INDONESIË wil de meeste Nederlanders Beswaren tegen Chinezen. kwijt Indiërs en Arabieren veel geringer Waarom moet alles schoon voor Pasen? D MADURODAM ook lichtstad 50 doden bij aardbevingen in Santos Samenzwering tegen Eisenhower? Fruit venter schiet neger in been Schaak Wijlen Jozef Stalin heeft in de Sovjet-Unie afgedaan D I Er zit GRIEP in de lucht! Monniken van de luchtwachtdienst De tragiek der Indo- -Europ eanen is m dooié Auis! Fièts even geleend. Ernstig incident Steeds meer attracties in het Haagse miniatuur stad je Lichtflits Rotterdam ontvangt nieuwe bisschop Oppositie tegen Walter Ulbricht? Tussen neus en lippen DINSDAG 27 MAART 1956 PAGINA Ernstige klachten tegen t, vadervan bejaarden tehuis Boekje voor nieuwe 'Goede-week liturgie Griep gaat rond in Europa, ook in Neder* land. Wapen U tegen deze irriterende ziekte. Neem biy de eerste verschijnselen van griep of van verkoudheid, waarmede de griep dikwijls begint, onmiddellijk Aspirin.*) Wees voorbereid. Het merk Aspirin en het Bayerkruis op elk tablet garanderen U betrouwbaarheid, snelle werking, con stante samenstelling. Tussen rechercheur en officier van justitie Vergiftigde dranken in zijn spoorwagon Negers nemen revanche Besloten vergadering van Oostduitse communisten Hotelportiers (Van onze correspondent in Indonesië) relke wending de zaken in Indonesië ook zullen nemen, één ding staat wel vast en dat is, dat voor de Nederlanders daar geen grote toekomst meer is weggelegd. Onmiskenbaar is in Indonesië het streven naar vermindering van de daar nog woonachtige Neder landers. Dit lijkt vreemd, omdat men het de Chinezen hier bijvoorbeeld veel minder lastig maakt, maar het is nu eenmaal niet anders. Indonesië wil de Nederlanders, of althans de meesten van hen, kwijt. De bezwaren, die er tegen het veel grotere contingent Chinezen stellig ook wel bestaan, zijn veel minder ernstig van aard en hun aanwe zigheid in Indonesië is min of meer als fait accompli aan vaard. De 80.000 Nederlanders, die er in Indonesië nog over zijn, zijn het land er echter 80.000 teveel. Daarbij beseft men natuurlijk wel, dat men een aantal Nederlan ders (hoogleraren, vliegers, planters, dokters, zeelui etc.) nog steeds niet missen kan, maar de overigen ziet men graag zo vlug mogelijk vertrekken. Wat men in Indonesië, althans ten aanzien van de Ne derlanders mist, is de tolerantie, die men in andere lan den aantreft en die er op neerkomt, dat men mensen, die een bepaalde periode in een land gewoond hebben, zodat ditmin of meer hun tweede vaderlam is geworden, ook toestaat om daar tot hun dood te blijven wonen. Indonesië kent een dergelijke tolerantie wel in zekere zin tegenover andere landaarden, met name Chinezen, Arabieren en In diërs, maar niet tegenover de Nederlanders. Voor hen geldt, dat er voor hen voor zover het land ze om hun capaciteiten niet goed kan gebruiken geen plaats meer is in Indonesië. Dit is natuurlijk vooral tragisch voor de Indo-Europeanen, de gemengd-bloe- digen. Deze mensen, die doorgaans in Indonesië zijn geboren, er meestal hun hele leven hebben doorgebracht en die daarnaast de bloedband hebben zijn sterker dan wie ook aan Indonesië ge bonden. Het koloniale bestel van voor de oorlog heeft hun echter geleerd hun' Nederlandse nationaliteit te zien als iets dat hen verheft boven de „inlan der", zodat zij daarvan slechts zeer moeilijk afstand kunnen doen. Trouwens de kans daarop is thans niet eens meer aanwezig: alleen de eerste twee jaren na de soevereiniteitsoverdracht kon voor het Indonesische staatsburger schap geopteerd worden. Daarna is de ze gelegenheid nog niet heropend. De Nederlandse minister van justi tie, mr. J. C. van Oven, heeft on langs medegedeeld dat vele Indo-Eu ropeanen die indertijd het Indonesi sche staatsburgerschap verwierven spijt hebben en graag de Nederlandse nationaliteit zouden terugkrijgen. Daarop reageerde een voorman van de „Indonesische" Indo's, drs. Mayor Polak, met de mededeling dat vele Indo-Europeanen die naar Nederland zijn gegaan graag naar Indonesië zou den terugwillen. Beiden spraken de waarheid: dit is juist het tragische van deze groep, men wordt voortdu rend naar twee kanten getrokken en op het ogenblik dat een beslissing geno men werd kon men daarvan de draag wijdte niet overzien. Ook nu nog, als wederom de keus gesteld zou worden, zouden velen deze niet weten te be palen. Wat in hun hart de meesten waar schijnlijk zouden willen is: Nederlander blijven en toch in Indonesië blijven wo nen en dan liefst nog onder zo gunstig mogelijk omstandigheden ook. Dit ech ter is niet mogelijk. De Indonesische re gering is de mening toegedaan dat de genen met een Indonesisch paspoort in Indonesië maar degenen met een Ne derlands paspoort in Nederland thuis horen. Dit geldt zowel voor de volbloed Nederlanders als voor de Indo-Europea nen en een ieder dient dus zijn keuze te bepalen, voor zover de kans daartoe nog niet definitief voorbij is. Ook huidskleur van de betrokkene speelt daarbij, hoe tragisch het ook is, vaak een rol: een donkere Indo zal gemakke lijker Indonesiër een lichte gemakkelij ker Nederlander worden. De hoofdredacteur van de Chicago Daily News, Hal O'Flaherty, heeft op uitnodiging van het Indonesische pers instituut (een regeringsinstelling) een bezoek gebracht aan Indonesië, waar hij in verschillende steden voordrach ten hield voor journalisten. In deze voordrachten ging O'Flaherty uitvoerig in op begrippen als persvrijheid, ethiek van de pers, etc. Daarop volgden dan discussies, waaraan uitsluitend hoofdre dacteuren mochten deelnemen, ter wijl andere journalisten als toehoorders aanzaten. Over het algemeen verliep de ze gedachtenwisseling zeer geanimeerd. Vooral punten als het gescheiden hou den van nieuws en commentaar en de opvatting dat een beklaagde als on schuldig moet worden beschouwd zo lang hij niet veroordeeld is hadden zeer de aandacht van de Indonesische jour- Ongeveer een maand geleden is }n een particulier bejaardentehuis te Raamsdonksveer een 76-jarige man overleden. Kort na de begrafenis ver spreidde zich door het dorp het gerucht, dat de man gestorven zou zijn ten ge volge van mishandeling door de „va der" van het huis. De oude, debiele man had de gewoonte te pruimen en op de grond te spuwen, iets waarover, aldus de verhalen, de „vader" zich zo boos had gemaakt, dat hij de man met het gezicht op de grond zou hebben ge duwd en hem een aframmeling zou hebben gegeven. Deze geruchten waren voor de offi cier van justitie te Breda aanleiding het stoffelijk overschot te laten opgraven en sectie te doen verrichten. De sectie leverde geen .aanwijzingen op, dat hier sprake zou zijn van misdrijf. Wel werd het inmiddels duidelijk, dat het gedrag en optreden van de „vader" van het huis allerminst van die aard zijn, dat zij deze titel rechtvaardigen. Nu het aantal klachten over de ge dragingen van de huismeester steeds talrijker is geworden, heeft de officier van justitie een nieuwe instructie in deze zaak gelast. Hoewel ook bij het college van re genten ernstige twijfel is ontstaan aan de geschiktheid van de „vader" voor zijn functie, is nog geen definitief be sluit genomen over zijn ontslag. Het Spectrum heeft voor alle missaal gebruikers een handig boekje uitgege ven met de Missen en plechtigheden van de Goede Week volgens de nieuwe richt lijnen. Het is daardoor een belangrijk, bo vendien handzaam, hulpmiddel tot het meevieren van de liturgie der komen de dagen. De verschillende plechtighe den worden uitvoerig ingeleid en ver klaard. Bovendien staan in dit boekje alle nieuwe missen die sinds 1950 aan het Missaal zijn toegevoegd, alsmede de nieuwe kalenders van het eigen van de tijd en van de feesten der heiligen, met alle wijzigingen die in kalender en rubrieken zijn aangebracht door het Decreet van de H. Congregatie tfer Riten. nalisten. Stellig is de tournee van O'Flaherty, die zich een journalist toon de met een hoge opvatting van zijn taak, door Indonesië een bijdrage geweest tot het bijbrengen van meer journalistiek fatsoen aan diverse journalisten hier. Brastagi, een bergstadje op 65 km afstand van Medan, wordt de laatste tijd onveilig gemaakt door benden, die het erop gemunt schijnen te hebben alle buitenlanders uit deze streek te verdrijven. Zo zijn in het totaal thans reeds 350.000 te velde staande koolplan- ten vernield. Elders werden ook maïs- aanplanten vernield en schuren platge brand. In bijna al deze gevallen betrof het eigendommen van Chinezen en in een geval van een Nederlander. Ook bij berovingen en moorden blijkt men zich vooral te concentreren op Chine zen. Indonesische grondeigenaars kre gen dreigbrieven, waarin hun verboden werd grond aan buitenlanders te ver huren. Enkele Chinese busondernemin gen hebben hun diensten op Brastagi reeds gestaakt, terwijl verschillende Chinezen naar elders zijn verhuisd. In Menado hebben ongeveer honderd jongelui een inval gedaan in het kan toor van de KPM, waar zij gedurende ongeveer vijf minuten dreigementen schreeuwden als: „De Nederlanders moeten weg. Terug naar Nederland en te voet." Alle Nederlanders moeten op gehangen worden", etc. De jongelui kwamen met vrachtauto's, waarop op schriften als: „De opheffing van de RTC-overeenkomsten moet met ernst uitgevoerd worden. Eensgezind tegen het Nederlandse grootkapitaal." Inci denten deden zich niet voor. Nu is het natuurlijk zo dat het kiezen van de Nederlandse of Indonesische na tionaliteit voor de betrokkene zelf nog niet zo belangrijk is als voor zijn na geslacht. Immers, dit zal moeten assi mileren met het land dat men gekozen heeft. Het voortbestaan van de Indo- Europeanen als afzonderlijke groep is uitgesloten. Vast staat dat op de duur voor men sen met een Nederlands paspoort in Indonesië geen plaats meer zal zijn, tenzij Indonesië hen om persoonlijke kwaliteiten goed kan gebruiken. Ook dan nog zullen zij echter na het verlo pen van hun dienstverband naar Ne derland dienen terug te keren. Voor de volbloed Nederlanders, die op een buitenlands contract in Indonesië wer ken, is dit alles niet zo'n groot pro bleem: hun opzet is het altijd geweest naar Nederland terug te keren. Voor de anderen echter, voor zover zij hun keuze positief op het Nederlanderschap hebben laten vallen, geldt als regel dat hoe eerder zij al is het dan ook vaak voor het eerst naar hun vaderland, Nederland gaan hoe eerder de nood zakelijke assimilatie zal kunnen plaats vinden. Het is dus zeker in het belang van de betrokkenen, nog afgezien van andere motieven hiervoor, dat de Ne derlandse regering deze komst van Ne derlanders uit Indonesië naar Neder land niet onnodig tracht af te remmen. e lente is in he; land gekomen als een lieftallige fee, op de voet gevolgd door wilgekatjes, speenkruid en de voorjaarsschoon maak. Hoe komt het toch, dat in de mooiste tijd van het jaar de Hollandse huisvrouw zich wapent met emmers en dweilen en haar hele huis met bezemen keert? Wat is het voor een geheimzinnige macht, die van de zachtzinnigste vrouw een furie maakt, verbeten ja gend op stof en spinnewebben, een niets ontziende kenau met een rage bol? Waarom moet alles schoon voor Pasen? is het niet voldoende wan neer huis en huisraad het hele jaar door worden onderhouden. Of zit daar juist de schoonmaakkneep? 's Winters is het koud in huis, en wint de warme kachel het terecht overigens van de lust tot schrob ben. Maar met het stof op de kast en het spinrag langs het plafond hopen zich ook de schuldgevoelens op, en die maken de schoonmaakwoede in eens beter verklaarbaar. De handelaren in sponsen, zeem lappen en borstelwerk beleven gou den tijden, om van de leveranciers van gordijnstof niet te spreken. De dweilen gaan met karrevrachten weg, en in aller belangstelling staan ook de plasticemmers, die licht en geluid loos zijn, en zeil en parketvloer spa ren. Er is weer vraag naar de na- tuurspons, die toch meer water blijkt vast te houden en niet zo druppelt als haar nylon-stiefzus. Onze hofleverancier voor schuur poeder en wrijfwas vroegen wij om schoonmaaknieuws. „Blijf hier maar even staan", zei hij, „binnen het kwartier heb je stof genoeg". Hij had gelijk. Stofdoeken, haren boenders, ter pentijn, witkwasten, schuurpoeder, kastpapier, het "loog de winkel uit. Schoonmaken leek ons een prettige, verfrissende bezigheid. Totdat er een klant «wam, die om zenuwtabletten vroeg. En toen veranderde het visioen van de vrolijke schoonmaak in een van mattenklopperruzie, van ongare aardappels en brommerige echtgeno ten, die in hun eigen huis geen rus tig plekje, maar wel een afgetobde wederhelft vinden. Voor de huisva ders is er goed nieuws: de echte fikse voorjaarsschoonmaak raakt uit de tijd. Men offert er tegenwoordig niet vaak meer enige weken aan op, om het hele huis, van zolder tot kel der, uit te soppen. Het echte fijne tegen-de-wand-vliegen is er niet meer bij. Alweer een oud gebruik dus, dat langzaam maar zeker het raam wordt uitgewerkt. Waarschijnlijk heeft de stofzuiger tot deze vernieuwing de eerste stoot gegeven, en daar mogen we onze goedige stofslikker wel dankbaar voor zijn. Hij maakte im- Advertentie gedeponeerd handelsmerk Commissaris P. F. J. van Mulbregt van de Delftse politie kreeg maandag een brief, welke ondertekend was door „een gedetineerde". De schrij ver van de brief deelde mee, dat hij kort geleden in Delft een fiets had weggenomen, welk hij op dat moment dringend nodig had. Het was echter niet zijn bedoeling geweest te stelen en dit bewees hij, door het stallings- bewijs in te sluiten van de stations rijwielbewaarplaats te Schiedam en een gulden om de stallingskosten te betalen De politie heeft de fiets direct ge haald en teruggegeven aan de recht matige eigenaar, die weldra kon wor den rpgespoord. Tussen een rechercheur en mr. W. L. de Walle, officier van justitie te Alm o. '»ft een pijnb'k cident plaatsgevonden. Enige tijd geleden werd tegen de rechercheur een intern onderzoek gelast in verband met ver meende onregelmatigheden tijdens een door de betrokken rechercheur geleid onderzoek in een bepaalde zaak. De rechercheur zou een naaimachine en een rijwiel gekocht hebben van perso nen waarmee hij beroepshalve in aan raking was gekomen. Uit het onderzoek kwam vast te staan dat de rechercheur slechts een geringe fout had begaan waardoor hem een disciplinaire straf werd opgelegd. Onverwacht kreeg de betrokken re chercheur daarna bericht dat hij zich voor deze aangelegenheid in het kan- 'o erec :ts«ebonw te Enschede ook nog voor de officier van justitie te Almelo en twee leden van de rijksre cherche te Arnhem moest verantwoor den. Hieraan wilde hij niet voldoen en tijdens het gesprek geraakte de recher cheur volkomen over zijn toeren. Hij slingerde de officier allerlei scheld woorden naar het hoofd en pakte ten slotte een stoel waarmee hij op de grond sloeg. Hierop werd de hoofdcom missaris van politie te Enschede ont boden, maar ook deze poiitie-autoriteit gelukte het niet de rechercheur te be wegen tot het opnieuw afleggen van ver klaringen. Hij stelde zich op het stand- De miniatuurstad „Madurodam" opent woensdag drie uur officieel haar poor ten. De president van de Nederlandsche Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, zal om half vier het stadhuis van het stadje openen en het door de Spoorwe gen aangelegde spoorwegnet in bruik leen aanbieden. Daarmee begint voor Madurodam het vijfde seizoen Elk jaar heeft het stadje nieuwe as pecten. De Leidse universiteit en de ko ninklijke bibliotheek zijn nu verrezen, er zijn drie kiosken bijgekomen voor de lectuurvoorziening in het stadje, het sportpark heeft nu de outillage voor het houden van „avondwedstrijden", en de t: :.'.A mers het vegen met de hand, dat in pUnt fjat reeds een onderzoek was in- feite niet veel anders was dan het gesteld en een straf was opgelegd en aanwezige stof doen verhuizen van - de ene hoek van de kamer naar de andere, overbodig. Bovendien zitten wij niet meer zó dik in de gordijnen als onze voorouders, die van hun huis moedwillig ee:i stofnest maak ten. Wat de schoonmaak betreft ziet onze toekomst er dus rooskleurig uit. Met een raad aan de opgejaagde heren de" schepping zouden we wil len eindigen. Doe ten eerste alsof u dol bent op de lucht van boenwas (over veertien dagen is het toch weer afgelopen). Merk niet, dat u aange brande aardappels eet. Dirigeer uw vrouw na het eten naar de zonder twijfel pas geluchte en uitgeklopte divan en was de vaat 'het gaat heus allemaal voorbij). Tenslotte: verras haar tussen de bedrijven door met een boeket voor jaarsbloemen, omdat het, behalve schoonmaaktijd, óók lente is. U zult gr, na de schoonmaak, zeventig maal zeven maal voor worden beloond. daarmee de zaak als afgedaan kon wor den beschouwd. Na het gebeurde meld de de betrokken rechercheur zich ziek. Als gevolg van een hevige wolkbreuk zijn in Brazilië's koffiehaven, Santos, aardverschuivingen voorgekomen. Het aantal doden wordt op 50 geschat, ter wijl er ongeveer honderd gewonden zijn. De stad is in een modderzee herscha pen, zodat de openbare diensten gestaakt moeten worden. Reeds eerder deze maand vielen er 60 doden in deze stad tengevolge van een hevige storm. Boven op een abdij in Dubuque in de Amerikaanse staat lowa speuren Trappisten dag en nacht de hemel af naar vijandelijke of ongeïdentificeerde vliegtuigen. Veertig mon niken uit het eeuwenoude klooster zijn n.l. toegetreden tot het Amerikaanse „Ground Observer Corps", de luchtwachtdienst, en doen hun plicht, gekleed in hun pijen. Links ziet men twee monniken op wacht. Rechts een vliegtuig-herkenningskaart in de cel van broeder Hillary. Deze tekeningen, welke werden gepu bliceerd in „Naval Aviation News", een officieel orgaan var de Amerikaanse Marine, tonen in drie verschillende standen de slanke Russische „Licht flits", een met terugwijkende vleugels uitgeruste twee-persoons straaljager, die onder alle weersomstandigheden kan worden gebruikt. Het toestel, dat van de nieuwste snufjes moet zijn voorzien, zou een zeer effectief wapen zijn om luchtaanvallen op gronddoelen te onderscheppen. De twee straalmo toren zijn onder de vleugel bevestigd. Andere kenmerken van de „Lichtflits" zijn de stevige ronde neus en het grote stabilo. De Amerikaanse geheime dienst stelt een onderzoek in naar vergiftigings verschijnselen die zich hebben voorge daan bij drie mensen die limonade ge dronken hebben in de spoorwagon van president Eisenhower. De president was met de trein van Washington naar White Sulphur Springs gereisd, waar hij gisteravond besprekingen begon met de Canadese premier, Louis St. Laurent, en de pre sident van Mexico, Adolfo Ruiz Corti- nes. Volgens het blad „Huntington Ad viser" heeft een aantal mensen in White Sulphur Springs de speciale spoorwagon van de president bezocht en zij kregen daarbij limonade aangeboden. Bij drie van de bezoekers, twee vrou wen en een man, deden zich kort daarna vergiftigingsverschijnselen voor. De chef van de geheime dienst, Bagh- man, verklaarde gisteravond niet te ge loven, dat er sprake was geweest van een samenzwering tegen de president. „Wij proberen uit te zoeken wat er pre cies gebeurd is", zo zei hij. (ReuterA.F.P) B. en W. van Rotterdam zullen 13 april 's middags half vier de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, in de burgerzaal van het stadhuis begroe ten. Aan burgerlijke en militaire auto riteiten en aan vertegenwoordigers van r.-k. organisaties zal dan gelegenheid gegeven worden met de bisschop kennis te maken. 12 april des avonds half acht wordt mgr. Jansen door katholiek Rotterdam ontvangen in de kathedrale kerk aan de Westzeedijk. kermis is uitgebreid. Verder is onder meer het spoorwegplan uitgebreid. Men heeft dë gelegenheid in een mooi ge legen oriëntatiepost de treinenloop door middel van een zeer vernuftig ta bleau te volgen. Er is voorts een nieuw restaurant niet in miniatuur ge bouwd. Van 29 maart tot 15 oktober kan men Madurodam gaan bewonde ren. Ook als lichtstad, 's Avonds ver lichten meer dan 20.000 lampjes het stadje. De huizen en gebouwen zijn ook inwendig verlicht. In totaal werden voor die verlichting 34 kilometer laag- spannings- en 2900 meter hoogspan ningskabel gebruikt. Met dat al wordt Madurodam een steeds meer fascinerend en karakteristiek miniatuur van een doorsnee-Nederlandse stad met omge ving. De stichting tot bijstand van het Ne derlands Studentensanatorium, die ach ter Madurodam staat, hoopt er ook dit' jaar financieel wel bij te varen. In vier jaar kon reeds 200.000 gulden worden afgedragen. Men hoopt, dat de cijfers van 1955 geslagen zullen worden. In dat jaar had het miniatuurstad je 635.000 bezoekers en bracht het 75.000 gulden netto op. In Pensacola, Florida, hebben onge veer honderd negers een blanke, die een neger in zijn been had geschoten, zo ernstig mishandeld dat men hem met een hersenschudding en een gebro ken been moest opnemen in een zie kenhuis. De blanke, een 50-jarige fruit- venter, beschuldigde een neger ervan sinaasappelen van zijn auto te hebben gestolen. De venter trok zijn pistool en schoot op de neger, die hjj in het been trof. Het gebeurde in de neger wijk en een grote groep negers kwam op het geluid van het pistoolschot af en viel de fruitventer aan. De politie heeft twee negers gearrresteerd. (U.P.) Dezer dagen heb ik een partij schaak gespeeld. Te gen een heel merkwaar dige tegenstander. Mijn partner begon n.l. met voor de botsing der meningen met enige nadruk vast te stellen, dat hij het: a) nog niet zo goed kon; b) dat hij het in geen jaren ge daan had. Twee opmerkingen, die mij uiteraard gespitst deden zijn op het geen komen ging. Want meestal zeg gen mensen zulke dingen om je in een hinderlaag te lokken. Enfin, in het begin ging het heel goed. Wij schoten beiden geen steek op. Toen zei mijn partner: „Tja, wat zou jij nou doen in zo'n geval?" Nu wil ik wel altijd winnen met schaken, maar van scherp slijpen houd ik niet. En ik begon dus ijverig met hém mee te denken; hetgeen uiter aard wél ineens een heel andere in stelling vereiste. Hij deed tenslotte een zet die ik had gesuggereerd. En ik be gon weer voor mijzelf. Bij het volgende kritieke punt ech ter riep mijn tegenstander weer mijn hulp in. Het was per slot van reke ning een erg aardige jongen en ik deed dus mijn best om een échte goede zet voor hem te vinden. En zo ging het nog een paar keer. Tenslotte verloor hij. „Eigenlijk", zei hij sportief „heb je van jezelf gewonnen". „Nou ja antwoordde ik. „Tenzij", stelde hij na enig naden ken „tenzij je mij de juiste zetten niet hebt aangeraden". „Hoezo?", vroeg ik verbaasd. „Dan heb je van jezelf verloren." „Zo", zei ik enigszins verward, „en jij dan, wat heb jij eigenlijk gedaan?" „Ik," zei hij fier „ik ben mezelf ge bleven." De conferentie van de Oost-Duitse communistische partij heeft g stermid- dag een besloten vergadering gehou den, waarop slechts de 2.000 stemge rechtigde afgevaardigden toegelaten werden. Circa duizend gasten en weste lijke journalisten werden niet toegela ten. Waarnemers brengen deze verga dering in verband met talrijke geruch ten over oppositie tegen Walter Ul bricht, de partijsecretaris. Op de agen da stond aanvankelijk een verdere be spreking van de rede van Ulbricht van zaterdag doch aan het eind van de ochtendvergadering werd meegedeeld, dat deze bespreking dinsdag voortgezet zou worden. „De partij heeft niet alleen het recht, maar ook de plicht de wetenschappelijk- athelstische wereldbeschouwing sterker dan tevoren te verbreiden. De kerkelijke leiding heeft de preekstoel gebruikt om de NATO-politiek te verdedigen. Dit is voor de partij het teken geweest de we- tenschappelijk-atheïstische propaganda verder te organiseren", aldus heeft de eerste secretaris van het bestuur van de communistisch geleide „socialisti sche eenheidspartij" op het congres ver klaard. „In de kerken zijn het altijd dezelfde machten, die tweedracht heb ben gezaaid en van strijd om de gods dienst spraken. Maar toch hebben zij in twee wereldoorlogen de wapens maar gezegend en nu beschuldigen zij de S.E.D. de vrede te willen verstoren". Hij verlangde van de kerkelijke leiding, dat deze de democratie in Oost-Duits- land respecteert. Zondagmiddag heeft prof. Kurt Hager, propaganda-chef van het centraal comité, een beschouwing gewijd aan de „materiële eenheid in de gehele wereld". Hij kwam tot de con clusie, dat er in dit wereldbeeld geen plaats voor een god is. (AFP—Reuter—KNP) Het grootste schilderijenmuseum 'n Franse reparatiewerkplaatsen van de Sovjet Unie, het Tret- gewerkt en ik geef nu de recruten yakofmuseum in Moskou, onderricht m de mechanische onder heeft plotseling en in alle stilte alle delen van de tanks aldus de sol schilderijen vin wijlen Josef Stalin 1 Volgens Courtet. wandelde de verwijderd. Toen een delegatie van soldaat daarop naar zijn kameraden negen Amerikanen het museum be- terug zonder ook maar een moment zocht, verklaarde een bejaarde vrou- de houding te hebben gestaan rnan hu tnt H a wiTTi mar* cnralz AT AA L- welijke gids ietwat bedremmeld: er waren er -oeger enkele, maar ze toen hjj tot de officier sprak of ook maar enig ander uiterlijk teken van zijn er nu niet meer. Er waren wel respect te hebben gegeven. De con- veel schilderijen van Lenin, aldus versatie tussen een voorman met het verhaal van de Amerikanen. een van z'Jn monteurs in een dood- Toen zij de gids vroegen, waarom, antwoordde zij: „We houden meer gewone Franse garage zou beslist niet minder correct en beleefd heb- van Lenin moet u weten". Het is ben kunnen zijn" aldus Courtet. Vol- nog maar enkele maanden geleden, ®ens ..Combat lijken de uniformen - - van de Bundeswehr op die van ho telportiers. Het blad beloofde ten- dat er in het museum tenminste 25 portretten van Stalin hingen. Weste lijke waarnemers in Moskou menen j de artikelenreeks over de nog andere tekenen te zien, dat de Bundeswehr te zullen voortzetten, herinneringen aan Stalin worden zljn benieuwd, weggenomen. Zo wordt de pianist Emil Gilels thans aangekondigd als volkskunstenaars, terwijl hij vroeger VdStSfiSetcn steeds genoemd werd, de „Stalin- prijsdrager". Gilels draagt trouwens de medaille van de Stalinprijs ook al lang niet meer. e Fransen klagen erover, dat het nieuwe Westduitse leger de Bundeswehr, zoals het te genwoordig heet niet correct ge noeg is. En dit, terwijl men in Frankrijk jarenlang benauwd is ge weest, dat het nieuwe Duitse leger te Pruisisch zou worden. Het invloed rijke Franse blad „Combat" besteed de maar liefst zijn voorpagina aan een artikel van de correspondent Frangois Courtet over het opleidings centrum van de Bundeswehr in An- dernach. Volgens „Combat" was Courtet als door „de bliksem" ge- n Hannover is de 36-jarige Georg Schulze voor acht maanden de gevangenis ingezonden omdat troffen toen hij het kamp bezichtig- zijn maag groter bleek te zijn dan de. Courtet gaf het volgende smeu- zijr ogen. Schulze werd door de po- ige verslag over een soldaat, die een Utie gearresteerd toen hij aangetrof- majoor te woord stond. „Toen de fen we.d in een chocolaterie. Hij had majoor hem aansprak het was een het glas van de etalage stukgeslagen kleine dikke knaap met rood haar en na door een afschermend traliewerk handen als die van een monteur geb. oken te zijn. Toen hij zich te wandelde hij op zijn gemak naar de goed had gedaan aan enkele pon majoor toe en zei, zonder zijn siga- den chocolaadjes en andere zoetighe- ret uit zijn mond te nemen, dat de den was zjjn maag zozeer uitgezet, tanks daar Patton M 47's waren, dat hij niet meer door het tralie die voor opleidingsdoeleinden ge- ./.rk terug kon. Er moesten drie bruikt werden. „Hoe weet je dat?" agente., aan te pas komen om hem vroeg de majoor „Ik heb tien jaar 't de etalage te bevrijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5