15 jaar geëist wegens doodslag Verdachte houdt vol onschuldig te zijn DALI schildert OLIVIER Onrechtmatig wonen en laten wonen in Laren beboet Vraa s Antwoord Chefarine .4 E Sovjet-voorstel lucht- verkenning ruet uit HET DO DER VROUW IN AANTOCHT Noorse walvisvaarders dagen Onassis voor de rechtbank 11 Griep? Chefarine„4" doet wonderen Voor het Bossche Hof K. VP. bezint zich op atoomvraag- stukken T oneelspreiding Loco-burgemeester: „Er moeten nog 300 gezinnen worden geholpen en Kerk waardig vertegenwoordigd Op Koninginnedag Vijf ballons de lucht in Samengaan van enkele geselschappen Voor het Hilversums kantongerecht ONTWAPENINGSCONFERENTIE Sovjet-Unie wil schepen van Amerika kopen Wereldtentoonstel ling DONDERDAG 29 MAART 1956 PAGINA 13 H. N. Werkmanprijs 1955 Paasversiering voor kindertehuis Prinses Marijke werkt mee Nieuw bedehuis in Lourdes Vervolgverhaal Bloembollen-export EProf. Gei'brandy spreekt over Jumgscblager Mr. M. V. Polak hoog leraar in Indonesië Steun en café Grote letters Rotterdamse kathedraal Priesterkoor wordt verbouwd Examens H.H. Wijdingen bij de Passionisten Voorlopig dames-hockey- elftal oefent tegen Iersen Woensdag behandelde het gerechts hof te Den Bosch onder voorzitter schap van mr. J. Poerinck de zaak tegen een ingezetene van Eindhoven, die ervan beschuldigd wordt zijn vrouw in de nacht van 9 op 10 oktober 1954 met een mes te hebben gedood. Op grond hiervan had de rechtbank te Den Bosch verdachte 6 oktober tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Eenzelfde straf werd nu geëist. Ver dachte houdt zijn onschuld vol voor wat de doodslag betreft. Wel geeft hij toe schuldig te zijn aan de weinig eer zame levenswandel van zijn vrouw, die trachtte geld te verdienen, terwijl de man niet werkte en veel dronk. De zeer talrijke getuigenverklaringen leverden weinig nieuws op. Op de dag van het misdrijf is het echtpaar eerst nog samen gaan winkelen. Later is de vrouw naar het café gegaan, waar zij haar beroep uitoefende, terwijl haar man enige andere café's bezocht. Rond half elf heeft hij zijn vrouw opgebeld. Enige tijd later werd hij opgebeld door een kennisje, die hem uitnodigde op bezoek te komen. Verd. houdt vol, dat hij van het café uit rechtstreeks daar heen is gegaan. De beschuldiging gaat uit van de veronderstelling, dat hij van het café af naar zijn vrouw is gegaan en haar bij die ontmoeting heeft ge dood, waarna hij zijn bezoek zou heb ben afgelegd. Een getuige verklaart hem omstreeks de tijd, waarop de daad gepleegd moet zijn, op korte afstand van de plaats van het misdrijf te heb ben gezien. Het mes, dat daags daarna gevonden is en waarmee de dood is veroorzaakt, vertoont overeenkomst met dat, wat verschillende getuigen in bezit van verdachte hebben gezien. Een ge vangene, die verd. in het huis van be waring heeft ontmoet, heeft verklaard dat deze tegen hem het feit heeft be kend. Mr. W. de Vries, de advocaat-gene raal, gaf aan de hand van een psyehia- (Van onze Haagse redactie) Koninginnedag zullen in Nederland vijf luchtballons opstijgen. De start plaatsen zijn Naarden, het kasteel En degeest en Brunssum. De vijf ballons zullen een strijd voeren om de „Coupe Naarden". Het gaat yom zoveel moge lijk tussenlandingen te maken in plaat sen die met een van de létters van het woord Naarden beginnen. Uit Naarden zullen drie ballons starten. Comman dant van deze ballons zullen zijn me vrouw Nini Boesman, de heer J. Boes man en da. Belgische ballonvaarster André van Gemert. De heer C. de Vos Klootwijk zal de ballon besturen die bij kasteel Endëgeest start en Albert van den Bende uit Brussel bestuurt de bal lon die opstijgt in Brunssum. Een wed strijd als deze is erg moeilijk en er moet heel weipig wind staan. De heer en mevrouw Boesman en de heer De Vos Klootwijk stijgen verder 12 april in een klein plaatsje in de Po- vlakte in Italië op voor een vlucht met hun ballon de „Libelle". Het echtpaar Boesman ..heeft tenslotte nog plannen voor opstijgingen in Rotterdam op be vrijdingsdag wellicht van de helikop terhaven en in Ierland. Bij de ver wezenlijking van de Ierse plannen speelt de moeilijkheid met de vulling van de ballon een grote rol. Het bestuur van de Katholieke Volks partij heeft zich dezer dagen diepgaand beziggehouden met de vraagstukken van de Europese organisatie der kern energie. Met name werden in de besprekingen betrokken de voorstellen van het comité van actie voor de Ver. Staten van Euro pa, (comité-Monnet), waarin de voor mannen van de politieke en sociale (vak verenigingen) organisaties der zes lan den, die de Europese Kolen en Staalge meenschap vormen zich 18 januari een stemmig uitspraken over de noodzaak van een supra-nationale Europese or ganisatie der atoomenergie met een con trolestelsel ter waarborging van net uitsluitend vredelievend karakter van de bedrijvigheid op het gebied der atoom energie en van de veiligheid van ar beidskrachten en bevolking waarbij uitsluitend voor deze controle alle kern brandstoffen door een Europese Com missie voor de atoomenergie moeten worden aangekocht en uitsluitend in ei gendom gehouden blijven in elk stadium der bewerking en bovendien met parlementaire controle op deze commis sie. Het partijbestuur besprak daarna de voorstellen van de werkgroep van de organisatie voor Europese en economi sche samenwerking en hetgeen er tot dusver naar buiten is gekomen van plannen van de commissie van deskun digen, die te Brussel aan het werk is ter uitvoering van de resolutie van Messi na. Ook aan de verklaringen van de Christen-Democratische en van (Je so cialistische fractie in de gemeenschap pelijke vergadering van de Europese Kolen en Staalgemeenschap, die 16 maart óver dit onderwerp zijn afgelegd, werd aandacht besteed, terwijl voorts het Tweede Kamerdebat, dat vorige week aan de atoomplannen is gewijd, ter sprake kwam. Tenslotte heeft het partijbestuur nog eens nadrukkelijk zijn insterhming be tuigd met het beleid van prof. Romme als lid van het comité-Monnet en met het beleid der fractie ter zake in de Tweede Kamer. Het bestuur heeft daar bij zijn vertrouwen uitgesproken, dat in de toekomst de werkzaamheid van frac tie en voorzitter tot zegenrijke resulta ten zal voeren. B. en W. van Amsterdam hebben op voordracht van de adviescommissie de H. N. Werkmanprijs 1955 voor de ont werper van het typografisch best ver zorgde boek, tijdschrift of handelsdruk werk, verschenen tussen 1 oktober 1954 en 1 oktober 1955, toegekend aan de heer J. W. Schrofer te Amsterdam voor zijn bij de drukkerij Meijer te Wormer- veer in gebruik zijnde letterproeven. Pe prijs voor de best verzorgde bibliofiele Uitgave kon niet worden toegekend. trisch rapport een omstandige beschrij ving van karakter en persoonlijkheid van verdachte. Hij noemde hem een onrijpe en onzelfstandige persoonlijk heid, die onder invloed van de omstan digheden tot felle emotionele reacties kan komen. Spr. meent, dat de daad gesteld is in een opwelling van drift. Hij neemt aan, dat verdachte zijn vrouw heeft ontmoet, dat er een twist is ont staan en dat hij haar daarbij in drift heeft neergestoken. Mr. De Vries acht te de doodslag bewezen en vroeg beves tiging van het vonnis. Mr. P. Scheefhals, de verdediger, be streed niet alleen, dat het bewijs voor de doodslag door verdachte, geleverd zou zijn, hij meende zelfs, dat aan de hand van de verschillende getuigenverkla- klaringen kon worden aangetoond, dat hij op het tijdstip van het misdrijf niet ter plaatse geweest kon zijn. Op grond hiervan vroeg hij onmiddellijke in vrij heidstelling van verd. Het hof wees dit verzoek af. Uitspraak 11 april. Sinds enige tijd is men doende aan de oprichting van een „Nederlands Toneel gezelschap", dat zich in het bijzonder met de „toneelspreiding" zal belasten. Daaronder heeft men te verstaan het spelen voor die bevolkingsgroepen, die, om welke reden dan ook, geen of slechts weinig contacten met het beroepstoneel hebben. Het Nederlands Toneelgezel schap i.o. zal in zekere zin een concen tratie zijn van gezelschappen, die zich tot dusverre speciaal met die toneel spreiding hebben belast. Het oudste daarvan is het Nederlands Volkstoneel, de laatste jaren Toneelvereniging gehe ten. Daar voegt zich bij het Nieuwe Co- media van Guus Hermus en John Gobau, het vorig jaar vooral met het oog op „de provincie" opgericht. Aanvankelijk was ook de toneelgroep „Studio" bij de plan nen betrokken, maar zij heeft zich, toen nadere details besproken werden, daar weer van gedistancieerd. Zij blijft zelf standig bestaan, al houdt zij van haar kant de mogelijkheid tot nadere samen werking open. De leiding van het grote gezelschap zal bestaan uit Frits van Dijk, John Go bau. Guus Hermus, Ferd. Sternberg, Louis Borel. De opzet is, dat het gezel schap een drieledige taak zal vervullen: het „grote repertoire" spelen, voor de grotere plaatsen buiten het Westen, pionieren in de voor het toneel nog on ontgonnen gebieden en optreden in klei nere plaatsen. Korea. Soldaten van het eerste ba taljon van het Koninklijke Australische Regiment, die Korea gingen verlaten, hebben voor de bevolking van een door de oorlog geteisterd dorp aan de 38ste breedtegraad als afscheidsgeschenk een nieuwe kerk gebouwd. De Catalaanse surrealistische schilder Salvador Dali heeft een nieuw schilderij aan zijn oeuvre toegevoegd, een portret van sir Laurence Olivier in zijn laatste filmrol, die van Richard 111, Shakespeares vorstelijke schurk. Het portret werd geschilderd bij gelegenheid van Oliviers derde Shakespeare-verfilming. Na ,Menry V" en „Hamlet" heeft Olivier zich in Richard III wederom omringd met een indrukwekkende schare van Engelands beroemdste toneelspelers, onder wie sir Ralph Richardson, John Gielgud, sir Cedric Hardwicke, Claire Bloom, Pamela Brown en Alec Clunes. De geruchtmakende Larense woning affaire, geruchtmakend omdat de heer <L in de maand februari j.I. kort ach tereen zevenmaal uit de volgens de Larense autoriteiten ten onrechte be trokken woonruimten werd gezet door de sterke arm een keer zélfs 's nachts om half een en prompt daar op weer de volgende morgen om half acht heeft een urenlang slot gekre gen voor de Hilversumse kantonrechter mr. A. van Assendorp. Deze heeft ten slotte vonnis gewezen en de heer J. ver oordeeld tot betaling van zevenmaal 20 boete subs, zevenmaal vier dagen hechtenis en de heer De V. als degene die de heer J. steeds weer in de ge legenheid stelde de kamers onrechtma tig te betrekken tot een boete van zes maal 20 subs, zesmaal vier dagen hechtenis. De ambtenaar bij het O.M, had in eerste instantie zevenmaal 50 en zes maal 50 boete geëist, te vervangen door zeven- en zesmaal acht dagen hechtenis. De kantonrechter heeft by de behan deling van deze zaak de feiten, die zoals hij het formuleerde een nogal kwade sfeer hadden verwekt, met op zet buiten beschouwing gelaten. HJj overwoog, dat de omstreden kamers een onderdeel uitmaken van de voor een doelmatige verdeling aangewezen woonruimten in Laren. Of er.op een speciaal ogenblik al cf geen gegadigde is, geeft volgens mr. van Assendorp niemand het recht om zonder de ver eiste vergunning de woonruimte te be trekken. Ook hét door mr. Roelse als verdediger van beide verdachten aan gevoerde, dat de heer J. nu logeert bjj de heer De V. zonder betaling van huur, gaat niet op, want een gast die ergens logeert heeft elders een domi cilie. Vergelijkingen door de verdediger met displaced persons en uit Indonesië gerepatrieerden noemde mr. Van As sendorp irreëel. De heer J. was geen displaced person maar iemand die in Baarn woonde en zich in Laren zonder vergunning vestigde. De nachtelijke uitzetting omschreef de kantonrechter als een ge- en vervolg op het niét innemen van de juiste gedragslijn door beide verdachten na de eerste uitzetting, die overdag ge schied was. Overigens sprak de rechter zich niet uit over het Larense .ge meentebeleid in deze, omdat dit niet in strijd met de wet is geweest. De boe ten had mr. Van Assendorp aanzien lijk verminderd, omdat hoewe het af zonderlijke handelingen waren, deze z.i. toch voortvloeiden uit één onrecht matige daad: het betrekken van ka mers zonder vergunning. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van otls blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: V rag enrub riekDe beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voorbepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. De „Kleine Totemkring" van het Nederlands padvindstcrsgilde, afd. Soest, waar prinses Marijke lid van is, heeft in het kindertehuis „Oranjehof" in Huizen een feestelijke paastafel ingericht. Terwijl de kinderen op school waren, werd er in het tehuis door de kabouters hard gewerkt om het feest een daverend succes te laten worden. Hier ziet men prinses Marijke bezig met het versieren van paaseieren. Gedurende enkele weken is „de klei ne totemkring" van de afdeling Soest van het Nederlandse padvindstersgildë druk bezig geweest met het maken van Paasversieringen om daarmee een fees telijke Paastafel in een kindertehuis aan te richten. Prinses Marijke, die in september vén het vorig jaar toetrad tot „de klei ne totemkring" en in november geïn stalleerd werd tot kabouter, ging woensdagmiddag met de zestien kabou ters tellende groep naar het kinderte huis voor licht debiele kinderen Oranje hof te Huizen. In alle stilte, zoals dat kabouters past, dekten ze voor een veertigtal kinderen (die op school waren) een feestelijke Paastafel. Kartonnen bordjes en kroe zen, servetjes, alles was met door de kabouters geknipte haasjes versierd. De bisschop van Tarbes en Lourdes, mgr. Pierre Marie Theas, heeft mede gedeeld dat bij de grot in Lourdes een grote ondergrondse kerk zal worden uitgehouwen, 'welke 20.000 gelovigen zal kunnen bevatten. Als titelheilige is ge dacht aan Paus Pius X. De Heilige Va der is voornemens aan de bouw bij te dragen met een bedrag van ongeveer tweeduizend gulden, aldus de bisschop. Wanneer met de bouw kan worden be gonnen is nog niet bekend. (U.P.) Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en...; doen wonderenf Elk labiel Chefarine „4" bevat 4 genees- middelen,die in degeheiewereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baai brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook dan, wanneer andere middelen talen. tr wanneer a nu ere miuueien laicn» BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET tegen PIJNEN en GRIEP 20 TABLETTEN 85 c« Bij ieder bord kwam een geverfd Paasei in een geknipt Paashoudertje te staan. Een bakje met Paassnoepjes, slingers en zelf gemaakte bloemstukjes, fruit en kleine Paasverrassingen sier den de tafel. Voor ieder kind werd een door de kabouters vervaardigde feest- muts klaargelegd. Nadat de kabouters met haar werk klaar waren, deden ze nog geruime tijd spelletjes met de (niet leerplichtige) kleuters die thuis waren. Langzamerhand gaat men plannen maken voor de vakantie en dus beginnen de vragen binnen te komen over reisroutes en vakantie oorden. Hoewel wjj onze lezers zoveel mo gelijk van dienst willen zijn, moe ten wij een dringend beroep op hen doen om niet aan ons die dingen te vragen, die zij zonder moeite zelf kunnen achterhalen. Een fietstocht van de ene plaats naar de andere bijvoorbeeld is ge makkelijk uit te stippelen aan de hand van een eenvoudig atlasje. En voor buitenlandse reizen kan men het best terecht bij een der vele bona-fide reisbureaus. J. B. Gaarna had ik van u ant woord op de volgende vraag. De kortste en mooiste weg van Hilver sum naar Bussum per bromfiets. Welke documenten zijn hiervoor ver eist en waar kan ik deze bekomen. Deze tocht wordt vermoedelijk in augustus gemaakt. Acht u een ge neeskundig onderzoek van te voren gewenst of zal ik het er zonder meer op wagen. Antwoord: Inderdaad lijkt ons een ge neeskundig onderzoek voor de steller van deze vraag het meest wenselijke. Mevr. P. v.d. L.: Is het ver volgverhaal „Zo is mijn zoon" het zelfde als dat wat jaren geleden onder de naam „De Albino ver schenen is? Antwoord: Wij herinneren ons niet, ooit een vervolgverhaal „De Albino" ge publiceerd te hebben. Maar ook overi gens is het uitgesloten, dat een dag blad tweemaal hetzelfde vervolgverhaal zou opnemen. A. Sch. vraagt welke diploma's Het ontwapeningsplan dat Rusland zoals gemeld op de Londense conferen tie hééft ingediend sluit de mogelijkheid van aanvaarding van president Eisen howers voorstel tot wederzijdse lueht- verkenning niet uit. De Russen maken echter veel voorbehoud. De Amerikaan se vertegenwoordigers zijn nog steeds optimistisch over de vooruitzichten van de conferentie. De Sovjet-afgevaardigde, Gromyko, ontweek gisteren vragen van de Weste lijke afgevaardigden, toen deze wilden weten waarom het Sovjètplan zwijgt over maatregelen om atoomwapens uit te bannen, aldus verneemt Reuter uit Westelijke bron. In de aanhef van het Sovjet-plan wordt slechts de hoop uitgesproken, dat overeenstemming over gewone bewape ning en vermindering van de strjjd- Prof. mr. P. S. Gerbrandy zal spre ken op een grote demonstratieve bij eenkomst in verband met de zaak- Jungschlager 1 mei a.s. in Bet Concert gebouw te Amsterdam. Dit deelde mr. dr. A. Zeegers mede als voorzitter van een vergadering van het plaatselijk ac tiecomité Jungschlager in Krasnapolsky te Amsterdam. De Sovjet-Unie heeft de regering van de Verenigde Staten verzocht haar 31 vaartuigen, die krachtens de leen- en pachtwet tijdens de tweede wereldoorlog door Amerika aan de Sovjet-Unie ver strekt werden, te verkopen. Voorts stelt de Sovjet-Unie voor dat 79 kleine vaar tuigen die op dezelfde wijze aan de Sovjet-Unie verstrekt werden, zullen worden gesloopt. De schepen zijn niet zeewaardig meer en niet waard, dat men ze naar de Verenigde Staten transpor teert. Gedurende de tweede wereldoorlog verschaften de Verenigde Staten de Sovjet-Unie 585 vaartuigen, grotendeels kleine schepen. Rusland heeft er 157 te ruggegeven en 147 als verloren gegaan opgegeven. Indien de Verenigde Staten dit voor stel aanvaarden, blijven er nog altijd 171 schepen over, die niet verantwoord zijn. In 1952 heeft de Sovjet-Unie verklaard, dat ook die onzeewaardig zijn, zonder enig voorstel te doen over wat ermee gebeuren moet. (U.P.) krachten een overeenkomst inzake atoomwapens nader tot een oplossing brengen zal. Gromyko gaf ook geen bevredigende antwoorden op westelijke vragen over de redenen van de plotselinge, aanzien lijk gewijzigde manier waarop de Sovjet-Unie het ontwapeningsvraagstuk benaderen wil. (Rtr-UP) Mr. M. V. Polak te Oegstgeest is benoemd tot hoogleraar in het admi nistratief recht aan de juridische fa culteit te Makassar van de universiteit van Indonesië. Mr. Polak werd in 1899 te Zwolle ge boren, promoveerde in 1920 tot doctor in de rechtswetenschappen aan kie Rijksuniversiteit in Utrecht In Den Helder heeft hij de advocatuur uitge oefend, waarna hij zich in Leiden ves tigde als repetitor in het staats- en ad- ministratierecht, vervolgens was hij tot 1951 leraar in de staatswetenschap pen te Leiden, waarna hij in 1954 ver bonden werd als docent in hetstaats- en volkenrecht aan de luchtmachtstaf school in Den Haag. en-of vergunningen hij nodig heeft voor het exporteren van bloembol len naar Australië. Antwoord: Wij raden u aan. u te wenden tot de Ondervakgroep Bloembollen-ex port, Kenaupark. Haarlem. H. V. vraagt of het aan hen, die op enigerlei grond gelden ontvan gen van Sociale Zaken voor nood zakelijk levensonderhoud, toege staan is om een café te bezoeken' Mogen zij alcohol gebruiken, zo ja, tot welk een bedrag? Antwoord: Bij ons weten bestaan daar over geen regelen of verordeningen. Het zou onredelijk zijn, wanneer iemand, die ondersteund wordt, geen café mocht bezoeken. Het zou echter even onrede lijk zijn, wanneer de gehele ondersteu ning in alcohol werd omgezet. Het ge zond verstand wijze hier de juiste weg. H. F. K.: Bestaan er boeken met grote letters voor bijziende mensen. Zo ja, waar zijn ze te koop of te leen? Antwoord: Bij ons weten bestaan er buiten in de handel verkrijgbare kerk boeken geen speciale boeken met grote letters voor bijzienden. (Eigen bericht) Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling het priesterkoor van de kathe drale kerk te Rotterdam ingrijpend te verbouwen. De bisschopszetel zal niet terzij van maar achter het altaar in de absis worden geplaatst, aan weerszijden omgeven door kanunnikenbanken. Het altaar zal geheel verbouwd moeten wor den. Een en ander zal pas na de bis schopswijding van mgr. Jansen worden uitgevoerd. AMSTERDAM, 28 mrt Doet. rechten vrije studierichting: A. W. F. Iden- burg. Den Haag. Kand. geschiedenis: G. van Koeveringe, Hilversum. AMSTERDAM 28 mrt. Geslaagd met lof: Engels J. G. Schippers. Amsterdam: Kand. paedagogiek mej. A. L. Winkel, H. van Eerde. Amsterdam. LEIDEN. 28 maart .Kand. I wis- en natuurk. G. W. Verspyck, Leiden. Doc toraal geologie L. Tli. Schoon, Voor burg, en A. J. Wissink te Den Haag. Doctoraal chemie W. H. Laarhoven, Nijmegen. Economisch doctoraal indo logie R. M. Moechlis, Leiden. LEIDEN, 27 maart. Kand. godgeleerdheid: A de Vos te Leiderdorp. Rotterdam, 28 Maart. Kand. econ. wetenschappen, J. G. v. d. Beek te Schiedam. Zondag 15 april zal Z. H. Exc. mgr. dr J. H. G. Lemmens, bisschop van Roer mond, in de kloosterkerk van de pa ters Passionisten te Mook, de H.H. wij- dingèn aan de volgende fraters toedie nen: H. Priesterwijding: Eugenius Rutten uit Voorburg, Deodatus Kölker uit Amersfoort Joannes van Hezewijk uit Mook, Roland Theunissen uit Overas- selt en Matteo Veelenturf uit Bodegra ven. Subdiaconaatswijding: Christofoor van Vliet uit Vlaardingen, Marcus Vergeer uit Rijpwetering, Matthias Terstappen uit Neer, Eligius Spekman uit Voorburg, Amadeo Hevmans uit Balgoy, Grignion Klever uit Oudewater en Antonius Zte- reis uit Swarzenfeld (DuitsL). 'elfs nu we zo'n vroege Pasen hebben, laat het voorjaar ons niet in de steek. Het is of Moeder Na tuur eens gauw even de schade in wil halen, die wij geleden hebben in die barre, langdurige winterse kou. En terwijl we al bijna vergeten zijn, hoe armoedig en koud we ons toen gevoeld hebben, waait er een zoel windje, dat het jonge groen en de eerste lentebloemen naar buiten lokt. Zelfs al zou het weer omslaan, en het is welhaast zeker, dat het dat nog een keer doen zal voor we in de zomer belanden, dan nog zullen we met Pasen kunnen genieten van voorjaarsbloe men. De sneeuwklokjes zijn zelfs al weer bijna uitge bloeid en behalve in ons te weinig zonnig tuintje, zijn overal de crocusjes volop in bloei. Het feest van de Ver rijzenis, het feest van het nieuwe, van het herboren leven is aanstaande en de natuur viert het mee. Voor ons is het ieder jaar een feest naar dat wakker worden van de natuur te kijken, zelfs al hebben we dan ook geen gelegenheid om een flinke wandeling of een grote fietstocht te ma ken. We zien langs het wa ter ergens een treurwilg en terwijl de eiken nog kaal en dood staan, alsof zij bezwe ken zijn onder de winter kou, bemerken we op onze wilg een zachtgouden glans. „Zie je wel, dat het voorjaar wórdt", zeggen wij, omdat voor ons de wilg altijd een van de allereerste lentebood schappers is. „Ik zie niets", zegt ons gezelschap, dat trouwens het voorjaar in mode-etalages pleegt te zien aankomen in plaats van in parken of plantsoenen. Wij wijzen op de gouden wilg, maar ons gezelschap kijkt alteen maar verbaasd en ziet geen verschil tussen onze wilg nu en die van zes we ken geleden. Dat betreuren wij oprecht, want voor ons is het zo'n feestelijk gezicht, dat wij zouden willen, dat iedereen er van zou kunnen genieten. Hoe dan ook, of men nu geniet van de natuur of van de voorjaarsetalages, allemaal voelen we de nadering van het Paasfeest. De huisvrou wen hebben hun huizen cchoongepoetst en als ze nog zover niet zijn, hebben ze toch plan om te zorgen, dat ze snel zover komen. Ieder een is bezig met toebereid selen voor het komende feest, want gelukkig worden in ons land de feesten nog altijd in het gezin gevierd. Dat betekent, dat we met Pasen allemaal rond een ta fel zitten en samen de feest maaltijd gebruikep. Persoon lijk vinden wij altijd, dat een gezamenlijke maaltijd tot de hoogtepunten van zulke dagen behoort. Het komt er daarbij niet zozeer op aan, dat we zulke erg lekkere en bijzondere dingen op tafel brengen. Dat is pret tig en het kan de stemming verhogen, maar het belang rijkste is het samen zijn met mensen, van wie men houdt. Alle voorbereidingen voor het feest vallen echter toch in het niet bij het allerbe langrijkste: onze persoonlijke voorbereiding. Daarbij helpt onze Moeder de H. Kerk ons dit jaar wel heel bijzonder. De vernieuwing in de vie ring van de Goede Week- plechtigheden heeft het voor velen, die vroeger niet of slechts met grote moeite daaraan konden deelnemen, mogelijk gemaakt ook in de geest het Kruisoffer van Christus mee te beleven, om des te beter met Hem op Paasmorgen te kunnen verrijzen als een beter, een herboren mens. Als we met Christus de lijdensweg ge gaan zijn, als we hebben overwogen wat Hij voor ons heeft willen lijden en dat Hfj zelfs zijn leven voor ons heeft gegeven op de meest vernederende wijze, gekrui sigd tussen twee moorde naars, dan moeten wij ons wel realiseren, hoe groot de boosheid van de zonde is. Dan moet men wel het ver langen krijgen om zich van de zonde te zuiveren en met Christus opnieuw te begin nen, maar beter dan tot nu toe. Als we dan zo, bezield met goede voornemens, het Paas feest begroeten, dan zullen we vanzelf proberen, blijd schap en vreugde om ons heen te verspreiden. Dan zullen we niet dadelijk op onze tenen getrapt zijn, als een ander eens iets wil, wat wij nu juist niet zo prettig vinden. Dan zullen we de anderen tegemoet treden met een blij hart, goed zijn voor anderen en sterk genoeg, om weer teleurstellingen te in casseren. We zullen zonder twijfel wel weer eens in onze oude fouten hervallen, maar hopelijk zullen we dan ook de kracht vinden, telkens weer op te staan en telkens opnieuw te beginnen. Als de Goede Week ons dat besef gebracht heeft, zal het Paasfeest met recht een Zalig Pasèn voor ons be tekenen. Het Noorse walvisvaardersverbond zal een rechtszaak tegen Onassis aan hangig maken voor een gerechtshof te Hamburg, omdat de Griekse reder o.a. door onjuiste opgaven van vangsten de geldende regels voor de walvisvaart heeft geschonden. Om het proces moge lijk te maken heelt het verbond zater dag j.I. een partij aan Onassis toebe horende walvistraan in Hamburg in be slag laten nemen. Volgens de Duitse wet is het namelijk mogelijk, een civiele procedure te beginnen op de plaats waar de gedaagde eigendommen heeft. Het Noorse verbond heeft tot deze stap besloten omdat het zenden van nota's aau de Panamese regering zonder re sultaat is gebleven. 2i>als bekend is de „Olympic Whaling Company" van Onassis gevestigd in Panama. De raadsman van het Noorse walvis vaardersverbond heeft verklaard dat de mededelingen dat de Noorse walvis vaarders vijftien miljoen kronen scha devergoeding van Onassis eisen op een misverstand moeten berusten. De waarde van de in beslag genomen traan bedraagt vijftien miljoen kronen, maar men zal nog moeten berekenen hoeveel schade Onassis aan de internationale walvisvangst in het algemeen heeft be rokkend. Men kan volgens de raadsman Maandag 2 april zal op het terrein van BDHC te Bloemendaal een wed strijd worden gespeeld tussen het voor lopig Nederlands dameshockey-elftal en een Ierse combinatie. De Nederlandse ploeg is als volgt samengesteld: doel: J Jurissen (BDHC); achter: S. de Greve- Dudok van Heel (Laren) en J. Hoge- stijn (Be Fair); midden: T. Boer (Pi- noké). B. Terlingen Be Fair) en D. Bur- gersdijk (Amsterdam)voor: E. Bleeke- molen (Be Fair), M. Heering (BDHC), N. van Nierop (Amsterdam), M. Teppe- ma (rGoen Geel) en T. Nilessen (EMHC) De waterpolowedstrijd voor het mr. Bierenbroodspotfonds tussen de kam pioen van de wintercompetitie G.Z.C. en het officieuze Nederlandse zevental De Kikvorsen is geëindigd in een over winning van 43 voor de Kikvorsen. De bekende Franse wielrenner Lu cien Teisseire heeft bekend gemaakt, dét hij zich uit de wedstrijdsport te rugtrekt. wel aannemen dat alleen de door Noor wegen geleden schade de vijftien mil joen kronen verre overschrijdt. Men moet er rekening mee houden dat de walvisstand door de methoden van Onassis voor een periode van jaren ge reduceerd wordt. Het Hamburgse gerechtshof zal een termijn vaststellen, binnen welke de Noorse walvisvaarders een proces aan hangig kunnen maken en verwacht kan worden, dat van die zijde over ongeveer twee weken de eerste stukken zullen worden overgelegd. Onassis heeft het recht, appèl aan te tekenen tegen 't door het hof uitgevaardigde bevel tot inbe slagneming. Het ziet er naar uit, dat volgens de wens van de Heilige Vader de Katholie ke Kerk op de meest waardige wijze vertegenwoordigd zal zijn op de Alge mene Wereldtentoonstelling van Brussel in 1958. Zoals men weet wordt deze tentoonstelling gehouden onder het mot to: „De mens en zijn superioriteit over de materie". Het Paviljoen „Civitas Dei" van de H. Stoel is centraal ge legen temidden van de buitenlandse af delingen. Ingevolge de oproep van de heer P. Heymans, Commissaris-Gene raal van de H. Stoel, zijn reeds in vele landen comité's opgericht, die tezamen adviezen geven en hun bijdrage voor het paviljoen „Civitas Dei" voorberei den. „Civitas Dei" wil geen dode tentoon stellingszaal zijn, doch getuigenis af leggen van de levende Kerk. Hiertoe zal er onophoudelijk gelegenheid zijn Mis te horen en zullen er allerhande liturgi sche feesten en plechtigheden gevierd worden. In het Paviljoen zullen voorts zoveel mogelijk nationale en internatio nale bijeenkomsten en congressen wor den gehouden. Voor de katholieke bezoekers van bui ten Europa overweegt men de orga nisatie van Europa-reizen naar Rome en Lourdes. waar men in 195S het eer ste eeuwfeest der verschijningen viert, en naar Fatima.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 13