Het W esten verrast door nieuw Sovjet- ontwapeningsplan Indonesië's nieuwe kabinet i LOONSVERHOGING IN GROTE BEDRIJVEN m I 4 Extra treinen met Pasen Woningtelling VAKANTIE IN RUSLAND DUURDE 22 JAAR ....en bestond uit o.a. tien jaar dwangarbeid Khroesjtsjevs rede over Stalin gepubliceerd Als ernstig gemeend beschouwd Nieuw wetsontwerp opheffing Unie Ernstige luchtramp nog juist vermeden r Bij Philips, BruynzeelZuivelindustrie - Ook voor filmbedrijf? ,Er is niets aan de hand in Rusland Sovjet-partijleider ernstig berispt Het weer. Tien jarige jongen uitgenodigd NIEUWE KOERS VAN MOSKOU (jee MORRIS (fcieyai fmjj WOENSDAG 28 MAART 1956 79ste JAARGANG No. 26563 Indonesisch kabinet besluit Bri ts passagiersvliegtuig voorkomt door steile duik botsing met straaljager Serov gaat akkoord met veiligheids maatregelen ti® mI Filmbedrijf Amerika's goede oude tijd Dulles; „Wij hebben onze koloniale tijdachter de rug" BEJAARDE VROUW OVERVALLEN Dader vluchtte op haar gegil NIEUWE CA.O. IN METAAL! NDUSTRIE Anastas Mikojan: Collectief leiderschap Dramk in Eisenhowers trein niet vergiftigd MOTOR-OVERALLS (49.- j Aanhoudend schraal In de Pravda van vandaag BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dra. H. v. Run en W. Savede. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERIENIIblAKItr cents per miitimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, 12.17 per maand, f 6.50 per IcwartaaL Voor klachten over de bezorging na 530 uur 't avonds teL 21544. Andrei Gromyko, de Russische on derminister van buitenlandse zaken, heeft op de ontwapeningsconferentie te Londen een plan ingediend, dat de wes telijke mogendheden die het thans bestuderen volgens politieke waar nemers volkomen heeft 'errast. Naast vele punten uit vroegere Russische voorstellen bevat het plan waarvan alle bijzonderheden log niet bekend zijn ook belangrijke nieuwe facetten. Het heeft bijvoorbeeld slechts betrek king op de gewone bewapening en be vat geen voorstellen voor uitschakeling van atoomwapens. In dit opzicht blijkt Toen Dresident Soekarno mededeel de dat vice-president Hatta er mee had ingestemd dat mr. Ali Sastroadmidjojo (PNI) benoemd werd tot kabinetsformateur liet zich reeds aanzien dat het streven bij de kabinets formatie erop gericht zou zijn in de nieuwe regering zowel de PNI als de Masjumi te vertegenwoordigen. Het is pei slot van rekening geen geheim meer dat de sympathieën van ïr. Soe karno meer bij de PNI en die van drs. Hatta meer bij de Masjumi liggen. De opzet dit keer was kennelijk om te ko men tot een overbrugging van de te genstellingen die zich tijdens de beide vorige regeringen, waarin respectieve lijk de Masjumi en de PNI niet verte genwoordigd waren, zo hadden toege spitst. Daarin is de formateur geslaagd. De kabinetsformatie is betrekkelijk vlot verlopen. Toch is het wel duidelijk geworden, dat er daarbij druk onder handeld is. Het kabinetsprogramma gaf geen moeilijkheden, maar toen net om de verdeling van de posten ging hebben de verschillende partijen fel gestreden om zo veel mogelijk belangrijke posities in de wacht te slepen. Ook het senti ment speelde hierbij een rol. Zo wilde de PNI-formateur geen ministers in ziin regering hebben, die deel hadden uitgemaakt van de thans demissionaire regering van mr. Burhanuddm Hara- hap. Deze zelf kon zodoende ook geen minister van justitie worden. Anders om waren er natuurlijk ook in de PNI figuren, die voor de Masjumi niet aan vaardbaar waren als minister. Dat de PNI uiteindelijk buitenlandse zaken heeft gekregen en de Masjumi financiën moet reëel genoemd worden. He voorlaatste regering van Indonesië, eveneens van mr. Ali Sastroamidjojo, maar dat keer zonder de Masjumi, boekte haar sucessen op het terrein van de buitenlandse politiek. Zo werd door haar de Aziatisch-Afrikaanse conferen tie in Bandung georganiseerd. Het bin- nenlandse financieel-economische beleid was in die tijd echter allesbehalve een succes. Toen daarna de Masjumi aan het bewind kwam slaagde deze erin de binnenlandse financieel-economische si tuatie aanmerkelijk te verbeteren. Een poging om ook een succes op het ter rein van de buitenlandse politiek te be halen (de onderhandelingen met Neder land in Genève) mislukte echter. Een moeilijke factor bij de kabinets formatie heeft natuurlijk ook de Nah- datul Ulama gevormd. Deze partij heeft haar aanhang in hoofdzaak onder de godsdienstleraren in de desa's, voor al in Oost-Java, die op hun beurt weer aanhangers meenemen, en kreeg zodoen de een onverwacht groot aantal zetels in het parlement. De partij heeft echter een groot tekort aan intelligent sia, in tegenstelling tot de PNI en de Masjumi. Dit maakt dat het zeer moei lijk is bij deze partij figuren te v.inaen, die het niveau hebben om als minister op te treden. De persoonlijke bezwaren, die bp "j1 en Masjumi bestonden tegen enkele vooraanstaande politici van de respec tieve partijen hebben ertoe geleid dat van deze partijen doorgaans ook niet de meest bekende voormannen in de rege ring zijn opgenomen. Dit gevoegd bij de obscure figuren van de Nahdatul Ula ma en het feit dat ook de kleinere aan de regering deelnemende partijen zich enigszins gereserveerd toonden maakte dat de nieuwe Indonesische regering goeddeels uit onbekenden in het politieke vlak bestaan. Het liikt bijna, alsof de verschillende partijen hun meest be kwame politici in reserve hebben ge houden voor een volgende regering De nieuwe Indonesische regering heeft besloten het wetsontwerp ter ver breking van de Unie, dat door het vo rige, voorlopige parlement was goed gekeurd, in te trekken en een nieuw wetsontwerp met dezelfde strekking in te dienen. De minister van voorlichting, Sudibjo, zei, dat een wetsontwerp zou worden ingediend volgens welke alle verdra gen met Nederland die gesloten wer den op de conferentie van 1949 toen Indonesië zijn onafhankelijkheid ver kreeg opgezegd zouden worden. Het eerstgenoemde ontwerp is nog steeds niet door de president getekend. Toen het door het parlement aangeno men werd, verlieten de leden van de oppositie de zaai, omdat zij van me ning waren dat de parlementaire re gels niet nagekomen waren. Tegen de opzegging van de Unie werd geen be zwaar gemaakt, zodat het wel vaststaat dat het nieuwe wetsontwerp aangeno men zal worden. (Rtr.) Rusland een nieuwe koers ingeslagen te zjjn. Het Sovjet-plan bevat o.m. voorstel len voor beperking van de strijdkrach ten der grote mogendheden, waaron der ook communistisch China. De strijdkrachten van de V.S. en de Sov jet-Unie zouden bijvoorbeeld tot ander half miljoen man elk beperkt moetën worden. Ook Amerika heeft zich voor een gezamenlijke beperking van de strijdkrachten uitgelaten. Op het eer ste gezicht zou het plan de eisen van het westen voor internationale controle en toezicht op de ontwapening thans ook meer benaderen. U.P. verneemt van welingelichte kringen dat de V.S. het Russische plan ais een „ernstig gemeend voorstel" be schouwen, terwjjl Engeland en Frank rijk teleurgesteld schijnen te zijn. Som mige politieke waarnemers geloven reeds, dat het nieuwe Sovjet-plan twee spalt hoopt te bewerkstelligen tussen de westelijke bondgenoten. Jules Moch, de Franse afgevaardig de, verklaarde, dat uit het plan een „zeer grote wijziging van het stand punt" van de Sovjet-Unie blijkt. „De Sovjet-Unie stelt geen beslissehde maatregelen voor op het gebied van atoomwapens of voor beëindiging van de bewapeningswedloop. Wat dit be treft is er een duidelijke wijziging in vergelijking met vroegere Sovjet-voor- stellen," zo meende hjj. De piloot van een „Elizabethan" van de Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A., die met 23 passagiers aan boord op weg was van Belfast naar Londen, heeft door een steile duik nog maar juist een bot sing met een Vampire straaljager kun nen vermijden. De passagiers werden door de onverwachte manoeuvre uit hun stoelen geworpen en losse voor werpen vlogen door het toestel. Bij aankomst in Londen hadden verschei dene passagiers en de beide stewardes sen medische hulp nodig. Volgens de bemanning van het vliegtuig was de „Vampire", na eerst evenwijdig met de „Elizabethan'' gevlogen te hebben, plot seling op het passagierstoestel afgeko men. Er wordt een onderzoek ingesteld. De chef van de Russische geheime politie, generaal Iwan Serov, heeft zich akkoord verklaard met de veiligheids maatregelen die de Britse autoriteiten hebben getroffen voor het komende be zoek aan Engeland van premier Boel- ganin en partijsecretaris Khroesjtsjev. Generaal Serov heeft zijn goedkeuring gehecht aan alle plannen die door „Scot land Yard" voor dit bezoek zijn opge steld en heeft tegenover de Britse auto riteiten uiting gegeven aan zijn tevre denheid. (Van onze Haagse redactie) Het college van Rüksbemiddèlaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan een verhoging van de lonen bij de N.V. Phi lips. Deze verhoging, die waarschijnlijk 3 a 4 procent zal bedragen, staat los van het jongste loonakkoord. Het be treft hier een aanpassing aan de richt lijnen waarvoor reeds drie maanden ge leden een verzoek was ingediend. Bij Philips is bovendien overeenstemming bereikt over de verdubbeling van de vakantietoeslag en de vermeerdering van het aantal dagen vakantie, terwijl er ook een uitkering van 3 procent ineens over het jaar 1955 toegezegd is. Bruynzeel Tussen de directie der Bruynzeel fa brieken en vertegenwoordigers van de bonden waarmede een C.A.O. is afge sloten, is overeenstemming bereikt over de uitkering van drie procent over net verdiende brutoloon in 1955. Deze uit kering zal in drie termijnen van 1 pet voor 1 juli geschieden. Werknemers, die op maandsalaris staan, ontvangen eveneens de uitkering van 3 pet tot een maximum van 250 gld. Voorts zal het college van rijksbemiddelaars worden gevraagd de lonen met ingang van 1 juli a.s. met 6 pet. te mogen verhogen. Zuivelindustrie De werknemersbonden en de kern commissie voor de zuivelindustrie heb ben overeenstemming bereikt over de uitkering ineens van drie procent over 1955. Men wil ook degenen, die in de loop van 1955 of 1956 met pensioen zijn ge gaan en dus formeel de zuivelindustrie als werknemer hebben verlaten, nog deelachtig doen worden in deze uitke ring. De bedrijven zijn vrij in de datum van uitbetalen, met dien verstande dat de uitkering niet later dan 15 april zal worden gedaan. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond heeft aan de op 3 april a.s. te houden algemene ledenvergadering voorgesteld, overeenkomstig de alge mene vergunning van rijksbemiddelaars d.d. 22 maart j.l. aan alle werknemers, die thans in dienst zijn van de leden, zoveel mogelijk vóór 1 mei a.s. een uitkering over 1955 toe te kennen van 3% van het in dat jaar verdiende loon. Bij aanvaarding van het voorstel zal de uitkering van 3% over het jaarloon van 1955 worden genoten door al het personeel van de in de Nederlandse Bioscoopbond georganiseerde bedrijven, waartoe behoren de bioscopen, de film verhuurkantoren, de filmproducenten en de filmfabrieken. Amerikaanse democratische leiders onderzoeken de mogelijkheid of oud president Truman overgehaald kan wor den zich kandidaat te stellen voor het presidentschap, aldus meldt Reuter. Habib Bourguiba, die jarenlang heftig tegen de Fransen gestreden heeft voor de onafhankelijkheid van Tunis, is nu een gevierd man in zijn land. Zijn streven is met succes beloond. De door hem geleide gematigde nieuwe grond wetspartij gaat nu een constitutie opstellen. Zondag zijn Bourguiba en acht en twintig van zijn partij genoten bij de eerste Tunesische algemene verkiezingen als leden van de nieuwe Wetgevende Ver gadering gekozen. De Nederlandsche Spoorwegen delen mee, dat dinsdag 3 april in de voor middag de kans bestaat dat niet in alle treinen voldoende plaats zal zijn. Deze ochtend moeten n.I. de militairen, die met Paasverlof zijn geweest, per trein naar hun garnizoenen worden te ruggevoerd. Overigens zullen op zaterdag 31 maart en maandag 2 en dinsdag 3 april voor het burgervervoer talrijke extra tremen rijden. De dienstregeling van een aantal de- zer treinen is in de reisgids tussen vet te lijnen opgenomen, de overige trei nen rijden als voor- en volgtreinen kort voor en na de treinen van de ge wone dienstregeling. De Amsterdamse recherche heeft een 30-jarige Amsterdamse betonwerker aangehouden, die op 18 maart een 77- jarige enigszins geestelijk gestoorde vrouw in haar woning aan de Brou wersgracht te Amsterdam trachtte te wurgen. De man, die een kamer wilde huren, greep de vrouw tijdens het gesprek bij de keel. Op haar gegil ontvluchtte hij de woning. De betonwerker heeft be kend de vrouw te hebben willen doden om zich van haar spaarpenningen mees ter te maken. Van het bondsbestuur van de Alge mene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond vernemen wij dat het bondsbestuur in de vergadering van de bondsraad van de ANMB, die op donderdag 29 maart wordt gehouden, machtiging zal vragen tot het aangaan van een nieuwe CAO indien daarin, behalve een verhoging van de loonschalen van 6 procent, te vens een aantal verbeteringen op het terrein van de secundaire arbeidsvoor waarden, die liggen binnen de daarvoor gehanteerde richtlijnen, is verwerkt. 55 Anastas Mikojan, de thans in Indië vertoevende Russische eerste plaatsver vangende premier, heeft gisteren ont kend dat zich in Georgië pro-Stalinis tische ongeregeldheden hebben voorge daan. „Er is geen onrust geweest, doch enkele personen hebben de herwaardering van de verdiensten van Stalin niet zo gemakkelijk kunnen aanvaarden", zo zei hij tegenover journalisten op een recep tie. Mikojan arriveerde maandag in New Delhi uit Karatsji, waar hij de viering van Pakistans onafhankelijkheid heeft bijgewoond. Mikojan ontkende verder dat op het congres van de Russische communisti sche partij te Moskou verleden maand „aanvallen" op Stalin zijn gedaan. „Er was alleen maar kritiek", zo zei hij. Deze kritiek was het gevolg van het be staan van de persoonsverheerlijking. Mikojan noemde het „heel natuurlijk" dat sommige personen de „herwaarde ring" van Stalin moeilijk hebben kun nen aanvaarden. „De persoonsverheer lijking heeft lange tijd bestaan", zo zei- de hij, „er was groot respect, sommige mensen vonden het niet erg prettig toen hij werd gekritiseerd en dat is heel na tuurlijk". (Reuter-AFP) De Pravda, het orgaan van de Rus sische communistische partij heeft be kend gemaakt dat een plaatselijke leider van de communistische partij in de Oekraïne een „zware berisping" heeft gekregen wegens „grove schending van de Leninistische beginselen van het col lectief leiderschap". De betrokkene, een zekere Mironen- ko, is districtssecretaris van Stanislav, een stad in het westelijk deel van de Oekraïne dat vroeger bij Polen behoor de. Hij had het oordeel van leden van het districtsbureau over benoemingen en ontslagen „naast zich neergelegd" en onzuivere praktijken bij het aannemen van nieuwe leden voor de partij toege staan. In het bijzonder had Mironenko getracht de directeur van een tractor station te beschermen tegen beschul digingen van incompetentie. De meerderheid van de leden van het bureau der districtscommissie had hem toen op zijn fouten gewezen, aldus de Pravda, doch hij had hun raad niet ter harte genomen en op eigen gelegenheid de districtscommissie in plenaire verga dering bijeengeroepen om zich te ver dedigen. Hierop was de kwestie door de regionale commissie van Stanislav on derzocht, die besloot Mironenko een zware berisping te geven. (Reuter) Het Amerikaanse staatslaboratorium voor hygiëne te Charleston verwerpt de theorie, dat het gemberbier in de trein van Eisenhower vergiftigd was. De slachtoffers, aldus het laboratorium, lij den kennelijk aan „bacteriologische be smetting" en bacteriën kunnen „vrijwel zeker" niet in dichte flessen met kool zuurhoudende drank leven. Extremisten op Cyprus hebben giste ren vanuit een hinderlaag twee Britse militairen gedood Een luitenant en een soldaat, die per auto op patrouille waren in de buurt van Phrenares in het ge bied van Famagusta, werden bij een be schieting dodelijk gewond. Een andere patrouille werd aangevallen op de weg van Nicosia naar Kalapanayotis. Ver scheidene soldaten werden licht gewond bij een mijnontploffing. Met de uitvoering van het, alleen nog maar door de Tweede Kamer aan vaarde wetsontwerp betreffende de woningtelling wordt een ministeriële voortvarendheid betracht, die geen rekening schijnt te houden met het feit, dat ook de Eerste Kamer haar goedkeuring aan ait wetsontwerp heeft te hechten, alvorens het als wet van kracht kan worden. De Eer ste Kamer voelt zich daardoor niet ten onrechte op de tenen getrapt. Het is ook een wonderlijke figuur, dat de Eerste Kamer als een parlementaire quantité négligeable wordt behan deld, terwijl men in overweging heeft dit college uit te breiden. De op komst zijnde woningtelling, waarvoor een legertje van tijdelijk aangestelden het recht zal krijgen elke woning te be treden om met eigen ogen en door persoonlijke navraag te constateren, hoeveel woonruimte er in ons land is, mag zich bovendien al bij voorbaat niet in de algemene sympathie van ons volk verheugen. Van welk kali ber zullen die tijdelijk aangestelden zijn, die men straks in zijn woning zal moeten rondleiden en op wier vra gen men naar waarheid zal dienen te antwoorden? In een tijd van full- employment kan de overheid niet erg kieskeurig zijn met haar keuze van enquêteurs. Daar de overheid zeer goed beseft, dat het nut van deze wo ningtelling staat of valt met de bereid willigheid tot medewerking van het publiek, heeft zij uitdrukkelijk en herhaaldelijk verzekert, dat deze wo ningtelling tot geen enkele conse quentie zal leiden ten aanzien van een eventuele herverdeling van de be schikbaar blijkende woonruimte. Ve len echter staan tegenover deze ver zekering wantrouwend en vragen zich af, of dan deze vrij kostbare maat regel eigenlijk wel zin heeft. De wo ningnood is nog steeds zo groot, dat de kosten van de telling beter aan de woningbouw zouden kunnen worden besteed en dat het stadium nog lang niet is aangebroken, waarin de over heid door een telling moet gaan con troleren of de woningbouw afgeremd moet worden om materialen en ar beiders vrij te maken voor andere meer dringend geworden projecten, aldus redeneren zij. De Tweede Ka mer heeft echter met deze wettelijke maatregel om de overheid het door haar thans gewenste exacte inzicht en overzicht te geven in de bestaande totale woonruimte, ondanks de ge noemde bezwaren ingestemd, en de Eerste Kamer zal. niettegenstaande haar gerechtvaardigde ontstemming over de geforceerde gang van zaken, wel niet veel anders doen dan zich erbij neerleggen. Advertenn* BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717167 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en overwegend zonnig weer, maar in het zuiden van het land nn fjn dan overdrijvende wolkenvelden. Matige tijdelijk krachtige oostelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 6.24-19.11 Maan: 23.12-7.13 Een Oostenrijker, die 22 jaar geleden als tienjarig jongetje naar Rusland was gebonden voor „een vakantie" van zes maanden) is in zijn vaderland terugge keerd, oud voor zijn jaren na tien jaar gevangenschap in Siberische dwangar beiderskampen. Op het station van Wenen werd hij om helsd door een snikkende, grijze vrouw, De Pravda heeft vandaag Khroesj tsjevs veelbesproken rede over Stalin gepubliceerd. De publicatie maakte geen melding van de naam van Khroesjtsjec, al was het duidelijk dat het artikel gebaseerd was op de rede, die Khroesjtsjev tijdens de geheime zit ting van het partijcongres in Moskou gehouden heeft. De gehele publicatie is kennelijk op gehouden door de afwezigheid van Khroesjtsjev, die in Polen vertoefde voor de begrafenis van Bierut, de Poolse communistenleider. Pas zaterdag is Khroesjtsjev in Moskou teruggekeerd. De kritiek van de Pravda op Stalin is niet onbeperkt. Het blad heeft lof voor de overleden communistenleider voor wat diens vroege werk betreft. „Het is on weerlegbaar", aldus de Pravda, „dat J. V. Stalin onze partij grote diensten heeft bewezen, evenais aan de werken de klasse en de internationale arbei dersbeweging". „Stalin verwierf zijn po pulariteit in de party, sympathie en steun, en hij werd onder het volk be kend. Doch toen kwamen zekere trek ken en eigenschappen in de praktijk van Stalins lèiderschap aan het licht, die later uitgroeiden tot een cultus van het individu", zo schrijft de 'ravda. „Waarom heeft de leiding van onze partij een hevige strijd aangebonden te gen de cultus van het individu en de consequenties daarvan? Omdat de cul tus van het individu een buitenmatige verheffing van individuen betekent, die hun bovennatuurlijke trekken en eigen schappen verleent, waardoor zij bijna wonderdoeners worden", aldus de Pravda. zijn moeder, die 22 jaar geleden op hetzelfde station afscheid had geno men van het jongetje. De Russische autoriteiten hadden de kleine Hans Kaferboeck uit St. Michael, een plaatsje in de Oostenrijkse provin cie Stirie, uitgenodigd naar Rusland te komen nadat zijn vader, een socialis tische functionaris, gevangen was ge zet gedurende de Oostenrijkse burger oorlog in 1934. Toen de Oostenrijkse economische toestand later slechter werd, stemde zjjn in armoede verkerende moeder in met verlenging van zijn verblijf op een school in de Krim. Na twee jaar echter werd Hans door zijn Rus sische leerkrachten gedwongen een in het Russisch gestelde verklaring te ondertekenen, die hij niet kon lezen, en zo werd hij Russisch staatsburger. Alle protesten en petities van zijn ouders bij de Russische autoriteiten bleven zonder succes. In 1939, nadat Oostenrijk door Duits land bezet was, nam Këferboeck met de Duitse ambassade in Moskou con tact op om repatriëring te verkrijgen. Hij werd echter door de Russische ge heime politie in het oog gehouden en gearresteerd. Beschuldigd van hoogver raad werd Kaferboeck veroordeeld tot tien jaar dwangarbeid in Siberië. Na zijn vrijlating in 1949 deed Kafer boeck opnieuw een wanhopige poging Rusland te verlaten. Hij drong bij de Oostenrijkse ambassade op inmenging aan en schreef dozijnen verzoekschrif ten aan Russische autoriteiten. Hij moest echter nog zes jaar wachten voor de Russen hem eindelijk toestemming gaven naar huis terug te keren. (UP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1