Wim de Jong, nationaal damkampioen, gisteren in Haarlem gehuldigd KARPETTEN Vrolijk Pasen 1956 Twee bouwondernemers willen elementen van wederopbouw- plan Zandvoort verwezenlijken HAARLEMSE kleuterleidsters bezonnen zich op haar taak Prof. Bronner weigert andere plaats dan de „doorkijk" I ALPHENAAR G RAM 0F0 ON FUTEN WIBO houdt de spanning er nog in ALLEEN betere kleding Kweekwedstrijd schooljeugd van Heemstede HECHTENIS EN ONTZEGGING VOOR HAAGSE „WEGPIRAAT" Referaten over de vernieuwing van het onderwijs GARAGE „DEN HOUT" Het Wit-Gele Kruis in Haarlem breidt aantal bureaus voor zuigelingenzorg uit tot zeven Tafeltenniskampioen in hoofdklasse B laat op zich wachten Hoe spelen de r.-k. clubs? 1 MACH. SMYRNA HAARVELOURS CASIMIR i 1001 van Kimmenaede rr HET HILDEBRANDMONUMENT DONDERDAG 29 MAART 1956 PAGINA 9 280x200 125. 310x225 159.75 280x220 111.75 310x225 149.75 te Laren 180x 125 95. 200x140 119.- 300x200 254.- 325x225 310.- KRUISSTRAAT 11 «Br HAARLEM - TELEFOON 11491 Radio Televisie Grammofoon platen HOUSE OF IRELAND ij OOSTERSE ARTIKELEN i R. C. van EIF .wjwwwwdVwywwiAVWi Haarlemse kantonrechter In hotel De Leeuwerik Vlotte moderne KLEDING COLBERTS v a. f 49.75f 87.50 PANTALONS v a. f 52.50*—f 59.75 REGENJASSEN v a. f 45.00—f 79.50 COMMANDANT ZANDVOlORTSiE BRANDWEER IN HAARLEM OVERLEDEN U WILT MET PASEN IN EEN NIEUWE WAGEN RIJDEN TEL. 15056 en 12138 Fietsen Fietsen A. v. d. BOGAARD Floresstr. 15 - Haarlem - Tel. 16548 Betaling in overleg RUILING VAN GROND Paasvuur in Heemstede Winnaars sportprijs- vraag Advertenti* behalen. En de „Uw partijen doen ons griezelen. Als wij ze naspelen belanden we in een wirwar van fantastische slag wendingen en in gewikkelde vari anten, die een on gekend diep door zicht vragen in het damspel". Deze woorden, gister avond gesproken in een lokaliteit aan de Bernard Zweerstraat te Haarlem-Oost,- ty peerden ongeveer de gedachten over de Haarlemmer Wim de Jong, die onlangs op zulk een grandiose wijze nationaal damkam- p'oen werd van Nederland. Velen waren bijeen geko men om het sym pathieke lid van de damclub ,,'t Oos ten" te complimen teren en succes te wensen voor de aanstaande strijd om het wereld kampioenschap, waaraan thans de finitief ook de Rus sen zullen deelne men. Heel dam mend Nederland koestert de stille hoop dat groot meester De Jong de wereldtitel zal kans is niet gering nu Piet Roozen- burg verstek laat gaan. Vooral de laat ste partij van de rustige Haarlemmer tegen oud-gediende Keiler in het na tionale toernooi geeft de sportburger groot vertrouwen voor de toekomst. Na een waarlijk gigantisch duel dwong de jeugd haar wil op aan de dertienvou- dige kampioen van Nederland. Wim de Jong is een verbluffend goed speler. Zijn combinaties met de zwarte en witte schijven zijn onnavolgbaar. Dat is ook zijn grote kracht: anders dammen dan de theorie, waagstukken ondernemen door bijvoorbeeld een ver schrikkelijke „partie Bonnard" te for meren als eenvoudige voortzettingen te grijp liggen. Daarom voelden de leden van ,,'t Oosten" zich gisteravond zo prettig by de huldiging van „hun" kampioen, een buitenbeentje in de damsport Wethouder D. J. A. Geluk was de eerste die het podium betrad van het feestelijk met vlaggen versierde zaaltje. Hij zei zeer verheugd te zijn over het succes van De Jong, omdat het de damsport onder de jeugd kan stimuleren. Zij heeft helaas weinig be langstelling voor het denkgenot, dat het damspel is. Meer spectaculaire sporten met een bal en lichaamsbehendigheid hebben haar aandacht. Maar juist het rustige mathematiseren van het dam spel is in deze te haastige wereld een positieve en waardevolle vrije tijdsbe steding. Wethouder Geluk prees zich gelukkig dat de gemeente Haarlem de „dammerij" gunstig gezind is, wat blijkt uit haar financiële steun bij de organi satie van belangrijke evenementen op dit gebied. De laatste ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap- zal in de Spaarnestad gespeeld worden. De voorzitter van het Wijkcomité Oost, de heer H. J. Loppersum, voerde vervolgens het woord. Hij was er trots op dat Wim de Jong lange tijd buurt bewoner is geweest van Oost en als zodanig al in zijn jongensjaren het damspel heeft geleerd. Het zat overi gens in de familie. Vader A. de Jong, thans voorzitter van ,,'t Oosten", streed dagelijks met zijn veelbelovende zoons op het vierkante ruitenbord, toen nog partijtjes van hoogstens een uur En dan was het al een ontmoeting op hoog peil. De heer Loppersum vond het jammer dat Wim naar de Duvevoorde- straat was „geëmigreerd", wat niet weg neemt dat hij regelmatig in de oude buurt terugkomt. De voorzitter van de Noordhollandse Dambond, de heer O. J. van der Sleen, en de voorzitter van het district Ken- nemerland van de K.N.D.B., de beer J. Warmerdam, gingen in huidetoespraken nog even in op de laatste spannende fase van het kampioenschap in Utrecht. Zij zeiden het meest getroffen te zijn door de eenvoud en sportiviteit van de Haarlemmer, die zijn tegenstanders zonder meer sterker noemt als zij hem een enkele keer op de knieën weten te krijgen. De wereldkampioen uit IJmuiden, De wereldkampioen dammen Piet Roozenburg (links) wenst zijn vriend Wim de Jong, nationaal kampioen, harte lijk geluk met zijn fraaie succes. Advertentie met doorgeweven rug, in de warme oosterse dessins in de moderne kleuren, antraciet, citroengeel enz. van het vermaarde fabrikaat v/d Brink Campman Piet Roozenburg, klom ook op het spreekgestoelte. Hij benijdde zijn vriend Wim wel een beetje dat die het spel van de Russen tot dusver nog niet uit de doeken gedaan aan de lijve zou kunnen ondervinden. Roozenburg was ervan overtuigd dat zijn collega wei weer vreemde dingen op het bord zou uithalen,' tegen alle theorieën en analyses in. Tenslotte voerden nog het woord de heer J. H. Meure als voorzit ter van de Haarlemse Damclub, de heer K, de Jong van de damclub IJmuiden, de heer C. Drayer van de damclub Zandvoort en enige leden. Er stonden hierna nog twee huldi gingen op het programma, n.1. een van het eerste team van ,,'t Oosten" dat het eerste-klassekampioenschap be haalde voor V.K.D., en een van het kwartet van de club, dat het zilveren dambord veroverde in een toernooi van HDC. Voorzitter De Jong, de vader van Wim, kreeg nu veel loftuitingen te ho ren, onder meer van de heer De Vries, een der leden, die als voorzitter van het huldigingscomité sprak. Na het officiële gedeelte hield Wim de Jong als „tegenprestatie" voor de hartelijke woorden over zijn succes en de daaraan gepaard gaande zeer fraaie geschenken van allerlei aard, een cau serie over het damspel. Hij behandelde een aantal fragmenten uit partijen, die in prachtig combinatie- of positiespel resulteerden. De gesloten „Kerkhof- stand" en de „partie Bonnard" werden o.a. gedemonstreerd in de meest inter essantste oplossingen. Advertentie 0M0TI HOUTSTRAAT SOB TEL.U046 HAARLEM is het waard in termijnen te betalen. Betere kleding zowel voor Dames als Heren vindt U bij Gen. Cronjéstr/hoek Dr. Leydsstraat Haarlem-Noord 600 Heemsteedse schoolkinderen wa ren dinsdag in het Sportparkrestaurant aanwezig om van burgemeester A. G. A. Ridder van Rappard te vernemen wie er het best in waren geslaagd een hyacinthenbol tot volle bloei te brengen. Alvorens het zover was had de heer D. Stavenga de overleden voorzitter van het comité, dat deze wedstrijden jaar lijks organiseert, wethouder Disselkoen herdacht en gewezen op het vele werk dat door de heer Disselkoen steeds hier voor was verricht. De nieuwe voorzitter i.e. de heer burgemeester heette de heer Stavenga bijzonder hartelijk wel kom. De wisselprijs voor de beste school- innzending, een beker, ging dit jaar van de St. AJoysiusschool over in handen van de Carayenesterschool. De ereprijs, een medaille van de gem. Heemstede, werd gewonnen door Joke Wijtvliet (Voorwegschool). De prijzen voor het on derwijzend personeel gingen naar broe der Wilhelmus (St. Josefschool) en de heer J. Overmeer (Jacobaschool). Ver der wonnen de volgende jongens en meisjes eerste prijzen voor de beste inzendingen van hun school: Maarten Breuker (Jacobaschool)Jan v. d. Mey- de (Meer en Bos school); Arjen Osin- ga (Crayenesterschool)Gerda Bolzl (Dreefschool); Ad den Breejen (Bos en Hovenschool)Ron Pensjé (St. Aloy- siusschool)Joke Tel (St. Antonius- school); Kees de Winter (St. Jozef school); Kitty Benger (St. Augustinus- school); Jan Meerburg (Nic. Beets- school) en Peter Labeur (Voorweg school). De prijswinnaars kregen de keu ze uit een aantal boeken. De discussies welke dinsdagnacht in de Zandvoortse gemeenteraad zijn ge voerd over de wederopbouw langs de Noord-Boulevard hebben verschillende punten aan het licht gebracht. Daar is vooreerst de positieve mededeling dat het plan-Wijde veld van de baan is. Het miljoenen-plan, omvattende een grote pier en monumentale gebouwen, dat geruime tijd zoveel stof deed opwaaien, zal in deze omvang niet worden uit gevoerd. De stichting „Recreatie-oord Zand voort" ontving van de gemeenteraad een optie om in 1956 plannen uit te werken voor een Boulevard-centrum, gelegen voor de Zeestraat, conform het wederopbouwplan-Friedhoff. De stich ting moet voor 1 april haar eerste kwar taal-rapport aan de raad inzenden, maar tijdens de raadsvergadering bleek, dat de stichting toen nog niets van zich had laten horen. Uit een uitlating van wethouder Kerkman was op te maken, dat de stichting zich ook met flatbouw (gesproken werd over 80 flats) zal bezig houden. Aan twee gegadigde bouwondernemers, de heer W. Kelder te Bussum en de firma Luxen en Worst te Gouda, heeft de raad nu een optie voor een jaar ge geven voor terreinen, omvattend één „element" in het wederopbouwgebied. Wat omvat een dergelijk element? In 1951 werd veel ophef gemaakt van het plan van een Haagse bouwondernemer die zo'n element wilde bouwen, de raad verkocht hem daarvoor 11500 m2 bouwterrein voor ruim 20 per m2. Deze ondernemer wilde een complex bouwen bestaande uit twee bouwblok- Advertentie VWWWWWWWWAWWWAV ■J NAAR IEDERS SMAAK f - VOOR ELKE BEURS PAARLAARSTEEG 8 5 TEL. 14615 HAARLEM Woensdagmorgen verschenen weer vele kleine en grote verkeerszondaars voor de groene tafel van het Haarlems kantongerecht. Zü hadden geen voor rang verleend, de linkerkant van de weg bereden, waar dat niet was toe gestaan, of eenvoudig de voorzichtig heid niet in het oog gehouden. De kan tonrechter, mr. Th. F. Raedt, trok slechts een keer onvoorwaardelijk het rijbewijs in, ten ougerieve van een stu derende jongeman uit Den Haag, 26 jaar oud. Volgens de ambtenaar van het Openbaar Ministerie was de ver dachte een „wegpiraat" en verdiende hij een fikse straf. Naast de ontzeg ging kreeg de Hagenaar nog pen hech tenis van twee weken opgelegd. En dat alles omdat hij in een bocht van de weg zo hard had gereden dat hij op de linker rijbaan een aanrijding veroor zaakte. Het ongeval vond plaats op de Bent- velderweg onder Bloemendaal. In een bocht naderde de auto van de student met zeer grote vaart, terwijl uit de te genovergestelde richting een ander voertuig arriveerde, dat juist een paar fietsers was gepasseerd en correct rechts aanhield. De bestuurder van de snelle wagen wist zijn stuur niet te houden door de vaart, zodat zijn auto op de tegenligger belandde. De gevol gen bleven beperkt tot materiële scha de- De ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. J. Wiarda, vond het een zeer ernstig feit en requireerde twee weken hechtenis en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Met deze eis stemde mr. Raedt in. In hotel „De Leeuwerik" kwam gis termiddag een aantal kleuterleidsters van gemeentelijke en bijzondere scholen in Haarlem bijeen, alsmede het onder wijzend personeel van de opleidings school voor kleuterleidsters, om te luis teren naar de visies van mejuffrouw C. J. van Kruijssen, hoofdleidster te Sneek, en mejuffrouw Chr. P. Kamp huis, gemeentelijk inspectrice te Utrecht, op de vernieuwing van het kleuteronderwijs In Nederland. De twee spreeksters werden ingeleid door de Haarlemse wethouder van Onderwijs zaken, de heer D. J. A. Geluk, die het een gelukkig verschijnsel noemde, dat de laatste jaren de leuze „niet het kind voor de school, maar de school voor het kind" ook op kleuteronderwijsge bied opgeld was gaan doen. Mejuffrouw Van Kruijssen begon haar referaat met het opsommen van enkele bezwaren tegen het klassikale onderwijssysteem. Men richt zich nood- zakelijkheidshalve tot de middenmoot en kinderen, die minder goed dan an deren mee kunnen worden ontmoedigd en schijndom. Deze kleuters missen dan ook veelal de spelvreugde. Mejuf frouw Van Kruijssen hechtte veel waar de aan het opstellen van een aantal spel regels door de kleuterleidsters, waar aan onveranderlijk de hand moest wor den gehouden. Dit zou de kinderen een gevoel van zekerheid geven. De spreek ster wijdde daarna uit over de inrich ting van haar eigen school. Al naar hun eigen aard en voorkeur kunnen de kleuters zich daar bezig houden met koken, tekenen, puzzlen, winkeltje spe len enzovoort. De bedoeling is te berei ken, dat het kind van spelvreugde tot arbeidsvreugde komt, iets waaraan in deze tijd dringend behoefte bestaat. De tweede spreekster, mejuffrouw Kamphuis, die zich evenals haar voor gangster distancieerde van het streng klassikale systeem, stelde op de voor grond, dat de vernieuwing van het kleu teronderwijs niet afhankelijk is van een nieuwe inrichting in de school, maar van het inzicht van de leidster. Uit de taak, die aan de kleuterscholen is ge steld, blijkt, dat het karakter van „be waren" niet geheel en al verloren is ge gaan. Mejuffrouw Kamphuis zag de taak van de huidige kleuterscholen als een opvangende, een therapeutische (het bij schaven van onevenwichtigheden, die hinderlijk zijn voor het kind en de groep), een algemeen ontwikkelende en een afgevende, een afleverende. Bij proeven, die de spreekster heeft geno men, is haar wel gebleken, dat het louter klassikale systeem op de duur onhoudbaar is. Men moet de kinderen de gelegenheid geven zich langs natuur lijke weg te ontplooien en de middelen daartoe vindt men door hen nauwlet tend te observeren en daaruit conclusies te trekken; Wanneer men het kind geor dend zijn gang laat gaan, komt het lang zamerhand van spel tot arbeid. Mejuf frouw Kamphuis vertelde haar gehoor voorts, welke vorderingen men op het gebied van het kleuteronderwijs in Utrecht gemaakt heeft en 'zij besloot haar uiteenzetting met het vertonen van een aantal lichtbeelden, evenals mejuf frouw Van Kruijssen dit had gedaan. Advertentie 1 rij-model, Italiaanse style (effen en gedessineerd) Grote sorteTing in BIJPASSENDE Karagaren Egyptisch katoenen Auto-coat model en lang model Uw Kleding-adviseur ronjéstraat 86, Tel. 14401 ouderstraot 47 80, Tel. 21392 Een juridisch adviseur uit Bloemen daal werd bij verstek veroordeeld tot 100,- boete wegens onoplettendheid bij het uitrijden van een garage aan de Koepellaan in Bloemendaal. De auto torpedeerde een geparkeerde wagen, in die zin, dat dit voertuig beschadigingen opliep. De veroorzaker van de narig heid wist wel wat hij deed, maar mis schien met de flauwe hoop dat hem niets kon gebeuren, ging hij door met gas geven zonder acht te slaan op de schade aan de andere auto. De amb tenaar van het O. M. kon zich het ge beurde wel enigszins indenken, maar was ontstemd over het doorrijden na het voorval. Oorspronkelijk zou dit de lict als zijnde in strijd met artikel 36 van de wegenverkeerswet ter berech ting worden overgedragen aan de Haar lemse Rechtbank, maar de officier van justitie had geen verdere vervolging in gesteld. Daarom wenste de ambtenaar met dit aparte, niet ten laste gelegde feit enigszins rekening te houden bij de zwaarte der straf. De kantonrechter was het hiermee eens. Volgens artikel 28 lid 2 mag men niet een inrit inrijden als men het overige verkeer daardoor hindert. Twee ver dachten waren debet geweest aan een aanrijding door onvoorzichtig naar een pad voor een huis af te slaan, wat de rechter hem zeer kwalijk nam. Toeval ligerwijs was het beiden op de burge meester Den Texlaan in Bloemendaal overkomen. Zij hadden voldoende vóór- gesorteerd alvorens naar links af te zwaaien, maar niet genoeg achterom gekeken of het kon. Een ingenieur uit Wassenaar, de ene verdachte, kreeg 75,- boete, een Haarlemse koopman, die hetzelfde had gedaan, behoefde maar 50,- te betalen, waarbij de kan tonrechter rekening hield met hun fi- nantiële draagkracht. Overigens stelde hij in zijn vonnissen met nadruk vast dat het gewoon een kwestie is van geen voorrang verlenen, wat een ernstige overtreding is en meestal ten koste gaat van het rijbewijs. ken van 4 verdiepingen, een tussenbouw van twee verdiepingen en een achter- bouw van negen verdiepingen; tezamen bevattende'125 flatwoningen, een café restaurant, een winkel en 36 boxen garages. Om financiële redenen kon dit plan niet tot uitvoering komen. De firma Kelder wil nu een element gaan bouwen even ten noorden van pa viljoen Kiefer en de firma Luxen en Worst gaat hetzelfde doen op een ter rein ten noorden van de Van Lennep- weg. Beide ondernemers willen met een flatgebouw van 36 woningen begin nen en zo vervolgens hun „element" voltooien. Te Zandvoort acht men hen daartoe in staat want zij hebben daar reeds verschillende bouwwerken tot stand gebracht. De firma Kelder bouw de de fiats aan de Noord-Boulevard, het restaurant „de Rotonde" en de winkel galerij tegenover hotel Bouwes. De fir ma Luxen en Worst bouwde verschil, lende woningcomplexen voor de woning bouwvereniging Eendracht maakt macht" en komt dezer dagen gereed met een flat-gebouw annex café-restau rant aan de Zuid-Boulevard. In de raad werd ook medegedeeld, dat Smit's bouwbedrijf uit Beverwijk bin nenkort een aanvang zal maken met een flatgebouw van 36 woningen aan de Noord-Boulevard, op het terrein voor de Dr. Smitstraat, ten noorden van de miniatuur-golfbaan. Woensdagavond is in de Mariastich- ting te Haarlem in de ouderdom van 60 jaar overleden de heer D. van Noort, opzichter van publieke werken en com mandant van de brandweer van Zand voort. In hem verliest de gemeente Zandvoort een ambtenaar die haar meer dan 25 jaren trouw en met grote toewijding heeft gediend. In 1931 verliet de overledene de dienst der spoorwegen en werd bode-concierge van het Zandvoortse raadhuis. Zijn tech nisch inzicht en organisatietalent brach ten hem al spoedig bij de Zandvoortse vrijwillige brandweer waarvan hem in 1946 het commando werd opgedragen. Onder zijn leiding kreeg de brandweer de faam van uiterste paraatheid. In 1948 werd de thans overledene benoemd tot opzichter bij publieke werken. Zijn gezondheid liet de laatste jaren al veel te wensen over maar de heer Van Noort wilde van een beperking van zijn taak niets weten. Ook in het verenigingsle ven ontwikkelde de overledene grote ac tiviteit. Hq was jarenlang voorzitter van de gymnastiekvereniging „O.S.S." en actief lid van het Nederlandsche Roode Kruis. Laatstelijk was hij secretaris en bezielende kracht van het comité voor ouden van dagen en deed veel moeite voor de jaarlijkse uitgaansdag en de gezellige avonden van de oudjes. Hq ruste in vrede. Advertentie Dat is mogelijk, want wij hebben voor U klaar staan de nieuwe RENAULT „VIER" standaard in drie kleuren vanaf 4.190. de nieuwe RENAULT „VIER" DE LUXE, in vijf prachtige tinten, vanaf 4.650. Alle opdrachten tot levering, mits gedaan voor a.s. zaterdag 11 uur, worden door ons nog rijklaar voor Pasen afgeleverd WAGENWEG 164—168 HAARLEM Prof. J. Bronner is niet van zins genoegen te nemen met een an dere plaats voor zijn Hildebrand- monument, dan de „doorkijk" in de Kleine Hout. Naar aanleiding van het recentelijk door B. en W. van Haarlem uitgebracht pre-advies, deelt hij het vol gende mee: n 1947 was het Monument „bouw rijp", in mei 1948 werden de beel den voor het eerst tentoon gesteld in de Erezaal van het Stedelijk Museum te Amsterdam en ontving ik een bepaald enthousiaste uitnodiging van de Burgemeester van Haarlem de Stichting van het Monument te bespre ken. Sedert zijn deze besprekingen gaande gebleven, in hoofdzaak over de intus sen sterk gestegen kosten voor het tot standkomen der andere delen van het Monument dan de beelden. Voor de plaats van het Monument was de „doorkijk" in de Kleine Hout per raadsbesluit van 1933 vastgesteld en door de toenmalige Schoonheids- Commissie aanvaard. Op een verzoek namens het Gemeen tebestuur van Haarlem te trachten de kosten voor het plaatsen van het Mo nument naar beneden te krijgen, maak te ik een nieuwe gewijzigde begroting na een nieuwe maquette van het geheel vervaardigd te hebben en kon de oorspronkelijke begroting 20.000 lager stellen. Advertentie Magneet - Simplex - R.S. elke gewenste uitvoering, in tour en sport, in diverse kleuren Terwijl het bestuur van het Wit Gele Kruis te Haarlem zich intens bezig houdt met de inrichting van het pand Kenaupark 17 (naast het pand no. 15) teneinde de voorlichting aan zijn le den op grootscheepse wijze ter hand te nemen en de zorg voor de geestelijke volksgezondheid o.a. door een Medisch Opvoedkundig bureau voor te bereiden, komt het met de mededeling, dat het aantal consultatiebureau per 1 april zal worden uitgebreid- Thans zijn er vier bureaus voor zuigelingenzorg, aan de Westergracht, de Eenstraat, de Am sterdamstraat en in het ziekenhuis St.- Joannes de Deo. Begin april worden het er zeven. De nieuwe bureaus zullen gevestigd zijn in de Polikliniek van de Maria Stichting aan het Soendaplein (waardoor de beide katholieke zieken huizen in Haarlem hun steentje bijdra gen), in de r.-k. school aan de Geuse- vesperstraat in het uiterste noorden en ten gerieve van de Overveense leden en die van het Ramplaankwartier in „Do- mi" aan de Korte Zijlweg. In de tot nu toe bestaande bureaus heeft dr. W. Naessens de leiding, de drie nieuwe bureaus zijn toevertrouwd aan de vrouwelijke kinderarts, dr. C. Grootenboer. De kleuterzorg, nauwelijks een jaar door het Wit Gele Kruis in praktijk ge bracht met een tijdelijk bureau in het gebouw van de Gemeentelijke Genees kundige Dienst aan de Nieuwe Gracht, wordt eveneens uitgebreid. Ten gerieve van de bewoners boven de Jan Gijzen- vaart en door de welwillendheid van het schoolbestuur der parochie van pas toor van Rijn, zal Dr Grootenboer in de school aan de Geuzenvesperstraat tweemaal per maand zitting houden voor de moeders die voor hun kleuter consult behoeven. Men wordt op 'de kleuterbureaus echter alleen verwacht na oproep. Aanmelding kan geschieden op het Wit Gele Kruis, Kenaupark 15. Nu het werk van de kruisverenigin gen steeds belangrijker wordt, mag uit breiding van harte toegejuicht worden. De twee panden aan het Kenaupark stellen het bestuur van het W.G.K. in staat om een allround wijkgebouw te stichten. In het sousterrain van Kenau park 17 is een modern consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters bijna ge reed. De zaal voor de voorlichtings avonden en cursussen tevens ge schikt als gymnastiekzaal voor aan- staande moeders zal bewondering oogsten door haar verantwoorde moder niteit. Daarboven zullen de kamers voor het Medisch Opvoedkundig Bureau in de tweede helft van dit jaar in gebruik worden genomen. Advertentie KRUISWEG 49 - HAARLEM - TELEFOON 11532 Al zijn in de hoofdklasse B dan ook ook de laatste competitie-wedstrijden gespeeld, een kampioen is nog steeds niet bekend. Wibo slaagde er n.l. in leider Povac een gelijk spel van 5-5 af te dwingen en hield de spanning er daardoor nog wat in. Povac immers verspeelde nu zijn ene punt voorsprong op Sparta, welk team overigens maar ternauwernood van Treffers won. Tref fers zal hierdoor automatisch degrade ren. Sparta 4 verging het beter en klop te Scylla met 7-3, daardoor het vege lijf reddend en de Leidse ploeg tot degradatie-wedstrijden veroordelend. Wibo heeft zonder twijfel uitstekend werk gedaan door Povac een punt te ontfutselen. Jan Hogendoorn en Bert van der Spek waren in goede vorm en wonnen van Gompelman en Grijzen- hout, maar moesten in Piet Weel hun meerdere erkennen. Daar de Haagse derde man v d. Horst niet kon winnen moest het dubbel beslissen en dit viel in het voordeel uit van de Willibror- dusploeg. Sparta had danig moeite met een Treffers-in-degradatie-gevaar. Bert Onnes was met drie punten ongenaak baar, maar Goudsmit verloor zowel van Wout Heemskerk alswel van J. v. d. Zwet. Paul Gimbel moest in W. v. d. Zwet zijn meerdere erkennen, terwijl ook het dubbel nog vóór de thuisclub was. Dit alles mag echter niet baten en zo zullen de mannen uit Roelofarends- veen na een veeljarig verblijf In de hoofdklasse het volgend jaar ®eIuk in de overgangsklasse moeten beproe ven. Povac en Sparta zijn thans gelijk geëindigd met elk 25 punten, zodat een beslissingswedstrijd nodig wordt. Wie dit gaat winnen is uiteraard een open vraag, echter met o.i de beste kansen voor Povac. De slotranglijst ziet er thans als volgt uit: Povac Sparta 1 Wibo Quick Sparta 4 Batswingers Scylla Treffers 14 14 14 14 14 14 14 14 12 11 7 8 4 3 2 2 2 10 1 11 25 25 18 18 9 8 6 5 103-27 100-40 81-59 75-65 48-92 52-88 52-88 45-95 In de Overgangsklasse B behaald», HBS het kampioenschap, terwijl in D Povac 3 zich redde middels winst op Maccabi. Dit heeft tot gevolg, dat Spar ta 5 degradatie-wedstrijden zal moeten spelen. De promotie-degradatie competitie Hoofdklasse is als volgt ingedeeld: Groep A: Carbon, Rotterdam; HBS, Den Haag; Smash, Amsterdam; Disnie, Hoorn; Sparta 3, Amsterdam. Groep B: Tilburg, Tilburg; UBTV, Hilversum; Blue Star, Venlo, kampioen groep H en Scylla, Leiden. Uit elke groep pro moveren twee teams. Maandag a.s., 2e Paasdag, worden in de Haagse Houtrusthallen de Neder landse Kampioenschappen 1956 ver speeld. Naar verluidt bestaat er voor dit toernooi een meer dan grote belang stelling zodat de Haagse organisato ren ongetwijfeld een zware dag te wachten staat. Nu Nederlands sterkste speler, Gor du Buy, de wedstrijdsport heeft vaarwel gezegd, zal er ongetwij feld een felle strijd ontstaan om zijn op volging. Of er echter ooit een Neder lander zal opstaan, die de prestaties van deze Amsterdammer zal overtref fen is een grote vraag. Vanaf 1937, toen hij als 16-jarig broekje voor de eerste maal kampioen van Nederland werd, heeft hij tot zijn afscheid in de hoog ste regionen verkeerd 9 maal kampioen van Nederland, 15 maal winnaar van de NTTB-cup, talloze malen een ge vreesd international, die het Nederland se Tafeltennis steeds hoog heeft gehou den. Een grote eigenschap was tenslot te, dat hij bij dit alles een eenvoudige en sympathieke speler bleef, die zich nimmer op zijn prestaties heeft laten voorstaan. En nu zijn de „Nederlandse dus een open vraag geworden. Zal Jan Hogendoorn na de NTTB-cup, ook Ne derlands kampioen worden, of wordt het de jonge Amsterdammer Piet Weel of zijn stadgenoot Onnes, of zorgt Wim Stoop voor een verrassing? Niemand weet het, en dit maakt het grote toer nooi in de Hofstad wellicht dubbel aan trekkelijk. Prof. Bronner aan het werk In mei 1954 liet ik deze nieuwe be groting aan het Gemeentebestuur over handigen, plus twee situatietekeningen voor de plaats van het Monument In de doorkijk, met de mededeling dat ment zou houden tot 1 januari 1955. Mocht onverhoopt op die datum geen beslissing genomen zijn, dan moest ik Haarlem de voorkeur voor dit Monu- aannemen, dat het Monument niet te Haarlem verrijzen zou. Eind 1954 deelde de Burgemeester mede, dat het benodigde bedrag voor uitvoering van het Monument gevoteerd zou kunnen worden. Het einde leek in het zicht. Echter, in 1955 verklaarde de Schoon heids-Commissie in andere samen stelling dan de vorige ofschoon van mening dat mijn werk de begrote kos ten van uitvoering ten volle waard was, zich tegen de bestemde plaats. Tenslotte brachten dezer dagen Bur gemeester en Wethouders van Haarlem in deze hun ook in de pers gepubli ceerde pre-advies uit. Hierop kan ik volstaan met dit commentaar. Het heeft geen zin nog eens te gaan praten. Er is geen andere plaats in Haarlem ge schikt voor dit Monument zoals het ont staan en gegroeid is, bovendien kan niemand van mij verlangen het risico te lopen nog eens tien jaar te bespre ken en te stranden op weer een andere Schoonheids-Commissie. Het alternatief is inderdaad; Met de plaats van de „doorkijk" staat of valt voor Haarlem dit Monument. Amsterdam, maart 1956. w.g. J. Bronner" Voor de uitvoering van het uitbrei dingsplan Santpoort-noord zoals dit uit eindelijk is ontworpen, is het nodig, dat de gemeente de beschikking verkrijgt over een terrein, ter oppervlakte van ongeveer 58 vierkante meter, liggende nabij de hoek van de Biallosterskilaan en de J. T. Cremerlaan te Santpoort. Deze grond, die in verband met de realisering van het bovengemelde plan, zoals dat aanvankelijk was opgezet, te gelijk met het zuidelijk daaraan gren zende grondcomplex aan de stichting „Algemeen Bouwfonds der Stichting Pe- lita" te 's-Gravenhage was verkocht, is namelijk thans nodig voor wegaan leg ter plaatse. Daartegenover zou aan de voornoem de stichting kunnen worden overgedra gen e®n terrein, ter grootte van onge veer 36 vierkante meter, waardoor een betere begrenzing van het erf van het betrokken woningblok van gemelde stichting zou worden verkregen. Een ruiling van deze terreinen achten B. en W. daarom gewenst. Zij hebben de bovengenoemde stichting derhalve ge vraagd of zij kon instemmen met deze ruiling, zonder toegift wederzijds, doch onder bepaling, dat de gemeente de kosten van de wederzijdse eigendoms overdracht alsmede die van het aan brengen van een terreinafschelding op de nieuwe eigendomsgrens zal dragen, welke vraag zij bevestigend heeft beant woord. Op initiatief van een bewoonster van de Glipperweg zal zaterdagavond op de wei van de heer G. van Schie aan de Glipperweg tegenover de ingang van „Groenendaal" een paasvuur ontstoken worden. Iedereen kan er aan deelnemen door vrijdat oude takken en ander hout op de wei te deponeren. Het is de be doeling, dat het vuur zaterdagavond omstreeks half acht wordt ontstoken. Brandweer en politie zullen toezicht houden. op maandag 2 april BEVERWIJK—HBC KINHEIM—VITESSE HSV—WIJK AAN ZEE ADO—ALCM. VICTRIX USVUTABA ONZE GEZELLEN—NAS VVSB—HILLEGOM DSO—LISSE (Zondag 25 maart 1956) le prijs 10: J. van Roodselaar, Saen- redamstraat 9 rood, Haarlem, 7 punten, 2e prijs 7.50: G. v. d. Heijden, Plan- ciusstraat 32, IJmuiden, 7 punten, 3e prijs 2.50: Mevr. Willemsen-Mooiman, Kanariestraat 102, Haarlem, 7 pt„ 4e» prijs 2.50: P. Bleiiendaal, Kerkweg 18, Heemskerk, 6 punten, 5e prijs 2.50: F. Huybens, Middentuindorplaan 10, Haarlem, 6 punten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 10