B. en W. van Haarlem niet eensgezind over plaats Hildebrand-monument Gemeenteraad moet 4 april beslissen over plaatsing in doorkijkof Katholieke Openbare Leeszaal breidt tijdschriftenbezit uit Artsen en verpleegsters gaan toneelspelen voor liet ere-fonds voor oud-verpleegsters De Gelaarsde Kat" voor de jeugd I Passiespel voor K.A.B.-Heemstede Koninklijke onder scheiding voor J. Longayrouse Visserijgolf Periodieken op gebied van kunst letteren en algemene cultuur uit binnenland en buitenland HARTELIJK AFSCHEID VOOR MEJUFFROUW STAVENUITER HetNieuwe Jeugdtoneel" presenteert zich in Haarlem Jongetje overleden na aanrijding PARIJSE COIFFURES KAMERS -I n „IK KEN DIEN MENS NIET" MOLENDIJK DAMESKAPPER DINSDAG 27 MAART 1956 PAGINA 3 Bij de schouwburg? BAKKER SBEHANG Burgerlijke Stand Haarlem Dwangpositie Geschiedenis (Haarlemse Dieren bescherming Weer een aanklacht ingediend bij de justitie Haarlemse vogelramp- actie kreeg blijvende vorm Reeds aanwezig „Ik ben een door de genade verwend kind Donderdag 5 april eerste voorstelling van „De appel valt" in Heemstede Wandeltochten van de N.WJB. Tegen auto gelopen J. LOGGEN GEHULDIGD ZAND VOORT FORUMAVOND N.K.S. PERSONALIA NIEUWE BURGEMEESTER HAARLEMMERMEER 30 JAAR SCHAAKCLUB Beurs van Amsterdam Beurs van New York - m mM%éÊËÈm f1- gitiM |Hi, De Haarlemse gemeenteraad is door het college van B. en W. uitgenodigd in rijn vergadering van 4 april een uit spraak te doen over het al dan niet aanvaarden van het door prol. Bronner vervaardigde Hildebrand-monument en over de vraag waar dit monument moet worden geplaatst. Uit het desbetreffen de preadvies van B. en W. blijkt, dat een meerderheid van het college de raad voorstelt het monument te aan vaarden, maar onder voorbehoud, dat B. en W. op korte termijn nader over leg meoten plegen met het Hildebrand- comité en met prof. Bronner over de plaats van het monument. Een min derheid in het college wenst vast te houden aan de reeds bij raadsbesluit van 24 mei 1933 vastgestelde en door prof. Bronner geëiste plaatsing in de z.g. doorkijk in de Kleine Hout tussen de Spanjaardslaan en de Oranjelaan. Het betreffende pre-advies van B. en W. is een lijvig document, waarin de voorgeschiedenis van de beslissing waarvoor de raad nu gesteld is, om standig wordt beschreven. Bovendien is een aantal brieven ter inzage gelegd, die verschillende organisaties en ver enigingen aan B. en W. hebben gericht over deze aangelegenheid. De Vereni ging van Haarlemse beeldende kunste naars ,,De Groep", het Genootschap Kunst zij ons Doel", het „Algemeen Nederlands Verbond" en de „Neder landse Kring van Beeldhouwers" hebben zich uitgesproken voor eerbiedi ging van de vastbesloten wens van prof. Bronner om het Hildebrandmonu ment te doen plaatsen in de „doorkijk" in de Kleine Hout. De heer C. W. Royaards, die een medewerker is van prof. Bronner en namens „Monumenten zorg" belast is met de leiding over de restauratie van het Haarlemse stadhuis, heeft eyeneens bij B. en W. uiteengezet, dat „wie zegt dat het monument in de doorkijk niet op zijn plaats is, het mo nument verwerpt." Daarentegen zijn de kring Haarlem van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, de Bond van Neder landse Architecten en de Vereniging „Haerlem", evenals de gemeentelijke landschapsadviseur prof. dr. ir. J. T. P. Bijhouwer, tegen plaatsing in de eerder genoemde „doorkijk". De raads commissies voor Openbare Werken, voor Hout en Plantsoenen, de subcom missie voor de beeldende kunst en de Schoonheidscommissie hebben eveneens geadviseerd tegen plaatsing in de Klei ne Hout. Alleen de heer Mari Andries- sen, lid van de subcommissie voor beel dende kunst, sprak zich uit vóór plaat sing in de Kleine Hout. De tegenstanders van de plaatsing van het Hildebrandmonument in de doorkijk" in de Kleine Hout tussen de Oranjelaan en de Spanjaardvlaan, na bij het zuidelijk einde van de Hertenkamp, eijji niet eensgezind over een mogelijke andere plaatsing. Sommigen noemen 'n punt ten zuiden van café-restaurant „Dreefzieht", anderen noemen de plaats waar nu het vervallen monument van Lourens Jansz. Coster staat, even vér der ten zuiden van „Dreefzieht", en weer anderen voelen meer voor plaat sing in het Florapark. Een nieuw ge zichtspunt is de plaatsing voor de Stads schouwburg, waarvoor een schetsplan is ingediend. In hun pre-advies verklaren B. en W. alleen eenstemmig van oordeel te zijn dat het Hildebrandmonument voor Haarlem behouden moet blijven. Voorts stellen zij vast, dat de gemeen te Haarlem geen enkele rechtstreekse relatie heeft met de beeldhouwer prof. Bronner. Deze laatste heeft in op dracht van het Hildebrandcomité het Hildebrandmonument gemaakt, maar hij heeft zeer stringente eisen gesteld voor wat betreft de plaatsing. Het monument mag volgens hem niet an ders dan in de „Doorkijk" in de Klei ne Hout worden geplaatst en ook de fontein bak waarop en waaromheen het monument moet worden geplaatst en die de gemeente moet aanleggen, moet aan bepaalde eisen voldoen, zo- Advertentie vragen nu een NIEUW BEHANG Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem Telefoon 11657 Vakkundige behangers beschikbaar. Dinsdag 27 maart Bavogebouw (Smedestraat)Passie-uit voering voor de leden van de K.A.B., 8 u. Brinkmann (Grote Markt): Maatschappij voor Nijverheid en Handel, dep. Haarlem. Lezing prof. A. J. van Lier: „Ontwikkelings plannen voor Suriname", is uur Gebouw Jansweg 38: Forumavond in het kader van de N.K.S.-cursus voor sport leiders, 8 uur. Woensdag 28 maart Concertgebouw: Matthaus Passion" door Christelijke Oratoriumvereniging. Dir.: Geor ge Robert. 19.30 uur. GEBOREN: M. N. Smits-Beukman, z.; C. B. L. Hoff-Ochs, z.; M. J. Mon- rootj-Pors, z.; P. c. J. J. Olijvan- Nie- kerken, z.; M. H. Smids-Arler, z.; H M. Holdorp-Barnhoorn, z.; M. Engel- kes-Houtkoper,z.; A. Th. Böhm-Zand- bergen, z.; M. Koopman-Kleijn, z.; M. J. Roest-Weber, z.; J. Joren-Mentjox, z.; A. H. Mast-Flaskamp, z.; V. Schuil- Blom, z.; G. E. Oud-Raatgever, z; K. van de Reep-Holtring, d.; M. van Wir- dum-Boekel, d.; F. van Klaveren-Klaas- sen, d.; H. S. P. Kessens-Wjjers, d.; D. Geerts-Schutte, d.; J. Th. M. Rij broek-Smits, d.; J. D. Bink-van der Glas d.; N. Vlasveld-Bezemer, d. ONDERTROUWD: A. C. van Beek en J. Boelhouwer. OVERLEDEN: G. Steenbergen, 6... jr., Soutmanstraat; H. Schut, 77 jr., Brouwerskade; C. H. van Looij, 71 jr., Kampervest; M. Zweiphennig, 54 jr., Nachtegaalstraat; C. Chr. Antonisse- van Looij, 79 jr., Karolingenstraat; J. W. van Maurik-Slangen, 79 jr., Konin ginneweg; T. Schreuder-Hofman, 65 jr., Weverstraat. wel wat betreft de vorm als wat be treft het te gebruiken materiaal. B. en W. verklaren van oordeel te zijn, dat het levenswerk van prof. Bronner, het Hildebrandmonument, de uitgave van ongeveer 90.000 recht vaardigt, die gemoeid zal zijn met het aanleggen van de fontein. Maar het college is van oordeel, dat het in „vreemdsoortige dwangpositie" is ge bracht doordat het Hildebrandcomité iets aan de gemeente aanbiedt onder zeer stringente voorwaarden voor wat betreft de plaats en de wijze van plaat- sing. De geschiedenis van het Hildebrand monument begint, althans voor wat betreft de inmenging van de gemeente, op 10 september 1913, toen de gemeen teraad B. en W. toestemming verleen de om steun te geven aan de plannen van de afdeling Haarlem van het Alge meen Nederlandsch Verbond, om ter herdenking van de honderdste geboorte dag van Nicolaas Beets in 1914 een standbeeld op te richten. In 1914 kreeg prof. Bronner van het Comité tot stich ting van een Hildebrand-Gedenkteken opdracht tot het vervaardigen van een monument. Het was de winnaar van een voor dit doel uitgeschreven prijsvraag, waar aan door 26 beeldhouwers werd deelge nomen. In september 1920 kwam vanwege de gemeente de fonteinbak gereed. De beel den waren toen nog niet Klaar en in 1931 maakte 't toenemend verkeer het nood zakelijk de fonteinbak, die ingevolge het aanvankelijke plan geplaatst was aan het einde van de Dreef, op te bre ken en op te slaan. Gesuggereerd werd het monument nu maar te doen plaat sen in een geprojecteerd gazon ter hoog te van de Oranjelaan. Het comité wil de toen echter als plaats de „doorkijk" in de Kleine Hout. Op 24 mei 1932 be sloot de raad tegen het advies van B. en W. in bij voorstel van de heer M. A. Reinalda c. s. tot plaatsing in de doorkijk. Een beroep van de burgemees ter op de Kroon tegen dit raadsbesluit werd verworpen. Na de oorlog kwam het monument gereed. Op 15 september besloot de raad een maquette van het monument te doen vervaardigen teneinde 'n proef opstelling te kunnen maken, zowel in de doorkijk als op een door B. en W. voorgestane plaats ten Zuiden van „Dreefzieht" waar thans het z.g. Lou rens Jansz. Costergedenkteken staat. Prof. Bronner wilde echter niet afstap pen van zijn eis tot plaatsing in de doorkijk. B. en W. hebben toen de raad uitgenodigd om in Sonsbeek de Hildebrandgroep te bezichtigen en heb ben tenslotte het advies gevraagd van de verschillende commissies. Het resul taat van dit alles is uiteindelijk het hui dige pre-advies, waaruit blijkt dat B. en W. wel het monument willen doen aanvaarden door het gemeentebestuur, maar tevens dat zij het niet eens zijn over de plaats. Een Nurks in de Haarlemmerhout of elders? Bij de aanklachten, die van en tegen het bestuur van de Haarlemse Dieren bescherming bij de officier van Jus titie in Haarlem reeds berusten, is er opnieuw een toegevoegd. Het bestuur der vereniging heeft namelijk de vroe gere beheerder van het asyl beschuldigd van het tegen uitdrukkelijke instructies in afmaken van katten, het voor eigen rekening handel drijven in hondenrie- men en van subversieve acties tegen het bestuur. Met zijn daden heeft de beheerder het vertrouwen beschaamd van de algemene vergadering, aldus de aanklacht. De vogelrampactie 1956, die zovelen in enthousiaste samenwerking en onder opoffering van veel moeite en tijd ge ïnspireerd heeft tot een doeltreffende bestrijding van het leed onder de hon gerende vogels, is dezer dagen omge zet in een blijvende vorm, namelijk de Stichting Vogelrampenfonds Haar lem en Omstreken. Het bestuur is sa mengesteld uit mr. W. Boers, voorzit ter; mr. B. W. Stomps, vice-voorzitter; G A. de Book, secretaris; C. F. Kay- ser, penningmeester; en J. Heck, J. A. Dorresteyn en E. D. des Bouvrie, leden. Als adviseurs zullen de heren J. P, Strijbos en L. H. van 't Sant op treden. Het ligt in de bedoeling in de zo mermaanden een organisatie op te bou wen die steeds paraat zal zijn om op te treden zodra dit nodig blijkt. Allen die aan de Vogelrampactie hun steun hebben verleend, worden uitgenodigd op een slotbijeenkomst, die op vrijdag 20 april in het Krelagehuis zal worden ge houden. De Katholieke Openbare Leeszaal, die gevestigd is aan de Nieuwe Gracht te Haarlem heeft haar collectie tijd schriften weer aanmerkelijk uitgebreid. Dit is mede mogelijk gemaakt door ge leidelijke verhoging van het gemeente lijk subsidie. Uitbreiding van het tijd schriftenbezit is daarom zo belangrijk, omdat het tijdschrift de onmiddellijke weerspiegeling is van het actuele gees tesleven; het is een der snelste koe riers van wat zich aan nieuws voor doet op de gebieden van wetenschap en cultuur. De hedendaagse katholiek, die een bewust kind van zijn tijd is, kan niet buiten de voorlichting en vor ming, die hem daardoor geboden wor den. Op de Studiezaal vallen onmiddellijk fraaie kunsttijdschriften op. Men vindt er voortaan naast het reeds eerder aan wezige „Katholiek Bouwblad" de lei dende buitenlandse bladen op het ge bied van de nieuwe kerkelijke kunst t.w. „l'At sacré (o.l.v. Franse Dominica nen), ,,1'Art de l'église" (der Belgi sche Benedictijnen), en „Das Münster". Voorts is er het bijzonder fraai uit gevoerde „Zodiav.e" dat evenals „Das Münster" speciaal van belang is voor minnaars der oude religieuze kunst. Daarnaast is er „Forum", voor profa ne architectuur en gebonden kunsten, en „Kroniek van kunst en cultuur." Op algemeen cultureel en letterkun dig gebied zien^we de uitstekende „Cahiers du Sud" en hopen we spoe dig te zien het in oprichting zijnde blad van jongere katholieke literatoren: „Jeunesses litteraires de France". Be langrijk voor katholieke intellectue len is „Dokumente, Zeitschrift für in ternationale Zusammenarbeit". De krantenzaal kreeg fraai geïllus treerde bladen: „Erdkreis" en „Fêtes et Saisons", daarnaast „Plein 56", or gaan der jongeren van de z.g. Jelsma- groep, en het algemeen oriënterende „Volksweekblad" der Capucijnen, waar in b.v. momenteel een serie critische artikelen loopt over radio-amusement. Bij deze gelegenheid doen we nog een greep uit het reeds aanwezige bezit: Naast het alom bekende „Streven" mocht meer bekendheid genieten „Kui tuurleven", maandblad in christelijk-hu- manistische geest o.l.v. prof. J. Wal- grave O.P., wellicht het beste katho lieke algemeen culturele tijdschrift in het Nederlands taalgebied. „De Ba zuin" en G 3" worden daarom zo inten sief gelezen, omdat deze godsdienstige bladen staan in het teken der nieuwere theologie en met veel begrip voor de psyche van de moderne mens ingaan op de huidige levensproblemen. Hetzelf de geldt van „Dux", het leidend blad voor jeugdpsychologie en paedagogie. „Opvoeding" is een prettig uitgegeven blad voor ouders van kinderen bene den 14 jaar. Dan zijn er het „Tijd schrift voor Liturgie" „Actio catho- lica", „De Vragende Mens", contact blad voor katholiek en buitenkerkelijke „Sociaal Kompas", voor kerkelijke so ciografie o.l.v. prof Zeegers van het KASKI, „Te elfder ure", „Goed wonen", binnenhuisarchitectuur voor niet te rui me woningen en beurzen en „Filmfo rum". Voor documentatie zpn er: „Katho liek Archief", waarin men o.a. de tek sten van pauselijke redevoeringen kan vinden en „Keesings Historisch Ar chief". Gelijk bekend is liggen er de grote katholieke en de plaatselijke dag- en weekbladen, en een veelheid van tijd schriften op gebied van binnen- en bui tenlandse letteren, muziek, natuurweten schappen, techniek knutselen, fotogra fie, maatschappelijk werk, arbeiders ontwikkeling, vrouwenleven. De Jeugdleeszaal heeft het kunsttijd schrift „Wikor" en andere jeugdbladen. De krantenzaal zowel als de studiezaal zijn voor eenieder vrij toegankelijk. In het parochiehuis aan het Teyler- plein is vanmorgen mej. C. C. C. Sta- venuiter officieel een afscheid bereid, nu zij als hoofd van de St. Gerardus Ma- jella V.G.L.O.-school het onderwijs met pensioen gaat verlaten. Na een plechtige H. Mis in de kerk van St. Jan aan de Amsterdamstraat en een intiem ontbijt kwamen verschillende genodigden bijeen in het parochiehuis. Als voorzitter van het schoolbestuur voerde pastoor H. W. van Schie het woord en hij meende, dat er van geen weemoedige stemming sprake kon zijn, omdat mej. Stavenuiter altijd met zo veel blijmoedigheid en vol ijver haar werk heeft gedaan. Van de 48 jaar, die zi.i het onderwijs gediend heeft, heeft zij ongeveer 30 jaar gewerkt in de pa rochie van St.-Jan De pastoor bracht haar dank voor alles wat zij gedaan had en bood als geschenk twee Smyrna- kleedjes aan Kapelaan H. van der Plas sprak als bisschoppelijk inspec teur en hij las een schrijven voor van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, die de scheidende onderwij zeres ten zeerste prees voor haar prach tig werk, dat zij heeft verricht ten Ten bate van het erefonds voor oud- verpleegsters zal op donderdag 5 april in het Minerva-theater te Heemstede door een team, bestaande uit twee chi rurgen, een huidarts, vier verpleegsters en het hoofd van de huishoudelijke dienst van het Sint-Elisabethsgasthuis te Haarlem, het blijspel „De appel valt" van Kenneth Horne worden opgevoerd. Het is de eerste voorstelling van een reeks van vier, die respectievelijk plaats vinden in Deventer, Assen en Arnhem. Aanvankelijk was ook Hilversum in de toernee opgenomen, maar de toneel groep van het Sint-Elisabethsgasthuis heeft gaarne het -jodium geruimd voor de tonelisten van de personeelsvereni ging van het paleis Soestdijk, die voor hetzelfde doel een uitvoering zullen ver zorgen. Omtrent de baten zijn de verwach tingen in Haarlem hoog gespannen. Toen twee jaar geleden een soortgelijke toneeltoernee door ons land werd ge maakt bedroeg de netto-opbrengst onge veer achtduizend gulden, die gestort werden in het zogenaamde noodfonds van het erefonds, een potje, waaruit uitkeringen gedaan worden aan hen, die om bijzondere reden niet aan de voor waarden van het ere-fonds kunnen vol doen, maar toch in aanmerking komen voor ondersteuning. Overigens mag het erefonds voor oud verpleegsters zich over grote belangstel ling in den lande verheugen. „Zowel van particulieren, als van instellingen en industrieën ontvangt het fonds vaak zeer veel steun", aldus dokter P. A. Heeres, voorzitter van het fonds, dat nu ongeveer drie jaar zijn zegenrijk werk verricht. De doelstelling ervan mo gen wij bij onze lezers bekend veronder stellen. Jaarlijks wordt er aan ongeveer 650 oudverpleegsters een bedrag van ruim 125.000 uitgekeerd, hetgeen neerkomt op 'n bedrag van 200 per hoofd. Het was aanvankelijk het plan van de initiatief nemers een kapitaal te vergaren met de rente waarvan de uitkeringen zouden kunnen worden gedaan. Al spoedig bleek, dat dit streven niet gehandhaafd kon worden. Het kapitaal van 300.000 zal te zijner tijd kunnen worden aange sproken voor het doen van de laatste uitkeringen. Maar dat is toekomstmu ziek, ofschoon dokter Heeres er wel van overtuigd is, dat het ere-fonds na ver loop van tijd op het punt komt zich zelf te gaan overleven. Immers men is thans reeds druk bezig met het herzien van de pensioenen van de verpleegsters, die daarom niet meer bij het fonds, dat van rijkswege een subsidie van 5000 ter afdoening van administratieve kos ten geniet, behoeven aan te kloppen. Ook de nieuwe wet ouderdomsvoorzie ning betekent in bepaalde opzichten een financiële opluchting voor het fonds. Dokter Heeres heeft al uitgerekend, dat tot nog toe gedane uitkeringen met on geveer 30.000 verminderd kunnen worden. Dit bedrag zal echter gebruikt worden om in sommige gevallen de in dividuele uitkeringen te verhogen. Waar het uiteindelijk om gaat is de oud-ver pleegsters, van wie de meesten nood lijdend zijn om in aanmerking voor een uitkering te komen hadden zich des- tijd 1050 oud-verpleegsters aangemeld een pensioen te geven, waarvan zij kunnen bestaan. Hiervoor is veel geld nodig, maar de volijverige penningmees- teresse van het fonds, mevrouw T. Zel- le - Braaksma, Herengracht 306 te Am sterdam. zal gaarne op haar gironum mer 3650 grote en kleine giften ontvan gen. ft n de „Gelaarsde Kat", waarvan het Nieuwe Jeugdtoneel in de Stadsschouwburg voorstellingen heeft gegeven voor de hoogste klassen van de Haarlemse lagere scholen, is van de sprookjessfeer weinig overge bleven, en waarschijnlijk is dat eerder een voordeel dan een nadeel. Het enige sprookjesachtige element is de gelaars de en sprekende kat, die in onze nuchte re maatschappij niet voorkomt; overi gens is het een vrij reëel, zij hét won derlijk en avontuurlijk verhaal gewor den, dat de jeugd tussen tien en twaalf tegenwoordig wel sterker zal aanspre ken dan een echt sprookje. De beko ring daarvan gaan wij op latere leef tijd wel weer waarderen, doch met de gierende snelheidsmonsters van tegen woordig wordt de jeugd niet bepaald ontvankelijk gemaakt voor de ijle en tere sprookjessfeer. Een voordeel van de bewerking, wel ke door het Nieuwe Jeugdtoneel wordt gespeeld, is bovendien dat het verhaal niet gerekt is uitgesponnen, maar han dig is opgevuld met verschillende tafreeltjes, die er een onderhoudend spel van bijna twee uur van maken. Het rustuurtje van de landlieden en de dansjes muntten niet uit door onge dwongen natuurlijkheid en leden nog aan een gebrek aan fris tempo, en wij betwijfelen o£ de nuchtere, bijna Ironi sche toon waarop de koning met zijn dochter converseerde, door de jeugd gewaardeerd kon worden; overigens waren de scènes in de molen, op de ak kers van de markies van Carabas en in het kasteel van de reus goed geschre ven, zonder de al te simpele nadruk kelijkheid, welke men meermalen voor de jeugd nodig schijnt te vinden. Er waren enkele vrij zwak bezette rollen bij, doch over het algemeen werd er op natuurlijke toon geacteerd, en in het eerste tafreel met de goed gety peerde inhalige en hardvochtige broers kon de jeugd kennis maken met eenvou dig, natuurlijk toneelspel en een ver makelijke kluchtfiguur (de notaris), waarvoor het jonge gehoor grote aan dacht had. Dat is winst; er is alles voor te zeggen, de jeugd te laten ervaren, dat toneel iets anders is dan een la waaierig verhaal met stoere jongens en stomme schurken. Het werk van Cruys Voorbergh, die met het Nieuwe Jeugdtoneel van doen heeft, was voelbaar in de verzorgde aankleding en de mooie kostuum». dienste van de kinderen, hun ouders en de gezinnen. De heer W. Schoenmakers, Rijksin specteur, gewaagde van de prettige samenwerking met mej. Stavenuiter, die hij een van de meest eminente hoof den van school noemde, die Haarlem telt. Mej. L. Heuvel was de tolk van het personeel van de lagere school en de kleuterschool. Zij kon slechts woor den van lof spreken over de wijze, waarop mej. Stavenuiter haar taak heeft verricht. Namens de collega's bood zij een moderne fauteuil aan. Bij die fauteuil werd een tafeltje met toebehoren geschoven door Broeder José, die, sprekend namens de Broeders van de V.G.L.O-school, verklaarde dat het experiment van een vrouwelijk hoofd boven mannen uitstekend is geslaagd. De voorzitter van de afdeling Haar lem van de St.-Augustinusvereniging, de heer P. J. J. Peters, dankte mej. Stavenuiter voor haar vriendschappelij ke houding en voor de trouw, waarmee zij zelf haar lidmaatschap van de af deling had gehonoreerd. Hij overhan digde haar een doos bonbons. Tenslotte kwamen Fransje Heeremans en Loesje Warmer met een wensje om namens de kleuters woorden van dank en hulde te spreken. En ook zij bleven niet met geschenken achter. Nadat de heer Beekelaar, mede namens de heer Stolwijk gesproken had namens de oudste leden van het schoolbestuur, dankte mej. Stavenuiter voor alle goe de wensen die men haar bij dit afscheid had meegegeven. Zij was dankbaar voor ieders vriendschap. Met nadruk ver klaarde zij zeer dankbaar te mogen zijn, omdat zij zoveel gekregen had in haar leven: „Ik ben al die jaren een door de genade verwend kind geweest". De ouders der kinderen kregen daarna gelegenheid afscheid van mej. Staven uiter te nemen. Het afgelopen weekeind hield de af deling Noordholland van de Nederland se Wandelsport Bond in de omgeving van Overveen de attentiewandeltochten, waaraan zaterdag door 190, zondag door 305 wandelaars werd deelgenomen. Na afloop werd de wandelaars vier vragen gesteld over onderwerpen, waar van zij onderweg iets hadden kunnen waarnemen. Bij goede beantwoording leverde dit een fraaie medaille op. Gisteren omstreeks zes uur is in de Eksterstraat te Haarlem de vijfjarige Erwin Janssen door een passerende auto gegrepen en zo ernstig gewond, dat hij vanmorgen in het ziekenhuis St.-Joannes de Deo te Haarlem is overleden. Het ventje stak onverwacht de rij baan over en sloeg geen acht op het ver keer. De bestuurder van een zeer lang zaam rijdende auto ongeveer 25 ki lometer per uur slaagde er niet meer in de jongen te ontwijken en deze liep tegen het voertuig op. Hij bekwam o.a een hersenschudding en een bekken fractuur. De heer J. Loogen, onderbrandmees-» ter b\j de Haarlemse brandweer, is van daag gehuldigd wegens zijn 25-jarig dienstjubileum. Vanmorgen ontving het college van B. en W. hem op het stad huis, waar de burgemeester hem de oorkonde van de gemeente voor 25 jaar getrouwe dienst aanbood. Om elf uur arriveerde een deputa tie van de brandweer ten huize van de heer Loogen in de Trompstraat 24 en overhandigde de onderscheiding van de Kon. Ned. Brandweervereniging. De commandant van de Haarlemse Brandweer, de heer G. J. Stap, huldig de de jubilaris voor zijn vele werk ten bate van de gemeenschap. Hij bood een enveloppe met inhoud aan. Vanmiddag volgde de huldiging door het personeel van de brandweer en an deren. Namens zijn collega's voerde de heer A. Grootenboer het woord. Hij her innerde aan de uitstekende samenwer king, die altijd bestaan heeft tussen de heer Loogen en de overige leden van het Korps. De heer Grootenbroek bood een geschenk onder couvert aan en een bloementuil voor mevrouw Loogen. Ten slotte sprak nog de heer P. F. Serné, voorzitter van de Haarlemse vrijwillige brandweervereniging „De Tien". De Ned. Genealogische vereniging, afdeling Haarlem en Omstreken houdt op woensdag 4 april haar jaarlijkse le denvergadering in café-restaurant Brink mann aan de Grote Markt. In aanslui ting op deze vergadering zal dr. F. P. Koumans een lezing houden over het onderwerp „Erfelijkheid en genealogie". In he tgisteravond door de toneel groep van de KAB-afdeling Heemstede opgevoerde passiespel „Ik ken dien mens niet" zoekt de schrijver Herman Divendal zijn aanloop in een vissersdorp waar een visser, treurend over het on verwachte verlies van zijn vader, die volgens menselijke berekening niet de veilige haven zal hebben gehaald, be sluit om met zijn kinderen een jaarlijks passiespel te spelen ter intentie van de zielerust van „ijn vader. Na dit inleidende tafereel vraagt het passiegebeuren zelf de aandacht. Een passiespel stelt bijzondere eisen aan hen die dit spelen. Het enige ware con signe voor de spelers dient te zijn: een voud en oprechtheid. De in zich zo sim pele opbouw van het spel, zeer be kwaam geregisseerd door Bob Jansen, paste ook geheel in het kader van de ze uitvoering. Bob Jansen las tussen de tafrelen reciterend de verbindende tek sten voor en tenslotte zorgde Joop Snij ders aan het harmonium met muziek uit de Mattheus-Passion voor een goe de omlijsting. Zonder haperingen, geluk kig ook zonder technische moeilijkhe den van een vorige uitvoering, bleef de volle aandacht geconcentreerd op het verloop van de lijdensgeschiedenis Het lijkt ons onjuist om bij deze bij zondere gelegenheid het individuele spel nader te beschouwen, gezien de moei te die de spelers en de regisseur zich ga ven om zichzelf op de achtergrond te houden terwille van de geest van 't lij densverhaal. Als algemene opmerking Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1 Tel. 19706 Buslijn 3-4 Vandaag herdacht de heer J. P. C. Longayroux het feit, dat hij 40 jaren in dienst van de firma Hoyng N.V Vanmorgen om 11 uur werd de jubilaris met zijn familie op het raadhuis ont vangen. In de collegekamer waren aan wezig de directieleden van Hoyng N.V. de bedrijfsleiders van dit concern uit Amsterdam, Den Haag en Utrecht, de heer C. Siegers, voorzitter van de Zand- voortse „Hanze", de gemeentesecreta ris, de gemeenteontvanger en de heer Hugenholtz, directeur van „Touring Zandvoort". Burgemeester Van Fenema feliciteer de als eerste de heer Longayroux en wees in het bijzonder op zijn kwalitei ten als middenstander. Sedert 1940 be heerst de heer Longayrou het filiaal Zandvoort van Hoyng's concern en is hij in de rijen van de Zandvoortse mid denstand opgenomen. Hij bracht niet al leen dit filiaal tot bloei maar ontwik kelde ook buiten zijn zaak een grote activiteit in het algemeen midden- standsbelang. Veertig jaren van trou we dienstvervulling en werkzaamheid in het algemeen belang waren ook voor de overheid aanleiding tot het verlenen van een bijzonder eerbewijs. De burge meester deelde mede dat H. M. de Ko ningin de heer Longayroux heeft toe gekend de ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in goud. Later nam de burgemeester nog maals het woord om de heer Longay roux te huldigen als dagelijks bestuurs lid van „Touring Zandvoort" waarvoor de jubilaris zich belangeloos zoveel in spanning getroost. Dit jubileum was een goede gelegenheid om een stoffe lijk blijk van waardering te schenken: een Zwitsers polshorloge. Verschillende toespraken werden nog gehouden, o.a. door de directie van Hoyng's concern, welke hem de gouden ere-medaille van de Ned. maatschappij voor nijverheid en handel overhandig de. 's Middags hield de jubilaris een druk bezochte receptie. mag ons misschien nog van het hart dat sinds de vorige uitvoering de uit spraak belangrijk verbeterd was, zowel in duidelijkheid als in zuiverheid. Mogen we dus voor wat het gebode- ne betreft constateren dat deze avond geslaagd is, de opkomst doet ons af vragen of er in K.A.B.-kringen voor avonden als deze, waar zoveel moeite en werk voor moet zijn verzet, zo weinig belangstelling bestaat. Ongeveer 70 toe schouwers verloren zich in de grote zaal van het verenigingsgebouw: zoveel lege stoelen hebben de hardwerkende spelers zeker niet verdiend. Vanavond wordt in het bondsgebouw van de K.N.V.B. aan de Jansweg 38 te Haarlem de laatste bijeenkomst ge houden in het kader van de N.K.S.-cur sus voor leiders en bestuurders van voet balverenigingen. Het is een forumavond, waarbij de inleiders van de vorige dis cussieavonden de vraagbaak vormen. Te rekenen van 1 februari 1956, is de hoofdingenieur-directeur van de rijks waterstaat, ir. J. Volkers, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie van advies voor het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden, onder dankzegging voor de door hem in die functie bewezen diensten, en is tot lid van genoemde commissie be noemd de hoofdingenieur a van de rijkswaterstaat, ir. L. van Bendegom, te Haarlem. Bij K. B. is met ingang van 16 april benoemd tot burgemeester van de ge meente Haarlemmermeer mr. G. C. van der Willigen, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van de gemeente Lekkerkerk. De prjjzen bleven hoog. De kwaliteit van een aantal vissoorten viel echter tegen. Vooral bij schelvis en wijting was dat het geval. Grote schelvis noteerde 40,- tot 30,-, groot middel 44,- tot f 41,-, klein middel 47,- tot 40.-, pen nen ƒ46,- tot ƒ42, en braad ƒ46, tot 37,- per kist van 50 kilo. Grote regels kablejauw noteerden 122.- tot 80,-, groot middel 100,- tot 80,-, kleine regels 60,- tot 45.-, haring 22.- tot 17,- en makreel 23.- tot 18.40 per kist. Grote schol werd verkocht voor ƒ44,- tot ƒ34,-, klein middel ƒ60,- tot 54,-, schol I 60,- tot 53.-, schol IX 44,- tot 36,- en schol IH 20 tot f 16.. Schar noteerde 25.- tot 18,-, bot 9,- tot 8.-, wijting 32,- tot 17,- en dichte wijting 18, tot 12,- per kist van 50 kilo. Grote tong noteerde 2,72 tot 2,68, groot middel 2,40 tot f 2,32. klein middej 2,80 tot 2.74, tong I f 3,60 tot $,50. tong II 3,30 tot 3,15 en tarbot f 2,70 tot 2,50 per kilo. Voor de dinsdagmarkt werd op heel weinig aanvoer gerekend. Er waren geen thuisstomende loggers of kotters bekend. De loggers, vissende ter hoogte van de Pittboei, gaven trekken van 15 tot 20 kilo tong en 4 tot 5 manden andere vis door. De visserij was daar dus niet daverend. Op 59.20 noorderbreedte was het weer vrij slecht. De visserij ging door. De schepen deden trekken van 20 tot 25 manden hoops. Op 56.20 noorderbreedte en 2. oosterlengte werd tamelijk wat kabeljauw gevangen. De loggers gaven trekken van 30 kabeljauwen. 2 manden wolf en 3 tot 4 manden grote schol door. De gemiddelde vangsten bedroegen 100 stijve kabeljauwen, 10 manden wolf en 20 manden schol per dag. De Castricumse schaakclub de Pion heeft op een bijeenkomst in hotel Mey er haar dertigjarig bestaan herdacht. Het was de voorzitter de heer S. v. Weeren, die memoreerde hoe in deze dertig jaar „de Pion" meerdere goede prestaties leverde, zodat het eerste tiental thans in de eerste klas geplaatst is en het tweede tiental goede kansen maakt voor promotie naar de tweede klasse. Hulde werd daarna gebracht aan de heer J. v. Ravenzwaay, die van af de oprichting lid van de Pion is. Ter gelegenheid van dit jubileum reikte de voorzitter aan alle leden een fraai boekwerk over het schaken uit. De avond werd tenslotte besloten met het zgn. gongspel om mooie prijzen, wat een bijzonder geannimeerd verloop had. 344 Ned 1953 3% Ned 1953 3)4 Ned 1943 3)4 pCt. Ned 1951' 3)4 Ned 1954 3)4 Ned. 1955 3-3)5 Ned 1947 3 Ned. 62-64 bel. tac Inschr. Grtbk 1946 3 pci Ned Handel Mil cert AK.U. Van Berhel's Patent CaJvê-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever Cert Ned Kabel Philips Nieuwe Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubbet Holl Amerika Lijn Kon Ned. Stoom b Mi Ned Scbeepv Unle H.VA Deli MiJ Cert Vorig Opening slot 27/3 102% 100^ 97 97% 97% 97V4 97% 97% 97% 98& 98% 99 96% 223% 327% 328 185% 320% 274% 373% 375% 344 344% 348 348% 343 718% 724 118% 118% 206 206% 208 209% 202& 204 138% 137% 145 148 Anaconda Coppej Sethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway ridewatei US Steel 23/3 83% 164 7812 64% 48% 1413 - 90% 49% 48% 93% 80 58 121% 4634 59% 26/3 80% 163 76)4 64 47% 139)4 90% 48% 48% 94% 80% 57 j 121% 47% 59% Stemming: Onregelmatig slot V Op Cyprus is het, zoals deze foto's tonen, nog steeds verre van rustig. Op de bovenste foto ziet men een Engels bren-schutter in Nicosia een menigte Cyprioten in bedwang houden, die in en bij het paleis van de verbannen aartsbis schop Makarios werden gearresteerd. De onderste foto geeft een beeld van het gevecht tussen Turkse Cyprioten en de politie in Nicosia, waarbij de politie uiteindelijk gebruik maakte van traangas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3