Verrassende vinding van Nederlandse ingenieurs Een uiterst zuinig en goedkoop toestel met vele mogelijkheden Eerste toestel in Europa met stuwstraalmotoren GRUENTHER: Diensttijd kan niet korter Hiller-helikopter bij Barneveld neergestort 3 inzittenden omgekomen mm ■P^tÉllp* Franse commando's landen op Algerijnse kust GROTEWHL KRITISEERT WILLEKEUR VAN JUSTITIE Nog op weg Rusland heeft jagers die op grasmat kunnen starten Historie der luchtvaart in het Paleis Noordeinde in Den Haag Baret niet onder epaulet Omzetbelasting op hosties in België Het weer Grote stabiliteit mm wmm Sovjet-aanvalsvloot van 400 duikboten Bijzonder poststempel Driedaagse tentoonstelling Op partijcongres Godsdiensthaat in de hoogste graad" EXCLUSIEVE REGENKLEDING Minder schraal I DONDERDAG 29 MAART 1956 79sfe JAARGANG No. 26564 .U i Qc fj'r Landmachtorder: TSJECH WIL MAAR NIET WEG BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tei. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigier en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr*. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERltNIlfci AKlfct ZB cents pei munmeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, 12.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na SJ0 uur 't avonds tel 21544. Helikopter „KOLIBRIE op petroleum de lucht in (Van onze luchtvaartredacteur) letters op geschilderd. Voor ingewijden Boven het vliegveld Rotterdam en in bewijst dat, dat de PH-NFT toch niet zo de onmiddellijke omgeving ervan cir- simpel is als het wel lijkt, want deze kelt de laatste tijd geregeld de PH- naam vormt de samentrekking van NFT, de eerste Nederlandse helikopter, „Stichting voor de Ontwikkeling en Voor de arbeiders, die bij het vliegveld Bouw van een experimenteel Hef- ln aanleg werkzaam zijn, is deze klei- schroefvliegtuig", een organisatie die is ne, simpel lijkende buizenconstructie voortgekomen uit de reeds twee jaar na met de op het eerste gezicht veel te de bevrijding in het leven geroepen grote hefschroef onderhand al een be- Stichting voor hefschroefvliegtuigen. kende verschijning geworden, want de In 1947 werd dus in feite al de basis inviieger R. J. van der Harten gaat er gelegd voor het toestel, dat nu met luid de laatste tijd vrijwel dagelijks mee de .geraas boven het Rotterdamse vlieg- lucht in. „Sobeh" staat er met kleine veld manoeuvreert. Ongeveer een jaar lang neemt men er nu al vliegproeven mee, die uiter mate bevredigend zijn verlopen. Er zijn talloze wijzigingen in het eerste ontwerp aangebracht en het zal nog wel een maand of drie duren, voor het toestel zijn definitieve vorm zal hebben gekregen. Maar dan gaat de eind vorig jaai opgerichte Nederland se Helikopter Industrie N.V. ook op korte termijn en met goede moed be ginnen aan de produktie van deze eerste Nederlandse helikopter, die de „Kolibrie" zal worden genoemd en de eerste in Europa zal zijn met stuwstraalmotoren. Men verwacht dat de „Kolibrie", die Verscheidene Nederlandse vindingen in Zich verenigt, zowel in binnen- als bui tenland een goede afzetmogelijkheid zal vinden. De voornaamste eigenschappen van het toestel vormen de eenvoud en de zuinigheid. Het zal ongeveer een derde kosten van de prijs van helikop ters van hetzelfde laadvermogen die nu aan de markt zijn. Aangezien de moto ren op doodgewone huisbrandpetroleum lopen hoewel desgewenst ook gas- olie of benzine kan worden gebruikt is de brandstof goedkoop. De „Koli brie" is uitgerust met twee stuwstraal motoren. die elk aan het einde van de tweebladige hefschroef bevestigd zitten. Door de toepassing van stuwstraalmo toren is het brandstofverbruik hoog, maar dit nadeel wordt door de goedko pe brandstof volkomen weggenomen. De verbruikskosten zullen per uur onge veer de helft bedragen van die van een helikopter met een gewone zuigermo tor en tweederde van die van een heli kopter met turbinestraalmotor. De twee belangrijkste Nederlandse vindingen, die in de „Kolibrie" zijn toe gepast, zijn de stuwstraalmotoren ge construeerd door ir. J. Meyer Drees en de tien meter lange hefschroef, een zogenaamde zelf instellende rotor, cue de helikopter een zeer grote stabiliteit geeft. De hefschroef is ontworpen door ir G. F. Verhage, een reserve-vlieger, die tot eind vorig jaar adjunct-direc teur van het telefoondistrict 's-Graven- hage was en thans evenals ir. Meyer Drees onder-directeur van de Ne derlandse Helikopter Industrie is. De vinding van ir. Verhage maakt het de vlieger mogelijk desgewenst mi nutenlang met de handen los van de besturingsapparatuur te vliegen. Dit is zeer belangrijk, omdat de „Kolibrie" niet alleen voor personenvervoer ge schikt is, maar met enkele simpele handgrepen ook kan worden ingericht voor gewondentransport, gewassenbe- spuiting en tal van andere doeleinden. En in die omstandigheden komt het nog wel eens voor, dat de piloot tij dens de vlucht de stuurknuppel even moet kunnen loslaten. De stuwstraalmotoren van ir. Meyer Drees hebben geen bewegende delen. De „Kolibrie" heeft dus bijvoorbeeld geen cilinders, zuigers en kleppen. En omdat de motoren niet in de „romp" van de helikopter, maar op de twee uiteinden van de hefschroef zijn ge monteerd, kent de „Kolibrie" ook het probleem van de transmissie niet. Elke motor heeft een bougie, maar die wordt alleen bij de start gebruikt. Hoe sim pel een en ander in elkaar zit blijkt wel uit het feit dat de stuwstraalmotor in tien minuten verwisseld kan wor den. De „Kolibrie" vervoert twee perso nen met een kruissnelheid van hon derd kilometer per uur. Door het grote brandstofgebruik kan de helikopter echter niet langer dan ongeveer een uur in de lucht blijven, ,maar er is tenslotte overal wei een winkel te vinden, die huisbrandpetroleum verkoopt", zo zei- de ons een van de ontwerpers. De een voudige brandstof maakt het nadeel van de vrij geringe vliegduur inderdaad minder groot. Verschillende Nederlandse industrieën zijn bij de produktie van het eerste hef- schroefvliegtuig van vaderlandse bodem ingeschakeld. Kromhout maakt de mo toren en verscheidene andere onderde len, Fokker de hefschroef en Aviolan- da de romp en wat er nog overblijft. De Nederlandse Helikopter Industrie gaat al deze onderdelen in een beschei den fabriekje op de luchthaven Rot terdam in elkaar zetten. En eerst wan neer daar een begin mee wordt ge maakt zal de heer T. van Houwelin- gen, de 73-jarige oud-directeur-generaal van de PTT, oud-voorzitter van de Stichting Hefschroefvliegtuigen en van de SOBEH, en thans directeur van de Nederlandse Helikopter Industrie, een ideaal verwezenlijkt zien, dat hij reeds tien jaar geleden voor ogen zag. v:; Hier ziet men inviieger R. J. van der Harten van de Nederlandse Helikopter Industrie N.V. tijdens een van de proefvluchten met de stuwstraalhelikopter „Kolibrie". Het definitieve model van dit opmerkelijke hefschroefvliegtuig zal in juni a.s. gereed zijn. Daarna wil men mettertijd de produktie ervan in de N.HJ.-fabriek op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven beginnen. (Van onze correspondent) Een helikopter van het type Hiller van de vliegbasis Deelen bij Arnhem is woensdagmiddag tegen half drie door onbekende oorzaak neergestort aan de rand van een stuk bouwland langs de weg Stroe-de Harskamp in de buurt schap Essen der gemeente Barneveld. De piloot en twee inzittenden vonden bü dit vliegongeval de dood. De stof felijke resten werden door de militaire geneeskundige dienst overgebracht naar de legerplaats de Harskamp/ De slachtoffers zijn de 45-jarige majoor J. G. van Steenbruggen uit Den Haag, de 49-jarige majoor M. Albeda uit Den Haag en de 49-jarige adjudant onder officier J. Roos uit Amsterdam. De laatste bestuurde de helikopter. Het toestel vloog niet in brand. Het was wel ernstig beschadigd. De glijders waren geheel in de grond verdwenen. De cabine en het gebroken staartstuk rustten op de bodem. Twee personen zijn van dit ongeval getuige geweest. De ene getuige was de 74-jarige H. J. Westereng, die ach ter zijn bedrijfje aan de Harskamper- weg bezig was met het repareren van een kippenhok. Deze bejaarde landbou wer had de Hiller al enige tijd gezien, voor het toestel neerstortte. Volgens zijn verklaringen hing het toestel enige tijd schommelend stil in de lucht boven een boscomplex. Toen het verder was ge- De Lente is er. Nu is er geen twijfel meer mogelijk en als u het nog niet gelooft, moet u maar eens gaan kijken in de bossen bij Ede, waar het onze fotograaf na veel moeite lukte dit wilde- zwijnengezin te verrassen. -w ...V vlogen en hierbij de Harskamperweg was overgevlogen stortte het plotseling met een hevige klap neer. De andere getuige was een leerling van de kweekschool te Ede, die met zijn fiets op weg was naar zijn ouderlijk huis te Garderen. Hij werd het vliegtuig ge waar toen het op geringe hoogte boven hem vloog. Voor hij zich dit goed en wel gerealiseerd had stortte het toestel op een twintig meter afstand neer, juist aan de rand van een stuk bouwland. Zonder verwijl spoedde hü zich naar de plaats des onheils om hulp te bieden. De drie inzittenden waren echter reeds overleden. Het vermoeden bestaat, dat de oor zaak te wijten is aan een technische sto ring en dat de piloot gezocht heeft naar een geschikt landingsterrein. Toen hij dit eenmaal had gevonden stortte het toestel van geringe hoogte neer. Generaal Gruenther, opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten in Europa, heeft bij een beschouwing van de NATO en de huidige militaire situatie ver klaard dat het, uit militair oogpunt be zien, niet mogelijk is de diensttijd te verkorten. Hij vestigde er de aandacht op dat er geen Sovjet-satellietstaat is, waar de diensttijd minder dan twee jaar bedraagt, en dat in de meeste gevallen de recruten zelfs drie jaar in dienst moe ten blijven. Over de luchtmachten verklaarde hij, dat de Sovjet-Unie en haar sa tellieten jagers bezitten, die van gras- banen op kunnen stijgen, „terwijl wij in het Westen gebonden zijn aan verharde banen". Hij noemde het een revolutie in de NATO-denkwijze, dat thans de luchtverdediging voor Euro pese zones vanuit Parijs wordt geco ördineerd. „De luchtverdediging is thans ons grootste probleem", zei hij. „Wat wij nodig hebben is 1. betere radar. 2. meer geleide projectielen. 3. geïntegreerde onderschepping van vijandelijke vlieg- Commando's van de Franse marine en legionairs hebben een landing uitge voerd op de Algerijnse kust. Zij zijn gisteren de beboste uitlopers van het Conde-Smendou-gebergte ingetrokken op zoek naar rebellen en wapenopslagplaat sen. De opstandelingen beheersen ver schillende afgelegen streken in het Al gerijnse kustgebied. Men verwacht, dat er meer landingsoperaties volgen. In West-Algiers, bij Tlemcen, maken de Fransen gebruik van hefschroef vliegtuigen voor het overbrengen van commando's naar gebieden waar op standelingen opereren. Deze tactiek le vert evenals de landingsoperaties goede resultaten op. Men gelooft dat de op standelingen zware verliezen lijden. In Algiers heerst teleurstelling over het feit dat de Franse ministerraad niet, zoals verwacht werd, besloten heeft reservisten op te roepen. Op het ogenblik zijn 200.000 man Franse troe pen in Algiers, doch minister Lacoste heeft om nog 100.000 man gevraagd. Plannen voor het oproepen van reser visten zouden gereed liggen en premier Mollet zou slechts „op de knop behoe ven te drukken". (Rtr.t Zwitserland. Hevige sneeuwval en voorjaarslawines hebben orige week twee Zwitserse dorpen van de buiten wereld afgesloten. Gisteren is de tele foonverbinding met een der dorpen hersteld. Het stempel, dat de P.T.T. zal gebruiken voor de stukken, gepost op de tentoonstelling in het Paleis Noordeinde te Den Haag, geeft een afbeelding van de start van de eerste luchtreis in Nederland te zien. In 1785 steeg Blanchard namelijk uit de tuin van het Paleis Noord einde in Den Haag op voor een ballontocht, die zou onderbroken worden in de dakgoot van een huis in de Haagse Molenstraat en die zou eindigen in Zevenhuizen bij Gouda. -r. 'r yv 0Q (Van onze Haagse redactie) Het paleis Noordeinde in Den Haag zal gedurende drie dagen 31 maart en de beide Paasdagen een, voor al degenen die belangstellen in de lucht vaart, interessante tentoonstelling her bergen. De Nederlandse Vereniging van Aero-philatelisten „De Vliegende Hol lander" organiseert dan in .vijf zalen van het paleis een nationale luchtpost en luchtvaart-historische tentoonstel ling. Dat gebeurt ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de ver eniging. De expositie zal een beeld geven van de ontwikkeling van de luchtvaart. Daartoe heeft „De Vliegende Hollan der" de beschikking gekregen over de collecties van verzamelaars uit geheel West-Europa, Zuid-Afrika en New York. Er zijn veel Nederlandse inzen dingen. De verzamelingen bevatten alle aspecten van de luchtpostverzending, maar daarnaast vele curiosa en souve nirs op luchtvaartgebied. Zo zullen er bijvoorbeeld een onderdeel van de be faamde „Brik" van van Meel en een stukje van het toestel waarmee de ge broeders Wright hun eerste vluchten maakten te zien zijn. De P.T.T. zal gedurende de expositie een bijkantoor in het paleis inrichten. Alle daar geposte stukken zullen wor den voorzien van het speciaal voor deze gelegenheid ontworpen poststem pel. De aangetekende stukken worden bovendien van een speciaal luchtpost strookje voorzien. De tentoonstelling zal zaterdagmiddag worden geopend, en is dan tot tien uur open. De Eerste Paasdag is de expositie geopend van half elf tot tien en op de Tweede Paas dag van half elf tot vijf uur. Maandagmiddag zullen een aantal postpiloten en luchtvaartpioniers wor den gehuldigd. Onder meer zullen aan wezig zijn Marinus van Meel, Viruly en H. Kooper. Verder zal de volledige bemanning van het postvliegtuig de „Postduif" bestaande uit Koppen, Frijns en Elleman de middag bij wonen. Het plan om ter gelegenheid van deze tentoonstelling een ballonop stijging te doen plaats hebben, kan helaas geen doorgang vinden. Er is van verschillende zijden bezwaar gemaakt tegen de opstijging, die zou geschieden vanuit de tuin van het paleis. (Van onze Haagse redacteur) Blijkens een landmachtorder is bij mi nisteriële beschikking bepaald, dat het aan militairen van de koninklijke land macht verboden is de baret onder de epaulet te steken, tenzij hiertoe op grond van bepaalde dienstverrichtingen last is gegeven. De order stelt verder: indien de mili tair binnenshuis (waaronder ook is te verstaan in kantines, café's, bioscopen, schouwburgen, treinen enz.) de baret af zet, wordt deze op de meest passende plaats neergelegd of opgehangen, dan wel in de hand gehouden. tuigen door jagers en geleide projec tielen". De generaal zei dat men verder niet uit het oog moet verliezen dat de Sov jet-Unie 400 onderzeeërs heeft. „Voor zijn vele divisies en zijn sterke lucht macht kan de Sovjet-Unie een verkla ring geven, maar een onderzeeër is een aanvalswapen bij uitstek", zei hij. De generaal zei, dat het hoofdkwar tier eveneens bezorgd is over een zeke re achteruitgang in de samenwerking van de gecombineerde marine van de NATO. De marine-eenheden van de klei ne landen vertonen een neiging tot ver oudering terwijl schepen van de grote naties opgelegd worden. Daarom is voorgesteld, om deze opgelegde schepen uit te lenen aan de kleine mogendheden, die over het geoefende personeel voor deze voertuigen beschikken. In het bij zonder wordt hierbij gedacht aan Noor wegen, Griekenland, Denemarken en Turkije. Het voorstel wordt door de be trokken regeringen overwogen. Ondanks alles, aldus Gruether, zouden de Russen, als zij op dit ogenblik een oorlog.begonnen, de strijd verliezen. Premier Otto Grotewohl heeft giste ren openbare aanklagers en het Oost- duitse ministerie van justitie er van be ticht, dat zij „onwettige arrestaties" hebben laten verrichten. Op het partij congres te Oost-Berlijn deelde de eerste minister mee, dat het hoofd van het openbaar ministerie, dr. Ernst Melshei- mer, opdracht heeft gekregen bij het kabinet over zijn methoden rapport uit te- brengen. Grotewohl zei, dat functionarissen van het ministerie van justitie „strikt de wet in acht moeten nemen bij het ver vuilen van hun functie". Het Oostduitse volk moet kunnen merken, dat „onze staat een rechtsstaat is". De minister van justitie, Hilde Benja min, haar ambtgenoot voor staatsveilig heid, Ernst Wollweber en de openbare aanklager, zaten met aandacht naar de toespraak van de minister-president te luisteren. Dr. Ernst Melsheimer, die Ln het verleden dozijnen keren de doodstraf tegen politieke verdachten heeft ge- eist, dankte de premier er voor, dat hij de conferentie gewezen had op fou ten, waaraan het lichaam, waarvan hij, Melsheimer, de leiding heeft, zich schuldig heeft gemaakt. Alle aan klagers in het land zouden „met geest drift" het rapport over hun activiteit opstellen, waarom door kameraad Grotewohl is gevraagd. Als een voorbeeld van despotisme noemde de premier het besluit om geen aardappels te leveren ian bewoners van Havelberg, nabij Berlijn, als de betrok kenen niet meehielpen met het binnen halen van de oogst. Elders hadden men sen een boete van tien mark gekregen, als zij weigerden in speciale „opbouw- ploegen" te werken. „Voor dat soort dingen hebben wij geen plaats meer", aldus Grotewohl. Hij deed zijn aanval op de methoden van de justitie, toen hij sprak over de „ruime verbreiding van de democra tie" in het land. In een commissie, die is ingesteld om dit proces te versnel len, hebben o.a. Grotewohl, Hilde Ben jamin, Wollweber, en de chef van de controle-afdeling van de partij, Her mann Matern, zitting. Grotewohl uitte ook kritiek op de hou ding van de kerken. Hij zei, dat evan gelische bisschoppen onderwijzers had den gezegd niet te gehoorzamen aan instructies van de staat. „Er mag geen twijfel over bestaan, dat de activiteit van de kerk onderworpen is aan onze wetten", aldus Grotewohl. (Rtr. -AFP). Het Belgische ministerie van finan ciën heeft opdracht gegeven, voortaan omzetbelasting te heffen op alle leve ringen van hosties aan colleges en pen sionaten. Als motief is daarbij opgege ven, dat deze instellingen door de leer lingen schoolgeld laten betalen, „waar in dus de prijs van de hosties begrepen is". Tot op heden werd bij de levering van hosties aan pensionaten en kloosters in België omwille van de verheven bestem ming met algemene goedkeuring ook van opeenvolgende niet-katholieke' mi nisters geen omzet-belasting geheven. De zusters, die het altaarbrood ver vaardigen en aan genoemde instellingen leveren, beschouwen dit bovendien als een gezegend en verheven handwerk en niet als een handel. In een commentaar op dit bericht schrijft de Gazet van Antwerpen: „Het initiatief lijkt op geen andere manier te verklaren dan door godsdiensthaat in de hoogste graad. Of staat de begroting van de liberale minister Liebaert er werkelijk zo slecht voor, dat hij omwil le van een uiterst klein bedrag de tra ditie en de verachting van heel de ka tholieke gemeenschap in België wil trotseren? rellicht om kracht by te zetten aan de verzekering van de voorzitter van de P.v.d.A., dat de regering op de volledige steun van deze partij kan rekenen bij haar po gingen om Jungschlager een behoor lijke rechtsbedeling te bezorgen, heeft hec Vrije Volk zich met enige vragen gewend tot de hoofdredacteur van het socialistisch blad Pedoman, de heer Rosihan Anwar. Uit het antwoord va.n deze Indonesische socialist, dat in „Het Vrije Volk" werd gepubliceerd, citeren wij het volgende: „Er is welhaast geen Indonesiër die overtuigd is van Jungschlagers on schuld aan tegen de Indonesische staat gerichte subversieve acties. Dat de door het Openbaar Ministe rie aangevoerde juridiscne gronden niet altijd'overtuigend geacht zouden kunnen worden, doet hieraan niets af. Zij zou ons hierdoor alleen de onvol komenheid van het vooronderzoek des te meer bewust doen worden. Deze situatie maakt het ons als buiten staanders onmogelijk deze zaak alleen in zijn zuiver juridische aspecten te beoordelen, en alleen op die aspecten ons standpunt te bepalen. Dat het Openbaar Ministerie een requisitoir heeft gehouden conform, zijn tenlastelegging en dat op basis hiervan door deze ambtenaar de doodstraf geëist wordt, is in -deze lijn gedacht te begrijpen, aangezien deze feiten met de doodstraf bedreigd worden. Dat wil, zoals u weet, echter niet zeggen dat de rechter hier op in zal gaan. Wij hebben, gelijk in uw land, hier te doen met een onafhankelijk rech ter die zijn overwegingen na rijp be raad in zijn vonnis zal motiveren ten einde, indien hij tot de overtuiging is gekomen dat Jungschlager zich in derdaad heeft schuldig gemaakt aan de hem ten laste gelegde feiten of aan enige daarvan, een billijke en rechtvaardige straftoemeting op te kunnen leggen. Een door ons als krant ingesteld onderzoek heeft tot onze voldoening uitgewezen dat de Indonesische rege ring zich angstvallig van enige be ïnvloeding van de rechter inzake al dan niet op te leggen straf heeft ont houden". Wij vragen ons af, hoe het komt, dat vrijwel alle Indonesiërs overtuigd zijn van Jungschlagers schuld aan tegen de Indonesische staat gerichte subversieve acties. Is dit niet een gevolg van de door president Soekar- r.o bij herhaling gedane halve onthul lingen over „buitenlandse" complot- ten tegen de Indonesische staat en van de door Indonesische bladen ge voerde Hetze" en van de door Indo nesische politici stelselmatig bedreven demagogie om Nederland en de Ne derlanders zwart te maken? Wij ge loven graag, dat de Indonesische re gering zich angstvallig van enige rechtstreekse beïnvloeding van de rechter inzake een al dan niet op te leggen straf heeft onthouden. Maar heeft zij niet toegelaten, dat op vehe- mente en demonstratieve wijze de pu blieke opinie in Indonzsië tegen de Nederlandse arrestanten werd opge hitst en hun nog onbewezen schuld als reeds ontwijfelbaar vaststaand werd voorgesteld? Heeft de Indonesi sche politie Jungschlagers verdedig ster, mevr. Bouman, afdoende in be scherming genomen tegen het gespuis, dat haar wilde molesteren en haar bespuwde. De heer Rosihan Anwar schrijft o.m.: „Er hebben zich buiten de rechtszaal verschillende gebeurtenis sen voorgedaan, die zowel rechter als verdedigster de volvoering van hun taak bemoeilijken. Wij betreuren deze gebeurtenissen ten zeerste. Maar deze incidenten, behalve dat zij uitingen zijn van de algemene opwinding die dit proces zowel hier als in Nederland begeleidt, zijn ook een indicatie van de moeilijkheden, die overwonnen moeten worden bij de overgang van een koloniale naar een rechtsstaat" Het wil ons voorkomen, dat de heer Rosihan Anwar hier de spijker op de kop slaat. Indonesië is nog op weg naar de rechtsstaat, maar wenst niet temin reeds nu als zodanig erkend en gerespecteerd te worden. liet dient evenwel te begrijpen, dat de Neder landse regering er niet in kan berus ten als Nederlandse onderdanen van die overgang onschuldig het slachtof fer zouden worden. De 30-jarige Tsjech Tomakoviks, die kort voor Kerstmis in het ijskoude wa ter tussen de pieren van IJmuiden sprong in een wanhopige poging on» in Nederland te blijven, is weer in IJmui den terug. Toen scheelde het maar een haar of hij was verdronken. Nu was hij aan boord van de „Amstelland" op te rugreis naar Zuid-Amerika. Hij vertelde daar glas gegeten te hebben en daarom durfde de kapitein het risico niet aan. Met de loodsafhaler Geep is de Tsjech vannacht van boord gehaald en nu zit hij weer bij de politie in de cel. Aavrnmti* BARIELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B01STR. 48 A DAM TEL 71716? Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar een bui. Vrij krachtig e tot matige wind tossen oost en zuid Iets zachter. Zon: 6.22-19.12 Maan: 7.47

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1