PARTIZAN doceert voetbal Voorlopig Nederlands elftal biedt halve wedstrijd tegenstand en verliest met 3—1 I verstopping Oude rivalen Geile Smyslov leveren indruk wekkend c 3 GOUD BOUILLON Moord betekent Bevestiging van Düsseldorf si dRS Belgen productief en gevaarlijk Russen tegen Russen in tweede ronde levenslang Wordt rijders- schorsing opnieuv behandeld? io én T.V. DONDERDAG 29 MAART 1956 PAGINA 11 MÊrmwm. I jt Slvr V i - êi&ï' «tl - $fpj Oostenrijkse scheids rechters in Italië DYNAMO'S NIET NAAR NEDERLAND (Nederlands jeugdelftal winst van het Oosten Partizan naar Rotterdam? BETA ALD VOETB AL TN SURINAME WW Goede oefenwedstrijd tegen Kaiserslautern (6-3) De zuiverste, krachtigste vleesbouillon* Heerlijk en handig en slechts doosje a 2 tabletten voor 1 liter bouillon Ges! de strijd niet op tegen Ruime beloning voor aan voerder Australische Daviscup-ploeg Sensationele blunder van Petrosian Vele pluspunten door typebeperking door EWOUT SPEELMAN door J. H. DONNER EEN „ZWARTBOEK" IVAN BARTALiI Wim van Est in de grote prijs van Bali Australische cricketplöeg naar Nederland UITSLAGEN tweede ronde Duké bij Piet Nor fier PIET NORTIER NAAR AMERIKA (Van onze sportredacteur) De wetenschap die men in Düsseldorf heeft kunnen opdoen, is bevestigd. Vijf tigduizend na de overwinning op Duits land waarschijnlijk wat overmoedig ge worden voetbal-enthousiasten zijn wei- licht teleurgesteld de poorten van het Olympisch Stadion uitgestroomd. Zij zijn misschien zelfs ontgoocheld huis waarts getogen. Nederland, de jong ste overwinnaar van de wereldkam pioen, had immers weer een voetbal elftal waar het trots op kon zijn. En dat elftal werd nu zonder meer ver slagen, erger nog, volkomen van de kaart gespeeld door een clubteam. Want het voorlopig Nederlands elftal heeft gisteren met 3-1 verloren van Par- tizan uit Belgrado. En, wat in veler ogen nog schokkender was, het heeft de tweede helft van de wedstrijd niets in te brengen gehad. En toch, al de te- leurgestelden hebben ongelijk gehad. Zij hebben zich domweg vergaapt aan de op Duitsland behaalde overwinning. Het voorlopig Nederlands elftal mag dan verloren hebben, het mag een lesje in het voetballen gehad hebben, het heeft ook getoond zeker wel iets in zijn mars te hebben. Het heeft de eerste vijfenveertig minuten zelfs beter ge speeld dan in Düsseldorf. Maar er zijn ln Europa, dat heeft men veertien da gen geleden bij alle opwinding vergeten, nog altijd betere voetbalteams. Tot die groep mag men ook de prachtig spe lende atleten van Partizan rekenen. Partizan heeft een reputatie in Ne derland, in Amsterdam vooral. Het heeft in ons land in nog geen jaar tijds enkele prachtige wedstrijden gespeeld. Het heeft kortgeleden onder meer de Weense kampioensclub Wacker een voet ballesje gegeven dat er zijn mocht. En ook nu heeft het zijn naam eer aan ge daan. Het onderscheidde zich in de eer ste plaats door in tegenstelling tot wat andere buitenlandse sparring-part ners van het Nederlands elftal plegen te doen niet met een partijtje plicht matig voetbal voor de dag te komen. Partizan speelde met een prettig aan- doend enthousiasme. Laat het daar om nog maar enkele keren naar Nederland komen. Partizan heeft boven dien een bijzonder nuttige demonstratie gegeven. Het bevestigde om te begin nen wat iedereen feitelijk als wist: voor zeer goed voetbal moet men vooral technisch bijzonder goed onderlegd zijn. Naast hun technische perfectie toonden de Joegoslaven voorts hun voortreffe lijke lichamelijke conditie. Zij schitter den in het sprinten op de heel korte afstand en dank zij hun souplesse ble ven zij altijd de situatie meester. Zij gaven bovendien een tactisch lesje. Recht op het doel af is de snelste weg naar het succes, schenen zij telkens weer te willen zeggen met de aaneen schakeling van goed geplaatste through- passes enzorg ervoor dat er bij het snelle oprukken naar voren altijd een man op gelijke hoogte meekomt om, als het nodig is, de bal over te nemen. Die superioriteit-in-alle-opzichten heeft Partizan in staat gesteld ander half uur lang prachtig voetbat te spelen. Abe Lenstra geblesseerd en niet bij machte zelf mee te spelen moest langs het lijntje de verrichtingen van zijn collega's op de grasmat van het Olympisch Stadion volgen. Trainer Max Merkel hield hem op het bankje gezelschap. voetbal waarnaar men met veel plezier kon kijken als men tenminste niet in de eerste plaats een Nederlands succes verwacht. Want waarom waren er an ders nu zoveel teleurgestelden en enkele maanden geleden zoveel enthousiaste bezoekers in het Olympisch Stadion? Toen, tegen Wacker, speelde Partizan hetzelfde spelletje. Toen was er ook maar één ploeg die speelde en niemand vond het destijds vervelend. Deze wedstrijd was de bevestiging van Düsseldorf, hebben wij gezegd. Iedere nuchtere beoordelaar was het er veertien dagen geleden over eens dat het Nederlands elftal een bijzonder nut tige wedstrijd heeft gespeeld. Dat het vooral uitblonk in het zich scheppen van kansen en het uitbuiten ervan. Men wist ook, dat de Duitsers toen technisch sterker waren. Welnu, ook tegen Par tizan heeft de Nederlandse ploeg ge ruime tijd met succes de weg naar het doel van de tegenstander gezocht. Het ging in zeker opzicht nog beter. Ont stonden toen de kansen onï het de doel- Ewmm» W Nf- Voor de eerste keer in de geschiede nis van de Italiaanse voetbalcompetitie zullen zondag twee wedstrijden worden geleid door Oostenrijkse scheidsrech ters. Zoals eerder gemeld, had de Ita liaanse voetbalbond formulieren gezon den aan de besturen van alle clubs uit de hoogste klasse om te zien in hoe verre zij interesse hadden voor een dergelijk experiment. De scheidsrech- tersvereniging heeft n.l. bijna iedere week last met de clubs over de aanstel lingen van de arbiters. Zondag wordt TorinoFiorenza gefloten door de Oos tenrijker Von Grill en de wedstrijd PaduaRoma door zijn landgenoot Sei- pelt. De Italianen hopen nu van een absolute onpartijdigheid verzekerd te zijn. Naar bekend bestonden er plannen, die in een vergaande staat van voorbe reiding waren, om in november van dit jaar de bekende Russische voetbalclub de Dynamo's enkele wedstrijden in Ne derland te laten spelen. Deze plannen gingen uit van de stichting in oprich ting „Internationaal cultureel contact". De daarvoor aangevraagde periode van de eerste helft van november kwam de K.N.V.B. wel zeer ongunstig uit, aan gezien men dan midden in de competi tie zit en er bovendien twee belang rijke internationale wedstrijden in die maand op het programma staan. In een dezer dagen gehouden bestuursvergade ring is dan ook besloten niet op de door de stichting gedane voorstellen in te gaan. Het Nederlands jeugdelftal heeft woensdagavond bij kunstlicht op het terrein van Robur et Velocitas te Apel doorn een overwinning van 3-0 behaald op een Oostelijk team. Een overwinning die de verhouding in het veld niet weergeeft, maar die er anderzijds wel op wijst dat de jeugd beter van de ge boden kansen wist te profiteren. Nieuwe gezichtspunten heeft deze wedstrijd voor de leden van de keuze commissie niet opgeleverd. Alleen E. Jansen bij Oost, en Bos en Kraay bij de jeugd kwamen boven de middelmaat uit Het enige Nederlandse doelpunt. V. I. n. r.: Koopal, de maker van het doel punt, Stojanovic, Borozam, Zebec en Belin. Er worden onderhandelingen gevoerd met de Joegoslavische ploeg Partizan teneinde dit elftal als tegenpartij te laten fungeren van Botafogo voor een wedstrijd, welke op woensdagavond 13 juni in het Feyenoordstadion te Rotter dam wordt gespeeld. De netto-opbrengst van deze ontmoeting is bestemd, naar men weet, voor het fonds uitzending van een Olympische ploeg naar Melbourne. man van de tegenpartij lastig te maken dikwijls uit louter individualistische ac ties, deze keer kon men af en toe spre ken van goed opgebouwde aanvallen. Het verschil is alleen, dat de Duitsers minder sterk waren dan Partizan. Daarom was het Nederlands elftal in Düsseldorf de volle negentig minuten in tel en gisteren slechts een halve wed strijd. De overwinning van Partizan was, dat spreekt voor zich, volkomen ver diend. Zij had veel groter kunnen zijn als de Joegoslaven na het derde doel punt per se hadden willen blijven scoren. Maar och, waarom was dat. nodig. Men wist dat er een groot verschil in sterkte was. De score maakte dat voldoende duidelijk. Daarom ook kan men moei lijk van misfortuin spreken omdat Van der Hart een penalty heeft gemist in de zesde minuut, toen de stand nog 0-0 was. Of omdat Nocermans zijn eigen doelman heeft verslagen met een boog- balletje en daardoor de Joegoslaven in de achtste minuut aan de leiding hielp. Bijna twintig minuten later werd het 0-2 door linksbinnen Bobek, de beste speler va.i de gasten. Twaalf minuten voor de rust werd het zeker niet te leurstellende spel van de Nederlanders verdiend beloond met een doelpunt van Koopal. Negen minuten na de hervat ting reeds maakte linksbuiten Kalope- rovic op prachtige wijze het derde doel punt van Partizan. Daarna vervolgden de Joegoslaven met een demonstratie, die een streling was voor het oog. De Surinaamse Voetbal Bond Bond zal de aangesloten clubs voortaan een deel van de recette afstaan. Per club wordt 10 pet. der bruto opbrengst van een wedstrijd uitgekeerd voor com petitiewedstrijden. Per wedstrijd keert de SVB dus 20 pet. van de bruto-recet- te uit aan de 2 clubs die gespeeld hebben. Voor vriendschappelijke wedstrijden is de uitkering gesteld op 25 pet. per club van de brutorecette, totaal dus 50 pet. per wedstrijd. Reeds geruime tijd drongen de spelers aan op een ver goeding. De actie was begonnen onder de spelers die geselecteerd werden voor de centrale training en was bedoeld als een vergoeding aan de spelers. Compe titiewedstrijden worden gehouden in het kader van het landskampioenschap. Vriendschappelijke wedstrijden worden door de clubs onderling georganiseerd. Nu ze er een bepaald bedrag aan geld voor zullen krijgen valt te verwachten dat het aantal vriendschappelijke wed strijden aanmerkelijk zal toenemen. Intussen hebben de scheidsrechters aan de SVB gevraagd om ook aan hen een vergoeding te geven voor hun dien sten. Scheidsrechters traden tot dusver geheel belangeloos op. Het is een on dankbaar baantje als gevolg van het temperament van het publiek. De Rode Duivels hebben woensdag avond een overwinning van 63 behaald op de sterke Duitse eersteklasser F.C. Kaiserslautern die drie spelers in haar gelederen telde van de ploeg die in 1954 het wereldkampioenschap won, t.w. de gebroeders Ottmar en Fritz Walter, en de rechtshalf Eckel. Vooral in de eerste helft was de wed strijd, bedoeld als oefening voor de Ro de Duivels met het oog op België— Nederland, alleszins het aanzien waard. In de Belgische aanval was het binnen- trio zeer op dreef maar de vleugelspe lers werden wat verwaarloosd. Nadat Gernaey twee maal aan de tand was gevoeld door Ottmar Walter volgde een snelle Belgische tegenstoot. De rechts binnen Van den Bosch gaf een lange pas naar Mermans, di.e linksbinnen stond en Jef, die doorliep, maakte geen fout. Vijf minuten na de aftrap was het 1-0. De Duitse repliek liet niet op zich wachten en twee minuten later maakte Schefler met een kopbal gelijk. De aan vallen van de Rode Duivels hielden groot gevaar in en achtereenvolgens troffen Van den Bosch en Orlans, die naar het midden was gelopen en de Duitse keeper voorbijdribbelde, de roos. Een combinatie tussen Fritz Walter en Wenzel stelde deze laatste na 40 minuten in staat de achterstand te verkleinen. In de tweede helft voerden de Belgen het tempo op, en vijf minuten na de her vatting bracht Orlans uit een pass van Van den Bosch de stand op 42. Een hoge voorzet van Orlans leverde een doelpunt op doordat de wind de bal in het doel dreef waar de keeper het leer achter de lijn stopte (52). Daarop volgde een snelle Duitse aanval, opgezet door Fritz Walter en keurig afgewerkt door zijn broer Ottmar (53). Meteen hierna-maakte De Wael het halve dozijn voor de Belgen vol, daartoe in staat ge steld door een prachtige lange pass van Mermans. De Rode Duivels speelden een uitste kende wedstrijd, met Huysmans en de spelers van de voorhoede, behalve de rechtsbuiten Jacquemyns, als uitblin kers. De opstelling van de Rode Duivels was: Doel Gernaey, achter Dries en Van Brandt, midden Huysmans, Carré en Mees, voor Jacquemyns, H. van den Bosch, De Wael, Mermans en Orlans. Advertentie Advertentie DIT IS de manier om verstopping te over winnen Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig ia om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zyn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gas-\g te helpen. Vraag naar CARTERS LEVER PILLETJES - f 1.20 per flacon. Hopman, niet-spelend aanvoerder van het Australische davis-cupteam gedu rende de laatste zes jaren, heeft een cheque aangeboden gekregen van 7.000 Australische ponden (ongeveer 60.000 gulden) voor de diensten die hjj aan het amateurtennis heeft bewezen. Hopman heeft de Australische lawn- tennisbond er onlangs van in kennis gesteld, dat hij dit jaar de leiding over het Davis-cupteam niet kan aanvaar den. De landenwedstrjjd tussen Italië en Brazilië, 25 april te Milaan, wordt ge leid door onze landgenoot Leo Horn. De toeschouwers krijgen wel waar voor hun geld in het Kandidatentoer nooi. De deelnemende meesters zijn vanaf de eerste ronde al vastbesloten om elke nalve punt te vechten. Snelle remises zijn nog niet voorgekomen. De beste partij van de 2de ronde was on getwijfeld die tussen Geiler en Smyslov. Deze twee kennen elkaar goed. Het vorig jaar nog moesten zij een twee kamp spelen om het kampioenschap van Rusland. Geiler beantwoordde dit maal Smyslovs Nimzo-Indische verde diging met de uiterst scherpe Samisch- variant. Deze opening geldt als te ris kant voor wit. Maar Geiler heeft er een zekere voorkeur voor, speciaal te gen Smyslov. De laatste kreeg nu ech ter de gelegenheid diepe strategische ideeën toe te passen in een stelling, waar velen al spoedig de draad kwijt zouden zijn geraakt. In plaats van een pion te nemen, die enige zet ten achtereen voor het grijpen lag, manoeuvreerde hij wit steeds verder naar achteren. Om niet geheel opge sloten te raken, offerde Geiler een kwaliteit. Hij kreeg er enige dreigin gen op de koningsvleugel voor. Voldoende compensatie was dit niet. De partij werd afgebroken. Smyslov staat gewonnen. Ben geweldige presta tie van de zwartspeler. Typisch voor Smyslov. In deze ronde speelden alle RusSen tegen elkaar. Niet geheel een toeval, want de loting wordt zo ge daan, dat landgenoten elkaar zoveel mogelijk in het begin van de wed strijd ontmoeten. Spassky speelde tegen Keres. Al spoe dig na de opening was Keres een zeer dubieus avontuur begonnen. De met wit spelende Spassky reageerde fel. Een tijdelijk pionoffer bracht Keres in groot gevaar. Door op tijd weg te rocheren, kwam hij er nog met een blauw oog, in casu een pion minder af. Het is moeilijk te beoordelen of Spassky hier eén fout heeft gemaakt. I Hij had een pion meer, maar zijn positioneel voordeel was geheel ver dwenen, Hij trachtte het probleem op te lossen door de ruil van 2 torens tegen een Dame. Aangezien echter zijn eigen Dame enige moeite had om op goede velden te komen, moést hij con cessies doen. Toen Keres' torens actief werden, accepteerde Spassky een re mise-aanbod van zijn tegenstander. Szabo heeft tegen de uitstekende ver dediging van Panno niet veel kunnen bereiken. Wel leek de Hongaar zeer goed uit de opening te komen. De jonge Argentijn laveerde echter voor zichtig en bekwaam. Toen Szabo ook in het eindspel niets kon bereiken, werd tot remise besloten. Pilnik wilde het kennelijk te mak kelijk doen tegen Filip. In een onge veer gelijke stelling deed hij enige nonchalante zetten. Zeer handig lan ceerde de Tsjech een regelrechte ko- ningsaanvai, die, ondanks het feit dat slechts „remisestukken" Dames en Advertentie Een enkel 'voorhield: Typ» 77t8 buizen - 3 luidsprekers - 19 kringen - duplexaf stemming - 6 Watt eindverrnogen - pla tenspeler voor 3 snel heden. Een ideale combinatie f 519.- Dit apparaat zonder platenspeler f 384.- Op verzoek sturen wij U gratis: Radiocirc. - T.V.-circ. - Circ. Moderne Broun radio's - Adressen van handelaren - Voorlich tend boekje „Oud en Nieuw »n Radio". Onderstreep het ge wenste en zend ons deze advertentie met naam en adres in open cou- ert met 2 ct. postzegel. Zie, beluister, vergelijk en... U kiest Braun radio en T.V Importeur N.V. Hapé, Nwe Herengracht 11, Amsterdam-C. Telefoon 48321-48882 10 Nadat ik dit had geconstateerd ging ik het per ceel binnen en bleek het elektrisch licht te bran den in de afdeling verkoop waar vaten en flessen met alcoholische dranken in opslag waren. In dit perceelsgedeelte stonden twee kartonnen dozen en lagen hierbij twee jute-zakken. Zowel deze dozen als de twee jute-zakken bleken te zijn gevuld met flessen jenever-brandewijn en meerdere alcoholische dranken en lag op de grond hierbij een groot breekijzer met een brede bek en was het mij reeds opgevallen bij het vaststellen van het verbreken van het deurslot bovengenoemd dat hierbij gebruik moest zijn gemaakt van een beitel of breekijzer, zodat het wel vaststond dat hei. slot met genoemd breekijzer moest zjjn ge forceerd. Toen ik, verbalisant, het vertrek verder onder zocht zag ik in het kantoortje grenzende aan de opslagruimte voornoemd twee mannen op de grond liggen, in wie ik onmiddellijk herkende de recidi visten 1. Mozes Adrianus Vingerling geboren te Amsterdam 15 mei 1902 zonder beroep, wonende te Amsterdam Oudezijds Voorburgwal 998 éénhoog, 2. Mrrlnus Jacobus van Gracht geboren te Haar lem, 12 maart 1903 van beroep los werkman, wonen de te Amsterdam Zeedijk no 774, tweehoog. Deze mannen bleken in kennelijke staat van dronken schap te verkeren en wel in die mate dat zij in een staat van bewusteloosheid verkeerden. Bij hen op de grond lagen vier ledige flessen welke ver moedelijk oude jenever hadden bevat, aangezien dit opschrift op de etiketten te zien was. Voorts lagen op de grond verspreid diverse bescheiden en waren de laden van een schrijfbureau op de grond gezet en was het duidelijk zichtbaar dat dit schrijfbureau was doorgezocht. Aangezien de mannen naar het Bureau van Po litie moesten worden vervoerd begaf ik mij naar het naast het kantoor gelegen vertrek om te zien of ik daar gebruik kon maken van de telefoon, doch ik zag plotseling in de gang b\j dat vertrek een koffer staan, een zogenaamde citybag, welke bij nader onderzoek inbrekerswerktuigen bleken te bevatten, te weten lopers, een snijbrander, beitels, hamers, tangen en schroevendraaiers. Toen ik de ze koffer aan een ander onderzoek onderwierp ten einde deze inhoud vast te stellen, vond ik tevens een stuk loden buis. Bi; nader bekijken bleek dat deze buis bloedvlekken vertoonde en er waren ook haren aan te zien. Ik, relatant, stelde het afdelingsbureau telefo nisch in kennis van hetgeen ik had geconstateerd en verzocht om assistentie ter overbrenging van de twee personen bovengenoemd en eventueel de rechercheur van dienst in kennis te stellen teneinde zijn onderzoek te kunnen aanvangen. De door mij aangetroffen haren bleken van een rode kleur te zijn, en aangezien mjj, verbalisant, bekend is dat het hoofdhaar van de agent Pieter Spoelstra een rode kleur heeft, zocht ik verband tussen het vin den van het stuk lood voornoemd en zijn verdwij ning. In afwachting van de door mij gewaarschuw de rechercheur stelde ik een onderzoek in de onmid dellijke omgeving van het pakhuis in, nadat ik er mij van vergewist had dat de nog voortdurende dronkenschap van Vingerling en Van Gracht hen verhinderde op te staan, doch ik hen ten over vloede de handboeien had aangelegd en ieder van hen een in het pakhuis gevonden stok in een broekspijp bad gestoken teneinde hen het ontvluch ten te beletten. Vrijwel onmiddellijk trof ik de agent tweede klas se Pieter Spoelstra aan. Hij lag in een portiek aan de overzijde van het likeurpakhuis, voor het onbewoonde en onbewoonbaar verklaarde perceel nummer 17, dat grenst aan Perceel Koestraat nummer 33, waarvan de achterzijde uitkomt in de Hellesteeg bovengenoemd. Spoelstra bleek buiten bewustzijn te verkeren en lag bij hem een ander stuk loden buis van onge veer zestig centimeter lengte, dat een af gekartelde rand vertoonde, welke overeenkwam met en paste in de afgekartelde rand van het eerder door mij gevonden stuk lood. Toen ik mij bukte constateer de ik, dat het haar van het achterhoofd van Spoelstra vol bloed zat en er een wond op zijn hoofd was, welke vermoedelijk veroorzaakt was door een slag of slagen met een loden buis, welke door de kracht van deze slagen gebroken moest zijn. Ik het mij wederom hierop snel naar het pakhuis begeven en telefonisch assistentie gevraagd van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, die ik op de hoogte stelde van hetgeen door mij was geconstateerd en verzocht ik direct een arts te willen zenden. Enige minuten daarna verscheen de arts dr. J. Maas van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst die, nadat hij de verwondingen van de agent Pieter Spoelstra had onderzocht, verklaarde dat er door de toegebracht slag c.q. slagen ver hersenschudding was veroorzaakt en achtte hij het overbrengen naar het Wilhelminagasthuis al hier noodzakelijk, hetgeen dan ook door het in middels gearriveerde personeel van genoemde dienst werd verricht. Toen genoemde arts de twee mannen voornoemd, welke nog steeds ronkend op de grond lagen en thans wartaal uitsloegen, had onderzocht, verklaarde hij dat zij door overmatig gebruik van alcoholische dranken het bewustzijn verloren hadden. Inmiddels was de door mij, relatant, gevraagde politieassistentie verschenen en was ook de Briga dier rechercheur van Politie Herman Jansen met personeel van de Dactyloscopische Dienst mede verschenen. Het verdere onderzoek van deze zaak wordt behandeld door de Brigadier Rechercheur Jansen, dienstdoende aan opgemelde afdeling. Waarvan door mij op afgelegde ambtseed is op gemaakt dit proces-verbaal en gesloten te Amster dam op 11 december negentienhonderd en vier en vijftig. ...De Brigadier van Politie voornoemd w.g. J. Th. Velleman. ,,En dat is het," zuchtte inspecteur Galama. (Wordt vervolgd Torens op het bord waren, gevaarlijk bleek. In de afgebroken stand staat Pilniks koning nog steeds onveilig. De stelling is slecht voor hem. Al deze partijen waren vol inhoud en verliepen vrij begrijpelijk en nor maal. Wat echter in de partij Petro- sian-Bronstein gebeurde, is een zeld zaamheid zó groot als misschien nog nooit is voorgekomen. Petrosian was goed uit de opening gekomen. Een schijnoffensief van Bronstein was teruggeslagen en de zwartspeler moest afwachten of het zijn tegenstander zou lukken gebruik te maken van zijn positioneel voor deel. Petrosian scheen snel te winnen. De kleine, slimme Bronstein toonde echter dat hij zich niet zonder meer laat verslaan. Met een zeer diepe ver dedigingsmanoeuvre bracht hij de Dame van a5 over d8 naar hS. Voor lopig wist hij een onmiddellijke de bacle te voorkomen. Beide spelers kwamen in tijdnood. Bronstein het ergst. Hij speelde nog slechts een paard heen en weer, terwijl Petrosian de juiste opstelling voor de torens zocht. Juist toen Petrosian het goede plan gevonden had, speelde Bronstein voor de zevende maal het paard en viel en passant de vijandelijke Dame aan. Tot ontzetting van allen onttrok Petrosian de Dame niet aan deze aanval, speelde een willekeurige zet en gaf het onmiddellijk op. Maar oordeelt U zelf: 1. c4; Pf6. 2. Pc3; g6. 3. g3; Lg7. 4. Lg2; o-o. 5. Pf3; c5. 6. o-o; Pc6. 7. d4; d6. 8. cö:c5:. 9. Le3; Pfd7. 10. Del; Pd4. II. Tdl; e5. 12. Lh6; Da5. 13. Lg7:; Kg7:. 14. Khl (er dreigde Dxc3); Tb8. 15. Pd2; a6. 16. e3; Pe6. 17. a4; h5. 18. h4; f5. 19. Pdó. Zwart heeft nu geen reële kansen op initiatief meer. Zijn stelling is vol gaten. Voor alles dreigt Wit b3; Db2 en dan Pf3. De e-pion wordt tot een verklaring gedwongen, waarna zwart verloren zou zijn. Zwarts volgende zet ten dienen om de e-pion van h8 uit met de Dame te kunnen dekken. Een schitterende verdediging! 19. Kh7. 20. b3; Tf7. 21. Pf3; Dd8. 22. Dc3; Dh8. 23. e4; e4:. 24. Pd2; Dg7. 25. Pe4:; Kh8. 26. Td2; Tf8. 27. a5; Pd4. 28. b4; b4:. 29. Db4:: Pf5. 30. Tadl; Pd4. 31. Tel; Pc6. 32. Da3; Pd4. 33. Tb2; Pc6. 34. Tebl; Pd4. 35. Dö6; Pf5. 3S. Pg5; Pd6:. Bij zoiets staat men verbijsterd toe te kijicen. Petrosian geldt als de beste ..viug- gertjes"speler ter wereld. Juist hij laat de Dame instaan! Niemand als hij is in staat in een blik een gecompliceerde si tuatie te overzien. Hij staat bekend als de bekwame technicus, die onverbidde lijk een klein voordeel tot winst weet te voeren, zoals hij ook in deze partij tegeD Bronstein heeft laten zien, want hij stond gewonnen. Een dergelijke blunder is meer voorgekomen. In het kandidaten toernooi 1953 te Zürich zagen Reshevsky en Szabo beiden een mat in 2 zetten over het hoofd. Dat kan men nog schaak blindheid noemen. Maar wat Petrosian hier gebeurde is het verlamd zijn van de reflexen. Voor zover wij weten is een derge lijke blunder nog nooit in de meester- praktijk voorgekamen. De Dame!! Wan neer men niets meer ziet dan houdt men die toch in de gaten! Bronstein was er bedroefd van. Mis- Gino Bartali, een der idolen van de Italiaanse wieler-enthousiasten, heeft een „zwartboek" geschreven waarin hij tal van bittere ervaringen uit zijn loop baan als renner schetst. Een gedeelte van de inhoud is uitgelekt en heeft al krachtige reacties uitgelokt. Sommige kopstukken uit de Italiaanse wielerwe- reld die er in Bartali's boek slecht af komen in de eerste plaats Alfredo Binda hebben onmiddellijk bekend gemaakt dat zij aanklachten wegens las ter zullen indienen. Bii wijze van voorspel tot zijn boek heeft Bartali in een geïllustreerd sport blad onthuld dat een ploegmaat van zijn grote rivaal Fausto Coppi aan de voor avond van Milaan-San Remo in 1947 ge tracht zou hebben hem, Bartali dron ken te makqn.... In Italië wacht men vol spanning de publikatie van het boek af. Voor de wegwedstrijd om de grote prijs van Bali, welke van 19 tot 21 mei, in drie etappes, te weten van Saar- brücken naar Scheveningen, Van Schwenningen nar Karlsruhe en van Karlsruhe naar Ludwigshafen wordt ge houden, heeft behalve de wereldkam pioen op de weg (profs) Stan Ockers (Belg) en de drievoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk, Louison Bo- bet Fr.) ook onze landgenoot Wim van Est ingeschreven. Behalve de ploeg, welke dit seizoen naar Engeland zal gaan voor het spe len van de gebruikelijke reeks toets- wedstrjjden, zal er oök een Zuid-Austra lische touring cricketteam naar Europa komen Voor het spelen van enkele wed strijden, in België, Duitsland en ook in Nederland. Szabo-Panno na 42 zetten; Spassky-Keres y2-y, na 29 zetten; Petrosian-Bronstein 0-1 na 36 zetten; Geller-Smyslov afgebroken in betere stelling voor Smyslov; Pilnik-Fitip afgebroken met winstkansen voor Filip. De stand na de tweede ronde luidt: 1 Panno (Arg.) ly, pnt, 2 Bronstein (Rusl.) 1 pnt en 1 afgebr., 3 en 4 Spassky (Rusl.) en Szabo (Hong.) 1 pnt. 5. 6 en 7 Smyslov (Rusl.) Filip (TSj.SL) en Keres (Rusl.) K pnt en 1 afgebr., 8 Gelier (Rusl.) 0 pnt en 2 afgebr., 9 en 10 Pilnik (Arg.) en Petrosian (Rus.) 0 pnt en 1 afgebr. schien nog meer dan Petrosian is hij een echt liefhebber van het schaakspel. Hii heeft een hekel aan een slecht gespeelde partij en uit soms, zonder arrogantie of hoogmoed, zijn afkeer van een speler die een makkelijke remise verkiest boven een moeilijke strijd, omdat die het ko ninklijk spel bederft. Dat hij door een zo vreselijke fout een onverdiend punt moest behalen deed hem kennelijk geen plezier. Petrosian reageerde eigenlijk veel gelijkmoediger. Met een schouderophalen en een beschaamd lachje reageerde hij op de condoléancebetuigingen van zijn secondant. De zwarte Armeniër, thans woonachtig in Moskou, heeft zenuwen van staal. Er was nu even een moertje los, maar wij zullen zien of hij het zich zal aantrekken of dapper opnieuw zal beginnen. Op initiatief van de bekende En gelse oud-motorrenner en official Ha rold Taylor, is deze, tezamen met Geoff Duke, dezer dagen in Den Haag ontvangen door de president van de C. S. I. (de internationale sportcom- missie van de F. I. M.), Piet Nortier, bij welke bespreking later ook de heer Bruinsma, voorzitter van de centrale sportcommissie van de K. N. M. V., aanwezig was. Bij zijn terugkeer in Engeland heeft Duke het volgende aan de pers en voor de televisie verklaard: „Ik heb thans de gelegenheid gekre gen voor een ontmoeting met de pre sident van de internationale sportcom missie van de F. I. M., waarbij op in formele wijze de gevolgen werden be sproken van de dreiging tot staking van de rijders bij de Nederlandse T.T. te Assen van vorig jaar, gevolgd door een schorsing van zes maanden van de betrokken 17 rijders. Als gevolg van deze openhartige gedachten wisseling ben ik er thans volkomen van over tuigd, dat de C. S. I. oprecht gepoogd heeft het gehele incident op faire wijze te behandelen. De rijders hebben nim mer ontkend, dat hun actie tijdens de Nederlandse race foutief was en dat de C. S. I. daardoor genoodzaakt werd een straf op te leggen. Nochtans ge loof ik, dat een verschil in interpre tatie de oorzaak van veel misverstand is geweest. Om deze reden heb ik de heer Nortier gevraagd, of het voor mij mogelijk zou zijn de C. S. I. te ont moeten en de gehele zaak in een nieuw licht te bespreken. Gedurende mijn bezoek had ik te vens het genoegen de heer Bruinsma te ontmoeten, de president van de sportcommissie van de K. N. M. V., en ik ben ervan overtuigd, dat er geen enkele reden bestaat voor minder vrien delijke gevoelens tussen beide landen". De C. S. I. heeft inmiddels een schrijven ontvangen van het Bureau Permanent des Constructeurs waarin de Franse, Duitse. Italiaanse, Engelse, Belgische, Spaanse, Zweedse en Zwit serse leden van deze internationale fabrikantenbond, met volledige erken ning van de jurisdictie van de F. I. M., verzoeken of de C. S. I. niet nogmaals met het oog op de belangen van de komende races de situatie op groot moedige wijze onder de ogen zou wil len zien en inzake de aan de rijders opgelegde straffen lankmoedigheid zou willen betrachten. Naar aanleiding van het besprokene met Duke, die zijn verzoek met een meer uitvoerig schrijven aan de C. S. I. heeft ondersteund, en met genoemde brief van het Bureau Permanent des Constructeurs, heeft de heer Nortier zich naar Parijs begeven, om met de president van de F. I. M. te overleggen of er voldoende aanleiding bestaat, in een speciale vergadering van de inter nationale sportcommissie nogmaals de Asser affaire en de gevolgen daarvan onder de ogen te zien. De heer Piet Nortier, die voorzitter is van de sportcommissie van de F.I.M. (internationale motorsportfederatie) zal in augustus van dit jaar voor enkele weken naar Amerika gaan om als offi cial op te treden bij wereldrecordpogin gen, die de Duitse NSU-fabrieken van 1 tot 15 augustus willen houden op de zoutvlakten bij Bonneville. De NSU is van plan, alle solo-wereld records op de „vliegende kilometer" in vijftien klassen aan te vallen en te ver beteren. Men wil dit zo officieel moge lijk doen en aangezien de Verenigde Staten geen lid zijn van de F.I.M, wil men behalve rijders en machines ook de officials mee uit Europa nemen, waartoe o.m. een speciaal vliegtuig is gecharterd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 11