke betekenis van dit voorstel. Trouwens, na de ver gadering van 22 maart waren er meer reders gekomen, die te kennen hadden gegeven, dat zij deze overeenkomst zou den willen aanvaarden. De heer Van de Berg stelde daarop, dat hij de overeenkomst als een over winning voor het standpunt van de vis sers beschouwde. Aan hun voornaam ste eis handhaving van de vaste ga ge is tegemoet gekomen, terwijl hun eisen voor verbetering de basis zullen zijn voor de komende besprekingen. In de kerk van Kabgayi in het Bel gisch Mandaatgebied Ruanda heeft een negerbisschop, mgr. Aloysius Bigirum- wami zondag de Zwitserse priester mgr. Anaré Perraudin tot bisschop ge wijd. Dit :s de eerste keer in de ge schiedenis van de Kerk, dat een neger bisschop een blanke priester tot bis schop geconsacreerd heeft. De consecratieplechtigheid werd door meer dan 6000 mensen bijgewoond. De meesten van hen konden geen plaats meer krijgen in de kerk. Mgr. Bigi- rumwami verd geassisteerd door mgr. Jozef Martin, apostolisch vicaris van Ngozi in Noord Urundi en door mgr. Louis van Steene, coadjutor van het vicariaat Bukavu. Tot de hoge gasten, die in de kerk aanwezig waren, behoorden de Mwami, de koning van Ruanda, Mutara Charles Rudahigwa, de vice-gouverneur-gene- raal Harroy, gouverneur van Ruanda Urundi. mgr. Antoon Grauis van de Witte Paters, apostolisch vicaris van Kitega in Zuid Urundi en de heer Chur- chod, Zwitsers consul te Leopold- stad. (K.In.P.) maanden geen succes hebben, hebben de vissers z.i. het recht om deze over eenkomst onmiddellijk op te zeggen, hetgeen natuurlijk niet uitsluit, dat zij persoonlijk na een reis kunnen afmon steren. De heer Van de Berg had de stellige overtuiging, dat wanneer de vissers het met deze overeenkomst zou den proberen en hij deed een ernstig beroep op hen om dit besluit te doen, de andere reders spoedig zouden vol gen. Ingaande op de komende besprekin gen zeide hij, dat deze door de erkende bonden zullen worden gevoerd. Voor waarde hiervoor is echter, dat zij de Krijgerovereenkomst als basis van de besprekingen zullen aanvaarden. Tegenstanders De stemmen van de vissers, die daar na het woord voerden, klonken niet erg hoopvol voor het betoog van de heer Van de Berg. Velen bleven op hun standpunt staan, dat er eerst een nieuw contract moest zijn, voordat er geva ren kon worden. Het Egmondse lid van het stakingscomité was van mening veranderd. Hjj was nu voor de over eenkomst. De O.V.B.-bestuurder de heer J. Ko ning beantwoordde de vragen van de vissers en drong er bij hen met klem op aan de „Krijgerovereenkomst" te aanvaarden en vooral met een zeer grote meerderheid van stemmen, ten einde de eenheid onder de vissers te bewaren. Ook de heer M. Akkerman deed als voorzitter van het stakings comité een beroep op de vissers om met deze overeenkomst akkoord te gaan. Het werd steeds duidelijker, dat het voorstel niet met algemene stemmen zou worden aanvaard. Er waren vis sers. die zich verzetten tegen een schriftelijke stemming. Een dertig vis sers onttrok zich aan de stemming, toen de heer Akkerman er met beslist heid op wees, dat een stemming nood zakelijk was. Staande hoorden de vis sers tenslotte de uitslag aan: 94 stem men voor, 54 tegen en 2 ongeldig. Een gedeelte van de vloot gaat naar zee, voor het andere gedeelte blijft de sta king van kracht. Een grote brand, waarschijnlijk door terroristen veroorzaakt, woedde vandaag in de benzinedepots van het Franse Leger in de hoofdstad Algiers, waar de hoogste militaire commandan ten juist bezig waren te beraadslagen over de taktiek,.die men tegen de op standelingen zou voeren. Een grote rookkolom steeg tot een hoogte van meer dan 200 meter uit de tanken en tonnen, die 150.000 liter ben zine bevatten. Stukken van explode rende vaten vlogen tot een afstand van meer dan honderd meters buiten het depot, dat in de buitenwijken van de stad is gelegen, nabij een belangrijke spoorbrug. In Franxrijk heeft tussen 70 en 80 procent van de Noord-Afrikanen, die in noord-Franse bedrijven werkzaam zijn, vandaag gehoor gegeven aan een stakinsgoproep van Algerijnse nationa listen. Ook vele Noordafrikaanse café's sloten hun deuren. De staking is bedoeld om aan het streven naar volledige onafhankelijk heid voor Algiers kracht bij te zet ten. (U.P., A.F.P.7 De senaat van de Rijksuniversiteit te Leiden heeft besloten het eredocto raat in de letteren en wijsbegeerten toe te kennen ac.n de medicus dr. A. Welcker te Amsterdam. Als promotor is aangewezen de hoogleraar in de kunstgeschiedenis prof. dr. H. van de Waal. De wetenschappelijke verdiensten, waarvoor de onderscheiding aan dr. Welcker wordt verleend, liggen op het gebied van de Nederlandse kunst geschiedenis en in het bijzonder op dat der 17de-eeuwse tekenkunst. Dr. Welcker heeft op dit terrein diepgaande studies gemaakt en vele artikelen het licht doen zien. De eredoctor, die ir. 1884 in Alk maar werd geboren, studeerde medi cijnen aan de Universiteit, die hem nu het eredoctoraat zal verlenen. De Leidse Universiteit telt op het ogenblik 9 eredoctores, onder wie H. K. H. Prinses Wilhelmina, H. M. Ko ningin Juliana en Sir Winston Chur chill. 1. Na de avonturen met de Romeinse helm zetten Eric en zijn geslonken troepje de tocht naar Noorwegen voort. Door de strijd tegen Tugwal en Moru hebben ze zoveel krijgers verloren, dat de derde Drakar niet meer bemand kan worden. Bovendien had de boot toch averij en konden ze niet anders dan haar achterlaten. De wind is Noordwest, zodat ze moeten roeien, liet is reeds laat in het najaar en Eric bespreekt met Svein, die aan het roer staat, de kans, nog voor de winter Noorwegen te bereiken. De lange Sakser maalt niet veel om weer en wind en wil best de overtocht wagen. Winonah voelt er echter niets voor, om in de open boten de kou te moeten trotseren. Bezorgd kijkt de Noorman naar de dreigende lucht, Het is guur, de zee is onstuimig en recht voor hen uit pakken zich donkere wolken samen. Nog steeds besluiteloos ziet Eric, hoe de bui nadert. „Ik geloof, dat we vuil weertje krijgen", zegt Svein. Tegelijkertijd vallen reeds de eerste druppels en snerpt een windvlaag door de zeilen. Dan lijkt het, alsof de woedende elementen zich met volle kracht op de beide eenzame schepen storten. Het door de afdeling 's-Gravenhage van het Veteranenlegioen genomen ini tiatief tot het organiseren van een pro- testbetoging Jungschlager door middel van een korte, waardige tocht in Den Haag op een nog nader te bepalen za terdagmiddag, is overgenomen door een daartoe ingesteld protestcomité- Jungschlager. Het comité staat onder voorzitterschap van generaal-majoor P. Scholten. (Van onze correspondent) Naar aanleiding van de vechtpartij op het voetbalveld van Rigtersbleek, waar de rechtsbuiten van de thuis club tijdens en na afloop van de wed strijd Rigtersbleek-Stormvogels tegen standers opzettelijk trapte, heeft de officier van justitie te Almelo van morgen aan de politie te Enschede opdracht gegeven tegen G. Trooster proces-verbaal op te maken. Het plan van Carel Briels om ter ere van het huwelijk van prins Rainier III en Grace Kelly in het stadion van Monaco een „Europese Manifestatie" te organiseren, zal geen doorgang vinden daar de vorstelijke bruidegom nog steeds niets van zich heeft laten horen. De resterende tijd is nu te kort geworden om nog een „artistiek verantwoorde" show klaar te maken. Carel Briels ver toeft thans in Parijs om te zien of daar belangstelling voor zijn manifestatie bestaat. Ernstige vertraging tussen Haarlem en Amsterdam soms van meer dan een uur, was gistermorgen het gevolg van 'n draadbreuk nabij Vogelenzang en een beschadiging van de elektrische boven leiding nabij Sloterdijk. De draadbreuk is om ongeveer 1 uur gerepareerd; de beschadiging bij Slo terdijk, waar een paal van een bouw werk op de elektrische bovenleiding viel, was omstreeks half twee her steld. Tengevolge van deze storingen werd een aantal treinen tussen Amsterdam en Haarlem opgeheven en werden andere treinen met bestemming Amsterdam In Haarlem gekeerd. De Haagse rechtbank heeft de Staat veroordeeld tot betaling van het sa laris over de Japanse bezettingsperiode aan een officier van het voormalige Ko ninklijke Nederlands-Indische leger. De rechtbank deed uitspraak in een proces, dat mr E. J. Froeling. gepen sioneerd majoor van het voormalige K.N.I.L. en hoofdbestuurslid van de Ned erlands-Indische Officiersvereniging, aanhangig heeft gemaakt tegen de Staat, ter verkrijging van zijn achter stallige salaris over de periode van de Japanse bezetting. Mr. Froeling baseer de zijn aanspraken op art. 2 a van de garantiewet militairen K.N.I.L., ^waarbij gegarandeerd wordt de voldoening van alle rechten en aanspraken, welke deze militairen gedurende hun dienst bij het voormalige K.N.I.L. toekwamen .olgens de op 26 december 1949 geldende bepa lingen In de overwegingen van de recht bank wordt geconstateerd, dat van enige wettelijke bepaling, waarbij aanspraken op salaris van oud- K.N.I.L.-militairen zouden zijn opge heven of vervallen verklaard, geen spoor te bekennen valt. Ook komt in de militaire bezoldigingsregeling 1938, waarbij de bezoldiging van de mili tairen van het K.N.I.L. was geregeld, geen enkele bepaling voor, welke de conclusie zou wettigen, dat de van het K.N.I.L. deel uitmakende mili tair tijdens krijgsgevangenschap geen aanspraak zou hebben op zijn bezol diging. Een wettelijke bepaling daar over is ook later nooit vastgesteld. In de overwegingen zegt de recht bank voorts, dat eiser door het ont vangen van rehabilitatie-uitkeringen zijn aanspraak op salaris niet heeft verloren. Daarbij wordt verwezen naar de desbetreffende ordinnantie van 1947, waarin uitdrukkelijk werd verklaard, dat de rehabilitatie-uitkering diende om de werknemers behulpzaam te zijn bij het zich herstellen van de verliezen, die hii tengevolge van de bezetting van Nederlands-Indië had geleden en geens zins betaling van „achterstallig ar beidsinkomen vormde. In de overwegingen wordt voorts ge zegd, dat de regering er niet mede kan volstaan eenvoudig na te laten de sala rissen uit te keren in de mening, dat zij daartoe niet gehouden is. Een wette lijke verplichting van de overheid komt niet te vervallen, doordat de overheid nalaat of weigert haar na te komen. Hierin wordt geen verandering ge bracht door het feit, dat tijdens de Ja panse bezetting de Nederlands-Indische administratie volledig ontredderd was en voor de verschuldigde salarissen geen posten op de begroting waren uitgetrok ken. Militaire ambtenaren ontlenen hun aanspraak op salaris niet aan het be staan van een begrotingspost, doch aan het wettelijke voorschrift, dat hun recht op salaris schenkt. Ook wordt in de overwegingen ge zegd, dat van verjaring van de aan spraken geen sprake kan zijn. Het In donesische recht kent niet, zoals het Nederlandse ambtenarenrecht een ter mijn, binnen welke de ambtenaar zijn recht moet inroepen. De rechtbank acht de vraag, of de schulden van het voor malige Nederlands-Indië zijn overgegaan op de republiek Indonesië voor het ge ding van geen belang. Naar de mening van de rechtbank is het redelijk, dat eiser, die het be drag van zijn vordering had uitge drukt in Nederlandse valuta, niet het risico van de koersdaling draagt. Het is immers niet aan eiser te wijten, dat hij geen betaling heeft ontvangen in de tijd, waarin de koersen van de Ne derlandse en Nederlands-Indische gul den nog dezelfde waren. De staat wordt veroordeeld tot be taling aan eiser van een bedrag van f 19.600 niet de rente daarvan, bere kend tegen 5 pet. 's jaars, van de dag der dagvaarding af tot de dag van betaling, alsmede tot betaling van de kosten van het geding. Onze Haagse redacteur tekent hierbij aan: De uitspraak van de Haagse recht bank is in de kring van de oud-K.N.I.L.- officieren uiteraard met voldoening ont vangen. De Nederlands-Indische Offi ciers-vereniging heeft toen zij het proef- proces-Froeling begon reeds meer dan 3000 adhesiebetuigingen ontvangen: ook buiten de kring der K.N.I.L.-officieren acht men een nitspraak over de achter stallige salarissen van belang. Te verwachten is, dat de uitspraak een rol zal spelen bij de behandeling van de wijziging der garantiewet in de Eer ste Kamer. Volgens een ruwe schatting zouden bij de uitbetaling van de salaris sen der gewezen K.N.I.L.-officieren 1500 personen belang hebben. Welk bedrag hiermee gemoeid zou zijn is moeilijk te zeggen, omdat er reeds verrekeningen zijn geschied. Opgemerkt zij inmiddels, dat men hiermee aan de toekomstmu ziek toe komt. Het lijdt geen twijfel, dat de Staat der Nederlanden in hoger beroep zal gaan: of het dus inderdaad voor de overheid tot een uitbetalings verplichting zal komen, moet nog wor den afgewacht. Horizontaal: 1 geweer rivier in de Verenigde Staten 2 huiveren bolgewas 3 dubbelzout waterkoude 4 nabootser 5 muts suizende slag Oude Verbond 6 kaarsepit doodgoed mens 7 buitengewoon begaafd Engels tel woord 8 luchtvormige stof arbeidzaam 9 het meest nabij eindloze ket ting met em mers 10 vuil vennoot schapsvorm 11 gewichts eenheid edel gesteente (afk.) schriele Vertikaal: 1 rechtschapen bovenste dakrand 2 nachtvogel sierlijk 3 heremiet 4 schrander niet treffen 5 raadsel ter inzage (afk.) 6 Herrijzend Nederland heer (Ind.) Nederlanda Katoliko 7 ribbe (meetk.) 8 Europese taal eten voor dieren 9 graanpakhuis hemelbol 10 zinnebeeld onverbreek baarheid van huwelijk 11 ontkenning insekt wees gegroet AMSTERDAM, 26 maart. Bevorderd tot apotheker mej. C. de Boer, L. A. v. d. Meer, Amsterdam. Kand. Frans: mej. A. Moussault, Th. C. v. d. Vrie, Amster dam, doet. pol. en soc. wetensch. L. F. Ploeger, Arnhem, kand. pol. en soc. we tensch. H. J. Ketelaar, Amsterdam, doet soc. aardrijkskunde: J. de Boer, Den Haag, kand. soc. aardrijksk.: mej. G. Ruelle, Amsterdam. AMSTERDAM, 24 maart. Prop. theol.: mej. J. Londo (Amsterdam). Kand. theol.: mej. A. Bos (Amsterdam), G. D. Harmsen (Oegstgeest). Kand. rechten: P. Oosterveld (Amsterdam). Doet. reelv ten mej. A. W. L. Talma Stheeman, I. Hertzberger (Amsterdam). Frans: mej. M. Barto (Amsterdam). Doet- econ.: J. C. P. A. van Esch (Amsterdam). Doet. Engels. J. J. Putter (Alkmaar. AMSTERDAM, 24 maart. Kand. rechten H. J. Mulder (Leiden), J. H. Langman (A'dam) en mej. H. Koetsier (Meppel). LEIDEN, 26 maart. Kand. II ge- neesk. mej. C. R. Wiechert te Scheve- ningen, B. F. H. Arps te Oegstgeest, T. J. Bierman te Haarlem, P. van Gen- deren Stort te Den Haag, B. W. A. Lucas te Dublin, B. de Moor te Den Haag, H. R. Schutte te Voorburg, N. C. T. de Vries te Den Haag, A. H. Wissel te Zoeterwoude en A. Zecha te Leiden. Doet. II geneesk. mej. J. van Duin te Rotterdam, H. A. L. Clasener te Lei den, W. C. Cohen Tervaert te Aerden- hout, H. M. Dolberg (U.S.A.), H. I. J. Duterloo te Oegstgeest, Lim Hoei Tjiang te Amsterdam, J. F. Roh (U.S.A.), J. S. Wojcik (U.S.A.) en C. W. van Wijn gaarden te Den Haag. Semi-artsex. mej. A. Verschoor te Rotterdam, N. S. Fast- man (U.S.A.), C. Romeijn te Den Haag, A. E. van Voorthuijsen te Den Haag en A. J. J. Vreeburg te Leiden. Artsex. J. D. Mulder te Den Haag, J. H. R. Schoen te Oegstgeest en L. Simonson (U.S.A.). Doet. Ned. recht mej. C. M. H. Kolstee te Den Haag, mej. G. H. A. Wilmar te Den Haag, B. van der Laan te Scheve- ningen. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaer en.,, doen wonderen I Chtiarine „4" bestrijdt Uw klachten met 4 middelen tegelijk. Deze gecombineer de werking brengt baat, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen I m T.,.n pijnen «n griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, %ent dlewordt beschermd door het bestanddeel Chelaroa (Van onze Haagse redactie) Nu men het ook in de Stichting van de Arbeid niet eens kon worden over de vraag of de toegestane gedifferen tieerde loonsverhoging van 6 procent al of niet inclusief de verbeteringen van andere arbeidsvoorwaarden opge vat moet worden, is het laats te woord weer aan de regering. Een beslissing wordt vooral in de groot-metaal met spanning afgewacht. Indien de regering het loonakkoord letterlijk interpreteert betekent dat voor de arbeiders in die bedrijfstak een loonsverhoging die min der is dan men verwacht had. Zoals wij reeds meldden bevat de geprojecteerde nieuwe C.A.O. in deze bedrijfstak voor 2 procent verbeterin gen van arbeidsvoorwaarden van het soort dat thans in discussie is. Een let terlijke interpretatie van de regering zou betekenen dat ofwel de loonsverhogingen in deze bedrijfstak slechts 4 procent gaan bedragen, oiw Voor de „Europazegel" waren vijf Nederlandse ontwerpen ingezonden, een van M. C. Escher, twee van S. L. Harz en twee van R. J. Draijer. De directeur-generaal der PTT, ir. v. d. Toorn heeft op een persconferentie te Den Haag bekend gemaakt, dat 15 september in alle landen der KSG de „Ëuropazegels" zullen verschijnen. De zegel draagt het beeld van het „Eu ropahuis" in aanbouw met op de ach tergrond de vlag van het verenigd Eu ropa. Het is een Frans ontwerp, dat vorige week op een vergadering werd uitgekozen uit een twintigtal ontwerpen, afkomstig uit alle betrokken landen. Men heeft besloten de Griekse schrift- wijze „Europa" te kiezen en dus niet het Franse „Europe". De zegels zullen ir, alle zes landen worden gedrukt met de naam van het land en de eigen waardeaanduiding. In Nederland zullen twee waarden verschijnen, een van 25 ct. voor internationale briefport en een van 10 ct voor binnenlands gebruik. Zij zullen gedurende twee maanden ver kriigbaar zijn. Op de dag van uitgifte zullen speciale eerste-dagomslagen worden voorzien van een speciaal stem pel. dat ze 6 procent zullen bedragen, in welk geval men echter van de voorge nomen verbeteringen van de arbeids voorwaarden zou moeten afzien. Een beslissing van de regering heeft ook voor de andere bedrijfstakken natuur lijk verregaande betekenis. Een letter lijke interpretatie zou door de werk nemers vermoedelijk als een soort be- knibbelarij worden opgevat. Hoewel men er in regeringskringen aanvanke lijk weinig voor voelde om een uit spraak te doen over een kwestie die een punt van uitvoerig overleg geweest was, schijnt men een dergelijke uit spraak nu toch op korte termijn tege moet te mogen zien. Naar wij vernemen zou nu spoedig een schrijven van minister Suurhoff aan de partijen in de Stichting van de Arbeid te verwachten zijn, waarin het standpunt van de regering over de in terpretatie van het jongste loonakkoord vermeld zal worden. In een eerder schrijven verklaarde de minister zich reeds een voorstander van letterlijke in terpretatie van de gewraakte zinsnede uit het akkoord, hetgeen dus betekent dat de loonsverhoging van zes procent wordt geacht ook verbeteringen in an dere arbeidsvoorwaarden in te houden. Men verwacht nu in werkgeverskringen, dat de minister dit standpunt in een tweede schrijven nader uiteen zal zet ten. Uit een schriftelijke aanbeveling van de centrale werkgeversorganisaties uit de Stichting van de Arbeid, die er bij de ondernemingen op aandringen om over te gaan tot de uitkering ineens van drie procent over 1955, blijkt het volgende. mt- Het verstrekken van deze uitkering zal voor de regering in bepaalde ge vallen een aanwijzing vormen, dat de onderneming die deze uitkering doet, ook in staat is om voor het jaar 1956 een loonsverhoging toe te passen, zon der dat deze in de prijzen doorberekend hoeft te worden. Deze richtlijn van de regering, die in de Stichting van de Arbeid omstreden is, werd niet in het officiële communiqué van de regering over het loonakkoord opgenomen. Twee jongens uit Zeldam (bij Goor) hebben Koningin Juliana het eerste kievitsei aangeboden. De jongelui, Ge rard en Frans Exterkate, die het ei zaterdag hadden gevonden, zijn daar mee zondag, vergezeld door de burge meester van Zeldam, naar Soestdijk gereisd. Bij een firma te Apeldoorn is een in braak gepleegd, waarbij voor duizenden guldens aan nylonkousen werd buit ge maakt. Van de inbreker(s) ontbreekt elk spoor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2